Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

Mitohondri pon 22.7.2019 22:05

Izgleda da se Huawei priprema ozbiljno posvetiti video snimanju na nadolazecim generacijama, sada kada su vodeci u fotografiji.

 

Podnijeli su zahtjev za registraciju EUIPO tijelu za nesto što nazivaju Cine-Lens i Camera Matrix za video

 

 

 The Cine-Lens filing is listed as "cinema photography; optical lenses for recording, reproduction and processing of sound, images and / or data; smartphones; camcorders; cameras". Meanwhile, the Camera Matrix filing has the following description: "optical lenses; cameras; smartphones."

 

Link

 

R36 uto 23.7.2019 17:10
Dario7 kaže...
@zvonac jedno 10 puta si napisao u ovoj temi pitanje za kameru p30p, mislim da je jedini način da ga stvarno kupiš i sam procijeniš ;)

Slažem se s ovim oko zvonca...

 

Vratio se s godišnjeg...kamera je vrh vrhova na P30 Pro. Bolje kamere trenutno nema i pitanje je da li će je tko ovu godinu skinut s trona.

 

Toliko je svestrana kamera + uključen AI da meni fotografije nikako ne mogu ispast loše.

A o zoom-u da ne pričam. Plaža + P30 Pro = zajebana kombinacija. Vidiš što drugi ne vide.

ocean77 uto 23.7.2019 21:32
R36 kaže...

A o zoom-u da ne pričam. Plaža + P30 Pro = zajebana kombinacija. Vidiš što drugi ne vide.

 

 

 

Ja sam svoju djecu po plazi trazio kamerom od P30 PRO.

50X uvecanje na udaljenosti od 100-150m ti pomogne raspoznati ljude, a golim okom to jedva vidim.

 

Inace uzeo sam potaknut od kolege Batman-a jedan bijeli Xiaomi Mi8 6/128 GB prije tjedan dana za neku smijesnu lovu (cca 1600 Kn).

Mob je u stanju novog, star par mjeseci, stavio Gcam i moram priznati da je kamera odlicna...ako netko zeli identican rezultat kao i na Pixelu i da automatika sve radi za njega, ne treba trositi na Pixela +3000 Kn jer ce ovdje dobiti bolji mob sa istom kamerom...hardware kamere je isti...senzor.

ocean77 uto 23.7.2019 22:12
mrbean kaže...

Kako bi usporedio MI8 s gcamom i P30 Pro? Prvenstveno sto se tice HDR-a i potrait modea? Ž

Vjerojatno nisi isao u detaljniji usporedbu, ali ono..na prvu kak se kaze :D

 

 

P30 PRO je svakako svestraniji, ima sirokokutnu, ima tele lecu 125mm...nista se s tim ne moze mjeriti trenutno.

 

Ako gledamo glavnu kameru onda se Mi8 dobro drzi, sa Gcam je kao i Pixel...okines i svaki puta imas zadovoljavajucu fotku.

Portret mode im je podjednako dobar, ali je razlika ta sto P30 PRO moze odraditi pravi portret sa periskopskom kamerom pa imas pravi pravcati bokeh.

 

Ako u usporedbu stavimo i cijenu koja kaze da najjeftiniji P30 PRO mozemo dobiti za cca 4200 Kn (njuskalo) i najjeftiniji Mi8 za cca 1600 Kn onda mislim da je Mi8 bolji mob sto se tice ulozeno/dobiveno...jednostavno prevelika je razlika u cijeni.

Mi8 je i dalje pravi flagship, ima SD845, moj primjerak ima i 6GB RAM i 128 GB kapacitet, ima identicnu kameru kao i Pixel...upravo zato sam kriticki nastrojen prema Pixelu, jer kosta previse, a nudi manje od Mi8.

 

P30 PRO je dosao do momenta kada ja mijenjam mob (cca pola godine) i ostavljam Mi8 do daljnjeg koji me u potpunosti zadovoljava dok ne dodje nesto sto ce me ponovo zainteresirati...godisnji je prosao, P30 PRO je savrseno odradio posao.

mrbean uto 23.7.2019 22:33

Ja sam isto gledao MI8 ili MI9 umjesto Pixela, stavio bi jos neki custom rom, tipa pixel experience, gcam i skoro pa i Pixel, po specifikacijama i bolji.

 

Ja koristim P30P nekih 2 mjeseca, nisam nezadovoljan kamerom, daleko od toga, samo me u nekim situacijama razocara..bilo to oko boja, HDR-a ili sto nije u fokusu ono sto bi trebalo bit. Moguce da ce to sve popravit buducim nadogradnjama. 

 

Da je na P30 P snapdragon 855, pa da ide gore Gcam, to bi bio posao :)

 

Evo par slika s mora i jedna s gornjem grada u Zagrebu (ta mi je najdraza sto se tice 5x kamere zbog prirodnog bokeha), inace mi je to tesko postic jer nisam toliko daleko od osobe/predmeta.

 

Click

ocean77 sri 24.7.2019 00:03
mrbean kaže...

Ja sam isto gledao MI8 ili MI9 umjesto Pixela, stavio bi jos neki custom rom, tipa pixel experience, gcam i skoro pa i Pixel, po specifikacijama i bolji.

 

Ja koristim P30P nekih 2 mjeseca, nisam nezadovoljan kamerom, daleko od toga, samo me u nekim situacijama razocara..bilo to oko boja, HDR-a ili sto nije u fokusu ono sto bi trebalo bit. Moguce da ce to sve popravit buducim nadogradnjama. 

 

Da je na P30 P snapdragon 855, pa da ide gore Gcam, to bi bio posao :)

 

Evo par slika s mora i jedna s gornjem grada u Zagrebu (ta mi je najdraza sto se tice 5x kamere zbog prirodnog bokeha), inace mi je to tesko postic jer nisam toliko daleko od osobe/predmeta.

 

Click

 

 

Ta zadnja fotka je upravo to sto sam ti napisao, to neces dobiti trenutno sa nijednom drugom kamerom na mobitelu...mozes, ali iz neposredne blizine sa glavnom kamerom sto naravno nije to to.

zvonac sri 24.7.2019 12:13
mrbean kaže...

Ja sam isto gledao MI8 ili MI9 umjesto Pixela, stavio bi jos neki custom rom, tipa pixel experience, gcam i skoro pa i Pixel, po specifikacijama i bolji.

 

Ja koristim P30P nekih 2 mjeseca, nisam nezadovoljan kamerom, daleko od toga, samo me u nekim situacijama razocara..bilo to oko boja, HDR-a ili sto nije u fokusu ono sto bi trebalo bit. Moguce da ce to sve popravit buducim nadogradnjama. 

 

Da je na P30 P snapdragon 855, pa da ide gore Gcam, to bi bio posao :)

 

Evo par slika s mora i jedna s gornjem grada u Zagrebu (ta mi je najdraza sto se tice 5x kamere zbog prirodnog bokeha), inace mi je to tesko postic jer nisam toliko daleko od osobe/predmeta.

 

Click

S tobom onda nekaj ne štima a ne s P30P

Šalu na stranu.

 

Ti si možda jedan od rijetkih koji ne pjeva hvalospjeve o kameri, znači još imaju posla za napravit na P30P a nisu to sredili.. To je opet njihov problem (Huawei).

Eh da je SD to bi onda bio skoro pa savršen mob

 

Da se razumijemo nisu fotke loše na P30P, čak naprotiv... Ali..

 

Ovaj senzor koji ima Huawei treba dat Guglu ili čak Ajfonu potonji dvojac ima odličan softver, napravili bi odlična posao.

 

 

EDIT: Neke noćne fotke su me se više dojmile na HTC 10 kojeg sam imao neg na P30P, ali, neke fotke su na P30P odlične, ove koje su slikane po danu ili sa malo manje svjetla.

S tim da na HTC 10 nisam imao gcam, u početku je kamera bila koma na 10tki, poslije je to HTC uglazbio, da je to bilo milina za gledat.

https://www.flickr.com/groups/4588599@N20/pool/with/48300456816/

Dario7 sri 24.7.2019 12:50
zvonac kaže...
mrbean kaže...

Ja sam isto gledao MI8 ili MI9 umjesto Pixela, stavio bi jos neki custom rom, tipa pixel experience, gcam i skoro pa i Pixel, po specifikacijama i bolji.

 

Ja koristim P30P nekih 2 mjeseca, nisam nezadovoljan kamerom, daleko od toga, samo me u nekim situacijama razocara..bilo to oko boja, HDR-a ili sto nije u fokusu ono sto bi trebalo bit. Moguce da ce to sve popravit buducim nadogradnjama. 

 

Da je na P30 P snapdragon 855, pa da ide gore Gcam, to bi bio posao :)

 

Evo par slika s mora i jedna s gornjem grada u Zagrebu (ta mi je najdraza sto se tice 5x kamere zbog prirodnog bokeha), inace mi je to tesko postic jer nisam toliko daleko od osobe/predmeta.

 

Click

S tobom onda nekaj ne štima a ne s P30P

Šalu na stranu.

 

Ti si možda jedan od rijetkih koji ne pjeva hvalospjeve o kameri, znači još imaju posla za napravit na P30P a nisu to sredili.. To je opet njihov problem (Huawei).

Eh da je SD to bi onda bio skoro pa savršen mob

 

Da se razumijemo nisu fotke loše na P30P, čak naprotiv... Ali..

 

Ovaj senzor koji ima Huawei treba dat Guglu ili čak Ajfonu potonji dvojac ima odličan softver, napravili bi odlična posao.

 

 

EDIT: Neke noćne fotke su me se više dojmile na HTC 10 kojeg sam imao neg na P30P, ali, neke fotke su na P30P odlične, ove koje su slikane po danu ili sa malo manje svjetla.

S tim da na HTC 10 nisam imao gcam, u početku je kamera bila koma na 10tki, poslije je to HTC uglazbio, da je to bilo milina za gledat.

https://www.flickr.com/groups/4588599@N20/pool/with/48300456816/

 Ma slažem se i ja isto sa tobom @zvonac. Ima tu još posla , nije kamera baš nešto kako svi pričaju.

Top , vrh . najbolja (malo morgen) .. :)

 

samo GCAM i udri ;)

ocean77 sri 24.7.2019 13:17
zvonac kaže...

S tobom onda nekaj ne štima a ne s P30P

Šalu na stranu.

 

Ti si možda jedan od rijetkih koji ne pjeva hvalospjeve o kameri, znači još imaju posla za napravit na P30P a nisu to sredili.. To je opet njihov problem (Huawei).

Eh da je SD to bi onda bio skoro pa savršen mob

 

Da se razumijemo nisu fotke loše na P30P, čak naprotiv... Ali..

 

Ovaj senzor koji ima Huawei treba dat Guglu ili čak Ajfonu potonji dvojac ima odličan softver, napravili bi odlična posao.

 

 

 

 

Kakvog posla npr?

Procesiranje je dobro, WB je dobar, SW kamere je dobar (nakon svih updatea), hardware je debelo bolji od svega...sta vi jos ocekujete?

Ovi postovi meni zvuce kao trazenje imaginarnih razloga za ne dovodit se u napast i kupiti najbolji kamera mob...citaj, ne trositi novce.

 

Mob je vrh sto se kamere tice i nista mu nije ni blizu.

Gledajuci glavnu kameru, da , sve je to tu negdje, ali sirokokutna sa AF i zaista odlicnim senzorom i tele kamera sa također odlicnim senzorom + odlican sistem periskopskih leca koji daje ekvivalent 125mm 35mm filma...to nema nitko i ovo je toliko visoko podignuta letvica koju Pixel nece dosegnuti vjerojatno jos 2 godine...ako i tada.

zvonac sri 24.7.2019 13:23
Dario7 kaže...

 Ma slažem se i ja isto sa tobom @zvonac. Ima tu još posla , nije kamera baš nešto kako svi pričaju.

Top , vrh . najbolja (malo morgen) .. :)

 

samo GCAM i udri ;)

 Pretpostavljam da je ovo sarkazam..

 

A dok bih ti rekao da sam i vidio boljih fotki koje su rađene inferiornijijim smarfonima spram moćnog P30P koji ima veliki senzor, ovdje je stvar softverske prirode.

 

Danas se ide na to da je fotka čim više izoštrenija, napumpanih boja i kontrasta ostalo je manje bitno, pa skor svaki proizvođač izbaci na tržište mob sa kamerom koja je "poluzavršena" pa poslije tek slijedi poliranje, par mj. kasnije, a nerijetko i nikad ne srede vidljive probleme, nego tako ostave, dal je to posljedica neznanja, ne da mi se il nećeg trećeg, to samo oni znaju.

Valda u nedostaku znanja da naprave odličan softver za kameru, ide se na to da se "zamaskira" softver koji nije gotov do kraja, a to je u obliku kojeg sam gore naveo (oversharpening, visoki kontrasti itd.) naravno uz to, moraju se pratit trendovi, a to je u prvom planu, nabrijana fotka idealna za instagram ili fejs, sve je to lijepo upakirano, taj trend prate većina vodećih proizvođača smartfona.

 

Daj ti meni smartfon s minimalno procesuiranom slikom u jpegu koja liči na nešto, ne treba mi ove nabrijane gluposti (izoštreno, boje skaču iz ekrana)

Dok se sjetim komatoznog S7 pada mi mrak na oči, navodno je to poslije ispravljeno, tj malo manje vidljivo, čak sam fotkao u rawu ajd tam je bila bolja situacija, al za svakodnevno korištenje, jpeg je bio praktički neupotrebljiv.

 

E da, da ne bih odmah kamenjem na mene, ne govorim za P30P, doduše i on je dio globalnog "problema"

 

ocean77 sri 24.7.2019 13:34
zvonac kaže...

 

E da, da ne bih odmah kamenjem na mene, ne govorim za P30P, doduše i on je dio globalnog "problema"

 

 

 

 

Nema on nikakav problem, ugasen AI, stavljen normal (boje, umjesto vivid) i fotke ispadaju "dosadno" kao i u stvarnosti...ako se prebaci na 40 MP mode deklasira i neke pocetne DSLR aparate po kolicini detalja.

Dario7 sri 24.7.2019 13:37
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

E da, da ne bih odmah kamenjem na mene, ne govorim za P30P, doduše i on je dio globalnog "problema"

 

 

 

 

Nema on nikakav problem, ugasen AI, stavljen normal (boje, umjesto vivid) i fotke ispadaju "dosadno" kao i u stvarnosti...ako se prebaci na 40 MP mode deklasira i neke pocetne DSLR aparate po kolicini detalja.

 Toćno!

Ovo je uređaj na kojem možeš birati što tebi odgovara.

Znači ima mnogo opcija, što se ne može baš reći za ostatak ;)

 

 zvonac  naravno da je sarkazam :D

 

zvonac sri 24.7.2019 13:56
ocean77 kaže...

 

 

 

 

Nema on nikakav problem, ugasen AI, stavljen normal (boje, umjesto vivid) i fotke ispadaju "dosadno" kao i u stvarnosti...ako se prebaci na 40 MP mode deklasira i neke pocetne DSLR aparate po kolicini detalja.

 Nemoj da te dslr-aši čuju za tu izjavu

Dario7 kaže...

 Toćno!

Ovo je uređaj na kojem možeš birati što tebi odgovara.

Znači ima mnogo opcija, što se ne može baš reći za ostatak ;)

 

 zvonac  naravno da je sarkazam :D

 

 Ja samo još stara škola:D Jedan senzor, jedan objektiv

Zapravo i fotiće dok sam imao, fotkao sam samo s prime objektivom, nisam nikad volio one zoom objektive, a pogotovo tele objektive.

Od kad sam upoznao prime objektive, reko sam sam sebi, to je to.

 

Sad je to sve objedinjeno u smartfonima, kolko tehnologija ide napred, još dok budu stavljali senzore od tele i wide, veličine koji je i glavni senzor, e to će onda bit posao, samo mislim da je to stvar veličine samog senzora, pitanje je jel bi mogli to skucat sve u smartfon.

ocean77 sri 24.7.2019 14:46
zvonac kaže...

 Nemoj da te dslr-aši čuju za tu izjavu

 

 

Samo neka cuju, fotka od 40MP, rezolucije 7???x...pixela obiluje hrpetinom detalja.

mrbean kaže...

Sta bi rekli koji daje bolje slike Mi8 s Gcamom ili Mi9 s Gcamom. Mi9 nema OIS, mogao bi biti veliki minus.

 

Kolega Batman je probao oba pa ce on bolje znati, a koliko se sjecam pisao je da je Mi9 sto se tice glavne kamere downgrade u odnosu na Mi8.

thebatman čet 25.7.2019 09:23
mrbean kaže...

Sta bi rekli koji daje bolje slike Mi8 s Gcamom ili Mi9 s Gcamom. Mi9 nema OIS, mogao bi biti veliki minus.

 

ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 Nemoj da te dslr-aši čuju za tu izjavu

 

 

Samo neka cuju, fotka od 40MP, rezolucije 7???x...pixela obiluje hrpetinom detalja.

mrbean kaže...

Sta bi rekli koji daje bolje slike Mi8 s Gcamom ili Mi9 s Gcamom. Mi9 nema OIS, mogao bi biti veliki minus.

 

Kolega Batman je probao oba pa ce on bolje znati, a koliko se sjecam pisao je da je Mi9 sto se tice glavne kamere downgrade u odnosu na Mi8.

 

Na papiru mi9 ima bolju main kameru. Noviji i veci senzor, pixel binding itd.

Po nekakvim dnevnim uvjetima, kad se uspoređuje stock kamera, to je možda i tako, pinkicu širi dinamicki raspon ima.

No, kad padne mrak, tu se nedostatak oisa osjeti i mi9 pumpa iso kako bi kompezirao za kraci shutter, mi8 je tu dosta prirodniji i s manje šuma.

 

E sad, kad pricamo o gcam, onda mi9 nema šanse. Jednostavno je gcam pisan za ovaj senzor i prilagođen njemu maksimalno, puno bolje odrađuje mi8 i gcam nego mi9 i gcam.

Također, ultra popularni poco f1 ima isti senzor kamere kao i mi8, pa se ta aplikacija konstanto razvija i unaprijeđuje i prati pixele u verzijama.

 

E sad, mi9 ima prednost eis-a u 4k snimanju i ultrawide kameru sa autofokusom.

 

Al ono, mi9 na njuškalu 3000kn, mi8 1500kn.

 

Dan1234567890 čet 25.7.2019 16:55
thebatman kaže...
mrbean kaže...

Sta bi rekli koji daje bolje slike Mi8 s Gcamom ili Mi9 s Gcamom. Mi9 nema OIS, mogao bi biti veliki minus.

 

ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 Nemoj da te dslr-aši čuju za tu izjavu

 

 

Samo neka cuju, fotka od 40MP, rezolucije 7???x...pixela obiluje hrpetinom detalja.

mrbean kaže...

Sta bi rekli koji daje bolje slike Mi8 s Gcamom ili Mi9 s Gcamom. Mi9 nema OIS, mogao bi biti veliki minus.

 

Kolega Batman je probao oba pa ce on bolje znati, a koliko se sjecam pisao je da je Mi9 sto se tice glavne kamere downgrade u odnosu na Mi8.

 

Na papiru mi9 ima bolju main kameru. Noviji i veci senzor, pixel binding itd.

Po nekakvim dnevnim uvjetima, kad se uspoređuje stock kamera, to je možda i tako, pinkicu širi dinamicki raspon ima.

No, kad padne mrak, tu se nedostatak oisa osjeti i mi9 pumpa iso kako bi kompezirao za kraci shutter, mi8 je tu dosta prirodniji i s manje šuma.

 

E sad, kad pricamo o gcam, onda mi9 nema šanse. Jednostavno je gcam pisan za ovaj senzor i prilagođen njemu maksimalno, puno bolje odrađuje mi8 i gcam nego mi9 i gcam.

Također, ultra popularni poco f1 ima isti senzor kamere kao i mi8, pa se ta aplikacija konstanto razvija i unaprijeđuje i prati pixele u verzijama.

 

E sad, mi9 ima prednost eis-a u 4k snimanju i ultrawide kameru sa autofokusom.

 

Al ono, mi9 na njuškalu 3000kn, mi8 1500kn.

 

 Kolegi prije cca 2 tjedna sam instalirao na poco F1 GCam. Pitao ga bas jucer kako je zadovoljan i kaze da nije da bas idealno radi...fotke su bolje, ali da mora često ručno fokusirati (ne nađe automatski fokus), često mu mutne slike znaju ispasti pa vise puta slika i sl..., a da mu se na default cam od poco-a to ne događa...

ocean77 uto 6.8.2019 10:17

Utrka, ne vidim ja nikakvu utrku...Huawei vec 2 godine trpa velike senzore, ostali spavaju zimski san...mislim na Samsung, Google i Apple...na kraju ispada da veliki senzor mozes dobiti u mid range mobitelu i Huawei mobitelima.

ocean77 sub 17.8.2019 22:45
cetverooki kaže...

Koji od ovih telefona ima bolju kameru, Samsung a40, Huawei mate p20 lite i Xaomi Redmi note 7? Treba mi telefon sa dobrom kamerom u ovom cjenovnom rangu ili Vi imate bolji prijedlog.

 

 Mi8 se da naci za cijenu navedenih mobitela, ali je od njih bolji u svakom pogledu...S845, 6GB ram, Samsung amoled ekran, Pixelova kamera koja sa Gcam daje identican rezultat...sve to se lako nadje za cca 1800-2000 Kn...jedino ako bas hoces novi onda ti ne mogu pomoci jer me ti bazni mobiteli uopce ne zanimaju niti ih pratim.

thebatman uto 27.8.2019 08:00

Stavio sam bio u mi8 temu, al evo i ovdje jer je tema malo zamrla.

 

Dakle, mi8 + gcam = ljubav.

 

Unutar crkve, 3x digitalni zum:

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/48617251063/in/dateposted-public/

 

Isto crkva, bez zuma:

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/48617747137/in/dateposted-public/

 

Nightsight panorama od 3 fotke

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/48628536586/in/dateposted-public/

 

2x digitalni zum

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/48617591461/in/dateposted-public/

 

Barjaktar u pokretu, hdr+, koda covjek stoji mirno i pozira

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/48617607931/in/dateposted-public/

 

Dakle pricamo o telefonu kojeg ima na njuskalu za 1500kn, ja sam konkretno od ocean77  uzeo svog za 1700kn, 128GB varijanta.