Linux

Linux - pitanja i odgovori

ihush ned 3.11.2019 22:42

-ne znam koji atom-cpu ima a tad nije stvar izbora nego sys requirementsa (mmx-simd kao see2, nx.. i x64 bit instrukcije, ne samo za os-32/64 .. tj razlika između 386-pentiuma kao i 686 koji uključuje x64 je uobičajena razlika za namjerno osakaćen atom pogotovo stariji (dok noviji ima omogućene funkcije)... tj ciljana niša, tablet ili pc-server i tad intel radije proda xeon za par nula više. Zato ne mžeš znati da mu treba bilo koja.. tn možda, a upravo zato debian ima i i386, dok je ubuntu ubio sve straro (kao i mint..). Kompatibilnost-resusrsi u primarni kriterij, ne neke želje. Ne znam što njegov atom podržava.. samo sugeriram, možda griješim :)

-prvi install radi, vjerojatno nakon updatea (microcode i sl..) dođe do problema tj kad se te funkcije omoguće.. ili tko zna što :))

Zechina ned 3.11.2019 23:25

Ma gle, 64-bit kernel je kompajliran sa 64-bit kompajlerom i ima 64 bit opcodes koje naprosto 32-bit proc ne prepoznaje. Ne može se instalirati/pokrenuti. Slično je i sa ovim Atomima: ako neki set instrukcija nije podržan, sumljam da bi mu se uopće pokrenilo.

 

Imam neka iskustva s time (ne s kernelom, već kompajliranem) jer sam si npr kompajlirao / optimizirao PAQ8Fast PAQ8 za Linux i svoj već pljesnivi Celeron B820, jerbo nikome se nije dalo to raditi osim za Winse i full nove cpu. Ja sam to onda ubacio (apdejtao) u PeaZip i imam superkompresor na desni klik miša odn. s GUI kao i npr winzip, 7zip itd.
Da, morao sam testirati pun klinac flagova*, da li rade s mojim procom ili ne. Rezultat je, očekivano, fantastičan (u granicama mogućeg).

Ako nekog zanima P8/FP8 za Win+Lin, šaljem link pm ;)

 

*power of linux - "sysinfo" (flags mog proca):

fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf eagerfpu pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt tsc_deadline_timer xsave lahf_lm arat epb pln pts dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid xsaveopt

bunker ned 3.11.2019 23:26


@zechina

Vjerojatno si na tragu rješenja za probleme koje je Vlatko naveo, pogotovo ako je samo ubuntoide probao .

Mint 19 , da bi spriječio reboot sa usb-a ( nakon instalacije ,,), unutar gruba nepostavlja pravilan root uuid, pa grub iz nekog razloga pokušava pokrenuti rootfs sa usb-a i tada može par grešaka javiti.

Ja imam na tom atomu staru instalaciju koja se povremeno nadograđuje pa me problem zaobišao, no kod nove instalacije 19+tice je ta pojava skoro pa pravilo.

Naravno, neznamo detalje kaj je kolega radio između instalacije i prvog restarta, a ja prije prvog restarta ( nakon instalacije i prvog boota ) odradim sve dostupne nadogradnje, i ručno updateam grub , baš zato da se pokrpa neki bug za kojeg znaju...

ihush ned 3.11.2019 23:50

-nema to veze s kompajliranjem.. tj ima ali nema :) .. nije stvar u x64 osu ili appsima, nego u mogućnostima cpua koje ima ili nema. Install je tako pripremljen neovisno što je sve 32bitni os i appsi, nije isto jel 386-586..to su 32bitni-OSevi, tj to su opcije-switchevi kompajlera ali opet to ti gledaš kao app a ovo je daleko niže od tog, to je baš kompatibilnost, kao da želiš nativnu app s win pokrenuti na lin i sl. ili igrati nešto na vga koja ne zadovoljava requirementse dx-ogl.. ne radi.

-tako se intelova spec naziva slat-2.. i odavno je minimum req. SSE2, NX.. npr za soft modem mmx instrukcije pentača (prvi 166-mmx, ne običan) bez kojeg to ne radi. Kao što su req već desetljeće za gui installer 512mb rama itd. itd.

-npr možeš imati x64 bitni cpu, s x64bitnim OSom, ali na recimo starom chipsetu (ili bilo koji drugi razlog za ograničenje) i recimo PAE-32 ograničenje, tad je što god radio to ograničenje i ne možeš tad koristiti više rama. PAE mora biti barem 36-više .. a to je zaključano u cpu neovisno o ostalim registrima, tj nije x64 čak ni na xeonima, kad prođeš to ograničenje cpua zapravo te ograničeva mbo koliko ekšli može adresirati tj koliko utora fizički ima i osim serverskih nećeš naći (za sad) mbo s više od 128 GB i sl...

 

čitaj :)

Instruction set architecture[edit]

32-bit and 64-bit hardware support[edit]

All Atom processors implement the x86 (IA-32) instruction set; however, support for the AMD 64 instruction set was not added until the desktop Diamondville and desktop and mobile Pineview cores. The Atom N2xx and Z5xx series Atom models cannot run x86-64 code.[24] The Centerton server processors will support the Intel 64 instruction set.[6]

 

+ nastavak koji govori o x64 ali ne radi win jer nema drivera itd.. :) tj ograničen supprot + igre s win7 i win10 itd. Kao i to da su x64 bitni i dalje ograničeni na do 4GB.. jer ne žele konkurenciju serverima (osim onima koje prodaju za servere, pa ih rebrendaju i prodaju skuplje s otključanim mogućnostima).

 

pa kad kažeš da je tvoj stari-pljesnivi celeron b820.. to je ok, na njemu radi, ne zato jer je star-mlad, nego zato jer ima x64 instrukcije.. ali atom ih nema (mada je možda i jači, npr neki novi x4core..). To je ekšli važno, razlika. Pa sad znaš zašto ti nešto radi.. :)

Zechina pon 4.11.2019 01:15

ihush, možeš ti pisati koliko hoćeš (kvantitetom nadoknađivati kvalitetu izrečenog tj otipkanog), ali to ne mijenja osnovu stvari:

Čovjek je instalirao i pokrenuo Linux i radio mu je na tom hw.
Stvarno sumnjam da bi mu to uspjelo, da 32-bit distra nije bila generički kompajlirana, po pravilu zajedničkog najnižeg nazivnika.

Radilo mu je dok nije restartao (ponovno pokrenuo sl. dan).

Desilo mu se sa, citiram:
Probao sam instalirati 10-tak verzija različitih distribucija Linux-a 32 bitnih verzija pazeći na vratu procesora ali niti jedna nije prošla.

^ Ono što je Bunker napisao.

 

 

Naravno, postoji mogućnost i da Vlatko naprosto trola :)

ihush pon 4.11.2019 09:58

-ne, nije instalirao.. tj samo je probao.

-klasičan haker-početnik ili troll.

-btw google nne zna za asus one (acer?) + ništa od specifikacija cpua, requiremetnsi-kompatibilnost.

-kao što na prošloj str kaže darky i sugerira 10-04-lts.. no tad već nema odgovora pa je nevažno. .. osim što bi mogao dodati, da je vjerojantije 9.10 distra koja može raditi, iz doba dok je ubuntu bio the distra koja ima sve (kao danas mint). Nakon tog canonical gasi suppotr + uefi boot problemi itd..

bunker pon 4.11.2019 11:54


Uefi je već godinama sa nama, i uvjeren sam da nema više veće distre koja bi sa time imala problema.

Svaki BIOS prije instalacije osa stavim na default i godinama nisam naišao na probleme sa uefiem.

Naravno, i instalacijski medij mora biti u skladu sa time, tako da kada to radim iz Windowsa onda koristim Rufus a kada to radim iz Linuxa onda koristim USB image writer od minta ili suse studio na suseu ili manjaru.

ihush pon 4.11.2019 16:38

u pitanju je lap-netbootk-tablet .. nedefiniran brand asus-one.. ili acer, atom.. i bios tad nije nešto 'normalnog' kao ni sam cpu + problemi koje wintel rade neizdavanjem drivera a tad pitanje kako je supportano na nekoj distri novijoj, koja uopće ne mora biti kompatibilna s cpuom kojeg nitko ne koristi, dok za usporedbu zekin celeron može jer je ipak 'normalan' cpu + bios.

-problemi s uefijem su bili 14-15.ta.. dok danas nekih distra ni nema na x32 a to eliminira uopće uefi tj gpt kao opciju, jer za gpt mora biti 64bitni os itd itd..

-sve što znamo da je probao nekoliko distri.. i to je to kao i mint-lmde-32, kao i to da je nakon svega instalirao win7(32).. možda je problem neispravan boot-install stikić, možda ipak loš izbor (nekompatibilne) distribucije, mada je to danas neobično ali samo kad se govori o 'normalinim' desktopima i laptopima, ne o nekom atomu iz predatomskog doba o kojem ne znamo ništa jer juzer nije napisao (osim ono što je napisao od tog pola pogrešnog..).

Santana pon 4.11.2019 16:52

Nakon dugo vremena odlucio sam se vratit na linux.

Danas ujutro sam instalirao PopOS i imam jedan problem.

OS se na trenutke zamrzava, miš se ne mice, a i znaju se programi sporo palit i zamrzavat

 

Konfiguracija nebi trebala bit problem posto imam i5 8400, 16GB ram, samsung nvme ssd 250GB, Gtx 1050

E sad kolko sam stigo trazit prije nego kaj sam otiso na posao vele ljudi na internetu da je to problem sa nvidia driverima. Obrisao sam ih i stavio nove i situacija je bolja, no jos uvijek se isto događa, a moralo bi sve letit.

 

Jel imo tko slicnih problema ?

Da probam neku drugu distru ?

Darky pon 4.11.2019 16:58
Santana kaže...

Nakon dugo vremena odlucio sam se vratit na linux.

Danas ujutro sam instalirao PopOS i imam jedan problem.

OS se na trenutke zamrzava, miš se ne mice, a i znaju se programi sporo palit i zamrzavat

 

Konfiguracija nebi trebala bit problem posto imam i5 8400, 16GB ram, samsung nvme ssd 250GB, Gtx 1050

E sad kolko sam stigo trazit prije nego kaj sam otiso na posao vele ljudi na internetu da je to problem sa nvidia driverima. Obrisao sam ih i stavio nove i situacija je bolja, no jos uvijek se isto događa, a moralo bi sve letit.

 

Jel imo tko slicnih problema ?

Da probam neku drugu distru ?

 provjeri USB periferiju....
meni je otkazao optički miš (na žici) i počeo raditi sranja..
sve se zamrzne na tren, tikovnica u igrama ima lag...
ili su ti USB portovi previše opterečeni (vuku previše struje) pa je MBO nestabilna - nabaviti USB hub sa dodatnim napajanjem.

ihush pon 4.11.2019 17:01

-letit? ne, os ne leti, ni appsi. Možda neki harrypotter edišn..

-koristi mainstrim distre, ubuntu-mint-deb-suse.. ili nešto s vrha prvih desetak, veća šansa da radi mada nikad prema željama ili očekivanjima. (ni win nije čudotvorac ali je najrašireniji destkop os, s razlogom..).

-probaj ubuntu/mint KDE.. (kad već imaš HW tad taj hw treba nešto i raditi, tad je ok-glatko ili ''leti'') ako to neće raditi zadovoljavajuće, tad moraš uložiti previše truda u štrikanje potrebnih podešavanja-patcheva i sl.

Santana pon 4.11.2019 17:04
Darky kaže...
Santana kaže...

Nakon dugo vremena odlucio sam se vratit na linux.

Danas ujutro sam instalirao PopOS i imam jedan problem.

OS se na trenutke zamrzava, miš se ne mice, a i znaju se programi sporo palit i zamrzavat

 

Konfiguracija nebi trebala bit problem posto imam i5 8400, 16GB ram, samsung nvme ssd 250GB, Gtx 1050

E sad kolko sam stigo trazit prije nego kaj sam otiso na posao vele ljudi na internetu da je to problem sa nvidia driverima. Obrisao sam ih i stavio nove i situacija je bolja, no jos uvijek se isto događa, a moralo bi sve letit.

 

Jel imo tko slicnih problema ?

Da probam neku drugu distru ?

 provjeri USB periferiju....
meni je otkazao optički miš (na žici) i počeo raditi sranja..
sve se zamrzne na tren, tikovnica u igrama ima lag...
ili su ti USB portovi previše opterečeni (vuku previše struje) pa je MBO nestabilna - nabaviti USB hub sa dodatnim napajanjem.

 pa i nemam bas nesto spojeno.

USB hub u kojeg je ustekan logitech usb unifying receiver za bezicnu tipkovnicu i mis.

Nazalost obican mis na zicu nemam da bi isprobao, al budem probo stavit taj receiver direkt na maticnu

Zechina pon 4.11.2019 20:39

Santana, probaj neku live verziju sigurno bolje podržane distre (npr ubuntu), pa vidi što se dešava. ako opet trza i smrzava se, bit će da je do hardvera. Ako pak glatko radi, bit će da je do Pop OSa. Btw, de neki screenshot baci, nisam ga još vidio na djelu :) 

Santana pon 4.11.2019 21:08
Zechina kaže...

Santana, probaj neku live verziju sigurno bolje podržane distre (npr ubuntu), pa vidi što se dešava. ako opet trza i smrzava se, bit će da je do hardvera. Ako pak glatko radi, bit će da je do Pop OSa. Btw, de neki screenshot baci, nisam ga još vidio na djelu :) 

 Ma nist specijalno. Ubuntu koji je pripremljen da jednostavnije igre pokrece kolko sam skuzio ima odma steam instaliran i slicno

Ak nije do usb hub-a onda cu probat klasican ubuntu

 

Imam jos jedan problem, no o tome cemo kasnije :P

 

Darky uto 5.11.2019 07:57
Santana kaže...

 Ma nist specijalno. Ubuntu koji je pripremljen da jednostavnije igre pokrece kolko sam skuzio ima odma steam instaliran i slicno

Ak nije do usb hub-a onda cu probat klasican ubuntu

 

Imam jos jedan problem, no o tome cemo kasnije :P

 

 ali koji je to Ubuntu (verzija) ?
probaj sa nekim starijim recimo 14.04 LTS (da, ima unity ali radi kako treba)
na 16.04LTS i 18.04LTS ima puno novotarija koje neki HW baš i ne doživljava oduševljeno.
Pa ako radi na 14.04LTS bez problema onda je stvar do drivera, pa samo nastavi upgrade...

Santana uto 5.11.2019 09:42
Darky kaže...
Santana kaže...

 Ma nist specijalno. Ubuntu koji je pripremljen da jednostavnije igre pokrece kolko sam skuzio ima odma steam instaliran i slicno

Ak nije do usb hub-a onda cu probat klasican ubuntu

 

Imam jos jedan problem, no o tome cemo kasnije :P

 

 ali koji je to Ubuntu (verzija) ?
probaj sa nekim starijim recimo 14.04 LTS (da, ima unity ali radi kako treba)
na 16.04LTS i 18.04LTS ima puno novotarija koje neki HW baš i ne doživljava oduševljeno.
Pa ako radi na 14.04LTS bez problema onda je stvar do drivera, pa samo nastavi upgrade...

 Ma usb hub je krivac.
Zanimljivo da je najgori slucaj ako je Logitech Unifying Receiver spojen na maticnu na usb koji je odma do ovoga na kojeg je spojen usb hub. Onda uopce ne radi.


Uglavnom drugi problem je DRM za kojeg izgleda da nema nativnog rjesenja.
Imam predplatu na Criterion Channel i jednostavno ne zeli nist pustit. DRM i HDCP greske baca. Ukljucio sam na firefoxu play DRM cak sam i promjenio user agent na chrome windows (to je nekad radilo za netflix), ali nista od toga. Nema veze ionak ne stignem gledat samo placam bezveze.

Darky uto 5.11.2019 10:25
Santana kaže...

 Ma usb hub je krivac.
Zanimljivo da je najgori slucaj ako je Logitech Unifying Receiver spojen na maticnu na usb koji je odma do ovoga na kojeg je spojen usb hub. Onda uopce ne radi.


Uglavnom drugi problem je DRM za kojeg izgleda da nema nativnog rjesenja.
Imam predplatu na Criterion Channel i jednostavno ne zeli nist pustit. DRM i HDCP greske baca. Ukljucio sam na firefoxu play DRM cak sam i promjenio user agent na chrome windows (to je nekad radilo za netflix), ali nista od toga. Nema veze ionak ne stignem gledat samo placam bezveze.

 reko sam ti USB ...
koji player koristiš?
instaliraj mplayer i sm player GUI
instaliraj si posebno xvid i ostale mpeg4 drivere

Santana uto 5.11.2019 10:50
Darky kaže...
Santana kaže...

 Ma usb hub je krivac.
Zanimljivo da je najgori slucaj ako je Logitech Unifying Receiver spojen na maticnu na usb koji je odma do ovoga na kojeg je spojen usb hub. Onda uopce ne radi.


Uglavnom drugi problem je DRM za kojeg izgleda da nema nativnog rjesenja.
Imam predplatu na Criterion Channel i jednostavno ne zeli nist pustit. DRM i HDCP greske baca. Ukljucio sam na firefoxu play DRM cak sam i promjenio user agent na chrome windows (to je nekad radilo za netflix), ali nista od toga. Nema veze ionak ne stignem gledat samo placam bezveze.

 reko sam ti USB ...
koji player koristiš?
instaliraj mplayer i sm player GUI
instaliraj si posebno xvid i ostale mpeg4 drivere

 Stavio sam, ali nista.
Ma pise jasno na njihovoj stranici da linux nije podrzan, al mislio sam da ima neki hack da se to prevari. No dobro nije bitno zbilja.

Darky uto 5.11.2019 12:22
Santana kaže...

 Stavio sam, ali nista.
Ma pise jasno na njihovoj stranici da linux nije podrzan, al mislio sam da ima neki hack da se to prevari. No dobro nije bitno zbilja.

ako radi na android TV, mora raditi na linuxu
očito je stvar u postavkama negdje
De probaj sa Chrome Browserom ....

Santana uto 5.11.2019 12:28
Darky kaže...
Santana kaže...

 Stavio sam, ali nista.
Ma pise jasno na njihovoj stranici da linux nije podrzan, al mislio sam da ima neki hack da se to prevari. No dobro nije bitno zbilja.

ako radi na android TV, mora raditi na linuxu
očito je stvar u postavkama negdje
De probaj sa Chrome Browserom ....

 probao

velim ti probao sam i user angent da izgleda ko chrome na windowsu

 

mozda je do drivera i hdcp podrske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ihush uto 5.11.2019 12:40
Santana kaže...
..

 

mozda je do drivera i hdcp podrske

 

 

- driveri nemaju veze s drm-hdcp, driveri spajaju HW i SW (os-app), kao što žica spaja npr struju.

- hdcp/drm nije stvar OSa, jednako za sve platforme, uređaje (osim onih koji se ne pridržavaju standarda tj ignoriraju-zaobilaze zaštitu). Svi uređaji u lancu moraju bit sukladni hdcpu pa i npr hdmi kabel-monitor..

- requirements nije OS nego browser.

 

-linux nije čudotvorni napitak, nije ni dominanatni DE OS kao windows ili Android za mobilne. Razlozi ili želje koje imaš od neke distre/linuxa su vjerojatno pogrešni tj nije linux rješenje...

Santana uto 5.11.2019 12:49
ihush kaže...
Santana kaže...
..

 

mozda je do drivera i hdcp podrske

 

 

- driveri nemaju veze s drm-hdcp, driveri spajaju HW i SW (os-app), kao što žica spaja npr struju.

- hdcp/drm nije stvar OSa, jednako za sve platforme, uređaje (osim onih koji se ne pridržavaju standarda tj ignoriraju-zaobilaze zaštitu). Svi uređaji u lancu moraju bit sukladni hdcpu pa i npr hdmi kabel-monitor..

- requirements nije OS nego browser.

 

-linux nije čudotvorni napitak, nije ni dominanatni DE OS kao windows ili Android za mobilne. Razlozi ili želje koje imaš od neke distre/linuxa su vjerojatno pogrešni tj nije linux rješenje...

 ma jasno i velim nije mi to tolko bitno kad niti ne stignem gledat, a placam bezveze.

VlatkoZ uto 5.11.2019 15:39

Eh našao sam malo vremena pa sam istražio u čemu je problem kod instalacije.

 

Našao sam da je u biti problem sa driverima za grafičku karticu (nije samo ona problem ima problema i sa wirelessom, mikrofonom, web kamerom, card readerom...).

Za linux ne postoje driveri za grafičku za ovaj nesretni model jer nikad nisu dali source code pa ih nisu linux guru-i uspjeli pripremiti za linux.

 

Postoji neka zaobilazna rješenja preko GRUB datoteke koju ću jednom isprobati.

 

Hvala svima na objašnjenjima i pokušaju rješavanju ovog problema.

 

Lp, Vlatko.

 

PS

Ostala mi je jedino nepoznanica kako sam uspio instalrati linux prvi put i da je proradio a sutradan više nije.

Linux ću malo ozbiljnije istražiti kada budem ima malo više vremena.

Nadao sam se brzom rješenju ali izgleda da ništa od toga.

The Acacia Strain uto 5.11.2019 17:13
VlatkoZ kaže...

Našao sam da je u biti problem sa driverima za grafičku karticu (nije samo ona problem ima problema i sa wirelessom, mikrofonom, web kamerom, card readerom...).

Za linux ne postoje driveri za grafičku za ovaj nesretni model jer nikad nisu dali source code pa ih nisu linux guru-i uspjeli pripremiti za linux.

 

PS

Ostala mi je jedino nepoznanica kako sam uspio instalrati linux prvi put i da je proradio a sutradan više nije.

Linux ću malo ozbiljnije istražiti kada budem ima malo više vremena.

Nadao sam se brzom rješenju ali izgleda da ništa od toga.

 Pa koji je to model brate mili :)

Postaj ovdje specs laptopa i grafičke itd.., možda će neko naletit na nešto pa ti pomoć.

 

Zechina sri 6.11.2019 00:13

Osim toga, neki generički graf. driveri su očito radili (ali grub se nije postavio kako treba).

Zato sam i rekao, probaš prvo "live" verziju, pa ako radi (sa generičkim driverima), mora i sa pravom instalacijom; koliko se da dodatno izbrusiti o tom potom, ali će raditi.

EricCartman pet 8.11.2019 15:11

Evo pribavio taj Pinebook Pro (Linux laptop sa Arm procom od $200). Laptop je kvalitetno izrađen, sa metalnim kućištem, baterija dugo traje, i kad se popeglaju problemčići bit će solidan. Pogotovo zato što iza tog cijelog Pinea stoji veliki community, ažurni su. prilagođavaju distre za njih, otvoreni su, predani, nudit će npr čak i upgrade kit za stari model kada riješe hlađenje (stari Pinebook ima plastično kućište), pa će možda i ovog mog metalca biti moguće upgradeati jednog dana što bi bilo genijalno.

 

Ali:

- Pitam se koliko mi je Arm proc bio dobar odabir, jer za 2600kn koliko sam ukupno platio (s dostavom, eMMCom i carinom), mogao sam u Hr pribaviti i neki jači x86 Core/Zen dual core na koji mogu staviti bilo koju Linux distru i porketati sve developerske IDEove itd... Kad sam kupovao nisam bio svjestan razlike Arm x86.. al ajd, "for make benefit linux and arm ecosystem"

- Pine tipkovnica, iako ima raspored po mom ukusu (izdvojene strelice, visoki enter), nema pgUp, pgDn, del, home, end..  tak da po meni ovo je više za igru i surfanje nego za neko programiranje.

   - EDIT: tipkovnica umjesto tih tipki ima kombinacije fn+strelice, u stilu Maca

 

- Na njemu je predinstaliran neki Debian derivat + Mate i bio bi ok ali zasad mi nikako ne radi zvuk.. (alsamixer i ostali sound settingsi 0 bodova), pitao sam za to na njihovom forumu.

   - EDIT: zvuk je radio, ali na user accountu ("rock"), a ja bijah uporno ulogiran kao root

 

- Naručio sam bio i veći eMMC modul (128GB), ali nisu ga ugradili, moram ga sam instalirati u laptop i lupit na njega neki Arm-like Linux.

 

Na kraju, jednom kada sve popeglaju, bit će to solidan Linux-Arm uređajčić za surfanje i nošenje... više alternativac nego dev Linux laptop

ihush pet 8.11.2019 15:30
EricCartman kaže...

..

 

Ali:

- Pitam se koliko mi je Arm proc bio dobar odabir, jer za 2600kn koliko sam ukupno platio (s dostavom, eMMCom i carinom), mogao sam u Hr pribaviti i neki jači x86 Core/Zen dual core na koji mogu staviti bilo koju Linux distru i porketati sve developerske IDEove itd... Kad sam kupovao nisam bio svjestan razlike Arm x86.. al ajd, "for make benefit linux and arm ecosystem"

..

 i taj ali je jedini-pravi kriterij, ne neki navijački ili osobni-preferencijalni (ukus..). Upravo u tome je problem jer sve takve ideje kreću od premise da će biti nešto wow + jeftino.. a devovi ugl na radnom stolu imaju računala klase WS i cijene nekoliko tisuća (bilo čega, $/€..) i tad im ova cijena izgleda 'mala'.. no relanos je da se za manje nađe i3-8gb-ssd.. koji može biti koristan upravo za navedene potrebe ili se za petinu cijene može koristiti tablet (u osnovi ista stvar) ..

-dječje bolesti nisu problem, tj razumljivo-prihvatljivo kao naručena emmc koja nije ugrađena i sl. no ovo je ralan problem, dostupnost, cijena, mogućnosti .. i osim tebe teško da će još netko barem poželjeti taj uređaj, kao što svatko poželi neki auto, sladoled ili računalo-komponentu.. onak, ništa što se želi, a bar da onda radi ili da je dostupno ili da je jeftino... zato to nije tržište ili zato canonical ne uspjeva u svojim projektima-ciljevima (željama).

-da bi oni ispunili svoje želje, moraju nešto za uzvrat ponuditi, tj izazavati želju s ove strane (kupca-korisnika..) a tog nema osim entuzijazma.. i tu je priči kraj...

 

-dobar post, dovoljno informativan (kad već ne možemo očekivati nešto slično od medija-novinaran) hvala :)

hrvooje pet 8.11.2019 19:47

Kako se Linux na desktopu ne može približiti MS-u, izgleda da se MS odlučio približiti Linuxu. Naime, poželjeh na Win10 buildu 18362.356 postaviti Notepad++ kao default editor za txt i log fileove. Na kraju, jedini način je ovaj, kao admin:

 

reg add "HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\notepad.exe" /v "Debugger" /t REG_SZ /d "\"%ProgramFiles(x86)%\Notepad++\notepad++.exe\" -notepadStyleCmdline -z" /f

 

Pretraživati internet i upisivati kobasice nerazumljivog teksta u terminal za obavljanje nečeg trivijalnog. Zvuči poznato :) 

Zechina sub 9.11.2019 01:16

@Pinebook Pro
Hvala na suvisloj mini recenziji.

Da, ja sam ga isto taman htio kupiti pa sam vidio da je ARM... i onda se malo ohladio. Mislim, mora to raditi, gomila chromebooka radi odlično sa ARMom, onda mora i ciljano prilagođena "prava" Linux distra. Ali da ima ograničenja, to je sigurno.
Gle benefit ti je sigurno da će baterija sigurno bolje/dulje raditi od x86 varijante, a obzirom da je riječ o ultra mobilnom kompu, to itekako ima smisla. Što se tiče para, nije best buy ali je ok. A i gušt. Već samo to da nema glupe win tipke meni je ok... naćalost ima "meni" i dalje, a ctrl je i dalje premala. Bar nema one desne win-tipke, koja li je već.
Mislim da ću si ga pribaviti sl. godine, baš da ga mogu furati sa sobom svugdje. Alternativa je neki chromebook ako se konačno odluče na invaziju na EU, samo počeli su im dizati cijene pa mi to više nije u prvom planu.

ihush sub 9.11.2019 17:23
hrvooje kaže...

Kako se Linux na desktopu ne može približiti MS-u, izgleda da se MS odlučio približiti Linuxu. Naime, poželjeh na Win10 buildu 18362.356 postaviti Notepad++ kao default editor za txt i log fileove. Na kraju, jedini način je ovaj, kao admin:

 

reg add "HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\notepad.exe" /v "Debugger" /t REG_SZ /d "\"%ProgramFiles(x86)%\Notepad++\notepad++.exe\" -notepadStyleCmdline -z" /f

 

Pretraživati internet i upisivati kobasice nerazumljivog teksta u terminal za obavljanje nečeg trivijalnog. Zvuči poznato :) 

 -svašta.... radi najnormalnije kao i sve ostale asociacije, + u notepad++ moraš/možeš svaku extenziju zasebno definirati-dodati, prođi po opcijama, naći ćeš. + btw, ne preporučam asociranje nego sendto.. kao praktičniji način (pogotovo kad za istu/sličnu namjenu možeš imati razne alate-soft..).