Monitori

Koji monitor kupiti

Monday uto 24.3.2020 18:03
Jakovp kaže...
Nema rekao bih. Sljedeci pravi upgrade je preko 5000 kn.

 Jel se isplati uzeti Dell S3220DGF pored navedenog AOC? Dell je 1000kn skuplji, AOC mogu dobiti za 2600kn s 3 god garancije, jel se isplati ili je bolji izbor AOC?

Jakovp uto 24.3.2020 18:40
Monday kaže...
Jakovp kaže...
Nema rekao bih. Sljedeci pravi upgrade je preko 5000 kn.

 Jel se isplati uzeti Dell S3220DGF pored navedenog AOC? Dell je 1000kn skuplji, AOC mogu dobiti za 2600kn s 3 god garancije, jel se isplati ili je bolji izbor AOC?

 Ne vidim ništa vrijedno davanja 1000 kn više, isti tip panela, samo postoji veći rizik da ima lošiji ghosting. Jedino što ima je nešto veću svjetlinu koja ti ne treba i fake hdr koji je beskoristan. I pitanje je dal ima strobing mode koji aoc ima i dobro dođe.

DarthMarkus uto 24.3.2020 20:44

 

Monday kaže...
Jakovp kaže...
Monday kaže...
Jakovp kaže...
AOC monitor.

 

Ma čim je nešto na ekranu što nije 100% crni ekran se ne kuži.

 Nadam se da je tako. Ako bi dodao još 500kn, znači 3500kn, jel ima za te novce nešto drastično bolje?

 https://www.nabava.net/monitori/lg-32gk650f-b-monitor-cijena-va-315-32-16-9-81940011

 

 

Ovaj LG sam išao osobno provjerit. Ni blizu nema bleeda kao curved VA.

 

Ja sam se kao i neke kolege opekao sa ovim AOC-om (ima nas dosta na forumu kojima g1 nije dobar).

 

Bleed ti je primjetan kad si u mraku. Uz malo svijetla - manje, ali i dalje je tu + ghosting (ovo ovisi koliko si osjetljiv na to).

 

IPS ima taj glow (sivilo), ali ti je glow ujednačen (donekle, hehe), na curved VA ti je doslovno kao na rubikovoj kocki.

 

Jedno što je za mene bilo super to je "kontrast".

 

 

 

Dakle ako uzimaš uzmi flat IPS ili VA. Poštedi se muka.

 

IPS - preciznije boje, skuplji, IPS glow

VA - dobar kontrast, bleed, ghosting, 30x bolja crna (gdje nema bleeda)

 

 

 

 

Evo ti review LG-a od picoustoga (kako ga picajzla zove)

https://www.youtube.com/watch?v=GB5m_VuvSLM

 

3dfx sri 25.3.2020 09:17
Monday kaže...
DarthMarkus kaže...
Monday kaže...

Bok ekipa, moze preporuka monitora za igranje igara i multimediju, gledanje filmova, surfanje webom itd. Pod obavezno mora imat sljedece karakteristike

 

1. 144hz

2. 32" ili 34"

3. IPS ili VA panel 

4. 2k rezolucija 

5. Curved ( bilo bi najs, al nije obavezno )

 

mogu ici do cca 3000kn

 VA panel i curved izbjegavaj.

 

Ako baš hoćeš ovaj AOC što ti je Jakov preporučio, isprobaj ga u trgovini. Vidi da li ti bleeda i koliko ti smeta.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/monitori/bleed-aoc-cq32g1/273944.aspx

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/it-trgovine/links-reklamacija-monitora-backlight-bleed-om/273677.aspx

 Hvala! Sudeći po navedenim temama neću to uzimat, cijeli panel je bleed...

 

Što kažete na ovakvo što?

https://www.njuskalo.hr/lcd-monitori/lg-34uc79g-curved-ultrawide-monitor-for-gaming-144hz-1ms-ips-83cm-oglas-28633108

 AOC ti je skroz low end monitora, njihovi TN su jedino sto valja od njih, VA i IPS monitori su im losi, u usporedbi sa ostalim ponudacima, jednostavno idu na najnizu mogu cijenu i to se ocituje, sto u bleedu, sto u ghostingu, sto u input lagu i slicno

 

plati malo vise pa si kupi neki drugi brend curved monitora, LG, Acer i slicno, AOC izbjegavaj, to je totalni budget proizvodac, koji cilja jedino na cijenu, a nece ni to vise moci, jer dolaze drugi koji su skoro tu njegdje a puno kvalitetnije odraden posao sklapanja panela

Stolnik sri 25.3.2020 10:17
DarthMarkus kaže...
Stolnik kaže...

Da se i ja uključim u temu, pored spomenutog AOC CQ32G1 što mislim da je super omjer uloženo - dobiveno, dvoumim se između ova tri monitora

 

https://www.alzashop.com/32-samsung-c32jg56-d5652111.htm

 

https://www.alzashop.com/31-5-msi-optix-ag32cq-d5358394.htm

 

https://www.alzashop.com/32-viewsonic-vx3258-2kpc-mhd-gaming-d5712977.htm

 

ili AOC CQ32G1?

 

 Sve ti je to manje više isto.

 Vidim iz specifikacija da je to sve manje više isto, pitanje je tko koristi najkvalitetniji panel od navedenih monitora...

dhorasoo sri 25.3.2020 10:58

pozdrav,

 

planiram svoja 2 postojeća monitora ( 23' i 24') zamijeniti sa jednim 21:9 3440x1440 monitorom 34', sluzi mi primarno za posao, da mogu raditi u vise screenova a da estetski na stolu izgleda ok.

 

zanima me mišljenje i iskustva za https://www.samsung.com/uk/business/monitors/professional-sj550/ls34j550wquxen/  

 

cjenovno je dosta jeftiniji od onih LG modela, pa me zanima bi li bio dobar buy i iskustva iz prve ruke ako netko ima. 

 

hvala

jayjay1 sri 25.3.2020 17:42

Pozdrav,

 

tražim preporuku za monitor koji bih služio kao eksterni uz laptop. Koristio bih ga za CAD, programiranje, Office, surfanje, gledanje filmova i igrice (rijetko). Dvoumim se između dva modela:

 

1) Dell P2419h, 1.072,79kn, https://www.hgshop.hr/dell-monitor-p2419h-210-apwu/proizvod/240380

 

2) AOC 24G2U5, 1.139,00kn, https://www.hgshop.hr/monitor-aoc-24g2u5-24-ips-fhd-1920x1080px-4ms-amd-freesync-75hz-dp-2xhdmi-4x-usb-3-0-zvucnici-pivot/proizvod/250884

 

Ukoliko neko ima iskustva sa navedenim monitorima, molio bih za savjet. Također zanima me isplati li se dati cca. 500kn vise za naprednije modele Dell U2419h ili AOC 24G2U? Unaprijed hvala!

 

nixass sri 25.3.2020 18:09
dhorasoo kaže...

pozdrav,

 

planiram svoja 2 postojeća monitora ( 23' i 24') zamijeniti sa jednim 21:9 3440x1440 monitorom 34', sluzi mi primarno za posao, da mogu raditi u vise screenova a da estetski na stolu izgleda ok.

 

zanima me mišljenje i iskustva za https://www.samsung.com/uk/business/monitors/professional-sj550/ls34j550wquxen/  

 

cjenovno je dosta jeftiniji od onih LG modela, pa me zanima bi li bio dobar buy i iskustva iz prve ruke ako netko ima. 

 

hvala

nemam taj monitor al imam 34" 3440x1440 Iiyama.

definitivno gledaj da ima bar nekakvu ergonomiju (podesavanje visine za pocetak) jer ovo kaj vidim na slici, ako je za posao i ako nemas neki stalak da ti monitor stoji u ravnini ociju, nosit ces ovratnik ubrzo.

Iron13 sri 25.3.2020 19:20

Pozdrav,

 

Trebao bih preporuku za dva monitora (ne bih išao na jedan ultra wide radi toga što radim kao IT pa radi više rdp konekcija da mogu normalno full screnat, ispravite me ako griješim), budget 6000kn osim ako je prijekorno nešto više budem, ali radije ne bi.

Primarne funkcije su posao, filmovi, serije, ne igram baš igrice, ali znam tu i tamo nešto tipa diablo, borderlands. Pa možda jedan da bude više kompaktibilniji za igrice, a da drugi bude basic(ako je to moguće)?

 

Koliko sam gledao za moj budget mogao bi ići na 27in, ali ako će kvalitetniji biti 24in budem išao na njih.

 

Unaprijed hvala na savjetima.

nixass sri 25.3.2020 19:28

Opet ja sa svojim 34 UW monitorom :D

Isto često koristim RDP i Windowsov RD klijent mi ne da da povećam prozor na više od rezolucije remote računala.

S druge strane, za tjerat igre na 3440x1440 ti treba poštena grafička

Iron13 sri 25.3.2020 19:45
nixass kaže...

Opet ja sa svojim 34 UW monitorom :D

Isto često koristim RDP i Windowsov RD klijent mi ne da da povećam prozor na više od rezolucije remote računala.

S druge strane, za tjerat igre na 3440x1440 ti treba poštena grafička

 Hvala na odgovoru, što se tiče konfiguracije imam NVIDIA GeForce GTX 1080 8gb.

gnomisa čet 26.3.2020 20:26

Gledam uzet 31.5" 1440p monitor za video/foto obradu (ali ne profi, onak povremeno za privatne svrhe) i casual gaming (nikakvi FPS) te za web (filmove gledam na telki). Nažalost limitran sam s budžetom cca 2 tkn. U tom cjenovnom rangu izbor je pao na Iiyama ProLite XB3270QS-B1 i AOC Q3279VWF. Prvi je IPS (ADS) a drugi MVA. Prednost prvog su nešto malo bolje boje i kutevi a drugog input lag i odziv te nešto bolji kontrast. Ali muči me ta MVA matrica. Do sad sam imao 16:10 IPSa Dellovog (U2412M) koji je bio vrlo solidan monitor i kupnjom 31.1" imao bi isti pixel pitch pa sad nisam ziher kojeg uzet. Savjeti?

ibme74 čet 26.3.2020 20:35
gnomisa kaže...

Gledam uzet 31.5" 1440p monitor za video/foto obradu (ali ne profi, onak povremeno za privatne svrhe) i casual gaming (nikakvi FPS) te za web (filmove gledam na telki). Nažalost limitran sam s budžetom cca 2 tkn. U tom cjenovnom rangu izbor je pao na Iiyama ProLite XB3270QS-B1 i AOC Q3279VWF. Prvi je IPS (ADS) a drugi MVA. Prednost prvog su nešto malo bolje boje i kutevi a drugog input lag i odziv te nešto bolji kontrast. Ali muči me ta MVA matrica. Do sad sam imao 16:10 IPSa Dellovog (U2412M) koji je bio vrlo solidan monitor i kupnjom 31.1" imao bi isti pixel pitch pa sad nisam ziher kojeg uzet. Savjeti?

 

Input lag i odaziv ti sigurno nije bolji na VA matrici u usporedbi sa IPS (pusti što piše u speckama jer u praksi je to druga priča).

Inače imas i verziju tog AOC-a sa IPS panelom. Ako se već baviš photo editingom idi na IPS.

 

klik

 

 

gnomisa čet 26.3.2020 20:40
ibme74 kaže...
gnomisa kaže...

Gledam uzet 31.5" 1440p monitor za video/foto obradu (ali ne profi, onak povremeno za privatne svrhe) i casual gaming (nikakvi FPS) te za web (filmove gledam na telki). Nažalost limitran sam s budžetom cca 2 tkn. U tom cjenovnom rangu izbor je pao na Iiyama ProLite XB3270QS-B1 i AOC Q3279VWF. Prvi je IPS (ADS) a drugi MVA. Prednost prvog su nešto malo bolje boje i kutevi a drugog input lag i odziv te nešto bolji kontrast. Ali muči me ta MVA matrica. Do sad sam imao 16:10 IPSa Dellovog (U2412M) koji je bio vrlo solidan monitor i kupnjom 31.1" imao bi isti pixel pitch pa sad nisam ziher kojeg uzet. Savjeti?

 

Input lag i odaziv ti sigurno nije bolji na VA matrici u usporedbi sa IPS (pusti što piše u speckama jer u praksi je to druga priča).

Inače imas i verziju tog AOC-a sa IPS panelom. Ako se već baviš photo editingom idi na IPS.

 

klik

 

 

 Pa gledao sam neke testove i hvale da ovi novi mva imaju niski input lag al ko će ga znati...hvala na linku ovo je super cijena a i na IPS sam se naviknuo, na sve mane a i prednosti :-)

Sad me jedino frka jel neznam kakva je kvaliteta slike kod tih jeftinijih IPSova iako ni moj Dell nije bio skuplji model (e-IPS 6+2 bit). AOC ima neki BOE a moj Dell LG IPS panel.

 

ibme74 čet 26.3.2020 21:02

Ovaj aoc mva je iz 2017. godine tako da je to daleko od novoga, a ako i uvijek takve dtvari variraju od modela do modela.

 

Pa naruci ga i vidi, ako ti se ne sviđa vrati ga, imas pravo vratiti u roku 14 dana bez ikakvih obrazlozenja.

Envy čet 26.3.2020 21:47
Monday kaže...
* * *

 Nadam se da je tako. Ako bi dodao još 500kn, znači 3500kn, jel ima za te novce nešto drastično bolje?

Prije svega drži se IPS-a pa tek onda sve ostalo (LG proizvodi IPS, Samsung PLS, što je u biti ista stvar).

Oko 3500 kn dolaziš do kraljevske QHD 27" (ili čak 25") 2560x1440px i to naravno Dell. Matrica AH-IPS, možda ako voliš izbliza da radiš na monitorima kao ja da uzmeš kasnije još jedan i onda si kao na kokpitu nekog svemirskog broda. Govorim o Dell UltraSharp monitorima.

Eh sada ako tipuješ na multimediju tu je 29" 2560x1080 dobijaš mislim 21:9 pa možeš uživati u filmovima. Ali opet za cijenu od 3500 kuna možeš kupiti 55" 4K Televizor.
Dell u igraćoj industriji mislim da ima brand Alienware, a ostale djeliš na normalne uredske i profi uredske.

Generalno kvalitetu monitora možeš i napamet ocjeniti. Proizvođač matrica je LG (ako govorimo o IPS) i on je nekako ajmo reći najjeftiniji i nazovimo to etalonskom vrijednosti od 100%. Ostali koji uzimaju od LG-a matrica radi bolje kvalitete (svega, plastika, elektronika, dodatci) tipa Dell, Eizo, NEC, Lenovo su od 110% do 200% skuplji ako govorimo o istoj rezoluciji. Svi ostali koji su jeftiniji od LG-a su zapravo B grade LG-ovi matrica AOC, Benq ovo ono.. ne bitno. To ti je neka okvirna vrijednost i toga se drži. 

I naravno da ponovim gore prvu rečenicu kao što bi ISK rekao "drži se IPS-a" a mani se ostalih brojki jer danas ti nitko neće reći koliko je odziv monitora u TrTf (Time rising time falling) nego su se svi uhvatili fiktivnih GtG (Gray to Gray) brojki.
 

Jakovp kaže...
Nema rekao bih. Sljedeci pravi upgrade je preko 5000 kn.

Ima, gledam ti ti komentare (na stranu što sam ti fan) i ne mogu vjerovati kakvim glupostima ljude savjetuješ. 

gnomisa čet 26.3.2020 23:21

Baš našao da BOE prošle godine pretekao LG po proizvedenim panelima za TV i PC monitore. U biti ima još proizvođača IPS panela nije samo LG. Samo je on bio najveći. BOE radi i AMOLED ekrane za mob npr. Huawei.

picajzla0707 pet 27.3.2020 09:49
Envy kaže...

Prije svega drži se IPS-a pa tek onda sve ostalo (LG proizvodi IPS, Samsung PLS, što je u biti ista stvar).

Eh sada ako tipuješ na multimediju tu je 29" 2560x1080 dobijaš mislim 21:9 pa možeš uživati u filmovima

 za filmove mu je onda puno bolja opcija va, osim ako usput igra pucačine i sportske igre u kojima dolazi do izražaja potencijalni ghosting