Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

zombie ned 15.3.2020 23:14

Je li tako sa svim napajanjima ili samo sa ovim?

 

Znači, da izbjegavam gdje su kineska slova na kutiji?

 

Imam jedno staro, mnogo staro napajanje od računala pod rednim broj 1 (ili 2), mislim. Tako su se prije, možda i sada, šifrirali kompjutori. Zadnji put sam to računalo upalio prije, otprilike, 8 godina i sve je štimalo. Da bacim sliku toga napajanja, ono nije kinesko? Mislim daje 290W, ali bih morao provjeriti.

zombie pon 16.3.2020 13:50

PSU 460W

24-pinski konektor 1, 20-pinski konektor 1, SATA 3, molex 4pin x1

 

 

EZ COOL  500W

Snaga: 500W, 1x Hladnjak 80mm, Konektori: 24pin ATX, 2x 4pin molex, 2x sata

 

 

Spire 500W

Snaga: 500W, 1x Hladnjak 80mm, Konektori: 24pin ATX, 2x 4pin molex, 2x sata, 1x floppy

Da li bi sva tri napajanje odgovarala mom računalu i ako možete da poredate od najboljeg ka najlošijem. Hvala.

Ovo su pomponente moga računala:

 

Intel(R)Core(TM)2 Duo CPU E7200 @2.53 GHz 2.53 GHz

RAM: 4,00 GB (3,5 iskorišteno), tip: DDR2

Matična ploča: ASUSTeK Computer INC., model:P5KPL

Grafička: AMD Radeon HD 6570

LordNIbbler pon 16.3.2020 16:07
zombie kaže...

PSU 460W

24-pinski konektor 1, 20-pinski konektor 1, SATA 3, molex 4pin x1

 

 

EZ COOL  500W

Snaga: 500W, 1x Hladnjak 80mm, Konektori: 24pin ATX, 2x 4pin molex, 2x sata

 

 

Spire 500W

Snaga: 500W, 1x Hladnjak 80mm, Konektori: 24pin ATX, 2x 4pin molex, 2x sata, 1x floppy

Da li bi sva tri napajanje odgovarala mom računalu i ako možete da poredate od najboljeg ka najlošijem. Hvala.

Ovo su pomponente moga računala:

 

Intel(R)Core(TM)2 Duo CPU E7200 @2.53 GHz 2.53 GHz

RAM: 4,00 GB (3,5 iskorišteno), tip: DDR2

Matična ploča: ASUSTeK Computer INC., model:P5KPL

Grafička: AMD Radeon HD 6570

 Nije problem sto su kinezi, pravu oni i ok stvari samo treba platit,  za pogledat dali ce vam odgovarat bitno vam je da ima dovoljno jacine na 12 V railu, ima  tabela na napajanju, to 500 ne znaci nista stara napajanja bi imala po 500w ali ne na 12 nego na 5 i slicno... Sto se tice foruma vecina ce izbjegavat ta jeftina napajanja jer ce s vremenom  pravit probleme, mislim da generalno najeftinije sto se kao preporuka daje je lc power al ako se bas mora, dok je fortron hexa kod nas kao prvo ok napajanje cca 350 kn.

Gledajuci komponente graficka vam po googlu  cca 200 W trazi u stres testu  a recimo ostatak da  pc-a 100 w,  nesto sto daje 400W trebalo bi radit, po preporukama je 400w i 16 A na 12 v. Tako da ako ova napajanja sto ste naveli imaju kablove koji vam trebaju za sve spojit i u tabeli pise ovo bi trebalo radit...

Mada vjerovatno svatko od nas bi vam vjerovatno peporucio da kupite neko posteno napajanje, al pretpostavljam da su financije problem jer je ovo poprilicno staro, pa bi ja mozda razmotrio ponudu po oglasima od minera da se nac ok ponuda za napajanje mada opet onda to za sobom vuce rizik koliko je napajanje "muceno" . 

 

 

zombie pon 16.3.2020 17:42

Nisu finansije problem, nego je meni rečeno da ne ulažem mnogo u ovaj kompjutor jer ne vrijedi. Eh sad, vrijednost je subjektivna stvar pa se mogu desiti nesuglasice. 

Ne radi se o polovnim napajanjima, nego o napajanjima iz dućana. Druga je stvar ako su ona korištena pa zapakirana.

A ono kinesko što sam postavio sliku iznad? Našao sam to napajanje na netu preko Qr koda, ali sve je na kineskom.

ibme74 pon 16.3.2020 17:51

Razvezali pricu toliko a nepotrebno.

Poanta je ne stavljaj komponente na smeće od napajanja, to je kao da vozis auto na celavim gumama.

Druga stvar - ne znam odakle je ovaj iznad tebe izvukao "200w" potrosnju grafe, ta grafa je low end grafa iz hd6xxx serije koja trosi oko 60w, ta kompletna konfa ne moze povuci 200w.

Ovako nesto to izgura bez problema a bolje je od svih tih kineskih smeca ako vec ne zelis ulagati u to racunalo, druga opcija ti je da odmah uzmes kvalitetno napajanje od 550-600w pa ga iskoristis za novo racunalo ako ga planiras uskoro slagati.

 

zombie pon 16.3.2020 17:58
ibme74 kaže...

Razvezali pricu toliko a nepotrebno.

Poanta je ne stavljaj komponente na smeće od napajanja, to je kao da vozis auto na celavim gumama.

Druga stvar - ne znam odakle je ovaj iznad tebe izvukao "200w" potrosnju grafe, ta grafa je low end grafa iz hd6xxx serije koja trosi oko 60w, ta kompletna konfa ne moze povuci 200w.

Ovako nesto to izgura bez problema a bolje je od svih tih kineskih smeca ako vec ne zelis ulagati u to racunalo, druga opcija ti je da odmah uzmes kvalitetno napajanje od 550-600w pa ga iskoristis za novo racunalo ako ga planiras uskoro slagati.

 

Hvala.

A ova tri napajanja koja sam gore naveo? Ona nisu kao ovo kinesko, mogu li ona?

kiwi_91 uto 17.3.2020 07:55

zombie

 

Je li u pitanju BiH ili HR? Jer ako je HR, onda je prijedlog kolege za Silentium (uz LC Power LC420-12/LC500-12) najjeftinije što vrijedi gledati, a da unutra nije generička kineska budžet platforma. 

Za BiH, LC Power modeli su najniže što bih osobno gledao, tj. onaj model koji su ti predložili na forum.hr (bez slova "H" u nazivu). S tim da možeš uštedjeti i uzeti LC420-12 u odnosu na LC500-12 jer je i on dovoljan za tvoje komponente.

kiwi_91 uto 17.3.2020 12:46

LC420H-12 bih stavio u rang onih "kineza" jer je to slična topologija platforme s pasivnim PFC-om i takva napajanja po meni ne bi trebala ići u niti jedno računalo jer se za neznatno više novca dobiju ovi modeli koji imaju modernije platforme i kvalitetnije komponente. 

 

Samo za primjer. Na linku imaš objašnjenje zašto nije dobro uzimati ta jeftina napajanja. Uspoređeno je Spire napajanja koje pripada tom najnižem cjenovnom rangu (ispod 200 kn) i Seasonic koji se mogao nabaviti za cca. 400-450 kn. 

Ovdje je recenzija LC420-12.

 

Od LC-a sa slovom "H", mogu proći LC500H-12 i LC600H-12 jer su to ipak nešto složenije platforme od one u LC420H-12, no u svakom slučaju gledaj LC420-12/LC500-12 ako budu raspoloživi.

ansha sri 25.3.2020 17:54
CyberDemonVZ kaže...

Pozdrav ljudi.

Može preporuka napajanja za 5700xt i ryzen 5, oko 400kn.

Bilo bi najbolje da ga ima links u VŽ na lageru.

 

Hvala unaprijed.

Niti jedno napajanje tog cijenovnog ranga, pogotovo uz ovaj drugi uvjet, nije za preporuku za 5700XT...

kiwi_91 čet 26.3.2020 09:36

CyberDemonVZ

 

Enigma je najbolji izbor, ali ako je slučajno nema raspoložive, onda evo nekoliko najpovoljnijih alternativa:

 

Seasonic GC-650 (od 592 kn; 7 god. jamstva)

Kolink Enclave 600 W (od 550 kn; 3 god. jamstva)

be quiet! System Power 9 600 W (od 522 kn; 3 god. jamstva)

SilentiumPC Supremo L2/M2 550 W (od 477 kn / 523 kn; 5 god. jamstva)

 

Ako ti Seasonic nije preskup, onda je najbolje ići na njega.

Kolink ispunjava uvjet to što je raspoloživ u Links-u, na testovima je solidan (TechpowerUP), a platforma je od meni nepoznatog proizvođača, no sve komponente na njoj su od poznatih proizvođača pa čak i najboljih na tržištu (Infineon, ON Semi, Champion) što ulijeva povjerenje.

be quiet! ima bronze platformu od HEC-a i ona je 'najosnovnija' od navedenih (iako je isto DC-DC), ali stavio sam ga jer je isto tako raspoloživ u Linksu i jer je u pitanju be quiet!, odnosno provjera kvalitete je na visokoj razini. 

Silentium je najpovoljniji, unutra je platforma koju je imala i serija SAMA Armor. Na testovima dobar, ali pouzdanost je upitna.

crveni34 pet 27.3.2020 17:06

Pozdrav, gledam taj riotoro upiknut, al uglavnom su mu sad cijene dosta visoke oko 700kn, pa me zanima jel taj linkani shop pouzdan ?

 

EDIT mislim na post od Mile 74

 

I još pitanjce ako ima netko da zna, dali dok je PSU prekidač na 0 (dakle onaj koji je na baš na napajanju) treba davat ikakvu voltažu? Primjetio sam da gumbi na matičnoj znaju blicnut i mjerio sam s multimetrom dok je samo uštekano i prekidač na nula jeda pin od 5v daje oko 3v i ona zelena žica za paljenje oko 1v na 24pin konektoru.

kiwi_91 sub 28.3.2020 12:53

crveni34

 

Nemam iskustva s njima, ali tvrtka je već dugo aktivna pa pretp. da je legitimna. Jedino mi se čini da to napajanje vjerojatno nije dostupno po toj cijeni, ali eto probaj naručiti pa ćeš vidjeti.

 

Ne bi trebalo biti nikakvog napona nakon što se napajanje isključi na prekidač. Eventualno neko kraće vrijeme dok se kondenzatori ne isprazne, a 3 V može biti od baterije na matičnoj.

 

 

dreadmoore

 

Koji je točno model Thermaltake? Jer primjerice Smart SE ima 140 mm ventilator.

 

Ako je u pitanju stariji TT Smart 730 W, on bi trebao imati ventilator DFS122512H (120mm, 12V, 0.28A, 1700RPM, 71.05CFM, 33.87dBA). U usporedbi s njim, Noctua NF P12 se nešto sporije vrti pa ima niži protok zraka cca. 54 CFM, a pretp. da je i tlak nešto niži jer bi DFS mogao imati 2-2,5 mmH2O, dok je kod Noctue max. 1,68 mmH2O. 

Razlike nisu nešto prevelike pa vjerujem da ne bi bilo problema u vidu pregrijavanja ako bi se stavila Noctua.

 

EDIT: NF P12 Redux verzija bi bila vrlo slična tvorničkom po specifikacijama, ali ne znam koliko bi bila tiša (po specifikacijama 33,87 dB vs 25,1 dB).

rambox sub 28.3.2020 14:11
kiwi_91 kaže...

CyberDemonVZ

 

Enigma je najbolji izbor, ali ako je slučajno nema raspoložive, onda evo nekoliko najpovoljnijih alternativa:

 

Seasonic GC-650 (od 592 kn; 7 god. jamstva)

Kolink Enclave 600 W (od 550 kn; 3 god. jamstva)

be quiet! System Power 9 600 W (od 522 kn; 3 god. jamstva)

SilentiumPC Supremo L2/M2 550 W (od 477 kn / 523 kn; 5 god. jamstva)

 

Ako ti Seasonic nije preskup, onda je najbolje ići na njega.

Kolink ispunjava uvjet to što je raspoloživ u Links-u, na testovima je solidan (TechpowerUP), a platforma je od meni nepoznatog proizvođača, no sve komponente na njoj su od poznatih proizvođača pa čak i najboljih na tržištu (Infineon, ON Semi, Champion) što ulijeva povjerenje.

be quiet! ima bronze platformu od HEC-a i ona je 'najosnovnija' od navedenih (iako je isto DC-DC), ali stavio sam ga jer je isto tako raspoloživ u Linksu i jer je u pitanju be quiet!, odnosno provjera kvalitete je na visokoj razini. 

Silentium je najpovoljniji, unutra je platforma koju je imala i serija SAMA Armor. Na testovima dobar, ali pouzdanost je upitna.

Realno Seasonic nikak nije preskup, ako uzmeš u obzir da je kvalitetno napajanje najbitnije za što duži vijek cjelog kompa.Kupci često razbacaju lovu na nepotrebno, a škrtare na napajanju ili moš mislit promašene uštede od 100kn.

 

Eto moje Seasonic napajanje(kao novo 443kn, garancija tri godine) staro dvanaest godina radi i dan danas u novom kompu.Realno napajanje ima oko 6-7 godina efektivno rada, pa eto idemo dalje dok ne krepa.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/napajanja-vasu-konfiguraciju-po/51397.aspx?page=623&jumpto=5476831&sort=asc&view=flat

 

Recimo da oču kupit novo napajanje, eto to je moj izbor ali kao i obično u Hrvaškoj to ne bum kupil.

 

https://seasonic.com/s12iii

 

https://www.amazon.com/Seasonic-S12III-SSR-450GB3-Control-Warranty/dp/B07MWHYQRC

 

 

kiwi_91 sub 28.3.2020 16:58

rambox

 

Slažem se. Za tako kvalitetno napajanje nije puno dati taj novac, no evo na kolegi je da odluči.

Usput i recenzija tog modela.

 

Što se tiče nove S12III serije, nisam siguran je li to trenutno best buy jer su nažalost "outsource-ali" proizvodnju serije kod nekog vanjskog partnera. Osim toga, na sekundarnom dijelu je grupna regulacija modela, a očekivalo se da će staviti barem osnovnu DC-DC topologiju. I još jedan nedostatak je što je kao i S12II jedno od najbučnijih napajanja na tržištu pri srednjim i višim opterećenjima.

Unatoč svemu tome, dobri rezultati testiranja, čak i pri neuravnoteženim opterećenjima (unatoč izostanku DC-DC), te 5 god. jamstva ih čini relativno konkurentnima na tržištu.

 

Recenzije:

S12III 500 W

S12III 550 W

S12III 650 W

rambox sub 28.3.2020 17:41
kiwi_91 kaže...

rambox

 

Slažem se. Za tako kvalitetno napajanje nije puno dati taj novac, no evo na kolegi je da odluči.

Usput i recenzija tog modela.

 

Što se tiče nove S12III serije, nisam siguran je li to trenutno best buy jer su nažalost "outsource-ali" proizvodnju serije kod nekog vanjskog partnera. Osim toga, na sekundarnom dijelu je grupna regulacija modela, a očekivalo se da će staviti barem osnovnu DC-DC topologiju. I još jedan nedostatak je što je kao i S12II jedno od najbučnijih napajanja na tržištu pri srednjim i višim opterećenjima.

Unatoč svemu tome, dobri rezultati testiranja, čak i pri neuravnoteženim opterećenjima (unatoč izostanku DC-DC), te 5 god. jamstva ih čini relativno konkurentnima na tržištu.

 

Recenzije:

S12III 500 W

S12III 550 W

S12III 650 W

To ti je danas normalno, ili prebacit proizvodnju u drugu jefitniju firmu, ali i dalje drži kvalitetu na oku.

 

Veča buka na višem opterečenju, pa moj HTPC komp nikad ne bu došel niti blizu 50% opterečenja za 450W napajanje.Do 50% opterečenja napajanja, realno vent za hlađenje se u komp kučištu uopče i ne čuje.

 

 

Marko_95 ned 29.3.2020 14:39

Pozdrav momci, trenutno nadograđujem komp, kupio sam grafičku i rame, kad prođe ovo sr*nje s koronom, idem po matičnu i proc.

 

Konfiguracija bi izgledala ovako:

 

Ryzen 5 1600af

Gtx 1060 3gb +120MHz core +180MHz memory clock

Mobo asrock b450 pro

2x8 gb ddr4 3200MHz ram

1x ssd 120gb

1xhdd 1000GB

 

Logitech G420

Obična logitech tipkovnica

Slušalice s mikrofonom

 

Da li xfx 450W može držati ovo sve? Ako bih još klokao procesor koliko se da? I da li je problem što je napajanje iz 2010. još? Ili bi preporučili kad već sve mijenjam, da uzmem i novo napajanje? Ako da, koje? Hvala :)

CyberDemonVZ ned 29.3.2020 14:59
lion002 kaže...

....upravo gledam/čitam malo o Riotoro napajanjima(spominjan u postovima-preporukama iznad) i vidim da je napajanje od 650 wa. Riotoro PR-GP0650-FMG2-EU skuplji od napajanja 750 wa. Riotoro PR-GP0750-FMG2-EU . Ima poseban razlog za to ili ?...... i ako su uopće to ti modeli spominjani u preporukama u gore napisanim postovima ?

 Ista stvar kad sam ja kupovao svoje EVGA napajanje. Planirao 650W, i onda vidio da 750W ima istu cijenu :D

 

Uzimaj dok još ima po toj cijeni.

ibme74 ned 29.3.2020 15:01
Marko_95 kaže...

Pozdrav momci, trenutno nadograđujem komp, kupio sam grafičku i rame, kad prođe ovo sr*nje s koronom, idem po matičnu i proc.

 

Konfiguracija bi izgledala ovako:

 

Ryzen 5 1600af

Gtx 1060 3gb +120MHz core +180MHz memory clock

Mobo asrock b450 pro

2x8 gb ddr4 3200MHz ram

1x ssd 120gb

1xhdd 1000GB

 

Logitech G420

Obična logitech tipkovnica

Slušalice s mikrofonom

 

Da li xfx 450W može držati ovo sve? Ako bih još klokao procesor koliko se da? I da li je problem što je napajanje iz 2010. još? Ili bi preporučili kad već sve mijenjam, da uzmem i novo napajanje? Ako da, koje? Hvala :)

 

ako je ispravno bi, ali pošto je već 10 godina staro nebi bilo loše da uzmeš nešto novo, da se naći solidnih napajanja za 350-400kn

Kish uto 31.3.2020 15:44

Pozdrav,


U zadnje vrijeme jako čujem coil whine na gtx 1070 g1 gaming.
Napajanje je Corsair CX600M staro 6-7g.


Kao prvo planiram promijeniti napajanje.
Da li da uzmem polovno, staro 7g, čini mi se ok, Silencer MK3 600w za 300kn,
ili imate neku preporuku do 550kn?


Konfiguracija:
i7-4770k
asus z87 pro
gigybyte gtx 1070 g1 gaming v1
3x ssd
1x hdd
1x sound card asus xonar dx