Mrežni hardver

Prebacivanje rutera na 1. kat

matija656 pet 12.7.2019 20:19

ovako, stan mi je napokon gotov, te mogu u njemu biti, ali kako mi je ruter trenutno dolje u prizemlju, gore u potkrovlju mi je wifi jako slab i brzina nije bajna, wifi na tv-u jedva radi, te bi htio prebaciti si ruter gore kod sebe jer tast i punica nemaju koristi od njega
električar mi mora još neke stvari dovršiti, ali mi se ne da njega čekati ako mogu sam prebaciti ruter gore i žice sam nekako spojiti izolir trakom za prvu, a dok on dođe, onda se naprave plastike na kraj i krimpaju da bude kak treba


e sad, tast i punica imaju telefon dolje, pa me zanima na koji način prebaciti gore ruter a da njima ostane telefon za normalno korištenje 

trenutno je ruter dolje kod njih, na zidu imaju onu utičnicu sa 3 rupe i na njoj adapter koji ide u tu utičnicu, sa dvije rupe za telefonski kabel

dalje iz toga ide normalno spajanje, znači žica sa dvije u sebi ide u onu sivu kutiju (razdjelnik ??), iz te kutije ide u ruter, i onda iz rutera u telefon

 

meni je gore ovako situacija, znači u dnevnoj mi je provučena žica za telefon / internet u dnevni, te tu planiram imati ruter, i od tu se vodi do dolje telefonski kabel kao što je bilo i prije, samo je spajan kod mene gore u stanu 

doma sam našao neke stare kablove za spajanje na ruter (zajedno sa plastikama na krajevima), i sad bi probao sa njima, da ih prerežem i onda žićice samo spojiti da imam kako uštekati u ruter

za gore mi nije problem, jer pretpostavljam da mogu složiti na kabel koji mi daje signal nastavak i njega samo u ruter (nadam se), vjerujem da mi ne treba onaj razdjelnik, ili ga moram imati ?

zanima me za dolje, znači isto bi tako složio žice, tj nastavak da dobijem dio za uštekati u ruter, da mi signal iz rutera ide prema dolje njima, samo me zanima dal dolje onda mogu telefon složiti / uštekati direktno u taj adapter na zidu i on će raditi ??

 

jer ako to mogu sam napraviti kako mislim da bi išlo, onda bi si to prebacio sutra, a dok dođe električar onda to sve lijepo složiti i krimpati kako mora biti

 

valjda sam dobro objasnio...

AF139 pet 12.7.2019 22:46

- Žice koje su od centrale išle preko zidne utičnice i adaptera na ruter trebaš spojiti u utičnici na dvije žice koje idu gore u potkrovlje i spoje se na ruter (dsl)

 

- Sa rutera (voip1) spojiš na druge dvije žice istog kabla koji vodi u utičnicu u prizemlju i tu ga spojiš na kontakte utičnice da bi se mogao koristiti i dalje za njihov telefon .

matija656 pet 12.7.2019 23:42
AF139 kaže...

- Žice koje su od centrale išle preko zidne utičnice i adaptera na ruter trebaš spojiti u utičnici na dvije žice koje idu gore u potkrovlje i spoje se na ruter (dsl)

 

- Sa rutera (voip1) spojiš na druge dvije žice istog kabla koji vodi u utičnicu u prizemlju i tu ga spojiš na kontakte utičnice da bi se mogao koristiti i dalje za njihov telefon .

hmm, malo mi tu nešto ne drži vodu, ili ja krivo razmišljam

 

ja ne planiram niti namjeravam imati telefon kod sebe u stanu, samo ruter mi je bitan

gledao sam adapter dolje i ima samo 2 kontakta na sebi, isto kako ima i kabel samo dvije žice, dakle neka logika mi govori da mogu slobodno u njega uštekati telefon direktno, jer taj adapter je samo most / veza između kabla na stari tip utičnice i baze telefona
kabel koji ide od gore prema dolje, ima samo dvije žice (crvena i crveno-crna) kako se vidi na slici, tak da vjerujem da samo tu složim / spojim kabel sa priključkom i spojim na ruter (Voip), dolje je telefon direktno u zid sa kablom preko adaptera, a gore kod sebe spojim žice na dvije koje daju signal i uštekam u ruter (dsl)

 

AF139 sub 13.7.2019 00:07

Nebitno je da li koristiš tropolnu tel. utičnicu i taj adapter ili utičnicu sa RJ11 .

 

Bitno je da dolazni DSL od gradske centrale dovedeš na potkrovlje u ruter (dsl utor).

 

Da bi tel. u prizemlju radio treba sa potkrovlja iz rutera (utor voip1 ili 2 ) spojiti  2 žice na tel. utičnicu u prizemlju.

 

 

ps:

Za sve to spojiti dovoljno je da kabal između potkrovlja i prizemlja ima 2 parice (tj. 4 žice).