Haf932 pon 9.4.2012 21:52

U ovom vodiču ću probat objasnit na što treba pripazit kod kupnje kućišta , kako odabrati ono pravo

 

i preporuke najisplativijih kućišta u pojedinim cijenovnim rangovima !

 

 

Kućište je komponenta u koju se stavljaju ostali potrebni dijelovi za rad računala !

 

Kućište dijelimo po veličinama ( dimenzijama ) , a susrećemo se s :

 

    • MICRO

 

    • MINI

 

    • MIDI

 

    • BIG ( FULL )

 

    • ULTRA

 

Kod kupovine moramo znati što tražimo kod kućišta i prema tome gledamo sljedeće važnije kriterije:

 

  Materijal Izrade : metal , čelik , plastika ...

 

  Boja Unutrašnjosti : većina kućišta dolazi s crnom unutrašnjosti , a ona najbolje odgovara

 

                                        cijelokupnom izgledu

 

  Dimenzije : po meni je uvijek bolje uzeti veće kućište ( ako financije to dozvoljavaju ) ,

 

                         no može se uzet i prema drugim potrebama

 

  Težina : ako često selite kućište ( lan party ) , dobro je uzeti što lakše

 

                 što je kućište teže , to je kvalitetnije izrade

 

  Tip Matične Ploče : standardni formati su M-ATX i ATX , no još postoje E-ATX i XL-ATX

 

                                       pa prema tome tražite kućište koje podržava vašu matičnu ploču

 

  Utori veličine 5.25" : koriste se za montiranje optičkih čitača , potenciometara ...

 

                                          dolaze i s 3.5" adapterom za čitač disketa  

  Utori veličine 3.5" : koriste se za HDD

 

                                       dolaze i s 2.5" i 1.8" adapterom za SSD  

  Kontrolna Ploča : tzv. dio na kojem se nalaze tipke za paljenje , restart , audio ulaz i izlaz , USB 2.0/3.0

 

                                  e-SATA , potenciometar ...   

  Utori za proširenje ( Expansion slots ) : na njih se pričvrščuju grafičke , zvučne , TV kartice , modemi ...  

  Filteri protiv prašine : ako ne želite prašinu u svojem kućištu , kod kupnje gledajte da ih odabrano

 

                                            kućište posjeduje ( filteri se mogu i naknadno kupiti i ugraditi )  

  Sustav za hlađenje : većina kućišta dolazi s ventilatorima različitih dimenzija , no neka imaju podršku

 

                                         za još ventilatora. Položaj i smjer ventilatora za optimalan protok zraka je sljedeći:

 

                                        • prednji - upuhuje

 

                                        • bočni - upuhuje

 

                                        • donji - upuhuje

 

                                        • stražnji - ispuhuje

 

                                        • gornji - ispuhuje 

 

  Položaj napajanjâ : preferira se kućište kojem se napajanje montira na dnu , zbog boljeg cable managmenta ,

 

                                     ne smeta većim CPU hladnjacima i protoku zraka ventilatoru na gornjoj strani kućišta

 

                                     većina ih ima filtere protiv prašine na mjestu gdje se montira napajanje , a isto je

 

                                     preporučljivo montirati tako da je okrenuto ventilatorom prema dolje , jer skuplja manje

 

                                     prašine zbog vec spomenutog filtera i dobije se na dužini kablova   

 

 

 •CPU i GPU kompatibilnost : ako imate veće grafičke kartice i Aftermarket CPU hladnjake provjerite 

 

                                                    da stanu u odabrano kućište

 

  Sistem za skrivanje kabela ( cable managment ) i otvor za montiranje CPU hladnjaka :

 

                preporučljivo je da kućište  ima taj sistem ako volite urednost unutrašnjosti , a i pridonosi

 

                boljem protoku zraka .   

  Otvori za vodeno hlađenje : služe za provođenje cijevi vodenog hlađenja 

 

  Bočna prozirna stranica : daje pogled na unutrašnjost kućišta. Za neke modele se može kupiti posebno 

 

 

 Sad kad sam naveo kriterije na koje bi trebalo obratiti pozornost kod kupnje , napisat ću izbor kućišta

 

 koja su po meni best-buy u različitim cijenovnim rangovima i da se mogu kupit kod nas !

 

 U obzir sam uzeo izgled ( zato sam stavio više modela ) , opremljenost , funkcionalnost ...

 

 

 

   • Do 200 KN

 

   ›Zalman ZM-T3...............................................Nabava

 

   ›Zalman ZM-T4...............................................Nabava

 

 

   • Od 200 - 400 KN

 

 ›Zalman Z3....................................................Nabava

 

  ›Zalman Z3 Plus.............................................Nabava

 

  ›ThermalTake V4 Black Edition.......................Nabava

 

  ›LC Power Gaming 975B................................Nabava

 

 

 

   • Od 400 - 600 KN


  ›Zalman Z5 Plus............................................Nabava

 

  ›Corsair Carbide 200R..................................Nabava

 

  ›Fractal Design Core 3000............................Nabava

 

  ›Zalman Z11 Plus..........................................Nabava

 

  ›Zalman Z9 Plus............................................Nabava

 

 ›Zalman Z12 Plus..........................................Nabava

 

  ›Fractal Design Arc Mini.................................Nabava

 

  ›Fractal Design Arc Mini R2............................Nabava

 

 

   • Od 600 - 900 KN

 

  ›Antec P100..................................................Nabava

 

  ›Corsair Carbide 300R..................................Nabava

 

  ›Corsair Carbide 400R .................................Nabava

 

  ›Coolermaster 692 II Advanced....................Nabava

 

   ›Corsair Carbide 500R..................................Nabava

 

  ›Fractal Design Define R4.............................Nabava

 

  ›Fractal Design Arc Midi R2...........................Nabava

 

  ›Silverstone Raven RV03..............................Nabava

 

  ›Corsair Vengeance C70..............................Nabava

 

  ›Coolermaster Silencio 650 Pure..................Nabava

 

 ›Coolermaster Silencio 652...........................Nabava

 


   • Od 900 - 1300 KN

 

  ›Corsair obsidian 750D..............................Nabava 

 

   ›Corsair Obsidian 550D..............................Nabava

 

   ›CM Storm Stryker......................................Nabava

 

  ›Fractal Design Define XL R2......................Nabava

 

  ›Thermaltake Overseer RX-I.......................Nabava

 

 ›Antec P280................................................Nabava 

 

 ›Fractal Design ARC XL..................................Nabava

 

 

   • Od 1300 - 2000 KN

 

   ›Corsair Obsidian 650D..............................Nabava

 

   ›Coolermaster Cosmos SE..........................Nabava

 

 

   • Preko 2000 KN

 

   ›Coolermaster Cosmos II............................Nabava

 

  ›Corsair Obsidian 900D...............................Nabava

 

 

   Ako netko misli da sam izostavio neke bitne stvari nek slobodno napiše !

 

AmonZero pon 9.4.2012 22:54

Već si neko vrijeme gledam i vjerovatno ću sljedeći tjedan kupit Chieftec Dragon CH-07B.

Kućište izgleda odlično, 4 venta(LED) se dobije uz njega, ima dosta prostora, filteri za prašinu i konstrukcija je dobra. Što više poželjet za 280kn.

Mislim da ovo kućište nadmašuje i ona skuplja. Dolazi u dvije verzije Red i Black, ali vjerovatno budem uzeo Black jer se u oba slučaja dobiju plave LED-ice (a ni promijenit LED nije problem).

Asta uto 10.4.2012 08:45

Napokon, još bih dodao kao specifični dizajn najnoviji Raven RV03 u grupu od 900-1200kn jer najbolje hladi, posebno više grafičkih kartica..... Ovo sam primjetio jer sam i sam pikirao Troopera, XL ili Ravena u tom razredu.... Dobro nije uopće popularno pa nema problema ako ga ne staviš, ali mislim da se isplati i to kućište staviti kao primjer vrhunski hlađeno i smišljeni proizvod

Haf932 pon 16.4.2012 07:23
cod2playahhh kaže...

zalman z11 plus, haf 912 plus ili chieftec dragon CH-O7B? Ili nesto drugo u tom rangu ?

Zanimljiva trilema ! Sva tri kucista su odlicna no tu bih najvise istaknuo Chiefteca koji je skoro pa duplo jeftiniji od Hafa i Z11 !

 

Po dimenzijama su sva tri slicni , a jedino je Chieftec nesto duzi i prilicno tezi sa svojih 11kg zbog  kvalitetne izrade!

 

Dolazi s 4 venta i podrskom za 1 straznji , Z11 dolazi s 5 ventova i podrskom za 1 donji ,dok Haf dolazi s 2 venta i podrskom za jos 2 venta tj. bocni i gornji !

 

Sva tri dolaze s filterima protiv prasine .

 

Chieftec je po meni najbolji izbor u omjeru uloženo - dobiveno za svoju cijenu , pa bi tako njega uzeo u toj trilemi !

 

 

 

vlado0550 uto 1.5.2012 07:23

Sta tacno od ventilatora dodje s HAF 922, vidim da ima prostora za 5 ventilatora, ali ne mogu nikako da ukapram dali svih 5 dodje sa kucistem ili se neke treba dodatno kupiti, posto kad bi vec narucivao kuciste da odma narucim i ventilatore za 12.99$ dodje Cool Master 200mm.

Haf932 uto 1.5.2012 08:37

S Hafom 922 ti dođe : 1 x 200mm prednji

 

                                    1 x 200mm gornji

 

                                    1 x 120mm straznji

 

Znaci , dobis ta tri venta i jos mozes stavit : 1 x 200mm bočni

 

                                                                       1 x 120/140mm donji

veki22 pet 4.5.2012 10:48

Treba mi mala pomoć oko odabira kućišta jer u CM 690 nemogu lijepo složit kablove ma koliko se trudio, malo mjesta ima na zadnjoj stranici za sakrit kablove.

Tražim kućište do 500kn sa dobrim cable managementom ako takvo postoji za tu cifru{#}  Uz to bi trebao procjenu CoolerMaster CM 690, staro oko 2god, imam račun, orginal kutiju u kojoj je došlo{#}, sva 3 venta, vizualno izgleda ko iz dućana, bez oštećenja. Jel bi dobio za njega 250, 300kn?

veki22 pet 4.5.2012 11:47
Haf932 kaže...

CM Haf912 Plus  , Bitfenix Shinobi  -  imaju dobar cable managment sistem !

 

Ako se mozes rastegnut do 630kn , Corsair Carbide 400R je odlican u vezi toga !

 

Mislim da za svoj CM mozes dobit 250-300kn kako si napisao !

 

 

 

Ja sam nekako izbor suzio na Zalmana Z9+ i Coolermaster Silencio zbog akustične spužve jer volim tišinu, sad jedino neznam kakav je po pitanju cable managementa. HAF 912 mi se nekako ne sviđa, Shinobi mi je ok, a Cors nažalost preskup. Ajmo reć da biram između Zalmana Z9+ i Silencia. Koje bi bilo bolje? Kolko sam malo pročitao Zalmana svi hvale.

Haf932 pet 4.5.2012 11:55

Dimenzijama su slicna oba kucista , Z9+ dolazi s vise ventova i ima prozirnu stranicu ! Silencio ima vrlo jednostavan dizajn , ravne linije i zbog toga mi se jako sviđa !Cini mi se da Z9+ ima prevelike rupa za cable managment !

AMD Phenom II X4 pon 7.5.2012 17:03

Dal zna netko gdje se mogu kupiti ventovi za Zalman Z9 Plus? Ali imam ASRock 870 Extreme 3 i 3 venta su već spojena na chassis fan konektore, imam još 2 slobodna cpu fan konektora. dal se mogu ovi obični chassis ventovi spojiti na te?

Haf932 uto 8.5.2012 00:24
vlado0550 kaže...
Dali ce u Thermaltake V4 Black Edition, stati Cool Master Hyper 212+ cooler i graficka sapphire 6950, koje duzine je ustavri postor za karticu ?

CM Hyper 212+ ce stati  ! Prostor za grafu je 26.7cm , a HD6950 je dugacka oko 27cm tako da nisam siguran dal bi ju uspio ugurati u kuciste !

Haf932 uto 8.5.2012 00:32
AMD Phenom II X4 kaže...

Dal zna netko gdje se mogu kupiti ventovi za Zalman Z9 Plus? Ali imam ASRock 870 Extreme 3 i 3 venta su već spojena na chassis fan konektore, imam još 2 slobodna cpu fan konektora. dal se mogu ovi obični chassis ventovi spojiti na te?

Pa kupis bilokoje ventove ovisno o velicini npr. primjer !Mislim da se mogu spojit , probaj !

Haf932 uto 8.5.2012 00:51

Ja mislim da djeluje ( ima dosta review-ova po netu pa pogledaj )! A sad dal se isplati kupiti? Dizajn mi se sviđa , al ga nebih uzeo jer nema podrsku za gornji vent i nemogu se stavit malo veci CPU hladnjaci tipa Hyper 212 EVO unutra !

vlado0550 uto 8.5.2012 06:03
Haf932 kaže...
vlado0550 kaže...
Dali ce u Thermaltake V4 Black Edition, stati Cool Master Hyper 212+ cooler i graficka sapphire 6950, koje duzine je ustavri postor za karticu ?

CM Hyper 212+ ce stati  ! Prostor za grafu je 26.7cm , a HD6950 je dugacka oko 27cm tako da nisam siguran dal bi ju uspio ugurati u kuciste !

 Nebi smjeo rizikovati za grafiku, kako sam vidio ona je cak 28cm, dali je Thermaltake Dokker, nesto veci unutra, dali bi u njega stala HD6950 i kakvo je kuciste ?

vlado0550 uto 8.5.2012 06:05
Haf932 kaže...
vlado0550 kaže...
Dali ce u Thermaltake V4 Black Edition, stati Cool Master Hyper 212+ cooler i graficka sapphire 6950, koje duzine je ustavri postor za karticu ?

CM Hyper 212+ ce stati  ! Prostor za grafu je 26.7cm , a HD6950 je dugacka oko 27cm tako da nisam siguran dal bi ju uspio ugurati u kuciste !

 Nebi smjeo rizikovati za grafiku, kako sam vidio ona je cak 28cm, dali je Thermaltake Dokker, nesto veci unutra, dali bi u njega stala HD6950 i kakvo je kuciste ?

vlado0550 uto 8.5.2012 08:39
sLim95 kaže...
Reci ti nama do koliko novaca trazis kuciste, pa cemo ti mi preporucit najbolje.

 Ma pare vise manje i nisu toliki problem, problem je u tome sta mi je dostupno u BiH, a malo toga, gledao sam ovo Thermaltake v4 black-edition za 35 eura, sto je ok cijena, a CM HAF 922 ~ 125 eura, sto je nenormalno u poredjenju recimo sa realnom cijenom...

Haf932 uto 8.5.2012 10:37
vlado0550 kaže...

 Nebi smjeo rizikovati za grafiku, kako sam vidio ona je cak 28cm, dali je Thermaltake Dokker, nesto veci unutra, dali bi u njega stala HD6950 i kakvo je kuciste ?

TT Dokker podrzava grafe do max. 32 cm tak da ce stati bez problema !

 

Samo kuciste nije lose , steta sto dolazi samo sa straznjim 120mm ventom! Ima podrsku za jos 6 ventova , dolazi s filterom protiv prasine !