Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

R36 sri 20.5.2020 11:15
thebatman kaže...
R36 kaže...
thebatman kaže...
R36 kaže...

Kunuli se do nedavno u 108MP...a sad su skuzili da su Sony/Huawei ipak u pravu. 

 

108MP je promašaj i to sad i Samsung shvaca.

 Nije promašaj nego je skup.

 Nije govno nego se pas posrao.

 Ajde ajde guraj ti huaweia kad niko nece.

Koliko pratim mobilnu tehnologiju nikad nisam čuo da je neki proizvođač rekao da prestaje proizvodit senzor ili bilo što jer je to skupo. Ovo što si ti rekao je teza provala...

 

108mpix je promašaj prvenstveno zbog AF koji je loš.

 

Na kraju krajeva i kompletan zoom im je loš...tako da Note 20 neće imat više 100x zoom, a ni 50x...

 

 

 

 

thebatman sri 20.5.2020 11:35
R36 kaže...
thebatman kaže...
R36 kaže...
thebatman kaže...
R36 kaže...

Kunuli se do nedavno u 108MP...a sad su skuzili da su Sony/Huawei ipak u pravu. 

 

108MP je promašaj i to sad i Samsung shvaca.

 Nije promašaj nego je skup.

 Nije govno nego se pas posrao.

 Ajde ajde guraj ti huaweia kad niko nece.

Koliko pratim mobilnu tehnologiju nikad nisam čuo da je neki proizvođač rekao da prestaje proizvodit senzor ili bilo što jer je to skupo. Ovo što si ti rekao je teza provala...

 

108mpix je promašaj prvenstveno zbog AF koji je loš.

 

Na kraju krajeva i kompletan zoom im je loš...tako da Note 20 neće imat više 100x zoom, a ni 50x...

 

 

 

 

 108mp je oatavljen za najjace modele. 50mp ce ic u midrange. 

 

Pixeli su sve samo ne jeftini. 

zvonac čet 21.5.2020 10:28
R36 kaže...

Tko traži dobru kameru...Pixeli su po ebayu jeftini...

3a, 3XL, 4 i 4XL...

 Ajd vani je pala cijena pixelu 4, al kod nas je cijena koma..

 

Ko traži isključivo kompakt mob s odličnom kamerom, Pixel je za preporuku..

Uskoro izlazi 4a sa identičnom kamerom kao u P4 modelu..

 

Kolko god je pixel inferioran spram današnjih smartfona tj njihovim kamerama, još ga se uvijek uzima u obzir za neku usporedbu u pogledu kamere..

ocean77 čet 21.5.2020 12:13

Slazem se, ima svojih ogranicenja, ali kome treba nekakav pouzdan P&S ne moze fulati sa Pixelom (ili Mi8 sa istim hardware+ tele kamera).

Nije za one koji zele nekakav natural bokeh jer takav mali senzor ga jednostavno ne moze stvoriti, nije za one koji vole eksperimentirati i uciti malo vise o fotografiji jer nema manualne kontrole, nije za one koji vole nekakav oblik tele kamere...

Znaci super je za izvaditi iz djepa, okinuti fotku bez previse mozganja i dobiti 100% dobru fotku za zabiljeziti neki moment...i bonus je dobar video, odlicno stabiliziran.

zvonac čet 21.5.2020 12:54

Cijelo sam vrijeme (dolaskom većih senzora u smartfone) mislio da je Pixel 4 za otpis što se tiče kamere, al gle vraga, oni ga još uvijek uzimaju za referencu kod fotkanja, jer, očito, skoro pa savršeni softver za kameru je na vrhu i tu Google pokazuje svoju snagu, bar što se tiče kamere, unatoč malom senzoru al i dalje je aktualan, izvlači odlične rezultate iz te kamere..

Nažalost, dost njih imaju veće senzore al softverski kiksaju, a tu je Pixel najjači, mali senzor, odlična fotka, dok neki imaju, veliki senzor, osrednja fotka, koji je razlog tim problemima, znate i sami..

 

Ali, ajd ovu godinu još mogu proć, al očekujem na jesen od njih da moderniziraju te kamere i opet zasjednu na tron, jer, kinezi su uzeli maha

 

 

thebatman čet 21.5.2020 12:57
zvonac kaže...

Cijelo sam vrijeme (dolaskom većih senzora u smartfone) mislio da je Pixel 4 za otpis što se tiče kamere, al gle vraga, oni ga još uvijek uzimaju za referencu kod fotkanja, jer, očito, skoro pa savršeni softver za kameru je na vrhu i tu Google pokazuje svoju snagu, bar što se tiče kamere, unatoč malom senzoru al i dalje je aktualan, izvlači odlične rezultate iz te kamere..

Nažalost, dost njih imaju veće senzore al softverski kiksaju, a tu je Pixel najjači, mali senzor, odlična fotka, dok neki imaju, veliki senzor, osrednja fotka, koji je razlog tim problemima, znate i sami..

 

Ali, ajd ovu godinu još mogu proć, al očekujem na jesen od njih da moderniziraju te kamere i opet zasjednu na tron, jer, kinezi su uzeli maha

 

 

 Ne znam sta bi ti rekao, od kad sam uzeo pixel 2 xl ne pustam ga iz ruku. Pretvaram se u fanboya. 

zvonac čet 21.5.2020 13:09
thebatman kaže..

 

 

 Ne znam sta bi ti rekao, od kad sam uzeo pixel 2 xl ne pustam ga iz ruku. Pretvaram se u fanboya

 Hm, konkretno sto to znaci?

 

Baci dojmove u vezi kamere, pa povuci paralelu sa smartfonima koje si imao prije pixela..

 

Bas sam nedavno na YT gledao usporedni test kamere, P4XL vs S20U, kad uzmemo u obzir da U ima superiorniji hardver i kameru, nije me se dojmio, a najvise me pixel iznenadio, pozitivno.

ocean77 čet 21.5.2020 13:45

Kao sto rekoh, Pixel cilja na drugaciji tip korisnika od mene, ja se volim boriti i hrvati sa kamerom ako treba. 😂

 

Pixel mi neda materijala za to, meni njegova kamera dosadi sa pola sata, a evo Matinu crpim vec mjesecima i svaki puta pomicem granice sto se s njim naravno moze...Pixel je jasno definirao te granice i daj ga u ruke trogodisnjaku ili profi fotografu bazni IQ je uvijek isti...ne vidim se u tome. 

mzopg čet 21.5.2020 14:08
ocean77 kaže...

Kao sto rekoh, Pixel cilja na drugaciji tip korisnika od mene, ja se volim boriti i hrvati sa kamerom ako treba. 😂

 

Pixel mi neda materijala za to, meni njegova kamera dosadi sa pola sata, a evo Matinu crpim vec mjesecima i svaki puta pomicem granice sto se s njim naravno moze...Pixel je jasno definirao te granice i daj ga u ruke trogodisnjaku ili profi fotografu bazni IQ je uvijek isti...ne vidim se u tome. 

 +1

 

ali to naravno ovisi o korisniku i njegovim željama, ipak velika većina korisnika želi kameru koja će sve odraditi za njih i tu je Pixel odličan.

mzopg čet 21.5.2020 14:15
R36 kaže...

 

108mpix je promašaj prvenstveno zbog AF koji je loš.

 

Na kraju krajeva i kompletan zoom im je loš...tako da Note 20 neće imat više 100x zoom, a ni 50x...

Ne znam odakle ti ovo. 108MP je napokon donio veći senzor na medium budget uređaje, senzor dovoljno velik da nemamo potrebu za umjetnim bokehom. 108MP je naravno nepotrebno za 99% korisnika, ali to se može opravdati marketinški, većina korisnika vidi samo brojke i njima je više uvijek bolje.

 

Huawei ima pravo u ovom slučaju, veći senzor + veći pikseli = dobitna kombinacija i to će sada dobiti i drugi korisnici.

Ovaj 108MP je možda zanimljiv u kombinaciji kada imaš jedan senzor, ali sada imamo po 4-5 senzora od tele do ultrawide tako da nema potrebe za cropanjem i tada je bolje zadržati veliki senzor, smanjiti broj piksela i povećati ih.

 

Nikakvih problema nema na Mi Note 10 sa AF, vidjeti ću kako je sa Mi 10 Pro kad mi stigne.

Zoom preko 5x je uglavnom beskoristan i opet je samo zanimljiv marketinški alat, kao i slikanje mjeseca sa 50x zoom, dobiješ fotku koja je ok ako se gleda na 4" displayu, za sve ostalo je potpuno beskorisna. Dobar marketing bi i govno prodao.

Hornet_93 čet 21.5.2020 15:10

Po čemu je inferioran?Jer nema 10x zoom ili 2mp šrotnu macro?

Za 90% ljudi dat ce najbolju mogucu fotku iz prve.

Promjenio sam dosta mid rangera i flagshipa zadnje 2 god, pixel 3a minje uz ip 11 davao definitivno sveukupno najbolje fotke.

thebatman čet 21.5.2020 16:18
zvonac kaže...
thebatman kaže..

 

 

 Ne znam sta bi ti rekao, od kad sam uzeo pixel 2 xl ne pustam ga iz ruku. Pretvaram se u fanboya

 Hm, konkretno sto to znaci?

 

Baci dojmove u vezi kamere, pa povuci paralelu sa smartfonima koje si imao prije pixela..

 

Bas sam nedavno na YT gledao usporedni test kamere, P4XL vs S20U, kad uzmemo u obzir da U ima superiorniji hardver i kameru, nije me se dojmio, a najvise me pixel iznenadio, pozitivno.

 Napravim u subotu mi9 vs pixel 2 xl shootout. 

zvonac čet 21.5.2020 17:26
Hornet_93 kaže...
Po čemu je inferioran?Jer nema 10x zoom ili 2mp šrotnu macro?

Za 90% ljudi dat ce najbolju mogucu fotku iz prve.

Promjenio sam dosta mid rangera i flagshipa zadnje 2 god, pixel 3a minje uz ip 11 davao definitivno sveukupno najbolje fotke.

 Po foticu, tj samom senzoru odnosno velicini senzora, slike su losije u low light uvjetima, spram danasnjih smartfona, npr.Mi Note10 i ostalih..

 

Ovaj zoom i macro ne uzimam u obzir, pricamo o glavnoj kameri (prime).

 

Da se razumijemo, P4 nema losu kameru, cak naprotiv, ali, u jednom segmentu gubi dah (low light, dinamicki raspon) mada i dalje konkurira komotno, zahvaljujuci samom softveru koji prakticki cuda radi..

R36 pet 22.5.2020 16:28

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

R36 pet 22.5.2020 16:32
thebatman kaže...
zvonac kaže...

Cijelo sam vrijeme (dolaskom većih senzora u smartfone) mislio da je Pixel 4 za otpis što se tiče kamere, al gle vraga, oni ga još uvijek uzimaju za referencu kod fotkanja, jer, očito, skoro pa savršeni softver za kameru je na vrhu i tu Google pokazuje svoju snagu, bar što se tiče kamere, unatoč malom senzoru al i dalje je aktualan, izvlači odlične rezultate iz te kamere..

Nažalost, dost njih imaju veće senzore al softverski kiksaju, a tu je Pixel najjači, mali senzor, odlična fotka, dok neki imaju, veliki senzor, osrednja fotka, koji je razlog tim problemima, znate i sami..

 

Ali, ajd ovu godinu još mogu proć, al očekujem na jesen od njih da moderniziraju te kamere i opet zasjednu na tron, jer, kinezi su uzeli maha

 

 

 Ne znam sta bi ti rekao, od kad sam uzeo pixel 2 xl ne pustam ga iz ruku. Pretvaram se u fanboya. 

Pixel da izbaci kameru : normalnu, širokokutnu, zoom 5x ja bi ga odmah kupio.

Kažem meni je 2XL ostao u odličnom sjećanju. 

zvonac pet 22.5.2020 18:28
R36 kaže...

.

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

 Sony se popravio sa kamerama i to znacajno, nazalost, nije bas nesto poznat u tim krugovima, sto se tice kamera, al ovaj nadolazeci flagsip ce bit opak, sam UI je fantazija A i za kameru ne sumnjam da ce bit top notch.

R36 kaže...

 

 

 Ne znam sta bi ti rekao, od kad sam uzeo pixel 2 xl ne pustam ga iz ruku. Pretvaram se u fanboya. 

Pixel da izbaci kameru : normalnu, širokokutnu, zoom 5x ja bi ga odmah kupio.

Kažem meni je 2XL ostao u odličnom sjećanju. 

 Pixel je super, al me vec smeta taj mali senzor, doduse, sam softver uspije kolko tolko kompezirat neke nedostatke, bilo bi vrijeme da na P5 naprave osvjezenje s kamerama.. Sto se zooma tice, me privlaci me ni malo, samo nek prime kamera bude odlicna.

Timo pet 22.5.2020 20:30
R36 kaže...

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

 a kad je to sony imao los automode?

 

pa i proslogodisnji model je imao super fotke

 

to sto im je prodaja i marketing u banani ne znaci da im telefoni nisu top

 

cijena nije mjerilo kvalitete ili vrijednosti proizvoda, kako za samsung, apple, huawei, tako i za sony

 

ljudi kupuju uredaje po svojim preferencijama, a ne po tome koji brand ima bolju prodaju

 

da ne nabrajam sve nedostatke i failove ovogodisnjih samsung i Huawei modela koji takoder imaju prenabrijanje cijene

 

 

ocean77 pet 22.5.2020 23:12
R36 kaže...

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

 

 

Po ovome vidim da se nisi ni informirao o tom mobu.

Za te situacije su predvidjeli P mode.

 

Kako je krenulo, Huawei ce moci sanjati uskoro 400 000 jedinica.

Sto dalje ove lude vijesti pristizu, Huawei ce nam ostati samo sjecanje, kao i HTC nekoc.

Mogu se samo moliti da onaj klaun izgubi izbore.

R36 sub 23.5.2020 01:24
Timo kaže...
R36 kaže...

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

 a kad je to sony imao los automode?

 

pa i proslogodisnji model je imao super fotke

 

to sto im je prodaja i marketing u banani ne znaci da im telefoni nisu top

 

cijena nije mjerilo kvalitete ili vrijednosti proizvoda, kako za samsung, apple, huawei, tako i za sony

 

ljudi kupuju uredaje po svojim preferencijama, a ne po tome koji brand ima bolju prodaju

 

da ne nabrajam sve nedostatke i failove ovogodisnjih samsung i Huawei modela koji takoder imaju prenabrijanje cijene

 

 

 Pa Sony je uvijek imao dobar hardware za kameru a software za k... 

Sony nije imao loš auto mod, nego kompletan los software.

ocean77 kaže...
R36 kaže...

Sve je to fino i krasno, lagao bi kad bi rekao da nije ali u profi modu. Na kraju krajeva tko se ima volje toliko zajebavati s tim...

Dok ja to sve namjestim na profi modu, meni dijete već odleprsa. Aj statični kadrovi - priroda, more, okoliš i sl ok., pa se možeš zajebavati s namještanjem... 

 

Gdje je auto mod...kako to tamo sve funkcionira...

Sony je poznat po tome da im sve na papiru funkcionira a u praksi 0 bodova. 

 

Na kraju krajeva 1200 eura za mob Sony teško...Sony koji u prošlom kvartalu je jedva prodao 400.000 jedinica.

 

U svakom slučaju super što se konkurencija trudi jer će se onda i ostali potrudit. Da je sve ostalo na Samsungu i Apple pa ni dan danas ne bi imali zoom od 3x pa na dalje... 

Ostalo bi dan danas na 2x zoomu. 

 

 

Po ovome vidim da se nisi ni informirao o tom mobu.

Za te situacije su predvidjeli P mode.

 

Kako je krenulo, Huawei ce moci sanjati uskoro 400 000 jedinica.

Sto dalje ove lude vijesti pristizu, Huawei ce nam ostati samo sjecanje, kao i HTC nekoc.

Mogu se samo moliti da onaj klaun izgubi izbore.

Vrijeme će pokazat...

R36 sub 23.5.2020 22:22

Izvrsni direktor Xiaomia kaze :

The executive said that Redmi 10X Pro can take a stunning photo with just one click - there is no need for professional SLR camera, manual adjustments of ISO, shutter, aperture, or any kind of post-stacking or coloring. Everything will be done by the chipset to provide users an easier way to “express their creativity”.

 

To se trazi. 

Cromaki sub 23.5.2020 22:30
R36 kaže...

Izvrsni direktor Xiaomia kaze :

The executive said that Redmi 10X Pro can take a stunning photo with just one click - there is no need for professional SLR camera, manual adjustments of ISO, shutter, aperture, or any kind of post-stacking or coloring. Everything will be done by the chipset to provide users an easier way to “express their creativity”.

 

To se trazi. 

 Mislim da se to odnosi na novi light painting feature na kojem trenutno rade.

R36 sub 23.5.2020 22:33
Cromaki kaže...
R36 kaže...

Izvrsni direktor Xiaomia kaze :

The executive said that Redmi 10X Pro can take a stunning photo with just one click - there is no need for professional SLR camera, manual adjustments of ISO, shutter, aperture, or any kind of post-stacking or coloring. Everything will be done by the chipset to provide users an easier way to “express their creativity”.

 

To se trazi. 

 Mislim da se to odnosi na novi light painting feature na kojem trenutno rade.

Bitna je poanta...