Ostale hardverske teme

Cijene hardvera u Hrvata ili pljačka for dummies

Ajar sri 20.3.2019 13:29

ovo sam morao podijeliti s urbi et orbi: danas sam kupio (potraga za najjeftinijim > telefon narudžba > platiš s tekućeg > dogovoriš preuzimanje u zapadnom dijelu grada, ak nećeš u Rugvicu ili dostavom > ovo sa slike a fascinirala me razlika u cijenama po dilerima i razina pljačkanja (prdon - marže) pod, kao, povoljno i "znate, pdv" i "pa tu smo cijenu dobili iz naše prodaje" i ostala kenjanja. dakle, pamet u glavu pri kupnji i 1. istražiti, 2. istražiti, 3. provjeriti, 4. provjeriti, 5. kupiti. ako najjeftiniji prodaje za 100 i još zaradi na tome, izračunajte si za ostale. bagra.

ne postoji ni jedan razlog zbog kojega bi se ikakvo povjerenje (= lova) trebalo dati na neviđeno ikome tko trguje hardverom u rvat'na. nije merkur uzalud bio bog trgovaca i lopova.

footballer sri 20.3.2019 14:06

Zanimljiva stvar - u MD-a je 32GB 50,80 HRK (uklj. PDV) a u Mall.hr je isti takav al druge boje 78,26 HRK al kaže redovna cijena je 177,82 Kn. Ušteda 55%. U telebitu su još jači pa im je 16GB za 81,90 HRK 

ihush sri 20.3.2019 14:18

-a problem je..? tržište=cijena, otkrio si 'internet' (kao nabava.net..) ... i sl?

-naravno, to je normalna razlika za takvu 'sitnu' robu, sve do recimo 100kn može biti razlika duplo, npr kabel za 7kn ili 30kn.. hoće li netko sjesti u auto i ići na drugi kraj grada, dostava opet ima cijenu itd..

+ naravno da je web cijena (webshop vs fizički lokal..) razlika u konačnoj cijeni, zbog troška-plaćanja + lager, jer kad si trgovac polaćaš unaprijed veću količinu i tad imaš pristojan rabat pa ima mjesta za maržu, ako si mali (mala količina) to se topi + provizije koje im uzmu banke kartično i sl. ako je s odgodom poet lošiji rabat itd.. a kako god okreneš, moraš platiti, sad ili kroz neko vrijeme, dok nitko ne garantira prodaju + pad cijena/nova roba. Tad trgovac narflji duplo.. i peca. Webshop nema taj problem, svi su povezani s dobavljačem i kad ti uplatiš, on naruči-uplati, ne prije, dakle trguje tvojim novcem i već zato može imati bolji rabat (avansno vs odgoda) .. itd. kao što nema troška za prostor, skladište itd.. zato je web cijena najniža realna cijena (ako su svi trgovci na tržištu ravnopravni, mada i tu ima razlika.. mali su mali..).

 

ne vidim što te čudi.. normalno stanje, ponuda-potražnja i ako se nešto može prodati za viši iznos, nema nikakove logike očekivati da će trgovac sniziti cijenu. Peca, + čak ne mora sva roba biti namjenjena 'pravoj' prodaji, nego tek koliko da stoji u izlogu, asortiman.. jer takvi stikići su im nešto od čeg ugl bježe, cijena-kapacitet-nove serije.. a tek jamstva.. ponekad drže samo zato da postoji u ponudi, ne da bi na tome nešto profitirali-prodali. To je ok, to je normalno. :)

lav1000 sri 20.3.2019 14:21

Meni je veca pljacka sto neke vrlo popularne trgovine ti pokusavaju maznuti za placanje maestro jednokratno 11% provizije...ajde da su amexi, masteri na rate i slicno u igri tu imaju troska, ali na maestro i visa jednokratno ako je kartica od banke preko koje posluju nemaju ni lipe provizije, a ako je od druge onda 2-3% max a ubiru 11%... lopovluk sto reci

bill_jobs sri 20.3.2019 15:03
Ajar kaže...

ovo sam morao podijeliti s urbi et orbi: danas sam kupio (potraga za najjeftinijim > telefon narudžba > platiš s tekućeg > dogovoriš preuzimanje u zapadnom dijelu grada, ak nećeš u Rugvicu ili dostavom > ovo sa slike a fascinirala me razlika u cijenama po dilerima i razina pljačkanja (prdon - marže) pod, kao, povoljno i "znate, pdv" i "pa tu smo cijenu dobili iz naše prodaje" i ostala kenjanja. dakle, pamet u glavu pri kupnji i 1. istražiti, 2. istražiti, 3. provjeriti, 4. provjeriti, 5. kupiti. ako najjeftiniji prodaje za 100 i još zaradi na tome, izračunajte si za ostale. bagra.

ne postoji ni jedan razlog zbog kojega bi se ikakvo povjerenje (= lova) trebalo dati na neviđeno ikome tko trguje hardverom u rvat'na. nije merkur uzalud bio bog trgovaca i lopova.

 

Eto čovjek u 2019. godino upravo otkrio nabava.net.

Mogao si to i ranije da si umjesto silnog trolanja i truda koji ulažeš da budeš prvi u komentiranju apsolutno svake vijesti na bug.hr.

Ali i dalje nemaš pojma o ekonomiji, trgovcima i funkcioniranju svega.

 

Cijenu zapravo formira uvoznik, mali dio prostora se tu daje trgovcu, a svaki uvoznik je orijentiran na određene proizvode i svaki taj uvoznik opet ima neke svoj kanale nabave.

Taj usb stick je možda skuplji u nekoj drugoj trgovini, ali ta skuplja trgovina možda ima najjeftini monitor, printer ili ssd...

Sve zavisi koju količinu nečega je uvoznik nabavio, ovaj što je najjeftiniji je radi toga što je uzeo najveću količinu npr.

Netko ima najjeftinije tonere jer je orijentiran na takve proizvode, a netko opet ima najjeftinju periferiju od logitecha.

 

Uglavnom, da ne duljimo puno, čestitam na otkrivanju tople vode i kako treba pogledati cijene u nekoliko trgovina prije kupnje. :facepalm:

Ajar sri 20.3.2019 18:49
bill_jobs kaže...

 

Eto čovjek u 2019. godino upravo otkrio nabava.net.

 

nisam otkrio portal nego sam primjer naveo radi usporedbe nenormalnu razliku u cijeni za potpuno jednak proizvod koju niš ne opravdava. ovdje se ne radi o dva-tri novčića nego stotinama. za usb stick!

 

Mogao si to i ranije da si umjesto silnog trolanja i truda koji ulažeš da budeš prvi u komentiranju apsolutno svake vijesti na bug.hr.

 

nisam znao da prvo tebe moram pitati za dopuštenje, a i da moram - ne bih. brini svoje brige, dijete ("slušaj, sine, obriši sline. ne budi alav, još si balav."). po žuči u tvojem tonu čini se da ih imaš i previše. prije nego što sudiš nekome (i lažeš - apsolutno u svakoj? pitaj Friday-a ili počni pratiti forum, za promjenu, a ne samo tražiti gdje je moj komentar i srati), pogledaj se u ogledalo. usput, ovu sam temu ja i otvorio pa možda i umnije pojednostavljeni mogu shvatiti zašto sam prvi u njoj. ili ne možeš?

 

nota bene, ostale teme nisu tema ove teme. toliko o trolanju u rvata.

 

Ali i dalje nemaš pojma o ekonomiji, trgovcima i funkcioniranju svega.

 

pretpostavljam da titulu mr. sc. ekonomije i zvanje profesora (i diplomu prije toga na zg faksu, za juge, dok se još - krvavo - učila ekonomija a ne nekakva menđi-đenđi sranja) nisam baš kupio ili ...? možda ti znaš bolje, kao i uvijek. o svima i svemu. čak i više od sebe samoga.

 

Cijenu zapravo formira uvoznik, mali dio prostora se tu daje trgovcu, a svaki uvoznik je orijentiran na određene proizvode i svaki taj uvoznik opet ima neke svoj kanale nabave.

Taj usb stick je možda skuplji u nekoj drugoj trgovini, ali ta skuplja trgovina možda ima najjeftini monitor, printer ili ssd...

Sve zavisi koju količinu nečega je uvoznik nabavio, ovaj što je najjeftiniji je radi toga što je uzeo najveću količinu npr.

Netko ima najjeftinije tonere jer je orijentiran na takve proizvode, a netko opet ima najjeftinju periferiju od logitecha.

 

uvoznik ovih stickova ZA SVE je m-san (kao i za većinu hardvera u rvata). ovaj najjeftiniji diler je tek odnedavno u igri (još se gnijezdi) i dobavlja prema narudžbi. i nema još skladište. i ugodno me iznenadio nenametljivim a susretljivim pristupom. i sklon sam vjerovati da ne dampira cijenu namjerno, e ne bi li napakostio nekakvom uzi šopu (ili linksu, for that matter). a možda se i on s vremenom pokvari kao i ostali ili ode u q (kao trilit, hg šrot ili ve-mil). vil si.

 

Uglavnom, da ne duljimo puno, čestitam na otkrivanju tople vode i kako treba pogledati cijene u nekoliko trgovina prije kupnje. :facepalm:

 

hvala. bojim se da ću još godinama čekati da je ti otkriješ. vidim da ne razlikuješ lijevu nogu od dupeta i da si jednostavno zlonamjeran i opsesivan. to prepuštam medicini.

 

bunker sri 20.3.2019 19:32

 

Svaka roba ima svog kupca, bez obzira na trenutnu cijenu. 

 

Par mjeseci sam radio u maloprodaji i to mi je bilo dragocjeno iskustvo koje mi je malo promijenilo neke moje dotadašnje stavove. Većina kupaca jednostavno živi, radi, školuje se, provodi se, i nemaju niti volje niti vremena istrazivati prije svake kupnje.

 

Mobiteli, i to skupi, su išli ko alva. Npr neki samsung je koštao 5200, pa je bila akcija na 4100 a posle akcije je bio čak i skuplji nego prije akcije. U sva tri perioda se taj model podjednako količinski prodavao...

 

Banke inače dobrano deru, čak do 8% ako je na puno rata, i normalno da će to biti ugradjeno u cijenu artikla.

 

Nakraju krajeva, ekonomija je zatvoreni krug, i to kaj je kod nas bio mob skuplji nije nikog puno brinulo, jer od te prodaje sam i ja dobivao plaću od koje sam dio potrošio kod osoba koje su nam bili kupci. U bircu prekputa sam dvaput dnevno cuclal kavu ( a njihovi konobari su nam bili redovne mušterije  (za mobove, punjače, sluške, baterije, autoopremu...) a kod cura u obližnjem butiku smo kupovali tenke, cipele, kroksice ( a i te tete su nam bile skoro pa dnevne mušterije ). Da su kod nas bili artikli jeftiniji, dio nas nebi tamo radio pa nebi mogli trošiti kod tih konobara i teta u butiku, pa bi i dio njih dobio otkaz zbog manjeg prometa... Kako rekoh, zatvoreni krug, tako da apsolutno najniža cjena možda je naprvu odlična za tog kupca, no dugoročno vodi prema hreliću...

 

😀

 

rambox sri 20.3.2019 19:38
bill_jobs kaže...

 

Eto čovjek u 2019. godino upravo otkrio nabava.net.

Mogao si to i ranije da si umjesto silnog trolanja i truda koji ulažeš da budeš prvi u komentiranju apsolutno svake vijesti na bug.hr.

Ali i dalje nemaš pojma o ekonomiji, trgovcima i funkcioniranju svega.

 

Cijenu zapravo formira uvoznik, mali dio prostora se tu daje trgovcu, a svaki uvoznik je orijentiran na određene proizvode i svaki taj uvoznik opet ima neke svoj kanale nabave.

Taj usb stick je možda skuplji u nekoj drugoj trgovini, ali ta skuplja trgovina možda ima najjeftini monitor, printer ili ssd...

Sve zavisi koju količinu nečega je uvoznik nabavio, ovaj što je najjeftiniji je radi toga što je uzeo najveću količinu npr.

Netko ima najjeftinije tonere jer je orijentiran na takve proizvode, a netko opet ima najjeftinju periferiju od logitecha.

 

Uglavnom, da ne duljimo puno, čestitam na otkrivanju tople vode i kako treba pogledati cijene u nekoliko trgovina prije kupnje. :facepalm:

 Je ali tak to ne šljaka, ti brkaš fizički dučan kao Links sa WebShopovima od kojih njih dosta radi sa prilično niskim provizijama.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Adata+s102+64gb

 

U ovom primjeru Links na polici ima navedeni USB stik u 60% svojih poslovnica, dakle uđeš u dučan i odma kupiš robu.Večina ostalih firmi su klasični WebShopovi, koji posluju prvo plati pa mi naručimo i tek onda isporučimo robu.

 

Eto recimo Instar na Zagrebačkoj cesti, to je fizički dučan+WebShop ali taj Adata USB nemaju na svojim policama. Dakle plati pa naručimo, uostalom eto črno na bjelo vrjeme isporuke unutar 72 sata.

 

https://www.instar-informatika.hr/usb-stick-adata-64gb-s102-pro-usb-30-blue-as102p-64g-rbl/0703345/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Ako su u pitanju Hrvatska firme, pa logično da svi naručuju od istog domačeg Adata uvoznika.Kao primjer ne moram baš sve navest, Instar/Supernet/Futura/Protis/eKupi/Centro, pa svi oni robu naručuju iz istog domačeg Hrvatskog lagera.Dakle imaš nekoliko webshopova, i eto kao i obično cijene su prilično različite.

 

Mall.hr baš i nije domača firma, da posluju u Hrvatskoj+imaju svoj posebni lager+sve ostalo dolazi iz njihovog EU lagera.