Monitori

Koji monitor kupiti

gnomisa ned 17.5.2020 22:37
chimeraFo kaže...

Trazim monitor koji ce služiti prvenstveno za grafičko dizajniranje

U ovom trenutku sam u nedoumici između ova dva monitora:

U2520D ili PD2700Q

 

Sama veličina ekrana mi i ne igra neku ulogu

Benq nešto je veći od ovog Della i podržava 10 bit-ne boje , ali Dell ima nešto veći ppi i bolji Anti-Glare coating, a meni je prostorija dosta osvjetljena.
Na stranicama od Benq-a piše da je ovaj monitor kalibriran u tvornici, što mi odgovara jer nemam spektometar.

 "grafičko dizajniranje" ili DTP podrazumijeva rad u sijasetu softvera a pod obavezno Photoshop, Indesign, Illustrator itd....Za to je bolje što veći monitor sa što većom rezolucijom i wide gamut spektrom boja. Minimum 27" i 1440p. Ovaje Benq je ok za te pare.

Jakovp pon 18.5.2020 00:08
chimeraFo kaže...

Trazim monitor koji ce služiti prvenstveno za grafičko dizajniranje

U ovom trenutku sam u nedoumici između ova dva monitora:

U2520D ili PD2700Q

 

Sama veličina ekrana mi i ne igra neku ulogu

Benq nešto je veći od ovog Della i podržava 10 bit-ne boje , ali Dell ima nešto veći ppi i bolji Anti-Glare coating, a meni je prostorija dosta osvjetljena.
Na stranicama od Benq-a piše da je ovaj monitor kalibriran u tvornici, što mi odgovara jer nemam spektometar.

 Molim te nemoj uzeti monitor manji od 27 inča za bilo kakav ozbiljan rad na kompu.

psihoroba pon 18.5.2020 13:39

Poz,


Ako moze mala pomoc :)

 


Planiram uzeti lg 27gl850-b ali me zanima prije svega da li itko od vas ima ovaj monitor?
Vidim da pise da ima 1ms odziv sto nije istina vec se krece negdje oko 4ms, pa me zanima vase misljene povodom toga( oni koji imaju taj monitor) kako se ponasa u FPS igrama?







LG claims that the 27GL850 has a 1ms GtG speed when using the ‘Faster’ overdrive preset.

There are four overdrive modes in total: Off, Normal, Fast, and Faster.

While the Faster mode may technically get to 1ms (or close to it), it introduces a lot of pixel overshoot (inverse ghosting) which is basically unusable ITD....



Sad tu ima postavki oko overdrive moda da se postavi na HIGH ali onda dolazi do ghostinga, loš kontrast itd 



Trenutno sam na TN (1ms) a prelazak na ovaj IPS(1ms) ne znam da li mi se isplati.



Poz

Jakovp pon 18.5.2020 14:43

Naravno da se isplati, ni taj tn ti nema pravi 1ms, to je samo marketing.

Taj lg ima najbolji odziv od svih ips panela, i komotno bi mogao raditi na 240 hz. Relna razlika izmedu tog monitora i prosjecnog brzog tn panela je oko 1 ms sto nema sasne da osjetis, pogotovo na 144 hz.

Rhodin pon 18.5.2020 16:18

Ja ga imam na preporuku kolege Jakova i oduševljen sam, iako sam imao sitnih problema na početku - uglavnom sa postavkama i starom grafom, fržao sam sve na "faster" pa su se pojavili upravo problemi o kojima pričaš.

Ne igram fps igre, te ti tu ne mogu pomoć, ali u odnosu na prethodni 1200p 60Hz TN monitor bez ikakvog adaptive synca, ovo je najbolja stvar u koju sam investirao.

 

Slika je vrlo oštra, boje su savršene, sync radi bez greške, a 144Hz (čak i kad padne ispod 70, ovisno o igri i postavkama) radi briljantno, slika je toliko oblja nego prije, trzanja nema, teško je opisat.

 

E, sad, ta vaša "fps"ovska osjetljivost na input lagg i vrijeme odziva i slično, ne mogu puno komentirat, to moraš isprobat sam, ono što mogu reć je da je monitor vrh.

djdragon95 pon 18.5.2020 16:22

Bok!

 

Koje je vase misljenje o AOC 24G2U 23.8", IPS matrica, 1080p, 144 Hz? Napokon je posto dostupan ponovno kod nas, a kolko sam cito to je best buy monitor.

 

U pravilu gaming monitor te opeceniti rad od programiranja do gledanja filmova.

Jakovp pon 18.5.2020 16:29
djdragon95 kaže...

Bok!

 

Koje je vase misljenje o AOC 24G2U 23.8", IPS matrica, 1080p, 144 Hz? Napokon je posto dostupan ponovno kod nas, a kolko sam cito to je best buy monitor.

 

U pravilu gaming monitor te opeceniti rad od programiranja do gledanja filmova.

 Super je monitor, ali ako ga planiraš koristiti za nešto osim gaminga, odi na 27" verziju. 24" je premalo za rad i multimediju...

Tiby pon 18.5.2020 17:28
psihoroba kaže...


Planiram uzeti lg 27gl850-b ali me zanima prije svega da li itko od vas ima ovaj monitor?
Vidim da pise da ima 1ms odziv sto nije istina vec se krece negdje oko 4ms, pa me zanima vase misljene povodom toga( oni koji imaju taj monitor) kako se ponasa u FPS igrama?

 Eto imam ga i ja, sam panel je odličan slika vrhunska isto i boje (ne trebaš nešto previše podešavati nakon paljenja) oštrina odlična.

Ako ti cijena nije problem tople preporuke.

Jakovp pon 18.5.2020 18:17
djdragon95 kaže...

Ono sto sam citao je da 1080p najbolje izgleda na 24", tj. da je to najoptimalnija rezolucija, te da se na 27" moze vidjeti onaj grain kao. Mislim ima i 27" verzija istog monitora tako da je i to opcija.

 Imao, nije strašno, a puno više ti znači veći prostor nego to što će biti nešto zrnatija slika.

Jakovp pon 18.5.2020 21:29
ludizao kaže...

Kako je sad najednom 24" premalo za posao? Dtp i multimediju su ljudi radili i na manjim monitorima pa se moglo. Stvar navike i prilagodbe. Naravno da je na 27 ugodnije raditi, posebno ako je veća reza, ali govoriti da se na 24" ne može i da će faliti prostora je prenemaganje. Istina je da su jako pale cijene i da se više nego ikada isplati ispružiti za veću dijagonalu i kvalitetniji panel, no nije da se mora

 Nije nikakvo prenemaganje, 27 monitori sada koštaju toliko malo da nema smisla ići na manje. Jbg, vremena se mijenjaju, isto kao što više nećeš dati 1000 kn za 2/4 procesor, nećeš ni kupiti 24" ako baš ne moraš (ako ga ne koristiš isključivo za esports gaming ili imaš užasno mali prostor za rad).

miki_the_pirat pon 18.5.2020 21:40
ludizao kaže...

Kako je sad najednom 24" premalo za posao? Dtp i multimediju su ljudi radili i na manjim monitorima pa se moglo. Stvar navike i prilagodbe. Naravno da je na 27 ugodnije raditi, posebno ako je veća reza, ali govoriti da se na 24" ne može i da će faliti prostora je prenemaganje. Istina je da su jako pale cijene i da se više nego ikada isplati ispružiti za veću dijagonalu i kvalitetniji panel, no nije da se mora

 Može se, naravno. Radio sam i ja DTP na 15'' CRT, pa na 17, 19 da bih na kraju završio na nekoj mislim nokiji od 21... Svaki prijelaz na veću dijagonalu je bio veeeliko olakšanje. "Malo" više zoom in/out, ali čemu to u današnje vrijeme?

djdragon95 pon 18.5.2020 22:04
Baldric kaže...

Jel se može uopće više dobaviti 27G2U - bar ja ne vidim nigdje na netu - ima samo u futuri IT ali je cijena preko 2500,00kn. Prije su bili ispod 2000kn.

 Bilo je u instaru za 2000 kn, trenutno ga nema vise

ibme74 pon 18.5.2020 22:10
Baldric kaže...

Jel se može uopće više dobaviti 27G2U - bar ja ne vidim nigdje na netu - ima samo u futuri IT ali je cijena preko 2500,00kn. Prije su bili ispod 2000kn.

 

ovdje pise da se provjeri dostupnost pa nazovi

 

klik

UnderPressure pon 18.5.2020 23:01
ibme74 kaže...
Baldric kaže...

Jel se može uopće više dobaviti 27G2U - bar ja ne vidim nigdje na netu - ima samo u futuri IT ali je cijena preko 2500,00kn. Prije su bili ispod 2000kn.

 

ovdje pise da se provjeri dostupnost pa nazovi

 

klik

 Ma to kad piše "provjeri dostupnost" , a i vidiš da u ostalim trgovinama nema, onda nema ni u tom jedinom koji je ostao!

gnomisa pon 18.5.2020 23:13
Jakovp kaže...
ludizao kaže...

Kako je sad najednom 24" premalo za posao? Dtp i multimediju su ljudi radili i na manjim monitorima pa se moglo. Stvar navike i prilagodbe. Naravno da je na 27 ugodnije raditi, posebno ako je veća reza, ali govoriti da se na 24" ne može i da će faliti prostora je prenemaganje. Istina je da su jako pale cijene i da se više nego ikada isplati ispružiti za veću dijagonalu i kvalitetniji panel, no nije da se mora

 Nije nikakvo prenemaganje, 27 monitori sada koštaju toliko malo da nema smisla ići na manje. Jbg, vremena se mijenjaju, isto kao što više nećeš dati 1000 kn za 2/4 procesor, nećeš ni kupiti 24" ako baš ne moraš (ako ga ne koristiš isključivo za esports gaming ili imaš užasno mali prostor za rad).

 Pazi oni nama drze prodiku..jebote pas imam 44g i radio sam dtp na prvom photoshopu i freehandu na 14" crtu...dajte vise...sve sto si napisao potpisujem...stovise, profici ne idu ispod 32" 4k ili 34 uw monitora..

ibme74 pon 18.5.2020 23:17
gnomisa kaže...

 radio sam dtp na prvom photoshopu i freehandu na 14" crtu...dajte vise...

 

Pa prije si se vozio sa kočijom a sada voziš auto i dalje možeš ići kočijom ali se kladim da ipak voziš auto 

Jakovp uto 19.5.2020 00:09
gnomisa kaže...
Jakovp kaže...
ludizao kaže...

Kako je sad najednom 24" premalo za posao? Dtp i multimediju su ljudi radili i na manjim monitorima pa se moglo. Stvar navike i prilagodbe. Naravno da je na 27 ugodnije raditi, posebno ako je veća reza, ali govoriti da se na 24" ne može i da će faliti prostora je prenemaganje. Istina je da su jako pale cijene i da se više nego ikada isplati ispružiti za veću dijagonalu i kvalitetniji panel, no nije da se mora

 Nije nikakvo prenemaganje, 27 monitori sada koštaju toliko malo da nema smisla ići na manje. Jbg, vremena se mijenjaju, isto kao što više nećeš dati 1000 kn za 2/4 procesor, nećeš ni kupiti 24" ako baš ne moraš (ako ga ne koristiš isključivo za esports gaming ili imaš užasno mali prostor za rad).

 Pazi oni nama drze prodiku..jebote pas imam 44g i radio sam dtp na prvom photoshopu i freehandu na 14" crtu...dajte vise...sve sto si napisao potpisujem...stovise, profici ne idu ispod 32" 4k ili 34 uw monitora..

 Pa da, ja sam radio na stvarno svakakvim ekranima (cad profesionalno i hobi, gaming dosta i klasičan uredski rad) i znam dobro prednosti i mane raznih dijagonala i setupa.

ibme74 uto 19.5.2020 08:25
UnderPressure kaže...
ibme74 kaže...
Baldric kaže...

Jel se može uopće više dobaviti 27G2U - bar ja ne vidim nigdje na netu - ima samo u futuri IT ali je cijena preko 2500,00kn. Prije su bili ispod 2000kn.

 

ovdje pise da se provjeri dostupnost pa nazovi

 

klik

 Ma to kad piše "provjeri dostupnost" , a i vidiš da u ostalim trgovinama nema, onda nema ni u tom jedinom koji je ostao!

 

Nije da ih nema nego ih ima po većim cijenama od 2k kune, ne košta ga ništa da nazove ili pošalje e-mail upit i vidi.

gnomisa uto 19.5.2020 15:19
ibme74 kaže...
gnomisa kaže...

 radio sam dtp na prvom photoshopu i freehandu na 14" crtu...dajte vise...

 

Pa prije si se vozio sa kočijom a sada voziš auto i dalje možeš ići kočijom ali se kladim da ipak voziš auto 

 Da si čitao pozorno moje prijašnje upise na ovom topicu (i kolege kojeg sam citirao) shvatio bi da se zalažemo da se ne ide na monitor manji od 27". Pa nam se spočitnuo elitizam. Zato i moj komentar o 14" CRTu odn. da se dalo i na tome raditi .

overhaul uto 19.5.2020 21:05
gnomisa kaže...
ibme74 kaže...
gnomisa kaže...

 radio sam dtp na prvom photoshopu i freehandu na 14" crtu...dajte vise...

 

Pa prije si se vozio sa kočijom a sada voziš auto i dalje možeš ići kočijom ali se kladim da ipak voziš auto 

 Da si čitao pozorno moje prijašnje upise na ovom topicu (i kolege kojeg sam citirao) shvatio bi da se zalažemo da se ne ide na monitor manji od 27". Pa nam se spočitnuo elitizam. Zato i moj komentar o 14" CRTu odn. da se dalo i na tome raditi .

 BOme i ja prošao tu putanju... photoshop 2.5 je bio prvi na windouz 3.1 i 14 inča AST monitoru sa pripadajućim 486. AST je tad slovio kao neki brand, poput della. Pa neizostavna faza ADi monitora od 15 cola iz 2m dućana bez pdv-a ak daš keš na ruke, pa polako refurbished trinitron nokia iz info game, pa da neduljim, najgore su bile faze sa 20" crt-ovima jer neki (iiyama i eizo) su bili isusbog teški i nespretni, koliko se sjećam, samsunzi su nekako bili lakši. Naravno da i danas uzimam barem 30" 16:10 + side okomit 20" za posao, ali ima veličina granice. Primjetio sam da od 43" ipak boli glava od previše svjetla, i teško je zaspati navečer. Tako da sam zastao na ultrawide 38". Ne jer sam snob nego mi u poslu dobro dođe preview sa što manje aproksimacije.  

Rhodin čet 21.5.2020 15:10

Svi smo oči gubili, zato danas ne bih ispod 24" uopće razmatrao za office, odnosno 27" za išta drugo. Da ima dobrih IPS 32" sa 2K ili 4K 144Hz, to bi mi io minimu... i dakako, da imamo pripadajuči hardvare za gaming na tim rezama 4K RTX vjerojatno za 10 godina, dotle će bit 3 nove tehnologije radi kojih 4K još uvijek neće biti mainstream).

Jakovp čet 21.5.2020 21:07
Switchblade01 kaže...

Pozdrav ekipa,zanima me koji monitor kupiti u rangu od 1500 do 2000kn za gameanje prvenstveno i da je ips panel.

 aoc 24g2u ili 27g2u, ovisi jel preferiraš 24 ili 27 inčni panel. Ako ne znaš, onda uzmi 27.

Switchblade01 čet 21.5.2020 21:32

E da gledao bih 27 incha,izgleda vrlo primamljivo haha,samo nezz bas da cu baš moći iskoristiti ta 144hz na svojoj 1050ti u laptopu sto imam i dali se isplati placat vise novca za vise hz koje mozda necu koristiti u vecini igara 

Jakovp čet 21.5.2020 22:01
Switchblade01 kaže...

E da gledao bih 27 incha,izgleda vrlo primamljivo haha,samo nezz bas da cu baš moći iskoristiti ta 144hz na svojoj 1050ti u laptopu sto imam i dali se isplati placat vise novca za vise hz koje mozda necu koristiti u vecini igara 

Ako ga misliš imati duže vremena zašto ne, kad tad ćeš prijeći na nešto jače. Pogotovo jer si napisao primarno za gaming, monitori koji su ispod 144 hz ionako nisu nešto. A pošto imaš fresync (ako ti laptop ima DP izlaz) možeš iskoristiti sve u rangu od 48-144 hz, koliko god grafička može dati.

 

A i u budžetu ti je tako da nema frke.