torrente sub 6.7.2019 08:30

Zanima me malo detaljniji opis regulative oko ove materije.

 

Pošto su operateri još davnih godina većinu prodajnog segmenta "na daljinu" prebacili kod svojih vanjskih suradnika/partnera, primjetio sam jednu zanimljivost.

Taj vanjski partner je uglavnom vulgaris privatna tvrtka "đurine telekomunikacijske čarolije"... e sada, meni zanimljiv detalj..

Djelatnica Đurinih čarolija na svom desktopu u bazi ima sve moje privatne podatke. Ime, prezime, OIB, adresu i usluge koje koristim.

Te podatke su dobili od mog operatera.

Kada ja kontaktiram operatera  i zatražim povlačenje mojih podataka iz Đurinih Čarolija jer ne želim da njihov vanjski suradnik ima moje podatke već isključivo moj operater,

odgovor je da nisu u mogućnosti to napraviti (ali su bili u mogućnosti ih proslijediti) , već da jedino kod sebe mogu mene disejblat da me baš oni ne kontaktiraju...a za Đura  ne mogu ništa poduzeti.

 

Neću imenovati operatera,a vjerojatno je tako kod sviju. 

Korisnik je zasigurno bio prisiljen u nekim sitnim slovima ,nekada, negdje i nekako pristati na rasparčavanje podataka...no postoji li opcija poništenja takve odluke?

U tim svi zavrzlamama GDPR-a,ugovora i sveopće gomile pravnih frazetina, neminovno je da su pravne službe operatera to sve stručno ukomponirale..i to je ok, trebaju se osigurat...

no mene jebe što Đurine čarolije još jedino nemaju popis mojih nastranosti.

 

ihush sub 6.7.2019 11:48

-zatraži formalno (mail-papir..) brisanje iz evidencije 'đure', od đure (to može samo đuro, ne firma-x mada su im možda šefovi, formalnost..).

-neovisno o gdpr-u, od prije par godina.. naš zakon je odavno isti, tj pristupnim pregovorima već od 2003... tako da ni to nije pravni problem-isprika i sl. (samo što to nitko nije provodio, do stupanja na snagu u eu.. a i sad, tj osim azop-a/hakoma.. ni oni ne rade nešto pametno oko tog).

 

-pravilo, svatko tko želi koristiti neki tvoj osobni podatak mora za to imati odgovarajuće dozvole, u ovom slučaju (nije policija/službeno) to znači da tko god koristi tvoje osobne podatke u poslovne svrhe, mora imati tvoju osobnu dozvolu (privolu) i to pisano. + kao vlasnik svojih osobnih podataka, možeš ih uvjek zabraniti, povući dozvolu, tj na isti način kako si dao, možeš opozvati (npr telefonom, kao i sklopiti bilo koji ugovor npr).

-da si npr u usa, mogao bi tužiti firmu-x i đuru, oboje-odvojeno, i dobiti presudu-odštetu/kaznu. Kod nas tog nema, nema praktički ni sankcija.. ali zakon je tu pa iskoristi ga, jer jedino ti možeš zaštititi svoje interese, osobne podatke ili tako nešto zahtijevati. Ne ja ili neki peroperić.. i to prijavom nadležnima uz zahtijev operaterima-firmamam nakoji se to odnosi, kao što im trebaš zadati i neki (razuman) rok (+uvjete) za to izvršiti. Ako firma x kaže da oni ne mogu brisati podatke đure, samo im daj do znanja da tvoje podatke bez tvoje izričite dozvole ne smiju dijeliti trećim stranama, ne smiju koristiti ni za što osim što je primarna svrha zbirke osobnih podataka i da su za svako pogrešno posrupanje, zlouporabu odgovorni... tj da su beć kao firma koja se bavi osobnim podacima po zakonu bili dužni upoznati se sa zakonom i prolagoditi potrebama ili ne obavljati djelatnost za koju tad ne ispunjavaju zakonske preduvijete, tj da ih upozoriš na gdpr i da ih upozoriš da ćeš ih po toj osnovi prijaviti nadležnima i da su to već morali znati (jer inače su već u prekršaju, iz nenznanja, jer je preduvijet npr koncesija..) .. i kad se malo preznoje, sve će biti riješeno.

-đuri, isto to, zatražiš brisanje iz baze, moraju ga obaviti + zahrijev za izvor-objašnjenje kako su do tvojih osobnih podataka došli (anketa, nagradna igra, treća strana, tvoj potpis-pristanak..) i također ih upozoriš-upoznaš na psostojenaj gdpr-a, zadaš razuman rok, tražiš konkretno rješenje-brisanje i dokaz o provedenom (piasnu izjavu, nakon koje ako ti ponovo dođe neka njihova reklama ima konkretan pravni kontradikcijski dokaz o krivnji đure..) i o tome svemu obavijestiš azop+hakom, od kojih jednako zatražiš iste stvari.

 

-prvo će ti govoriti (što već govore..) da je to nemoguće, .. ti zadaj svoje zahtjeve, pozovi se na zakon i traži od njih konkretno ispunjenje, pisani odgvor, ne blebetanje o mjesečini i sl. nego konkretno brisanje iz zbirke koju su protupravno pribavili i koju protupravno zloupotrebljavaju, bez tvoje privole, dok istovremeno od nadležnih agencija po toj osnovi tražiš njihovo očitovanje-rješenje-odluku-sankciju za firmu-x i đuru, kao i potvrdu da se tvoji osobni podaci neće nadalje zloupotrebljavati od navedenih frimi itd..

 

-dovoljno? Ali to moraš ti, moraš zagristi i izgurati, fromalno-pravno ''po PeSu..'' .. jer nitko treći neće za tebe npr azop, mada im je to posao, ti moraš inicirati postupak, pokrenuti sve. Tad će se nešto desiti i tad neki odgovor-rješenje (formalno-pravno) svi oni moraju dati. Prisjeti ih u toj komunikaciji da je svima rok za odgovor na upit zakonski do 15 dana i zatraži ako je moguće brže, ne baš čekanje posljednjeg dana odnosno napomeni da je to tad možda nepotrebno otezanje pitanje-odgovor na problem koji će danas-sutra ili za 15 dana jednako bit pravni problem i moraju imati odgovor. Ako ne znaju, tad su nesposobni za obavljati svoj posao-djelatnost, tad im već po toj osnovi treba biti oduzeta koncesija-dozvola, pa i za zbirku podataka, tj zatražiti državnu kontrolu-inspektorat za nadzor i uvid jesu li uopće ispunjene osnovene tehničko-pravne obveze npr o sigurnosti, redindanciji itd. sve što taj zakon nabraja kao nužno već za samu dozvolu prikupljanja-bavljenja obradom osobnih podataka..

 

-stisni ih. Možeš, imaš osnovu i nisi klinac koji će se zacrveniti-zbuniti i dati se otjerati od ljute tete-stričeka sa šaltera.. Potrebno je to, ne samo tebi, svima, nama. Funkcioniranje pravne države, ne samo na pappiru.. pa budi prvi. :))

torrente sub 6.7.2019 17:10

kao što je ihush napisao, postupio sam prema operateru sa kompleksnije posloženim mailom.

nije mi odgovorio priučeni operativac iz SZK , već netko tko sjedi na višoj grani.

odgovoreno je da je sve proslijeđeno na još višu granu i da je na razmatranju.

 

ja sam sa mojim operaterom prezadovoljan. ne bih se ni javljao da mi nije bio neprihvatljiv način nastupa ovih iz Đurinih Čarolija.

- tko ste vi?

- jel imate moj OIB na monitoru?

- odakle Vam moji podaci?

- ja Vam ih nisam dao i ne želim da ih imate

 

 

kao u Zagoru:

Nastavak u sljedećem broju