Linux

Linux - pitanja i odgovori

ihush sri 20.5.2020 19:43
dabar_solta_V2 kaže...

..

kad sam instalira ubuntu naša sam 2 nepoznate particije od 17 megabajta na oba diska po jedna i to na pocetku diska?! na os disku se ne sjecam nikakve particije takve a na data disku sam sto posto siguran da nisam napravi nego jednu.

koji je dobar live distro za trazit rootkite i slicne nebuloze?

-a tko će znati ako ne ti (koji si instalirao..) tj particije se ne stvaraju same od sebe.. tj 99% da si kliknuo automatika-next (umjesto ručno..) i to je tad vjerojatno swap ili uefi-recovery i sl.

-rootkit na ubuntuu? mala šansa.. a linux je jedan, distre su samo distre i svaka može isto, jer je (opet) linux.. razlika je samo u paketu appsa outofbox tj ono što dodaš u ubuntu a možda dobiješ u mintu.

-btw, probaj kde-kubuntu.. + jesi li instalirao vlasnički driver za vga?

ihush čet 21.5.2020 00:05
hrvooje kaže...

Hardware ubrzanje za dekodiranje videa ne radi pa to softverski odrađuje CPU. Probaj s Chromeom

 

https://www.quora.com/What-browsers-support-hardware-acceleration-on-Linux

- par godina star post-tema.. pa je mala šansa, tj prije da nije instalirao driver ili live ili na bateriji-powersaving itd.. tj novi soft uključuje akceleraciju, radi tj sad je defaultno tako osim ako ne isključi korisnik ili neka povezana postavka a on je na novom.. + moguće kašnjenje drivera za najnoviji hw kao riža+radeonka.

Darky čet 21.5.2020 13:32
dabar_solta_V2 kaže...

nije virus, glup sam, ali glup je i program jer u pozadini uzima resurse bez ikakve rezerve,...

pošto mi ffmpeg ne koristi nigdi drugdi ostavit cu bez ako ne uspijem natirat ovaj program da se ne dira u videa..

 koji ubuntu imaš?

09jer90 čet 21.5.2020 17:43
dabar_solta_V2 kaže...

radi se o laptopu s ryzenom 2500u i rx540 s ssdom i 8giga rama, firefox nije problem, kad ubijem task pod brojem npr 12555 di je pisalo ffdshow(a bila su 2 ffdshow taska) automatski se stvori drugi task istog imena ali drugog broja npr 13555, laptop je zapravo odlicnih performansi inace ali ovo je toliko satralo cpu da doslovno miš nisan moga micat, tako sam primjeti... brisanje kompletnog ffdshow-a mi je relativno brza solucija jer ga isto tako mogu brzo vratit nazad.

bios zadnji, os redovito updatean svaki dan.

kad sam instalira ubuntu naša sam 2 nepoznate particije od 17 megabajta na oba diska po jedna i to na pocetku diska?! na os disku se ne sjecam nikakve particije takve a na data disku sam sto posto siguran da nisam napravi nego jednu.

koji je dobar live distro za trazit rootkite i slicne nebuloze?

 forensic distre sada sto zelis redhat,debain based...

luxxxfromhell pet 22.5.2020 21:59

Yo ekipa, brzinsko pitanje:

 

Posjedujem 2 SSDa i jedan HDD. Došao sam na ideju da na manji SSD (120gb HyperX Fury) stavim Ubuntu, a na veći (240gb WD Green) stavim Windows 10 radi par igara kaj aktivno igram. E sad, zanima me, kako da postignem Dual Boot, tj. da odaberem koji OS želim Bootati bez da svaki put ulazim u UEFI i ručno mijenjam disk sa kojeg će bootati?

VladRi pet 22.5.2020 22:57
luxxxfromhell kaže...

Yo ekipa, brzinsko pitanje:

 

Posjedujem 2 SSDa i jedan HDD. Došao sam na ideju da na manji SSD (120gb HyperX Fury) stavim Ubuntu, a na veći (240gb WD Green) stavim Windows 10 radi par igara kaj aktivno igram. E sad, zanima me, kako da postignem Dual Boot, tj. da odaberem koji OS želim Bootati bez da svaki put ulazim u UEFI i ručno mijenjam disk sa kojeg će bootati?

 

Odaberi da ti disk sa linuxom bude glavni za boot:

 

odi u terminal:

 

sudo apt install os-prober

sudo os-prober

 

ako ti detektira os napisi:

sudo update-grub

 

rebootaj, trebao bi biti dodan u meni

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

 

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

 

 

ako to sve ne radi odi na + u Grub Customizeru

 

Name: Win10

Type: Other

 

skripta:

search --fs-uuid --no-floppy --set=root DODAJ_ID
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

 

* id dobijes: ls -l /dev/disk/by-uuid/

 

recimo: ABCD-1234 -> ../../sda2 (tj onaj na kome ti je win)

 

luxxxfromhell sub 23.5.2020 01:02
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

Odaberi da ti disk sa linuxom bude glavni za boot:

 

odi u terminal:

 

sudo apt install os-prober

sudo os-prober

 

ako ti detektira os napisi:

sudo update-grub

 

rebootaj, trebao bi biti dodan u meni

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

 

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

 

 

ako to sve ne radi odi na + u Grub Customizeru

 

Name: Win10

Type: Other

 

skripta:

search --fs-uuid --no-floppy --set=root DODAJ_ID
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

 

* id dobijes: ls -l /dev/disk/by-uuid/

 

recimo: ABCD-1234 -> ../../sda2 (tj onaj na kome ti je win)

 

 Znači prvo instaliram Linux pa to napravim ili?

ihush sub 23.5.2020 11:11
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

Odaberi da ti disk sa linuxom bude glavni za boot:

 

odi u terminal:

 

sudo apt install os-prober

sudo os-prober

 

ako ti detektira os napisi:

sudo update-grub

 

rebootaj, trebao bi biti dodan u meni

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

 

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

 

 

ako to sve ne radi odi na + u Grub Customizeru

 

Name: Win10

Type: Other

 

skripta:

search --fs-uuid --no-floppy --set=root DODAJ_ID
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

 

* id dobijes: ls -l /dev/disk/by-uuid/

 

recimo: ABCD-1234 -> ../../sda2 (tj onaj na kome ti je win)

 

 Znači prvo instaliram Linux pa to napravim ili?

 -ne.

tj prvo ide win, napravi svoj boot, na to dodaš linux i grub koji će vidjeti win i automatski dodati u popis oseva grub menija. To je 'pravi' klasični redosljed instalacije gruba tj stari način (tad jedini) jer je win pregazio grub boot meni..

-ali, od w8 win podržava i druge oseve (ne samo win..) jedini problem što ms nije omogućio korisniku lako dodavanje-editiranje menija i tad mora ručno.. tj samo to je razlog ovog staog redosljeda.

-ako radiš redosljed lin-win, tad je lakše npr easybcd-om dodati lin u boot meni. Meni je to draži način tj fičeri gruba mi nisu potrebni (iso mount i sl.) ali tad je recimo 'poželjno' win boot meni prebaciti u legacy-stari mod (kao win7) tj textualni vs gui meni, jer .. iz textualnog-legacy konkretno boota željeni os, dok iz gujevskog samo nudi tj tad kreće reboot u kojem se tek reću bootati drugi osevi koje izabereš iz multiboot menija, tj da izabereš tad win za boot boota se brže tj već je bootan tj fastboot trikovi. Tu opciju ne nudi easy pa moraš ručno -cmd.. bcdedit /set "{current}" bootmenupolicy legacy

sve ostalo može ručno ili easybcd .. šteta što se jednako ne nudi editiranje gruba.

 

-tj redosljed više nije važan, samo je pitanje znaš li što iz kojeg osa i kako napraviti :)

-grub je nespretan za održavanje, ako se raspadne imaš problem..

-win boot manager je daleko lakši, lakše fixati boot medijem itd.

 

-najvažnije, znati-razumjeti kako se koji os ponaša, kako vidi diskove, od biosa, sam os, kojim redosljedom ih koristi tj traži boot i gdje će automatika win installa instalirati boot sektor, jer ne nudi ručno-izbor kao što to nudi linux install nego automatika vidi diskove i odluči staviti boot po svom izboru, zato je za vrijeme installa win 'najsigurnije' imati spojen samo jedan disk na koji instaliraš win, tj tad znaš da je na tom disku i boot jer nema gdje drugdje biti.

-taj disk nek bude boot disk, prvi u bosiu, na prvom sata portu sata-0 (ili 1 ovisno kreće li oznaka od nula-jedan), drugi disk dodaš nakon installa win, provjeriš u bisu redosljed, sata-0, sata-1..

-tad instaliraš lin i za grub-boot izabereš prvi disk, pod sda (slovo a=prvi, b=drugi itd..) tj linux osim što nudi diskove ima 'pravi' način označavanja-dosljedan-jasan dok win nudi slova za disk od C: (a-b rezervirano za floppy) tj slično, ali je boot disk skriven (nema slovo) i win je c: neovisno na kojoj je particiji-pathu-fizičkom disku tj možeš imati desetak win i svi su na c: tj relativna vs apsolutna staza.

-tad kad si dodao drugi disk i wootao win, vidiš drugi disk.. možeš reboot-install linuxa.. tj ako promašiš, ponovi par puta, jer install je relativno brz na današnjim računalima sa stikića..

 

-važno-2. .. legacy-bios ili uefi, mbr-mod ili gpt za diskove.. gpt je potreban samo za boot s diskova iznad 2tb. Sve do tog kapaciteta je nevažno-isto, tj razlika je samo što legacy podržava do 4 primarne particije po disku ali to uopće nije bitno ograničenje jer može biti jedna extended s neograničenim brojem diskova tj u njoj po SCSI-ju (kojeg se drži većina distri-linux) može do 16 particija biti aktivno u jendom trenu s jednog diska + tri primarne) dok pod win je ograničenje us-eng abeceda tj 26 slova.

-važnija razlika je kompatibilnost, tj svi osevi mogu koristiti mbr, samo novi-x64bit mogu gpt i tad možeš imati problem kompatibilnost ili ograničenje isključivo x64bit os.. ali tad nisi ograničen particijama tj jesi jer i dalje broj particija mada nije ograničen, ograničen je drugim standardima-suko grlo ili abecdom tj možeš imati stotinu diskova sa stotinama-tisućama particija ali obraničenja će i dalje postojati tj koji su u nekom trenu aktivni tj koje možeš koistiti..

-pošto si s novim osevima to nije ograničenje pa možeš birati + svi stari boot alati-installeri, stari boot mediji ne mogu bootati-koristiti hdd u gpt modu tj mogu samo novi-kompatibilni koji ga podržavaju i tad je meni često upravo to razlog, tj moguće spašavanje-kompatibilnost i tad biram mbr-legacy.

-što se performansi tiče, svih ostalih mogućnosti-razlika... isto, nema razlike u brzini i sl.. dok je FS onaj koji os i korisnik koriste npr ntfs ili ext4.. ono što vidi os-app, ne mbr-gpt..

+ ali može biti i razlika (u performansama) tj gpt-uefi uključuje defaultno i AHCI, koji je stvar brzine-standarda + za SSD nužan ako želiš koristiti TRIM (trajnost).. + na ssd se zato ne postavlja swap nego na hdd itd itd. a to je u slučaju kad želiš koristiti neki stari os, kao DOS i sl. tj os koji nema ahci driver i zato u biosu može biti nrp IDE (ili RAID) mod rada, tj to nije ahci i nema trim.. a time nema ni ahci brzinu tj tad je mod rada kontrolera u legacy modu ogrnaičen na transfer-brzinu tog standarda i tad je brzina do sata 1/2 granica dok je pod ahcijem sata3-600mbps.. (recimo da većina diskova ima r/w do 500, ovi stariji vjerojatno r-500/300-w). To tebi u ovom slučaju nije važno tj ne trebaš kompatibilnost unazad i upravo zato možeš birati, tj ovo je samo kao hint ostalima..

 

važno-3 :))

-bios, install medij-boot i disk moraju biti u istom modu, čist-tvornički disk je neinicijalizrian tj installer odredi mbr-gpt ovisno o biosu-želji, dok već korišten disk to već ima određeno. Zato ga treba obrisati (ne format-particije) nego sve, diskpart-clean.. tad je kao novi-čist, neinicijaliziran. Napravi to prije iz win tj kad ga cleanaš možeš dalje disk managerom klikati (lakše nego tipkati u diskpartu) tj diskmanager ti tu opciju oenmogući promjenu mbr-gpt dok postoje FS-particije na disku (zasivljeno).

+ install medij, opet razlika win automatike.. tj msctool ili dvb2usb ti ne nude opciju dok Rufus nudi, medij može biti mbr-gpt a ako si odlučio tad sve mora biti kompatibilno tj sve u gpt ili mbr i tek tad kad napraviš medije, probaš bootati i pripremiš diskove, kreni sa pravim poslom, tj od reseta i postavki u biosu (sve po redu, prođi, zapamti-podesi, neke stvari-opcije su omogućene tek nakon promjene moda i save&reboota). Npr možeš isključiti fast boot i sec.boot.. smeće-smeta ali sad ni ubuntu nema više problema s tim. Kad jednom podesiš bios i kreneš u instalacije oseva promjene mogu biti 'nemoguće' tj kompatibilnost..

 

-win se može instalirati i 'ručno' tj kreirati particije, boot, raspakirati dism-wim/esd tj taj dio je običan copy-raspakiravanje.. i tad imaš kontrolu npr koji je boot disk ali lakše je zato imati priključen samo jedan disk i klikati nego ovako tipkati u cmd-u.. tj tako ručno instaliran os-win je kao što dobiješ predinstaliran s kupljenim računalom i prvo paljenje će dovršiti install (user-pass..). To sve možeš iz trenutno aktivnog win, tj disk koji trenutno koristiš (jer su ssd-ovi 'višak'-slobodni..) ne diraš, ostaje ti kao rezerva do kraja.. i uvjek možeš njega priključit, podesiti bios prema njegovim trenutnim postavkama i bootati ga-koristiti.. dok ćeš kao početnik u ovom multibootu win+lin učenju vjerojatno par puta nešto zbrljaviti.. tako se uči. Važno je samo znati nrp kako-što podesiti u biosu ako nije identično trenutnoj postavci tj zapamtiti bitne razlike + hrpa pravila da bi sve radilo tj bilo kompatibilno.

 

-na kraju, možeš imati dva multiboot menija-bootmanagera, npr na prvom winmanager iz kojeg možeš na boot2.. i grub iz kojeg možeš na 1.. iz svakog možeš bootati svaki os i čak kao rezervna guma ima smisla jer je unazad par godina ms često pregazio grub ili izbaci stavku-linux iz menija tj svakih 6mj upgrade može napraviti problem dok grub ovisno o kernelu, to može svaki dan ili jednako kao win jer imaju identične 6mj cikluse.. tj kad se već uči-probava i kad se ima dva diska za to, nema posebnog razloga (osim recimo 500mb za boot particiju kao trošenje mjesta) ne napraviti dupli-multiboot tj rezervu, jer sad svi mogu sve i napokon i grub radi ok (što je od 2014-do 2018 bilo lutrija.. npr gpt+secboot.. + canonical plaća licencu msu..) :)

tad možeš ili bootorderom biosa ili f-tipkom birati boot disk ili iz samog menija onaj drugi-treći-multiboot os.. tj to je tad pravi multiboot + rezerva i može se sve, kompatibilno, radi. :)

-- ..jedino je pitanje kolike su šanse da iz prve pogodiš sve, npt veličinu particija za os-sys-hime/user itd.. + manje diskove nije poželjno cjepkati na premale dijelove, tj ssd do 120 ostavljaš u jednom komadu, smao veće ima smisla dijeliti + TRIM tad ima gdje štedjeti ćelije (rnd razbacani podatci unutar disk-kontrolera, veća trajnost ali nemogućnost spašavanja-traženja clustera.. što mi može biti razlog ne korištenja trim-ahcija .. itd itd.).

VladRi sub 23.5.2020 11:53
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

Odaberi da ti disk sa linuxom bude glavni za boot:

 

odi u terminal:

 

sudo apt install os-prober

sudo os-prober

 

ako ti detektira os napisi:

sudo update-grub

 

rebootaj, trebao bi biti dodan u meni

--ako hoces tweakat grub instaliraj grub-customizer da se ne zajebavas sa VIM-om:

 

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

 

 

ako to sve ne radi odi na + u Grub Customizeru

 

Name: Win10

Type: Other

 

skripta:

search --fs-uuid --no-floppy --set=root DODAJ_ID
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

 

* id dobijes: ls -l /dev/disk/by-uuid/

 

recimo: ABCD-1234 -> ../../sda2 (tj onaj na kome ti je win)

 

 Znači prvo instaliram Linux pa to napravim ili?

Ja mislio da wec imas... ovo sto ihush rece...

 

naj-jednostavnije:ugasis secure boot u bios-u, Instaliras win na glavni hdd (onaj koji je prvi za boot u BIOSU), instaliras Linux na drugi (i linux ti sam doda sve u grub) - i ToiToi :)

luxxxfromhell ned 24.5.2020 13:53
ihush kaže...
luxxxfromhell kaže...
VladRi kaže...
luxxxfromhell kaže...

 Hvala na ekstenzivnom guideu, uspjeh instalirati Ubuntu i sad ga sređujem sa svime. Jedino kaj sam primijetio je da je Windows automatski na manji SSD stavio onu svoju System Reserved particiju, medutim nju nisam dirao i GRUB uredno prepoznaje W10 (nisam jos probao bootati u njega, mroam sve srediti na Ubuntu). Jedino kaj nisam siguran jel Ubuntu automatski instalirao nVidia drivere jer mi nekako malo zna zastucati OS (swap particiju sam stavio 20GB)...

 

EDIT: Windows uredno radi, jedino to stucanje Ubuntua me zanima zkj se dogada

ihush pon 25.5.2020 09:58

-win automatika napravi nekoliko particija, osim win-sys-c: boot-efi-restore.. najavljena je još jedna 7gb za upgrade-update tako. Installer ne nudi izbor takvih stvari i jedino ručno možeš po želji + ovisi mbr-gpt-sec.boot jer tad mora ići boot fat32. Za većinu korisnika beskorisno + nemaš izbor-opcije. Dok linux install to nudi tj ručno možeš sve što/kako želiš + to ručno je klikanje u guiju dok je za win tipkanje u cmd-u (obrnuto od tradicije..) :)

 

-nije tj pokreneš upravitelj uređaja i vidiš opendriver + nvidia (440..) i izabereš-uključiš, restart..

-štucanje je možda razlog driver.. ali ne bi trebao biti jer je i open ok..

-swap od 20gb je na današnjim računalima nepotreban tj koliko više imaš rama toliko je manje u upotrebi swap (jer je on zamjena ako rama nema što je nekad bilo normalno ali app-requirementsi se realno niju mijenjali godinama i danas imamo desetak puta više resursa nego prije. Obrnuto, više ga nemoraš raditi kao particiju (može kao file) i više se ne koristi stara formula 1-3x rama upravo zato jer je rama više-dovoljno pa pod win npr page-hyber skače oko par gb ..

-važnije zbog načina rada, trošena pojedinih ćelija-sektora-clustera tj TRIM, broj ciklusa R/W koliko chip može izdržati.. pa se više na ssd ne stavlja swap odnosno, stavi ga se na hdd-mehanički jer on nema takav 'ograničen' način trošenja pa ovisno o sreći može biti 'vječan'..

-smisao swapa je samo kao rezerva, ako zatreba.. ne koristiti ga tj što manje, jer je to višestruko sporije nego ram tj ako trebaš ram, moraš dodati ram, za app-igru.. dok 99% appsa 'običnih' traži zanemarivo malo, tj od doba megabayta do danas se neke stvari nisu previše promijenile tj najveći skok je 32-64bitna app/os koji sve variable u registru cpu podupla zbog adresnog-memorijskog prostora (memorija je sve, tj adresni prostor, svi tipovi-kombinacije raznih storagea, svi portovi uređaja su neka mem.adresa kao nekad pike-poke u registru, koji može upaliti pixel na ekranu ili život u igri..) cpu i memorija je samo adresa svega, dok je ram mjesto gdje se drži ono što se trenutno obrađuje a trajne memorije-diskovi gdje se to drži nakon gašenja...

-swap je višak, nužno zlo (nekad bio..) i stavlja ga se just in case.. ali ne na ssd jer on tad stalno radi ili obrnuto, pametni mem.managment modernog osa tad ne treba, ne koristi tj samo 'glupa' app može bahati zatražiti još rama i tad će os dati zatraženi resurs..

-zašto uopće postoji? jer ako nema dovoljno rama .. error-end.. ne radi. Rama jednostavno mora biti za rad, ali danas te neće spasiti swap tj ako appsu nije dovoljno npr 4-8 (danas je minimalna količina 4gb, nema manje.. i to je već +5godina) tad swap može samo omogućiti neki rad ali neupotrebljivo za takav tip appsa koji tad traži sve odgovarajuće resurse tj to nisu appsi tipa tetris-word nego gaming-3d-multimedija .. i browseri tj to sve je danas 'isto' isti requirementsi, neovisno koji os jer je na kraju sve isti hw-x86 win-lin-mac +android a možemo dodati i sony-ps i xbox.

-nekad dok je ram bio u skali megabayta koristio si npr 4mb rama i npr 12mb swapa.. uz npr brži disk kao black-chitah.. i to je radilo kako je moglo, uz tranfer npr 40-60-150mbps.. danas je transfer sata3 do 600 ali samo za ssd, dok su diskovi do max 200mbps..tj zanemarivo ubrzanje u odnosu na +10-20 godina razvoja, dok je ram u tom razdoblju s 4mb skočio na 4gb tj x1000 .. i ta količina je problem tj kad ti treba toliko rama, to disk-kontroler mora hendlati tj više-sporije čista fizika-matematika, tj kao što je kopiranje 1gb recimo sekunda za 2gb će tad biti dvije sekunde potrebno tj više-veće = više vremena tj presporo ne zato je danas neka komponenta sporija nego zato jer je ram x1000 uvećan i requirementsi-bahatost appsa (ne osa koji uredno može raditi s npr 500mb.. ali je tad beskoristan tj ne možeš ni surfati jer je minimum 2gb..)

-obrnuto da na novi hw instaliramo stari os+stare app koje koriste količinu rama kao iz onog vremena tad bi swap na ssdu bio brz, čak brži od tadašnjeg transfera rama kroz mbo.. ali tad ne možeš npr browsati jer traži novo, jer se gasi 32bitni support, + ne možeš instalirati stari os na novi hw jer nemaš driver koji tad nije postojao itd.. i samo zato što se danas koristi x1000 puta više to nije rješenje nego dodaš ram tj mbo podržava i cijena je prihvatljiva, ne samo za instituicje-servere-worksatione.. 'ono što glatko vrti cryzu..' :) npr današnje gaming vga imaju više rama same nego tad zvjer-pc a computing snaga je višestruko veća.

-obrnuto-2. .. kompresija, npr sirovi video signal, dv, mpeg2, mpeg4.. kako se povećavala snaga cpu tj chipa (ne nužno cpu, može zasebno, dsp, audio, vga-gpu..) tako je rasla mogućnost kompresije-dekompresije u letu tj realnom vremenu i to je smanjilo sirovi signal tj potrebnu količinu podataka koju disk mora obraditi.. i danas na istom (po performansama) disku možeš obrađivati video brže nego što si to tad mogao u scsi-raid polju jer je tad trebalo recimo 80mbsp a sad zbog kompresije desetina toga i ide kroz mrežu-interenet pa imamo iptv itd itd.. kompresija nije ubrzala disk nego je smanjila njegov posao a razliku odradi specijalizirani chip npr h.265 dekoder kojeg danas ima mobitel.. i to je 'jače' nego tad zvjer + može raditi s SD kartice mada je sporija koja je veća nego tad diskovi itd itd. 

-banalno, kopiraj film kao bd-rip od recimo 30gb ili kompresiran isti film na recimo 3gb .. što je brže? Manji file.. + pošto je manji file, kao u cestovnom prometu manja gužva na cesti, istim autom tj podatak brže prođe po sabirnici od-do cpu-ram-disk-vga.. + i tu je propustnost veća nego prije slično kao za disk kontroler i zato mada sami diskovi hdd-mehanički nisu toliko napredovali kompletno platforma danas može višestruko više nego prije .. i zato se pravila pa i za swap mijenjaju, dok oni koji ne prate takve promjene ostaju 'fahidioti' zarobljni u vremenu koji čak mogu biti majstori-znalci ali pogrešno vrijeme kao kovači za potkivanje konja.. Zato svako pravilo koje nađeš online, pogledaj datum-verziju kad je to pravilo vrijedilo, danas možda..

 

-koristiti ssd, može se.. brži je, no opet daleko sporiji od rama i pošto tad u pravilu apps traži performanse tad to nije realno upotrebljivo (osim ako je app takvog tipa da sporost nije problem).

-dodaj tome cijene, max kapacitet rama na običnoj mbo recimo 64gb.. to je već kapacitet manjeg ssd-a tj to je puno a po cijeni lako možeš dodati npr 16gb tj cijena-performanse su ono što eliminira smisao korištenja swapa tj prije da ćeš natrpati više rama (puno) i koristiti ga kao ram-disk upravo zbog performansi.. no sad već i nvme diskovi eliminiraju takvu upotrebu tj razliku u brzini i cijene-kapaciteti su sad ok pa je to tad logičniji korak.

- kad već tu meljem plahte .. :)) pa još malo, ..

-nekad se koristio ram disk, ali je rama uvjek bilo premalo.. i tad su postojale (i dalje postoje) pci-ramdisk kartice tj posebni kontroleri koji rade kao disk, ram.. tj jedini problem ram diska osim kapaciteta je gašenje.. brisanje, tj moraš to nekako i snimiti a za razliku od hdd u slučaju gašenja (nestanak struje) nemaš ništa, tj na disku je nešto zapisano u ramu ne postoji.. (nešto sasvim drugo je kvar pa možda ni na disku neće biti spašeno..) .. takve kartice su bile cijene kao malo jače-skuplje ws računalo kompletno, slično kao da govorimo o cijeni npr Tesla kartice ili nekom topmodelu xeona.

-danas takve termine-uređaje ili ram-disk skoro da nećeš vidjeti online ili npr u bugu, jer su danas nepotrebni-eliminirani, mada i dalje mogu raditi i postoje jednostavno više nemaju tu ulogu kao ni swap. dok powermac može hendlati 1,5TB rama .. (stvar mbo+cpu+os ne samo jednog dijela, ostali su do 500-700 kao granica) a ukupna granica (spomenuto u plahti gore) je adresni prostor tj to je 'memorija' kao suma i na takvom računalu  swap nema mesta.. + morao bi biti na odgovarajućem disku tj višestruko sporije nego ram i tad se gubi smisao zvjeri-WS.

 

-možda upravo zbog swapa imaš 'trzanje', možda zbog drivera, možda zbog isprobavanja (jer prvu stvar koju naprave friški na linuxu je instalirati sve što nađu u softcentru..) možda disk ima problema (starenje-kvarovi..) .. možda trebaš ponoviti clean install nakon što prvi isprobaš-vidiš, jer nitko iz prve ne podi sve, tj tek kad nešto vidiš znaš što ti treba, što sve možeš ili ne trebaš a to počne s npr veličinom particije ili swpaom itd..

 

-važno, ne slušati ovakav post kao neki recept (sveto pismo) nego jedan od načina.. koji je možda dobar, možda za moje potrebe ali ne za tovoje.. tj samo kao neke smjernice-ideje. Na kraju trebaš naći nešto što tebi radi, odgovara.. ne meni-drugima. + probaj kubuntu, zbog kde i korištenja gpu tj ono što rade moderni osevi-gui-appsi, jer sve je to isti ubuntu-linux i sve se mijenja pa je tako prije KDE bio pretežak za većinu računala, danas ako radi tad je optimum i kao što mobitel glatko vrti video klipiće može jer ima chip-HW tj hw je ono što trebaš iskoristiti na pravi način, tj os je samo spoj hw-appsa i po tome ga biraš-podešavaš.. dok neki biraju po ikonama ili customizaciji izgleda docka-desktopa :))

axos sri 27.5.2020 22:26

Ljudovi moji nemojte se ljutiti, znam koliko volite Linux, ali ovo je tragedija.

Da upotrijebim poznatu frazu kad nešto nije praktično, "izgleda kao da su ga programeri dizajnirali".

Idem isprobati mint i ubuntu na virtualki. Ubuntu baca erore a mint ok radi. Ništa ajmo probat instalirati ubuntu direkt na disk i uspije bez beda.

Krenem instalirati nešto i ofc nema za linux. Vidim tutorial treba wine nabaviti. Odem na sajt i download ono me voza po nekim folderima nemam pojma što radim. (Nešto kao prvih 100 puta kad zalutaš na github).

Vidim neki playonlinux. Brljam po tome gledam neki tutorial i neznam što radim. Uspijem ukrcati program i traži da skinem net framework, prihvatim a on baci error.

Ništa ajmo dalje. Idem skinuti utorrent. Najbljiže što ima je za ubuntu server 13.04. skinem (iako imam 20.xx), pokušavam pokrenuti 2 klika na svaki fajl unutra, ali nema kruha.

Pokušavam fajl drag n drop iz jednog foldera u drugi, uspjevam iz 5. pokušaja, niti znam zašto ne ide, ni zašto ide. Nadalje koristio cut i paste.

Mislio sam da će biti najveći problem UI, ali to izgleda kao nebitna sitnica prema ostalim stvarima.

Onda išao vidjeti koliki je market share Linuxa (očekivao oko 10-15%) ono oko 2%. Ako (jer ne mogu najterat ljude da rade programe/igre za linux) ne nađu riješenje da se exe vrti na linuxu ili MS ne napravi neku fatalnu grešku, mislim da se neće lako udaljiti od tih 2%.

Još ću se malo mučiti s ovim jer mi je povratak na windowse jednako odbojan, ali mislim da se neću usrećiti.

ihush sri 27.5.2020 22:52

linux nije windows.. ili kako to reći, ako želiš sladoled od čokolade, tad naručiš čokoladu, ne vaniliju, sladoled. Želiš win-appse? Koristi odgovarajući os, kao svaki drugi requirements koji moraš zadovoljiti da bi nešto mogao (raditi, ti ili računalo-soft, pri tome je i os samo dio requiremenstsa, win-lin-mac, pa 32-64bit itd..).

-točno, nema tu sreće/usrećivanja :) kao što relno ni 2% ne znači ništa tj može jednako biti 20-200% (čuda statistike, ili ovisi što-kako brojiš) i pri tome se baš ništa neće promijeniti za tebe, ono što trebaš ili očekuješ od osa.

-lin je samo os, nije drugi os tj nije win i btw, sve je to isto, ali nisu iste apps, slično. Ponekad nije problem os-soft, nego user.. ili što želiš-očekuješ od osa? Da kuha?

bunker sri 27.5.2020 23:09


@axos

Pa nije baš da volimo ( bar većina ) , nego koristimo.

Znači ti spočitavaš Linuxu to kaj se aplikacije namijenjene Windowsima nemogu pokrenuti pod linuxom ? Pa jel windowsu spočitavaš kaj se pod windowsima nemogu pokrenuti Linux apk ??

Jel golf7 kriv kaj u njega nepaše getriba od Opel astre ?

Srećom samo kratiš dosadu , jer nevjerujem da bi netko zaozbiljno postavio takav pristup i problem .

Zechina čet 28.5.2020 03:23
axos kaže...

 

 

Ne mogu dokučiti da li ovako glupo trolaš s namjerom ili imaš nekih drugih problema.
Bit će da si doista predugo bio na Winsima :)
Bez obzira na ovo "Ljudovi" (kao, simpa smo si), ovo nije niti iskren niti dobronamjeran post. Zašto to radiš, nemam pojma.
Btw, ovo koliko ti "znaš" da mi "volimo Linux" - gle: ne volim ni klješta, ni šarafciger, ni beštek. To je samo alat, kao i Linux. Nemam ljubavni fetiš na alat, sumLjam da ga ovdje netko ima.

Evo da ti pokažem samo jedan fail, gdje te više nisam mogao uzimati ozbiljno.

 

axos kaže...

Ništa ajmo dalje. Idem skinuti utorrent.

 

Pobogu, zašto bi na Linuxu / za Linux, skidao Windows spyware, adware i sad čak i malware - riskware (skriveni kriplo-miner!)  ????
Pa to sam prestao koristiti još na Winsima!

Nego, što ti u stvari hoćeš, daj malo razmisli: hoćeš li "uTorrent" ili torrent klijent?

Upotrijebi logiku i mozak, a ne navike. Želiš torrent klijent, dobar ili bolji nego na Winsima.
Winsi ne dolaze sa torrent klijentom, pa ga moraš tražiti ili se prikloniti krdu (uTorrent).
Na Linuxu (Mint):
1) Torrent klijent ti dolazi PREDINSTALIRAN, na Start Meniju ti je, pod  "Internet". Zove se Transmission, lijepo ti ispod piše kraki opis: "Download and share files over BitTorrent".

 

2) Eto, previdio si ga, ili ovog ne želiš, ili želiš samo isprobati neki drugi... Nema problema.

Ali, za razliku od Winsa, na Linuxu možeš ali NE MORAŠ tražiti fajlove "negdje po internetu".
Linux ima predinstaliran SOFT MANAGER. To je uobičajeno, prvo riješenje.

(doduše, ima i Wins nešto ali... pristojno recimo da to tamo nije najbolji način za tražiti softver)

Dakle, htio si torrent klijent?

Klikneš na soft manager i utipkaš npr "torrent".

I sad pogledaj izbor, već na mom prastarom Mintu!*

Plus, svaki od ovih (isprobao sam ih 3-4) bolji je od uTorrenta.

 IMAŠ LI OVAKO NEŠTO, BAR PRIBLIŽNO LIJEPO, JEDNOSTAVNO I FUNKCIONALNO NA WINSIMA?

I u stvari da ne kenjam: ne moraš ništa ni utipkavati: klikneš na soft-man, klikneš na "Internet". I ako ti je teško vrtiti kotačić miša, klikneš i na "File sharing".

Nisu to priglupi Win10 pa da moraš stisnuti menu na tipkovnici, pa upisivati ime programa da bi ga tražio (makar ti je već instaliran). I onda potrošiti sl. tjedan dana na "pinanje". Koje će ti, sa 80% vjerojatnosti, raditi samo do slijedećeg apdejta.

Sad još reci da ti je problem kliknuti par puta, ili da ti klik mišem na Linuxu "ne radi isto kao na Windowsima" pa da završimo ovu "tragičnu" priču.

 - - -

Sad malo razmisli o tome što si napisao i što si sad pročitao. I koliko to što si napisao ima smisla, i je li Linux doista "kriv".
 - - -

*Na Ubuntu ti je slično, ali pobogu - ako se nisi voljan priučiti osnovnom namještanju (i razumijevanju!) sustava, uzmi Mint ili neku drugu distru koja je prilagođenija novim korisnicima. Razlika između Ubuntu i Minta je više-manje samo u tome što je Mint praktički Ubuntu, ali sa već namještenim nekim osnovnim alatima i dodacima koje bi korisnici htjeli.

 - - -
Ovo ostalo što si napisao, više-manje je TRAŽENJE PROBLEMA. A koliko vidim, imaš problem i sa Winsima i sa Linuxom. Ako tražiš probleme, uvijek ćeš ih naći. Nema tog Linuxa koji će ti tu pomoći. Ako ti netko treba biti kriv za tvoje probleme, OK, nek to bude Linux. Ili Bill Gates. Ili Kinezi. Blame it on Canada. Whatever.
Inače, toliko si dreka i gluposti ovdje uspio napisati da je to besmisleno demantirati, samo se čovjek može zapitati koji je to motiv bio da se netko ovako ide blamirati, i da li Windowsi doista toliko zatupljuju ljude.

Darky čet 28.5.2020 04:56
Zechina kaže...
 - - -

Ovo ostalo što si napisao, više-manje je TRAŽENJE PROBLEMA. A koliko vidim, imaš problem i sa Winsima i sa Linuxom. Ako tražiš probleme, uvijek ćeš ih naći. Nema tog Linuxa koji će ti tu pomoći. Ako ti netko treba biti kriv za tvoje probleme, OK, nek to bude Linux. Ili Bill Gates. Ili Kinezi. Blame it on Canada. Whatever.
Inače, toliko si dreka i gluposti ovdje uspio napisati da je to besmisleno demantirati, samo se čovjek može zapitati koji je to motiv bio da se netko ovako ide blamirati, i da li Windowsi doista toliko zatupljuju ljude.

 ma za njega je očito sve iznad Playstationa 2 teška nauka....
nemoj trošiti vrijeme na takve postove...
jedino sam šokiran ihushovim postom, nije napiso 3 stranice kolumne .....

Veliki Brat čet 28.5.2020 06:58
axos kaže...

Brljam po tome i neznam što radim. 

... mislim da se neću usrećiti.

Mislim da ovo sumira tvoj kompletan post, nakon što se maknu nebitne informacije.

To niti je pitanje, niti je odgovor, ne znam kako točno misliš da se uklapa u temu. 

Ako imaš neko pitanje i bilo tko ovdje zna odgovor (ili čak ne zna, ali ima ideju u kojem smjeru bi trebalo tražiti rješenje), siguran sam da će ti netko pomoći (evo već i sad ti dečki pomažu, a da pitanje nisi niti postavio, sad je na tebi koliko ćeš tu pomoć prihvatiti).

Ja ću se samo nadovezati s tim da Linux nije osoba niti nekakav zaseban entitet - nema tu tko šta "tjerat ljude" ili "vrtit exe". Nisi jedini koji to ne shvaća, pa sam, eto, imao potrebu to ovako malo naglasiti.

U svakom slučaju, ako si instalirao linux samo kako bi "vrtio exe", moj savjet ti je - nemoj. Poslušaj dečke koji su ti lijepo objasnili da bi na linuxu trebalo koristiti linux programe i nemoj tražiti nekakva polurješenja na netu, jer ćeš zaglavit s koječime na kompu.

Umjesto toga radije zahvali "Linuxu" što zbog "njega" imaš praktično besplatne windiwse 10 dostupne za instalaciju (a usput možeš i Googleu jer su puni reklama i prtae sve što radiš). Windowsi ti naime bez ikakvih problema "vrte exe". 

axos čet 28.5.2020 08:19

ihush 2% govori da nema puno fanova kod desktop korisnika, i samim time neće se količinski razvijati aplikacije kao i na windowsima. Stvar je da sam imao grandisimo čokoladu (win7), prešao na twice ice čokoladu (win10), nadao se haagen dazs sladoledu (poželjno čokolada), dobio twice ice vaniliju (linux). Odnosno očekivao sam da će support programa biti nešto lošiji od windowsa a ne doslovno desetkovan, tj da ću uz malo manje podržanih programa dobiti manje znatiželjan i stabilniji OS. Odem u njihov "app store" ponuda je u usporedbi s windowsima neusporedivo slabija, a i ono što ima ne radi uvijek. Odnosno jednostavno kao što kažeš čokolada i vanilija, iliti nemožeš dobit i ovce i novce.

Radi se o tome da davno nisam koristio Linux i iako mislim da je napredovao više od windowsa (iz moje perspektive) i dalje je daleko od average Joe korisnika (što mu možda nije ni cilj). Istina da samo kratim dosadu, jer da nije tako ne bi se zafrkavao s tim.

 

Zechina tu si godinama i znaš da nema teme po kojoj se nas dva možemo složiti. Totalna dijagonalna suprotnost. Ako te iritiraju moji postovi, slobodno me stavi na ignore listu, jer nema smisla svaki put krenuti s tim edgy stavom. Da si pročitao moj prethodni post u ovoj temi, znao bi mi je ovo drugi put da instaliram linux (prvi put je bilo davnih dana) I da je moja pozicija average Joe a ne netko tko je iskusan korisnik linuxa. Samim time neznam što očekivati, a očekivanja su bazirana na priglupim člancima po netu koji rade usporedbu windowsa i onda tvrde manje je aplikacija podržano nego na windowsima, ali tome se da doskočiti s wine ili što već, a ne kažu da to manje znaći barem 90% manje i da te aplikacije koje kao služe za pokretanje windows aplikacija uglavnom ne rade. Ljudovi jer vidim da ljudi na Linux dijelu foruma stvarno vole dat pokoji savijet i zahvalan sam na tome. Moj post nije ni dobronamjeran ni zlonamjeran nego iskren. Napisao sam ono kako sam ja doživio Linux u ovo kratko vrijeme. Ne kao zamjena za windows nego totalno drugačiji sustav koji traži od onih koji prelaze s windowsa i očekuju takvo iskustvo brdo kompromisa (ne kažem da nema nijedna prednost). Ovo s "voliti linux" da pojasnim tvojom analogijom, ima ljudi koji imaju u kući hrpu alata i stvarno ga koriste maksimalno i iako ih dobar broj nije spretan s alatom i rijetko ga koriste i dalje se trude. Drugi jednostavno nemaju alat, biježe od njega i uvijek zovu majstora, ili jednostavno kupe novo. Windowsi bi prije bili ovo drugo nego prvo i zato sam to napisao.

Želim utorrent a ne torrent klijent iz razloga što sam navikao na njega (a stare navike teško umiru) i onda mi je lakše bilo korisiti to (nemaju sve verzije majner) nego tražiti novi klijent, skidati par dok ne nađem neki koji mi odgovara i radi i upoznavati ga.

Nije poanta bila da je Linux "kriv", nego iz aspekta nekog tko dolazi s windowsa traži prilagodbu i odricanje i nije blizak supstitut. Npr android igra Raid. ima svoj klijent na widnowsima, skinem radi, ima i hrpa emulatora kojom se malo teže može postić isto. Siguran sam da ima i tu nešto, samo u pola sata vrtnje nisam uspio doći do toga.  S neta nisam uspio skinut i porkenut, u "app store" zvan Ubuntu Software nema ništa pod "android emulator" ili kad upišem ime jednog android-x86 ne dobijem ništa, itd. Ne tražim problem, samo sam napisao da nije ono što sam očekivao (očekivanja sam dobio s raznih članaka na netu što se pokazalo bitno različito od vlastitog iskustva). Windows 7 je bio najbliže mojim željama i očekivanjima ali gubi support i to je jedini problem.

 

Konkretna pitanja: Zna li netko kako zavrtiti Raid Shadow Legends na Linuxu? Da li netko zna mogu li neki opskurni ERP program koji nema Linux verziju zavrtiti ikako osim da ga stavim na Windows VM?

 

Suma svega je da nemožeš i ovce i novce (provatnost i mir Linuxa, odnosno "it just works" support Windowsa) što sam neutemeljeno očekivao. Još jednom hvala svim nezajedjivim ljudima koji su pomogli svojim komentarima.

 

EDIT:Nadam se samo da me neće doći jozobozo i jakovp napadat kao po običaju.  

ihush čet 28.5.2020 08:42

-nema ni 2% (to je zaokruženo) :) .. pa što? Tj to je desktop, računalo koje imaš pred sobom, averagejoa pusti na miru jer nema veze s tvojim postom, razlozima korištenja ili neke tinjajuće želje za trolanjem. No kako to u ovoj temi obično biva, 'pričajmo malo o win..' pa zašto ne i ti? -nastavi, zabavno je  :))

 

kao btw, kupiš golfa dizel, koje gorivo točiš? super? -super! :))

-apps je stvar koja određuje requirementse, tj averagejoe ne koristi OS, koristi appse koje koristi, igre, surfanje, torrent.. ili ga koristi kao stalak za veš pri čemu appsi i os nisu važni.

-pošto ti apps npr igra kaže da traži ''to-i-to'' za rad, tad taj averagejoe ako želi tu igru (app-soft) mora ispuniti njen requirements, a osim npr vga-gpu i ostatka HWa, jedna od navedenih stavki je i OS pa i kad je multiplatformski imaš sličke-logo win-pingvin itd.. i po tome averagejoe (koji je inače sinonim za glupog amera-juzera, upali i možda radi..) daleko kvalitetniji juzer jer zna čitati, tj requirementsi koje traži svaka app i to veze s lin-win-mac-androidom kao osom nema, nego je ta app ona koja nešto traži a joe to u sovm računalu ima ili nema. Jednako je imaš ili nemaš joystick, miša, monitor ili kapacitet diska.. nemaš? Kakve to veze ima s win-lin? Osim što si paradoxalno napravio uslugu temi revajvajući je .. i čak si u prosjeku averagejoa u ovim temama tj prebrojavajući riječi u postu imaš podjednako-prosječno spominjanje npr riječi windows tako da si i ti običan averagejoe mada se možda ne želiš tako osjećati :) -proći će.. (ili neće).

axos čet 28.5.2020 09:04
ihush kaže...

-nema ni 2% (to je zaokruženo) :) .. pa što? Tj to je desktop, računalo koje imaš pred sobom, averagejoa pusti na miru jer nema veze s tvojim postom, razlozima korištenja ili neke tinjajuće želje za trolanjem. No kako to u ovoj temi obično biva, 'pričajmo malo o win..' pa zašto ne i ti? -nastavi, zabavno je  :))

 

kao btw, kupiš golfa dizel, koje gorivo točiš? super? -super! :))

-apps je stvar koja određuje requirementse, tj averagejoe ne koristi OS, koristi appse koje koristi, igre, surfanje, torrent.. ili ga koristi kao stalak za veš pri čemu appsi i os nisu važni.

-pošto ti apps npr igra kaže da traži ''to-i-to'' za rad, tad taj averagejoe ako želi tu igru (app-soft) mora ispuniti njen requirements, a osim npr vga-gpu i ostatka HWa, jedna od navedenih stavki je i OS pa i kad je multiplatformski imaš sličke-logo win-pingvin itd.. i po tome averagejoe (koji je inače sinonim za glupog amera-juzera, upali i možda radi..) daleko kvalitetniji juzer jer zna čitati, tj requirementsi koje traži svaka app i to veze s lin-win-mac-androidom kao osom nema, nego je ta app ona koja nešto traži a joe to u sovm računalu ima ili nema. Jednako je imaš ili nemaš joystick, miša, monitor ili kapacitet diska.. nemaš? Kakve to veze ima s win-lin? Osim što si paradoxalno napravio uslugu temi revajvajući je .. i čak si u prosjeku averagejoa u ovim temama tj prebrojavajući riječi u postu imaš podjednako-prosječno spominjanje npr riječi windows tako da si i ti običan averagejoe mada se možda ne želiš tako osjećati :) -proći će.. (ili neće).

Klasični ihush. Ako ti ne pročitam post bar tri puta, kao da i nisam.  

Po pitanju linuxa definitivno jesam. Where is my burger/app?  Proći može s vremenom i korištenjem, ali i dalje će biti ili ovce ili novce. Al dobro bar sam kako kažeš bumpao malo temu. 

ihush čet 28.5.2020 09:18

-eto, može se.. :))

 

.. ne, za čitljivost, nego post bez riječi 'windows' (ako ne brojimo u citatu i ovaj spomen tog drugog osa.. rekurzivno). :))

 

no, realno, ako želiš win appse, tad koristiš win os, ako želiš lin appse, linux, ako želiš multiboot, virtualke-emulatore.. tad koristiš ono što želiš, ne ono drugo koje pokušavaš natjerati da radi nešto treće, nema smisla.

-pri tome, mada zečina točno kaže za utorr-smeće, ti kao user imaš pravo izbora appsa koji koristiš. Nema tu krivo-pravo, tvoj izbor. Vidiš app, vidiš koji su requirementsi i koristiš u skladu s tim (na onom drugom osu).

-težina instaliranja? .. da, neke stvari su lakše na win, npr minecraft :) a neke su stvar sreće, upornosti i sl i to nije razlika win-lin-nekitreći nego supporta i kvalitete te app npr tjedan sam se mučio s driverom za stariju dvbt karticu kojoj je dropan support pod oba osa, ali naravno za win se lakše nađe driver, nakon tog klik-radi.. a za lin tek tad počinje pustolovina jer osim što je samo 2% averagejoeja od tog postotka pikopromil ima takvu kombinaciju hw-a pa od tog djelić riješenja koja su ekšli rješenja.. i tad, radi. Nakon tog, što je proradio tuner, imam veći izbor tv appsa, neki kvalitetniji, neki samo bolji UI-praktičnost, neki smeće.. no linux ima ogromnu bazu i možeš sve (ako imaš resurse-requirementse, + znanje).

 

-ili što je software? Znaje. .. pa ako gledaš i kao licenca-intelektualno vlasništvo, to je znanje, samo je pitanje otvoreno-zatvoreno vlasništvo tj dostupno ili ne.

-kad imaš znanje, možeš sve, kad nemaš.. tad nemaš soft, neovisno što imaš microsoft :))

 

edit: obrnut primjer 2: stara +10g wlan-pci kartica.. (korona pa par mjeseci čačkanja po računalima..). Pod win nikako, čak uz neki driver, sve ok, ali ne radi.. pod lin, ubodeš-upališ, radi. Razlika? Pa u tome što pod win ne možeš ono što pod lin možeš.. a ja mogu skoro sve na svima. Uspoređujući ta dva primjera 1:1 + linux je jači, no preferiram win, lakši-logičniji kad postoji izbor. Sladoled, stvar izbora ako imaš izbor.

Zechina čet 28.5.2020 09:24
ihush kaže...

nema veze s tvojim postom, razlozima korištenja ili neke tinjajuće želje za trolanjem. No kako to u ovoj temi obično biva, 'pričajmo malo o win..' pa zašto ne i ti? -nastavi, zabavno je  :))

 

Ne, jer je tip valjda fan Zorka i tekstualnih avantura pa si je opis profila stavio - Troll cave

 

Pazi što on meni napiše: "tu si godinama i znaš da nema teme po kojoj se nas dva možemo složiti." ??? - a ja ni ne znam tko je on. 

 

Ili ovo: ja mu napišem "Nego, što ti u stvari hoćeš, daj malo razmisli: hoćeš li "uTorrent" ili torrent klijent?

Upotrijebi logiku i mozak, a ne navike. Želiš torrent klijent, dobar ili bolji nego na Winsima."

A on odgovara
Želim utorrent a ne torrent klijent iz razloga što sam navikao na njega (a stare navike teško umiru)"

 

(...jer je torrent klijent nuklearna fizika pa kad si doktorirao jedan, treba ti bar 2 godine da naučiš dvoklik na magnet ili torrent za drugi klijent u pozadini?)

 

Drugim riječima, ne želi on Linux nego želi kenjati. On bi yebao, ali da bude nevin.
Ili:

klasičan domesticus balcanicus, nezadovoljan je jer je desetljećima vlast lopovska korumpirana i nesposobna, ali i dalje uredno glasa za hadeze jer "stare navike" a alternativa je, kako ono, "tragedija". Ali sere po adezeu javno.

A pravi bad mu je jer ne može reći "koliko mene tute ima", no neće mijenjati je se možda ipak uhljebi. A krucijalni argument kvalitete je "to tamo 2%", pa neće onda valjda drugačije ako čitavo selo glasa za isto...
Ili:
On bi malo yebao novo sa strane (po Linuxu), jer mu je zakonita supruga malo stara a i da se šegači po selu, ali bi se onda ispovijedio i vratio na sigurno, a u birtiji se sprdao i hvalio kako je to dobro izyebao, ljubavnica je fora ali glupa a ova mu ipak doma radi kako je navikao.

 

Zna staviti Linux u virtualku, ali ne zna / neće klknuti na start meni u Linuxu. 

 

To ti je onaj isti tip trolova koji se do prije par godina sprdao da "Linux tamo neka komandna linija i crni ekran, za mazohiste".

Kako ono, "izgleda kao da su ga programeri dizajnirali".  Jer njemu je normalno da mu Macan ili neki drugi PR strućnjak dizajnira operativni sustav.
Seljo, kao, ne zna da je X-Windows prethodio Windowsima i da su ovi kopija toga, a da je npr KDE valjda najdorađeniji Windows manager / DE uopće - klon Windowsa na steroidima. 

 

 

ihush čet 28.5.2020 09:37
Zechina kaže...
..

 

Drugim riječima, ne želi on Linux nego želi kenjati. On bi yebao, ali da bude nevin.
Ili:

...

 

Zna staviti Linux u virtualku, ali ne zna / neće klknuti na start meni u Linuxu.

 

 

 

-pa to je legitimna želja svih nas :)) .. možemo čak nabaviti majice s natpisom 'svi mi smo axos..' (ili bi ''ono'', a bili nevini..)

-bar zna kvalitetno trollati, znanje uvjek poštujem, treba znati .. pa i ispričati vic.

-digresija, točno utorrent.. ali, čemu? Znaš da su navike-navike.. nekog ćeš promijeniti? Teško.. tj i ja koristim utorr, navika (osim što upravo zato koristim prastaru verziju prije spy-smeća.. radi, navika, da i pušač sam.. pa što?)  :))

 

+ kao btw, prebrz interenet.. pa posljedice, više mi torrenti nisu važni kao nekad pa time ni apps-klijent, odnosno, prečesto kliknem down i kroz par sekundi je gotov pa ne stignem prekinuti i izabrati način direktno ili torrent za iso.. ili dok prekinem i scrollam izgubim više vremena. Razlika? Razlog uopće za razmišljati? .. više navika a sve više i ljenost :)

 

edit: ili .. ono što ovaj post treba biti, kad već nije tema-linux.. :))

-to što on trolla je normalno, više zabrinjava što se uzrujavaš.. opusti se, ja čuvam 'linux' ..neće ga nitko! :))

 

edit:2 .. ili, razlika win-lin.. pa eto, pošto je mali-meki iskopirao sve što se moglo od canonicala, tako je mali meki krenuo u polugodišnje cikluse buildova mjesec prije, 03-04.. no ubuntu je izašao prije mjesec, w10-2004 jučer, mjesec kasnije. Razlika? Pa u datumu, možda u ponekom setu ikona.. sve ostalo je 'isto', soft. Desetljećima linux 'samo što nije' ili konkurent windozama, dok se sad ms širi na linux, ima uključen core ubuntu, .. prije će mso na lin nego adekvatna alternativa nativno itd.. pa po tome axos je u pravu dok si ti tvrdolinijaš-reakcionar-kočničar promjenama-napredku, tj kao stavri idu (suprotno programskoj logici) prije da će on pod win korisititi neku win app kao defender nego da će se potruditi scrollati meni i kliknuti transmision tj više nije fičer klik nego sad imaju (pazi sad fičera!!) search.. ono, izmišljen je kotač!!! (povijesti, koji nas vraća unazad, kao vremeplov). No za search je problem linuxa intrinistički (usađen duboko u gene-srž tj power-juzer ili guru-linuxaš.. koji zna što ima na računalu, npr imaš kate ili nano.. i tad možeš tipkati u terminalu sudo-nano.. kao i search transmision.. no ako on searcha utorrent, što će dobiti, ako searcha winrar.. itd..). Juzer i averagejoe mogu searchati samo ono što znaju natipkati, navika je tad ono što je važniji kriterij nego kvaliteta ili malware.. a na kraju ni od korone se ne umire baš jako, moraš od nečeg.. pa neka i malwarea, za ljude-računala je, neka ga :)) tj juzer koliko god bio troll ili u krivu, ima pravo tj ''slobodu izbora'' koju oduvijek propagiraju linux-papagaji u obrani bezbrojnih distri tj razmrvljenosti onih 2% juzera koji samo žele surfati dok likovi s bradom+očalama+kariranakošulja žive samo u hollywoodu (ostalo tipkaju pakistanci). :))

 

-edit -x .. da i ovo je u malo teže čitljivoj formi, u terminalu probajte uname -a .. za human readible :)) tu ne pomaže, nije svemoguć.