Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

digitall pet 24.1.2020 13:03
zuper kaže...
mzopg kaže...
thebatman kaže...

Nabavio sam danas Realme X2 pro koji ima SD855+ i samsungov gw1 senzor  velicine 1/1.7 bez oisa.

 

Moram priznat da sam ugodno iznenađen.

 

usporedba

 

mi note 10

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/49430646941/in/dateposted-public/

 

vs

 

realme x2 pro

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/49430163693/in/dateposted-public/

Noćna fotka je na Realme za klasu, ako ne i dvije bolja. Zanimljiv uređaj. Cijenom je koliko vidim tu negdje kao Mi Note 10.

 Kako!? Ja bih rekao da je Mi Note 10 klasu-dvije bolji. Kao prvo, ne znam jel snimano s iste udaljenosti, ali ima osjetno širi kut. Drugo, lijepo se dolje ispod krošnje vide objekti, prozori i rasvjeta. Prilično detaljno s obzirom na uvjete. Senzor zahvatio mnogo više svijetla zahvaljujući OIS pa je brzina zatvarača dulja

 u tom specifičnom slučaju je realme uvjerljivo pobjednik. 

manje šuma, manji iso, i najbitnije kraće vrijeme ekspozicije, što znači da kad imaš slične svjetlosne uvjete i ako se nešto na slici pomiče onda ce na note10 biti komplet razmuljano i slika je samo za obrisat.

što znači da je realme uspio u kraće vrijeme napraviti bolju fotku, to puno znači za mnoštvo drugih situacija, između ostalih i mizerno malo pomicanje ruke prilikom slikanja.

uglavnom je to problem gledanja usporedbi po internetu, jer gledaš uslikane fiksne objekte a ne znaš da li je mob bio na stativu ili u ruci

mzopg pet 24.1.2020 16:10
zuper kaže...
Gledao sam preko laptopa. I dalje je meni Note 10 mnogo bolje rješio tu scenu.

 Evo ti 100% crop. Realme fotka se još može obraditi i imaš pristojnu fotku, dok je Mi Note 10 fotka manje više uništena.

 

 

Dud pet 24.1.2020 16:52
thebatman kaže...

Realme x2 pro fotke

 

https://flic.kr/s/aHsmKWVDho

 Jel fotkaju ti mobiteli u RAW-u, ako da, jel možemo dobiti negdje dvije tri fotke u rawu da isprobamo kaj se zapravo može izvuć?
Baš me zanima koliko se može izvuć iz RAW fotke. Jer ako dobro kužim u ovom noćnom načinu isto kao i u hdr-u on spaja više fotki u JPG ili sam u krivu?

aloevera13 sub 25.1.2020 11:35

a xiaomi je na noteu 10 usrao sa softverom za kameru, sa gcamom bi to bilo duplo bolje.. bas se vidi da fali detalja, ostrine kao i na svakom xiaomijevom telefonu, kao da ih boli tuki za softver pa ostave cam2api omogucen i neka se ljudi snalaze 

ocean77 čet 6.2.2020 18:07

Uzeo sam Mi Note 10 i ako je suditi po njemu, slijede godine vrlo uzbudljivih kamera u mobitelima.

Mi Note 10 je kao Lumia 1020 na steroidima i bokeh king, nevjerojatno koliko veliki senzor su strpali unutra, svakom fotkom daje do znanja da ovo nema veze sa onim minijaturama 1/2.55 i sl.

Kada stignem, dodat cu jos nekih slika na Flickr i napisati jos neke dojmove.

zvonac čet 6.2.2020 19:04

Aj stavi više (noćne me zanimaju) slika, pa napiši svoje dojmove u vezi fotića a možeš i usporedbu napravit s prethodnim modelima koje si imao..

 

Nekak nemam previše povjerenja u taj njihov softver, dam se kladit da bi fotke trebale bit još bolje samo da je softver ispoliraniji, probaj se pozabavit s gcam-om, pa javi rezultate.

 

 

 

https://drive.google.com/drive/folders/128Ak7p4MFYyALWmx9kLqc2VRHWFLoaQy

 https://forum.xda-developers.com/mi-note-10/themes/gcam-t4005605/page23

ocean77 čet 6.2.2020 21:52

Evo i nocnih, sve su auto mode.

Nisam koristio 108MP vec defaultnih 27MP.

Dosta tih fotki je sa 2X i 5X kamerama, a jedna je i sa širokokutnom (tramvaj)...imate exif dolje pa koga zanima skuzit ce koja fotka je sa kojom kamerom.

U PRO mode se mogu dobiti jos bolje fotke jer automatika ima tendenciju dosta visokih ISO vrijednosti kao i kod svih Xiaomia.

Srecom ovi senzori se nose dobro sa visokim ISO, šum je OK.

 

https://flic.kr/s/aHsmLepKtJ

 

Nekakav rezime je da je ovo najbolja kamera na mobitelu koju sam koristio i to kazem iskljucivo zbog glavnog senzora koji je 2 klase iznad svih.

Ukupno gledano P30 PRO je najslicniji, ali kod njega mi se ne svidja sto ima 1X kameru i onda nagli skok na 5X periskopsku sto je cesto preusko...zato mi se vise svidio Mate 20 PRO sa 3X.

Mi Note 10 je odlican jer ima fino rasporedjene kamere od Macro, sirokokutne, standardne, 2X i 5X...to je ideal...eventualno umjesto macro bi volio 10X opticki.

Sto se brzine tice, night mode je koma, neupotrebljiv jer procesiranje traje suludo.

Taj mode je prakticki nepotreban jer standardne kamere odradjuju nocne bez problema sto se i vidi iz prilozenih slika...taj night mode je jedino za totalni mrak...kome to uopce treba?

27MP fotke odradjuje brzo, a 108MP nesto sporije.

Obzirom da je 108MP vise za landscape i povremeno koristenje, procesiranje od 1 sec i nije neka mana (Lumia 1020 je procesirala 4-5 sec u 40MP mode pa sam zivio s tim).

Sve ostale zadatke S730 odradjuje brzo kao i S845.

Ljudi se nekada love za benchmark brojeve, ali u svakodnevici su te razlike male i jedva primjetne.

Ovaj mob sam uzeo privremeno, ali ako ga netko misli uzeti dugorocno nece pozaliti jer je mob odlican u svim pogledima i nista mu ne fali...ima cak i 3.5mm ulaz, ogromnu bateriju (SOT cca 8 sati), brzo punjenje, super amoled ekran...bas kompletan mob.

Kao najvecu manu kamera bih istaknuo nemogucnost prebacivanja sa jedne na drugu kameru za vrijeme snimanja videa.

Sto se videa tice, izgleda odlicno, bas sam gledao neke 4K uzorke na 65 inch 4K TV-u...stabilizacija je jedna od boljih koju sam vidio i to na svim kamerama.

Zvuk na videu bi mogao biti nesto bolji...sve skupa odlican mob, pogotovo u kontekstu cijene...

Jos bih istaknuo da od 5X kamere ne ocekujete cuda po noci, fotke s njom treba gledati 1:1 jer cim se uvecavaju vide se vodene bojice, ali to je kod svih tako jer su na tim kamerama jako mali senzori.

2X kamera je tu puno bolja.

 

 

 

 

zvonac pet 7.2.2020 14:45
ocean77 kaže...

Evo i nocnih, sve su auto mode.

Nisam koristio 108MP vec defaultnih 27MP.

Dosta tih fotki je sa 2X i 5X kamerama, a jedna je i sa širokokutnom (tramvaj)...imate exif dolje pa koga zanima skuzit ce koja fotka je sa kojom kamerom.

U PRO mode se mogu dobiti jos bolje fotke jer automatika ima tendenciju dosta visokih ISO vrijednosti kao i kod svih Xiaomia.

Srecom ovi senzori se nose dobro sa visokim ISO, šum je OK.

 

https://flic.kr/s/aHsmLepKtJ

 

Nekakav rezime je da je ovo najbolja kamera na mobitelu koju sam koristio i to kazem iskljucivo zbog glavnog senzora koji je 2 klase iznad svih.

Ukupno gledano P30 PRO je najslicniji, ali kod njega mi se ne svidja sto ima 1X kameru i onda nagli skok na 5X periskopsku sto je cesto preusko...zato mi se vise svidio Mate 20 PRO sa 3X.

Mi Note 10 je odlican jer ima fino rasporedjene kamere od Macro, sirokokutne, standardne, 2X i 5X...to je ideal...eventualno umjesto macro bi volio 10X opticki.

Sto se brzine tice, night mode je koma, neupotrebljiv jer procesiranje traje suludo.

Taj mode je prakticki nepotreban jer standardne kamere odradjuju nocne bez problema sto se i vidi iz prilozenih slika...taj night mode je jedino za totalni mrak...kome to uopce treba?

27MP fotke odradjuje brzo, a 108MP nesto sporije.

Obzirom da je 108MP vise za landscape i povremeno koristenje, procesiranje od 1 sec i nije neka mana (Lumia 1020 je procesirala 4-5 sec u 40MP mode pa sam zivio s tim).

Sve ostale zadatke S730 odradjuje brzo kao i S845.

Ljudi se nekada love za benchmark brojeve, ali u svakodnevici su te razlike male i jedva primjetne.

Ovaj mob sam uzeo privremeno, ali ako ga netko misli uzeti dugorocno nece pozaliti jer je mob odlican u svim pogledima i nista mu ne fali...ima cak i 3.5mm ulaz, ogromnu bateriju (SOT cca 8 sati), brzo punjenje, super amoled ekran...bas kompletan mob.

Kao najvecu manu kamera bih istaknuo nemogucnost prebacivanja sa jedne na drugu kameru za vrijeme snimanja videa.

Sto se videa tice, izgleda odlicno, bas sam gledao neke 4K uzorke na 65 inch 4K TV-u...stabilizacija je jedna od boljih koju sam vidio i to na svim kamerama.

Zvuk na videu bi mogao biti nesto bolji...sve skupa odlican mob, pogotovo u kontekstu cijene...

Jos bih istaknuo da od 5X kamere ne ocekujete cuda po noci, fotke s njom treba gledati 1:1 jer cim se uvecavaju vide se vodene bojice, ali to je kod svih tako jer su na tim kamerama jako mali senzori.

2X kamera je tu puno bolja.

 

 

 

 

 Odlične fotke, šum je minimalan, a u usporedbi s manjim senzorima, nepostojeći je..

Mada ima nekih fotki koje mi izgledaju malo zamuljano, a i djeluju mi fotke ko da su hladnije boje, vjerojatno sam i ja podlegao pomodnim trendovima pa navikao na malo kreštavije boje

 

Eventualno da su mrvicu oštrije slike, al vjerojatno je to stvar do softvera..

Kakav mu je OIS? Recimo u usporedbi s ostalim smartfonima koje si imao..

Šaomi nikad baš nije bio bogzna što na polju videa, pa se nadam da ima i tu pomaka na bolje.

Ajd ak će ti se dat zafrkavat, pa da staviš gcam da vidimo u kojoj je mjeri vidljiv napredak.

ocean77 pet 7.2.2020 18:53

Evo da ažuriramo listu:

 

 

1.Panasonic CM1 1 inch ~116 mm²

2.Nokia 808 Pure View 1/1.2

3.Xiaomi Mi Note 10 1/1.33

4.Nokia 1020 1/1.5

 

1.HTC 10/Nexus 6P/Pixel  1/2.3 ~28,46 mm²

2.Sony Xperia XZ Premium 1/2.3

3.HTC U11/U11+ 1/2.55

4.Samsung Galaxy S8/S8+/Note 8 1/2.55

5.Samsung Galaxy S7/S7E 1/2.55

6.Xiaomi Mi6/Mi MIX2/Mi Note 3 1/2.9

7.Huawei P10/P10+/Mate 10 PRO 1/2.9

8.LG G6 1/3

7.iPhone 7/8/X 1/3

8.LG V30 1/3.1 ~16.45 mm²

 

 1.m4/3rd ~225 mm²

2.APS-C Canon ~343 mm²

3.APS-C Nikon ~370 mm²

4.Full Frame ~864 mm²

 

Evo i jedan zanimljiv video, napokon se pojavio mob koji je skinuo sa trona Nokiu 808 Pure View.

Mi Note 10 se velicinom senzora smjestio izmedju Nokie 808 i Nokie 1020.

 

https://www.youtube.com/watch?v=KW5v34CcaSg

 

Sto se tice tvoga pitanja Zvonac, stabilizacija je vrhunska, pogotovo ako mislis na stabilizaciju videa i to na sve 4 kamere.

Ovo za ostrinu (detalje) ne razumijem, ovaj lik koji je testirao Nokiu 808 naspram Mi Note 10 je bas ustvrdio da je ovo prvi mob koji biljezi vise detalja od Nokie 808.

zvonac pet 7.2.2020 19:43
ocean77 kaže...

Evo da ažuriramo listu:

 

 

1.Panasonic CM1 1 inch ~116 mm²

2.Nokia 808 Pure View 1/1.2

3.Xiaomi Mi Note 10 1/1.33

4.Nokia 1020 1/1.5

 

1.HTC 10/Nexus 6P/Pixel  1/2.3 ~28,46 mm²

2.Sony Xperia XZ Premium 1/2.3

3.HTC U11/U11+ 1/2.55

4.Samsung Galaxy S8/S8+/Note 8 1/2.55

5.Samsung Galaxy S7/S7E 1/2.55

6.Xiaomi Mi6/Mi MIX2/Mi Note 3 1/2.9

7.Huawei P10/P10+/Mate 10 PRO 1/2.9

8.LG G6 1/3

7.iPhone 7/8/X 1/3

8.LG V30 1/3.1 ~16.45 mm²

 

 1.m4/3rd ~225 mm²

2.APS-C Canon ~343 mm²

3.APS-C Nikon ~370 mm²

4.Full Frame ~864 mm²

 

Evo i jedan zanimljiv video, napokon se pojavio mob koji je skinuo sa trona Nokiu 808 Pure View.

Mi Note 10 se velicinom senzora smjestio izmedju Nokie 808 i Nokie 1020.

 

https://www.youtube.com/watch?v=KW5v34CcaSg

 

Sto se tice tvoga pitanja Zvonac, stabilizacija je vrhunska, pogotovo ako mislis na stabilizaciju videa i to na sve 4 kamere.

Ovo za ostrinu (detalje) ne razumijem, ovaj lik koji je testirao Nokiu 808 naspram Mi Note 10 je bas ustvrdio da je ovo prvi mob koji biljezi vise detalja od Nokie 808.

 2:45min. crop, low light, tu je bolja Nokia PV, ovdje Šaomi vuče na "ulje na platnu", generalno Šaomi je bolji, al recimo Šaomi šepa kod cropanja i tu mi Nokia izgleda bolja, bar u nekim djelovima slika, wb mi više odgovara na Nokiji, DR odličan na Šaomiju..  ISO segment gazi Nokiu pošteno, općenito govoreći, fotić je odličan, mislim da se softverski to da još uštimat za još bolje rezultate, recimo da se riješi ovaj oil painting od tog problema pati dost smartfona.

Dan1234567890 sub 8.2.2020 06:59

Ova noćna fotka izgleda vrlo oštro i dobro (gledam nažalost samo na mobu), no vecina ovih fotki koje svi stavljaju kao ogledne, za moj "use case" ne znače puno jer je sve nešto statično...ja 99% fotki slikam ili da sam ja u pokretu i nemam vremena se namještati za slikanje ili slikam nešto pokretno, tako da ove stanične slike su mi fora za vidit, ali govore mi jako malo kako bi moje izgledale...vidio sam da imaš nekih noćnih slika sa ulica gdje se vidi promet, a one su neusporedive sa ovom zadnjom u kvaliteti...

ocean77 sub 8.2.2020 07:41
Dan1234567890 kaže...
Ova noćna fotka izgleda vrlo oštro i dobro (gledam nažalost samo na mobu), no vecina ovih fotki koje svi stavljaju kao ogledne, za moj "use case" ne znače puno jer je sve nešto statično...ja 99% fotki slikam ili da sam ja u pokretu i nemam vremena se namještati za slikanje ili slikam nešto pokretno, tako da ove stanične slike su mi fora za vidit, ali govore mi jako malo kako bi moje izgledale...vidio sam da imaš nekih noćnih slika sa ulica gdje se vidi promet, a one su neusporedive sa ovom zadnjom u kvaliteti...

 Normalno kada vecina nije sa glavnom kamerom, izdvoji te koje su sa glavnom kamerom pa ćeš vidjeti da su sve tako ostre.

Ostalih 4 kamere nemaju tako velike senzore pa je normalno da ne mogu biti na razini glavne sa velikim senzorom.

zvonac sub 8.2.2020 08:25
ocean77 kaže...

Ne znam sto je taj lik radio na toj fotki, ali efekt vodenih bojica je jedino moguc na 5x kameri kod malo svjetla.

Glavna kamera nema ni u tragovima taj efekt...

Evo ti jedan moj primjer u slabijem svjetlu u 108MP.

 

https://flic.kr/p/2iqoSPK

 Da, vidiš, nisam ni obraćao pažnju s kojom je kamerom fotkano, ova glavna je odlična, al ima 1-2 slike koje mi izgledaju da fali još malo oštrine, baš gledam, nisam primjetio efekt "oil painting" pa ne znam kak je tipu na onom videu to uspjelo u usporedbi sa 808PV koja mi izgleda čak bolja u nekim scenama.

 

E sad ak imaš koji smartfon s manjim senzorom (1/2.55") napravi usporedbu čisto da vidimo kolko je lošiji od Mi Note10

 

EDIT: Kad već pričamo o senzorima u smartfonima, moram ponovit još jednom, vladar te scene je Panasonic CM1! Fotke koje radi su fantazija! Praktički imaš u rukama Sony RX100.

Istina je da su senzori sve veći i ove godine će bit značajan napredak a onom kom je prioritet slikanje, izmamit će osmijeh na lice dolaskom većih senzora, umjetnički izražaji će se podići na još višu razinu.

 

 

https://www.flickr.com/groups/2712361@N20/pool/with/47284675992/

ocean77 sub 8.2.2020 08:44
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

Ne znam sto je taj lik radio na toj fotki, ali efekt vodenih bojica je jedino moguc na 5x kameri kod malo svjetla.

Glavna kamera nema ni u tragovima taj efekt...

Evo ti jedan moj primjer u slabijem svjetlu u 108MP.

 

https://flic.kr/p/2iqoSPK

 Da, vidiš, nisam ni obraćao pažnju s kojom je kamerom fotkano, ova glavna je odlična, al ima 1-2 slike koje mi izgledaju da fali još malo oštrine, baš gledam, nisam primjetio efekt "oil painting" pa ne znam kak je tipu na onom videu to uspjelo u usporedbi sa 808PV koja mi izgleda čak bolja u nekim scenama.

 

E sad ak imaš koji smartfon s manjim senzorom (1/2.55") napravi usporedbu čisto da vidimo kolko je lošiji od Mi Note10

 

Imam uz njega Mi8 sa Gcam koji je ekvivalent Pixelima jer ima identican hardware i nema nikakve sanse protiv Mi Note 10.

Mi Note 10 ga u detaljima deklasira.

Za gledanje 1:1 sto vecina ljudi radi ovo je potpuno irelevantno i uopće se ovim nebi trebali zamarati, ali tko zeli maksimalnu kolicinu detalja Mi Note 10 je tu bez konkurencije, a takvi ce citi i Mi10 koji tek dolazi, Samsung sa S20 u najjačoj izvedbi...

Evo dolje jedna brzinska, crop Mi8 naspram Mi Note 10...ocekivan rezultat.

 

 

zvonac sub 8.2.2020 08:50
ocean77 kaže...

 

Imam uz njega Mi8 sa Gcam koji je ekvivalent Pixelima jer ima identican hardware i nema nikakve sanse protiv Mi Note 10.

Mi Note 10 ga u detaljima deklasira.

Za gledanje 1:1 sto vecina ljudi radi ovo je potpuno irelevantno i uopće se ovim nebi trebali zamarati, ali tko zeli maksimalnu kolicinu detalja Mi Note 10 je tu bez konkurencije, a takvi ce citi i Mi10 koji tek dolazi, Samsung sa S20 u najjačoj izvedbi...

Evo dolje jedna brzinska, crop Mi8 naspram Mi Note 10...ocekivan rezultat.

 

 

 Da, razlika je vidljiva iz aviona tu nema sumnje, baš me zanima koji će Gugl senzor stavit u smartfone ove godine, dok bi uglavili ovaj iz Mi Note 10 to bi bila ludnica uz ovaj njhov skoro pa savršeni softver za kameru, rezultati bi bili fenomenalni.

thebatman sub 8.2.2020 09:18
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

 

Imam uz njega Mi8 sa Gcam koji je ekvivalent Pixelima jer ima identican hardware i nema nikakve sanse protiv Mi Note 10.

Mi Note 10 ga u detaljima deklasira.

Za gledanje 1:1 sto vecina ljudi radi ovo je potpuno irelevantno i uopće se ovim nebi trebali zamarati, ali tko zeli maksimalnu kolicinu detalja Mi Note 10 je tu bez konkurencije, a takvi ce citi i Mi10 koji tek dolazi, Samsung sa S20 u najjačoj izvedbi...

Evo dolje jedna brzinska, crop Mi8 naspram Mi Note 10...ocekivan rezultat.

 

 

 Da, razlika je vidljiva iz aviona tu nema sumnje, baš me zanima koji će Gugl senzor stavit u smartfone ove godine, dok bi uglavili ovaj iz Mi Note 10 to bi bila ludnica uz ovaj njhov skoro pa savršeni softver za kameru, rezultati bi bili fenomenalni.

 I onda cekat neki poco f2 s tim senzorom i na njega stavit gcam :D

ocean77 sub 8.2.2020 11:13

Nema se tu sta puno popravljati, dnevne su odlicne, nocne su odlicne.

Gcam je bio koristan kada smo imali male senzore pa je trebalo iskemijati da to bude u losijem svjetlu bolje, a za dnevne je beskoristan...cak za moj ukus Gcam preizostrava fotke i puno bolji mi je stock Huawei (P30 PRO, Mate 20 PRO) kamera od Gcam na bilo kojem mobitelu.

Ovdje imamo napokon fizicki poprilicno veliki senzor koji i bez puno kemijanja zakonitostima fizike i optike daje odlicne rezultate.

Ja vise nade polazem u Huawei i njihove modele nego u Gcam koji je solidan SW za eru malenih senzorcica kojima srecom vrijeme prolazi.

zvonac sub 8.2.2020 11:32

Govorim o softverskoj obradi slike u jpeg-u, znaci da je fotka cim vise izvorna uz minimalno uplitanje softvera kod procesuiranja slike, znaci da ie izbalansirana.

Znas i sam da proizvodjaci vole to nabrijat da "ljepse" izgleda..

ocean77 sub 8.2.2020 11:55

Znam ja tocno sto ti mislis, a ja nisam bas bezrezervni pobornik Gcama...on je OK na Pocu i ostalim Xiaomi modelima (sa manjim senzorima) i kod ovoga prvi puta ne vidim potrebu za Gcamom, a vjerujem da ce tako biti i na Mi10.

zvonac sub 8.2.2020 15:27

Čitam recenziju na Mob.hr

"Naime, veći senzor može primiti više svjetla, što automatski utječe na konačne rezultate. Barem u teoriji. U praksi se pokazalo da se noćne fotografije ovog modela ne razlikuju puno od onih koje proizvodi Huawei P30 Pro, koji ima fizički manji senzor, a u mnogim slučajevima situacija je i lošija".

https://mob.hr/xiaomi-mi-note-10-recenzija/

 

 

@ocean77, čekam tvoje očitovanje u vezi ove rečenice