Montarinari čet 5.9.2019 10:55

Evo mene opet :)

 

Prije točno 20 godina, Intel je izdao zadnju seriju procesora koji koriste Slot 1, kodnog imena Coppermine. Kako mi je nedavno frend donio prastaru, rasturenu kanturinu koja u sebi ima upravo taj procesor, odlučio sam ga restaurirati, ali na svoj način.

 

Cilj ovdje nije napraviti čistu restauraciju običnog kompjutera, a ne, ovdje želim napraviti u biti neku funkcionalnu "instalaciju". 

 

Sve komponente će biti ofarbane u sivu boju (tj. one manje bitne), dok će procesor, memorija i još par sitnica biti u bakrenoj boji.

 

Za sada su sređeni matična, grafička, procesor, ram i CD-ROM (koji je tu estetike radi).. ono što mi je preostalo za napraviti je:

 

- instalirati Windows 98SE i sve drivere i pizdarije, da komp radi bez greške

- napraviti stalak za matičnu ploču od bakrenih ploča koje su mi ostale od zadnjeg projekta i drveta (matična će stajati vertikalno)

- urediti napajanje i uklopiti ga u stalak zajedno sa CD-ROMom

- posložiti svo kablovinje (kablovi od napajanja, IDE i FDD kablovi) - sve lijepo posložiti, obojati konektore, zamijeniti žice sa crnima, IDE i FDD kablove obojat u bakreno

- i sredit sitne detalje

- odgovarati na poruke kako to neće nikad radit

 

Želim napraviti vertikalno otvoreno kućište, gdje će svaka komponenta biti vidljiva, gdje će uređaji biti otvoreni kako bi se vidjele iznutrice.

Znam da CD-ROM i Floppy neće raditi, ali nije niti potrebno, želim samo da ljudi mogu vidjeti unutar njih, kako su napravljeni, kako funkcioniraju.

 

U nastavku samo par fotki kompa kad je došao, komponenti koje su unutra i onoga što sam do sada napravio.

Montarinari čet 5.9.2019 13:16
fer-de-lance kaže...

Kolega, sve su to krasni projekti u zadnje vrijeme, ali vjerujem da nisam jedini koji čeka update ovog projekta:

https://www.bug.hr/forum/topic/samogradnja-openito/kud-ja-ne-svi-tuda-yoda/265789.aspx

Stali radovi ili nije ispalo baš reprezentativno?

 

 

 Oj Ahilova peto :) ovo je na holdu jer sam krenuo u sve ove ostale stvari... to čeka zimu :) ali sam složio svu stolariju, podove, i skoro sve zidove... napravit ću to... kad tad :)

Montarinari čet 5.9.2019 13:17
Minneyar kaže...

Samo jedno pitanje... zasto? :D

 Zašto ne? :)

 

Taj cijeli komp je trebao ići u smeće, ovako će dobiti novi život u obliku za koji nikada nije bio namijenjen... a i kad mi netko dođe doma i pita: koji ti je ono qrac, ja ću biti sretan :)

ihush čet 5.9.2019 13:32
Montarinari kaže...

Evo mene opet :)

 

Prije točno 20 godina, Intel je izdao zadnju seriju procesora koji koriste Slot 1, kodnog imena Coppermine. ..

 

..

- posložiti svo kablovinje (kablovi od napajanja, IDE i FDD kablovi) - sve lijepo posložiti, obojati konektore, zamijeniti žice sa crnima, IDE i FDD kablove obojat u bakreno

- i sredit sitne detalje

..

 - CU je socket cpu, katmai je posljedni slot, prijelaz pent-2-3 generacije (copper je 3.) + ali naravno u prijelazu su postojali adapteri, socket cpu se mogao postaviti na slot tj samo kao rebrand i sl. obveze intela za isporuku ugovorenih, pa su tako poneki sretnici dobili đabe p3 po cijeni p2 i sl. (nevažno, ali je šteta da se provuče sitna greškica u zanimljivom projektu..) :)

 

-flat kablove možeš rasplesti, ako imaš volje (rekao bi da imaš..) ovisi kako planiraš posložiti, može biti praktično, manje smeta pogledu i protoku zraka i sl. (ili flat lijepo preklopljeni..)

 

-možda i ja jednog dana posložim koji vintage pici.. predugo to odgađam (što je indikator da ću jednako nastaviti).. no bar netko to i napravi.

 

Lijepo. .. (a btw, koju boju koristiš? .. ne smeta?)

 

Montarinari čet 5.9.2019 16:37
ihush kaže...
Montarinari kaže...

Evo mene opet :)

 

Prije točno 20 godina, Intel je izdao zadnju seriju procesora koji koriste Slot 1, kodnog imena Coppermine. ..

 

..

- posložiti svo kablovinje (kablovi od napajanja, IDE i FDD kablovi) - sve lijepo posložiti, obojati konektore, zamijeniti žice sa crnima, IDE i FDD kablove obojat u bakreno

- i sredit sitne detalje

..

 - CU je socket cpu, katmai je posljedni slot, prijelaz pent-2-3 generacije (copper je 3.) + ali naravno u prijelazu su postojali adapteri, socket cpu se mogao postaviti na slot tj samo kao rebrand i sl. obveze intela za isporuku ugovorenih, pa su tako poneki sretnici dobili đabe p3 po cijeni p2 i sl. (nevažno, ali je šteta da se provuče sitna greškica u zanimljivom projektu..) :)

 

-flat kablove možeš rasplesti, ako imaš volje (rekao bi da imaš..) ovisi kako planiraš posložiti, može biti praktično, manje smeta pogledu i protoku zraka i sl. (ili flat lijepo preklopljeni..)

 

-možda i ja jednog dana posložim koji vintage pici.. predugo to odgađam (što je indikator da ću jednako nastaviti).. no bar netko to i napravi.

 

Lijepo. .. (a btw, koju boju koristiš? .. ne smeta?)

 

 Sve je farbano sa Tamyia akrilnim bojama (Airbrushano) - Ne smeta, radi bez greške. Naravno, treba maskirati sve ono što je bitno prije farbanja.

Montarinari čet 5.9.2019 21:01
ihush kaže...
Montarinari kaže...

Evo mene opet :)

 

Prije točno 20 godina, Intel je izdao zadnju seriju procesora koji koriste Slot 1, kodnog imena Coppermine. ..

 

..

- posložiti svo kablovinje (kablovi od napajanja, IDE i FDD kablovi) - sve lijepo posložiti, obojati konektore, zamijeniti žice sa crnima, IDE i FDD kablove obojat u bakreno

- i sredit sitne detalje

..

 - CU je socket cpu, katmai je posljedni slot, prijelaz pent-2-3 generacije (copper je 3.) + ali naravno u prijelazu su postojali adapteri, socket cpu se mogao postaviti na slot tj samo kao rebrand i sl. obveze intela za isporuku ugovorenih, pa su tako poneki sretnici dobili đabe p3 po cijeni p2 i sl. (nevažno, ali je šteta da se provuče sitna greškica u zanimljivom projektu..) :)

 

-flat kablove možeš rasplesti, ako imaš volje (rekao bi da imaš..) ovisi kako planiraš posložiti, može biti praktično, manje smeta pogledu i protoku zraka i sl. (ili flat lijepo preklopljeni..)

 

-možda i ja jednog dana posložim koji vintage pici.. predugo to odgađam (što je indikator da ću jednako nastaviti).. no bar netko to i napravi.

 

Lijepo. .. (a btw, koju boju koristiš? .. ne smeta?)

 

 "The Coppermine was available in 370-pin FC-PGA or FC-PGA2 for use with Socket 370, or in SECC2 for Slot 1 (all speeds except 900 and 1100)"

 

Ovaj moj je slotiša ;)

 

Razmišljao sam o tome da raspetljam kablove, ali moram vidjeti kada sve posložim kako ću ih moći staviti... a i jednostavnije i lijepše će mi ih biti ofarbati ako nisu raspetljani... ali, to ću vidjet kada dođem do toga... 

ihush pon 9.9.2019 17:59

-ali vga kabel.. +gravitacija. Treba to podboltati :) (alergičan sam na klimave kontakte, bar plastična vezica ili žvaka ..) :)))

-kao prijedlog, profilni rub koji će glumiti gabarite kućišta, istovremeno i oslonac za vga, tj točno na visini da se vga može ušarafiti/učvrstiti kako to već ide na kućištima. Može se pokriti pleksijem i sl. jer ni otvorene komponente nisu poželjne osim muzejskih izložbi.. (najs tač s otvorenim CD.. i vrti se..) :))

Montarinari pon 9.9.2019 18:43
ihush kaže...

-ali vga kabel.. +gravitacija. Treba to podboltati :) (alergičan sam na klimave kontakte, bar plastična vezica ili žvaka ..) :)))

-kao prijedlog, profilni rub koji će glumiti gabarite kućišta, istovremeno i oslonac za vga, tj točno na visini da se vga može ušarafiti/učvrstiti kako to već ide na kućištima. Može se pokriti pleksijem i sl. jer ni otvorene komponente nisu poželjne osim muzejskih izložbi.. (najs tač s otvorenim CD.. i vrti se..) :))

Ovo neće bit komp koji će se koristiti... složio sam ga čisto da ga složim... imao sam ideju, pa sam to išao napraviti. Smjestio se već među ostalom điđom koju imam na stolu, kao ukras.

 

Ali ipak nisam htio napraviti samo nešto što će lijepo izgledati, htio sam i da radi.