Monitori

Kvaliteta LCD monitora

Baotica sub 12.5.2018 10:07

Gledaj,  danas je TN matrica kad kupuješ rock bottom price monitor.Često sirotinja iz Brazila, Afrike, Indije, Hrvatske...

 

Stavka dva, koliko para toliko muzike, uvijek točno, UVIJEK, gotovo bez iznimke. Platiš više, dobiješ više.Pričam o ljudima koji znaju što kupuju.Budala i indijanac koji ne zna, će naravno preplatiti ( Ajfon korisnici i slična ekipa. )

Rhodin pon 14.10.2019 18:06

Pozdrav ekipa,

čitam po webu već mjesecima o 4k monitorima i sve mi se nekako čini da do 2021-2025 neće biti ozbiljnih mainstream monitora za 4k.

 

Zakaj ovo pišem, ima li smisla o ovome uopće raspravljat?

 

Iako računala mijenjam "relativno često" , razmaci su 3-5 godina, monitor mijenjam svakih 10ak ili kad krepa. Da, mogao bih prodati monitor, i možda bi ga netko za 600-800kn kupio, ali nekako nemam tu naviku, a i žao mi bude da ga nekome prodam, nosi ga doma bez zaštitne kutije i razlije mu se stari LCD ili naprosto krepa u transportu, pa se pravit "buyer beware" jer drugu garanciju ne može dat na 5g star monitor koji će bit u transportu ko zna kako.

 

E, sad, iako trenutni hardware nije baš u mogućnosti vrtit igre na 4k na više od 50-60Hz, ima situacija kad već sada možeš dobit 80-100 na pojedinim igrama.

Za 3-4 godine vjerujem da će se izmijenjat 2 generacije grafa i da će 1440 u potpunosti istisnut 1080p, a mid-high grafe da će normalno postizat 100+ Hz na 4k monitorima.

 

Trenutno su dostupni monitori 4K sa 100-120 Hz, ali ili su bezobrazno skupi (1600-2000$) ili "samo" jako skupi (700$) ali dosta manje kvalitetni.

Također najskuplji modeli, koji imaju 4K na 120 HZ (144Hz OC) sa HDR 100 u paraleli (Asus 27" model) ostaje pitanje da li ima velike prednosti trenutno (a i u buduće) naspram 1440p monitora iste rezolucije - da li je razlika TOLIKO vidljiva, i isplati li se uopće razmišljat u tom smjeru.

 

Ekipa i sada radije uzima 240Hz 1080p monitore nego 144Hz 1440p iz njima poznatih razloga.

 

Ja se dvojim između 27" 144Hz 1440p monitora i 32" 120Hz + 4K monitora sa HDR, međutim, to bi značilo ili čekat, ili se isprsit 15k kuna za monitor (ima za 6-7K ali toliko su loše ocjenjeni zbog probijanja pozadinskog osvjetljenja da mi se čini kao bačen novac)

Postoje također i stvari poput 43" monitora, ASUS ROG 65" gaming televizora, ali to je TOLIKO skupo da čovjek bira između auta i PC+monitor/tv.

 

Da li postoje neke informacije o kvalitetnim mainstream 4K monitorima koji su u mogućnosti davat freesync, HDR10 (1000) , 4:4:4 na 120Hz + , da koštaju oko 500-600$ i dolaze kroz slijedećih godinu, godinu i pol?

 

Teško je gledat u budućnost, slažem se, ali ima toliko članaka o 4K gaming monitorima (dakle ne "pro" na 60Hz) sa raznoraznim najavama, bez linka, ili što točno ima taj monitor i koliko Hz će dava, ima li freesync ili GSYNC, te hoće li kkoštat ko auto ili ne. Meni je već puna kapa usporedbi i gledanja po webu, a nisam našao "the one".

27" 4K monitori mi nemaju toliko smisla, mislim da neke razlike naspram 1440p nemaju, ali 32" bi već bilo cool

Rei Ayanami uto 15.10.2019 09:42
JozoBozo121 kaže...

32", 4K sa 120 ili 144Hz, 12 bitni panel, s HDR10 i freesyncom definitivno nisu mainstream nego premium kategorija.

 Upravo ovo, i ne vidim zasto trcati u nesto jos toliko novo i biti early adopter. Sacekaj jos godinu-dvije bar pa onda vidi situaciju ako vec te zanimaju takvi monitori biti ce sigurno bolji a i cijene bi trebale padati postepeno kako tech postaje rasireniji. Iako trenutno ako zelis i 1440p 144hz premium monitor ces dobrano platiti za njega.

Rhodin uto 15.10.2019 12:10

Pa upravo to i jest tema mojeg pitanja - ima li to smisla, i hoće li uopće 100+ Hz 4K monitori po "pristojnim cijenama" doć kroz godinu, dvije, ili tek za 3-5?

Trenutno postoji GTX 1080 Ti, RTX 2080 i 2080 Ti , 2070 Super recimo, koje bi bile "4K" grafe, a koje su "mainstream" u smislu da nisu titani, čak oko 3.5-4k kuna se daju nabavit. Dolaskom 5080 Xt i 5800 koje su najavljene, bez RT-a bi bile 4K grafe koje daju u naslovima 40-100 fps-a u 4K.

Dakle, ove godine je 4K moguć, elijedeće bi bio high-end a kroz 3 će biti mainstream, u smislu da ćeš moć kupit oko 4K kuna grafu i bit siguran na 4K rezi postizat 60+ fps-a

 

Mene zanima, hoće li monitori to pratit i ima li uopće smisla, taman da bude mainstream, sa metar udaljenosti olanirat 4K krot 2-3 godine naspram 1440p sa 144Hz ili više, dobrim HDR itd.

Čitatelj sub 29.2.2020 08:37

Ako nekog zanima, MSI Optix MAG27CQ, spojen na HDMI2.0 sa istim kablom, na grafiku sa HDMI2.0 izlazom.

Max frekvencija je 120Hz, po MSI specifikacijama, dok sam HDMI2.0 omogucava 1440p @144Hz.

 

I rekoh "ajde probam custom rezolcuiju i osvjezenje", i ne samo da moze raditi na 144Hz,

nego i overclockati na 148Hz (nije puno, al veseli).

 

Sasvim zadovoljan, uz to radi i FreeSync.

HCgamingCRO sub 29.2.2020 10:43
Čitatelj kaže...

Ako nekog zanima, MSI Optix MAG27CQ, spojen na HDMI2.0 sa istim kablom, na grafiku sa HDMI2.0 izlazom.

Max frekvencija je 120Hz, po MSI specifikacijama, dok sam HDMI2.0 omogucava 1440p @144Hz.

 

I rekoh "ajde probam custom rezolcuiju i osvjezenje", i ne samo da moze raditi na 144Hz,

nego i overclockati na 148Hz (nije puno, al veseli).

 

Sasvim zadovoljan, uz to radi i FreeSync.

 Nije los monitor za te pare, imam dva od msi-a ali Kad se gejma na vise od 100 frejmova vidi se ghosting i previse, da nepricam o 144 hz-a.

Ali sve u svemu za te pare i solidna va matrica i lijep rgb spektar su definitivno za preporuciti svima koji nisu neki Hardcore gejmeri.

Osobno sam veci fan VA matrica nego IPS-a jer je crna boja daleko bolja nego na IPS-u i onaj glow i blacklight bleeding takodjer su jos dan danas jedan veci problem IPS panela.

Na kraju svaki Panel ima prednosti i mane 

 

Čitatelj sub 29.2.2020 11:10

Dok ne dodje MicroLED, tako je kako je.

 

Malo je glupo sto su u FW-u monitora onemogucili 144Hz na HDMI-u,

makar HDMI 2.0 to na 1440p uredno dopusta.

 

Ja ne vidim bas blur, vjerojatno je do mojih ociju. Slika je sasvim OK,

crna je super, bolja nego LG IPS TV, no boje su, nazovimo ih vise "pastelaste", ne toliko "zive" kao na OLED, plasma ili IPS monitorima.