Monitori

DELL U3219Q za rad, iskustva?

athlon64 ned 27.10.2019 12:59

Razmišljam o kupnji novog dell u3219q 4k, 31.5. ekrana.

 

Primarna namjena je programiranje i nešto multimedije. Gaming mi nije bitan aspekt.

 

Razlog iz kojeg me DELL privlači u odnosu na LG alternative je usb-c koji isporučuje do 95w outputa te KVM switch koji dell ima ugrađen u monitor.

 

Ono što me brine je što postoje određene recenzije koje kažu da ekran ima PWM flickering u određenim situacijama, međutim postoje i testovi koji kažu da to nije istina. Pa neznam što bi mislio.

 

Također, ekran navodno ima backlight bleed i ips glow problema. Ali ovo su stvari o kojima su svi pričali i kad sam kupovao u2715h pa ih u praksi nikad ne primječujem...

 

Tako da ako itko ima ovaj ekran zanima me da li je ugodan za duge sate gledanja i kakva je reprodukcija boja. Ne očekujem preciznost kakva treba grafičarima ali bilo bi lijepo da je nekakav upgrade u odnosu na u2715h.

 

 

Druga opcija je u3818dw ultrawide ali s njim ne dobivam PPI kao na 4k 31.5 ekranu i izgleda da panel u 3818w nije ništa bolji. Ultrawide sam probao u 34 verziji i mislim da preferiram jedan ogroman primarni plus neki sekundarni ekran. Sa 38 bi možda bila druga priča ali ako je panel u 3219q odličan radije bi išao na tu opciju.

IvanBrekalo ned 27.10.2019 18:09

Kaj mozes ocekivati od Ultra sharp serije, vise manje sve je poznato, no nazalost ovaj panel nije flicker free,ak si na to osjetljiv i ak jos k tome volis da ti je monitor manje svijetal mogao bi imati velikih problema s ocima mozda i s glavoboljama. A i monitor za 1000€ bi u skoro 2020g trebao biti doslovno bez mana, jer nemoze jedan 32"@1440p kostati 1600kn a 32" 4k 4,5x vise potrazi neku drugu alternativu iako za rad vele da je 32"@1440p zaista savrsenstvo s hrpetinom prostora.zz

athlon64 ned 27.10.2019 19:02
IvanBrekalo kaže...

Kaj mozes ocekivati od Ultra sharp serije, vise manje sve je poznato, no nazalost ovaj panel nije flicker free,ak si na to osjetljiv i ak jos k tome volis da ti je monitor manje svijetal mogao bi imati velikih problema s ocima mozda i s glavoboljama. A i monitor za 1000€ bi u skoro 2020g trebao biti doslovno bez mana, jer nemoze jedan 32"@1440p kostati 1600kn a 32" 4k 4,5x vise potrazi neku drugu alternativu iako za rad vele da je 32"@1440p zaista savrsenstvo s hrpetinom prostora.zz

 Temu sam otvorio u biti primarno radi tih iskustava s flickeringom jer ga dell marketira kao flicker free panel.  Među recenzijama su samo na rtings.com napisali da ekran ima pwm flicker, međutim nitko od korisnika se ne žali na to a jedan tip s reddita je radio neku kratku recenziju i napisao da je odradio neke flickering testove s tim ekranom i nije ništa detektirao. Tako da nisam siguran koliko je ta informacija za 200hz pwm flicker istinita.

 

Ne postoji monitor bez mana za 1000 eura nažalost. LG alternative koriste isti panel. UD950 je značajno skuplji a u recenzijama nije bolji. Ni jedan od njih ne nudi KVM switch i 95W usb-c kao dell.

 

1440P rezoluciju već imam i želim viši PPI radi oštrine teksta. To mi je bitnije i od reprodukcije boja s obzirom da ću programirat na tom ekranu a ne bavim se poslom koji zahtjeva iznimnu točnost boja.

 

Ugodnost dugoročnog gledanja mi je u drugu ruku bitna.

 

Evo reddit komentar za flicker:

 

That review on RTINGS almost fooled me into avoiding the U3219Q. I'm glad I had the sense to just order it so I could check it out in person and return if needed.

There is NO visible flicker (at any brightness level) as claimed. I had it next to a VP3268-4K running flicker tests and both screens performed identically in that regard, as well as the old "wave your hand in front of a white screen and see if it strobes" trick: https://www.youtube.com/watch?v=pTe23G2OncU

And the silver lining.. a 4K screen has 8 million pixels. I got one stuck one that I never see unless looking for it. Because of the warranty I can hit them up just before the 3y runs out and exchange it for a newer model, as they obviously will have discontinued it by then.

IvanBrekalo ned 27.10.2019 20:47

Pa naruci ga prek webshopa, isprobaj ga imas rok 14 dana da ga vratis bez ikakvog razloga, samo pazi to nesmijes uzeti "na firmu" jer onda taj zakon kakti ne vrijedi. No i dalje sam misljenja da za 1000€ ima puno boljih monitora no kako je sad i navala tih 32"+ nebi ti znao neku bolju alternativu mozda ti jos netko pomogne.zz

athlon64 ned 27.10.2019 21:21
IvanBrekalo kaže...
Pa naruci ga prek webshopa, isprobaj ga imas rok 14 dana da ga vratis bez ikakvog razloga, samo pazi to nesmijes uzeti "na firmu" jer onda taj zakon kakti ne vrijedi. No i dalje sam misljenja da za 1000€ ima puno boljih monitora no kako je sad i navala tih 32"+ nebi ti znao neku bolju alternativu mozda ti jos netko pomogne.zz

 Ah... poslao sam mail ADM-u da provjerim kakvi su uvjeti za zamjenu, ali bi se ekran uzimao preko firme. Nisam znao da ta pravila onda ne vrijede. Moram provjerit i kako garancija ide.

 

Pogledao sam recenzije svih modela i iskreno i nema baš alternativa koji nemaju slične, ili neke druge mane.

Eventualno BENQ s VA panelom za manje pare, iako iskreno, VA paneli mi se nisu baš svidili. Neprirodno saturirane boje.