Linux

Problemi kod bootanja USBa

real01 uto 26.12.2017 11:54

Problemi već na samom početku...
Dakle, poželio sam isprobati Linux za promjenu. Skinem ISO fajl, preko Rufusa napravim bootabilni USB.

Kad počne bootati, pojavi se izbornik želim li ući u Windowse ili u Linux, odaberem Linux, pojavi se izbornik za jezik, odaberem i onda me traži da nešto mounta/unmounta sa CD-a?

Kakav vražji CD? Niti sam pržio što na CD, niti sam stavio što bootati sa CD-a, tj. što mu sad treba CD?

 

Onda malo guglam i čitam, pa mi na FAQ (dolje, pod naslovom 'The installer wants CD but I'm using an USB' kaže da je, u tom slučaju, učinjeno nešto krivo.
FAQ

 

E, sad ga ti znaj.

 

Probao sam s nekoliko inačica Linuxa (Parrot, Tails...) al uvijek je isti rezultat - počne bootati a onda me traži CD.

Ne kužim što radim krivo.

 

Any ideas, suggestions...?

 

Zahvljujem!

 

 

 

Entry Point uto 26.12.2017 12:22

Ako želiš isprobati linux onda nemoj koristiti opskurne distribucije nego počni sa onih par glavnih kao Ubuntu, Mint, Fedora etc.

 

Preporučam Ubuntu (moje mišljenje). Skini ovo:

 

https://unetbootin.github.io/

 

(ima i portabilna verzija ako se ne varam)

 

Pokreni, odaberi ISO, odaberi USB i 1 klik da napraviš bootabilni USB. (imaš slike na sajtu)

 

Naravno formatiraj USB prije toga.

 

I sve bi trebalo biti u redu.

real01 uto 26.12.2017 15:38
Entry Point kaže...

Ako želiš isprobati linux onda nemoj koristiti opskurne distribucije nego počni sa onih par glavnih kao Ubuntu, Mint, Fedora etc.

 

Preporučam Ubuntu (moje mišljenje). Skini ovo:

 

https://unetbootin.github.io/

 

(ima i portabilna verzija ako se ne varam)

 

Pokreni, odaberi ISO, odaberi USB i 1 klik da napraviš bootabilni USB. (imaš slike na sajtu)

 

Naravno formatiraj USB prije toga.

 

I sve bi trebalo biti u redu.

 Probao sam i s unetbootin koji si predložio i bootable disk uspješno napravljen. Kod bootanja, pita me da izaberem Windowse ili Linux, ja izaberem Linux i opet isto - nakon što kliknem na odabir jezika (tipkovnica), javlja mi da mi treba CD, nešto kao 'CD not mounted, insert a CD'.
Jel mogu s unetbootin ili nekim drugim programom napraviti bootable cd? Možda to riješi stvar.

Entry Point uto 26.12.2017 17:06
real01 kaže...

 Probao sam i s unetbootin koji si predložio i bootable disk uspješno napravljen. Kod bootanja, pita me da izaberem Windowse ili Linux, ja izaberem Linux i opet isto - nakon što kliknem na odabir jezika (tipkovnica), javlja mi da mi treba CD, nešto kao 'CD not mounted, insert a CD'.
Jel mogu s unetbootin ili nekim drugim programom napraviti bootable cd? Možda to riješi stvar.

Promjeni u BIOS-u redosljed boot-a. USB boot prvi, pa disk etc. Kad zavriš sa igranjem vrati natrag.

 

 

ihush uto 26.12.2017 18:32

preduvijeti (za sve na PCju):

-ispravan HW, ispravan SW, postavke BIOSa/kompatibilnost/requirementsi.. tek ako je to zadovoljeno, može dalje.

ispravan SW znači i ispravan iso/medij, snimljen na odgovarajući način, kao i postavke BIOSa (što se može razlikovati za različite OSeve..). Najviše problema s UEFI postavkama, legacy je 'bolji' (radi). Uefi postavke ukljujčuju ahci, gpt, 64bit OS, fastboot, safeboot itd..

Svaka distra/OS ima upute korak po korak, howto od kreiranja medija do instalacije (ili live boota..). Prednost 'jače' distre, ubuntu, suse, debian, mint.. u moguće probleme npr lenovo+bios.. kao upozorenje-izuzetak-nešto što će vjerojatno biti fixano (i treba paziti na datume postova, softwarea, svega, chipseta .. ). Tek kad je sve usklađeno, radi.

 

problemi mogu biti kod same izrade bootabilnog medija, npr koji FS, FAT32 je free i podržan od svih OSeva, svaki OS preferira svoj nativni FS npr win NTFS, linux ext.. i kao kompromis se može koristiti FAT32, ali zbog ograničenja (standard) to je problem s većim stikićem, mada ga se može (izvan standarda) formatirati, to ne znači da će raditi.. (nije isto imati stikić od 2-4GB ili 16-32..).

Kad je install/live/boot medij ispravno kreiran, teoretski boota na svakom (kompatibilnom) računalu.. + postavke BIOSa.

+ važno, umjesto bootordera, bolja je opcija izbor QuickBootMenija (CMS, svejedno kako se nazove), tj F-tipka kao F8-9-10-- kojom se u post-boot time odabere boot medij, jer tad se konkretno vidi jel medij uopće bootabilan (ispravno napravljen) i jel bios odgovarajuće podešen.. npr medij koji podržava oba boota, legacy-MBR i uefi-GPR.. će ponuditi medij dva puta, odnosno ovisi kako je u BIOSu podešeno, uefi, mbr, oba, jedan.. + neke se opcije podešavaju 'lančano', tek promjenom (save&exit) i ponovnim ulaskom u BIOS se nešto može dalje podesiti..

 

možda je 'zgodno', za test, dok se netko muči s izradom medija, odspojiti hdd-ssd.. (postojeći OS).. skraćuje vrijeme i eliminira sve pogrešne postavke-opcije bootanja. Štedi živce i minute za pokušaje...

 

sve je to lako, ubaciš stikić, par klikova, radi.. .. ili ne radi :) jednom kad se ima nešto što radi, tad je lako, tad se zna .. i tad se može napraviti neka opskurnija verzija, nešto specifično za PC (ograničenja-kompatibilnost, staro-novo i sl. pa do tog za zbog wintelovih igara neke serije laptopova ne bootaju dok se ne updejta bios i sl.).

real01 sri 27.12.2017 19:36
Entry Point kaže...

Promjeni u BIOS-u redosljed boot-a. USB boot prvi, pa disk etc. Kad zavriš sa igranjem vrati natrag.

 

 

Spržio sam, dakle, par distri na DVD, promijenio redoslijed boota i stavio CD-ROM kao prvi i,  Linux Mint (live) mi se učitao!
Također, sistem brže radi u suporedbi s Windows 7. (Komp je Athlon Dual Core 3,1.)


No, kad sam pokušao instalirati Mint (ovo je bilo live bootanje s DVD-a), dočekala me poruka: 'No rootfile system defined. Please, correct this from the partitioning menu.'
E, sad - kako dalje? Imam Windowse na starom (hard) disku dok bi Mint stavio na novi SSD. No, kao što rekoh, kad odaberem SSD, javi mi se gornja poruka o 'no rootfile defined.'

Kako se to rješava? Thanx!

 

Entry Point čet 28.12.2017 07:36
real01 kaže...

Spržio sam, dakle, par distri na DVD, promijenio redoslijed boota i stavio CD-ROM kao prvi i,  Linux Mint (live) mi se učitao!
Također, sistem brže radi u suporedbi s Windows 7. (Komp je Athlon Dual Core 3,1.)


No, kad sam pokušao instalirati Mint (ovo je bilo live bootanje s DVD-a), dočekala me poruka: 'No rootfile system defined. Please, correct this from the partitioning menu.'
E, sad - kako dalje? Imam Windowse na starom (hard) disku dok bi Mint stavio na novi SSD. No, kao što rekoh, kad odaberem SSD, javi mi se gornja poruka o 'no rootfile defined.'

Kako se to rješava? Thanx!

 

 Prvi boot device ti treba biti USB, a ne CD ROM. Ako si napravio bootabilni USB valjda je jasno da ne bootaš sa CD-a.

 

Osim ako računalo nije jako jako staro pa nema USB u BIOS boot opcijama. Dakle više od 10 godina staro ili puno više.

real01 pet 29.12.2017 17:15
Entry Point kaže...
real01 kaže...

Spržio sam, dakle, par distri na DVD, promijenio redoslijed boota i stavio CD-ROM kao prvi i,  Linux Mint (live) mi se učitao!
Također, sistem brže radi u suporedbi s Windows 7. (Komp je Athlon Dual Core 3,1.)


No, kad sam pokušao instalirati Mint (ovo je bilo live bootanje s DVD-a), dočekala me poruka: 'No rootfile system defined. Please, correct this from the partitioning menu.'
E, sad - kako dalje? Imam Windowse na starom (hard) disku dok bi Mint stavio na novi SSD. No, kao što rekoh, kad odaberem SSD, javi mi se gornja poruka o 'no rootfile defined.'

Kako se to rješava? Thanx!

 

 Prvi boot device ti treba biti USB, a ne CD ROM. Ako si napravio bootabilni USB valjda je jasno da ne bootaš sa CD-a.

 

Osim ako računalo nije jako jako staro pa nema USB u BIOS boot opcijama. Dakle više od 10 godina staro ili puno više.

 Spržio sam DVD (bootabilni) i stavio CD-ROM kao prvi boot device. Kao što rekoh, Mint mi se lijepo učitao, ali kad sam probao instalirati ga, javljalo mi je poruku koja je opisana gore 'Noo rotfile system defined. Correct the partitioning menu.'
Kako se to rješava?

(Nisam kasnije radio bootabilni USB.)

Entry Point pet 29.12.2017 17:30
real01 kaže...

 Spržio sam DVD (bootabilni) i stavio CD-ROM kao prvi boot device. Kao što rekoh, Mint mi se lijepo učitao, ali kad sam probao instalirati ga, javljalo mi je poruku koja je opisana gore 'Noo rotfile system defined. Correct the partitioning menu.'
Kako se to rješava?

(Nisam kasnije radio bootabilni USB.)

 Ma na usb to stavi 

 

Ali evo step by step procedura za instalaciju mint-a:

 

http://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/install.html

 

(sa slikama)

real01 sub 30.12.2017 21:00
Entry Point kaže...
real01 kaže...

 Spržio sam DVD (bootabilni) i stavio CD-ROM kao prvi boot device. Kao što rekoh, Mint mi se lijepo učitao, ali kad sam probao instalirati ga, javljalo mi je poruku koja je opisana gore 'Noo rotfile system defined. Correct the partitioning menu.'
Kako se to rješava?

(Nisam kasnije radio bootabilni USB.)

 Ma na usb to stavi 

 

Ali evo step by step procedura za instalaciju mint-a:

 

http://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/install.html

 

(sa slikama)

 Thanx, ali opet problemi. Dakle, napravio sam bootabilni USB. Odaberem USB kao prvi boot, i počinje bootanje - memorija OK, sustav prepoznaje diskove, i onda sve stane (a ne baca nikakav error).
Dakle, ne mogu bootati s USB-a a kad bootam s DVD-a - učita se Mint - ali kad želim instalirati punu verziju Minta, javlja mi poruku koju sam naveo.

Budući da imam novi SSD na kojem još nema OS-a, jel ima kakv emogućnosti da se na njega stavi Mint? Ili baš treba biti instalacija preko USB-a/DVD-a?
Thanx!

Entry Point ned 31.12.2017 09:23
real01 kaže...

 Thanx, ali opet problemi. Dakle, napravio sam bootabilni USB. Odaberem USB kao prvi boot, i počinje bootanje - memorija OK, sustav prepoznaje diskove, i onda sve stane (a ne baca nikakav error).
Dakle, ne mogu bootati s USB-a a kad bootam s DVD-a - učita se Mint - ali kad želim instalirati punu verziju Minta, javlja mi poruku koju sam naveo.

Budući da imam novi SSD na kojem još nema OS-a, jel ima kakv emogućnosti da se na njega stavi Mint? Ili baš treba biti instalacija preko USB-a/DVD-a?
Thanx!

 No root file je jednostavan (pogledaj install proceduru koju sam ti poslao). Dakle nisi definirao root particiju kod instalacije. Ovdje ti je isto objašnjeno (samo izguglaš error):

 

https://askubuntu.com/questions/134124/why-do-i-get-no-root-file-system-is-defined-when-i-try-install-in-one-partitio

 

real01 pet 5.1.2018 19:11
Entry Point kaže...
real01 kaže...

 Thanx, ali opet problemi. Dakle, napravio sam bootabilni USB. Odaberem USB kao prvi boot, i počinje bootanje - memorija OK, sustav prepoznaje diskove, i onda sve stane (a ne baca nikakav error).
Dakle, ne mogu bootati s USB-a a kad bootam s DVD-a - učita se Mint - ali kad želim instalirati punu verziju Minta, javlja mi poruku koju sam naveo.

Budući da imam novi SSD na kojem još nema OS-a, jel ima kakv emogućnosti da se na njega stavi Mint? Ili baš treba biti instalacija preko USB-a/DVD-a?
Thanx!

 No root file je jednostavan (pogledaj install proceduru koju sam ti poslao). Dakle nisi definirao root particiju kod instalacije. Ovdje ti je isto objašnjeno (samo izguglaš error):

 

https://askubuntu.com/questions/134124/why-do-i-get-no-root-file-system-is-defined-when-i-try-install-in-one-partitio

 

 OK, znači tu sam zeznuo... 
Ali, kompjuter me i dalje zeza. Dakle, stavim DVD s Mintom u pogon, stavim da je prva boot device CD rom, kao počne bootati s CD-a a onda mi se pojavi Windows izbornik gdje me pita želim li pokrenuti Windowse normalno, s Command Promptom, u SAfe Modu

itd., odaberem 'normalno' i učit ami Windowse. Sad nešto zeza s bootmanagerom ili...? A nisam ništa petljao oko toga. OVa instalacija neće biti laka kako se čini... Any ideas?

real01 pet 5.1.2018 20:28

USPIO sam instalirati Mint. Čini se da je problem bio kod kablovinja od DVD-roma, odspojio sam ih i ponovno spojio te sam izvršio instalaciju.
Next question. Kako se podešava pristup internetu na Mintu? Jel bi to trebalo ići automatski, ili moram 'ručno'? Ima neki tutorijal?
Thanx!