Općenito o ICT biznisu

Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

love2ml86 uto 25.6.2019 13:50
bill_jobs kaže...
love2ml86 kaže...

Konkretnije, radio sam u Elipsu te smo neko vrijeme koristili trake za POS uređaje koji su bili lošije kvalitete, čovjek je reklamirao Beko uređaj koji je imao 5 godina garancije te je došao u 4. godini reklamirati sa računom na kojem se još vidio logo no ništa od konretnijih podataka.

 

Kako sam rekao, ako imaš kakav konkretan problem onda ga iznesi.

Ovo je sad već izmišljanje slučajeva, kako je netko nekad imao blijedi račun... ne znam šta ti to treba.

Taj uređaj je uostalom trebao imati ovjeren jamstveni list, račun je tada nebitan.

 

Tema treba služiti da netko iznese svoj problem i da mu drugi pomognu, a ne da se ovdje spama o glupostima i nateže se oko stvari koje su nebitne i koje su se dogodile prije 10 godina.

Jel ti nije moderator gore rekao da prestanete generirat smeće od postova?

I ti opet nastavljaš sa nekom raspravom koja uopće nema smisla.

 

 

 

Prijatelju moj to se prvenstveno odnosi na tebe s obzirom da se sa većinom ljudi na forumu natežeš upravo ti,

ja sam ti iznio konkretan slučaj koji si ti proglasio izmišljenim.

No radi dobrobiti teme, odustajem od daljnjeg tipkanja s tobom.

 

sandokan111 uto 25.6.2019 15:39
bill_jobs kaže...

Ajmo o tome raspravljat kad ti izblijedi račun, može? To se neće nikad dogoditi.

To je bio jedan slučaj prije par godina gdje je neki lik tvrdio da mu je račun izblijedio, tko zna šta je radio s njime, možda ga je oprao u veš mašini.


Konstantno se ističu neki apstraktni slučajevi, nek se javi netko sa konkretnim problemom pa će mu se pomoći, a ne ove fore "što bi bilo kad bi bilo".

 Opet ovaj trola :) Okani se stvari koje neznas i prestani ih predstavljat kao cinjenice. Jel tebi racuni ne blijede? Fino, sve 5. kategoricki tvrdit da se to ne dogadja, a svi koji su se susreli s time kazu da se dogadja i zahtjevat da se tebi podnose neki dokazi, je smjesno, i opcenito, prvo i osnovno zanimanje trola je da trosi tudje vrijeme uzalud. Svaki racun na termopapiru je upitno koliko ce ti trajat. Meni racuni iz emmezete nakon godinu dana vise nisam siguran sto i kako pise. Vidi se iznos kupovine i ono sto je masnije otisnuto, ovo drugo... I to ne na jednom vec na vise primjera.

love2ml86 kaže...

U mom scenariju cijena je bila 3000 kn koju je kupac vidio ali zanemario jer zna da je cijena tog proizvoda 300 kn, pa je svejedno provukao karticu očekujući da je greška samo na web stranici a ne i pri naplati npr., u tom slučaju je vidio tu cijenu i platio tu cijenu iako je nerealno visoka pod pretpostavkom da je greška, ima li tu elemenata za vračanje novca s obzirom na to da je ugovor sklopljen a cijena bila istaknuta? (recimo da trgovac nema namjeru izlaziti u susret kupcu)

 Ako si ti provukao karticu a stoji ti da nesto placas 3000kn, ali eto "ti znas" da to ne kosta toliko vec 300, onda ti svakako trgovina ima pravo naplatit 3000kn, i to u nijednom scenariju prituzbe ne bi proslo osim ako trgovina ne izadje u susret. To sto ti nesto "znas" apsolutno nista ne znaci. Cijena je bila istaknuta, ista ti se pojavila pri placanju. To ko da kupis tamo neku mint kolekciju nekih kolekcionarskih slicica i platis 1000 dolara, i onda kasnije tuzis lika jer eto, ta kartica u slobodnoj prodaji kosta 5 dolara i ti si znao da je to prava cijena :). Znam da je hipotetski ali nema tu nikakvog placanja pod pretpostavkom da je greska, tad se ne obavlja placanje. A iskreno, ni ne vidim logike da platis nesto sto znas da je greska po vecoj cijeni, koja je logika uopce iza takve kupovine.

bill_jobs uto 25.6.2019 15:55
sandokan111 kaže...

 Opet ovaj trola :) Okani se stvari koje neznas i prestani ih predstavljat kao cinjenice. Jel tebi racuni ne blijede? Fino, sve 5. kategoricki tvrdit da se to ne dogadja, a svi koji su se susreli s time kazu da se dogadja i zahtjevat da se tebi podnose neki dokazi, je smjesno, i opcenito, prvo i osnovno zanimanje trola je da trosi tudje vrijeme uzalud. Svaki racun na termopapiru je upitno koliko ce ti trajat. Meni racuni iz emmezete nakon godinu dana vise nisam siguran sto i kako pise. Vidi se iznos kupovine i ono sto je masnije otisnuto, ovo drugo... I to ne na jednom vec na vise primjera.

 Jel imaš neki problem da ne možeš nešto reklamirati u Emmezeti ili pišeš bezveze tek tako da pišeš?

Blijede ti računi? Super, kopiraj ih, skeniraj, fotografiraj, štogod, sasvim je nebitno jel ti račun izblijedio ili ga je pojeo pas, to je i dalje tvoj problem koji ne zanima trgovca.

Zakon je propisao da račun moraš imati, nije propisao da ti račun ne treba ako je izblijedio i nije obvezao trgovca da mora biti na A4 papiru.

Dakle, i dalje je to sve obveza kupca da brine o istome.

Tako da je rasprava o istome totalno besmislena i samo spamaš s nebitnim postovima.

Damir22 uto 25.6.2019 16:02

Moral i zakon najcesce nemaju veze jedno s drugim, tako da ono sto je zakonito ne mora biti moralno, i obratno, ono sto je moralno ne mora biti po zakonu.

 

A sto se kupovine tice, "ja sam mislio" nije kategorija koju zakon priznaje.

 

Edit - Bill - ne u potpunosti, zakon je propisao da trgovac mora izdati racun, a kupac ga mora imati pri izlasku iz trgovine.

 

Takodjer je propisao sto trgovac mora sa svojim primjerkom racuna, ali nije propisao sto kupac mora napraviti sa svojim. 

 

Zakon ne kaze da kupac ima zakonsku obavezu cuvati racun. Ako ne zeli, ne mora. Da mora, onda bi svi imali milion i jednu kutiju sa racunima od zvaki, cigareta, kruha, usluge koristenja javnog wc-a.... 

 

naravno, zdrava pamet ti nalaze da ces cuvati racun za bitne i skupe stvari, radi garancije. No, nema zakonske kazne ukoliko izgubis svoj primjerak racuna. Za kupca nema, eventualno nece moci ostvariti svoja prava iz garancije, dok za trgovca itekako zakon predvidja sto u slucaju da "izgubi" koji izdani racun.

 

Ali opet se gubimo.... bolje otici u birtiju pa uz ladno raspraviti o ovoj temi..... 

ihush uto 25.6.2019 16:52
bill_jobs kaže...
..

 Jel imaš neki problem da ne možeš nešto reklamirati u Emmezeti ili pišeš bezveze tek tako da pišeš?

Blijede ti računi? Super, kopiraj ih, skeniraj, fotografiraj, štogod, sasvim je nebitno jel ti račun izblijedio ili ga je pojeo pas, to je i dalje tvoj problem koji ne zanima trgovca.

Zakon je propisao da račun moraš imati, nije propisao da ti račun ne treba ako je izblijedio i nije obvezao trgovca da mora biti na A4 papiru.

Dakle, i dalje je to sve obveza kupca da brine o istome.

..

 -netočno, trolanje.

zakon,

Predočenje računaIako nije izričito propisano da potrošač uz proizvod ili uslugu s nedostatkom mora predočiti račun, on je ipak potreban kao dokaz o mjestu i vremenu kupnje, pa ga trebate čuvati određeno vrijeme.

Ako ste uz proizvod dobili i jamstvo, trgovac vam ne može osporavati prava iz jamstvenog lista bez računa, jer je ovjereno jamstvo s datumom plaćanja dokaz mjesta i vremena kupnje proizvoda..

-račun je dokaz kupnje, u konkretnoj trgovini, ugovorni odnos između trgovca i kupca. Nije uvjet u ostvarivanju prava po zakonu o zaštiti potrošača, ali je svakako preporučljivo imati ga, tj to je dokaz. Dalje jednako jasno zakon kaže da ako kupac ima jamstveni list, ne može trgovac-servis uvjetovati zaprimanje reklamacije računom, tj nije potreban, no i dalje to svi trgovci-servisi traže, što je suprotno zakonu tj nije uvjet, još besmislenije, jer sve te podatke ima trgovac-servis u podacima i može ih po potrebi isprintati i dati kupcu, račun i jamstveni list.. što također stoji u zakonu i primjeru.

-trgovac mora imati odgovarajuću kopiju, fisklaizacija itd.. + zbog sebe, zbog jamstva, zbog kontrole, trgovac mora imati i sve ostale potrebne podatke jer bez tog je u problemu.

-pošto zakon govori jedno, ti nešto suprotno.. jasno je što vrijedi, što je trolanje.. ili nije?

 

Račun je račun, dokaz kupnje, ne uvjet za ostvarivanje prava potrošača tj reklamancije-jamstva i trgovac nije taj koji tumači zakon nego ga mora provoditi dok za tumačenje postoje nadležni.. Kad kupac ima račun, time je dokazao ugovorni odnos s trgovcem, ako ga i nema i dalje ima prava kao jamstvo, samo što tad treba nekako dokazati da je konkretan trgovac odgovoran (karika u lancu) za rješavanje konkretnog problema a to je za teh.robu kao PC komponente odavno vrlo lako .. sve je u bazi, svaki SN artikla i svi potrebni podaci o jamstvu, proizvođaču, distributeru i trogvini računu.. dok je sam račun beskoristan komad papira koji ništa od tog ne sadrži (ili ne mora sadržavati, osim količine-cijene..) ...

sandokan111 uto 25.6.2019 21:42
bill_jobs kaže...

Jel imaš neki problem da ne možeš nešto reklamirati u Emmezeti ili pišeš bezveze tek tako da pišeš?

Izmedju ostalog sam i imao, al to je nevezano za temu jer sam rjesio situaciju, al poanta je bilo to da eto tebi jedinom na planeti ne blijede racuni, dok je valjda 5 ljudi dosad reklo da blijede i ti u sklopu svog trolanja zelis da se eto tebi ispostave dokazi, cuz why not. Sto je najgore, da sad i ide netko kopat po racunima za izbledjeli, apsolutno nista se ne bi postiglo jer, troll kakav jesi, bi na to vjerojatno zakljucio "pih, jedan od milion izblijedio jer si ga oprao/<unesi neki razlog>". Mislim tko god ima iti malo veci forumski staz zna kako rasprave s trolovima idu, tako da ic nesto dokazat trolu je besmislenije od rasprave s njim :)

bill_jobs kaže...

Blijede ti računi? Super, kopiraj ih, skeniraj, fotografiraj, štogod, sasvim je nebitno jel ti račun izblijedio ili ga je pojeo pas, to je i dalje tvoj problem koji ne zanima trgovca.

Ne, ni mene ne zanima ako blijede, nije moj problem, trgovcev ce postat ako bude radio probleme oko toga (a ne rade, tako da je van poante sada, al kad vec tjeras pravdu onda je svakako vise njegov problem nego moj).

bill_jobs kaže...
Zakon je propisao da račun moraš imati,

Gdje to tocno?

bill_jobs kaže...
Dakle, i dalje je to sve obveza kupca da brine o istome.

Tako da je rasprava o istome totalno besmislena i samo spamaš s nebitnim postovima.

Jedini tko spama i zamara besmislenim postovima si ti. Moja je duznost da brinem o rokovima i pravima koji su mi propisani zakonom te da uredjaj reklamiram pravilnim reklamacijskim postupkom kako je navedeno zakonski, i to je sav moj teret. To sto neke trgovine misle da je racun jedino bitan i odluce oko tog radit problem je sad vec druga prica, ali mene se ne tice previse, samo otezava tijek reklamacije.

bill_jobs uto 25.6.2019 22:01
sandokan111 kaže...

al poanta je bilo to da eto tebi jedinom na planeti ne blijede racuni, dok je valjda 5 ljudi dosad reklo da blijede

 Ma je da, blijede, lol...

 

sandokan111 kaže...
Gdje to tocno?

 Mislim da smo ovo prošli već 100 puta, e sad, ili ne želiš čitati ili spamaš.

Ako se pozivaš na jamstvo potreban je jamstveni list - ovjeren, ako to nemaš onda ti je jedina opcija račun.

Znamo svi da se kod nas u državi jamstveni gotovo nikad ne ovjerava, pa bi baš volio vidjeti kako ćeš ti reklamirati bez računa.

Račun ti također treba ako se pozivaš na materijalni nedostatak jer u tom slučaju teretiš trgovca, a račun je dokaz kupnje.

Račun ti također treba ako tražiš povrat novca (raskid ugovora).

Račun ti treba ako vraćaš artikl u trgovinu u roku 14 dana.

 

Ako ti smatraš da ti račun ne treba nikada, onda ga fino zgužvaš i baciš u smeće čim izađeš iz trgovine, ali nemoj onda kmečiti po forumu kako račun iz emmezete blijedi, ionako ti ne treba jel.

Stvarno ne vidim u čemu je problem, još bolje ako ti račun ne treba, ti svoje pobacaj sve u smeće, ja ću svoje račune fino pospremiti i sačuvati i svi sretni i zadovoljni.

boxer uto 25.6.2019 22:57
bill_jobs kaže...

 

Kako sam rekao, ako imaš kakav konkretan problem onda ga iznesi.

Ovo je sad već izmišljanje slučajeva, kako je netko nekad imao blijedi račun... ne znam šta ti to treba.

Taj uređaj je uostalom trebao imati ovjeren jamstveni list, račun je tada nebitan.

 

Tema treba služiti da netko iznese svoj problem i da mu drugi pomognu, a ne da se ovdje spama o glupostima i nateže se oko stvari koje su nebitne i koje su se dogodile prije 10 godina.

Jel ti nije moderator gore rekao da prestanete generirat smeće od postova?

I ti opet nastavljaš sa nekom raspravom koja uopće nema smisla.

 

 

 

 Kupovao sam u raznim trgovinama više komponenti u prethodnih par godina u Hr i nitko i nikada mi nije ovjerio jamstveni list. Niko...nikada.

Zadnji puta sam tražio za SSD da mi uz račun ovjeri i onu ASBIS etiketu kao jamstveni i trgovac je odbio. Za njega je dovoljan račun i ne želi da ovjerava...

Zašto ne ovjeravaju?

bill_jobs uto 25.6.2019 23:15

To je pitanje za njih zašto ne žele ovjeravati.

I istina je da to rijetko rade, meni je jedino trgovina centro.hr ovjeravala jamstvo na hardver.

Prije svega te naljepnice koje su kao "jamstveni listovi" često nisu ni predviđeni za ovjeravanje niti imaju polja za upis.

Ovjeren list mora sadržavati trajanje jamstva, datum kupnje, pečat i potpis trgovca, i onda ostala pravila koja već pišu.

 

Pošto to gotovo nikada ne piše, račun je bitan jer on sadrži podatke o vremenu kupnju prije svega pa se tako zna od kada teče jamstvo.

Zapravo, račun često sadrži sve bitne elemente za reklamaciju iako zakon spominje jamstveni list kao papir koji je bitan, to nam ne vrijedi kad je jamstveni nepotpun (nije ovjeren), zato i na stranici gospodarstva piše:

"Iako nije izričito propisano da potrošač uz proizvod ili uslugu s nedostatkom mora predočiti račun, on je ipak potreban kao dokaz o mjestu i vremenu kupnje, pa ga trebate čuvati određeno vrijeme."

 

U nekim inozemnim trgovinama je račun ujedno i jamstveni list, npr. u alzashopu.

 

Uglavnom, čuvati račun je jedina preporuka jer oni papirići po kutijama hardvera koji glume jamstvene listove nemaju nikakvu težinu bez računa.

A može li se trgovac natjerati da nešto ovjeri je drugi problem.

 

Damir22 uto 25.6.2019 23:18
boxer kaže...
Zašto ne ovjeravaju?

 Isto...kupio sam ove godine hardvera poprilicno, i ne samo hardvera vec i ostale tehnike, nigdje garancija nije ovjerena.

 

Komponente cak niti nemaju garantni list da bi se se moglo ovjeriti, napajanje mislim da je imalo, ali naravno, nitko ga nije ovjerio....

 

E sad, zasto je to tako, nemam pojma, sto je problem upisati datum, broj racuna, lupiti pecat i potpisati.... (ili barem nesto od navedenog ako vec nemoze sve).....

 

Edit - da ispravim sam sebe, eventualno postoji jedan razlog zasto se garancija ne ovjerava.... a to je povrat robe.

 

Ukoliko garantni list bude ovjeren, a kupac izvrsi povrat robe trgovcu, onda on ostaje bez jamstvenog lista vezanog uz taj proizvod, ukoliko je isti ispunjen, ne moze jednostavno sljedecem kupcu poslati proizvod s ranije ovjerenim listom. Naravno, uvijek ima opciju traziti dobavljaca-uvoznika novi list, ali to je procedura koja moze potrajati koji dan, a ako ima veliku cirkulaciju robe, njemu se ne isplati to cekati. Onda jednostavno list ni ne ovjeri....

ihush sri 26.6.2019 00:05
bill_jobs kaže...
..

Ako se pozivaš na jamstvo potreban je jamstveni list - ovjeren, ako to nemaš onda ti je jedina opcija račun.

..

 -za svu teh.robu mora postojati jamstvo, jamstveni list... i trgovac ga je dužan dati kupcu, ovjeriti itd.. ako ga ne da, vrijedi, ako ga ne ovjeri, vrijedi itd.. jer svaka greška/propust trgovca ne umanjuje pravo kupca na ispravnu robu po zakonu o zaštiti potrošača tj po osnovi jamstva (za mat.ned nema jamstvenog lista..). Jamstvo na teh.robu daje proizvođač, ne trgovac i trgovac ne može baš ništa ujvetovati npr rok ili bilo koji uvjet kojeg garantira proizvođač pa i npr fizičko oštećenje ako je to reklamirano tj pokriveno jamstvom. Trgovac to ne odlučuje, samo provodi kao karika u lancu.

 

-već godinama razni papiri vrijede bez potpisa i peačata (koji je i izbačen..) kao što već godinama sve deklaracije-jamstva dolaze naljepnjene na pc-komponente (teh.roba) od distributrera i tamo sve piše, nikakvo posebno popunjavanje nije potrebno niti to trgivci rade, jednostavno provuku barkod i prodaju robu.. to je sve što je potrebno, a kad nešto zatreba, opet je sve u podacima i nikakav papir nije nužan (osim kad to netko namjerno želi otezati-otežati i sl..).

 

-kraće, jamstveni list nije nužan za ostvariti pravo, naravno, papirnati oblik je poželjan u svim pravnim poslovima-sporovima, ali tek kad do spora dođe.. uopće nema razloga da do tog dođe, osim što ti konstantno guraš u tom smjeru, po tebi trgovac jednostavno kupca vidi kao neprijatelja-protivnika.. pogrešno.

 

ponovo, netočno, jamstveni list ne mora biti ovjeren, jamstvo vrijedi. To kaže zakon, nevažno što ti misliš.

 

npr jedan simpatičan textić..

Dobra stvar za potrošače jest činjenica da jamstvo, pod uvjetom da postoji, vrijedi neovisno o obliku u kojem je dano, pa čak i u situacijama u kojima nije predano kupcu prilikom preuzimanja robe.

-na to podsjetnik da za svu teh.robu mora postojati jamstvo/garancija kao i ovlašteni servis itd.. i da je ovo PC tema, ne traktori, čavli i sl jer robe se ipak razlikuju pa tako i jamstva, problemi i načini rješavanja.

 

boxer kaže...
..

 Kupovao sam u raznim trgovinama više komponenti u prethodnih par godina u Hr i nitko i nikada mi nije ovjerio jamstveni list. Niko...nikada.

Zadnji puta sam tražio za SSD da mi uz račun ovjeri i onu ASBIS etiketu kao jamstveni i trgovac je odbio. Za njega je dovoljan račun i ne želi da ovjerava...

Zašto ne ovjeravaju?

 -jer nema potrebe.. jer nema više ni pečata, sve je u podacima-bazi, od distributera nadalje sve za konkretnu robu pa i jamstvo.

SamoPitam3 sri 26.6.2019 00:11

Vi bas ono, sto bi narod rekao, preljevate iz supljeg u prazno. Ako se ne varam ( a mozda se i varam) dosta ovoga je vec bilo napisano, pa obrisano dok je tema bila pod kljucem... Najbolje da malo pauzirate (ne mislim pod time na neke tu sada banove) dok netko ne postavi konkretno  pitanje

bill_jobs sri 26.6.2019 11:51

De molim te nemoj više, sve je već napisano, umjesto da razmišljaš o požaru odi si sad fotografiraj taj račun i pohrani na cloud/Google Drive umjesto da pišeš o požarima.

To će ti oduzeti manje vremena nego koliko ti je trebalo za taj post koji si napisao.

sandokan111 sri 26.6.2019 12:02
bill_jobs kaže...

Ma je da, blijede, lol...

Ma je da, ne blijede, lol...

 

Nije tesko ovo trolanje.

bill_jobs kaže...
Mislim da smo ovo prošli već 100 puta, e sad, ili ne želiš čitati ili spamaš.

Ako se pozivaš na jamstvo potreban je jamstveni list - ovjeren, ako to nemaš onda ti je jedina opcija račun.

Znamo svi da se kod nas u državi jamstveni gotovo nikad ne ovjerava, pa bi baš volio vidjeti kako ćeš ti reklamirati bez računa.

Račun ti također treba ako se pozivaš na materijalni nedostatak jer u tom slučaju teretiš trgovca, a račun je dokaz kupnje.

Račun ti također treba ako tražiš povrat novca (raskid ugovora).

Račun ti treba ako vraćaš artikl u trgovinu u roku 14 dana.

Jedini tko ne cita si ti. Rekao si, citiram "Zakon je propisao da račun moraš imati" , pa te pitam gdje to pise? Molim clanak i stavak.

 

Sto se tice kako cu reklamirat bez racuna, vec sam ti napisao ovdje. Pisani tekst trolovima obicno predstavlja problem, pa procitaj na pocetku kako bih to obavio bez racuna.

bill_jobs kaže...
 

Ako ti smatraš da ti račun ne treba nikada, onda ga fino zgužvaš i baciš u smeće čim izađeš iz trgovine, ali nemoj onda kmečiti po forumu kako račun iz emmezete blijedi, ionako ti ne treba jel.

Stvarno ne vidim u čemu je problem, još bolje ako ti račun ne treba, ti svoje pobacaj sve u smeće, ja ću svoje račune fino pospremiti i sačuvati i svi sretni i zadovoljni.

I evo ga, u standardnoj trolovskoj formi, ubacujes zakljucke koji se nigdje nisu naveli, cak niti ni insinuirali, samo da bi stvari izgledale kompliciranije nego jesu. Nitko nije rekao da se racuni bacaju, guzvaju i sto sve vec ne. Ako moze neki link na nekog tko je ikad u temi napisao da baci racun jer mu je nepotreban? Cilj reklamacije je da si svi olaksaju proces reklamacije, samim time, ti kao kupac bi trebao imati sve da taj proces protece sto bezbolnije, ali, tvoje ne imanje racuna/jamstvenog lista iz nekih drugih razloga NE UMANJEUJE TVOJE PRAVO REKLAMACIJE. A to je ono sto ti pokusavas zagovarat

boxer kaže...

Kupovao sam u raznim trgovinama više komponenti u prethodnih par godina u Hr i nitko i nikada mi nije ovjerio jamstveni list. Niko...nikada.

Zadnji puta sam tražio za SSD da mi uz račun ovjeri i onu ASBIS etiketu kao jamstveni i trgovac je odbio. Za njega je dovoljan račun i ne želi da ovjerava...

Cudno da ti na zahtjev to nisu ovjerili, meni na zahtjev uvijek ovjere. Sto je najgore, kad me ovaj sjetio gore s emmezetom, sam imao suprotno iskustvo. Na reklamaciji me zena trazila ovjereni jamstveni i nije htjela zaprimit reklamaciju samo s racunom (pa je sve islo preko inspekcije), a opce je poznato da oni pri prodaji kazu da je racun jamstvo. Cak sam kasnije i snimio prodavaca kojeg sam trazio ovjeren jamstveni za nesto drugo sto sam uzeo kako kaze "racun vam je jamstvo".

Opcenito meni ovjere jamstveni kad trazim. Cini mi se da sam u svim kupnjama do sada mozda 2 puta dobio ovjereno jamstvo bez da sam ikog pitao i bas se ugodno iznenadio, ali sad se ne mogu sjetit koje su to trgovine bile.

 

Damir22 sri 26.6.2019 12:41

Evo jedne zanimljive situacije - pitanja...

 

Dakle, covjek dolazi reklamirati kupljenu robu, s obzirom da je od datuma kupnje proslo nekih 4 mjeseca, poziva se na materijalni nedostatak, te trazi povrat novca.

Trgovac nudi da mu momentalno (znaci bez servisa,dijagnostike, ikakvog otezanja) zamjeni taj reklamirani proizvod s istim takvim, identicnim, novim, uz koji dobiva naravno novo jamstvo i sve kako je predvidjeno.

 

Medjutim, kupac inzistira na povratu novca, jer se smatra ostecenim u toj prici, s obzirom da je taj artikl prije 4 mjeseca kostao osjetno vise, znaci ne prihvaca zamjenu, vec trazi povrat onog iznosa koji je na racunu. 

 

Ima li on neke osnove za traziti povrat novca, ukoliko mu trgovac mjenja reklamirani proizvod za isti takav novi?

 

Mislim da je ovdje cisto, te da osim prihvacanja novog proizvoda koji je jednak reklamiranom, nema nikakve osnove za trazenje povrata tog placenog iznosa, ili bilo cega drugog.

 

Ili mozda ipak ima?

toxic sri 26.6.2019 12:59
Damir22 kaže...

Evo jedne zanimljive situacije - pitanja...

 

Dakle, covjek dolazi reklamirati kupljenu robu, s obzirom da je od datuma kupnje proslo nekih 4 mjeseca, poziva se na materijalni nedostatak, te trazi povrat novca.

Trgovac nudi da mu momentalno (znaci bez servisa,dijagnostike, ikakvog otezanja) zamjeni taj reklamirani proizvod s istim takvim, identicnim, novim, uz koji dobiva naravno novo jamstvo i sve kako je predvidjeno.

 

Medjutim, kupac inzistira na povratu novca, jer se smatra ostecenim u toj prici, s obzirom da je taj artikl prije 4 mjeseca kostao osjetno vise, znaci ne prihvaca zamjenu, vec trazi povrat onog iznosa koji je na racunu. 

 

Ima li on neke osnove za traziti povrat novca, ukoliko mu trgovac mjenja reklamirani proizvod za isti takav novi?

 

Mislim da je ovdje cisto, te da osim prihvacanja novog proizvoda koji je jednak reklamiranom, nema nikakve osnove za trazenje povrata tog placenog iznosa, ili bilo cega drugog.

 

Ili mozda ipak ima?

 Logika govori da u ovom slucaju je sve cisto s strane trgovca. 

Tak bi svi nakon 4 mjeseca vracali proizvod i novce natrag.. nema nikavog smisla. Za tak nesto se trebao javiti u nekom kracem roku, ak je kupovina putem weba 14 dana a ovako mislim da je 5 ili 7 dana..

Pazi ti njega 4 mjeseca je koristio proizvod i skuzio materijalne nedostatke... Ja bi ga sad namjerno kroz administraciju sprzio da ceka bar 2 do 3 tjedna..

Damir22 sri 26.6.2019 13:51

A to smo i mi rekli, ali opet, prije donosenja neke konacne odluke, cisto da vidim da ne grijesimo negdje u logici, iako, kad 5 ljudi ne moze pronaci argument zasto bi trebali napraviti bas tako kako kupac kaze, onda valjda tu ni nema neke osnove....

ihush sri 26.6.2019 17:10
Damir22 kaže...

Evo jedne zanimljive situacije - pitanja...

 

Dakle, covjek dolazi reklamirati kupljenu robu, s obzirom da je od datuma kupnje proslo nekih 4 mjeseca, poziva se na materijalni nedostatak, te trazi povrat novca.

Trgovac nudi da mu momentalno (znaci bez servisa,dijagnostike, ikakvog otezanja) zamjeni taj reklamirani proizvod s istim takvim, identicnim, novim, uz koji dobiva naravno novo jamstvo i sve kako je predvidjeno.

 

Medjutim, kupac inzistira na povratu novca, jer se smatra ostecenim u toj prici, s obzirom da je taj artikl prije 4 mjeseca kostao osjetno vise, znaci ne prihvaca zamjenu, vec trazi povrat onog iznosa koji je na racunu. 

 

Ima li on neke osnove za traziti povrat novca, ukoliko mu trgovac mjenja reklamirani proizvod za isti takav novi?

 

Mislim da je ovdje cisto, te da osim prihvacanja novog proizvoda koji je jednak reklamiranom, nema nikakve osnove za trazenje povrata tog placenog iznosa, ili bilo cega drugog.

 

Ili mozda ipak ima?

- važna razlika, osnova reklamacije, jamstvo ili materijalni nedostatak.. u slučaju jamstva, ništa ne rješava trgovac, on je samo posrednik. U slučaju mat.ned. on je strana s kojom se preogvara i moguć je bilo koji dogovor, tek kad dogovora nema ide povrat a ako ide povrat tad je jedini iznos cifra s računa, no u slučaju jamstva je i to konkretno, dok u met.ned. može biti i to stvar dogovora-cjenkanja.. upornosti. No kupac ne može tražiti ništa preko reda, npr da je par puta nešto popravljano tad bi bilo osonove ili da se nedostatak ne može otkloniti, da nema popravka-zamjene.. tad jedino što preostaje je povrat, ali ne ako trgovac otkloni kvar ili da novi uređaj, jer to je smisao zakona/jamstva .. tj kupac za svoj novac mora dobiti ispravno. Cijena se zakona ne tiče i to što se u ovakvom primjeru kupac iz sasvim drugih razloga predomislio.. što da je obrnuto s cijenom itd.. što da trgovac kaže evo ti novac dok je nova komponenta skuplja? Prvo ide otklanjanje kvara, tek tad novac. i zakon ne služi pojedinim slučajevima nego svima u svim slučajevima jednako.

u slučaju jamstva, utvrdi se kvar, odobri se zamjena ili povrat (popravak je izuzetak, priče za djecu..). Zamjena može isključivo identičnim artiklom (model/serija/brand) ništa drugo-slično, mada to trgovac može ponuditi, to je već muljaža (porezno-carinska-knjigovodstvena.. jer je to stvar čitavog lanca od proizvođača i uvoz-carina..). Tad ide nova roba-identična s novim računom/jamstvom ili povrat po računu. Nema dogovaranja-cjenkanja (a trgovac koji nešto kemija se vrlo brzo može opeći, čak u dobroj namjeri, čak kad to i kupcu odgovara.. jer zamjena bilo kojeg drugog artikla je nužno knjigovodstveno kemijanje jer nije ista roba i carisnki problemi uvoz-izvoz-povrat/storno.. veliki/pametni to ne rade, ostali dok se ne opeku, jer država nema razumijevanja za kemijanje, čak i kad je bez loših namjera, kad nije prikrivanje-siva ekonomija.. svaka razlika u fisklaiziranom računu je kazna).

 

bill_jobs kaže...

Ne može tražit povrat novca (raskid ugovora):

 

"(1) Kupac može raskinuti ugovor samo ako je prethodno dao prodavatelju naknadni primjereni rok za ispunjenje ugovora"

 -evo primjera kad i trol ima točan odgovor.. umjesto hipotetskog ili pogrešnog.

+ kupac ili bilo tko od bilo kog, može tražiti bilo što (zakon ne brani nešto tražiti)... a stvar dogovora ili druge strane hoće li nešto ili neće. Međutim, ako se pozivamo na zakon, tad moramo ispuniti zakonske preduvjete a to je u gornjem citatu. Točno + može tražiti ali to ne znači da ima zakonsko pravo i da će dobiti. Može li trgovac pristati? Može, ako želi, ne po sili zakona u ovakvom primjeru, ponekad to i naprave kad je netko naporan.. ili kao dio imagea-pozitivna reklama. Ima i takvih, dobrih (ili pametnih?), nisu svi kao opozicija-troll.. neprijatelji kupaca :))

Damir22 sri 26.6.2019 17:19

Cekaj, zar pozivanje na materijalni nedostatak automatski ne iskljucuje neki servis i popravak? Znaci,nema popravljanja,samo zamjena ili novac....

Ok,ovdje je specificno jer uvoznik u sklopu garancije predvidja direktnu zamjenu, znaci ni ne postoji neka druga opcija, bez obzira poziva li se kupac na doa,materijalni nedostatak ili reklamaciju, za kupca zavrsava na isti nacin - dobiva novi proizvod.

Zanimljivo je, a zato sam i pitao, sto se kupac poziva na materijalni nedostatak cija je osnovna premisa zamjena za isti takav novi proizvod, njemu niti itko osporava to pravo, niti mu nudi neke alternative osim da mu se da novi proizvod, identican onome kojeg je on kupio.

No,on tvrdi da je ostecen u tom slucaju, zbog razlike u cijeni koja je bila u momentu kupnje, i koja je danas....

ihush sri 26.6.2019 17:29

-sve ovisi o konkretnoj robi/usluzi.. ovo je pc forum, pc komponente i teh.roba.. ostale robe/usluge imaju svoja pravila, npr popravak (otklanjanje nedostatka) i nećeš dobiti nazad novac za auto samo tako.. ali za vga hoćeš kroz jamstvo (koje je zakonom obvezno za teh.robu, ne za sve robe)... i nije poseban trošak trgovcu, dok materijalni nedostatak je itd.. i u mat.nedostatku, njavažnija razlika, pregovaraš-dogovaraš, nije unaprijed zadano rješenje kao pod jamstvom.

 

-tko kaže da nema popravljanja? .. ok ako nerazumljivo pišem, sorry.. :))

 

No,on tvrdi da je ostecen u tom slucaju, zbog razlike u cijeni koja je bila u momentu kupnje, i koja je danas....

 

što što se cijene mijenjaju nema veze sa zakonom, niti je netko oštećen time što ima robu (ispravnu) kojoj se primijenila cijena. Cijena nije stvar zakona. U bilo kojem 'kockanju' npr dionice, možeš zaraditi-izgubiti, za državu/zakon to nema veze/utjecaja i nema nikakvog kršenja zakona pa time ni osnove za pozivati se na zakon i sl. Kupi litru benzina, hoće li poskupiti ili pojeftiniti, imaš litru benzina. Sve ostalo, kao trošak-štetu moraš nekako dokazati i možeš svaliti kao tužbu na bilo kog, na djedmraza, trgovca.. možda čak i dobiti tužbu, no vjerojatnije da bi je izgubio.

bill_jobs sri 26.6.2019 17:55
Damir22 kaže...
Cekaj, zar pozivanje na materijalni nedostatak automatski ne iskljucuje neki servis i popravak? Znaci,nema popravljanja,samo zamjena ili novac....

 Tako je, ako se pozivaš na materijalni nedostatak onda je jamstvo nebitno, ne pozivaš se na jamstvo proizvođača nego teretiš trgovca.

Ovo se isplati raditi samo u prvih 6 mjeseci od dana kupnje jer tada potencijalno vještaćenje ide na teret trgovca pa se u pravilu ni ne radi.

Sve piše: https://gov.hr/moja-uprava/pravna-drzava-i-sigurnost/prava-potrosaca/prije-i-nakon-kupnje/reklamacija-proizvoda-i-usluga-s-nedostatkom/183

 

U slučaju kada proizvod koji ste kupili ima nedostatak, a vi ste o tome na vrijeme izvijestili trgovca, možete,

po svom izboru tražiti popravak stvari ili zamjenu. Ako to nije moguće ili nije omogućeno u razumnom roku, možete zahtijevati sniženje cijene stvari ili povrat novca.

 

Znači ti biraš hoće li se artikl popravljati ili ćeš tražiti zamjenu (novi).

 

Puno ljudi ni ne zna za ovo pa svi automatski predaju artikl na reklamaciju pozivajući se na jamstvo i tada to ide na servis i popravak.

 

https://www.rozp.hr/index.php/potrosacki-savjetnik/korisni-savjeti/173-materijalni-nedostaci-i-ili-garancija

love2ml86 sri 26.6.2019 18:52
bill_jobs kaže...

 Tako je, ako se pozivaš na materijalni nedostatak onda je jamstvo nebitno, ne pozivaš se na jamstvo proizvođača nego teretiš trgovca.

Ovo se isplati raditi samo u prvih 6 mjeseci od dana kupnje jer tada potencijalno vještaćenje ide na teret trgovca pa se u pravilu ni ne radi.

Sve piše: https://gov.hr/moja-uprava/pravna-drzava-i-sigurnost/prava-potrosaca/prije-i-nakon-kupnje/reklamacija-proizvoda-i-usluga-s-nedostatkom/183

 

U slučaju kada proizvod koji ste kupili ima nedostatak, a vi ste o tome na vrijeme izvijestili trgovca, možete,

po svom izboru tražiti popravak stvari ili zamjenu. Ako to nije moguće ili nije omogućeno u razumnom roku, možete zahtijevati sniženje cijene stvari ili povrat novca.

 

Znači ti biraš hoće li se artikl popravljati ili ćeš tražiti zamjenu (novi).

 

Puno ljudi ni ne zna za ovo pa svi automatski predaju artikl na reklamaciju pozivajući se na jamstvo i tada to ide na servis i popravak.

 

https://www.rozp.hr/index.php/potrosacki-savjetnik/korisni-savjeti/173-materijalni-nedostaci-i-ili-garancija

 Oni su ponudili zamjenu no to kupac odbija ako sam ja dobro shvatio.

Damir22 sri 26.6.2019 20:43

Bill_jobs tako je, tocno o tome se radi.

 

S obzirom da je proizvod kupljen prije 4 mjeseca, kupac se pozvao na materijalni nedostatak, te pri tome defaultno odbio bilo kakav servis ili popravak. 

Ponudjen mu je isti takav artikl, bez ikakvog cekanja, znaci momentalno, bez ikakvog roka ili procedure koja bi uzrokovala bilo kakvo odugovlacenje od strane trgovca.

 

Sto je opet u skladu sa propisima. 

 

Problem (da ga tako nazovem) je nastao u tome, sto nitko nije ni razmisljao, niti pricao, niti nudio povrat novca, s obzirom da artikl imamo da odmah damo kupcu. 

No, on zahtjeva novac, zbog te razlike u cijeni. Jer, a to je stvarni uzrok problema, njega je netko nalozio s pricom kako on moze traziti odmah momentalni povrat novaca, i da ne pristaje na ni jednu drugu opciju.

 

Love2mi86 dobro si shvatio,o tome je rijec.

 

 

Za zakljucak, stvar je rjesena, na kraju je pristao na zamjenu, ali eto....

 

Tnx za misljenja!

 

 

sandokan111 čet 27.6.2019 00:25
Damir22 kaže...
No, on zahtjeva novac, zbog te razlike u cijeni. Jer, a to je stvarni uzrok problema, njega je netko nalozio s pricom kako on moze traziti odmah momentalni povrat novaca, i da ne pristaje na ni jednu drugu opciju.

 Stvar nije tako jednostavna kako se tu prikazuje. Odredbe zakona jasno nalazu sto on moze i ne moze i kada moze birati raskid ugovora, te postoje slucajevi kad on kao kupac vama ni ne mora dopustiti da vi zamjenite taj uredjaj novim istim, odnosno, ne mora vam dopustiti naknadno vrijeme za ispunjenje ugovora. Sve ovisi o kojem se slucaju radi, i kako se on postavi pri pisanju zalbe na predmetni slucaj. Ovo je sad rjeseno zamjenom, i to je svakako uvijek bitno da bude osnovno jer ako si nesto kupio, kupio si valjda s razlogom, a ne da koristis mjesec dana pa vratis pod nekakvom izlikom i trazit povrat novca.

 

Samo navodim da nije to bas tako da on apsolutno nikad ne moze trazit raskid ugovora cak i ako vi mozete zamjeniti predmet kupnje novim.

Damir22 čet 27.6.2019 01:18
sandokan111 kaže...
Odredbe zakona jasno nalazu sto on moze i ne moze i kada moze birati raskid ugovora, te postoje slucajevi kad on kao kupac vama ni ne mora dopustiti da vi zamjenite taj uredjaj novim istim, odnosno, ne mora vam dopustiti naknadno vrijeme za ispunjenje ugovora. 

 Ovo citirano me zanima, mozes li koju rijec detaljnije?

 

U kojem slucaju ne mora pristati na zamjenu?

 

I ako sam ovaj dio dobro shvatio "ne mora vam dopustiti naknadno vrijeme za ispunjenje ugovora", ovdje se uopce nije radilo o nekom vremenu, vec je zamjena momentalna, znaci to neko "vrijeme za ispunjenje ugovora" je doslovce 3 sekunde....

 

Ok, ovo je proslo kako je proslo, ali bas me zanima ovaj dio, za neke buduce slucajeve....

 

 

toxic čet 27.6.2019 08:29

Ma kakve su to ovdje nebuloze...

Jbte s obzirom da sam impluzivan kupac i da volim stvari imati vrlo kratko od sada pa na dalje kupit cu neku stvar testirati kod sebe dok mi ne dosadi i lijepo vratiti natrag uz "materijalni nedostatk" (nesto cu vec naci)

 

Po ovim zakonima i da se njih drzi, trgovac ne bi uspio na ovom trzistu...uvjerite me u suprotno...

 

 

Nego neka mi netko objasni ovo boldano

 

  • Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca;
  • Na odgovornost za materijalne nedostatke možete se pozvati u roku od dvije godine, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku;
  • Ako ste kvar na proizvodu ustanovi u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji.
  • Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili
  • ako ste na vrijeme obavijestili (mora postojati pismeni trag) trgovca o nedostatku, možete, po svom izboru:

 

 

Dakle prvo se govori da se treba prijaviti u roku 2 mjeseca. Zatim se govori o 2 godine a zatim o 06 mjeseci...

 

Dakle u roku 2 mjeseca kupac se mora očitati prema tome i imati trag da je obavijestio trgovca o navedenome ? Ako to nije ispunio nema pravo povrata?

  • Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili

 

Damir22 čet 27.6.2019 09:04
toxic kaže...

Ma kakve su to ovdje nebuloze...

Jbte s obzirom da sam impluzivan kupac i da volim stvari imati vrlo kratko od sada pa na dalje kupit cu neku stvar testirati kod sebe dok mi ne dosadi i lijepo vratiti natrag uz "materijalni nedostatk" (nesto cu vec naci)

 

 Cekaj, a ti stvarno mislis da ne postoje ljudi koji se sluze slicnim forama.....

 

E sad za ovo ostalo, prica eventualno ide ovako, mozda ce to netko tocnije pojasniti, ali onako laicki...

 

  • 1. Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca

 

Znaci, ovo bi se odnosilo na prijavu kvara/pozivanje na nedostatak, ili bilo kakvu nepravilnost u radu. A jednostavno znaci, da u roku 2 mjeseca od PRIMJECIVANJA kvara ili nepravilnog rada treba o tome obavijestiti kupca. Znaci, uocio si neki problem (s nekim hardverom recimo), odes, prijavis, reklamiras.... ali ne mozes doci pozivati se na materijalni nedostatak nakon 5 mjeseci i tvrditi da ta stvar od prvog dana ne radi kako treba, ili, da si problem uocio prije 4 mjeseca, ali eto, nisi imao vremena doci to reklamirati i prijaviti problem. 

 

Jer, sasvim cesto i uobicajeno pitanje koje ce trgovac postaviti je - a kad ste primjetili problem/kad su se problemi poceli pojavljivati.... sasvim ok pitanje, na mjestu. Dakle, ako se pozivas na materijalni nedostatak, odgovor ne moze biti - prije 4 mjeseca, ili od prvog dana ili bilo sto drugo.

 

2Na odgovornost za materijalne nedostatke možete se pozvati u roku od dvije godine, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku

 

U roku 2 godine od datuma kupnje mozes se pojaviti trgovcu sa robom i pozvati se na materijalni nedostatak. Pomalo besmisleno tamo gdje je garancija 2 godine, no recimo za robu koja ima garanciju 3 ili 5 godina - jako smisleno. Prvih 24 mjeseca se mozes pozvati na materijalni nedostatak (sa svime sto on predvidja - zamjena,povrat), dok preostalih 36 mjeseci eventualni kvar spada pod "garanciju", sa svime sto ona predvidja - popravak i slicno. Naravno, jedno ne iskljucuje drugo, uvijek je kupac taj koji ima pravo izbora na sto tocno od svojih prava se poziva.

 

3. Ako ste kvar na proizvodu ustanovi u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji.

 

Jos jednostavnije. U prvih 6 mjeseci trajanja garancije, svaki kvar se prakticki smatra DOA, znaci proizvod nikad ni nije radio kako je trebao. Da, ovo se malo kosi sa 1, ali to je regulirano na drugi nacin.

 

Ovo ovako napisano jedno ispod drugoga ispada kontradiktorno, ali ustvari se radi o razlicitim mehanizmima, te razlicitim dijelovima te nekakve obveze trgovca (proizvodjaca) prema kupcu, i pruza odredjeni manevarski prostor za manipulaciju, sto ce neke trgovine rado iskoristiti, druge nece...

 

medjutim, sve se svodi na to da se kupac treba jasno pozvati na jedno svoje pravo, jasno definirati na koje pravo se poziva, i biti upoznat koje su sve pozitivne i eventualno negativne strane toga na sto se poziva.

 

Dok vecina kupaca to sve trpa pod "garanciju", i onda imas slucajeva gdje proizvod "star" par sati doslovce ide na neke servise, popravke, neka cekanja od mjesec-dva, sasvim nepotrebno, zato sto ga je kupac "reklamirao", umjesto da se pozvao na materijalni nedostatak, slijedom cega opet ima odredjena prava koja su mu povoljnija od klasicne reklamacije.

 

Dalje, mislim da se to nije promjenilo, sve i ako se kupac poziva na garanciju (a ne materijalni nedostatak), on i dalje ne mora pristati na popravak. Naime, prilikom predaje u  trgovini, i pravljenja papira, dovoljno je naglasiti da kupac zeli samo dijagnostiku, da sazna sto je uzrok kvara, te eventualnu procjenu vremena trajanja popravka. Ukoliko se ne slaze s onim sto servis napise (npr, ne slaze se da je kvar nastao nestrucnim rukovanjem, ili se ne slaze da ce dio potreban za popravak trebati cekati 3 mjeseca dok stigne iz kine).... opet mu to moze sluziti za daljnje postupanje, ali to su vec komplikacije u koje se rijetko tko upusta.

 

Naravno, kao najnepovoljnija opcija, kupac moze i odustati od svog prava na garanciju, i jednostavno odluciti ne nositi pokvareni uredjaj na reklamaciju ukoliko procjeni, ili ukoliko se ne slaze s cekanjem ili nacinom na koji ce njegova reklamacija biti rjesena.

 

  • 4. Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili

 

Ok, bezveze. Proizvod nikad ne mozes vratiti u stanju u kakvom je bio, pocevsi od ambalaze, raznih naljepnica, ali ovo se regulira onim "osim koristenja potrebnog da se utvrde svojstva i funkcionalnost proizvoda"....