Punti ned 27.10.2019 10:57

Prema izvoru:

 

https://www.androidpolice.com/2019/10/26/screw-your-carrier-heres-how-to-enable-rcs-in-the-messages-app-yourself-right-now/

 

omogućeno je slanje i primanje RCS poruka diljem svijeta, neovisno o mobilnom operateru.

 

Potrebno je aktivirati beta program za Android Messages i odraditi aktivaciju prema linku gore. Instalirao sam na svoj mobitel (Nokia 6.1, Pie, VIP odn. A1) i suprugin (Xiaomi Mi A1, Pie, bonbon) i stvar definitivno radi.

 

Pozivam vas da testirate, ako vas zanima. Koliko vidim u ovih pola sata, stvar šljaka prema specifikaciji.

Marko :D ned 27.10.2019 13:55

Sad meni nešto nije jasno. Zanima me što se događa u ova četiri scenarija;

  1. ako ja imam ugašene mobilne podatke i Wi-Fi, onda se šalje obična poruka?
  2. ako ja pošaljem RCS poruku, a osoba ima isključene mobilne podatke i Wi-Fi, hoće li dobiti poruku odmah ili će je dobiti tek kada ručno upali mobilne podatke i Wi-Fi?
  3. može li se poruka poslati onima koji ne koriste RCS?
  4. mogu li odabrati što želim poslati RCS, SMS ili MMS?
Punti ned 27.10.2019 15:08

Pod 1, 2 i 3: ako ti i/ili primatelj s kojim želiš chat ne ispunjavate uvjete za chat, automatski će ti biti ponuđene samo SMS i MMS opcija.
Pod 4: ne, ako zadovoljava uvjete, ide mu RCS automatski.

Ne, ne znam kako i koliko se naplaćuje (pretpostavljam da bi to bilo pitanje 5).

Marko :D ned 27.10.2019 15:41

Na tvoje pitanje, ja mogu odgovoriti. RCS poruke se ne naplaćuje ništa dodatno budući da se za slanje istih koriste Wi-Fi i mobilni podaci. Slanje ti se naplaćuje samo kada koristiš mobilne podatke, a nemaš aktiviran podatkovni paket kod operatera (logično, jer ideš na internet).

 

Kada RCS implementiraju operateri, postoji mogućnost za naplaćivanje poruka (kao što je to slučaj kod SMS-a). Sada poruke idu preko Google-ovih poslužitelja, ali kada RCS implementiraju operateri, poruke će se slati preko njihovih poslužitelja.

 

Što se tiče ovog zaobilaska, treba imati na umu da Google ovo može ugasiti u svakom trenutku, pogotovo ako se samo radi o testiranju.

Marko :D pon 28.10.2019 13:53
IvanBrekalo kaže...
Kaj su to rcs poruke??

RCS je poboljšani SMS iliti ono što je iMessage na iOS-u. Za rad RCS-a ti je potreban internet budući da se poruke šalju preko Google-ovih poslužitelja (dok isti standard ne implementiraju operateri)...

maxy0 pon 28.10.2019 19:39

Instalirao sam na svoj mob i na mob od mame i radi chat, no onda sam ugasio na njenom mobitelu internet i wifi i poslao poruku sa svog mobitela i ista se uopce nije pretvorila u sms nego nije nista došlo dok nisam ponovno upalio internet, tako da ide deinstall..

 

A između ostalog, to je dobra stvar kad bi svaki uređaj na androidu to imao, pa da kad nekom zelis poslati poruku/sms da ti se ne naplati poruka, ionako svi imaju whstapp/viber/messenger

Veliki Brat pon 28.10.2019 20:55

Bezveze.

Ako moraš imat podatkovni promet onda to nije niti zamjena niti nadogradnja na SMS, nego pandan IM programima.

Pričaju na ovom linku kako 98% korisnika mobitela koristi SMS i nikome ne dolazi iz dupeta u glavu da je to upravo zato što je jednostavan. Ove gluposti sa smajlijima i slikama zapravi nikome ne trebaju, za to imaju sto aplikacija i to kroz različite platforme, a ne samo ograničene na Android.

 

Ali kažem, čim zahtjeva podatkovni promet, to nije to...

Eventualno proširiti SMS tako da ima više znakova i standardno podržava razne znakove i to je to - odličan alat za brzu komunikaciju. Sve ostalo je višak. 

Marko :D pon 28.10.2019 23:19
Veliki Brat kaže...

Bezveze.

Ako moraš imat podatkovni promet onda to nije niti zamjena niti nadogradnja na SMS, nego pandan IM programima.

Pričaju na ovom linku kako 98% korisnika mobitela koristi SMS i nikome ne dolazi iz dupeta u glavu da je to upravo zato što je jednostavan. Ove gluposti sa smajlijima i slikama zapravi nikome ne trebaju, za to imaju sto aplikacija i to kroz različite platforme, a ne samo ograničene na Android.

MMS, nadogradnja SMS-a, također koristi podatkovni promet i ima jako puno ograničenja. RCS to želi promijeniti; s njim možeš poslati slike visoke kvalitete, datoteke i slično.

 

Sve aplikacije za razmjenu besplatnih poruka koriste podatkovni promet, RCS nije iznimka. Prednost korištenja RCS-a je što umjesto da koristiš više aplikacija (poput WhatsAppa, Vibera i sl.) koristiš samo jednu i to onu za SMS/MMS koja dolazi s mobilnim uređajem. Dodatna prednost je ta što ne moraš koristiti razne aplikacije koje koriste tvoji prijatelji jer bi svi bili na jednoj.

 

Koncept je dobro zamišljen, ali glupo mi je imati podatkovni promet uključen 24/7/365. Bolja solucija bi bila da operater u tarifi uvede neograničene (RCS) poruke i da ti se podatkovni promet uključuje automatski kada ti je poslana poruka. Baš onako kako funkcionira MMS.

Marko :D pon 28.10.2019 23:24
crazy_luđak kaže...

Dakle 'besplatne' poruke koje idu preko interneta... da bar tako nesto sada imamo

RCS je, u principu, isto što i WhatsApp ili bolja verzija MMS-a. Jedina prednost istog nad raznim aplikacijama je što bi onda svi koristili RCS i ne bi morao imati više instaliranih aplikacija zato što svaki prijatelj koristi drugu aplikaciju.

Veliki Brat uto 29.10.2019 09:57
Marko :D kaže...

MMS, nadogradnja SMS-a, također koristi podatkovni promet i ima jako puno ograničenja. RCS to želi promijeniti; s njim možeš poslati slike visoke kvalitete, datoteke i slično.

 

Sve aplikacije za razmjenu besplatnih poruka koriste podatkovni promet, RCS nije iznimka. Prednost korištenja RCS-a je što umjesto da koristiš više aplikacija (poput WhatsAppa, Vibera i sl.)... 

Nije poanta to, nego da korisnik mora imati ugovorenu uslugu i uključen wifi ili mobile data.

Kod sms-a (a koliko se sjećam i MMS-a) to ne treba.I  to je ta razlika, zato to i je sranje.

A ovo da imaš još jednu aplikaciju kako ne bi morao imati neku drugu me podsjeća na onu priču o izmišljanju 15. standarda... 

Marko :D uto 29.10.2019 10:05
Veliki Brat kaže...
Marko :D kaže...

MMS, nadogradnja SMS-a, također koristi podatkovni promet i ima jako puno ograničenja. RCS to želi promijeniti; s njim možeš poslati slike visoke kvalitete, datoteke i slično.

 

Sve aplikacije za razmjenu besplatnih poruka koriste podatkovni promet, RCS nije iznimka. Prednost korištenja RCS-a je što umjesto da koristiš više aplikacija (poput WhatsAppa, Vibera i sl.)... 

Nije poanta to, nego da korisnik mora imati ugovorenu uslugu i uključen wifi ili mobile data.

Kod sms-a (a koliko se sjećam i MMS-a) to ne treba.I  to je ta razlika, zato to i je sranje.

A ovo da imaš još jednu aplikaciju kako ne bi morao imati neku drugu me podsjeća na onu priču o izmišljanju 15. standarda... 

MMS koristi podatkovnu vezu. Pošalji nekome nešto preko MMS-a i gledaj u statusnu traku kada se šalje; vidjeti ćeš da ti za to vrijeme rade mobilni podaci. Korisniku koji prima poruku, također se tada uključuju mobilni podaci za preuzimanje sadržaja. Imaj na umu da s RCS-om možeš slati više sadržaja, nisi ograničen na broj znakova, a radi i preko Wi-Fija i mobilnih podataka.

 

MMS radi tako da se poruka pohranjuje na poslužiteljima operatera i radi samo na mobilnim podacima (bar kod nas). A još se i naplaćuje 2 kn po poruci, bez obzira imao ti u tarifi uključene besplatne poruke ili internet. RCS dobro dođe onima koji nemaju (ne žele) instalirati WhatsApp, Viber i druge aplikacije, a istovremeno žele imati besplatne poruke. Iskreno, nemam ništa protiv da se MMS zamijeni s RCS-om...

Punti uto 29.10.2019 15:00

Ja RCS vidim kao iMessage za Android. Samo, prvo da vidimo taj famozni fallback to SMS kad kontakt nije na WiFi ili podatkovnoj mreži, a ne da poruka ostane visiti dok se ne priključi na neku podatkovnu vezu.

I da poziv (koji je ponuđen u aplikaciji - samo audio ili i video) ne ide na Phone aplikaciju, nego da se ponudi mogućnost odabira Google Duo (još bi bolje bilo da možemo sami postaviti da nas se zove na Duo kad smo npr. na WiFi ili općenito).

E2E enkripcija, također, samo dajte.

Mislim, šta koji klinac izmišljaju toplu vodu kad je Apple to odlično implementirao.

maxy0 sri 30.10.2019 19:58

Ok, sad sam jos malo testirao i chat definitivno radi, zapravo je vrlo lako i brzo to namjestiti, i ono sto sam prosli put rekao da poruka ne dolazi kad se ugasi internet i wifi, zapravo dolazi.

I to točno nakon 5 minuta nakon sto se posalje poruka dođe sms. Po meni malo previše vremena, 1 minuta bi bila taman ako vec nije instantno. 

Marko :D sri 30.10.2019 23:23
maxy0 kaže...

Ok, sad sam jos malo testirao i chat definitivno radi, zapravo je vrlo lako i brzo to namjestiti, i ono sto sam prosli put rekao da poruka ne dolazi kad se ugasi internet i wifi, zapravo dolazi.

I to točno nakon 5 minuta nakon sto se posalje poruka dođe sms. Po meni malo previše vremena, 1 minuta bi bila taman ako vec nije instantno. 

Kakav SMS dođe kad nemaš uključen Wi-Fi/mobilne podatke? Ne razumijem. Što ako pošalješ sliku, a korisnik nema uključen Wi-Fi/mobilne podatke?

 

Nikada nisam imao iPhone, pa ne znam kako funkcionira iMessage u istoj situaciji.

maxy0 čet 31.10.2019 00:16
Marko :D kaže...
maxy0 kaže...

Ok, sad sam jos malo testirao i chat definitivno radi, zapravo je vrlo lako i brzo to namjestiti, i ono sto sam prosli put rekao da poruka ne dolazi kad se ugasi internet i wifi, zapravo dolazi.

I to točno nakon 5 minuta nakon sto se posalje poruka dođe sms. Po meni malo previše vremena, 1 minuta bi bila taman ako vec nije instantno. 

Kakav SMS dođe kad nemaš uključen Wi-Fi/mobilne podatke? Ne razumijem. Što ako pošalješ sliku, a korisnik nema uključen Wi-Fi/mobilne podatke?

 

Nikada nisam imao iPhone, pa ne znam kako funkcionira iMessage u istoj situaciji.

 E za sliku nemam pojma, valjda dode MMS onda primatelju... Ja sam posao poruku i pise mi poslano i nakon 5 min dolazi normalni sms primatelju

Avensac uto 8.9.2020 10:43

Zanimljiv članak koji malo objašnjava problem oko sigurnosti RCS-a

 

https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2020/08/30/google-android-messages-apple-iphone-ipad-imessage-security-update-sms-rcs-whatsapp-encryption/

 

tldr: rcs nema end-to-end encryption, nego funkcionira kao običan SMS  (enkripcija samo između pošiljatelja i googla, dalje ne), pa stoga nije isto kao iMessage s kojim se uspoređuje (ima end-to-end, sms je fallback i korisnik zna prije slanja)

CyberDemonVZ uto 8.9.2020 13:13

Napokon da se napravi neki standard kojeg će, nadam se, svi mobiteli imati po defaultu.

Jedino što me brine su ove informacije koje vidim: Malo testirao, kasne 5 minuta. Ili nije mi radio Wifi pa uopće nije stiglo.. itd.

Ako je to zamjena za SMS, onda baš nije dobro. Pa SMS se koristi za parking, autetikaciju za bakovne transfere, login na razne web usluge... Doslovno treba biti iste sekunde do tebe.

Dobro je da postoji SMS fallback, ali i on će se aktivirati tek nekon nekog vremema ako ne prođe RCS...