Memorije

Jel mogu stavit dva keksa Rama jedan pokraj drugog

tigerija pon 9.12.2019 17:06

Što se desi ako dva keksa Rama stavim jedan do drugoga?
Piše da stavim jedan u prvi a drugi u treći utor.


Problem je što mi CPU hladnjak zauzima dva prva prostora rama. Pa bi htio staviti dva keksa jedan pokraj drugoga. I onda kad uzmem još dva, staviti na sljedeća dva.

Tako da ne moram ponovo makivati i stavljati noctua d14 cooler.

CroVandal pon 9.12.2019 17:14

Ovisi o ploci jel neke nece ni bootat ako nisu Rami tamo gdje trebaju biti u svakom slucaju ti nece raditinu dual chanel modu i imat ce slabije performanse. Cpu Hladnjak se cesto moze okretati na razne strane da mozes normalno staviti ram

Valentin17 pon 9.12.2019 17:18
tigerija kaže...

 Ako sam dobro skužio, najbolje je staviti prvi i treći slot ako imaš dva keksa.

Probaj, ne gubiš ništa dok god je RAM kompatibilan, jedino što nećeš imati je dual channel opcija, inače nema razloga da ne radi.

Bolje i ovako nego da hladnjak pritišće RAM i slomi nešto, najbolje bi ti bilo uzeti neki low profile RAM kao Corsair LPX ili Kingston HyperX Fury ili nadograditi na NH D15 Noctuu.

ihush pon 9.12.2019 17:24

-ako sad imaš problem.. tad dodatna dva nećeš moći dodati.. loš plan. :)

-po rasporedu 1-3, 2-4..  je jasno da koristiš intel cpu

-možeš, 99% da će raditi u bilo kojoj kombinaciji, dok DC traži parove, ali ovisi o mbo-biosu tj postoji i hibrid-virtualni .. za neparne DC, ali umjesto nagađanja, probaš i vidiš, tad znaš, ovako samo nagađaš (neće se ništa desiti.. ili pali ili ne, ako pali, tad vidiš jel dualchanel ili single.. i to je to..)

 

-ali, čemu kemijanje s hladnjakom koji stvara problem? nabavi nešto 'kompatibilno', ostavi stock.. ili prva rečenica.. :)

tigerija pon 9.12.2019 17:38

Neće hladnjak tiskati rame. Stanu ako su i stari stali.

https://photos.app.goo.gl/jT5ovEz8TX35SfcPA

Lijevo stari, desno novi.

Ovi novi izgledaju ko jeftino sranje.

 

Imam ryzen 5 3600, b450 tomahawk Max i aegis 2x8gb 3000mhz.

Netko je spominjao Intel nešto.

 

Imam noctua d14 hladnjak. Ma ne budem ga mjenjao jer sam kupio montažni kit za am4 socket.

Do sam sam bio na i5 2500k.

 

Znači cilj mi je staviti u prva dva ako se može da ne moram micati i ponovo stavljati hladnjak. Zato bi htio znati da li radi prije nego probam. Jer ako ne radi onda stavim svaki drugi da radi pa ponovo stavljam hladnjak...

 

E a ako stavim jedan pokraj drugoga, i ako ne radi, ali onda uzmem identične rame i stavim ih. Jel bude onda sve ok radilo ako stavim drugi paket u zadnja dva? Pretpostavljam da bi trebali biti identični.

Osim ako se oni nekako usklađuju po pakiranju...

?

 

Tnx na pomoći btw.

tigerija pon 9.12.2019 18:01
Valentin17 kaže...
tigerija kaže...

Zato bi htio znati da li radi prije nego probam.

To nećeš znati dok ne probaš, pokvariti ne možeš ništa, najgore kaj se može dogoditi je da ne dobiješ sliku. 

 Nije. Najgore je da moram dva puta micati hladnjak XD.

Tako da ne budem ništa sastavljao komp dok ne nabavim još 16 GB RAM-a... Nadam se sutra.

 

Tnx na odgovorima. I ako netko zna odgovor neka javi! Tnx!

tigerija pon 9.12.2019 18:27

Čini se da prvi set Rama ide u drugi i četvrti slot, najudaljeniji od CPUa.

Tako da postoji šansa da se neće birati. Rade ću sačekati.

Nadam se da ću sutra uzeti još dva keksa pa onda složit sve do kraja.

 

Ili stavim stock do onda.