Mrežni hardver

Dodavanje switcha na A1 router

VlatkoZ sri 6.3.2019 09:22

 

Prešli smo na A1, zbog brzine (optika).

 

Dobil smo router koji na sebi ima 4 porta ali su 2 rezervirana za IPTV a 2 su slobodna.

 

Kako bih htio spojiti više uređaja preko žice 2 porta mi više nisu dovoljna.

Razmišljam o dodavanju dva switcha (svaki u drugoj prostoriji).

S obzirom da mi mreža baš nije skroz jasna, pogotovo onaj dio oko konfiguriranja, molio bih vas pomoć.

 

Dakle, htio bih na svaki slobodni port na routeru spojiti po jedan 5 portni switch.

Molio bih pomoć oko konfiguriranja, koje postavke moram mjenjati da sve to proradi.

Može i neka preporuka koji switch uzeti (razmišljao sam o gigabitnim)?

 

Unaprijed hvala na odgovorima

ihush sri 6.3.2019 09:33

-nema konfiguriranja.. spojiš switch na sloboadn lan port i to je to.. + ovisno o potrebnom broju priključaka 4-5..8 je ugl dovoljno (jedan port je zauzet spojem na router) i poželjno je gigabitni 1000.. skuplji smart (koj imaju mogućnosti konfiguriranja) mogu ubrzati itd..

-kako god da ti je raspored prostorija, sve ide na jedno centralno mjesto, centrala (kao i telefonija..) i žice do svake sobe, tj može i u svakoj sobi biti dodatni switch.

-ili wlan.

 

+btw, 2+2 je tcomov recept, a1 (amis) bi trebalo biti da je nevažno koji port, tv-lan, no ako tako kažeš, vjerojatno je tako.. (promjene/vlasništvo..).

 

+ unutar jedne mreže/subneta (router) možeš imati do 250 uređaja.. (0-255 minus rezevrirano) i to radiš switchem-patchpanelima.. više od tog trebaš dodatne routere/mreže

pa može i router ili ap, svaki router može biti 'glupi' switch kad mu isključiš nrp dhcp, većina može biti ap i obrnuto. Žica je žica, ako ikako možeš provuci kabel, ali alternativno može bežično kao ap do svake sobe pa lan do računala i sl.

 

+ ne miještati iptv-lan, to mora biti razdvojeno (zaštita-kontrola operatera, firmware uređaja itd.).

Stric_Jura sri 6.3.2019 09:45

OK, a zašto 2 switcha? kolika je udaljenost uređaja  koje želiš spojiti? jesu li većina grupirana u jednu sobu a jedan/dva u drugu?

 

ako imaš potrebu za većom brzinom između tih uređaja, uzmi gigabitni switch, spoji ga na taj dedicirani port na routeru, a na switch sve uređaje - ograničen si na 100 m duljine mrežnog kabela

 

ako ipak želiš dva switcha (zašto????) spoji ih kaskadno a router na jedan od njih, tako da uređaji između sebe imaju gigabitnu vezu, a router je ionako ograničen najčešće na 100 Mb/s na tim LAN portovima, a koji je dostupan svim (kao internet pipa) uređajima ukopčanim na switch(eve)....

 

 

VlatkoZ sri 6.3.2019 11:36

 

Dva switcha:

- jedan switch za jednu grupu uređaja (dnevna soba) - potrebna su mi tri priključka

 - drugi switch za drugu grupu uređaja (druga soba) - potrebna su mi tri priključka

Lakše mi je kroz kanalicu gurati jedan kabel od routera do switcha pa na njega povezivati uređaje nego provlačiti paralelno tri kabla, možda i nije neki razlog ali je lakša izvedba.

 

Nemam potrebu za povezivanjem svih navedenih uređaja, dovoljno će biti i po tri u grupi mada bi ih mogao (vjerojatno i hoću) povezati kaskadno kao što je predloženo.

 

U svakom slučaju hvala vam obojici na pomoći, objašnjenju i brzom odgovoru.

 

ihush sri 6.3.2019 11:51

-nema veze kako spojiš (paralelno ili serijski/kaskadno).. to je jedna lan-mreža, jedan subnet/router/dhcp.. i sve će biti spojeno. Switch je samo malo pametniji razvodnik/spliter žice.

-da koristiš routere umjesto switcha tad bi svaki mogao biti zasebna mreža ili spojeno u jednu ili routanje..

-plan/razlog je ok. (mada je uvjek dobro povuči žicu više za rezervu, npr iptv..)

-kod pemtnog (skupljeg) switcha je propustnost daleko bolja tj ovisi o broju uređaja i što se sve paralelno radi. Neovisno o brzini routera (koji su većinom lan-100) između uređaja-računala možeš imati gbe-1000 brzinu i to se osjeti kod većih kopiranja (čak brže nego prosječan disk), pa ne treba previše štedjeti tj dovoljno su jeftini pa bolje 'jači'. Ako imaš optiku tad je veća šansa da je i router s gbe switchem.. preko 100mbps.. ali za surfanje npr gledanje yt klipića usko grlo može biti paket koji plaćaš, opterećenje centrale i sl.. tu si ne možeš pomoći kao za internu mrežu.

Stric_Jura sri 6.3.2019 12:21

ima veze, jer ako spaja dva gigabitna switcha na 100 Mb router switchevi sumeđusobno  zagušeni na 100 Mb (i uređaji na njima)..

 

a ako kopiraš par giga podataka, ima razlike između 10-ak i 100-ak MB u sekundi

ihush sri 6.3.2019 12:22
Stric_Jura kaže...

ima veze, jer ako spaja dva gigabitna switcha na 100 Mb router switchevi sumeđusobno  zagušeni na 100 Mb (i uređaji na njima)..

 

a ako kopiraš par giga podataka, ima razlike između 10-ak i 100-ak MB u sekundi

 -ne. Korsite brzinu kojom su spojeni, port.. besmisleno ih je tad spojiti kroz 100 ako može direktno 1000, ali svi uređaji na njima imaju 1000 neovisno što je 'glavni' link na 100.

 

scenarij: ako je router-100, tad linija do prvog switcha ima 100.. ako na njega spojiš kaskadno drugi, pni će međusobno imati 1000, ali opet prema routeru usko grlo istih 100, kao da je paralelno spojen drugi na jednak 100 port routera. .. ali ako su spojeni paralelno, nema direktne veze između, tad dva gbe switcha ne mogu međusobno na 1000 nego na 100 kroz router, ali opet svi korisnici-uređaji do switcha imaju 1000 tj ovisi o njihovoj mrežnoj koja je 99% 1000..

-pošto juzer nije ni planirao spajati razbacene sobe-uređaje međusobno (ali su spojeni..) to se može čitati da mu ta brzina nije važna i da je tad sporedno.. + topologija (raspored).. pa može kako hoće.

+ možda ima gbe router, optika..

Stric_Jura sri 6.3.2019 13:22
ihush kaže...
Stric_Jura kaže...

ima veze, jer ako spaja dva gigabitna switcha na 100 Mb router switchevi sumeđusobno  zagušeni na 100 Mb (i uređaji na njima)..

 

a ako kopiraš par giga podataka, ima razlike između 10-ak i 100-ak MB u sekundi

 -ne. Korsite brzinu kojom su spojeni, port.. besmisleno ih je tad spojiti kroz 100 ako može direktno 1000, ali svi uređaji na njima imaju 1000 neovisno što je 'glavni' link na 100.

 

scenarij: ako je router-100, tad linija do prvog switcha ima 100.. ako na njega spojiš kaskadno drugi, pni će međusobno imati 1000, ali opet prema routeru usko grlo istih 100, kao da je paralelno spojen drugi na jednak 100 port routera. .. ali ako su spojeni paralelno, nema direktne veze između, tad dva gbe switcha ne mogu međusobno na 1000 nego na 100 kroz router, ali opet svi korisnici-uređaji do switcha imaju 1000 tj ovisi o njihovoj mrežnoj koja je 99% 1000..

-pošto juzer nije ni planirao spajati razbacene sobe-uređaje međusobno (ali su spojeni..) to se može čitati da mu ta brzina nije važna i da je tad sporedno.. + topologija (raspored).. pa može kako hoće.

+ možda ima gbe router, optika..

 pa koji router kojeg daju ISPovi ima GB mrežu?

ihush sri 6.3.2019 14:35

-zašto bi to znao.. i davat će (vjerojatno prvo na optici/coaxu).. stvar je o dijelu 'zagušivanja', juzeri na switchu imaju svoju brzinu, ako je to gbe tad je imaju, neovisno o 'glavnoj' liniji ili brzini switcha u routeru.. tj razlike su hub-switch i smartswitch, switch pametno barata mrežnim prometom i šalje s porta na port bez posredovanja kroz router inače bi bilo besmisleno koristiti gbe switrch + ledice govore dovoljno o statusu brzine žuto-crveno-zeleno.. i to stvarno radi, brzo. Internet je pak stvar linije i tu ne može brže od uskog grla (ali interni lan promet može).

 

+ upravo sam uzeo par komada routera, gbe, maloprodajne cijene <300kn tako da više ni to nije razlog da operateri šparaju na opremi (vs običan fast za 150-200kn).

VlatkoZ ned 10.3.2019 22:06

Isprika na kasnijem odgovoru.

 

Kako je u pitanju optika i brzina od 500 Mbit/s odlučio sam većinu uređaja povezati preko žice na router a ne kao do sada preko WiFi-a (prvenstveno zbog brzine prema internetu).

 

Kao što sam već pisao dobiveni router od A1 ima 4 porta. 

 

Dva su zaključana za IPTV (provjereno), na jedan od njih je spojen dobiveni TVBox a drugi je ostao neiskorišten.

 

Na preostala dva porta sam mislio spojiti po jedan Gigabitni switch i svaki od njih staviti u zasebnu prostoriju.

 

Međusobna povezivost uređaja unutar mreže mi nije trenutno potrebna ali ću razmisliti o kaskadnom povezivanju.

 

Još jednom hvala svima na savjetima i objašnjenju.

 

Sad se prebacujem na traženje hardware-a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlackMoon ned 10.3.2019 23:27

Teško da će biti profita od 500mbit-a. Kod otvaranja stranica razlika se i ne primjeti, a ne znam da li postoji server koji će dozvoliti download takvom brzinom. Ja imam optiku 200/100, pa između 100 i 200 gotovo ne vidim razlike, osim na nekim torrentima. Treba to izvagati...cijena i ono što dobiješ! Za igre ne znam, jer se ne igram.

JozoBozo121 pon 11.3.2019 08:35
BlackMoon kaže...

Teško da će biti profita od 500mbit-a. Kod otvaranja stranica razlika se i ne primjeti, a ne znam da li postoji server koji će dozvoliti download takvom brzinom. Ja imam optiku 200/100, pa između 100 i 200 gotovo ne vidim razlike, osim na nekim torrentima. Treba to izvagati...cijena i ono što dobiješ! Za igre ne znam, jer se ne igram.

 Hoćeš reći da se 500 megabita za 25 kuna mješecno ne isplati? 

BlackMoon pon 11.3.2019 23:05
JozoBozo121 kaže...
BlackMoon kaže...

Teško da će biti profita od 500mbit-a. Kod otvaranja stranica razlika se i ne primjeti, a ne znam da li postoji server koji će dozvoliti download takvom brzinom. Ja imam optiku 200/100, pa između 100 i 200 gotovo ne vidim razlike, osim na nekim torrentima. Treba to izvagati...cijena i ono što dobiješ! Za igre ne znam, jer se ne igram.

 Hoćeš reći da se 500 megabita za 25 kuna mješecno ne isplati? 

 Za te novce se itekako isplati. Ja skoro toliko plaćam 200 mbita na T-sranju!

VlatkoZ sub 13.4.2019 17:20

Samo da javim da je umrežavanje uspješno završilo:-)

 

Kupio sam dva TP-Link mrežni switch LAN 5 port TL-SG105 10/100/1000 i imam punu propusnost prema internetu i unutar same mreže.

 

Pozz i hvala svima još jednom na pomoći.

John_Doe_11 sub 27.7.2019 13:02

Trebao bih pomoć.. nakon 2.5-3mj čekanja optike, napokon se i to dogodilo. Dogovorena brzina od 150 je okej, sve štima. No.. router je postavljen na samom ulazu od stana i priključen na port 3 (kako i zašto je tamo postavljen drugi put da ne duljim). Taj port vodi iza televizora gdje sam kupio i priključio gigabiti switch D-Link DGS-1008D. Na prvi port sam uštekao router (zelena lampica, gigabita veza), na drugi port prijemnik od A1 (narančasta lampica, 10/100 veza) i radi. Problem(i) nastaje kada na switch priključim TV i PS4; niti jedan od ta 2 uređaja ne povuče IP adresu od routera bez obzira na nariktan DHCP. Da stvar bude zanimljivija, TV zna povući 169.x.x.x (DHCP je nariktan na 192.x.x.x) i subnet, ali DNS i gateway ne; probao sam na routeru staviti statičku IP za TV prema MAC adresi, TV piše da je povezan, ali laički - "radi, ali ne radi".

 

Ne znam na koju foru TV povuče 169.x.x.x, a još manje kako da ovo osposobim. Prvo zvanje A1 nije urodilo plodom obzirom da me gospodična tjera da navedene uređaje spojim direktno na router kako bi "ona provjerila", a to što mi fizički nije izvedivo je zanemarila.

ihush sub 27.7.2019 14:05

-a što želiš-cilj? iptv ili lan jer to nije isto, iptv-prijemnik operatera + paket programa. mreža/lan je mreža..

-kad kažeš dhcp.. to podrazumijeva automatiku, aktivan dhcp server i tad automatika na uređaju dodjeli ip-dns-gw.. ili to uneseš ručno ako nemaš dhcp server.

-oprema operatera je modem (ne router, tj router je samo dio funkcija kao i switch, dhcp itd..).. ako je kao kabelska-bnet tad sve ugasi-resetiraj i prvi uređaj koji se spoji će dobiti pristup (filtrira po mac-adresi, ogrnaičenje iz starog doba žičanih modema bez wlana.... dok za optiku može biti svašta, ne znam što sad imaju... može biti optički modem za liniju + router za mrežu + iptv prijemnik za tv itd.. tj sve to može biti jedna kutija ili više njih. No to ne znači da ćeš samo spojiti više uređaja i gledati tv.. jer to se plaća i to onemoguće (inače bi sve bilo lako) jer to naplaćuju kao dodatni prijemnik dok su u početku bnetovci ograničavali i priključena računala (zato svkai ozbiljniji router ima opciju kloniranja mac-a..). Poželjnije je umjesto switcha imati svoj router koji tad obavlja to dijeljenje + ima switch i wlan .. tj tad su zasebno naplaćivali +15kn mejsečno za wlan model i jeftinije je bilo kupiti svoje kroz godinu korištenja nego njima plaćati i imati takva ograničenja.

 

-nije nešto poblem, ali treba i opisati što je želja.. + računati da operater ne želi baš sve dati, namjerno onemoguće neke mogućnosti jer ih naplaćuju.. za tv (iptv) ovisi kako su postavili soft-firmware, tj moguće je da nije važan port na koji spojiš tv, ali to je tad samo za tv-iptv .. tj to je poseban subnet do kojeg korisnik u pravilu ne može (onemogućeno) tj kontrolira operater. .. i tad logično da switch ne može dobiti drugi subnet za lan-mrežu.. jer je ili-ili.. jer je čitav port na modemu u jednom ili drugom modu rada. (kod maxtva je to označeno crveno-žuto i tad je razumljivije ali u osnovi ista stvar tj to radi interno soft i zaključano-nedostupno je korisniku.).

-za iptv i lan moraš imati dvije odvojene žice od uređaja .. ako sam dobro razumio, od modema, tj taj port od reseta radi kao ili-ili.. ovisi što vidi kad se inicijalizira i ne spaja se kroz switch jer tad imaš koliziju mrežnih uređaja-dhsp servera tj tad bi svatko mogao koristiti proizvoljan broj iptv prijemnika bez plaćanja opretareru za dodatni .. cca 30-40kn mjesečno uobičajena cijena.. tj i kad bi to radilo morao bi imati dva odvojena switcha, jer su različiti standardi-pravila iptv-lan... mada je to sve 'isto', zbog interesa-novca je onemogućeno.. i kao maxtv ne miješa se 'crvena i žuta'.. kao kruške&jabuke. :)

John_Doe_11 sub 27.7.2019 14:24

Hvala na odgovoru! U međuvremenu sam uspio dobiti informaciju iz n-tog pokušaja i razgovora sa A1. Da skratim priču: port 3 na koji je priključen switch je rezerviran samo za telku odnosno na kraju svega odredili smo da 1 i 2 budu za LAN, 3 i 4 za TV. Do ovog trenutka nisam znao kako i zašto, sada znam. I sad moram izmislit žicu za switch koju ću očito morati prvuć kroz kanalice (te iste koje sam htio izbjeći, ali očito ne mogu zahvaljujući majstoru u startu )

ihush sub 27.7.2019 15:01

-svakako treba još jedna žica.. tko danas na to ne misli brzo se 'opeče'.. (kao majstori..).

-.. ali može i s jednom, tj tad si ograničen na fast-100 mrežu, 2x4žice.. jer se u mreži koriste samo 4 žice (1-2-3-6, 4-5-7-8 su slobodne tj koriste se za gbe-1000 bzrinu..), kemijanje kad se mora, svakako je bolje imati više žica i gbe mrežu jer brzine-potrebe stalno rastu i ako je danas dovoljna 100 ne mora biti sutra..

John_Doe_11 sub 27.7.2019 15:16

Znam za to, ali više sam za drugu, dodatnu žicu. Ne znam jel mi "zanimljivije" to što je napravio ili što je i zaštopao bužire pa umjesto da mi modem :) bude kod TV-a i ostalih uređaja, "lijepo" je smješten na samom ulazu stana u maloj buksi sa ostalim kablovima. (jer je jedva i jedino tamo napravljena "prohodnost" za optiku)

ihush sub 27.7.2019 15:28

-zato se to ne daje starim majstorima ili električarima.. jer su iz pogrešnog doba, nisu iz doba mreže.. i ne razmišljaju o tome na vrijeme. Kao što im je u mislima stara telefonska linija u potkrovlju.. ali uredno provuku antenski kabel koji recimo danas većini ne treba.. (mreža ga zamijenila-iptv..).

+ žica viška je bolja nego žica manjka a da ne uspoređujemo trošak ili probleme kad se nešto naknadno radi..

.. no sad što je tu je, neke stvari možeš wlanom, ali s tim idu i smetnje-ograničenja, dok žica radi. To su stvari koje se postave jednom u 30god.. ne posotji 'višak' tj bolje potrošiti 100kn više nego imati taj nedostatak kad zatreba.

 

kao btw, postoje razni načini, kemijanje kad se mora.. npr iskoristiti telefonsku žicu (4 žice) za mrežu, teoretski radi, ali .. pitanje je kvalitete-smetnji signala + kad počnu problemi tad imaš rusvaj tj netko tko zna ne može otkriti ništa (jer zapravo je sve ok, osim ožičenja-smetnji..), dok ne vidi samu žicu, gdje je sve zapetljano i sl. i tad se izredaju razni majstori bez uspjeha, dok na kraju sve ne promjeniš... danas to ne rade električari nego mrežaši, tj stare majstore uzmi sa šakom soli.. i napravi po svom, pa ako je krivo, bar nije netko treći ..

John_Doe_11 sub 27.7.2019 15:41

Ma je, u potpunosti se slažem. Priča bi bila potpuno drukčija da sam osobno mogao biti pristuan prilikom samoga rada, no bio sam 2x van RH na duže vrijeme i to sve dok je dotični radio, ali ajd.. neću kukat, riješit ću već nekako. Žica mi je bila uvijek svetinja što se tiče bitnije povezanosti tako da će i ovaj put ostati na istom. Dokle god će uređaji biti povezani i raditi - ja zadovoljan, ostalo ćemo već nekako.