Neuk uto 25.12.2018 20:41

Zamolio bih pomoć ako itko zna. Naime, imam stari mobitel LG L90 (D405N) koji trenutno ne koristim.
Dok sam ga još koristio pokušao sam otključati bootloader radi stavljanja nekog novog lakšeg ROM-a , (zato jer Google forsira beskonačne update a nema dovoljno memorije) , međutim to se nije nikako moglo uraditi regularno kako je proizvođač zamislio nego sam našao savjete na XDA forumu kako treba zamijeniti jednu "aboot.bin" datoteku.

Naravno, nakon što sam zamijenio tu datoteku koja bi trebala otključati bootloader nisam više nikako uspjevao podići sustav. Stalno bi zapinjao na LG logu i beskonačno bi se podizao i padao.

Mobitel sam zamijenio drugim i to ostavio po strani.
Međutim nedavno se ukazala potreba da jednoj osobi koja nema smartphone dadem mobitel pa sam opet počeo mozgati kako osposobiti mobitel koji je inače skoro savršeno očuvan. Nema nikakvih hardverskih i fizičkih oštećenja osim što mu je sjeban bootloader. Stoga mi je žao da stoji u ladici a možda nekome može zatrebati.

Nakon par dana igranja i pokušaja paljenja otkrio sam da mobitel mogu upaliti u nekakav "krnji" download mode. Nije pravi download mode jer ga ne prepoznaje LG-jev softwer za popravljanje ali je dovoljno to što preko fastboota mogu pokrenuti TWRP na mobitelu.

E sada mene zanima jedna stvar...
S obzirom da preko kompjutera na mobitelu mogu pokrenuti TWRP, zanima me mogu li ikako sa tim TWRP-om ponovno flashati čitav sustav ?

Na primjer, mogu li onaj KDZ fajl koji sam skinuo i koji je navodno "slika" čitavog operativnog sustava uključivo i bootloadera nekako instalirati preko TWRP-a?

Ako ima ikakvih savijeta , ideja i mišljenja, bio bih jako zahvalan!
Bilo bi mi jako drago ako bih mogao taj mobitel nekako rekuperat i osposobit da se netko drugi može sa njime služiti.
A s obzirom da mobitel trenutno nema nikakvu drugu svrhu osim što skuplja prašinu nemam što izgubiti.

Hvala unaprijed na pomoći! 😉 👍

fer-de-lance uto 25.12.2018 20:52

Pa, budući da možeš u TWRP onda nemaš frke, iz custom recoverya možeš sve.

Skini npr. ovaj lineage (provjeri jel to za tvoj mobitel) i prebaci na mobitel, tj. na njegovu SD karticu, to možeš vjerovatno i tak da kad si u TWRP-u uključiš da ti mounta USB storage (mora biti spojen kabelom na PC kad to biraš).

Ako ne možeš mountati storage dok je u TWRP-u, onda izzvadi SD karticu i prebaci u čitać ili u drugi mobitel pa prebaci taj zip gore i onda vrati u LG i iz TWRP-a onda biraš install zip i to je to kad se flasha.

 

 

 Inače, u TWRP možeš i tak da držiš par tipki stisnuto dok se mob pali:

Power off the device
Press and hold Power + Volume down
When the LG logo appears on the screen, quickly release the Power button, still holding the Volume down button, and press and hold Power again until the "Factory Reset" screen appears. Don't worry, this won't reset the device.
Use the volume keys to navigate up and down and Power to select. Scroll down and select "Yes" and repeat once more. It may take up to 10 seconds for the device to boot to recovery. Make sure you had a custom recovery installed or this will factory reset your device 

 

 

Neuk uto 25.12.2018 20:57

Ok, hvala ali nisam 100% siguran jesam li razumio?

Meni je problem što mobitel ima error u bootloaderu i nemože se nikako pokrenuti.
Nisam siguran da će pomoći ako samo instaliram novi ROM.
Pretpostavljam da treba novu sliku bootloadera (boot.img ?)

A što se tiče mountanja, nisam ni to siguran što znači taj izraz, ali SD karticu normalno vidim kada pokrenem TWRP.

Ako sam u krivu ispravi me?

fer-de-lance uto 25.12.2018 21:06

Ma, to ti je problem u firmwareu, nekaj se corruptalo pa ne može loadati.

Kad flashaš zip s lineage os-om koji sam linkao onda on flasha sve, pa i boot.img (to ti je inače kernel i ramdisk, koje možeš ionak mijenjati kad god poželiš), a bootloader ti nije ni zaključan jer ne bi bilo gore TWRP-a da je.

Tak možeš instalirati i tvornički firmware, ako ima gdje zip za recovery, ali je Lineage puno lakši i bolji.

Uglavnom, trebalo bi sve raditi kad flashaš.

https://download.lineageos.org/w7

Skini najnoviji na tom linku.

A kaj se mountanja tiče, to možeš kad uđeš u recovery (TWRP) i mobitel je kabelom spojen na kompjuter, onda biraš mount u recoveryu i ak ti ponudi mount USB storage onda bude se na kompjuteru pojavio sadržaj SD kartice kao kad normalno spojiš mobitel na PC dok je upaljen.

I onda sam kopiraj taj skinuti zip i biraj install zip.

Ako to ne radi, onda izvadiš SD karticu i nekak nekak drugačije prebaciš taj zip na nju pa ju vratiš nazad i install zip.

 

 

Neuk uto 25.12.2018 21:12

Aha, znači ROM popravi i boot image... Vidiš ja sam mislio da je to odvojeno i da se bootloader ne može tako popraviti.

A meni se čini da si me krivo shvatio, nisam ja instalirao TWRP na mobitel i tako ga upalio, nego upalim mobitel na način da držim Volume Down + spojim preko USBa na PC i tako uđe u taj download mode.
I onda preko kompjutera upišem "fastboot boot twrp.img" i tako pokrenem TWRP na mobitelu.

A pokušat ću ovo sad sa mountanjem SD kartice nisam znao da to može tako 👍

fer-de-lance uto 25.12.2018 21:18

Očito jesi instalirao kad ti uđe u njega.

Jesi siguran da je TWRP (trebalo bi velikim slovima pisati kad se upali TWRP pa onda verzija).

Ako jesi onda možeš ući u njega i onak kak sam napisao u editu u mom prvom postu.

 

 

 

Neuk uto 25.12.2018 22:11

Ma nije 100% instaliran na mobitelu nego imam fajl na računaru (twrp.img) i pokrenem ga preko računara na mobitelu naredbom "fastboot boot twrp.img"

Zato me zanima šta mogu sada sa time.

Imam par slika koje ću nabaciti samo da ih prenesem sa mobitela na kompjuter pa da vidiš o čemu pričam.

Neuk sri 26.12.2018 00:09

Pokušao sam skinuti najnoviju verziju LineageOSa za ovaj mobitel + Pico Gapps... Sve se lijepo instaliralo..
Kada sam pokušao rebootati sistem, opet ista stvar.
Evo par slika u prilogu.


btw, pokušao sam instalirati (možda sam i uspio?)  TWRP na mobitel, ali svejedno prilikom paljenja mobitela ili pokušaja ulaska u recovery dobijem sliku "boot certification verify... Secure Booting Error!"


Nisam baš siguran je li to sve znači da bootloader uopće nije otključan? Ili da je nešto zeznuto u bootloaderu pa se ne može podići?  Ili oboje...


Da mi je samo naći načina da flasham čitav onaj kdz.rar fajl...