Monitori

Ultrawide motion sickness

jovial uto 29.10.2019 00:21

dugo sam radi posla planirao kupit ultrawide. da spojim korisno s ugodnim (stize RDR2), kontam, uzet i nesto na 100hz (uopce ne vidim razliku izmedju 60  i 100 hz, podesio sam sve kak spada, jednostavno ne vidim razliku :D )...

 

na kraju uzmem qled samsung c34J791 (sjajan monitor btw).

 

davno sam prije igrao KCD na 27'' u 1080p 60hz pa reko da vidim kako je na novom. u roku od deset minuta zamalo da se nisam izrigao. jednom davno sam imao problema sa skyrimom ali ni iz bliza mi nije bilo toliko muka. na ultrawideu mi je toliko lose da i sad, dok pisem, osjecam mucninu. Ne znam da li je zbog ultrawidea ili zbog freesynca ili jednog i drugog.

 

koliko sam skuzio, moguce da je zbog prevelike glatkoce/brzine. ARMA 3 mi ne smeta.

 

da li ima netko iskustva sa ovim.

8ax uto 29.10.2019 10:05

Moguce premali FOV.

 

Ja igram na 32" dosta blizu od mene (30-50cm) i potrebno mi je bar 120° da bi igranje bilo ugodno, vjerujem jos vise za ultrawide.

Recimo novi Hitman 2 mi je davao najvise problema, za 1.5x sam trebao povecat FOV kroz cheat table da bi izgledalo normalno.

Čitatelj uto 29.10.2019 10:08

Meni se cini da ti preblizu sjedis ispred monitora.

 

Udaljenost mora biti adekvatna. Ispred 2x 24" sjedim na udaljenosti od skoro metar,

dok na jednom 27" sjedim na udaljenosti od nekih 70cm.

 

Isto tako gornji rub monitora treba biti u razini ociju, jer je za oci prirodno da gledaju lagano

odozgora prema dolje, a ne obratno - time smanjujes stres na oci i umor.

 

Prvo te dvije stavke rijesi, a onda sve druge. Isto tako, nadam se da ne konzumiras

ikakve droge ili alkohol, makar nema neke direktne veze, na mozak utjece svejedno.

 

Od tehnicke strane, trebalo bi biti sve OK, osim ako imas prastare kablove pa imas samo 30Hz

na monitoru - onda je moguce da ti jako umara oci i samim time kod tebe uzrokuje mucninu.

 

Makar nebi trebalo biti dalje s tehnicke strane nikakvih problema, jer ti monitori ne titraju.

jovial uto 29.10.2019 11:59
Čitatelj kaže...

Meni se cini da ti preblizu sjedis ispred monitora.

 

Udaljenost mora biti adekvatna. Ispred 2x 24" sjedim na udaljenosti od skoro metar,

dok na jednom 27" sjedim na udaljenosti od nekih 70cm.

 

Isto tako gornji rub monitora treba biti u razini ociju, jer je za oci prirodno da gledaju lagano

odozgora prema dolje, a ne obratno - time smanjujes stres na oci i umor.

 

Prvo te dvije stavke rijesi, a onda sve druge. Isto tako, nadam se da ne konzumiras

ikakve droge ili alkohol, makar nema neke direktne veze, na mozak utjece svejedno.

 

Od tehnicke strane, trebalo bi biti sve OK, osim ako imas prastare kablove pa imas samo 30Hz

na monitoru - onda je moguce da ti jako umara oci i samim time kod tebe uzrokuje mucninu.

 

Makar nebi trebalo biti dalje s tehnicke strane nikakvih problema, jer ti monitori ne titraju.

 Hvala svima na odgovorima. 

monitor mi je na metar, gornji bezzel u razini ociju, lake droge konzumiram samo kad su dostupne (sad nisu).

 

HDMI kabel mi je bio original sa monitorom, DP nije bilo u pakiranju (zato je monitor kostao 350 umjesto 700 eura :D , ima jos jedan sad 370 eura ako oce neko ubost https://www.amazon.it/gp/offer-listing/B07FBL6WSC/ref=dp_olp_used?ie=UTF8&condition=used  najtoplije preporucam, nakon kalibracije stari IPS panel izgleda otuzno naspram ovoga) pa sam kupio nove DP 1.4 i 1.2  tako da nece ni do toga bit. Namjestio sam mu herce kako spada i po svemu sudeci, izgleda da je u meni problem.

 

dosta me to zacudilo jer sam KCD igrao lani na 27'' i prosao ga skoro do kraja bez najmanjih problema. ocito kombinacija UW + high refresh meni ne pase bar ne u ovoj igri. Probat cu dignut detalje da mi frejmrejt padne na oko 60 fps. mozda ce biti manje brzo pa mi nece napadat mozak ko na 90.

 

inace, fascinantno koliko su ti herci subjektivni. ja sam mislio ko zna sta ce to bit, a uopce ne vidim razliku :D to je zapravo ok jer ne moram ganjat neke bijesne kartice.

 

UPDATE: dakle, probao sam sad nvidijin pendulum test. kad fps pada ispod 50 frejmova pocne flickering i to je to. odmah mi se riga. cackao sam po guglu i izgleda da je do monitora jer se isto ponasa u vise slucajeva.