Linux

Linux - pitanja i odgovori

ihush sri 25.3.2020 18:18

.. znak fis-ljestve # je substitut za REM(arke) tj zakomentirano, tj to je text koji se ne koristi, može biti # ili apostrof ' ..

-to znači, samo obrišeš # a sve je običan file, text.. možeš insertati line kopiju texta, no drugi rezervni file ne trebaš, beskoristan, tj samo je pitanje znaš li vratiti u stanje prije ako ovo ne pomogne ili ako se nešto jače skrši.. ako možeš vratiti tad možeš i edotorom ispraviti-vratiti text u početno stanje pa neka rezervna kopija file ne služi ničemu odnosno može ako koristiš neki compare za usporedbu filea.. koji ti tad prikaže različiti dio.

 

nula je uobičajeno = false, nonzero je true, može biti 1 ili -1 .. u ovom slučaju je 1.

logika, ako želiš isključiti autosuspend, tad je to false-nula, tj posljednji red posta.

Veliki Brat sri 25.3.2020 18:23
djigibao kaže...

Mogli ste napisat da to nije sve u TLP i da treba skrolat prema dole....

Uf, nisam baš mislio da ti to ne bi palo na pamet :)

Da, ideš kursorom prema dole dok ne dođeš do kraja.

 

Svaka od ovih opcija može i ne mora biti to, ja bi osobno malo prvo istražio svaku od njih, a zatim mijenjao jednu po jednu dok ne proradi kako treba.

 

Alternativno, obzirom da je manjaro baziran na archu, ovdje ti je autosuspend segment powermanagementa za Arch.

Ako ovo gore ne proradi (ili prije toga) možeš probati blacklistati svoj uređaj po uputama u dijelu "Alternatively, to blacklist devices that are not working with USB autosuspend and enable it for all other devices:".

To bi ti i preporučio jer onda power saving radi za sve uređaje osim tog.

Za to prvo trebaš saznati potrebne podatke putem lsusb naredbe (naredbu upišeš dok ti je kartica aktivna i prepoznata) - nakon što upišeš naredbu trebaš tražiti koji unos se odnosi na zvučnu karticu (biti će ti tamo miš, tipkovnica, kontroleri i sve živo i neživo što ima veze s USB sabirnicom na računalu).

 

Možeš eventualno, da testiraš priču, prvo općenito ugasiti autosupend na razini cijelog sustava na način da pod "ATTR{power/control}=" umjesto "auto" upišeš "on" (ako sam dobro skužio, "on" bi trebalo biti za ugašen autosuspend).

 

EDIT: CTRL+O ti je spremi, CTRL+X ti je izađi (ako nije spremljeno, pitati će te želiš li spremiti)

U oba slučaja će te pitati ime datoteke i predložiti trenutno aktivnu, stisneš ENTER i Y za potvrdu.

ihush sri 25.3.2020 18:29
djigibao kaže...

Upisao onda ovako (slika)

 Kako se to sad sprema da mi to zapamti?

Vidim dole neke znakove za SPREMI ali mi nije bas jasno? 

 -imaš miša, klikaj po meniju.. ovo dolje su tipkovničke kratice alt-ctrl.. ili koristi editor koji ti je 'normalniji' tj normalan notepad štogod ima manjaro jer to su sve samo fileovi, text-config.. tj *nix definicija, 'sve je file' vrijedi za linux odnosno, file može biti text, može biti izvršni (pandan .exe-u).. i to te linux pita kad klikneš, pokrenuti ili otvoriti-editirati.. :)

ostali editori su ipak stvar koju moraš neko vrijeme učiti, vi-ecmas.. moćni ali nepotrebni za saveanje configa, to može i win-notepad koji inače ne može ništa :))

djigibao sri 25.3.2020 18:43

Eto ljudi, vidite kako je ovo bilo lijepo i lako .

Normalna i konstruktivna komunikacija i cini mi se da je ovaj 1. problem rijesen .

 

Sad je mjuza bila ugasena skoro 5min i kada sam je upalio sve radi normalno, Manjaro nije iskljucio vanjsku zvucnu.

 

Znaci problem je bio do postavki USB auto sleep opcije.

 

Santana sri 25.3.2020 18:50
ihush kaže...
djigibao kaže...

Upisao onda ovako (slika)

 Kako se to sad sprema da mi to zapamti?

Vidim dole neke znakove za SPREMI ali mi nije bas jasno? 

 -imaš miša, klikaj po meniju.. ovo dolje su tipkovničke kratice alt-ctrl.. ili koristi editor koji ti je 'normalniji' tj normalan notepad štogod ima manjaro jer to su sve samo fileovi, text-config.. tj *nix definicija, 'sve je file' vrijedi za linux odnosno, file može biti text, može biti izvršni (pandan .exe-u).. i to te linux pita kad klikneš, pokrenuti ili otvoriti-editirati.. :)

ostali editori su ipak stvar koju moraš neko vrijeme učiti, vi-ecmas.. moćni ali nepotrebni za saveanje configa, to može i win-notepad koji inače ne može ništa :))

 ali onda bi dosli do problema sa dopustenjima tj. nebi bu dalo spremit nista posto nije ulogiran kao root ,a file je u /etc
Zato sam mu reko da ide preko terminala sa sudo komandom

ihush sri 25.3.2020 19:49
djigibao kaže...

Eto ljudi, vidite kako je ovo bilo lijepo i lako .

Normalna i konstruktivna komunikacija i cini mi se da je ovaj 1. problem rijesen .

 

Sad je mjuza bila ugasena skoro 5min i kada sam je upalio sve radi normalno, Manjaro nije iskljucio vanjsku zvucnu.

 

Znaci problem je bio do postavki USB auto sleep opcije.

 

 -znači, da je problem (ne)kvalitetan driver dok powermanager/OS upravlja uređajima onako kako mu to driver ponudi. Dobar dio uređaja je tu kilav, tj stari soft-firmware na jeftikaner klasi uređaja gdje proizvođač nema konkretan interes ažurirati driver-support tj ako to i radi primarno se fokusira na win, dok lin tek sporadično.

 

-nije problem u postavci, jer ako se može nešto upaliti-ugasiti tad nema razloga to ne koristiti, tj konkretan problem je što uređaj ne radi kako bi trebao raditi tj ne pali se nakon gašenja (a to nije problem OSa.. dok je ovo samo izbjegavanje problema na način da se ni ne koristi ta funkcija.. ali problem nije fixan tj i dalje je tu samo što ti sad ne smeta.. drugo rješenje za usb uređaje može biti iskapčane-ukapčanje pa 90% tad opet proradi.. možemo to zvati rješenje ili vuk-lisica rješenje..)

 

-primijeti, bez tvojeg sudjelovanja i minimalnog znanja ne bi napraili ništa. To je tako, tj davno su na linuxu bili recimo programeri i njima to nije neki problem razumjeti. Kad je s druge strane 'juzer' tad nema pomoći jer on mora obaviti svoj dio. Ovo je banalni primjer kako se može riješiti s happyendom, no moglo je biti i bez fixa.. Sad kad su svi osevi userfriendly kao i android, juzer očekuje da sve radi, a to u realnosti nije baš tako, tj podrška proizvođača tj driver i kvaliteta samog uređaja su osnova, tj nije linux čarobni napitak/štapić i ne može os baš ništa, tj on samo nudi postojeće hw reurse i to korz driver. O kvaliteti drivera ovisi kako će hw raditi ako je ispravan. To se sjeti kad idući put naiđeš na takav tip problema tj ne samo ti nego neki idući juzer s idućim problemom, tj nije linux time ni dobar ni loš, isti je, uz sitnu razliku, kad je nešto podešeno s dobrim driverom i ispravno tad radi, u suprotnom možda ne radi. Dio usb uređaja se npr pregrije u radu i kao osigurač isključe/izbace se.. kako to fixati? nikako.. dio uređaja nema linux support (drivere) i kupnjom treba i to pripaziti (tražiti logo pingvina, macosa i win.. + tad piše i verzija kernela od kojeg radi itd.). Tad ostaje samo online zajendica i neko ručno kreiranje drivera iz nekog sourcea.. tj sve se može ali to netko mora napraviti da bi juzer samo klikao a ponekad to mora taj juzer i tad ili je napredniji-guru ili odustane od linuxa ako mu na win to radi. Dio juzera ne bi ni ovo znali/mogli napraviti sami.. a zar je to tako teško? Kao neki početnik na linuxu vjerojatno možeš reći da nije teško, ''samo treba znati gdje-što'' pa do tog kako saveati file. Npr problem ako isto pokušaš bez su/root/admn ovlasti tad ti sys ne dozvoljava, npr možeš otvoriti iz terminala notepad sa su ovlastima, su (notepad..) možeš i filemanager .. tad možeš čačkati po dijelu za koji moraš biti root-admin. Ako to ne zna običan juzer to može biti dovoljno da ga spriječi i da mu ovaj fix-način-rješenje ne pomognu mada je sve ostalo isto. Nisi totalni početnik i samo zato si uspio nešto napraviti, ne zato jer sam ja nešto pomogao nego zato jer si juzer koji je to mogao napraviti, pri tome je linux ostao isti-jedan, distre su bezbrojne kao i driveri za HW... a juzer x koji naiđe možda će fixati, možda neće. Nije linux za sve, mada je sve to isto, soft.

bunker sri 25.3.2020 20:44



Pa samo podsjetnik da sam
odmah sumnjao da bi između ostalog moglo biti i do najobičnijih power postavki usb-a ( sleep funkcija spada u power opcije ).

Bitno da si riješio, a usput si i dosta naučio ...

😀

djigibao sri 25.3.2020 20:58

Zašto niko nije spomenuo ovaj TLP (što je uopće to?), jer u "normalnim" postavkama nema nikakvih opcija vezanih za USB.

Šta nitko od ekipe ovdje ne koristi Manjaro?

Evo ako nije tajna da napišete šta trenutno koristite (koju distru) i sa čime ste dosada bili najzadovoljniji (unazad godinu-dvije)?

djigibao sri 25.3.2020 21:17

Evo još jedno pitanje...

 

Radi se o BIOS-u, primijetio sam da kada palim pc dolazi mi ona boot slika od matične dva puta (inače je prije, u win, to uvijek bilo jednom).

To se počelo dešavati od kada sam stavio Manjaro.

Prilazem sliku Boot opcija, trenutno je na ovom označenom.

Da li da stavim na UEFI?

Santana sri 25.3.2020 22:23
djigibao kaže...
Zašto niko nije spomenuo ovaj TLP (što je uopće to?), jer u "normalnim" postavkama nema nikakvih opcija vezanih za USB.

Šta nitko od ekipe ovdje ne koristi Manjaro?

Evo ako nije tajna da napišete šta trenutno koristite (koju distru) i sa čime ste dosada bili najzadovoljniji (unazad godinu-dvije)?

 Ne vjerujem da tu itko koristi Manjaro ja prvi put cujem za taj TLP

 

Ja koristim mxlinux i s njim sam zadovoljan.

 

Darky čet 26.3.2020 10:53
djigibao kaže...
 

Sad je mjuza bila ugasena skoro 5min i kada sam je upalio sve radi normalno, Manjaro nije iskljucio vanjsku zvucnu.

 

Znaci problem je bio do postavki USB auto sleep opcije.

 po defaultu i windowsi rade isto sa USB portovima, gase ih ako ih se ne koristi x vremena

Entry Point čet 26.3.2020 11:13
djigibao kaže...

Eto ljudi, vidite kako je ovo bilo lijepo i lako .

Normalna i konstruktivna komunikacija i cini mi se da je ovaj 1. problem rijesen .

 

Sad je mjuza bila ugasena skoro 5min i kada sam je upalio sve radi normalno, Manjaro nije iskljucio vanjsku zvucnu.

 

Znaci problem je bio do postavki USB auto sleep opcije.

 

 Super! Da sam znao prije da imaš tlp enabled, to bi bilo rješeno odmah. Malo kasnim u raspravu, nemam baš vremena, ali drago mi je da je ekipa rješila problem 

 

Sad si pametiniji za jednu stvar. Kao i sa windowsima, tako i sa linuxom treba vremena da naučiš kako OS "diše". Ono što novi korisnici koji prelaze sa windowsa (ne mislim na tebe) zaboravljaju, jest da im je trebalo i vremena da se nauče raditi, debugati, i popravljati stvari u windowsima. Isto vrijedi i za linux. Nakon nekog vremena nećeš ni tražiti rješenja za neki problem (osim jako specifičnih), nego ćeš već sam znati što bi mogao biti problem i rješiti to.

Samo treba vremena i strpljenja kao i sa svime ostalim.

djigibao čet 26.3.2020 11:18
tajo1960 kaže...
djigibao kaže...
Nema, instalacija je išla automatski.
Odabir diska, next i kraj.

Jedno možda glupo pitanje, ali... uvijek ali, ali - ne bi li bilo najbolje imati poseban komp samo za Linux? Znam da je to dupli trošak svega, ali, obzirom da si i kakve si imao komplikacije oko "suživota" Win/Linux... neka posebna kanta samo za Linux, pored kante za Win, pa se "igrati" do mile volje bez straha "a što ako opet ne budem mogao u Winse?"... MIslim, samo pitam.

 

Pa ovaj komp što imam je sad bez Win samo Linux.

Ako se uspijem naviknuti na Linux mislim skroz prijeći na njega.

 

Znači Win out, linux in 👍

Santana čet 26.3.2020 11:47
djigibao kaže...
Nema, instalacija je išla automatski.
Odabir diska, next i kraj.

 Nije te pitalo za username i vrmenske zone i ostale stvari ?

 

pa moras imat

 

/home/djigibao/desktop,      downloads , documents i slicno

Nisi valjda kao root prijavljen cijelo vrijeme ?

 

Darky čet 26.3.2020 12:49
djigibao kaže...
Pitalo ne sve to i imam sve te foldere.
Mislim da Bunker pita za posebnu Home particiju.

 znaš, fora je imati home disk
znaš zašto?
zato jer kod instalacije nove distribucije samo veliš di je /home i sve tada radi, sve aplikacije, postavke i DE
Recimo sad imaš Manjaro, a hoćeš probati recimo SUSE
u instalaciji samo veliš lokaciju /home i sve radi odmah, nema instaliranja svih programa nanovo
osim toga ako skršiš kernel, treba ti čitavih 15 minuta za reinstal, a sve ostalo radi

bunker čet 26.3.2020 13:17


@djigibao

Kompa, kao prvo, velika je stvar što nisi odustao kod prvog problema, tako da si na najboljem putu da proširiš svoje horizonte i stekneš nova znanja. Da li bu ta nova znanja samo gušt za tvoju dušu ili buš ih i nekako drugačije upotrebio je tvoj osobni izbor.

Mislim da nije zgorega ponoviti da nema savršenstva, i na neke mane jednostavno svjesno pristaneš jer su negdje drugdje mane još veće.

Ako ustraješ, znaj da ćeš još bar desetak instalacija odraditi dok ne dođeš do neke situacije koja bu te mogla dobro služiti više godina. Zbog toga sada na ovoj instalaciji slobodno exprimentiraj, mjenjaj, instaliraj, igraj se, čačkaj, makar i skršio sistem jer cilj je da naučiš čim više.

Tvoja instalacija je friška pa se malo razlikuje od moje instalacije koja je stara par godina i samo je redovno nadograđivana pa se neke stvari prenose od početka, no principi rada su isti.

Svjestan si da će vremenom doći i do drugih raznih problema, no to je izazov. Nagrada je ta da ćeš s vremenom moći sam sebi posložiti os na način koji točno tebi odgovara, koji će se ponašati točno onako kako mu ti zadaš, i koji te neće neugodno iznenaditi kada ti to najmanje paše. Vjeruj da dobro posložen Linux uredno nadživi hardver na kojem se vrti. Moj najstariji mini laptop doma ( HP mini, jednojezgreni atom, 1 GB RAM-a , proizveden 2010-te ) dan danas radi sa prastarom instalacijom, spojimo sam ga na veliki ekran i na njemu kćer uredno odrađuje svaki dan online nastavu ( rade u ms teams-u, pa svemu tome pristupa i radi kroz browser ).

Glede KDE, to to je obično, pa neznam otkud bi uopće počeo.

Upravitelj datoteka je moćan, a ja si uvjek iz kontekstnog menija izbaci one opcije za kriptiranje jer jedan krivi klik napravi show. Obrati pažnju da možeš imati više tankova istovremeno na istom prozoru što strahovito olakšava manipulaciji ako moraš istovremeno na par diskova ili stilova preslagivati datoteke, vidjeti hash, i sl...

Zaviri i u ksyguard, skužićeš da u njemu možeš dodavati isto tabove a u svakom od njih možeš imati prikaz senzora koje želiš i na način koji želiš ( graf, brojke, krivulje...)

U kalendar možeš dodati lokalne praznike, podsjetnik i sl.

KDE conect ti može povezati mobilne uređaje.

Kolourpaint ti je isti ko ms paint za brzu obradu crteža.

Gimp ili krita su ti pandan Photoshopa...

Bleachbit ti je k'o CCleaner za win.

Umjesto chromiuma, uredno si možeš punokrvni Chrome instalirati jer za chromiuma moraš ručno dodavati neke stvari koje Chrome već ima u sebi.

Uz kdepartitionmanager slobodno instaliraj i gparted, pa vidi vremenom u kojem ti je ugodniji rad.

I tak, more toga je u KDE, pa pitaj kak na kaj naiđeš.

Ja si u notifikacije dodam zvukove za bitne radnje ( ostvarena ili puknuta konekcija, puknuće ili dovršetak downloada i sl, da ne moram na ekranu pratiti napredak ili statuse. .

Igraj se i sa kernelima, da vidiš kako to ide.

Od timeshifta nebu neke koristi jer nemaš home particiju, pa u nekoj slijedećoj instalaciji napravi i home particiju...

djigibao čet 26.3.2020 13:33

Moja instalacija je isla skoro isto kao i na ovom videu (stavite na 24min)

 

https://www.youtube.com/watch?v=3_m6oQpR_d4&feature=youtu.be

 

Lokacija: Zageb

Tipkovnica: HR

Particija: obrisi disk (no SWAP)

Korisnik: upisao ime i lozinku

Office: bez office paketa

 

 Cak imam istu MBO kao i ovaj lik iz videa (Moj PC)

 

_________________________________________________

 

@bunker (ili netko drugi)

 

Kako ovo?

 - U kalendar možeš dodati lokalne praznike, podsjetnik i sl.

Santana čet 26.3.2020 13:45

Tak sam i ja ovaj mxlinux dva puta instalirao. Prvi put sam svasta stavio gore jer sam se borio i sa drugim kompom na kojem je ubuntu server.

Kad sam vidio kaj mi radi i kaj mi treba napravio sam ponovnu instalaciju i sad je sve uredno i cisto bez gluposti.

 

To na linuxu mi ne oduzme puno vremena kad vecinu stvari i koristim koje dolaze s njim dok na windowsu imam sigurno 2 sata posla dok instalirsm drivere pa sve alternativne programe i onda jos da maknem te gluposti koje MS forsira od metro aplikacija pa dalje

bunker čet 26.3.2020 15:43

 

KDE ti je pun tih nekakvih sitnih detalja koji možda i nisu svaki za sebe toliko bitni, no u kompletu omogućuju personalizaciju koju niti Windowsi nemogu dostići.

 

Čak imam subjektivan osjećaj da je dio sučelja win10 kopija nekih KDE rješenja jer ih je KDE imao puno prije.

 

Rekoh ti već za regionalne i jezične postavke, na dva mjesta ih podešavaš, i ako hoćeš da ti je cijeli manjaro lokaliziran onda na jednom od tih mjesta u desni prazni prostor ručno dodaš hr. Tek nakon toga i nakon restarta će ti ona zasebna manjarove skripta ponuditi komplet hr jezične pakete za cijeli sistem i sve apk ( naravno, ako si je netko dao truda i to preveo ).

 

Desni klik na start meni će ti dati alternative, pa ih isprobaj, meni najviše paše aplikativno grananje u start meniju.

 

Imaš i dva načina prikaza desktopa pa vidi koji ti je praktičniji.

 

Libreoffice će ti zatrebati prije ili kasnije i tada svakako instaliraj i ms fontove ( imaš naziv u onom mom dugačkom osvrtu ) jer ćeš tako izbjeći mnoge probleme sa dokumentima kreirani na win.

 

Za sistemsku traku isto imaš milion opcija, od mjesta prikaza, širine, boje, vidljivosti, tipa ikona i fontova u toj traci...

 

A kad zađeš u KDE postavke imaš se kaj par sati igrati...

 

😀