Linux

Linux - pitanja i odgovori

Buffer Overflow pet 11.6.2010 17:22

Evo ja ću otvoriti unificiranu temu za sve linux probleme. Ovdje možete postavljati općenita pitanja u vezi linuxa, a ekipa će pokušati odgovoriti i pomoći.

 

Time ćemo smanjiti broj tema sličnog sadržaja i naslova. Tako ćemo napraviti prostora za specifične teme linux tematike i smanjiti konfuziju oko istih.

 

 

 

 

sticky?

passat pet 11.6.2010 17:56

Svaka cast! Da mi je samo znati odakle ti ta super izvrsna ideja!!

 

Pa evo, da pocnem.

 

 

Planiram sa vec postojecim win XP-om staviti i ubuntu 9.04 u nacinu dual boot....

Zasto mi on pri instalaciji ponudi 17GB of "installation size", a ja bez obzira na to mogu izabrati i 3 i 30GB i jos mnogo drugih velicina. U cemu je razlika?

 

BTW: Pokusavam ga instalirat sa mint4Win-om

1domagoj1 pet 11.6.2010 22:59
passat kaže...

Svaka cast! Da mi je samo znati odakle ti ta super izvrsna ideja!!

 

Pa evo, da pocnem.

 

 

Planiram sa vec postojecim win XP-om staviti i ubuntu 9.04 u nacinu dual boot....

Zasto mi on pri instalaciji ponudi 17GB of "installation size", a ja bez obzira na to mogu izabrati i 3 i 30GB i jos mnogo drugih velicina. U cemu je razlika?

 

BTW: Pokusavam ga instalirat sa mint4Win-om

Pretpostavljam da je to preporučena veličina za instalaciju. Imaj na umu da instaliraš cijeli OS, koji dolazi s predinstaliranim programima, codecima i šta ja znam s čim sve ne...ako unonaš stvar, još će ti to i biti malo mjesta. Iako, nemoj me držat za riječ pošto ne znam na koji način se tih 17 GB alocira. Ja recimo imam na Ubuntuu 15 GB za root particiju, 20 GB za home i 4 GB za swap, što ukupno daje 39 GB, al velim, nikad nisam instaliraval preko Wubija i sličnih, stoga pretpostavljam da je to neka preporučena veličina.

1domagoj1 pet 11.6.2010 23:10

Hm, kak misliš to preko "bootanja"? Hoćeš reći baš da ga instaliraš na zasebnu particiju/je? Čuj svašta se piše po netu, ne mora značit da je istina. Dok god znaš šta radiš nećeš ništa upropastiti.

passat pet 11.6.2010 23:17
1domagoj1 kaže...

Hm, kak misliš to preko "bootanja"? Hoćeš reći baš da ga instaliraš na zasebnu particiju/je? Čuj svašta se piše po netu, ne mora značit da je istina. Dok god znaš šta radiš nećeš ništa upropastiti.

Ubacim cd, i restartam u ovom slucaju laptop i onda mi se stvori menu sa: try without instlling, instal, bla,bla..

 

A ja to isto mogu uradit sa vec spomenutim programom(mint4Win) koji mi nudi koliko prostora da uzmem, dakle instaliram ubuntu iz windowsa

Buffer Overflow pet 11.6.2010 23:18
passat kaže...
1domagoj1 kaže...

Hm, kak misliš to preko "bootanja"? Hoćeš reći baš da ga instaliraš na zasebnu particiju/je? Čuj svašta se piše po netu, ne mora značit da je istina. Dok god znaš šta radiš nećeš ništa upropastiti.

Ubacim cd, i restartam u ovom slucaju laptop i onda mi se stvori menu sa: try without instlling, instal, bla,bla..

 

A ja to isto mogu uradit sa vec spomenutim programom(mint4Win) koji mi nudi koliko prostora da uzmem, dakle instaliram ubuntu iz windowsa

Samo ti instaliraj. Ovi third party programi preko win su glupost. Nikada nisam imao problema sa direktnom instalacijom.

dncrmt pet 11.6.2010 23:26

Ova tema je otvorena baš u pravi trenutak.Želim napraviti dual boot Windowsa XP i Ubuntu-a.Windows će mi služiti za igranje igara i tako nekih stvari,dok će mi Ubuntu služiti za upoznavanje i učenje Linux operativnih sustava.Moja pitanja su:

1.Koji OS da prvo instaliram ili je svejedno?

2.Koliko prostora da si ostavim za Ubuntu,a koliko za Windows?

cro_blue pet 11.6.2010 23:30
dncrmt kaže...

Ova tema je otvorena baš u pravi trenutak.Želim napraviti dual boot Windowsa XP i Ubuntu-a.Windows će mi služiti za igranje igara i tako nekih stvari,dok će mi Ubuntu služiti za upoznavanje i učenje Linux operativnih sustava.Moja pitanja su:

1.Koji OS da prvo instaliram ili je svejedno?

2.Koliko prostora da si ostavim za Ubuntu,a koliko za Windows?

  1. Prvo instaliraj Windows pa Ubuntu. U protivnom Windowsi neće prepoznati postojanje Linuxa pa ga nećeš moći bootati.
  2. Što se tiče prostora, u principu za normalan rad s Ubuntu Linuxom (instalacija ponekog programčića i sl.) više nego dovoljno ti je 15-20 GB. Pošto ćeš igrati igrice, preporučam da više prostora ostaviš Windowsu i NTFS-u.  
1domagoj1 pet 11.6.2010 23:34
passat kaže...

Nakon te instalacije kako cu moci izabrat koji cu OS koristit i hocu li vec spomenuti ubuntu moci unistallirati?

Nakon instalacije Ubuntuov instaler će složiti grub-a, pa ti se pojavi ekran s izborom koji OS hoćeš bootat.

OS se ne uninstalira. Možeš jedino formatirat particiju na kojoj je Ubuntu.

cro_blue pet 11.6.2010 23:37
passat kaže...

Slazem se, dakle 30gb bi trebalo bit dovoljno.. 20 ide linuxu a 10-15 windowsu, sve zavisi od tih igrica

U principu, za Linux se može odvojiti i minimalna količina prostora potrebna za instalaciju OS-a (5-6 GB) naravno plus SWAP particija. Velika prednost Ubuntua je i ta što čita/piše na NTFS stoga se za storage multimedije ne treba brinuti.

 

Ipak, ja preporučam da se odvoji barem 20-ak GB čisto iz razloga što s vremenom apetiti porastu pa s njima i potreba za prostorom.

xxxxx sub 12.6.2010 10:50

Evo ljudi trenutno sam na linux mintu i zanima me zašto mi ne radi software manager.

Sve je normalno ali kada kliknem program da se instalira ukucam passwd i ništa se ne dogodi (normalno pretražuje programe i ispisuje komentare ispod njih samo mi neće instalirati)

Jučer je normalno radio.

Synaptic radi bez greške i sve mogu preko njega ali mi je ovo iritantno.

 

Buffer Overflow sub 12.6.2010 10:52
xxxxx kaže...

Evo ljudi trenutno sam na linux mintu i zanima me zašto mi ne radi software manager.

Sve je normalno ali kada kliknem program da se instalira ukucam passwd i ništa se ne dogodi (normalno pretražuje programe i ispisuje komentare ispod njih samo mi neće instalirati)

Jučer je normalno radio.

Synaptic radi bez greške i sve mogu preko njega ali mi je ovo iritantno.

 

Vjerojatno neki bug.  Probaj sa reinstalacijom preko synaptica, počisti sve konfiguracijske fileove koji ostanu, odnosno sve zaostale fileove. Nakon toga probaj instalirati ponovno.

 

 

 

xxxxx sub 12.6.2010 11:03

Evo probao sam ali opet ništa.

Išao sam isključiti firewall ali ne radi opet.

Ma ništa onda bit ću na synapticu dok se ne riješe bugovi, jedino mi je žao zato što tamo imaju komentari ljudi koji su instalirali pa da znam odma valja li program ili ne.

1domagoj1 sub 12.6.2010 11:10
xxxxx kaže...

Evo probao sam ali opet ništa.

Išao sam isključiti firewall ali ne radi opet.

Ma ništa onda bit ću na synapticu dok se ne riješe bugovi, jedino mi je žao zato što tamo imaju komentari ljudi koji su instalirali pa da znam odma valja li program ili ne.

Jel se da taj software manager pokrenut iz terminala? Nisam Mint nikad BAŠ koristio, pa ne znam. Probaj ga sa gksudo pokrenut iz terminala, pa vidi.

xxxxx sub 12.6.2010 18:40
EZY-E kaže...

Kako mogu promjeniti izgled opere na ubuntu-u? izgleda kao da imam instaliran win 95, ako ste me shvatili Smijeh

evo slika:

Probaj promjenit temu.

Opera ne prikazuje dobro video na youtubeu na linuxu pa ti preporučujem da pređeš na ff dok se to ne riješi.

1domagoj1 sub 12.6.2010 19:07
Buffer Overflow kaže...

Evo ja ću otvoriti unificiranu temu za sve linux probleme. Ovdje možete postavljati općenita pitanja u vezi linuxa, a ekipa će pokušati odgovoriti i pomoći.

...
luka_cro kaže...

ljudi trebam pomoc,jucer sam kupio laptop koji na sebi ima neki linux os pa me zanima kako stavit winse,samo stavim cd od wina nutra i kaj onda?normalno kak i da je obican windows?

Sry, možda će ovo zvučat grubo, ali fulal si temu...

dncrmt sub 12.6.2010 19:49
luka_cro kaže...

ljudi trebam pomoc,jucer sam kupio laptop koji na sebi ima neki linux os pa me zanima kako stavit winse,samo stavim cd od wina nutra i kaj onda?normalno kak i da je obican windows?

Dobro je kolega rekao,malo si falia temu,ali odgovorit ću ti.Ubaciš CD od Windowsa i ponovno pokreneš računalo.Dalje samo slijediš upute.Ako ti se dogodi da si ubacio CD od Windowsa,a opet ti se Linux normalno boota,u BIOS-u provjeri da li ti je CD uređaj postavljen kao primary boot device.U BIOS ulaziš tako da stisneš DEL kada pokreneš mašinu.

Casperius79 sub 12.6.2010 19:57
luka_cro kaže...

ljudi trebam pomoc,jucer sam kupio laptop koji na sebi ima neki linux os pa me zanima kako stavit winse,samo stavim cd od wina nutra i kaj onda?normalno kak i da je obican windows?

fulao jesi, kao sto je kolega prije mene rekao, ubaci cd, poriktaj da se s njega boota i vozi laganini, jedino ako pokusavas intalirat XP moze se dogoditi da ti ne prodje jer sam XP ne vidi dobro SATA diskovlje (barem je meni tako bilo, ne znaci da ce i tebi), dok win7 nema tih boljki.