Općenito o mobitelima

Korištenje mobitela kao eksternog diska

ludwig sub 5.10.2019 23:56

U posljednje vrijeme proizvođači mobitela su počeli predstavljati modele na tržištu s internim kapacitetima memorije od 256Gb, 512Gb, čak i 1Tb.

S obzirom da je to više nego dovoljno za sve moje "mobitelske potrebe", i s obzirom da gotovo svi uređaji na tržištu dolaze s USB-C portom, zanima me postoji li način da se dio te memorije koristi kao "izolirani prostor" za spremanje podataka, u nedostatku boljeg termina.

Izolirani prostor" bio bi npr folder na mobitelu, kojem instalirane aplikacije ne mogu pristupiti, s obzirom da bi taj folder sadržavao sadržaj eksternog diska koji uključuje slike, video-e, dokumente, te egzekutabilne fileove, dll-ove, itd., koji nikako nisu kompatibilni s Android OS-om. Namjena foldera bila bi isključivo pohrana podataka koje bi uvijek imao sa sobom, zamijenjujući time potrebu za nošenjem eksternog diska.

Znate li je li ovako nešto moguće? OS na stolnom računalu / laptopu su Windowsi 7.

wifi ned 6.10.2019 08:40

cak i da je moguce (a vjerojatno je), mobitel definitivno nebi koristia za cuvanje podataka kad je sam mobitel uredjaj ciji bi se podaci tribali cuvat.
1TB ssd danas je moguce nac za oko 1000kn, nesto skuplje u m.2 izvedbi, a znatno je primjereniji namjeni.
Osim toga, vec neko vrime android se na pc spaja kao media source i nema direkt pristupa memoriji, sto je za ove potribe lose.
Osobito je lose ako mislis mob koristit kao jedino mjesto za pohranu (a takav dojam se stjece), jer ako to nije slucaj i imas sve na jos 2 mista, onda ti nebi tribali bit osobito bitno stiti li se taj prostor na mobu ili ne.

ludwig ned 6.10.2019 13:55
wifi kaže...
cak i da je moguce (a vjerojatno je), mobitel definitivno nebi koristia za cuvanje podataka kad je sam mobitel uredjaj ciji bi se podaci tribali cuvat.
1TB ssd danas je moguce nac za oko 1000kn, nesto skuplje u m.2 izvedbi, a znatno je primjereniji namjeni.
Osim toga, vec neko vrime android se na pc spaja kao media source i nema direkt pristupa memoriji, sto je za ove potribe lose.
Osobito je lose ako mislis mob koristit kao jedino mjesto za pohranu (a takav dojam se stjece), jer ako to nije slucaj i imas sve na jos 2 mista, onda ti nebi tribali bit osobito bitno stiti li se taj prostor na mobu ili ne.

Hvala. Svjestan sam postojanja eksternih diskova i potrebe za redovnom izradom backupa. No, ako mogu kad negdje idem, umjesto do sada dva, nositi samo jedan uređaj želio bi iskoristiti tu mogućnost. Stoga, ako možemo ne skretati s teme ...

 

Ne shvatih ovo u boldanom. Mobitel se može spajati na računalo na nekoliko načina (MTP, PTP, USB Mass storage), no ono što bi me zanimalo je mogućnost da imam folder ili particiju gore, kojoj Android OS odnosno app-ovi ne mogu pristupiti, jer sadržaj iste ne bi nikako bio kompatibilan s njima. Znaš li način na koji to postići?

bill_jobs ned 6.10.2019 15:20
ludwig kaže...
U posljednje vrijeme proizvođači mobitela su počeli predstavljati modele na tržištu s internim kapacitetima memorije od 256Gb, 512Gb, čak i 1Tb.

 Koji to mobiteli imaju 512gb i 1tb?? Nabroji ih.

Koliko košta mobitel koji ima 256GB?? Kupit ćeš takav telefon samo radi zapremine?

 

Sama ideja da se mobitel koristi kao eksterni disk je toliko glupa da ne vrijedi ni komentirati.

Imaš usb stickove sa velikim kapacitetom za 200-300 kn i imaš m.2 ssd-ove koji se stave u mala kućišta i spajaju preko usba.

To je ono što je praktično i logično, ovo s mobitelom je idiotizam.

Možeš ti uvijek staviti microsd u mobitel i tamo trpat sve i svašta, ali na samu memoriju telefona.... nigdje veze.

ludwig ned 6.10.2019 16:16
bill_jobs kaže...
ludwig kaže...
U posljednje vrijeme proizvođači mobitela su počeli predstavljati modele na tržištu s internim kapacitetima memorije od 256Gb, 512Gb, čak i 1Tb.

Koji to mobiteli imaju 512gb i 1tb?? Nabroji ih.

Koliko košta mobitel koji ima 256GB?? Kupit ćeš takav telefon samo radi zapremine?

 

Preko 120 modela s 256Gb interne memorije ili više; https://www.gsmarena.com/results.php3?nIntMemMin=256000

Nešto ih je manje s 512Gb ili više (https://www.gsmarena.com/results.php3?nIntMemMin=512000), no ne možeš reći da ih nema. A bazirano na povijesnim trendovima od posljednjih samo 3 godine, razumno je pretpostaviti da će se količina interne memorije u nadolazećim modelima povećavati.

 

Hoću li ga kupiti radi zapremine, iz ovog ili iz onog razloga, je komercijalni aspekt, i moja osobna stvar, no ne i sadržaj ovog thread-a, stoga zadržimo barem minimum pristojnosti te izbjegnimo vrijeđanje ("glupa ideja", "idiotizam"). Ukoliko nemaš potrebu za tako nečim, ili ti dotični pristup nije zanimljiv jednostavno preskoči thread. Meni, ukoliko mogu umjesto dva uređaja (+ kabela, neke futrole u kojoj stoji radi vode, prašine i ostalog) nositi samo jedan, koji i inače nosim, to mi se čini kao jako dobra ideja.

Slično kao kada su dual sim modeli došli na tržište.

 

Sama ideja da se mobitel koristi kao eksterni disk je toliko glupa da ne vrijedi ni komentirati.

Imaš usb stickove sa velikim kapacitetom za 200-300 kn i imaš m.2 ssd-ove koji se stave u mala kućišta i spajaju preko usba.

To je ono što je praktično i logično, ovo s mobitelom je idiotizam.

Možeš ti uvijek staviti microsd u mobitel i tamo trpat sve i svašta, ali na samu memoriju telefona.... nigdje veze.

 

Mogu staviti microSD karticu u mobitel, no njoj OS pristupa kao i internoj memoriji.

Npr. kada bi skopirao jedan .jpeg na internu memoriju, ili na karticu, neki (bilo koji) "gallery program" bi ga prikazao, neovisno o tome gdje se nalazi.

Ovo je naravno, trivijalan primjer, jer ne radi se o jednom .jpeg-u, već o stotinama različitih ekstenzija.

Kolacic ned 6.10.2019 16:20

Jedino kaj bi po meni imalo smisla je da imas mobitel koji podrzava micro sd i koristis najbrzu koju mozes kupiti ali koristiti samo za prijenos podataka ne cuvanje. Recimo.. Ne,ne vidim smisao u ovome. 

Ali dakako mozes. 

ludwig ned 6.10.2019 16:24
Kolacic kaže...

Jedino kaj bi po meni imalo smisla je da imas mobitel koji podrzava micro sd i koristis najbrzu koju mozes kupiti ali koristiti samo za prijenos podataka ne cuvanje. Recimo.. Ne,ne vidim smisao u ovome. 

Ali dakako mozes. 

 

Možeš li pojasniti malo, što misliš pod prijenos podataka ne cuvanje?

Ako stavim microSD karticu u mobitel, prepoznat će je kao dodatnu "particiju" i pristupati joj tako, u nedostatku boljeg termina. Na njoj mogu čuvati podatke, i po potrebi je izvaditi van i sve što slijedi.

 

bill_jobs ned 6.10.2019 16:35
ludwig kaže...
ili ti dotični pristup nije zanimljiv jednostavno preskoči thread.

 Ako je ideja glupa to ću i reći samo si ti tvrdoglav da shvatiš očito.

Niti je praktično (bez obzira što se to tebi čini), niti je smisleno niti je pametno spajati svoj mobitel na hrpe tuđih pc-eva.

Ne znam u kojem svemiru je praktično nositi kabel sa sobom umjesto recimo imati usb stick od 256GB u džepu/privjesku ključa?

Dakle, ne treba ti eksterni disk, dovoljan je usb stick, ili recimo staviti microsd karticu u usb čitač, to je veličine 2x1cm.

 

Inače, naravno da se sve može, odeš na xda forum i tamo ćeš naći uputstva kako da mobitel pretvoriš u veš mašinu ako treba.

Možeš ti android telefon modificirati na bezbroj načina, rootaš ga i radiš šta želiš sa pohranom, particijama i sl., problem je što ti još ni nemaš mobitel nego pričaš o teoriji, a tražiš uputstva kako nešto napraviti.

 

 

 

ludwig ned 6.10.2019 17:16
bill_jobs kaže...
ludwig kaže...
ili ti dotični pristup nije zanimljiv jednostavno preskoči thread.

 Ako je ideja glupa to ću i reći samo si ti tvrdoglav da shvatiš očito.

Niti je praktično (bez obzira što se to tebi čini), niti je smisleno niti je pametno spajati svoj mobitel na hrpe tuđih pc-eva.

Već ga redovito spajam "na hrpe tuđih pc-eva" radi prijenosa snimljenih slika i videa za potrebe sastavljanja izvještaja, gdje te iste nakon toga ponovo spremam na mobitel, za slanje kada dođem u područje gdje ima mrežnog signala. To je pristup koji mi se pokazao dobar za sada, i koji mi odgovara.

 

Ne znam u kojem svemiru je praktično nositi kabel sa sobom umjesto recimo imati usb stick od 256GB u džepu/privjesku ključa?

Kabel (USB<->USB-C) uvijek imam negdje sa sobom, i radi punjenja i radi spajanja. 

Kao što već napisah, ne isključujem i svjestan sam postojanja i drugih opcija, no zanima me izvodivost ove.

 

Dakle, ne treba ti eksterni disk, dovoljan je usb stick, ili recimo staviti microsd karticu u usb čitač, to je veličine 2x1cm.

 

Inače, naravno da se sve može, odeš na xda forum i tamo ćeš naći uputstva kako da mobitel pretvoriš u veš mašinu ako treba.

Ukoliko si naletio na sličnu diskusiju odnosno kako to izvesti, možeš li staviti link ovdje?

Naravno, ne za pretvaranje u veš mašinu :-) već za ovo o čemu razgovaramo.

 

Možeš ti android telefon modificirati na bezbroj načina, rootaš ga i radiš šta želiš sa pohranom, particijama i sl., problem je što ti još ni nemaš mobitel nego pričaš o teoriji, a tražiš uputstva kako nešto napraviti. 

Da, pa naravno da tražim uputstva. Možeš li opisati pocrtani postupak gore, ako si to već radio?

 

 

 

bill_jobs ned 6.10.2019 17:46
ludwig kaže...
Da, pa naravno da tražim uputstva. Možeš li opisati pocrtani postupak gore, ako si to već radio?

 Nisam to radio ali android je open source i sve se može modificirati, naravno ako je mobitel moguće rootati i sl.

I ne možeš tražiti uputstva ako nisi naveo koji mobitel je u pitanju.

ludwig ned 6.10.2019 18:15
bill_jobs kaže...
ludwig kaže...
Da, pa naravno da tražim uputstva. Možeš li opisati pocrtani postupak gore, ako si to već radio?

 Nisam to radio ali android je open source i sve se može modificirati, naravno ako je mobitel moguće rootati i sl.

I ne možeš tražiti uputstva ako nisi naveo koji mobitel je u pitanju.

 

Uređaj koji trenutno još uvijek koristim je već toliko star da se ljudi često čude kako još uopće radi (Galaxy S5 s velikom i brzom microSD karticom, i par zamjenskih baterija, uz vanjski punjač). Inače, izvrstan i vrlo robustan uređaj.

 

Zamijenio bi ga s:

- Samsung S10 Plus (512Gb) (ima utor za karticu), ili

- Huawei P30 Pro (256Gb) (ima NM utor za karticu) ili

- Honor 20 Pro (256Gb) (nema utor za karticu).

no koliko čitah po forumima, o root-anju Huawei i Honor telefona ima znatno manje informacija, nego što je to slučaj za Samsung-ov model. Sličan info dobih i od servisa u blizini.

 

Možeš li reći je li na ijednome - root-anje, i o čemu razgovaramo - moguće, i potkrijepiti to ili svojim uputama ili nekim linkom na dotične?

bill_jobs ned 6.10.2019 18:29

Da li se neki telefon može rootati to istraži sam, imaš google.

Ako vidiš da se neki može onda počni tražit aplikacije za rootane telefone s kojima barataš particijama, memorijom na telefonu, sdcard-om itd, takvih appova ima milijun i možeš raditi što želiš s pohranom.

ludwig ned 6.10.2019 18:51
bill_jobs kaže...

Da li se neki telefon može rootati to istraži sam, imaš google.

Ako vidiš da se neki može onda počni tražit aplikacije za rootane telefone s kojima barataš particijama, memorijom na telefonu, sdcard-om itd, takvih appova ima milijun i možeš raditi što želiš s pohranom.

 

Ne znam puno o root-anju ni o ovome što opisah u prvom postu.

Trenutno čitam razne forume, no svjestan sam da možda dosta toga i nije moguće.

Stoga pitah ovdje za uputstva i savjet.

 

bill_jobs prethodno rekao...

Inače, naravno da se sve može, odeš na xda forum i tamo ćeš naći uputstva kako da mobitel pretvoriš u veš mašinu ako treba.

Možeš ti android telefon modificirati na bezbroj načina, rootaš ga i radiš šta želiš sa pohranom, particijama i sl., problem je što ti još ni nemaš mobitel nego pričaš o teoriji, a tražiš uputstva kako nešto napraviti.

 

Kako si tvrdio da se mobiteli mogu pretvoriti čak i u "veš mašine", pretpostavih da govoriš ili iz iskustva, ili da si negdje već pronašao provjerene upute kako to izvesti, na nekom od navedenih modela.

Stoga te molim da ili pokrijepiš svoje navode, ili prestaneš iznositi neprovjerene informacije. 

NorthBlue ned 6.10.2019 21:20

Mobitel možeš koristiti kao prijenosni USB stick, nisam jednom na njega stavljao sve moguće aplikacije pa nije bilo nikakvih problema.

Samo ja to smatram privremenim rješenjem, a koliko je to pametno stalno, nemam pojma.

Samsung flagshipovi ti imaju nešto što se zove secure folder, pošto podržava DEX, vidi na netu da li tom folderu možeš pristupiti preko PC-a kad je mobitel spojen kao USB mass storage jer je inače zaštićen enkripcijom.

Ako baš hoćeš možeš bootat-i i Linux distribucije na PC-u preko Drive Droid aplikacije.

Makar sam isto tako siguran da postoje aplikacije na Play Store-u koje mogu raditi enkripciju foldera, ali ga svaki put moraš dekriptirati kada se spajaš na PC preko te aplikacije.

I BTW kad već imaš u planu S10+, kupi pravi produktivni stroj Note 10+.