Memorije

Vodič za izbor RAM memorije

pod009 sub 14.8.2010 00:13

U ovoj temi možete pitati savjete oko izbora RAM memorije za svoj PC.

RAM memorija tj. radna memorija je obavezni dio svakog računala.

RAM čine niz memorijskih čipova porednih na PCB koji se postavi u memorijski slot.
U RAM-u se podatcima može pristupiti izravno, za razliku od HDD-a ili CD-a ili DVD-a i sl.

Postoji više tipova memorije,a za desktop PC su najčešći:
SD RAM-starija memorija
DDR-starija memorija
DDR2-starija memorija, ali još na tržištu i u konfiguracijama
DDR3-aktualna memorija

Brand proizvođači memorija su Kingston,Corsair,Kingston,G. Skill,Mushkin,PQI,Apacer,Transcend i ostali, a proizvođači samih memorijskih čipova su: Micron, NEC, Elpida, Nanya, Toshiba...

Kod RAM memorija ima više faktora:
kapacitet- količina podataka koja se može zapisati
brzina- protok podataka
latencije- vrijeme odaziva

Memorija se također može overclockati-OCati. Overclockom procesora preko BCLK-a se OC-a i RAM.
Brzina memorije= BCLK x memorijski množitelj

 

Dual chanel-način rada RAM-a u kojem se udvostručava propusnost kroz memorijski kontroler (Intel C2D/i5/i7 8x0,AMD Athlon/2/Phenom/2...)

Triple channel-način rada RAM-a u kojem se utrostručava propusnost kroz memorijski kontroler (intel i7 9xx)

 

ECC (error correcting code) je mogućnost otkrivanja promjene podataka zbog nasumičnih grešaka od 1bit pa naviše.

 

Prijedlozi memorije:

DDR1-512MB-Kingmax SuperRAM;Corsair;Apacer (svi 400 mhz CL3)


       -1GB-G. Skill, Mushkin essentials, Kingmax, Apacer (svi 400 mhz)

DDR2- 1GB-Kingmax Mars,Kingston,Apacer (svi 800 mhz,Cl5)

 

        -2GB-Kingmax Mars,Corsair (svi 800 mhz,CL5)

 

        - 2GB-Kingmax, corsair (1066mhz, CL5)

 

        -4GB-Corsair Value i XMS2,G. Skill Standard,MUSHKIN Silverline Stiletto, Kingston HyperX, (800 i 1066 mhz,CL5), (2x2GB)

DDR3- 1GB-Kingmax,Apacer,Kingston,corsair value (svi 1333 mhz,CL9)

 

         -2GB-Corsair Value, Kingmax,Kingston,Apacer (svi 1333 mhz CL9)

 

        - 3GB-Corsair Dominator (1333mhz, CL8-9) (3x1GB)

 

        -4GB-Kingston HyperX (1600 mhz,CL9); Corsair Dominator (1600 mhz,CL9) Corsair Vegance (1600 mhz, CL8-9),Kingmax (1333 mhz,CL9;MARS- 1600 mhz,CL9), G.Skill Ripjaws (1333 mhz,CL7), (2x2GB), Corsair Vegance (1333, 1600 mhz,  CL8-9) (1x4GB)

 

        -6GB-Corsair XMS3 (1333 mhz,CL9), dominator (1600 mhz,CL9-8-7) i Vegance (1600Mhz, Cl8-9),G. Skill Q serija (1600 MHZ,CL9) i trident serija (1600 mhz,CL7) i PI serija (2000 mhz,CL7),Mushkin BlackLine i SilverLine Stiletto (1600 MHZ,CL-8) i Frostbytovi (1600 mhz,CL6-8-6-18),te Flare (1800 mhz,CL9) (3x2GB)

Što treba paziti kod izbora memorije:
-da matična podržava takav tip i brzinu memorije
-da odgovara toj platformi

-jamstvo i OC sposobnosti

 

Nekoliko linkskova do memorijskih proizvođača i njihovih RAM-ova: Corsair, Kingmax, G. Skill, Mushkin, Kinston...

 

Hlađenje kod RAM-a ima koristi samo ako je dignut takt i napon memorije, a inače netreba .

 

Za testiranje-bench memorije možemo koristiti MaxxMem,Everestove sintetičke testove,a Memtest86 za test stabilnosti RAM-a.

 

64 bitni OS podržava više od 3.25-3.5 GB memorije (do 192GB) što 32 bitni ne podržava (max je 3.75 GB,iako je to u većini slučajeva 3.25GB)

 

Zasad je dosta 2GB RAM-a za igranje,internet,multimediju i sl., a za žešći gaming,3D rad,video i audio editanje bar 4GB.

 

Vidio instalacije RAM memorije u PC: http://www.youtube.com/watch?v=SsXNT6fnHmM

(RAM memorija je dosta osjetljiva, te može biti pogubno da padne s neke visine, da dođe u kontakt s vodom i sl.)

 

dodano (tnx weky):

DDR SDRAM - Doube Data Rate SDRAM, memorija kod koje se podatci prenose na ulazni i silazni brid sabirnice (FSB), čime se efektivno udvostrucuje propusnost memorije u odnosu na SDRAM. Ovo se danas nekoristi više.

DIMM - Dual In Line Memory Module - Danas najčešće pakiranje memorije pri čemu se čipovi nalaze s obje strane.

EDO RAM - Extended Data Out, poboljšana FPM memorija koja je imala nešto bolje perfomanse, danas se nekoristi.

JEDEC - Joint Electron Device Engeringing Council - Vijeće koje je zaduzeno za standardnizaciju memorijskih modula

 

Latencija - Vrijeme koje protječe od zahtjeva za podatkom do dobivanja podatka. Oznacavaju se sa 4 brojke, a svaka znaci (za primjer 4-4-4-12)

tCAS  Collumn Adress Strobe Vrijeme potrebno da se popuni odredeni stupac memorije

tRCD Row Adrees to Collumn Adress Day - vrijeme koje protječe od definirianja retka i njegovog odabira do definiranja stupca.

tRP - Row Precharge Time - vrijeme potrebno da se prekine pristup odredenom redu memorije nakon sto je ocitana informacija i da se otvori pristup sljedecem retku

tRAS - Actire to precharge Delay - najmanja količina vremena u kojoj red moze biti aktivan, a prije nego što se deaktivira.

 

update- dodane nove memorije, novi video, ispravci...

update-manji ispravci

Ruža sub 14.8.2010 18:41

Trenutno imam corsair 1600 Mhz dominator 4gb, sad mene zanima dal bi mi dobro došo još jedan paket iste memorije ili mi je dovoljno da imam ovu trenutnu? Vidim ti si reko, da je za gaming i internet dosta 4Gb a meni uglavnom za to služi. Znači nema potrebe da kupujem, još 4Gb.

ATiGamer sub 14.8.2010 19:49
Ruža kaže...

Trenutno imam corsair 1600 Mhz dominator 4gb, sad mene zanima dal bi mi dobro došo još jedan paket iste memorije ili mi je dovoljno da imam ovu trenutnu? Vidim ti si reko, da je za gaming i internet dosta 4Gb a meni uglavnom za to služi. Znači nema potrebe da kupujem, još 4Gb.

Samo ti ostani na 4GB, nemaš nikakve potrebe za nadogradnjom. Za tvoje potrebe je i 2GB dovoljno.

Weky sub 14.8.2010 20:13

Ovdje fali dosta toga pa cu ja malo se raspisat:

DDR SDRAM - Doube Data Rate SDRAM, memorija kod koje se podatci prenose na ulazni i silazni brid sabirnice (FSB), čime se efektivno udvostrucuje propusnost memorije u odnosu na SDRAM. Ovo se danas nekoristi više.

DIMM - Dual In Line Memory Module - Danas najčešće pakiranje memorije pri čemu se čipovi nalaze s obje strane.

EDO RAM - Extended Data Out, poboljšana FPM memorija koja je imala nešto bolje perfomanse, danas se nekoristi.

FSB - Front Side Bus, sabirnica u računalu preko koje procesor komunicira sa chipsetom na ploči.

HTT - Vrsta sabirnice koju koristi AMD u svojim procesorima, a namjenjena je da zamjeni FSB od kojega je brza.

JEDEC - Joint Electron Device Engeringing Council - Vijeće koje je zaduzeno za standardnizaciju memorijskih modula

 

Latencija - Vrijeme koje protječe od zahtjeva za podatkom do dobivanja podatka. Oznacavaju se sa 4 brojke, a svaka znaci (za primjer 4-4-4-12)

4- tCAS  Collumn Adress Strobe Vrijeme potrebno da se popuni odredeni stupac memorije

4- tRCD Row Adrees to Collumn Adress Day - vrijeme koje protječe od definirianja retka i njegovog odabira do definiranja stupca.

4- tRP - Row Precharge Time - vrijeme potrebno da se prekine pristup odredenom redu memorije nakon sto je ocitana informacija i da se otvori pristup sljedecem retku

12 -tRAS - Actire to precharge Delay - najmanja kiličina vremena u kojoj red moze biti aktivan, a prije nego što se deaktivira.

 

pod009 ned 15.8.2010 15:44
Weky kaže...

Ovdje fali dosta toga pa cu ja malo se raspisat:

DDR SDRAM - Doube Data Rate SDRAM, memorija kod koje se podatci prenose na ulazni i silazni brid sabirnice (FSB), čime se efektivno udvostrucuje propusnost memorije u odnosu na SDRAM. Ovo se danas nekoristi više.

DIMM - Dual In Line Memory Module - Danas najčešće pakiranje memorije pri čemu se čipovi nalaze s obje strane.

EDO RAM - Extended Data Out, poboljšana FPM memorija koja je imala nešto bolje perfomanse, danas se nekoristi.

FSB - Front Side Bus, sabirnica u računalu preko koje procesor komunicira sa chipsetom na ploči.

HTT - Vrsta sabirnice koju koristi AMD u svojim procesorima, a namjenjena je da zamjeni FSB od kojega je brza.

JEDEC - Joint Electron Device Engeringing Council - Vijeće koje je zaduzeno za standardnizaciju memorijskih modula

 

Latencija - Vrijeme koje protječe od zahtjeva za podatkom do dobivanja podatka. Oznacavaju se sa 4 brojke, a svaka znaci (za primjer 4-4-4-12)

4- tCAS  Collumn Adress Strobe Vrijeme potrebno da se popuni odredeni stupac memorije

4- tRCD Row Adrees to Collumn Adress Day - vrijeme koje protječe od definirianja retka i njegovog odabira do definiranja stupca.

4- tRP - Row Precharge Time - vrijeme potrebno da se prekine pristup odredenom redu memorije nakon sto je ocitana informacija i da se otvori pristup sljedecem retku

12 -tRAS - Actire to precharge Delay - najmanja kiličina vremena u kojoj red moze biti aktivan, a prije nego što se deaktivira.

 

FSB i HTT nemaju baš veze s ovime (više s taktom RAM-a),latencije si već postavio na 4-4-4-12?!

 

ok, ubacit ću

win4crazzy sub 28.8.2010 11:01

Matična ploča sAM3 Asrock M3A UCC - AMD 480X CrossFire, AMD SB600, ATX, FSB 1000 (2.0 GT s), Dual Ch

Procesor AMD Phenom II X4 945, socket AM3, BOX

DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R

CORSAIR 450W, VX Series CMPSU-450VXEU, 12cm vent.,ATX2

graficka Zotac GF GTX 460, 1024 MB DDR5 256-bit

 

e sad koji ram uzet

 

ova konfa mi sluzi sam za gaming i to na max performansama

uzeo bi 32-bitni sustav

i razmisljo sam uzet ovo http://www.protis.hr/ProductDetails.aspx?q=27775-Memorija-DDR3-1600MHz-2GB-Kingston-HyperX-KHX1600C9D32G

 

polovno za 300 kn 2x1 gb, pa jel sad to dovoljno ili da uzmem 3x1gb za 400 kn

 

ATiGamer sub 28.8.2010 16:56

Skup je taj HyperX... Za 4GB bi morao iskeširat 1000 kn što nije malo. Ja bih na tvom mjestu uzeo Corsair 1333MHz u ADM-u za 350 kn. 2 keksa bi te došla 700 kn što je solidna cijena za Corsair RAMe. Doduše ako ne planiraš klokati dobar ti je i Kingmax, ali ipak uzmi Corsair jer je razlika u cijeni zanemariva. Valjda ne bude problema s kompatibilnošću.

 

Ako uzmeš 4GB, optimalan izbor bili bi 64bitni windowsi kako bi iskoristio svu dostupnu memoriju.

mind_challenge sub 28.8.2010 17:07

evo ovako imam jedno pitanje, imam ove rame, i tu piše da su tajminzi 4-4-4-12, a moji su trenutno 5-5-5-16, kako da to spustim, iz biosa ili kako? što dobivam ako to spustim, brzinu rama, ili?

 

edit: još mi i piše da rade na 480 mhz, jeli to normalno?

ATiGamer sub 28.8.2010 17:16
mind_challenge kaže...

evo ovako imam jedno pitanje, imam ove rame, i tu piše da su tajminzi 4-4-4-12, a moji su trenutno 5-5-5-16, kako da to spustim, iz biosa ili kako? što dobivam ako to spustim, brzinu rama, ili?

 

edit: još mi i piše da rade na 480 mhz, jeli to normalno?

Dobivaš manje vrijeme odaziva memorije.

 

Ručno podesi latencije u BIOS-u na 4-4-4-12. Jesi klokao proc? Viša frekvencija RAMa se dobiva klokanjem. Default brzina bi trebala bit na 400MHz (2x Double data rate) tako da svakako spuštaj brzinu jer ti je memorija na granici stabilnoga.

mind_challenge sub 28.8.2010 17:17
ATiGamer kaže...
mind_challenge kaže...

evo ovako imam jedno pitanje, imam ove rame, i tu piše da su tajminzi 4-4-4-12, a moji su trenutno 5-5-5-16, kako da to spustim, iz biosa ili kako? što dobivam ako to spustim, brzinu rama, ili?

 

edit: još mi i piše da rade na 480 mhz, jeli to normalno?

Dobivaš manje vrijeme odaziva memorije.

 

Ručno podesi latencije u BIOS-u na 4-4-4-12. Jesi klokao proc? Viša frekvencija RAMa se dobiva klokanjem. Default brzina bi trebala bit na 400MHz (2x Double data rate) tako da svakako spuštaj brzinu jer ti je memorija na granici stabilnoga.

  jesam klokao sam malo, znaci moram to spustiti ili moze ostati ako je stabilno? kolika smije biti maksimalna frekvencija?

ATiGamer sub 28.8.2010 17:22
mind_challenge kaže...
jesam klokao sam malo, znaci moram to spustiti ili moze ostati ako je stabilno? kolika smije biti maksimalna frekvencija?

Ako sve radi stabilno, onda možeš i ostavit. Ako imaš izbor za niži RAM multiplier, onda ga smanji, ja sam tako napravio. Ako hoćeš mogu ti uploadat sliku iz BIOS-a.

 

Što se tiče latencija, nemoj ih zatezat jer ti vjerojatno neće biti stabilno sa višim klokom.

mind_challenge sub 28.8.2010 17:23
ATiGamer kaže...
mind_challenge kaže...
jesam klokao sam malo, znaci moram to spustiti ili moze ostati ako je stabilno? kolika smije biti maksimalna frekvencija?

Ako sve radi stabilno, onda možeš i ostavit. Ako imaš izbor za niži RAM multiplier, onda ga smanji, ja sam tako napravio. Ako hoćeš mogu ti uploadat sliku iz BIOS-a.

 

Što se tiče latencija, nemoj ih zatezat jer ti vjerojatno neće biti stabilno sa višim klokom.

  a na stranici proizvođaća kaže da bi trebalo radit, jer je ipak za entuzijaste i performere napravljena, evo sada cu probat spustit taj multiplier ako se može, a latencije ću spustit

ATiGamer sub 28.8.2010 17:31
mind_challenge kaže...
a na stranici proizvođaća kaže da bi trebalo radit, jer je ipak za entuzijaste i performere napravljena, evo sada cu probat spustit taj multiplier ako se može, a latencije ću spustit

Malo sam googlao i čini se da bi mogla ta mema još par detaka MHz više, ali sa trenutnim latencijama, ne sa nižim jer čim su latencije zategnutije, OC potencijal se smanjuje. Ja bih ostavio kako je, jer sa 4-4-4-12 latencijama bio bi ti nestabilan trenutni klok. Ako nemaš opciju za niži multiplier, ostavi kako je.

win4crazzy sub 28.8.2010 17:44
ATiGamer kaže...

Skup je taj HyperX... Za 4GB bi morao iskeširat 1000 kn što nije malo. Ja bih na tvom mjestu uzeo Corsair 1333MHz u ADM-u za 350 kn. 2 keksa bi te došla 700 kn što je solidna cijena za Corsair RAMe. Doduše ako ne planiraš klokati dobar ti je i Kingmax, ali ipak uzmi Corsair jer je razlika u cijeni zanemariva. Valjda ne bude problema s kompatibilnošću.

 

Ako uzmeš 4GB, optimalan izbor bili bi 64bitni windowsi kako bi iskoristio svu dostupnu memoriju.

sta je skup kad sam ti reko da cu dobit 2 gb za 300 kuna (2x1gb)

i sad je pitanje da li da uzmem 2 gb ili 3gb.

jer mi frajer oce prodat 2gb za 300 kn ili 3 gb za 400.

sad ja neznam da li ce bit promasaj ako uzmem 3 gb da nece bit previse, i da napomenem hocu igrat sve igrice na max

mind_challenge sub 28.8.2010 17:47
ATiGamer kaže...
mind_challenge kaže...
a na stranici proizvođaća kaže da bi trebalo radit, jer je ipak za entuzijaste i performere napravljena, evo sada cu probat spustit taj multiplier ako se može, a latencije ću spustit

Malo sam googlao i čini se da bi mogla ta mema još par detaka MHz više, ali sa trenutnim latencijama, ne sa nižim jer čim su latencije zategnutije, OC potencijal se smanjuje. Ja bih ostavio kako je, jer sa 4-4-4-12 latencijama bio bi ti nestabilan trenutni klok. Ako nemaš opciju za niži multiplier, ostavi kako je.

  evo probao sam spustit, i srušilo se, napravio sam clearcmos, i da nisam imao opciju za niži množitelj jer je ova prokleta intelova matična totalno ogranićena u svim pogledima, u biosu sam vratio nazad opciju da automatski određuje latencije i ostavit ću ovako kako je

ATiGamer sub 28.8.2010 17:48
win4crazzy kaže...

sta je skup kad sam ti reko da cu dobit 2 gb za 300 kuna (2x1gb)

i sad je pitanje da li da uzmem 2 gb ili 3gb.

jer mi frajer oce prodat 2gb za 300 kn ili 3 gb za 400.

sad ja neznam da li ce bit promasaj ako uzmem 3 gb da nece bit previse, i da napomenem hocu igrat sve igrice na max

Pardon, nisam vidio da kupuješ polovno.

 

3GB ti se ne isplati uzimat jer će ti memorija raditi u single channelu. Ta ploča ima dvokanalni memorijski kontroler i da bi ti rami radili u dual channelu, moraš popuniti 2 ili 4 memorijska utora. 3GB je po meni bespotrebno zauzimanju utora.

 

Sa 2GB možeš igrati sve igre na high, no ako možeš, uzmi 2x2GB, čisto za budućnost.

win4crazzy sub 28.8.2010 18:53
ATiGamer kaže...
Weky kaže...

  Ne.

 

Kod mene AvsP oko 2,2GB jede, a MW2 oko 1,7-1,8.

Koji OS?

 

@wincrazy: Veličina monitora nema veze sa performansama, rezolucija je ta koja ih smanjuje.

e to nisam znao znaci onda mi je dovoljno 17 incni monitor

Weky sub 28.8.2010 18:56
ATiGamer kaže...

Koji OS?

 

  Win7 x64.

win4crazzy kaže...

xd koliko si para dao za to i koji monitor meni preporucas na ovu graf, imam jedan monitor od 17 ali ja mislim da je to premalo

  S obzirom kako je kvalitetan, minimalno. Kupovao sam u Srbij jer su tamo cjene i do 20-ak % manje nego ovdje ;)

win4crazzy sub 28.8.2010 19:04
ATiGamer kaže...
Weky kaže...

  Ne.

 

Kod mene AvsP oko 2,2GB jede, a MW2 oko 1,7-1,8.

Koji OS?

 

@wincrazy: Veličina monitora nema veze sa performansama, rezolucija je ta koja ih smanjuje.

jel mi mozes onda rec koliko inca mi je dovoljno ja doma imam 17,6