Općenito o mobitelima

Kamere u smartfonima- Rasprava

ocean77 uto 21.5.2019 21:35
Dan1234567890 kaže...
Imao sam do sad mobitele sa pro opcijom i u 99% slučajeva sam slikao u auto modu. Sad imam pixela i kad uspoređujem slike u auto modu, pixel je bolji. Pro mode ne mogu komentirati.

 

Problem je sto cak i ako ostavimo PRO/auto mode po strani Pixel sa samo jednom kamerom nema sto traziti pored ovih danasnjih modela sa 2 ili 3 kamere.

Mnogi uopce ne shvacaju sto znaci imati 12 ili 16mm (umjesto samo 28mm), a o 125mm da ne pricam...Pixel ce vam biti sveta krava dok ne probate bolje.

NorthBlue uto 21.5.2019 22:03

Probaj malo promotriti okolinu i kako većina ljudi koristi smartphone kao kameru i sve će biti jasno.

Mojoj ženi (šogorici, šogoru, mami, tati, nastavi niz) nije uopće bitan broj kamera. Samo point and shoot. Mladi danas više istražuju i zato se polako smartphone fotografija mijenja, ali većina ljudi u slika u auto mode-u skoro 100% vremena.
Onaj smartphone koji daje takve rezultate out of the box će uvijek bolje kotirati od onog koji ima napredniju optiku a da bi dobio isti ili slični rezultat moraš koristiti PRO mod.
Pixel, kao i iPhone ubijaju jednostavnošću i zato kotiraju tako visoko. Klikni gumb i gotovo.




Dan1234567890 uto 21.5.2019 22:25

Probao sam, kao sto sam napisao, presao sam sa p20 pro na pixel 3 prije nekoliko mjeseci, tako da ne pričam o prvom dojmu. Za moje korištenje (99% auto mode) pixel daje bolje rezultate. Sad čak znam koristiti i selfi kameru, sto prije nije bio slučaj, ali to nije ni bitno za ovu temu. Pretežno slikam žive, pomične situacije (ljude), a ne nepomične pejzaže, mačke, mrtvu prirodu ili ljude namještene za slikanje... Također, svoje slike nakon slikanja ne obrađujem u nikakvim aplikacijama, već želim "gotov proizvod" sa kojim nemam post-festum dodatnog posla.
I zadnja, ali ne manje važna prednost pixela, sto pixel pohranjuje na Google photos\drive originalne slike i video.
Prije bih stalno uzimao novi Samsung\Huawei i sl. jer bi imao malo bolju kameru od prethodnika, a onda bi sve te slike stavio u Google photos, gdje iako je pisalo da ne mijenja (komprimira) fotografije do 16MP, zapravo je radio kompresiju čime bi se te razlike u kamerama zapravo i anulirale (u slikama pohranjenim u oblaku). Sad kada više nemam te slike na uređaju i gledam ih sa trenutnog telefona kroz GPhotos, gledam komprimiranu fotografiju i džabe mi to što sam imao novu kameru koje je imala na dxo mark za 5 bolju ocjenu od prethodnog moba (zapravo je toliko bolja od prethodne), kad se to sa pohranom izgubilo.
Ponavljam, ovo sve vrijedi za mene osobno i moj obrazac korištenja kamere na mobitelu, koji slikam 99% u auto modu, ne želim poslije obrađivati fotografije u aplikacijama i ne želim ih u pohranjivati na lokalne diskove ili plaćati storage u cloudu...eto, my 5 cents :-)

zvonac uto 21.5.2019 22:34
NorthBlue kaže...
Probaj malo promotriti okolinu i kako većina ljudi koristi smartphone kao kameru i sve će biti jasno.

Mojoj ženi (šogorici, šogoru, mami, tati, nastavi niz) nije uopće bitan broj kamera. Samo point and shoot. Mladi danas više istražuju i zato se polako smartphone fotografija mijenja, ali većina ljudi u slika u auto mode-u skoro 100% vremena.
Onaj smartphone koji daje takve rezultate out of the box će uvijek bolje kotirati od onog koji ima napredniju optiku a da bi dobio isti ili slični rezultat moraš koristiti PRO mod.
Pixel, kao i iPhone ubijaju jednostavnošću i zato kotiraju tako visoko. Klikni gumb i gotovo.



 Tocno. Ne velim da nije buducnost 2-3 kamere u smartfonu, ali...

Google ce to sredit do savrsenstva dok ubace 2-3 kamere. 

 

Nego, izisao je Asus Zenfone 6, kolko sam vidio, ima jako dobru kameru.

ocean77 uto 21.5.2019 22:55

Ja osim na Google photos pohranjujem i na dva hdd i planiram preci na ssd ubrzo sto se pohrane tice tako da imam original fileove u max kvaliteti s cim god slikao.
Kao sto rekoh, Pixel je super za jednostavne ljude...ja nisam ni jednostavan, a ni "većina"...tako da je meni Pixel tek solidan.
Note 8 i Note 9 nakon njega su mi bili puno bolji camera mobiteli...i video i fotke...ovaj P30 PRO je jos malo veca zvjerka koja nije za svakoga...to je stroj koji prsti od potencijala i koji se srecom moze osloboditi...kod Pixela nemam nista osim onoga u sto ga je uokvirio proizvodjac...savrsen proizvod za Trumpa i Amerikance.

kbenzema sri 22.5.2019 07:26

@ocean77 poštivam tvoje komentare, ali teško mi je neke stvari shvatit. Imao si pixela, dizao ga u nebesa, bio protiv samsunga. Prešao na note, dižeš njega u nebesa, p30 mu nije nikakva konkurencija. Uzeo si p30, sad je on masterpiece, dok opet ne pređeš na neki novi uređaj. Sad na kraju je i pixel prosječan, odjednom ti smetaju preizoštrene slike, ne sjećam se da si to spominjao kad si ga koristio.

Imam sad već godinu dana pixel 2, mislim da sam ga baš od kolege Northblue uzeo i dan danas ne razmišljam o novom uređaju. Svaki novi koji izađe ima minimalno bolju kameru od njega i nema smisla mijenjat ga.

Da u googleu imaju drugu politiku, oni bi s 2 kamere ponizili huawei više nego trump.

ocean77 sri 22.5.2019 08:48
kbenzema kaže...
@ocean77 poštivam tvoje komentare, ali teško mi je neke stvari shvatit. Imao si pixela, dizao ga u nebesa, bio protiv samsunga. Prešao na note, dižeš njega u nebesa, p30 mu nije nikakva konkurencija. Uzeo si p30, sad je on masterpiece, dok opet ne pređeš na neki novi uređaj. Sad na kraju je i pixel prosječan, odjednom ti smetaju preizoštrene slike, ne sjećam se da si to spominjao kad si ga koristio.

Imam sad već godinu dana pixel 2, mislim da sam ga baš od kolege Northblue uzeo i dan danas ne razmišljam o novom uređaju. Svaki novi koji izađe ima minimalno bolju kameru od njega i nema smisla mijenjat ga.

Da u googleu imaju drugu politiku, oni bi s 2 kamere ponizili huawei više nego trump.

 

 

Zao mi je da moram uopce odgovarati na neke stvari, jer netko cita povrsno i potpuno iskrivljuje ono sto sam pisao stvarajuci neistine.

Srecom pa je sve lako provjerljivo i sve tu pise, pa tko ima vremena uvijek moze vidjeti sto sam pisao...naravno ne izvlaceci iz konteksta rijeci kao ti.

 

Sada imam P30 PRO i za to je najlakse provjeriti i utvrditi da iznosis neistine jer odi na tu temu pa vidi dali sam pisao za njega kao da je masterpiece.

Mobiteli kao uredjaji nisu pegla koju uzmes pa si zadovoljan ili nisi jer dobivaju update pa pocetno nezadovoljstvo nekim stvarima se moze i promjeniti.

Konkretno kod P30 PRO nisam bio zadovoljan sa njegovom kamerom kada sam ga kupio, ali je zadnji update popravio puno toga.

I dalje smatram da taj mobitel u nekim stvarima nije klasa Notea 9.

 

Sto se Note 9 tice njega sam hvalio jer je to zaista jedan kompletan mob i nikakvih zamjerki nisam imao.

 

Za Note 8 sam se zalio na bateriju, kamera mu je odlicna...

 

Pixel 2 XL sam hvalio opcenito, cak i ekran na koji su se mnogi zalili.

Za kameru sam rekao da je super, i dalje to tvrdim iako ima tendenciju preizostravanja i to nisam u proslom postu prvi puta spomenuo.

Hvalio sam zero shutter lag....i dalje nisam naisao na mob koji okida doslovno bez imalo zadrske...stavljao slike munja uhvacenih refleksno...to nebi uspio sa nijednim.

Ono sto je cinjenica je da Pixel ima super kameru za ljude koji imaju malo volje za istrazivanjem pa rekao bih i znanja o fotografiji jer je i stvoren za takve.

Meni to ne odgovara i zato sam sa Pixelom 2 XL zavrsio svoju pricu...

Nema PRO mode, netko ce reci da mu ni ne treba sto je dijelom istina, ali to nije za mene....ja volim pomicati granice, istrazivati krajnje mogucnosti i svi koji su takvi toplo im preporucam da Pixel zaobidju.

 

U odnosu na P30 PRO i dalje tvrdim da Pixel nema sto traziti pokraj njega jer danas kamera na mobitelu vise nije samo glavna kamera...postala je puno vise od toga, a Pixel je zapeo u 2016-17.

Znaci nema sirokokutnu za razliku od P30 PRO koji ima fantasticnu wide kameru koja doslovno otvara novu dimenziju (macro, fotkanje skucenih interijera, vece grupe ljudi na manjem prostoru), nema uopce tele kameru pa cak ni 55mm, a gdje je 125mm koliko ima P30 PRO, nema nikakav PRO mode, nema RAW dok P30 PRO ima PRO mode za sve tri kamere kao i RAW na sve tri...

Znaci usporediv je jedino sa glavnom kamerom i to ako se P30 PRO stavi na AUTO mode i prebaci sa pune rezolucije na onu slabiju od 10 MP...tu je Pixel 2 XL bolji.

 

Tvoj problem je sto ti moj post ili ne citas pazljivo ili ne shvacas kontekst onoga sto pisem.

 

Ja sam sada samo potvrdio u ovom postu sve sto sam naveo i u predhodna 2-3 posta, ali sam nastojao pisati nacinom koji ces valjda lakse shvatiti.

zvonac sri 22.5.2019 08:49

ocean77 , ne sjećam se baš da si komentirao XL2 u negativnom smislu, naprotiv, onda je bila killer kamera, kaj se to dogodilo da je u međuvremenu ipak samo prosječna kamera.

 

 

Rekao sam na početku da će kameru na P30P sredit, očito nekaj u huaweiu rade i to je dobro..

Ali i dalje držim da Gugl ima najbolje kamere out of box, softver im je čudo jedno, znači kupiš pixel, izdvadiš iz kutije, upališ ga, uđeš u kameru i voila.

Kad je ono P30P izišao na tržište, dam se kladit da će još trebat izbacit koji update da kamera bude na visini, jel, huawei uvijek ima nekaj za pokrpat oko kamere.

 Gugl za ovu godinu nema konkurenciju trenutno, naravno da je sad P30P aktualan, ali, čekamo jesen i novi P4 koji će bit konkurencija, aktualnim modelima, mislim da će onda bit bolja usporedba sa sadašnjim flagšipima, onda ćemo vidit pravo stanje.

 

Da, Guglu fali manual mode, možda mu je to jedna od većih zamjerki i možda je to nekom od presudne važnosti, naravno da onda neće gledat Pixele za kupnju.

Kao što sam rekao gore, ak ove godine Gugl ubaci dvije, tri kamere uz vrhunski softver, ne očekujem niš manje ispod toga, sumnjam da će ostat na jednoj kameri, trendove se mora pratit.

 

Dan1234567890 , si zadovoljan s kamerom općenito na P3? Dok fotkaš u HDRu on instantno to napravi, nema onog čekanja kod obrade HDR fotke? Pošto ima taj posebni čip namjenjen za te stvari.

Video je jako dobar, al noćne snimke su solidne, zvuk bi mogao bit daleko bolji na Pixelima, tu Gugl mora poradit na tome.

ocean77 sri 22.5.2019 09:01
zvonac kaže...

ocean77 , ne sjećam se baš da si komentirao XL2 u negativnom smislu, naprotiv, onda je bila killer kamera, kaj se to dogodilo da je u međuvremenu ipak samo prosječna kamera.

 

 

 

 

Nista ja drugacije ne pisem za Pixel nego prije...samo jedan primjer moga posta:

 

https://www.bug.hr/forum/topic/mobiteli/kamere-smartfonima-rasprava/255401.aspx?page=76&jumpto=5899678&sort=asc&view=flat

 

Znaci ponavljam treci puta...super kamera za nekoga tko ne misli ulagati nikakav trud, ne misli raditi nista kreativno, ne misli uciti o fotografiji jer bez PRO mode nikada nista neces nauciti...za to je Pixel stvoren.

Dobra kamera, odnosno SW i to je to...imao, probao, vidio, rezultati super, ali to nije za mene...da je, imao bih ga jos.

R36 sri 22.5.2019 09:24

Nastavno na Pixel 2 XL i P30 Pro.

Pixel je općenito vrhunski camera mob ali se ne može mjerit s P30 Pro. P30 Pro je svestran a to 2XL nije. Sve u svoje vrijeme je bilo top., ali u 2019. god Pixel 2XL/Pixel 3XL nema što više tražit. Jednostavno kupci traže svestran camera mobitel.

 

Kažem...da ode sve u k... s Huaweijem, jedino što bi uzeo bi bio Pixel 4/5. Više me Samsung i slični ne zanimaju dok ne naprave ono nešto., a trenutno koliko vidim ni ova godina nije njihova.

 

Ta svestranos kamere P30 Pro te ne ostavlja ravnodušnim. Samo bi ga zbog zoom kupio...

 

 

Dan1234567890 sri 22.5.2019 09:35
ocean77 kaže...

 

U odnosu na P30 PRO i dalje tvrdim da Pixel nema sto traziti pokraj njega jer danas kamera na mobitelu vise nije samo glavna kamera...postala je puno vise od toga, a Pixel je zapeo u 2016-17.

Znaci nema sirokokutnu za razliku od P30 PRO koji ima fantasticnu wide kameru koja doslovno otvara novu dimenziju (macro, fotkanje skucenih interijera, vece grupe ljudi na manjem prostoru), nema uopce tele kameru pa cak ni 55mm, a gdje je 125mm koliko ima P30 PRO, nema nikakav PRO mode, nema RAW dok P30 PRO ima PRO mode za sve tri kamere kao i RAW na sve tri...

Znaci usporediv je jedino sa glavnom kamerom i to ako se P30 PRO stavi na AUTO mode i prebaci sa pune rezolucije na onu slabiju od 10 MP...tu je Pixel 2 XL bolji.

 

 Ispravak netočnog navoda, Pixel ima RAW, ja ga ne koristim....

zvonac kaže...

 

 

Dan1234567890 , si zadovoljan s kamerom općenito na P3? Dok fotkaš u HDRu on instantno to napravi, nema onog čekanja kod obrade HDR fotke? Pošto ima taj posebni čip namjenjen za te stvari.

Video je jako dobar, al noćne snimke su solidne, zvuk bi mogao bit daleko bolji na Pixelima, tu Gugl mora poradit na tome.

HDR je upaljen cijelo vrijeme (vidis na SS) i slike mozes odmah viditi. ono što se zna vidjeti dok opalim fotku i odmah  ugasim mob nakon toga, na lockscreenu pise "processing HDR image" i to traje 1sec i onda nestane... sad sto se tocno dogada, ne znam, vjerojatnosto pixel radi neki HDR postprocesing ili to ima veze s tim sto on ne slika 1 fotku, nego zapravo kratki filmic od 1sec (kad gledam fotke, sve su mi kao kratki gifovi, gdje mogu kroz opcije odabrati select shot i on mi predlozi koja je nabolja po njemu. to je super za slikanje ljudi - štp najcesce radim, gdje netko ispadne da čudno gleda negdje sa strane, a ovako na svakoj fotki skoro mozes uhvatiti sve ljude da se smiješe i gledaju u kameru). to se mze i ugasiti da se ne vidi kada gledas fotke, ali i naknadno upaliti i sve fotke koje si prije slikao vidis kao te gifove.

 

Što se tiče kolege oceana11 (:-)), cijenim negovo znanje o fotografiji koje opsežno i sigurno veće od mojeg, ali stavovi su mu često dosta "čudni".

Dan1234567890 sri 22.5.2019 09:55
ocean77 kaže...

 

U odnosu na P30 PRO i dalje tvrdim da Pixel nema sto traziti pokraj njega jer danas kamera na mobitelu vise nije samo glavna kamera...postala je puno vise od toga, a Pixel je zapeo u 2016-17.

Znaci nema sirokokutnu za razliku od P30 PRO koji ima fantasticnu wide kameru koja doslovno otvara novu dimenziju (macro, fotkanje skucenih interijera, vece grupe ljudi na manjem prostoru), nema uopce tele kameru pa cak ni 55mm, a gdje je 125mm koliko ima P30 PRO, nema nikakav PRO mode, nema RAW dok P30 PRO ima PRO mode za sve tri kamere kao i RAW na sve tri...

Znaci usporediv je jedino sa glavnom kamerom i to ako se P30 PRO stavi na AUTO mode i prebaci sa pune rezolucije na onu slabiju od 10 MP...tu je Pixel 2 XL bolji.

 

 

 

ocean77 kaže...
Super, dodali su RAW...jos da dodaju PRO i wide i tele onda ce to biti mob vrijedan moje paznje.

 Još jedan ispravak netočnog navoda - tj. dodatak - Ima wide kameru, s kojom bas slikam veće grupe ljudi na manjem prostoru, što se naveo da se ne moze, samo što te 2 kamere ima naprijed, a ne oodozada kao P30 pro 

zvonac sri 22.5.2019 11:54

Ak ćemo gledat ovogodišnje flagšipe, Gugl nema trenutno konja za utrku, pošto će tek izbacit flagšip u 10tom mjesecu, taman bu zadnji izbacio flagšip za ovu godinu, normalno da ga konkurencija "šije" za sad.

pacijent007 sri 22.5.2019 13:58

Čitam ovdje redovito komentare da vidim kako napreduje tehnologija i primjećujem da ima vas par forumasa koji baš detaljno analizirate što koji mob može i što mu fali. Moje pitanje je što vi to slikate i za što koristite fotke koje uslikate kad su vam tako neke male stvari toliko bitne da je deal breaker I da su pro mode i raw apsolutni must, wide camera, 5x zoom, preizostrena ili nedovoljno izostrena slika i što sve nisam vidio. I da ste voljni dati tolike novce na novi uređaj s tim mogućnostima.

 

Ovo ne pitam toksično nego stvarno iz interesa jer da ne znam u kojoj sam temi zakleo bih se da čitam recenzije dslra. Zoom, wide angle, macro, duga ekspozicije... Imam nekako osjećaj da onaj tko pokazuje takav interes za fotografiju i koristi aktivno te feature ce kupiti ako ništa neki polovni dslr za 2-3-4k I pojest te telefone za doručak a imat fantasticno iskustvo s fotografijom. Ja osobno koristim s7 sad i kamera mi jako dobro služi za fotkanje ovako casual, pogotovo u pro modu a dslr koristim kad planiram baš nešto fotkat specifično 

R36 sri 22.5.2019 15:04
pacijent007 kaže...

Čitam ovdje redovito komentare da vidim kako napreduje tehnologija i primjećujem da ima vas par forumasa koji baš detaljno analizirate što koji mob može i što mu fali. Moje pitanje je što vi to slikate i za što koristite fotke koje uslikate kad su vam tako neke male stvari toliko bitne da je deal breaker I da su pro mode i raw apsolutni must, wide camera, 5x zoom, preizostrena ili nedovoljno izostrena slika i što sve nisam vidio. I da ste voljni dati tolike novce na novi uređaj s tim mogućnostima.

 

Ovo ne pitam toksično nego stvarno iz interesa jer da ne znam u kojoj sam temi zakleo bih se da čitam recenzije dslra. Zoom, wide angle, macro, duga ekspozicije... Imam nekako osjećaj da onaj tko pokazuje takav interes za fotografiju i koristi aktivno te feature ce kupiti ako ništa neki polovni dslr za 2-3-4k I pojest te telefone za doručak a imat fantasticno iskustvo s fotografijom. Ja osobno koristim s7 sad i kamera mi jako dobro služi za fotkanje ovako casual, pogotovo u pro modu a dslr koristim kad planiram baš nešto fotkat specifično 

 A ne znam kolega što ti je nejasno. Za svoje novce želim trenutno najbolje. Te male stvari koje tebi nisu bitne, nama jesu.

 

Isto kad sam kupovao automobil...detaljno sam analizirao razliku između BMW,Audija i Mercedesa....

Ista priča s laptopom koji sam kupio prije 2mj - analizitao detaljno koji procesor, grafičku, ekran itd.. ima.

Kupio perilicu/sušilicu rublja - također detaljno analizirao koju da uzmem. Na kraju kupio LG.

 

Sad sam ženi kupio Samsung Gear Watch za 300kn HT-u. Vidio sam da jeftinije nigdje neću proči...

 

Ako hočeš najbolje za svoju lovu, jednostavno moraš analizirat. Ako neću analizirat, mogao sam si kupit mob za 200 eura pa me zaboli ona stvar, a ne P30 Pro.

 

 

bloodborne sri 22.5.2019 15:23

Mislim da je kolega pacijent htio reci da je mob za poslikat nes li la.

Za nes konkretno meni takoder nema do dslr-a.

Zadivljen sam s p30p, ali posto ga nisam kupio radi kamere nisam se ni posteno igrao njome.

 

Igracka slikana p30p auto mode.

NorthBlue sri 22.5.2019 15:41

Mob je danas zamijenio kompaktne fotoaparate i definitivno nije samo li la za poslikati.
Smartphone fotografija je postala toliko dobra da laik ne može vidjeti razliku na ekranu. A da ne pričamo o tome da je uvijek s tobom.

digitall sri 22.5.2019 16:28
pacijent007 kaže...

Čitam ovdje redovito komentare da vidim kako napreduje tehnologija i primjećujem da ima vas par forumasa koji baš detaljno analizirate što koji mob može i što mu fali. Moje pitanje je što vi to slikate i za što koristite fotke koje uslikate kad su vam tako neke male stvari toliko bitne da je deal breaker I da su pro mode i raw apsolutni must, wide camera, 5x zoom, preizostrena ili nedovoljno izostrena slika i što sve nisam vidio. I da ste voljni dati tolike novce na novi uređaj s tim mogućnostima.

 

Ovo ne pitam toksično nego stvarno iz interesa jer da ne znam u kojoj sam temi zakleo bih se da čitam recenzije dslra. Zoom, wide angle, macro, duga ekspozicije... Imam nekako osjećaj da onaj tko pokazuje takav interes za fotografiju i koristi aktivno te feature ce kupiti ako ništa neki polovni dslr za 2-3-4k I pojest te telefone za doručak a imat fantasticno iskustvo s fotografijom. Ja osobno koristim s7 sad i kamera mi jako dobro služi za fotkanje ovako casual, pogotovo u pro modu a dslr koristim kad planiram baš nešto fotkat specifično 

 ima nas koji volimo fotkati a prodali smo dslr radi toga sto nikad nije uz nas, pa trazimo da ono sto svakako stoji u depu ima sto bolje foto mogućnosti.. i ne, to nije ni kompakt koji stane u dep jer je to opet neki drugi uređaj koji nije 24/7 uz nas

pacijent007 sri 22.5.2019 17:14
R36 kaže...

 A ne znam kolega što ti je nejasno. Za svoje novce želim trenutno najbolje. Te male stvari koje tebi nisu bitne, nama jesu.

 

Isto kad sam kupovao automobil...detaljno sam analizirao razliku između BMW,Audija i Mercedesa....

Ista priča s laptopom koji sam kupio prije 2mj - analizitao detaljno koji procesor, grafičku, ekran itd.. ima.

Kupio perilicu/sušilicu rublja - također detaljno analizirao koju da uzmem. Na kraju kupio LG.

 

Sad sam ženi kupio Samsung Gear Watch za 300kn HT-u. Vidio sam da jeftinije nigdje neću proči...

 

Ako hočeš najbolje za svoju lovu, jednostavno moraš analizirat. Ako neću analizirat, mogao sam si kupit mob za 200 eura pa me zaboli ona stvar, a ne P30 Pro.

 

 

 Jasno je meni da se gleda sta je najbolje za pare koje se daju, ja gledam da mi je mob i dobar u ruci i lijep, i bateriju i ekran uz kameru. Poanta je bila da svaki flagship vec u startu daje jako dobre fotke koje i vise nego mogu posluzit kao uspomena na nesto sto ufotkas usput ili ako se nades na putovanju ili nesto za instagram ili stogod drugo, a za igranje sa ekspozicijama, zumom i vjezbanje slaganja kompozicije i koristenje manualnog moda je dslr vrh i ima neku car.
Krivo smo se bili razumjeli, poanta je bila Note 9 je do jucer bio top topova i vi ste svi isprobali ga, danas je to p30p i sad je on vrh i opet ga vas par koristi kao i vecinu drugih. Zato sam pitao u cemu je stvar da svakih par mjeseci mijenjate zbog fotica mob, jer u tom slucaju vec nakon godinu dvije bi se isplatio dslr

R36 čet 23.5.2019 09:23
pacijent007 kaže...
R36 kaže...

 A ne znam kolega što ti je nejasno. Za svoje novce želim trenutno najbolje. Te male stvari koje tebi nisu bitne, nama jesu.

 

Isto kad sam kupovao automobil...detaljno sam analizirao razliku između BMW,Audija i Mercedesa....

Ista priča s laptopom koji sam kupio prije 2mj - analizitao detaljno koji procesor, grafičku, ekran itd.. ima.

Kupio perilicu/sušilicu rublja - također detaljno analizirao koju da uzmem. Na kraju kupio LG.

 

Sad sam ženi kupio Samsung Gear Watch za 300kn HT-u. Vidio sam da jeftinije nigdje neću proči...

 

Ako hočeš najbolje za svoju lovu, jednostavno moraš analizirat. Ako neću analizirat, mogao sam si kupit mob za 200 eura pa me zaboli ona stvar, a ne P30 Pro.

 

 

 Jasno je meni da se gleda sta je najbolje za pare koje se daju, ja gledam da mi je mob i dobar u ruci i lijep, i bateriju i ekran uz kameru. Poanta je bila da svaki flagship vec u startu daje jako dobre fotke koje i vise nego mogu posluzit kao uspomena na nesto sto ufotkas usput ili ako se nades na putovanju ili nesto za instagram ili stogod drugo, a za igranje sa ekspozicijama, zumom i vjezbanje slaganja kompozicije i koristenje manualnog moda je dslr vrh i ima neku car.
Krivo smo se bili razumjeli, poanta je bila Note 9 je do jucer bio top topova i vi ste svi isprobali ga, danas je to p30p i sad je on vrh i opet ga vas par koristi kao i vecinu drugih. Zato sam pitao u cemu je stvar da svakih par mjeseci mijenjate zbog fotica mob, jer u tom slucaju vec nakon godinu dvije bi se isplatio dslr

Vidiš meni ljepota mobitela nije presudna. Iskreno ni ne znam što bi trebao značit lijep mob. Svaki mob je kao neki četverokut pofarban u neku boju. Šta sad tu može biti lijepo...ne kužim.

 

Meni nikad Note 9 nije bio top topova...

 

U čemu je stvar što osobno ja mjenjam mobitele : Iskreno zabavlja me mjenjaje mobitela ali sve što sam stariji laganini me to pušta. Razlog zašto sam mob tj P30 Pro uzeo na pretplatu je baš zbog toga da ostane kod mene što duže. Do sad nije jedan mob nisam imao na pretplati. Sve je bila gotovina/njuškalo/ebay.

Netko voli putovat, pa proputuje pola planete. Netko voli automobile, pa ih svako malo mjenat...mene zabavljaju mobiteli.

 

Iskreno s P30 Pro imam sve i trenutno ne vidim zašto bi ga mjenjao - brzina, baterija, kamera, punenje, dizajn.

Čitatelj čet 23.5.2019 10:33

Evo usporedio sam Nokiu 808, Lumiu 1020, Lumiu 950XL i Note8.

Daleko najprirodniju i najtocniju fotografiju ima Nokia 808.

Najbolje u mraku se snalazi 1020 sa svojim Xenom reflektorom.

950XL je "baba za sve", sa tri LED blica raznih nijansi, mozes

napravit zaista svasta, ali ne u ekstremnim situacijama, mrak,

brze snimke itd, tu su 1020 i 808 bolje.

Note8 je "najbrzi" kod okidanja, i ocekivano s obzirom da je najnoviji

i ima najjaci hardware (procesor, ram itd), ali kao kvaliteta kamere/a,

nije nista posebno "wau". Bolji je od jeftinih kineza,

ali zadivljujuc nije - osobito kad usporedim sa svojim jeftinim Canon 1300D,

koji nije nista posebno, al objektiv je dobar i tu ne mogu mobiteli pratiti.

zvonac čet 23.5.2019 13:49
pacijent007 kaže...

 

 Jasno je meni da se gleda sta je najbolje za pare koje se daju, ja gledam da mi je mob i dobar u ruci i lijep, i bateriju i ekran uz kameru. Poanta je bila da svaki flagship vec u startu daje jako dobre fotke koje i vise nego mogu posluzit kao uspomena na nesto sto ufotkas usput ili ako se nades na putovanju ili nesto za instagram ili stogod drugo, a za igranje sa ekspozicijama, zumom i vjezbanje slaganja kompozicije i koristenje manualnog moda je dslr vrh i ima neku car.
Krivo smo se bili razumjeli, poanta je bila Note 9 je do jucer bio top topova i vi ste svi isprobali ga, danas je to p30p i sad je on vrh i opet ga vas par koristi kao i vecinu drugih. Zato sam pitao u cemu je stvar da svakih par mjeseci mijenjate zbog fotica mob, jer u tom slucaju vec nakon godinu dvije bi se isplatio dslr

 Eh da bar, recimo S10,radi prosječne fotke, video odličan, čak ni P30P nije u startu radio dobro fotke, sad kolko se priča, navodno je huawei ispravio kroz updatee..

Vjerovao ili ne, imam U11, komotno mogu reć da može parirat današnjim flagšipima, kod mene je već 1.5god i sve nakon njega, ne vidim mu dostojnu zamjenu, premale su razlike da bih se natjerao na drugi model, al pošto je već ekran napuknut, izdržat će bar do izlaska Pixela 4. Ne znam, imam osjećaj da foto segment stagnira lagano, sad se ubacuje više kamera u mob, pa onda dok puste updateove da to isprave, kak to obično biva, eto već novih modela na izlasku, i tak u krug.

 

Što se tiče fotića, dslr il ovih mirrorless sistema, napustio davno taj segment, ovdje imam sve u jednom, jest da kvaliteta fotki nije na razini fotića, al kompromis se mora napravit, a i kak vrijeme ide, smartfoni rade sve bolje i bolje fotke; imam sve manje i manje želju za korištenjem fotoaparata, pa i taman da radi woooow fotke, sa fotićem nemrem telefonirat, slat mejlove, surfat itd

 

@Čitatelj, dobro da si spomenuo 950XL, ima odličnu kameru još i dan danas, jest da po noći nije baš bajna, al generalno, kamera je fenomenalna.

ocean77 čet 23.5.2019 14:12

Zvonac kako mozes napisati da kamere u mobitelima stagniraju...stagnira Pixel i jos neki koji recikliraju jedan te isti senzor vec trecu godinu...

Zadnjih godina smo imali pregršt noviteta sto se kamera tice pocevsi od sirokokutnih, tele kamera sa cak 125mm optickih, neki su se maknuli sa 1/2.55 senzora na velicine o kojima smo sanjali i dosli u nivo L1020...itd.