The_Fichek uto 10.9.2019 17:13

Znam zasto, jer je Fractal jelda :) E pa to kuciste je trebalo biti jeftinije ili izbacit Fractal iz imena po meni jer konstrukcija i robusnost uopce ne vuku na ime Fractal kod Focus G, ali moze proci..

 

Ako trazis preporuku zadnjeg 120mm venta, preporuka Be Quiet Pure Wings 2 120mm PWM ili novi Shadow Wings 2 120mm PWM (trenutno samo u Mall.hr u HR, postoje i u bijeloj boji). Jeftinije mozes od Arctica P12 ili Bionix (ne znam ni sam koja je razlika izmedju njih, vjerojatno malo bolji lezaj u Bonix).

The_Fichek sri 11.9.2019 08:55

Whoops, ja vec izvrijedao Fractal, sorry. Imao sam stock GP ventilatore s Define S i slican vent na Fractalovom napajanju i nisam bio odusevljen. X2 verzije su promjenile lezaj, ali to i dalje vjerojatno nije to. Sa jednim 120mm Pure wings pozadi na kompu u dnevnom sam osjetio razliku naspram stock Bitfenix i naspram venta od LC CC 120. Arctic je isto dobar, ali po pitanju quality control (da te ne portefi zujavi lezaj/motor) vise vjerujem Be quietu.

Striko2009 sri 11.9.2019 10:46

gledam i zalman z9 neo plus white, malo je skuplji ali ima predinstalirano 5 ventova i koliko citam reviewe dobro je poslozeno sa dovoljno mjesta i za diskove i za cable management.

a na kraju price je... bijelo 

metallic sri 11.9.2019 11:04
Striko2009 kaže...

gledam i zalman z9 neo plus white, malo je skuplji ali ima predinstalirano 5 ventova i koliko citam reviewe dobro je poslozeno sa dovoljno mjesta i za diskove i za cable management.

a na kraju price je... bijelo 

Fuj bijelo, pazi lako se onečisti, šporka!

 

Sad ovisi ko će održavati.

DonOscar sri 11.9.2019 11:13
Striko2009 kaže...

gledam i zalman z9 neo plus white, malo je skuplji ali ima predinstalirano 5 ventova i koliko citam reviewe dobro je poslozeno sa dovoljno mjesta i za diskove i za cable management.

a na kraju price je... bijelo 

 Ako bas mora biti bijelo rade rade uzmi phanteks p300 koji ima puno moderniju unutrasnjost nego taj zastarjeli zalman i dobijes kaljeno staklo. Problem je jedino taj sto dolazi samo sa jednim fanom iza pa bi bilo dobro da ubacis dva arctif f12 pwm naprijed za usis.

Frenkyca uto 17.9.2019 20:22
Striko2009 kaže...

gledam i zalman z9 neo plus white, malo je skuplji ali ima predinstalirano 5 ventova i koliko citam reviewe dobro je poslozeno sa dovoljno mjesta i za diskove i za cable management.

a na kraju price je... bijelo 

 Meni isto kućište predivno i super što ima 5 ventova odmah, no jedino me ubijaju ta vrata naprijed... jer ako zelis dobar airflow moraju biti otvorena... pa ono

Minneyar pon 23.9.2019 14:57

NZXT H500 ili H500i ako volis RGB i zelis fan hub (moja maticna moze kroz bios kontrolirati ventice)

 

Fractal Meshify C (meni je bilo preruzno, al solidno kuciste)

 

novi Be Quiet Pure Base 500

 

ostalo sve preskupo za ono sto nudi :)

The_Fichek pon 23.9.2019 15:44
Shockwave kaže...

Što bi preporučili do 1000 kn?

- Be Quiet Pure Base 500 vani ili kad stigne u HR, eventualno check Phanteks P360X

- u HR Phanteks P350X za 600kn

 

Fractal je previse poskupio zadnjih par god, nije best buy kao nekada, a kvalitetom su isti, samo su popratili trendove.

 

*Naravno od no name brandova imas hrpu opcija kao npr. paleta Armis TG kucista od SilentiumPC koji vise i nije no name.

Shockwave pon 23.9.2019 15:59
The_Fichek kaže...
Shockwave kaže...

Što bi preporučili do 1000 kn?

- Be Quiet Pure Base 500 vani ili kad stigne u HR, eventualno check Phanteks P360X

- u HR Phanteks P350X za 600kn

 

Fractal je previse poskupio zadnjih par god, nije best buy kao nekada, a kvalitetom su isti, samo su popratili trendove.

 

*Naravno od no name brandova imas hrpu opcija kao npr. paleta Armis TG kucista od SilentiumPC koji vise i nije no name.

 Uzimao bih u computeruniverse ili mindfactory pa se da lijepo uštediti.

Prepecen čet 26.9.2019 11:39

Molim vas predlozite mi najkvalitetnije kuciste od cca. 350, 400 kuna (moze 10, 20 kuna preko 400 ako je potrebno) da nije mATX i da ima preinstalled barem jedan zadnji i prednji ventilator. Za sad planiram uzet Silentiumpc Armis AR3 TG, ima li nesto bolje od toga u tom cjenovnom rangu?

Hvala!

The_Fichek pet 27.9.2019 10:45

H500i je robustan, prednji dio s ventilatorima se lako izvadi za čišćenje itd., ali ne vrijedi po meni duplo više para od AR3 TG. Tu plaćaš i brand i shipping iz Amerike, što veća cijena to veća marža hebiga i naravno to RGB osvjetljenje i dizajn. H500i sam imao priliku vidjet, a AR3 TG ne, tako da možda AR3 i je robustan ko H500, ali po težini (H500i navodno teži 1,25kg) bi se reklo da je H500 nešto robusniji. Taj device u H500i ima neki softver pa si malo prouci je li ti stalo do tih featura. U suprotnom mozes kupit par LED traka i stavit ih u obicni H500, ako ti maticna ima utor za RGB osvjetljenje.

Antonio3003 pet 27.9.2019 11:02
The_Fichek kaže...

H500i je robustan, prednji dio s ventilatorima se lako izvadi za čišćenje itd., ali ne vrijedi po meni duplo više para od AR3 TG. Tu plaćaš i brand i shipping iz Amerike, što veća cijena to veća marža hebiga i naravno to RGB osvjetljenje i dizajn. H500i sam imao priliku vidjet, a AR3 TG ne, tako da možda AR3 i je robustan ko H500, ali po težini (H500i navodno teži 1,25kg) bi se reklo da je H500 nešto robusniji. Taj device u H500i ima neki softver pa si malo prouci je li ti stalo do tih featura. U suprotnom mozes kupit par LED traka i stavit ih u obicni H500, ako ti maticna ima utor za RGB osvjetljenje.

Ma ja sam glup

Mislio sam na SilentiumPC Armis AR7 TG RGB

Pročitao sam Armis i nisam gledao dalje 

Veličina mi ne smeta, imam mjesta

chili99 sub 28.9.2019 21:24

Lian Li - s tim kucistima je uzitak raditi. Imam ih 4, najstarije je iz 2004 i izgleda kao novo. 

Fractal Design Define R5 - volim ovo kuciste. 8xHDD (metalni tray i gumeni lezajevi) koje hlade dva ventilatora od 140 mm + 2 mjesta za SSD.

NZXT - Imao sam njihov H2 H2-001-BK  "silent" kuciste. Odvalio mi se je sata prikljucak na na vrhu kucista. Jeftina, plasticna vrata i adekvatno ali nekvalitetno rjesenje za spremanje diskova. Jedno od rijetkih brand name kucista koja su zavrsila na smecu.

The_Fichek sri 2.10.2019 23:03

Slazem curi komp pa joj uzeo MS Black Widow kuciste. Posto imam Fractal Define S koji je ustvari R5 bez prednjih vrata i optike mogu povuci paralelu s istim. Ovo je prvi dojam, nakon 5-10 minuta:

 

- gumb za paljenje kompa je jeftinjak i nema ugodan zvuk

- plastika s prednje strane se vise osjeti u odnosu na Fractal Define S, iako su prednja vrata deblja kod MS-a radi zvucne izolacije

- vijci na bocnim stranicama se ne drze za stranice, velik minus po meni posto nije tesko za implementirat i standard je kod skupljih kucista

- prednji filter ima previse plastike sto je okej za slabije komponente, ali samo iz ovog razloga ne bih preporucio kuciste na jace komponente

- otvor sprijeda za protok zraka bi trebao ici jos u visinu radi pozicije gornjeg prednjeg ventilatora

- plasticni drzac prednjeg filtera izgleda kao da bi se mogao strgat s vremenom

- gornji pokrovi za ventove nisu iste boje kao gornja stranica, iako nije strasno

- gumeni poklopci za kablove se lako pomicu, ispadnu s mjesta, ali iskreno nisam ni ocekivao da cu ih dobit

- mjesto samo za 12cm vent pozadi, tako veliko kuciste bi bez problema trebalo podrzavati 14cm pozadi

 

+ zvucna izolacija i zapravo izrada (SPCC, debljina stranica) su definitivno u rangu Fractala i skupljih kucista, ovaj plus pobija mnoge minuse

+ 4 USB porta sprijeda i utor za SD/MicroSD kartice

+ 3 stock venta, nadam se tiha + kontrola istih

+ 6 gumenih poklopaca, iako mozda bolje da su ih rjesili s 3 cvrsca, ali otvaraju mogucnosti za dobar cable management

+ visoke nogice s gumom -> bolji protok zraka s donje strane za napajanje i lakse izvlacenje donjeg filtera u odnosu na Fractal

 

Sve u svemu, jako dobro kuciste za oko 500kn (s Ekupi bonom 440kn..). Tko zeli zvucnu izolaciju ja uopce ne vidim konkurenciju, osim osjetno skupljeg i novog Be Quiet Pure Base 500. Konkurencija su mu polovni Fractali sto nije fer usporedba. Ovako iz prvog dojma moram ipak reci da u Black Widow bez boljeg prednjeg filtera i/ili (puno) jacih ventova (tipa Noctua NF-F12) ne bih stavljao komponente koje nemaju odlicno rjeseno hladjenje i/ili koje puno trose (znaci bilokoji proc s npr. Noctua NH-D14/15 moze, npr. Sapphire Nitro grafa ok, ali jaka grafa/proc sa slabim/osrednjim hladjenjem ne) i nikako s vodenim sprijeda. Kada bi se otvarali gornji pokrovi to bi bolje funkcioniralo, ali bi ubilo funkciju jako tihog kucista sto je glavna prednost i reklama Black Widow.

 

TL;DR Glavna prednost je zvucna izolacija i izrada svega sto nije plastika, a glavni minus izrada plastike, tj. koristenje jeftine plastike na svemu sto ima MS u imenu, makar ovo nije srot plastika kakvu stavljaju npr. na coolere/postolja za laptope.

The_Fichek pon 7.10.2019 10:47

Nije bedasto. Evo npr. jos jedna stvar koju nisam ubacio gore u post, a nazivciralo me jucer:

To se bas ne javlja kod brand kucista, prednji panel se nikako ne moze zatvoriti do kraja. SilentiumPC je po meni bolji od MS-a, ali nemaju nista sa zvucnom izolacijom.

 

Ima jos jedan dobar kandidat oko 300kn, a to je Sharkoon S25-S ili M25-V, no nije bas jeftiniji od SilentiumPC Armis AR3 ili, ako ne treba optika i zelis LED/TG: Sharkoon TG4.

 

Kaj se branda tice po meni su BB: Phanteks P350X za 600kn, BQ Pure Base 500 za 660-770kn (zavisno o boji i prozoru) i NZXT H500i ili H500 od 700kn (oprez s ED ducanom).

 

Uvijek imas i odabir na Njuski, npr. Define S za 300kn, bijeli R6 TG USB-C za 900kn, S340 s 3 Noctua venta i Corsair AX1200 za 1300kn, sve navedeno iz Slavonije (dostava)..

 

EDIT: problem na slikama je rješen, a dogodio se jer su bočne stranice bile blago spigane na krajevima vjerojatno radi transporta.

The_Fichek ned 20.10.2019 14:34

Za MS Black Widow. Zajebao sam se s visinom kucista, tj. moram improvizirat pa reko da maknem dolje nogice koje su visoke 25mm i uzmem neke zamjenske nogice max. visine 12mm. U medjuvremenu sam nasao ovdje: Conrad link, ali fala i za ebay link. Ovo kaj si linkao je vise za stolne nogice. Bitno je i da budu samoljepljive, al ponuda u Conradu je ogromna, nacu vec nesto. Usput sam nasao i Megashop.hr koji ima skoro identicnu ponudu kao Conrad i isto sjediste u Ljubljani, zanimljivo..

wiksi94 čet 24.10.2019 21:18
The_Fichek kaže...
Shockwave kaže...

Što bi preporučili do 1000 kn?

- Be Quiet Pure Base 500 vani ili kad stigne u HR, eventualno check Phanteks P360X

- u HR Phanteks P350X za 600kn

Be Quiet Pure Base 500 vs Phanteks P360X vs NZXT H500/510 - po pitanju kvalitete stock ventova, buke i temperatura koje je najbolje? Hvala.