Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

unky pet 1.11.2019 20:46

pozdrav riknulo mi seasonic napajanje model s12g-550!

e sad ovo je konfa:

Fx 6300
Cooler Master Hyper 212 EVO
16giga ddr3
asus r9 270x
fractal define r4
sesonic gold 550w
asrock 970 pro rev 2.0

240 gb kingston ssd
2x 640 wd caviar black
1TB wd caviar green + 3 venta od 14cm

koje napajanje preporucujete da je dobro a ne preskupo??imam izmedju 400 i 500 kn na raspolaganju!

hvala

acmilan2 pet 1.11.2019 21:04
ibme74 kaže...

Uzmi B700H, 80+ Bronze, modularno, 700w, 60mj gare... Tesko da ces naci bolje za 450kn

 

unky kaže...

pozdrav riknulo mi seasonic napajanje model s12g-550!

e sad ovo je konfa:

Fx 6300
Cooler Master Hyper 212 EVO
16giga ddr3
asus r9 270x
fractal define r4
sesonic gold 550w
asrock 970 pro rev 2.0

240 gb kingston ssd
2x 640 wd caviar black
1TB wd caviar green + 3 venta od 14cm

koje napajanje preporucujete da je dobro a ne preskupo??imam izmedju 400 i 500 kn na raspolaganju!

hvala

 Evo, ibme74 ti je odgovorio 2-3 posta iznad za tu lovu.

8ax ned 3.11.2019 11:26
kiwi_91 kaže...

S obzirom da je ponuda 140 mm ventilatora s tom brzinom vrtnje dosta slaba, jedini koji bi se uz Noctu-u najbolje uklopio je EK-Furious Vardar EVO 140 (2500 rpm), no pretp. da bi i on s dostavom bio preko 200 kn.

 

Povoljnije alternative su Yate Loon s Ebay-a (u CX-u bi trebao biti s jednakim karakteristikama samo što je ovaj s kvalitetnijim kugličnim ležajem) ili na našem tržištu Arctic P14 (od 40 kn) koji će lošije hladiti od prethodno navedenih, no ako je u pitanju matična iz potpisa (B450 Gaming Pro Carbon), ona može podešavati brzinu vrtnje 3-pin ventilatora ovisno o temperaturi procesora pa postaviš agresivniji profil vrtnje.

Uz Arctic možda možeš uzeti u obzir i Pure Wings 2 140 mm High Speed (BL083) (93 kn).

 

Ako ih misliš spajati u priključak od napajanja, onda će ti trebati adapter 4-pin na 2-pin ili povežeš s kablićima jer je na napajanju priključak s 2-pina. Za Yate Loon ti to neće trebati.

 Update... 2-pinski konektor NE PASE i bezveze sam si unistio header na napajanju.

kiwi_91 pon 4.11.2019 08:35

Hmm...Ispričavam se, no previdio sam razliku između priključaka.

Koliko vidim, originalni ventilator ima priključak s "jezičcem", a ovaj s ebay-a bi trebao imati priključak koji je namijenjen za spajanje na 'header-e' kao što su na matičnim pločama, je li tako?

 

Ako nisi na kraju uspio spojiti, onda kao rješenje vidim ili izrezati plastiku priključka na napajanju ili zamijeniti priključke originalnog i ovog zamjenskog ventilatora. U prvom slučaju će priključak biti labav, no može se učvrstiti silikonom ili pištoljem za lijepljenje, a za drugi slučaj postoji ovdje objašnjenje kako se odvajaju žice s priključka.

8ax pon 4.11.2019 14:16
kiwi_91 kaže...

Hmm...Ispričavam se, no previdio sam razliku između priključaka.

Koliko vidim, originalni ventilator ima priključak s "jezičcem", a ovaj s ebay-a bi trebao imati priključak koji je namijenjen za spajanje na 'header-e' kao što su na matičnim pločama, je li tako?

 

Ako nisi na kraju uspio spojiti, onda kao rješenje vidim ili izrezati plastiku priključka na napajanju ili zamijeniti priključke originalnog i ovog zamjenskog ventilatora. U prvom slučaju će priključak biti labav, no može se učvrstiti silikonom ili pištoljem za lijepljenje, a za drugi slučaj postoji ovdje objašnjenje kako se odvajaju žice s priključka.

 Probao sam izrezat i otkinuo pin s PCBa prilikom tog nazalost.

kiwi_91 pon 4.11.2019 18:05

Koliko je dugačak kabel od napajanja?

Možeš li ga izvući iz napajanja kroz otvor od kablova i spojiti na matičnu? Ako da, onda treba još jedino vidjeti može li tvoja matična pogoniti 2-pin ventilator na 3/4-pin priključku uz podešavanje vrtnje preko DC-a. Navodno neke matične izbacuju grešku/upozorenje ako nemaju podatak o vrtnji ventilatora (3-pin).

Druga opcija je spojiti na jednaki priključak kao i od CPU-a tako da ti se brzina vrtnje podešava zavisno o temperaturi procesora. Nije sigurno hoće li se vrtjeti pri najnižim opterećenjima, ali taj Yate Loon bi trebao imati vrlo niski napon pokretanja tako da vjerujem da će se vrtjeti. U ovom slučaju bi trebao nabaviti ovakav adapter (123 / 4). Samo bi prije narudžbe adaptera trebalo provjeriti da napajanje slučajno neće zezati u uvjetima kada nema opterećenja na priključku od ventilatora. Mislim da neće, ali za svaki slučaj ne bi bilo loše testirati.

8ax sri 6.11.2019 01:57
kiwi_91 kaže...

Koliko je dugačak kabel od napajanja?

Možeš li ga izvući iz napajanja kroz otvor od kablova i spojiti na matičnu? Ako da, onda treba još jedino vidjeti može li tvoja matična pogoniti 2-pin ventilator na 3/4-pin priključku uz podešavanje vrtnje preko DC-a. Navodno neke matične izbacuju grešku/upozorenje ako nemaju podatak o vrtnji ventilatora (3-pin).

Druga opcija je spojiti na jednaki priključak kao i od CPU-a tako da ti se brzina vrtnje podešava zavisno o temperaturi procesora. Nije sigurno hoće li se vrtjeti pri najnižim opterećenjima, ali taj Yate Loon bi trebao imati vrlo niski napon pokretanja tako da vjerujem da će se vrtjeti. U ovom slučaju bi trebao nabaviti ovakav adapter (123 / 4). Samo bi prije narudžbe adaptera trebalo provjeriti da napajanje slučajno neće zezati u uvjetima kada nema opterećenja na priključku od ventilatora. Mislim da neće, ali za svaki slučaj ne bi bilo loše testirati.

 Ovako sam vec slozio sa 120mm 1800rpm ventilatorom, bit ce dobro ako mi je proslo napajanje (Thermaltake 750W 80+ sa identicnim ventilatorom) radilo jos par godina sa 120mm 1250rpm.

The_Fichek pet 8.11.2019 11:34

Koje napajanje uzeti na Ryzen 2400G konfu bez graficke da traje cim dulje, s cim vise jamstva i cim manjom bukom unutar MS Black Widow kucista sa samo 1cm prostora ispod kucista za disanje napajanja i PSU pokrovom u kucistu:

kiwi_91 pet 8.11.2019 13:23

Ako cijena zaista nije bitna, onda je naravno Focus+ najbolji.

 

Ukoliko bi te zainteresirali modeli s još nižom cijenom, dobri su i be quiet! Pure Power 11 (CM) 400 W (od 472 kn / od 536 kn; 3/5 god. jamstva ) i CM MasterWatt 450 W (od 384 kn (+25 kn dostava); 5 god. jamstva). Pure Power 11 (obični i CM) su u DE nekih 100 kn povoljniji nego kod nas  pa ako planiraš nešto izvana uzeti, onda ćeš tamo najbolje proći s njim.

Oba imaju službeno 5 god. jamstva, no mislim da bi pri takvim niskim opterećenjima i ona napajanja ispod 300 kn izdržala više od 5 god pa pretp. da ovima neće biti problem izdržati 10 god.

Iz osobnog iskustva, u kući smo imali konfiguraciju s Intel-om E5200 i NV 9500GT koje je držalo MS Industrial-ovo napajanje Platinum MS-400 (kinez...) kroz cca. 7-8 god. (samo je ventilator prozujio kroz nekih 5-6 god., a uz zamjenski je radilo još 1-2 god.). Na kraju je računalo zamijenjeno novim zbog toga što je postalo preslabo. Drugi slučaj je računalo samo s Intel-om G3220 gdje je stavljen Corsair CX430 i to računalo se još uvijek aktivno koristi od kraja 2013. god.

 

Po informacijama sa službenih stranica, be quiet! ima ventilator koji se vrti do max. 850 (CM verzija)/ 890 RPM-a, a MasterWatt ima polupasivni načina rada pa se kod njega ventilator ne bi trebao ni upaliti do 100-150 W pa ako je 100% sigurno da u konfiguraciju neće ići dodatna kartica, onda će i ova napajanja biti tiha kao i Focus. Što se tiče pouzdanosti, isto tako mislim da nećeš kroz cijeli životni vijek računala imati problema s niti jednim od ova dva napajanja.

 

Evo još i testova na kojima se može vidjeti da su sva napajanja približno jednako bučna kao i Focus pri 100 W:

Focus+ 550 W

Pure Power 11 400 W

MasterWatt 450 W

The_Fichek pet 8.11.2019 13:37

Nije za mene pa je bitno da bude kupljeno u HR, bez zezancije s jamstvom izvana. Iz Extreme Digital ne bih htio kupovat. Onda ta napajanja dodju na cijenu Seasonic Core koje je pretpostavljam malo bolje ili tu negdje, a ima 7g jamstva. Pojeftinilo je jucer, tj. palo s 600 na 500kn, dok Focus drzi cijenu, iako mi se cini da je malo pojeftinio u odnosu na cijene krajem 9.mj. Ekupi kodova vise nemam.. Pitanje je je li taj test odradjen s fanless mode-om ili ne kod Focusa.. To je jedino kaj me mami, iako znam da si rekao da ima DC-DC kontrolu i to sve, ali ta dodatna kvaliteta je vjerojatno nebitna na budzet komp. Inace, radi i kod mene jedan SuperFlower FX Bronze 450W preko 5g, vjerojatno od kraja 2013. kao tvoj CX430, a npr. kvalitetnije Fractal napajanje malo prozujalo unutar 3g.

kiwi_91 pet 8.11.2019 17:33

The_Fichek

 

Svi navedeni modeli imaju DC-DC topologiju. Seasonic GC i GM osakaćenu Focus platformu sa svim japanskim kondenzatorima, BQ FSP-ovu (Raider 2 650 W/750 W) s nešto manje pouzdanim Teapo kondenzatorima i CM HEC-ovu platformu također s Teapo kondenzatorima. Ventilator bi bio najbolji kod CM-a jer bi to trebao biti njihov Silencio FP 120 mm, zatim BQ koji ima ventilator napravljen po uzoru na njihov Silent Wings samo ima lošiji motor i ležajevi su obični, a u Seasonic-u je standardni Hong Hua isto s običnim ležajem. Seasonic-ova je najbolja platforma, a CM bih rekao najlošija.

 

U UZI-ju bi s 3% forumskog popusta (ako je još uvijek aktualno) BQ bio oko 460 kn i to je i dalje malo preblizu GC-u koji ima 2 god. dulje jamstvo, a k tome je i to jamstvo u potpunosti ostvarivo u HR.

A opet je onda tu i Focus, s još 3 dodatne god. jamstva, a i on je najbolji ako se poslije ipak odluči na upgrade konfiguracije.

 

Ako nije hitno, možda pratiti cijene ovih modela pa možda nešto dođe kao black friday.

The_Fichek pet 8.11.2019 18:18

Krivo sam napisao, nisam mislio na DC-DC, nego full bridge Focusa vs half bridge topologija ostalih, kaj si bio pisao prije. Mislim da cu ici na Focus, sacekat eventualno koji dan jer se tek ovaj tjedan opet pojavio na trzistu. Sumnjam da ce u HR nesto pasti cijene za Black friday. Ekupi tako i tako ima nest vecu cijenu, tako da i da imaju akcije -10% na kartice to dodje na najnizu cijenu na nabavi.. Fala u svakom slucaju na detaljnim objasnjenjima.

ruya uto 12.11.2019 17:47

Pozdrav svima, da li mi neko moze reci koja je prava snaga Techsolo tp 730W ovog napajanja ima jedan 6+2 konektor za graficke kartice i da li bih imao problema sa grafickom Asus RX 580 4gb koja trosi 185W? Hvala svima u napred na odgovorima.

Mile 74 uto 12.11.2019 18:28

Tvoje napajanje ima dva raila po 19A (228W), ukupne snage 450W.

Ako je ispravno onda ne bi trebalo biti problema mada bi trebao zamijeniti to staro napajanje za neko kvalitetnije.                              

W_Cole uto 12.11.2019 20:59

Koristim 2 godine RM650x i same pohvale, radi odlično, nečujno, do sad mi se nije uopće uključival ventilator. Još ima 5 godina garancije, namjeravam kupiti RM750x white. Potreba za više struje.

picajzla0707 uto 12.11.2019 21:27

Ne bi bilo dobro da ti se vent nikad ne upali. Upali se i u gotovo idle stanju, samo ima dobro namještenu krivulju pa to nemežeš čuti.
Meni se sisa prime 750w palila sa gtx 1050ti pri surfanju, ne zbog opterećenja nego zato jer temperatura u škatulji bez ventilacije postepeno raste i bez nekog optrećenja, sve do trenutka dok temperaturni senzor ne upali vent i malo to propuše

ibme74 uto 12.11.2019 22:57
VladimirLem kaže...

Jel bolje to tvoje, nije mi bitna razlika u cijenu u ovom slučaju?

 

Riotoro G2 je prepakirani Seasonic Focus tako da da, to je rang RMx napajanja za manje pare, također ej full modularno i ima 120mj gare

picajzla0707 sri 13.11.2019 09:59
Striko2009 kaže...

Rm650x, focus + 650w, riotoro enigma 650w

 

Tim redoslijedom bi ja kupio, focus i enigma su u principu slicna napajanja, imas par stranica prije je bilo price o tome

 focus je bolji, naprednija full bridge platforma, kvalitetniji ventilator... a još je i jeftiniji od corsaira