Mrežni hardver

Preporuka 4g modema/routera

miki1981 pet 25.10.2019 09:39
DDavorin kaže...

Da moras slati poruke isto kao i na mobu na toj tarifi

 Ozbiljno? Šta i poslovni korisnici? Ja svoj bezborj imam na timskoj, i koliko god giga potrošio mjesečno nisam još nikad morao slat nikakve sms-ove...

Ah whatever...niš, ipak vraćam i to je riješeno.

hvala

DDavorin pet 25.10.2019 17:07
miki1981 kaže...
DDavorin kaže...

Da moras slati poruke isto kao i na mobu na toj tarifi

 Ozbiljno? Šta i poslovni korisnici? Ja svoj bezborj imam na timskoj, i koliko god giga potrošio mjesečno nisam još nikad morao slat nikakve sms-ove...

Ah whatever...niš, ipak vraćam i to je riješeno.

hvala

 pa nisi rekao da imaš poslovnu tarifu ako uzmeš istu kao na mobu tj poslovnu nema aktivacije sms ako na mobu isto nemaš aktivaciju  

miki1981 sub 26.10.2019 10:52
DDavorin kaže...
miki1981 kaže...
DDavorin kaže...

Da moras slati poruke isto kao i na mobu na toj tarifi

 Ozbiljno? Šta i poslovni korisnici? Ja svoj bezborj imam na timskoj, i koliko god giga potrošio mjesečno nisam još nikad morao slat nikakve sms-ove...

Ah whatever...niš, ipak vraćam i to je riješeno.

hvala

 pa nisi rekao da imaš poslovnu tarifu ako uzmeš istu kao na mobu tj poslovnu nema aktivacije sms ako na mobu isto nemaš aktivaciju  

 Ahaa...ok, onda cool, ok, super, nisam znao kako ide s tim sms-ovim, vidim da se svako malo spominju a znam da mene nikad nije pitalo ništa, a bilo je potrošnje u nekim mjesecima baš jako puno.

DDavorin sub 26.10.2019 12:26
miki1981 kaže...
DDavorin kaže...
miki1981 kaže...
DDavorin kaže...

Da moras slati poruke isto kao i na mobu na toj tarifi

 Ozbiljno? Šta i poslovni korisnici? Ja svoj bezborj imam na timskoj, i koliko god giga potrošio mjesečno nisam još nikad morao slat nikakve sms-ove...

Ah whatever...niš, ipak vraćam i to je riješeno.

hvala

 pa nisi rekao da imaš poslovnu tarifu ako uzmeš istu kao na mobu tj poslovnu nema aktivacije sms ako na mobu isto nemaš aktivaciju  

 Ahaa...ok, onda cool, ok, super, nisam znao kako ide s tim sms-ovim, vidim da se svako malo spominju a znam da mene nikad nije pitalo ništa, a bilo je potrošnje u nekim mjesecima baš jako puno.

 Ti si sam rekao da na poslovnoj nema aktivacije tako da bolje da pitaš u Tele2 ako nisi siguran ja osobno ne znam ima li aktivacije ili ne na poslovnoj tarifi.

ranko091 pet 8.11.2019 04:12
DDavorin kaže...
Armor kaže...

Dal postoji neki router za 2CA 1800+2100mhz?

 

I da se mogu spojiti dvije P56 Iskre.

 Postoje tri routera imam ih ja, Dva su na prodaju pa ako se odlučiš javi u PM.

 gledam tablicu za b715 i gledam video za b715... https://youtu.be/9gobOOmWFzs?t=160

 

piše da podržava 1+3+7 CA... ali ne mogu nać nigdje pdf da vidim točno.

 

a pred malo došla vijest ca u tele 2 sa svim frekvencijama uskoro... tj u dogledno vrijeme. vjerovatno prije turističke sezone bar 2CA.

DragoL pon 11.11.2019 10:27

Trenutno imam Tele2 Bezbroj + TP-LINK MR400 + Vajnska antena sa RP-SMA konektorima.
Na takvoj sam poziciji sa lovim 2 odašiljača i oba imaju 2CA_1A-3A.

Kupio bih novi router koji podržava barem 2CA_1A-3A ili čak poželjno 3CA_1A-3A-7A (jer bi Tele2 mogao omogučiti i 3CA pošto ima 3 frekvencijska pojasa 1800 + 2100 + 2600).

Koliko vidim najjeftini ruter koji podržava 3CA_1A-3A-7A je Huawei B715s-23c za cca 170USD?
Da li on stvarno podržava 3CA_1A-3A-7A jer nigdje ne mogu nači njegve specifikacije?

Alternativa bi bila Huawei 5G CPE Pro (Huawei H112-372) koji podržava sve navedene frekvencije i ujedno je 5G router, ali košta cca 400€.

Koje je vaše misljenje za najpovoljniji router za Tele2?

DDavorin uto 12.11.2019 17:45
DragoL kaže...

Trenutno imam Tele2 Bezbroj + TP-LINK MR400 + Vajnska antena sa RP-SMA konektorima.
Na takvoj sam poziciji sa lovim 2 odašiljača i oba imaju 2CA_1A-3A.

Kupio bih novi router koji podržava barem 2CA_1A-3A ili čak poželjno 3CA_1A-3A-7A (jer bi Tele2 mogao omogučiti i 3CA pošto ima 3 frekvencijska pojasa 1800 + 2100 + 2600).

Koliko vidim najjeftini ruter koji podržava 3CA_1A-3A-7A je Huawei B715s-23c za cca 170USD?
Da li on stvarno podržava 3CA_1A-3A-7A jer nigdje ne mogu nači njegve specifikacije?

Alternativa bi bila Huawei 5G CPE Pro (Huawei H112-372) koji podržava sve navedene frekvencije i ujedno je 5G router, ali košta cca 400€.

Koje je vaše misljenje za najpovoljniji router za Tele2?

 Evo tu imaš spec za tri routera

https://www.4gltemall.com/huawei-b715-lte-cat-9-wifi-router.html

 

https://www.4gltemall.com/huawei-b618-lte-cat11-router.html

 

https://www.4gltemall.com/huawei-b525-4g-lte-cat6-wireless-router.html

 

https://www.aliexpress.com/item/32832249491.html

 

 

dragoL 

 

HUAWEI 5G CPE Pro ima dva modela  H112-370  H112-372  razlika je među njima koje frekvencije 5G podrzavaju i razlika je u Wifi tako da H112-370 ima samo jednu frekvenciju za 5G ali ima wifi 6 generacije sa propusnošću 5100 Mbps a ovaj drugi model podržava 4 5G frekvencije ali wifi samo  1167 Mbps oba imaju 1Gbps lan port što je jako jako veliki minus pošto 5G  ima propusnost preko 2Gbps. tako da i da imate 5G brzinu preko 1Gbps teško ćete ju osjetiti pošto nena odgovarajući lan i wifi.

DragoL sri 13.11.2019 07:32

Kupio sam nakraju Huawei B715s-23c novi nebrendiran iz njemačke za 174€.
To mi se čini kao trenutno najbolja opcija da sam miran sljedeće 2-4 godine dok ne krene 5G u Hrvatskoj.

Odabrao sam B715s naspram B525 radi 3CA, a nisam išao na H112-372 jer je potonji puno skuplji a na 4G mi ne nosi nikakve prednosti naspram B715 na Tele2 mreži.
Trenutno 5G u HR ne znači ništa (posebno ne neni u ruralnom području) a za par godina kad zaživi sigurno će biti boljih i povoljnijih 5G routera.

ranko091 sri 13.11.2019 17:13
DragoL kaže...

Kupio sam nakraju Huawei B715s-23c novi nebrendiran iz njemačke za 174€.
To mi se čini kao trenutno najbolja opcija da sam miran sljedeće 2-4 godine dok ne krene 5G u Hrvatskoj.

Odabrao sam B715s naspram B525 radi 3CA, a nisam išao na H112-372 jer je potonji puno skuplji a na 4G mi ne nosi nikakve prednosti naspram B715 na Tele2 mreži.
Trenutno 5G u HR ne znači ništa (posebno ne neni u ruralnom području) a za par godina kad zaživi sigurno će biti boljih i povoljnijih 5G routera.

 ma mislim da se ne brineš oko 5G. to će biti kao i u slučaju 4G prijelazni rok. bit će neki 4g+, pa 4g++, pa +++ itd. pa kad šira populacija dobije 5g telefone i sve ostalo, onda će krenut 5g mreža.

 

jer 4g ima max limit na 1gbit, pa nismo ni blizu toga. 5g će ponudit 3500 mhz frekvenciju i to je to. znači najbolji 5g će bit 5CA svih mogućih frekvencija što ima operater.

DragoL sri 20.11.2019 13:59
DDavorin kaže...
DragoL kaže...

Kupio sam nakraju Huawei B715s-23c novi nebrendiran iz njemačke za 174€.

 Ako imas FW koji izgledom izgleda kao klasični FW na ostalim routerima onda je nebrendiran.  https://www.4gltemall.com/blog/tag/huawei-b715s-23c/

Dobio sam router, PLAY brendiran (poljski mobilni operater) ali ima otključan SIM (gledao ebay oglas i tip je super sakrio PLAY riječ ....)
Koliko vidim ima baš sve opcije koje su prikazane na 4gltemall samo umjesto Huawei ima PLAY logo.

Radi sa TELE2 karticom ali imam problem sa dropanim paketima na LAN sučelju (sumljam na loš kabel) pa nisam uspio testirati brzinu i prčkati po detaljnim postavkama.
Za sada nisam uspio skužiti kako mogu kontrolirati kanal koji koristi?

DDavorin sri 20.11.2019 18:24
DragoL kaže...

Za sada nisam uspio skužiti kako mogu kontrolirati kanal koji koristi?

 Iako brendirani svi su otključani!  Ja mijenjam frekvencije u sučelju routera. Ima tvoj možda ovakvo sučelje početne stranice routara kao na drugoj slici?

DragoL čet 21.11.2019 07:54
DragoL kaže...
DDavorin kaže...
DragoL kaže...

Kupio sam nakraju Huawei B715s-23c novi nebrendiran iz njemačke za 174€.

 Ako imas FW koji izgledom izgleda kao klasični FW na ostalim routerima onda je nebrendiran.  https://www.4gltemall.com/blog/tag/huawei-b715s-23c/

Dobio sam router, PLAY brendiran (poljski mobilni operater) ali ima otključan SIM (gledao ebay oglas i tip je super sakrio PLAY riječ ....)
Koliko vidim ima baš sve opcije koje su prikazane na 4gltemall samo umjesto Huawei ima PLAY logo.

Radi sa TELE2 karticom ali imam problem sa dropanim paketima na LAN sučelju (sumljam na loš kabel) pa nisam uspio testirati brzinu i prčkati po detaljnim postavkama.
Za sada nisam uspio skužiti kako mogu kontrolirati kanal koji koristi?


Nikako mi ne radi ispravno LAN veza između Huawei B715s-23c i TP-Link TL-SG3424 (profesionalni managed 24 port Gigabit L2 switch).
Nakon uštekavanja veza je odmah 1Gbps kao i treba biti, na lampicama switcha ne vidim da se gubi fizička veza, ali imam cca 10% packet dropa. Veza je OK 20s, pa ne sljaka 2-3s i tako u krug.
Promjenio 4 kabla, preštekao n kombinacija portova između njih, čak forsao 100Mbps vezu, sve fleshao na zadnji firmware, tvornički reset na B715, hrpu prčkanja po postavkama i nikako da proradi.
Kad zaštekam taj kabel koji oni koriste u LAN port na laptopu sve radi super i nema packet dropa prema niti jednom uređaju!
Kad stavim između glupi Gigabitni switch opet ista stvar.

Na kraju sam riješio tako da sam između stavio Mikrotik heX S Gigabitni router (planiram za koristi za agregaciju 4G i fiksnog interneta) i sve radi super bez ikakvog packet dropa ????
Ima li itko ideju što bi mogao biti problem, pošto sa navedenim TP-Link TL-SG3424 switchem do sada nisam imao apsolutno nikakvih problema i jako sam zadovoljan sa njim?

DragoL čet 21.11.2019 08:16

Inače sam zadovoljan sa brzinom, ujutro cca 120/40Mbps, navečer cca 50/20Mbps.
Nešto malo više nego dupla brzina downloda nego sa cat4 modemom prije. Upload isti kao i prije (očekivano).
Osim veće max brzine primjetio sam i bolju konzistentnost kod min brzine downloda (opet očekivano pošto se sad koriste 2 banda pa se umanjuje utjecaj zagušenja pojedinog banda).

Nažalost u web sučelju modema ne mogu odabrati nikakve frekvencije, samo da li koristi 2G, 3G, 4G. Kad se koristi CA onda na početnom sučelju pokaže LTE+ umjesto LTE.
LTE Watch mi pokazuje transfer/promet i jačinu signala, ali mi pokazuje samo osnovni band na kojem je zakačen. Kad se uključi CA i dalje pokazuje samo 1 frekvenciju.
HManager pokazuje LTE i LTE+ status ispravno, također jačinu signala, ali ne pokazuje niakkve bandove koji se koriste.
Ima li još koji program?

DragoL pet 22.11.2019 15:05
DDavorin kaže...

Evo verzija FW za B618 ,B715 ,B525s-65a

S obzirom da za flashanje traba otvarati router, da li mi se isplati ta zezancija?
VOIP i SIP telefon mi ništa ne znače, odabir frekvencije je nice ali u praksi ne vidim neku prednost zbog toga (važno je samo da se zakači na sve dostupne frekve).
Hoču li dobiti ispravno funkcioniranje LAN portova sa TP-Linkom, Bridge mod, nešto drugo???

Kakvo je mišljenje o Mikrotik wAP ac LTE6 kit

Meni je sva Mikrotik oprema do sad funkcionirala super stabilno i vrlo se lako konfigurirala.

DDavorin pet 22.11.2019 15:08
DragoL kaže...
DDavorin kaže...

Evo verzija FW za B618 ,B715 ,B525s-65a

S obzirom da za flashanje traba otvarati router, da li mi se isplati ta zezancija?
VOIP i SIP telefon mi ništa ne znače, odabir frekvencije je nice ali u praksi ne vidim neku prednost zbog toga (važno je samo da se zakači na sve dostupne frekve).
Hoču li dobiti ispravno funkcioniranje LAN portova sa TP-Linkom, Bridge mod, nešto drugo???

Kakvo je mišljenje o Mikrotik wAP ac LTE6 kit

Meni je sva Mikrotik oprema do sad funkcionirala super stabilno i vrlo se lako konfigurirala.

 Ako  ti je sve ostalo ok ostavi kako je. Da treba ga otvarati...

stokis ned 24.11.2019 18:27
Cogent kaže...

Do sada sam koristio ZTE MF286, ZTE MF283 i Huawei B525. Huawei podere i jednog i drugog-MF286 jer su njegove antene odvojene, tj. svaka je za posebni raspon frekvencija (B525 koristi obje istovremeno) a MF283 jer je dotični CAT 4 (vs. CAT 6 na H. B525).

 ZTE MF286(CAT6) ili Huawei B525 (cat6) u kombinaciji sa p56 unicom antenama

moje pitanje jel ima razlike prija kupovine između ova dva modela ?

AF139 ned 24.11.2019 19:51
Armor kaže...

Kakva je ovo antena?

Prvi put vidim.

 Nema ta ni 3dBi .. (možda na jednom višem bandu) i nije usmjerena itd.

Jedina multi-band antena je logaritamska (LPDA) sa max 8dBi usmjerena npr. kao antena "p56" od 28 elemenata.

Štap antene nisu usmjerene i ako su rađene za više bandova dobit (gain ) nije veći od 1-5 dBi ovisno o bandu.

Da ne spominjem razne MIMO panel antene koje se prodaju po astronomskoj dobiti (gain ) od preko 20 dBi a nemaju ništa više od štap antena.

DragoL pon 25.11.2019 07:47

Omni (360 stupnjeva) antena. Realno ima 3-6dBi - gubitak na kabelu (koji može biti popriličan)!
Bjež od ovog za 4G u gradu (interferencije jer se radi o omni anteni) a za ruralna područja usmjerene antene ionako daju veči dobitak.

Preporučam neku od panel antena koje realno daju 4-8dBi, sa što kračim kabelima da se smanji gubitak, ili Iskra P56 MIMO ako ju imaš gdje monirati, također sa što kračim kabelima.

Armor pon 25.11.2019 09:14

Imam dvije Iskre P56 (vrlo vjerojatno nisu u MIMO jer ne znam složiti) otkad i net prek Tele2.
Sad sa 2CA, za koji još nisam 100% da je kod mene, moram na bolji router.
Da digne, B715 valjda, brzine po 10-15mbps, ja skromno zadovoljan (imam pretežno 50/20 ali pada u zadnje vrijeme).

sendjo sub 25.1.2020 16:09

pozz, eto i mene sa idiotskim pitanjima, ubacujem se u ovu temu da ne spamam sa novom...

 

Imam B315s-22 kupljen u Tele2 prije dvije godine za njihov pokučni internet...

Meni je brzinom ok za surfanje, youtube, torrent.. ali problem je kada sin igra PS4 jer stalno kenjka kako mu je ping visok (i je, ode do čak 500) pa me interesira da li bi neki bolji 4G router pomogao?

 

Dodatna pitanja;
Imam jedan veliki externi disk kojeg bi shareao preko WIFI-ja u smislu da mogu gledati na više TVa video sadržaj sa tog diska u isto vrijeme... i da li bi taj WIFI bio dostatan za stream 4K HEVC sadržaja?

Postoji li 4G router na kojem bi mogao napraviti dvije WIFI mreže koje mogu ograničiti brzinom prisupa internetu?

Fanu uto 28.1.2020 13:00

koji 4g ruter preporucate za t-com mrezu? samo mi je podatkovni promet bitan (nema telefonije, maxtva) - router ce biti u obiteljskoj kuci na prizemlju (bilo bi dobro da i ovi na katu hvataju signal), na njega ce biti spojen smartv, laptop i par mobitela (svi podrzavaju wifi 802.11ac pa bi bilo dobro da ruter ima antene za to)..

 

koliko vidim, vecina prodaje ova 2:

 

https://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/ruter-tele-2-4g-oglas-30591605

 

https://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/prodajem-tele2-wifi-router-4g-zte-mf286-oglas-30557301

 

koji bi bio najbolji izbor do nekih 500-600kn?

 

koje se max brzine prijenosa mogu ocekivati na t-com 4g mrezi?

 

zahvaljujem

DDavorin uto 28.1.2020 15:03
Fanu kaže...

koji 4g ruter preporucate za t-com mrezu? samo mi je podatkovni promet bitan (nema telefonije, maxtva) - router ce biti u obiteljskoj kuci na prizemlju (bilo bi dobro da i ovi na katu hvataju signal), na njega ce biti spojen smartv, laptop i par mobitela (svi podrzavaju wifi 802.11ac pa bi bilo dobro da ruter ima antene za to)..

 

koliko vidim, vecina prodaje ova 2:

 

https://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/ruter-tele-2-4g-oglas-30591605

 

https://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/prodajem-tele2-wifi-router-4g-zte-mf286-oglas-30557301

 

koji bi bio najbolji izbor do nekih 500-600kn?

 

koje se max brzine prijenosa mogu ocekivati na t-com 4g mrezi?

 

zahvaljujem

 Prvi je bolji izbor do 500 600 kn

DDavorin uto 28.1.2020 15:04
DDavorin kaže...
Fanu kaže...

koji 4g ruter preporucate za t-com mrezu? samo mi je podatkovni promet bitan (nema telefonije, maxtva) - router ce biti u obiteljskoj kuci na prizemlju (bilo bi dobro da i ovi na katu hvataju signal), na njega ce biti spojen smartv, laptop i par mobitela (svi podrzavaju wifi 802.11ac pa bi bilo dobro da ruter ima antene za to)..

 

koliko vidim, vecina prodaje ova 2:

 

https://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/ruter-tele-2-4g-oglas-30591605

 

https://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/prodajem-tele2-wifi-router-4g-zte-mf286-oglas-30557301

 

koji bi bio najbolji izbor do nekih 500-600kn?

 

koje se max brzine prijenosa mogu ocekivati na t-com 4g mrezi?

 

zahvaljujem

 Prvi je bolji izbor do 500 600 kn samo ima FW Tele2 nisam siguran da s tim FW će raditi 2CA 800+1800

 

Fanu uto 28.1.2020 20:10
DDavorin kaže...

 Prvi je bolji izbor do 500 600 kn samo ima FW Tele2 nisam siguran da s tim FW će raditi 2CA 800+1800

 

 

sto znaci izostanak 2CA? manje brzine prijenosa?

ima li opcija da flasham neki drugi firmware na taj router ?