Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Damir22 pet 22.5.2020 23:11

A gledaj, ne ulazeci u to dali je to u redu ili nije, ukoliko kartica temperaturno radi u onim marginama koje je postavio proizvodjac, onda je to to....

 

Drugo bi bilo da je proizvodjacev limit 90C (primjerice), a tvoja ide na 110C. Onda mozes zakljuciti da je nesto s karticom. Ovako, velike sanse su da ce je oni testirati, vidjeti da su temperature u skladu s onim sto proizvodjac kaze.... i to je to....

Blendy pet 22.5.2020 23:35
Damir22 kaže...

A gledaj, ne ulazeci u to dali je to u redu ili nije, ukoliko kartica temperaturno radi u onim marginama koje je postavio proizvodjac, onda je to to....

 

Drugo bi bilo da je proizvodjacev limit 90C (primjerice), a tvoja ide na 110C. Onda mozes zakljuciti da je nesto s karticom. Ovako, velike sanse su da ce je oni testirati, vidjeti da su temperature u skladu s onim sto proizvodjac kaze.... i to je to....

 Znam sta oces rec, radim u trgovini i kontam sve to.

Al opet, ja sad ne zelim riskirat s takvim proizvodom, vjerovatno pri testiranju nece ni zatvorit kuciste neg ce na otvorenom to testirat, sto smanjuje temp i sve to. I dalje ce to bit unutar nekih granica, i vise manje sam frustriran tom cinjenicom sto sam isao u tu trgovinu kupit nesta makar sam se opekao tamo prije par godina.

 

Plus to sto sam primjetio kad sam ubo ta 2 corsairova fana da mi temp grafe nije opalo dole, a cpu je pao par stupnjeva u prosjeku. Ona i dalje drzi tu temperaturu, sto mi je sumnjivo kad imas jedan veliki vent koji puse u tebe direktno.

 

Zato pocinjem smatrati da ta grafa ima nedostatak, jednostavno nije adekvatno hladjenje stavito na nju u usporedbi s gpu modelima drugih proizvodjaca.

danexxx pet 22.5.2020 23:42

@blendy pa imaš forume, youtube i ostale stranice gdje se informiraš prije kupnje. Slažem se da nije u redu da takav proizvod, po takvoj cijeni ide na tržište. Moj savjet ti je nju prodat i uzet neku drugu. Jeftinije neg ulupat sad još novaca da skineš koji stupanj dole. 

boxer sub 23.5.2020 03:03

Ako graficka karta prodje interna testiranja koja pokazu zagrijavanje unutar tvornickih limita, bez grafickih gresaka u prikazu slike npr. artefakti, ili gasenje unutar normalnog rada, ispravnost svih konektora, ispravan rad ventilatora itd. vjerovatno ce ti vratiti karticu kao ispravnu. Prije kupovine pozeljno se blagovremeno informirati o prednostima i eventualnim manama prozvoda. Ukoliko ti zamijene super, ali ocekuj identicnu karticu ako je imaju u ponudi. Nakon sto saznas rezultate servisa, ostaju ti eventualno jos dvije opcije - prva da probas biti malo ali uvidjavno uporan na zamjeni za slicnu karticu sa boljim hladjenjem ili jos jacu uz tvoju nadoplatu razlike. To bi bilo idealno ako uspijes dogovoriti ali ovisi samo o dobroj volji trgovca. Druga opcija ti je da se malo potrudis sa afterburnerom i namjestis brzi modus rada ventilatora sto bi ti moglo smanjiti temp uz povecanje buke. Pored svega ako si totalno nezadovoljan mozes kako ti je kolega prethodno rekao prodati karticu i kupiti drugu sa boljim i efikasnijim hladjenjem.

Blendy sub 23.5.2020 10:14
boxer kaže...
Ako graficka karta prodje interna testiranja koja pokazu zagrijavanje unutar tvornickih limita, bez grafickih gresaka u prikazu slike npr. artefakti, ili gasenje unutar normalnog rada, ispravnost svih konektora, ispravan rad ventilatora itd. vjerovatno ce ti vratiti karticu kao ispravnu. Prije kupovine pozeljno se blagovremeno informirati o prednostima i eventualnim manama prozvoda. Ukoliko ti zamijene super, ali ocekuj identicnu karticu ako je imaju u ponudi. Nakon sto saznas rezultate servisa, ostaju ti eventualno jos dvije opcije - prva da probas biti malo ali uvidjavno uporan na zamjeni za slicnu karticu sa boljim hladjenjem ili jos jacu uz tvoju nadoplatu razlike. To bi bilo idealno ako uspijes dogovoriti ali ovisi samo o dobroj volji trgovca. Druga opcija ti je da se malo potrudis sa afterburnerom i namjestis brzi modus rada ventilatora sto bi ti moglo smanjiti temp uz povecanje buke. Pored svega ako si totalno nezadovoljan mozes kako ti je kolega prethodno rekao prodati karticu i kupiti drugu sa boljim i efikasnijim hladjenjem.

 
A vidit cu, to me najvise i jebe oko toga svega, to testiranje, ocigledno je da je lose, zar nemoze proizvodjac ono take the bullet i priznat zajebali smo stvar s tim losim hladjenjem.

Najgore je to sto je to Asus, ono nekad je to bilo ime branda, bili su dobri s svime, i ocekivao sam posto je to 1660ti  da imaju dobar proizvod, jer nisam tada kad sam gledao kartice bas razmisljao o specificnom proizvodjacu i sve to (fakat nije to 2080ti za koju ostavljas 2 prosjecne place u trgovini, neg mid range grafa, ono 1660ti je ok po performansama)

U svemu tome mi je najgore to sto ne ocekujem neku dobru volju trgovca, barem ne od ovih iz mog grada, posto smo se popljuvali medjusobno. Jer ono, dosad svaki put kad je bio neki issue uvijek sam ja bio na tapeti da sam ja odgovoran za to, znaci ono prodaje savrsenu robu koja nema 10000% sanse da se pokvari, a meni u ruci mis double clicka, i grafa se pregrijava u kompu.

 

 

Znam za research i te stvari, al opet, od nekih brandova ocekujes neke stvari, tipa nekad asus i asrock, i opet. Meni osobno bi bilo bolje da mi vrate tu grafu i kazu da su mjenjali termalnu pastu i da sada radi neg ic se okolo potezat i istrazivat zast je to tako.

Ovo za ventove, oni tu su samo fizicki, 50% toga je wasted jer ne nema dovoljno velike pasive na njoj. 

 

Prodaja nje nekome tesko da bi dosla pod obzir, jednostavno ako sam pojeo govno pojeo sam,  ne zelim bit pizda i nekom drugom uvalit to govno u ruke. Jer kad pogledas situaciju, nismo mi korisnici dizajnirali to govno i umotali u karton, proizvodjac je, nek oni snose odgovornost za tako nesta. 

Eld sub 23.5.2020 10:53
Blendy kaže...
boxer kaže...

Prodaja nje nekome tesko da bi dosla pod obzir, jednostavno ako sam pojeo govno pojeo sam,  ne zelim bit pizda i nekom drugom uvalit to govno u ruke. Jer kad pogledas situaciju, nismo mi korisnici dizajnirali to govno i umotali u karton, proizvodjac je, nek oni snose odgovornost za tako nesta. 

 Ubacit cu se sa podpitanjem. Kazes da nema aftermarket coolera, ali zar ne bi pasao Accelero Xtreme III? Koliko vidim podrzava GTX 1660 (Ti i Super). Kosta doduse 55 eura ali mislim da vrijedi tih novaca. Ja sam prije godinu i po povoljno nabavio Zotacovu 1060 3GB kod koje je naravno poceo ubrzo srotati ventilator pa sam na nju stavio Accelero Mono Plus. Ventilator je skoro necujan a temp su se spustile preko 20 stupnjeva u odnosu na originalni hladnjak.

Mislim shit je jer je nova kartica pa odmah stavljati drugi hladnjak ali ako je ne mislis prodavati, sto je usput receno pohvalno jer kako velis bilo bi pizdunski nekom drugom to sad uvaliti, vrijedi razmisliti. 

Čitatelj sub 23.5.2020 11:01

Budes vidio sto ce ti sluzbeni servis ili proizvodjac reci.

Tehnika se testira u tehnickim uvjetima od 23°C ambijenta,

u zatvorenom kucistu ili na test benchu. Ako sve radi u okviru normi,

eventualno ce je ocistiti, i poslati natrag, a ako nije u okviru normi,

dobit ces ju ili popravljenu ili novu.

Blendy sub 23.5.2020 11:02
Eld kaže...
Blendy kaže...
boxer kaže...

Prodaja nje nekome tesko da bi dosla pod obzir, jednostavno ako sam pojeo govno pojeo sam,  ne zelim bit pizda i nekom drugom uvalit to govno u ruke. Jer kad pogledas situaciju, nismo mi korisnici dizajnirali to govno i umotali u karton, proizvodjac je, nek oni snose odgovornost za tako nesta. 

 Ubacit cu se sa podpitanjem. Kazes da nema aftermarket coolera, ali zar ne bi pasao Accelero Xtreme III? Koliko vidim podrzava GTX 1660 (Ti i Super). Kosta doduse 55 eura ali mislim da vrijedi tih novaca. Ja sam prije godinu i po povoljno nabavio Zotacovu 1060 3GB kod koje je naravno poceo ubrzo srotati ventilator pa sam na nju stavio Accelero Mono Plus. Ventilator je skoro necujan a temp su se spustile preko 20 stupnjeva u odnosu na originalni hladnjak.

Mislim shit je jer je nova kartica pa odmah stavljati drugi hladnjak ali ako je ne mislis prodavati, sto je usput receno pohvalno jer kako velis bilo bi pizdunski nekom drugom to sad uvaliti, vrijedi razmisliti. 

 Mislim da je pcb tu najmanji (znam da je kratak) , navodno za taj cooler trebas imat adapter, a osobno iz iskustva nebi isao preopterecivat nesta malo s takvim coolerom

Deda666 sub 23.5.2020 11:10

Bok ekipa, narucio sam monitor preko webshopa, kad mi dode kurir dali ja mogu otvoriti kutiji ispred njega da provjerim da nije negdje ostecen i sl? kakva su moja parava tj sto smijem napraviti. Hvala

Čitatelj sub 23.5.2020 11:14

Prvo provjeris da kutija nema vanjskih ostecenja - ako ima, onda imas pravo traziti da se otvori i pogleda.

Ako u tom slucaju da je kutija izvana vidno ostecenja (ne mikroogrebotine od skladistenja i transporta),

tipa da ima rupu u kartonu, udubljeni cosak kao da je pao na rub stepenice i slicno, i kurir ti ne zeli

dozvoliti da se uredjaj pogleda - imas pravo ne preuzeti posiljku, naravno, uslikaj stanje kutije prije nego

sto ju spakira u vozilo i javis se trgovini zasto nisi preuzeo.

 

Nebi trebalo biti problema. Do sada sam jednom imao tako ostecenu kutiju, otvorili smo ju

da vidimo jel sve stima i to je to. Sve je stimalo i zdravo drugovi.

sandokan111 sub 23.5.2020 17:14
Blendy kaže...

Simptomi su downclockanje same sebe(kolko se sjecam to je thermal throttling) , pad fpsa na 30tak, moj oprzeni prst kad sam isao dotaknut pasivu kad sam ju izvadio iz kompa.

Prvi put sam primjetio u Squadu da mi opada fps naglo dole, sto mi dotad nikad nije bio slucaj.

 

Bilo koja igra koja je gpu intensive mi je tjerala na minimalno 87 stupnjeva u full loadu. Znam da ima jos lufta do tog sluzbene granice od 95c al posto dolaze jako topli dani i ona balansira na rubu s tako losim hladjenjem, 

Edit: kuciste je p350x s 2x 140mm corsair fana za intake i 1 out, nema kablova da smetaju

 

Kao sto je napisano vec negdje ako radi u specifikacijama koje je proizovdjac predvidio, a downclockanje je "feature" nista od toga. Ako je osjecaj topline samo tvoj subjektivni osjecaj, i tebe strah da ce se nesto drugo pregrijavat, opet nista od toga. Ako ona sama sebe downclocka da radi losije nego sto radi na nize stupnjeva, a to nigdje nije navedeno, onda ide garancija. Ako se pregrijava na nacin da se zagrijava vise od dozvoljenog, opet ide garancija. Stvari moraju bit jason definirane. Nema osjecaja korisnika, niti servisa. Sve se da izmjerit i zna se sto se smije sto se ne smije. Dal bi ona radila s aftermarket coolerom ili ne je nebitno jer to nije tako predidjeno od proizvodjaca. Dolaze topli dani kako ce bit ce bit, al pretpostavke "bit ce problema" ne znace nista. Mozda ne bude. Predao si je sad, gleda se kako je sad.

Jakovp kaže...

Na koliko stupnjeva radi i u kakvom kućištu s kakvim ventilatorima?

 Kuciste je nebitno, odnosno, vjerojatno je kuciste slicno kao i 99% kucista koja korisnici koriste nit je bitno koje ventilatore koristis za garanciju.

Deda666 kaže...

Bok ekipa, narucio sam monitor preko webshopa, kad mi dode kurir dali ja mogu otvoriti kutiji ispred njega da provjerim da nije negdje ostecen i sl? kakva su moja parava tj sto smijem napraviti. Hvala

 Ne mozes. Tehnicki trebas preuzet paket, pa onda ispred njega otvorit i ako nesto ne stima pisete zapisnik.

Čitatelj kaže...

Ako u tom slucaju da je kutija izvana vidno ostecenja (ne mikroogrebotine od skladistenja i transporta),

tipa da ima rupu u kartonu, udubljeni cosak kao da je pao na rub stepenice i slicno, i kurir ti ne zeli

dozvoliti da se uredjaj pogleda - imas pravo ne preuzeti posiljku, naravno, uslikaj stanje kutije prije nego

sto ju spakira u vozilo i javis se trgovini zasto nisi preuzeo.

 Tehnicki uvijek moze odbit preuzet. Ne mora kutija bit ostecena...

Blendy ned 24.5.2020 15:28
sandokan111 kaže...
Blendy kaže...

Simptomi su downclockanje same sebe(kolko se sjecam to je thermal throttling) , pad fpsa na 30tak, moj oprzeni prst kad sam isao dotaknut pasivu kad sam ju izvadio iz kompa.

Prvi put sam primjetio u Squadu da mi opada fps naglo dole, sto mi dotad nikad nije bio slucaj.

 

Bilo koja igra koja je gpu intensive mi je tjerala na minimalno 87 stupnjeva u full loadu. Znam da ima jos lufta do tog sluzbene granice od 95c al posto dolaze jako topli dani i ona balansira na rubu s tako losim hladjenjem, 

Edit: kuciste je p350x s 2x 140mm corsair fana za intake i 1 out, nema kablova da smetaju

 

Kao sto je napisano vec negdje ako radi u specifikacijama koje je proizovdjac predvidio, a downclockanje je "feature" nista od toga. Ako je osjecaj topline samo tvoj subjektivni osjecaj, i tebe strah da ce se nesto drugo pregrijavat, opet nista od toga. Ako ona sama sebe downclocka da radi losije nego sto radi na nize stupnjeva, a to nigdje nije navedeno, onda ide garancija. Ako se pregrijava na nacin da se zagrijava vise od dozvoljenog, opet ide garancija. Stvari moraju bit jason definirane. Nema osjecaja korisnika, niti servisa. Sve se da izmjerit i zna se sto se smije sto se ne smije. Dal bi ona radila s aftermarket coolerom ili ne je nebitno jer to nije tako predidjeno od proizvodjaca. Dolaze topli dani kako ce bit ce bit, al pretpostavke "bit ce problema" ne znace nista. Mozda ne bude. Predao si je sad, gleda se kako je sad.

Razlika je u tome sto se oni ocito nisu drzali nekog referentnog dizajna za to, nego su isli radit svoj vlastiti pokusaj i ocito su sjebali se u tome.

Da stvari moraju bit jasno definirane, to stoji, al opet, nemos ti na ustrb kupca ic radit nesta i prodavat maglu, jednostavno to je zabranjeno s bilo kakvim consumer law-om u EU/HR. To ti je bad business practice.

 

Ja kontam sta ti os rec sve, al stos je u tome sto je to sve losa politika proizvodaca i trgovina, i dovodi do ovakvih situacija. Najteze je uvijek dokazat da je nesta u krivu, kolko god to bilo strikno definirano na papiru.

 

Ja se osobno osjecam prevarenim, jer sam potrosio dodatne pare na nove ventove u kucistu, platio sam jebacki finu cifru za tu grafu, i onda mi se u po odmora (sto je meni igranje igara) pocne opadat fps. I jedini uzrok svemu tome je ta grafa posto sad trenutno koristim 960tku koja funkcionira normalno. To ti je subjektivan osjecaj. Ja nisam platio graficku koja ce balansirat na granicama pregrijavanja i pritom se usporavat, neg graficku karticu koja ce normalno funkcionirat.

 

sandokan111 ned 24.5.2020 21:58
Blendy kaže...

Razlika je u tome sto se oni ocito nisu drzali nekog referentnog dizajna za to, nego su isli radit svoj vlastiti pokusaj i ocito su sjebali se u tome.

Da stvari moraju bit jasno definirane, to stoji, al opet, nemos ti na ustrb kupca ic radit nesta i prodavat maglu, jednostavno to je zabranjeno s bilo kakvim consumer law-om u EU/HR. To ti je bad business practice.

 Nekuzim opce sto si sada dalje htio rec s dizajnom i slicnim. Proizvodjac napravi proizvod X koji radi pod tim i tim uvjetima, te ga stavi na trziste. Dok god on radi tako kako je predvidjeno sve je oke.

Ko da stavis da prodajes govna i neko se sutra tuzi da ona smrde. Ako je jasno naglaseno da smrde i da su govna sve 5. Ako pise da prodaje torte a ono govna, onda nije.

 

Ista analogija s tom grafickom. Ako ti imas subjektivne osjecaje da ce nesto poc po krivu radi ovog ili onog, nista od tog. Ako imas konkretne dokaze da nesto ne radi kako spada, imas pravo na reklamaciju. Ovo ostalo o nekim bad business practice i slicno ne bi opce ulazio u to jer je to polemika sama za sebe. Tu se prica o reklamacijama i to je to.

Deda666 pon 25.5.2020 19:25

Pozdrav, u Mall.hr sam prek weba narucio neku robu za dostavu, dali ja mogu to podici u trgovini pa da mi i dalje vrijede svi zakoni o narucivanju na daljinu? iskljucivo me zanima onaj povrat od 14dana, narucio sam dosta skupe monitore no mene igrom slucaja nema doma sljedecih par tjedana a nebi zelio da mi ga donesu potrgane u kutiji pa da mi moja žena bude za nesto kriva, jer nije pregledala ili nedo bog da ona nesto sjebe dok ih otvara pred kurirom? mislim da me razmete?!

dustY čet 28.5.2020 10:02
dustY kaže...

Eto samo da javim - dobili smo račun od korisničke podrške. Trebalo je malo vremena i nekoliko mailova budući da slabo odgovaraju. Još ću malo ostaviti napajanje u svom kompu da vidimo šta je. Čudno je da komp radi normalno.

 

Edit: Upravo sam imao black screen, komp ne reagira. 2x mi se ugasio u 2 tjedna, dok sa mojim napajanjem oba kompa rade bez problema. Ide reklamacija.

 Danas je stiglo novo napajanje - Hydro Pro 700W, Bronze. Trebalo bi biti bolje, jedino nije modularno, garancija je 5 god. Malo smo ih zagnjavili pa se brže riješilo. Nije loše, microline je vrh prema onom mrservisu.

Kkt2205 sub 30.5.2020 17:18

Ekipa moze pomoc...

Kupio sam Acer laptop prije nekih godinu dana preko jedne nase internet trgovine. Laptop je uredno radio sve dok u 4tom mjesecu jednostavno nije pukao metalni nosac ekrana u plastičnom kucistu. Kontaktirao sam trgovinu radi reklamacije i sve je uredno odradeno i laptop je poslan u ovlasteni servis koji odbija garanciju i utvrduje "Mehaničko oštećenje LCD pokrova i desnog LCD nosača" te salju ponudu za zamjenu dijelova. Na upit zasto je odbijena garancija kazu da o tome odlucuje proizvodac a ne servis. S obzirom da mi je laptop potreban za rad progutam to i isti dan uplatim novce (21.travnja) i posaljem potvrdu o placanju. Od njih dobivam zahvalu i to je to. Od njih vise ni traga ni glasa. Jucer zovem servis da saznam status popravka s obzirom da je laptop kod njih već skoro 40 dana i dobivam odgovor da cekaju dijelove te da je ocekivana tjedan isporuke drugi tjedan 7mog mjeseca. To znaci da ce laptop biti na popravku 3 mjeseca... Imam li ikakva prava s obzirom da je "vanjamstveni" popravak?

NeZnAlIcA10 ned 31.5.2020 16:58

Pozdrav, 

 

zanima me kakva je procedura s reklamacijom bluetooth slušalica(galaxy buds)? Jel se to šalje na servis ili odmah ide zamjena/povrat novca? Kužim da neke stvari idu na servis ali me zanima što je s tim "sitnicama"... Ako ide na servis koliko to obično traje vremenski? 

sandokan111 ned 31.5.2020 16:59
Kkt2205 kaže...
Ekipa moze pomoc...

Kupio sam Acer laptop prije nekih godinu dana preko jedne nase internet trgovine. Laptop je uredno radio sve dok u 4tom mjesecu jednostavno nije pukao metalni nosac ekrana u plastičnom kucistu. Kontaktirao sam trgovinu radi reklamacije i sve je uredno odradeno i laptop je poslan u ovlasteni servis koji odbija garanciju i utvrduje "Mehaničko oštećenje LCD pokrova i desnog LCD nosača" te salju ponudu za zamjenu dijelova. Na upit zasto je odbijena garancija kazu da o tome odlucuje proizvodac a ne servis. S obzirom da mi je laptop potreban za rad progutam to i isti dan uplatim novce (21.travnja) i posaljem potvrdu o placanju. Od njih dobivam zahvalu i to je to. Od njih vise ni traga ni glasa. Jucer zovem servis da saznam status popravka s obzirom da je laptop kod njih već skoro 40 dana i dobivam odgovor da cekaju dijelove te da je ocekivana tjedan isporuke drugi tjedan 7mog mjeseca. To znaci da ce laptop biti na popravku 3 mjeseca... Imam li ikakva prava s obzirom da je "vanjamstveni" popravak?

 Imas prava isto kao i sto imas u bilokojim uvjetima kupac/trgovac.

 

Uzmes pare i laptop i odneses ga negdje drugdje. Vas odnos nije definiran zakonom na nacin na koji se prica u temi. Vi imate direktni kupac/trgovac odnos.

NeZnAlIcA10 kaže...

Pozdrav, 

 

zanima me kakva je procedura s reklamacijom bluetooth slušalica(galaxy buds)? Jel se to šalje na servis ili odmah ide zamjena/povrat novca? Kužim da neke stvari idu na servis ali me zanima što je s tim "sitnicama"... Ako ide na servis koliko to obično traje vremenski? 

 Procedura je uvijek ista. Ide na "servis" cisto da se utvrdi da nisi s njima orao njivu, pokusao razbiti betonski zid i slicne stvari. Ako nisi nista od toga servis utvrdi da ne radi i dobijas novo.

crazy_luđak uto 2.6.2020 12:09

Kakva su prava pravnog subjekta koji je platio proizvod, a trgovac ga zavlaci tvrdnjama "stici ce kroz tjedan dana" vec tjednima? 

 

Objasnio sam im da mi proizvod vise ne treba jer je originalni rok premasen za duplo (umjesto 2 tjedna, vec preko mjesec dana "se narucuje").

 

Znam da se tu ne primjenjuje zakon o zastiti potrosaca jer je potrosac fizicka osoba. Da pare nisu kod njih vec bi otprdio dalje, ali ovako imaju pare i koliko znam nemam nikavu mogucnost otkazati narudzbu uz povrat novca nego da mi oni to samovoljno naprave?

sandokan111 uto 2.6.2020 14:01
crazy_luđak kaže...

Kakva su prava pravnog subjekta koji je platio proizvod, a trgovac ga zavlaci tvrdnjama "stici ce kroz tjedan dana" vec tjednima?

 Pravni subjekt podrazumjeva da imate i nekog odvjetnika u tvrtci koji obavlja ovakve stvari za vas, samim time pozna i zakone koji se ticu pravnih osoba bolje nego ljudi tu.

Samim time, da, ZOO se i na vas odnosi ali da sam ikad pratio stvari vezane uz pravne osobe, nisam. Vjerojatno ti na ugovoru pise nekakav rok isporuke, pretpostavka je, ako je taj rok isporuke prekrsen da mozes prekinut ugovor i trazit novce natrag.

crazy_luđak uto 2.6.2020 15:09

 Pravni subjekt podrazumjeva da imate i nekog odvjetnika u tvrtci koji obavlja ovakve stvari za vas, samim time pozna i zakone koji se ticu pravnih osoba bolje nego ljudi tu.

A pajdo moj, pravni subjekt ti je i babica koja prodaje jagode na ćošku, a ne samo Agrokor. Nema svaka pravna osoba odvjetnika. Pa ni u mom slučaju (zasad) nije toliko kritično :)

 

Tnx, pogledat ću ZOO

ihush uto 2.6.2020 16:45
crazy_luđak kaže...

..

 

Tnx, pogledat ću ZOO

-kao u ostalim poslovima, bolje da ti to odradi profesionalac nego samouk-amater (sam svoj majstor) ako se misliš natezati..

-odnosno, tražiš svoj novac nazad po osnovi neisporučenog + troškovi + ovisno kako si složio ugovor penali, ako nisi, sad znaš čemu služe sitna slova :)

 

+ da, pravna osoba nije uključena u zakon o zaštiti potrošača, mada nema logike tj to je tako izlobirano-protumačeno, upravo zato je mali-običan korisnik nema pravnu službu, 'snagu' neke firme + firme međusobno trguju i imaju ugovore pa to nije takav problem u veleprodaji itd. Da je zakon samo drugačije protumačen, tad bi svaki kupac bio kupac i imao isti pravni mehanizam na raspolaganju + npr jamstvo koje tako ograničavaju na npr 12mj mada je po osnovi materijalnog nedostatka 24mj, tj nisi fizička osoba pa ti taj zakon ne pomaže.

-zato treba paziti kad ljudi samo zbog troška-pdv-a kupuju nešto na firmu, npr računalo.. i tad mogući problemi s jamstvom itd..

sandokan111 uto 2.6.2020 17:38
crazy_luđak kaže...

A pajdo moj,

 A nije bas. Ta bakica se nece sluzit svim pravnim mogucnostima koje joj zakon omogucava da bi izvukla sto vise para vec je osnovala opg jer ju je zakon primorao da moze prodavat.

Ti, i slicni, koji pak pokusavaju sto vise benefita izvuc iz tog sto imaju firmu ocekujem da ste valjda i bolje potkovani u ovim stvarima. Inace, jel, postoji mogucnost za ovakve probleme. Ne moras ti bit agrokor da bi imao pravnika. Niti to mora bit pravna sluzba s neznam koliko odvjetnika na placi, ali za ocekivati je da si nekakvog pravnika imao pri otvaranju firme, pri sastavljanju ugovora, koji ce tuzit umjesto tebe ako ti netko ne plati itd. Mozda pretjerujem i ne iznenadi me da nemas tako nesto, nemaju ni te "vece" firme, pogotovo s IT opremom pa ne cudi, samo eto kazem, ovakvim stvarima se tu bas ne bavimo. Sto mislim sam ti napisao, trebao bi bit neki rok isporuke. On je takodjer dio ugovorene stavke. Kad se probije, idu penali ovisno kako je dogovoreno.

crazy_luđak sri 3.6.2020 10:47
ihush kaže...
crazy_luđak kaže...

..

 

Tnx, pogledat ću ZOO

-kao u ostalim poslovima, bolje da ti to odradi profesionalac nego samouk-amater (sam svoj majstor) ako se misliš natezati..

-odnosno, tražiš svoj novac nazad po osnovi neisporučenog + troškovi + ovisno kako si složio ugovor penali, ako nisi, sad znaš čemu služe sitna slova :)

 

+ da, pravna osoba nije uključena u zakon o zaštiti potrošača, mada nema logike tj to je tako izlobirano-protumačeno, upravo zato je mali-običan korisnik nema pravnu službu, 'snagu' neke firme + firme međusobno trguju i imaju ugovore pa to nije takav problem u veleprodaji itd. Da je zakon samo drugačije protumačen, tad bi svaki kupac bio kupac i imao isti pravni mehanizam na raspolaganju + npr jamstvo koje tako ograničavaju na npr 12mj mada je po osnovi materijalnog nedostatka 24mj, tj nisi fizička osoba pa ti taj zakon ne pomaže.

-zato treba paziti kad ljudi samo zbog troška-pdv-a kupuju nešto na firmu, npr računalo.. i tad mogući problemi s jamstvom itd..

Zar nije jamstvo definirano po pojedinom proizvodu? Npr. ako piše napajanje ima 120mj jamstva, onda ima 120mj jamstva, neovisno o tome kupuje li ga osoba ili firma?

sandokan111 kaže...
crazy_luđak kaže...

A pajdo moj,

 A nije bas. Ta bakica se nece sluzit svim pravnim mogucnostima koje joj zakon omogucava da bi izvukla sto vise para vec je osnovala opg jer ju je zakon primorao da moze prodavat.

Ti, i slicni, koji pak pokusavaju sto vise benefita izvuc iz tog sto imaju firmu ocekujem da ste valjda i bolje potkovani u ovim stvarima. Inace, jel, postoji mogucnost za ovakve probleme. Ne moras ti bit agrokor da bi imao pravnika. Niti to mora bit pravna sluzba s neznam koliko odvjetnika na placi, ali za ocekivati je da si nekakvog pravnika imao pri otvaranju firme, pri sastavljanju ugovora, koji ce tuzit umjesto tebe ako ti netko ne plati itd. Mozda pretjerujem i ne iznenadi me da nemas tako nesto, nemaju ni te "vece" firme, pogotovo s IT opremom pa ne cudi, samo eto kazem, ovakvim stvarima se tu bas ne bavimo. Sto mislim sam ti napisao, trebao bi bit neki rok isporuke. On je takodjer dio ugovorene stavke. Kad se probije, idu penali ovisno kako je dogovoreno.

Sufliraš jer je to standardna praksa, ali radi se o kupnji opreme na firmu koja mi treba za rad (nije da čini ikakvu razliku). Posebno, pravnika angažiram po potrebi (sastavljanje ugovora), nemam pravni ured gdje ih pingam za svaku sitnicu. Radije bih ovo riješio bez pravnika, ali jbg, ako bude potrebe, bit ce angažirani

ihush sri 3.6.2020 10:52

-jamstvo nema nikakve veze s robom koja NIJE KUPLJENA, nije po osnovi reklamacije-neispravno, nego neispiručeno i npr proizvođač-jamstvo s tim nemaju nikakve veze. Nije ni materijalni nedostatak osim što je 'nedostatak materije' robe u materijalnom stanju :) .. + to su zakoni o zaštiti potrošača i sl. dok je ovo odnosj dva pravna subjekta (firme) pa se ne odnosi.

-zato je bolje da ti to odradi odvjetnik, bar jednom dok ne uloviš 'grif' za iduće ugovore i dobavljače.. 'mlad si'.. pa tako naučiš :))