Monitori

TFT Paneli vjerodostojnost podataka

Jebodiah pon 2.9.2019 17:46

Postovanje citateljima-forumasima

 

U potrazi za zeljeni monitor, trazim informacije na specificnim mjestima, koje daju tehnicke specifikacije pa i  rezne youtube uradke.

Posto sad posjedujem HP LP2065 vise od 13 godina, radi i dalje, ali radna povrsina Windowsa 10 i programa je tijesna pa zahtjeva nabava novog monitora s vecom dijagonalom., i ovi su mi osnovni kriteriji : 32", curved, 144Hz i Freesync. Ima i boljih tenickih dodataka, eli meni je ovo taman, za allrouder. za 300 eura se nade

Kako sam naisao na jedan model AOC CQ32G1. ovogodisnji model. nema puno youtube filmova. OK za prvu ruku.

Istrazivanjem detaljnije o tom modelu naisao sam da ima Samsungov Panel S-VA panel 31.5 s onim teh. karakteristikama i da sam Samsung ima jedan model, C32HG70. Osim toga AOC ima jos dva modela AG322QCX kao i AG322QC4

Znaci radi se o ovom panelu LSM315DP01 Samsung S-VA tipa.

Potvrdeno preko interneta:     Samsung C32HG70

                                           AOC AG322QCX

                                           AOC AG322QC4

    moj rezultat istrazivanja  AOC CQ32G1  

 

 

Zajednicko im je taj panel.  Sam proizvodac Samsung, o  svom modelu objavljuje da je to QLED monitor. Dok za druge proizvodace, nema nista o tome.

Da li QLED tehnologija, objedinjuje sam Panel i/ili elektronika?

 

    

 

Jebodiah čet 5.9.2019 11:56

Moja saznanja.....

 

Samsung ima svoj flagship TV, koji nosi tehnologiju QLED.

I da je u  utrci s konkurencijom, mislim na LG, koji radi TV s OLED tehnologijom (i OLED panele prodaje Panasonicu. Sony. Philips itd)

Znam da QLED nije pravi OLED panel. Vise je to marketinski trik

Samsung ima svoj vlastiti OLED, ugraduju se u mobitele vec 9-tak godina, i nosi naziv AMOLED.

I dalje mi nije jasno zasto nema za monitor i TV, ali najvjerojatnije je tehnicke prirode, npr  Burn efekt (mada ga ima i u konkurenciji, vise-manje)

 

Samo me zanimalo. taj QLED kod Samsunga ne mora znaciti da i ostali mogu imati QLED, kad im  je panel isti..

 

EDIT: ja sam gledao samo 32", jer mi, izmedu ostalog, moze glumiti kao TV, zato velikii monitor. Prije sam bio u mogucnosti docido 21:9, 35" curved VA 1080 200Hz, pa gledam trebam li zaliti sto mi je otisao iz ruke ili ....nema veze

 

 

JozoBozo121 čet 5.9.2019 12:19

Zato je je vrlo teško i skupo proizvoditi velike OLED ili AMOLED panele. Ako cijeli panel ima samo jednu grešku mora se baciti, a kad imaju 10, 20 mobilnih ekrana proizvedenih u jednoj turi, onda nije problem ako je greška na jednom ili dva ekrana.