Monitori

Freesync monitori sa g-sync podrškom

war3_tft pon 7.1.2019 22:54

Nvidia je danas objavila clanak u kojem navode kako ce imati podrsku za VESA/freesync sto u prevedenom znaci da ce se na freesync monitorima (nekima) moci ukljuciti njihova g-sync tehnologija.

 

Kada odredeni monitor prode njihovu kontrolu kvalitete oni ga dodaju na "g-sync compatible" listu, sto u prevedenom znaci da na tim monitorima g-sync u potpunosti radi kako spada te da nemaju flickering, ghosting i slicne artefakte.

 

Ovdje je Nvidijina sluzbena lista monitora koji podrzavaju g-sync s tim da su freesync monitori ovi pri dnu uz koje pise "g-sync compatible", koliko vidite za sada ih je samo 12.

 

Nvidia takoder navodi da ce se sa prvim driverima u 2019. g-sync moci aktivirati preko istih cak i na onim freesync monitorima koji jos nisu testirani i stavljeni na njihovu listu. Kod njih postoji mogucnost da ce g-sync raditi kako spada, da ce traditi parcijalno (vjerovatno sa nekakvim bugovima ili artefaktima) ili nece uopce raditi.

 

Svrha ove teme bi bila da uz sluzbenu Nvidijuni listu ovdje slazemo listu freesync monitora koje smo uspjeli testirati sa Nvidia karticom.

 

Jednostavno napisite model monitora koji ste testirali i kako g-sync radi na njemu te da li ste primjetili kakve probleme i slicno, a ja cu ih dodati na listu i uz njih staviti poveznicu na post u kojem pise nesto o tom monitoru.

 

Posto su freesync monitori puno jeftiniji od g-sync monitora (1500-2000kn manje za monitor istih performansi) mislim da cemo na ovaj nacin pomoci dosta ekipe sa Nvidia karticama da jeftinije nabave monitor koji podrzava g-sync.

 

 

 

LISTA reddit klik

 

LISTA bug.hr :

 

1. MSI Optix MAG27CQ 144Hz

 

2. Dell S2719DGF

 

3. LG29WK600

 

4. AOC Q3279VWFD8 1,2

 

5. AOC Q3279VWF 1,2

 

6. AOC 24V2Q

 

7. AOC AGON AG272FCX

 

8. AOC G2590px

 

9. ASUS MG278Q

 

10. LG 29UM69G

 

11. LG 27UD68-W

dejo74 uto 8.1.2019 09:24
XXX kaže...

Brijem da će monitori spojeni preko Displayporta imati puno veču šansu nego oni kaj su iskepijani freesync prek HDMI ulaza.

 što nije situacija ako ima freesync preko hdmi onda ne podržava preko display porta ili obrnuto?

XXX uto 8.1.2019 09:29
dejo74 kaže...
XXX kaže...

Brijem da će monitori spojeni preko Displayporta imati puno veču šansu nego oni kaj su iskepijani freesync prek HDMI ulaza.

 što nije situacija ako ima freesync preko hdmi onda ne podržava preko display porta ili obrnuto?

Pričam o monitorima bez display porta.

war3_tft uto 8.1.2019 10:30
Paolo Maldini kaže...

 Frcaju iz tebe ljubomora i dezinformacije, karakteristična za vlasnike TN-aca iz 20og stoljeća. Ima ljudi na forumu koji imaju kombinacije best buy kralja i neke nVidije, bude se netko javio

 

Zalosno je kad TN-ac iz 20. stoljeca u gotovo svim segmentima podere tog modernog nezgrapnog mrljavca i uz to pruzi par puta bolje gaming iskustvo.

 

Sto se ovog boldanog tice, znaci da ipak nemas prijatelje. 

 

Anđeo bez falinge kaže...

evo jedan s podrškom sa spiska za nas koji nemamo karticu za jaču rezu.. https://www.amazon.com/Acer-KG271-Cbmidpx-FREESYNC-Technology/dp/B07598SX6S

 Ne vidim ga na sluzbenom Nvidijinom popisu, postoji neki info da na njemu radi g-sync?

Anđeo bez falinge uto 8.1.2019 10:46
Paolo Maldini kaže...

Ako svojim kompleksima sam želiš usrati i zaspamati svoju temu, može Samo u tvojim crno bijelim okicama TN može u isto rečenicu s monitorima u boji, AOC

 što ti lupaš ?

svaki profi gejmer (ili amater koji drži do sebe) će prije kupiti TN s što manjim odazivom a ti gledaj predivne IPS boje  s 4/ 5 ms (umjetno nabrijanih, realnih 8 ms) 

Azmo uto 8.1.2019 10:52

Moj je na listi! Odjednom imam monitor koji podržava FreeSync I G-Sync!!! 

 

Ne mogu dočekat te drivere!!!! Sad ne moram više razmišljet o kupnji G-Sync monitora hehehe! 

 

Šalu na stranu bilo je pitanje vremena kad će Nvidia povuć taj potez jer je ovo bitka koju debelo gube a ne postoji NIKAKVA prepreka da njihove kartice ne podržavaju FreeSync s obzirom da je "problem" software. U pitanju je bio samo inat i nekakav njihov imaginarni prestiž.

war3_tft uto 8.1.2019 11:04
Anđeo bez falinge kaže...

 što ti lupaš ?

svaki profi gejmer (ili amater koji drži do sebe) će prije kupiti TN s što manjim odazivom a ti gledaj predivne IPS boje  s 4/ 5 ms (umjetno nabrijanih, realnih 8 ms) 

 Ma pusti kompleksasa, samo je dosao trolati u temi. Covjek za gaming koristi jedan od najmrljavijih VA panela, sve ti je jasno. 

Azmo uto 8.1.2019 12:27

Nigdje nema informacije da li postoji razlika između gsynca koji ima modul i ovoga što se uvodi sad. Ili je to identično? zna li netko?

 

Inače, ne mogu vjerovati da BUG još nije prenio ovu poprilično važnu vijest! (Kako za koga jeli. Meni jest! :) )

xerexy uto 8.1.2019 12:47
Paolo Maldini kaže...

Jako me interesira kako nVidije rade s AOC Q3279VWF i AOC Q3279VWFD8 pa ako netko ima forumske monitore br. 1 bio bih jako zahvalan na testu.

 Imam ja oba dva na nvidijama gtx 960 i gtx 970 ali ne igram na njima uredski rad u 3D je u pitanju ako zelis mogu instalirat sta treba pa ti poslat test.

Paolo Maldini uto 8.1.2019 12:59
xerexy kaže...
Paolo Maldini kaže...

Jako me interesira kako nVidije rade s AOC Q3279VWF i AOC Q3279VWFD8 pa ako netko ima forumske monitore br. 1 bio bih jako zahvalan na testu.

 Imam ja oba dva na nvidijama gtx 960 i gtx 970 ali ne igram na njima uredski rad u 3D je u pitanju ako zelis mogu instalirat sta treba pa ti poslat test.

 Znači trebao bi intezivnije odigrati neku igru kojoj varira FPS između 48 i 75 Hz i vidjeti kako to izgleda, radi li sync kak treba, ima li bugova, distorzija...

war3_tft uto 8.1.2019 13:31
Azmo kaže...

Nigdje nema informacije da li postoji razlika između gsynca koji ima modul i ovoga što se uvodi sad. Ili je to identično? zna li netko?

 

 Sama sikronizacija hz-a i FPS-a u adaptive sync rasponu ce raditi kako spada. Probleme bi mogao stvarati LFC tj tehnologija koja sprecava tearing i trzanje kad FPS padne ispod adaptive sync raspona (npr ispod 48 fps-a kod monitora koji ima raspon od 48 do 144 hz). Naime svaki g-sync monitor ima tu tehnologiju dok ju neki freesync monitori nemaju i pitanje je kako ce se taj problem rijesiti. Postoji mogucnost da ce kod takvih freesync monitora jednostavno dolaziti do navedenih nuspojava kad FPS padne ispod raspona adaptive synca, sto bi bio manji problem, a postoji mogucnost da ce to sve skupa stvarati vece probleme pa ce g-sync biti bugovit tj nece raditi kako spada. Taj dio cemo tek saznati ili ako ti se da provjeri sa Nvidijine sluzbene liste testiranih monitora da li koji od tih 12 nema LFC. Ako neki od njih nema LFC, a Nvidia je potvrdila da g-sync na njima radi kako spada onda to teoretski znaci da niti drugi bez LFC-a ne bi trebali stvarati probleme.

Azmo uto 8.1.2019 13:41

Ni jedan od 12 monitora nema raspon od 1 - XXX Hz. Konkretno moj ima od 40 - 144 (isto kao FreeSync). Ako G-sync modul SAMO omogućava sa sync bude u cijelom rasmonu (1 - 144) onda je to teška glupost. Samo igranje ispod tog raspona je nepodnošljivo. A ak imaš takav monitor a ne može isporučit bar 100 Hz onda ti konfa ne valja! 

war3_tft uto 8.1.2019 13:57

Niti g-sync niti freesync monitori nemaju raspon 1-max, vec postoji ta LFC tehnologija koja popravlja stvari ako FPS padne ispod raspona. Sa ovim drugim dijelom se slazem da tako nizak FPS ionako nema smisla kod high rr monitora, ali imas monitore kao ovog AOC-a koji ima raspon 48-75 i njemu taj raspon igra veliku ulogu. Kao sto sam rekao jedino je pitanje da li ce se nedostatak LFC-a manifestirati u nekakvim dodatnim problemima sa driverima posto po defaultu svaki g-sync monitor ima LFC.

BeLLicus uto 8.1.2019 15:54
el.šef kaže...

Super sad sljedeci put mogu kupiti Nvidia karticu i ne gubim "freesync"

Ipak se po svemu isplatila kupovina Alienwarea izgleda

 Dali su naši monitori uopće na listi, ja ih ne vidim. Iako bi trebali raditi jer imamo najbolji mogući raspon http://prntscr.com/m4hlnd i jedan od boljih freesync monitora na tržištu. Budem posudio od frenda gtxicu kad iziđe update pa provjerim sve. Ako bude sve radilo kako treba, nema potrebe više da čekam ove iz AMD da se sjete izbacit grafičku karticu ^^

unique83 uto 8.1.2019 19:01
Paolo Maldini kaže...

Jako me interesira kako nVidije rade s AOC Q3279VWF i AOC Q3279VWFD8 pa ako netko ima forumske monitore br. 1 bio bih jako zahvalan na testu.

 Isprobati ću ja kada stignu driveri :-)

Friday sri 9.1.2019 10:28
unique83 kaže...
Paolo Maldini kaže...

Jako me interesira kako nVidije rade s AOC Q3279VWF i AOC Q3279VWFD8 pa ako netko ima forumske monitore br. 1 bio bih jako zahvalan na testu.

 Isprobati ću ja kada stignu driveri :-)

 

Čitatelj čet 10.1.2019 19:56

Cini se da ce svi modeli od 40-1xxHz biti Compatibile, a od 1-xxxHz ce biti G-Sync certificirani.

Dakle moj MSI ide u Compatibile kategoriju, jer je od 48-144Hz FreeSync, sto je zapravo meni i dovoljno.

 

Sto sam do sad procitao, takvi monitori nece imati ukljuceni G-Sync automatski u driveru, ali se moze rucno ukljuciti,

tako da problema nece biti.

 

Zao mi je onih koji su davali 250-300€ za "nista", jer sve je do certificiranja - o tome sam vec pisao,

ne postoji odavno NIKAKAV nVidia hardwareski modul u monitorima - jer ni u jednom G-Sync laptopu

nema nikakav G-Sync modul - samo certifikat - dokaz su ASUS i CLEVO laptopi, gdje se G-Sync u BIOS-u

moze isljuciti, da bi se ukljucio Optimus. Teoretski je G-Sync moguc u svakom nVidia laptopu koji ima

panel od 120Hz ili bolji, no proizvodjaci nemaju certifikat, jer se dodatno naplacuje od nVidije.

 

Mala pobjeda za AMD, jer ovo znaci da ce G-Sync monitore kupovati samo prekaljeni obozavatelji zelenog,

a ne racionalna ekipa, koja u tome ne vidi racunicu.

 

Smatram da ce kroz 3 godine G-Sync monitori kao takvi "nestati" s trzista, jer ce FreeSync(2) i bolji prevladati.

 

Mambinjo pet 11.1.2019 21:32
psihoroba kaže...

Ljudovi koja bi onda po vama bio najbolji izbor gaming monitora  144hz, 27", freesync monitora da podrzava gsync?

 Pricekaj 16.1. Do 20.1 ce se vidjeti i po youtubeu i po forumima koji su najbolji gysnc supported monitori sa freesync tehnologijom