Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

Palj uto 8.10.2019 14:33

Pozdrav ekipa

 

Imam pitanje. Složio sam PC i krenuo problem, mislim s napajanjem. Resetira se pod opterećenjem. 

Konfiguracija je: r5 3600, MSI b450 tomahawk Max, gigabyte gtx 1060 6gb, 16gb 3200mhz Kingston, aftermarket cooler thermaltake contac 12 silent, m.2 ssd 256gb, data ssd patriot 480gb, stari WD blue hdd od 1tb I unutra je par ventova, 3 od 120mm i 2 od 80mm.

Napajanje je antec vp600p 80+ white. Napajanje je staro cca mjesec dana. Jel moguće da je već otišlo ili je nedovoljno da tjera to sve? :/ 

ibme74 uto 8.10.2019 14:37

Napajanje ako je ispravno je dovoljno.
Ali resetiranje tokom gaminga moze biti izazvano od masu drugih stvari, za početak jel pratiš temperature kad igraš? Možda ti se pregrijava CPU ili GPU. Jesi možda skidao CPU cooler pa ga nisi dobro namontirao nazad? Jesi probao pobrisati drivere od grafe sa DDU pa instalirati nove ili ako imaš najnovije instalirati straiju verziju?

Ako ništa od ovoga ne pomaže prvo posudi neko napajanje pa testiraj ad se ne zaletiš kupiti drugo a nije problem u njemu.

Palj uto 8.10.2019 14:46

Grafička ne prelazi 65°C a proc je max bio na 70°C. Radilo je sve bez ikakvih problema do danas. :/ Probao sam occt test, samo grafička pod stress radi ok kao i cpu. Kad pokrenem test napajanja sruši se. Muči me jel preslabo ili je riknulo već nakon mjesec dana. 

8ax sri 9.10.2019 01:33

Ima netko neki link za 140mm vent od 2500-3000rpm?
Evo lezaj na mome u CX750M crkava vec dobrih godinu dana i bas me pocelo jebat u vugla... prosli put sam isto neki Yate Loon u slicnom napajanju zamjenio sa 120mm 1300rpm ventom i nikaj se nije bunilo, osim sto je i7 920+HD6850 i R7 2700+1080Ti malo drugaciji load na napajanju iste snage :D

 

edit: Osim Noctue od 280kn. Kupim novo napajanje za te pare.

kiwi_91 sri 9.10.2019 15:51

S obzirom da je ponuda 140 mm ventilatora s tom brzinom vrtnje dosta slaba, jedini koji bi se uz Noctu-u najbolje uklopio je EK-Furious Vardar EVO 140 (2500 rpm), no pretp. da bi i on s dostavom bio preko 200 kn.

 

Povoljnije alternative su Yate Loon s Ebay-a (u CX-u bi trebao biti s jednakim karakteristikama samo što je ovaj s kvalitetnijim kugličnim ležajem) ili na našem tržištu Arctic P14 (od 40 kn) koji će lošije hladiti od prethodno navedenih, no ako je u pitanju matična iz potpisa (B450 Gaming Pro Carbon), ona može podešavati brzinu vrtnje 3-pin ventilatora ovisno o temperaturi procesora pa postaviš agresivniji profil vrtnje.

Uz Arctic možda možeš uzeti u obzir i Pure Wings 2 140 mm High Speed (BL083) (93 kn).

 

Ako ih misliš spajati u priključak od napajanja, onda će ti trebati adapter 4-pin na 2-pin ili povežeš s kablićima jer je na napajanju priključak s 2-pina. Za Yate Loon ti to neće trebati.

8ax sri 9.10.2019 16:54
kiwi_91 kaže...

S obzirom da je ponuda 140 mm ventilatora s tom brzinom vrtnje dosta slaba, jedini koji bi se uz Noctu-u najbolje uklopio je EK-Furious Vardar EVO 140 (2500 rpm), no pretp. da bi i on s dostavom bio preko 200 kn.

 

Povoljnije alternative su Yate Loon s Ebay-a (u CX-u bi trebao biti s jednakim karakteristikama samo što je ovaj s kvalitetnijim kugličnim ležajem) ili na našem tržištu Arctic P14 (od 40 kn) koji će lošije hladiti od prethodno navedenih, no ako je u pitanju matična iz potpisa (B450 Gaming Pro Carbon), ona može podešavati brzinu vrtnje 3-pin ventilatora ovisno o temperaturi procesora pa postaviš agresivniji profil vrtnje.

Uz Arctic možda možeš uzeti u obzir i Pure Wings 2 140 mm High Speed (BL083) (93 kn).

 

Ako ih misliš spajati u priključak od napajanja, onda će ti trebati adapter 4-pin na 2-pin ili povežeš s kablićima jer je na napajanju priključak s 2-pina. Za Yate Loon ti to neće trebati.

 Mislio sam skrimpat kabl ko i svaki put dosad, jest da se prakticki unisti ventilator za druge potrebe al jedina svrha ce mu bit da sjedi u kutiji i vrti se tiho jos par godina.

Al ipak mislim da ce ic taj YL unutra, posto je plugnplay, upgrade iznad proslog i 40kn - nemrem vjerovat da stavljaju sleeve bearinge u ventove za takve komponente?! Zato mi sad ima smisla manja buka/rostanje kad je PC pod odredjenim kutom.

 

Evo sad me bas zanimalo koji je vent bio u proslom napajanju (Thermaltake Toughpower 750W CM) i cini se da je to YL D14SM-12, dakle potpuno ista verzija samo duplo manji RPM, 1400 - kakvog to smisla ima s obzirom na napretke u zadnjih 10ak godina opcenito u tehnologiji?!

Dakle oba su CWT platforma, polumodularno, 80+ ("Metalne" izvedbe nisu postojale kad je TT kupljen) i 750W. Jedino kolko se sjecam je TT bio quad-rail izvedba dok je Corsair single-rail.

itomic009 sri 23.10.2019 17:36

 Pa to je već malo nategnuto za to budget napajanje, ali s obzirom da ti CPU nije rastrošan, ok je. Samo, na gornjoj granici je malo, pogotovo ako napajanje ima već nekoliko godina staža. Svakako je preporuka nabavke kvalitetnog napajajna od oko 450W pa nadalje. Ako se pitaš, kako samo 450W ako i sad imaš 450W, nije isto to napajanje kao i ovo moje . Tako da, ovisi koliko imaš novaca, za svaki budget ima dobrih riješenja pa navedi iznos.

kiwi_91 sri 23.10.2019 17:39

Može, no ako ćeš OC-ati (s promjenom napona i povećanjem 'power targeta'), osobno bih pratio akcije i stavio nešto kvalitetnije (Gold) od 550 W

 

Konfiguracija sa stock Ryzen-om 5 2600 (TDP 65 W) i 1070Ti (TDP 180 W) bi pri gamingu vjerojatno trošila ispod ili oko 300 W.

dani20 sri 23.10.2019 17:42
itomic009 kaže...

 Pa to je već malo nategnuto za to budget napajanje, ali s obzirom da ti CPU nije rastrošan, ok je. Samo, na gornjoj granici je malo, pogotovo ako napajanje ima već nekoliko godina staža. Svakako je preporuka nabavke kvalitetnog napajajna od oko 450W pa nadalje. Ako se pitaš, kako samo 450W ako i sad imaš 450W, nije isto to napajanje kao i ovo moje . Tako da, ovisi koliko imaš novaca, za svaki budget ima dobrih riješenja pa navedi iznos.

 Mogao bih izdvojiti nekih 500kn,osim ako to nije bas premalo.

Striko2009 sri 23.10.2019 22:26

Hvala ibme, citao sam o tom napajanju a i kiwi mi je vec o njemu pisao mislim u postovima prije. 

Sako kako pratim u zadnje vrijeme napajanja, vidim da nema focusa vec mj dana na policama, a nisam vidio nigdje da se povlaci ta serija ili slicno pa me zanima kad se onda opet ocekuje...

Hvala kiwi na info, bas me zanima kako ce se cjenovno postaviti naspram core serije, da li ce biti u slicnom rangu ili ce core ipak biti nesto jeftiniji...

itomic009 čet 24.10.2019 17:06

 S tvojim procesorom i RX 5700 si u još boljoj situaciji jer je to energetski povoljna grafa i tvoj komp iz zida u gamingu neće vuči više od oko 250W u prosijeku, s nekim peakovima možda do 270 - 280W, ali to su iznimke. Tako da si savim ok i s tim Fortronom ako nije starije od 4 - 5 godina. A svako dobro napajanje od 500W je odlično za takav set up.

wiksi94 čet 24.10.2019 21:21

Gledam napajanja i tu je stvarno šuma svega. Što za cca 700kn uzeti a da je modularno i da nije bučno (ne mora biti dead silent ali je prednost)?

Također ako netko zna ova Corsairova numeriranja, jesam dobro pohvatao kvaliteta ide ovako: VX<CX<TX<RM<AX?

Striko2009 pet 25.10.2019 13:53
ibme74 kaže...
Striko2009 kaže...

Kad smo vec kod seasonica, kad se ocekuje povratak focus serije u nase trgovine?

 

 

Imas ovo to ti je prepakirani focus plus

 

zanimljivo, gledam sad psu tier list i ugledam pod tier d to napajanje, cudi me da su ga smjestili tako nisko obzirom na platformu... e sad, koliko im je za vjerovat... 

ima tu jos par napajanja koji su prilicno ok i mislim da bi trebala biti vise na listi a ne tier d... 

 

 

Tier D - Not recommended

 

  • Asus ROG Strix
  • Antec Earthwatts, EA Green, Neo ECO, Basiq VP/BP/VP-F, Earthwatts Pro Gold, High Current Gamer
  • BeQuiet Pure Power L9/L8
  • Bitfenix BPA
  • Cooler Master Masterwatt Lite
  • EVGA W1, BT, G3, G5 1000w
  • Enermax NaXn 82+, Revolution SFX
  • FSP Hexa, Dagger Pro
  • Fractal Design Integra R2
  • Riotoro Enigma G2
  • Rosewill Hive S, Arc (M)
  • Seasonic S12ii, M12ii (evo), Focus (Plus) FX 2017
  • Silverstone SFX Bronze 3.0, SFX gold, Strider Gold Evo, Gold Evolution, Strider Gold S, Strider Essential Bronze
  • Thermaltake London, Toughpower, Smart 80+, TR2
  • XFX XT, TS <650w, ProSeries Bronze, Core
  • Xilence Performance C
  • Zalman GS, GT
ibme74 pet 25.10.2019 15:47
picajzla0707 kaže...
Striko2009 kaže... 

... e sad, koliko im je za vjerovat... 

budalaština od liste, ima tu bisera preko nekoliko

 

Dovoljno mi je kad vidim koliko visoko plasiraju Corsair VS seriju dok realno bolja napajanja sa duzom garom bacaju za rang ili dva nize.

error_666 pet 25.10.2019 19:02

Jbt covjek bi po ovoj listi rekao da sam imao najveci škart u kućištu punih osam godina (TT TR2 550W) , jedno vrijeme i  na PCu  iz potpisa ( sve OC-ano) , i sad kod kolege radi evo godinu i jace i nikad ni najmanjeg problema s njom . Zamjenio sam samo sto je bucna pod opterecenjem , a ne sto je stvarala probleme,  tako da vam je lista malo  bezze . 

vex3855 čet 31.10.2019 06:46

pozdrav, jucer sam kupio rtx2060 i imam još ryzen 5 1600x, koje bi napajanje preporucili 450-500kn?

Gledao sam Gigabyte B700h, Fortron Hyper k 600w, oboje su po 450kn, ima jos neka treca opcija?

 

I trebao bi procijenu za moj Fortron hexa + 400w, kupljen u 9.mjesecu 2017, ima jos godinu dana garancije

 

thx