Linux

Ubuntu 16.04 - problem sa mrežom

DuxTm sub 2.9.2017 15:38

Ukratko, računalo izgubi IP adresu nakon što se ulogiram u account (bio je zaključan sa CTRL+ALT+L). Ulogiram se uglavnom nakon 15ak minuta. Disconnect i ponovni connect rješava problem, ali nije trajno rješenje. Mrežna kartica je intergrirana Intel i posumnjao sam da je možda do nje te kupio Realtek-ovu koja mora raditi sa Ubuntu-om jer svima radi. Nažalost isti problem kao i sa Intelovom. OS je ažuriran.

EDIT:

Nakon ulogiravanja internet radi pola minute i onda izgubi IP adresu. 

 

Zna li netko u čemu bi mogao biti problem?

 

 

Father_Dougal sub 2.9.2017 16:37
DuxTm kaže...

Ukratko, računalo izgubi IP adresu nakon što se ulogiram u account (bio je zaključan sa CTRL+ALT+L). Ulogiram se uglavnom nakon 15ak minuta. Disconnect i ponovni connect rješava problem, ali nije trajno rješenje. Mrežna kartica je intergrirana Intel i posumnjao sam da je možda do nje te kupio Realtek-ovu koja mora raditi sa Ubuntu-om jer svima radi. Nažalost isti problem kao i sa Intelovom. OS je ažuriran.

EDIT:

Nakon ulogiravanja internet radi pola minute i onda izgubi IP adresu. 

 

Zna li netko u čemu bi mogao biti problem?

 

 

Obzirom da nisam za tvojim računalom, mogu samo nagađati - no jesi li probao ovo? Vidi imaš li definiran DNS.
https://askubuntu.com/questions/784067/unable-to-properly-set-static-ip-in-ubuntu-16-04

DuxTm sub 2.9.2017 18:19

Thx na odgovoru, ručno sam upisao IP i DNS. Neki dan sam našao post gdje se isto spominje ručni unos DNS-a, ali moguće da je zbog DHCP-a jer nisam imao statični IP.

Budem vidio pa javim.

ihush sub 2.9.2017 22:02

u ovom slučaju (druga mrežna kartica..) nije stvar kvara-hw ni drivera, vjerojatno ni postavki OSa, nego 99% router.

ručni DNS je 'samo' zbog par sitnica (update i sl.) jer globalno su naši mali provideri nepoznati, to se zaobiđe npr googleovim 8.8.8.8 i sl. (ali opis nema veze s dns resolvanjem, nego s router-dhcpom.. možda previše korisnika, možda kolizija-dupli IP, možda.. i najbanalnije, loš kabel i sl. .. ali problem bi prvo potražio izvan PCja).

 

edit: ili, da eliminiraš svaki soft-driver moguć uzrok, bootaj neki live (ubuntu, mint, win-minipe..) i vidi radi li mreža normalno. Tad znaš jel problem soft ili hard odnosno jel izvan PCja..

DuxTm sub 2.9.2017 23:49

Na Windowsima radi normalno, čak i nakon lockanja/unlockanja korisnika. Vjerojatno nekakav bug između ubuntu-a i router-a dok se koristi DHCP...

Zasad sa statičnom radi. Budem vidio kroz par dana.

 

EDIT: I dalje isti problem, ali ovaj put sam čekao da vidim da li će se mreža osposobit sama od sebe nakon nekog vremena i naravno proradila je. Stvarno mi nije jasno zbog čega se ovo dešava.

Jehonan pon 4.9.2017 20:20

Dakle ovako.

 

Ubuntu 16.04, kao takav, standardno je isporučen s vrlo "bugovitim" DNS resolution serverčićem.

 

To je najlakše riješiti tako da odeš u NetworkManager konfigracijsku datoteku te tamo obrišeš "dns=dnsmasq", snimiš promjenu, restartaš stroj i stvar radi!

 

Ergo, ovako nekako bi to išlo:

 

1. pretisneš Ctrl+t

 

2. uzročno posljedično, otvori se terminal

 

3. utipkaš cd /

 

4. utipkaš sudo nano /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

 

5. utipkaš lozinku od korisnika root

 

6. obrišeš samo dns=dnsmasq ili ispred te linije staviš #

 

7. pretisneš Ctrl+o (ovo ti je save tj. snimio si promjene, dakle slovo o, ne broj nula)

 

8. upišeš exit, pretisneš enter

 

9. i to je to

 

10, sad možeš pojest sladoled, popit pivo, žlica vegete, ...

DuxTm uto 5.9.2017 10:24
Jehonan kaže...

Dakle ovako.

 

Ubuntu 16.04, kao takav, standardno je isporučen s vrlo "bugovitim" DNS resolution serverčićem.

 

To je najlakše riješiti tako da odeš u NetworkManager konfigracijsku datoteku te tamo obrišeš "dns=dnsmasq", snimiš promjenu, restartaš stroj i stvar radi!

 

Ergo, ovako nekako bi to išlo:

 

1. pretisneš Ctrl+t

 

2. uzročno posljedično, otvori se terminal

 

3. utipkaš cd /

 

4. utipkaš sudo nano /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

 

5. utipkaš lozinku od korisnika root

 

6. obrišeš samo dns=dnsmasq ili ispred te linije staviš #

 

7. pretisneš Ctrl+o (ovo ti je save tj. snimio si promjene, dakle slovo o, ne broj nula)

 

8. upišeš exit, pretisneš enter

 

9. i to je to

 

10, sad možeš pojest sladoled, popit pivo, žlica vegete, ...

 Hvala ti na informaciji, napravim to danas. Svaka distribucija ima neki svog bug odnosno nekoliko bugova nažalost. Zmajsko pale ale će biti taman.

Jehonan uto 5.9.2017 18:59
DuxTm kaže...
Hvala ti na informaciji, napravim to danas. Svaka distribucija ima neki svog bug odnosno nekoliko bugova nažalost. Zmajsko pale ale će biti taman.

Ma nema problema, uvijek, i drugi put!

 

Eto, i na ovom forumu je došlo vrijeme da vrlo rijetko možeš ići logikom, ja imam problem koji ne znam riješiti, kažem ga i netko tko je na to nabasao i riješio ga, kaže mi rješenje.

 

U biti, tako jednostavno, a obično se pretvori u usranu kaljužu, u kojoj ti se sve zgadi.

 

To bi bilo to i drago mi je ako sam ti pomogao.

 

Svako dobro!