Tvrdipanj pet 5.2.2016 13:07

Pozdrav,

 

Jedan sam od onih koji nema račun na fejsu, twiteru, instagramu i ostalim društvenim mrežama. Telefon mi služi za telefoniranje, poruke, primanje mailova i za povremeno okidanje koje fotografije. Za sve ostalo koristim računalo. Unazad zadnjih godinu dana imam priliku raditi sa iPhoneom 5s (službeni), Lumiom 630 i LG-D320n. Potonja dva spadaju u budget klasu. Budući sam puno na terenu i nisam nježan prema mobitelima moja su iskustva slijedeća:

 

-iPhone5 - prilikom rada na terenu, pri temperaturama većim od 35 stupnjeva napuhnula se baterija. Dobio novi mobitel. Nakon 2 tjedna ista situacija, ali u manjoj mjeri tako da ga još uvijek koristim (premda je staklo "izbijeno" prema van i vidi se u unutrašnjost telefona). Oba telefona imaju jedan interesantan fićr (nije bug ): kad me netko zove ne mogu se javiti na pozive jer ne mogu pomaknuti klizač - iz nekog razloga telefon ne registrira prst. Kada je u firmi borbeno, baterija jedva da izdrži jedan radni dan. Staklo izgrebano kao da je od plastike.

 

-LG- D320n - uf, loše. Spor, prepun bloatwarea (kojeg sam počistio), iz nekog razloga ne mogu koristiti memoriju kartice, uključen Wi-fi poždere bateriju, brzo sam ga se riješio. Nakon nekoliko hard reseta, updateova i čega sve ne,  odustao sam.

 

-Lumia 630 DS - kad idem na teren, iPhone ostavim u klimatiziranom uredu, a sa sobom ponesem Nokiu. Baterija traje 2 dana, nikakvih problema sa primanjem poziva, bezbroj puta mi je pao (šljunak, čelik, sa visine > 5 m)) i rasuo se u komadiće (ispuhnuo, sastavio i idemo dalje.) Svejedno je da li je vani -10 il +40 stupnjeva. Kupljen prije dvije godine, nikad nisam uradio reset uređaja, radi kao prvog dana. Brzo, pouzdano, staklo bez okom vidljivih oštećenja (mobitel nema nikakvu zaštitu). Ono što me oduševilo jest HERE navigacija....

 

A cijene su otprilike takve da jedan iPhone5 košta kao 3 Lumije 630 ili 4 LG-a...

 

Poučem iskustvima, familiju sam opskrbio sa Lumijama 640 i svi su prezadovoljni. Sve radi brzo i pic-pic, nisam čuo niti jednu pritužbu. Ukoliko WP rikne - jebiga, idemo na Android ili iOS. :-)

Do onda sam korisnik WP-a.

 

Howgh!

 

 

 

 

 

Psiho246 pet 5.2.2016 13:16

 

Meni je cudo sto nitko ne spominje katastrofalan IE browser.

 

Vidim da sad govore neki da je novi Edge u W10 jos losiji...ROFL

 

 

Znaci korisnici WPa nemaju ni normalan faking browser za surfat webom sto je valjda osnova svih osnova danasnjeg smartphone-a.

Jedina koliko toliko dobra alternativa je UC browser koji zna crashat i to je to od izbora.

Znaci izbor izmedu smeca koje ajd bar radi i solidnog browsera koji crasha.

 

To su stvari koje sam takoder pustio jer sam cekao W10 s Edgeom (cekam, cekam i jos uvijek cekam) nadajuci se da ce taj Edge bit neki normalan browser, a izgleda da ce bit jos losiji.

Double ROFL.

 

MS zasluzuje kritike, treba njima zasut forume uvredama.

Steta sto mi se neda. 

bik pet 5.2.2016 13:59

Nemoj slučajno kao ja davno otić u WP temu na forumu pa reci kako je IE/Edge -LOŠ nasprem konkurencije a nema alternativu zahvaljujuci MS politici mobilnog OSa.

Bit ces zasut drvljem i kamenjem, proglešan android/apple fanboy i da je to OT u temi, jer ipak zna se IE/Edge je zadnji krik tehnologije i još KAD izađe Wp10 polomit će konkurenciju jer i sada svima sve "radi stabilno" a ono što ne radi to ne treba..jel

sirka666 pet 5.2.2016 14:13

Trenutno WP fanboyi/useri zvuče kao Linuxaši zadnjih 20 godina, sve radi dobro...dok ne stane raditi a onda hard reset, pa XAP fajlovi... (ekvivalent kopanju po terminalu u Linuxu), fali aplikacija, programa, ali oni te programe ne koriste tako da...je*es one kojima to treba.

kyptonite pet 5.2.2016 14:15

Dario, Dario...

 

Bilo bi lijepo da kad kreneš pisati tekst, odabereš u kojem ćeš jeziku pisati i da onda barem 95% riječi budu iz tog jezika. Nije uopće ugodno za čitati ovu englesko/hrvatsko inačicu, pa moram priznati da nisam ni pročitao do kraja...

Sale_ds pet 5.2.2016 14:28

Ljudi, moraze shvatit da nisu svi zahtjevni korisnici kao vecina kaj tu pise protiv wp. Ljudi koji ne traze cudo od telefona su super zadovoljni.

Ja svojeg imam 2 i pol godine. Radi, a to je nesto s cim se malo telefona moze pohvalit. Svi oko mene furaju svoje po servisima, od htca, samsunga do do lg'a. Mozete vi pricat kaj god hocete al moj mob govori suprotno. Kao i puno ljudi kaj su se javili u temi. Nema tu fanboyizma, bmk ko je, vazno da radi.

Ne trebaju svi masu aplikacija i igri. Za igre postoje handheld konzole, a za programe racunalo. Meni ovaj mob nudi sve kaj mi kao korisniku treba, nebih ga uzeo inace. Ali najvise sam se odlucio za nokiju zato kaj kad sam u ducanu primio samsung i L920 reko sam pa kaj je ovo. Samsung je plasticna igracka. I drago mi je. Jer padanja je bilo masu. Od izletavanja iz djepa prilikom rolanja na asfalt do dizanja sica na vilicaru i katapult hidraulike u zrak 5m pa na beton. Recite kaj hocete al mob jos radi, a znam kaj je proso i znam da velika vecina drugih nebi. Ajde, baterija se malo klima :D

Samo da nokija starta opet pa da imam kaj uzet kad ovaj rikne..

ITman sub 6.2.2016 10:27

Moje predviđanje se bu izgleda obistinilo, Mićosoft je sj**o sve dobro kaj je Nokia imala (izuzev kamere). Sad čekam da stigne WP10 update za moju Nokiu L520 da vidim jel se bude isplatilo ostati na WP-u. Žalosno je da, iako je WP perspektivan, nemaš poštenog web preglednika za njega (dok ovo tipkam na L520 svako malo kopiram u clipboard za slučaj ak se IE crash-a, kaj mu nije strano). Kak mi se vidi da bu WP rezerviran samo za jeftilene (kaj i nije loše) i za pokoji Surface phone. Bit će da ga je sjeb**a konkurencija i činjenica da sama fluidnost OS-a i dobra kamera sami po sebi više nisu dosta za opstanak na staroj slavi Nokie.

Al dobro, morti bu WP10 game-changer (reče on sarkastično se nadajući)

Već si gledam neakve Meizu-e i Xiaomi-e, i prije toga Asus Zenfone 2, a morti se i odlučim živjeti opasno pa uzmem onaj Aquaris Ubuntu noviji. :D

knight sub 6.2.2016 12:06
Psiho246 kaže...

WP mobiteli su super i WP je solidan ali WP nije uopce evoluirao niti drzao korak s vremenom.

 

Za nezahtjevnog korisnika sigurno nije los izbor.

 

 

Evo citiracu sam sebe s jedne ranije teme, posto mi je dosadilo vec pisati iste stvari.

 

Sto ne mogu ove price o "nezahtjevnim" i "naprednim" korisnicima. Ma volio bih vec jednom znati sta vi ZAHTJEVNI korisnici radite na svojim telefonima?
Svojom Lumiom 1520 radim sljedece: sinhroniziram 2 privatna i jedan poslovni (exchange) mail/calendar. Korisim skype for business (ex lync). Spajam se s mobitela koristeci VPN na privatnu kucnu mrezu. A potom Microsoft RDC clijentom na pojedine masine, ili zakacim torent kucnom na NAS serveru, koristeci Transmission Client. Koristeci "The SSH Client Pro" se spojim na Raspberry PI (na kom je VPN server) i ugasim ga, prije nego krenem da iskljucim sklopku za struju u stanu da bi majstor nesto pogledao.
Total Commanderom (za Windows Phone) najnormalnije prekopiram Game of Thrones s NAS-a na mobitel, da mi ne bude dosadno kada sam na putu. Spojim se na OBD dongle u autu i provjerim zbog cega mi se upalila lampica. Spojim se na TV koristeci "LG web OS TV Remote" aplikaciju, kada mi nije pri ruci Magic Remote.
Popnem se na planinu, pa napravim fotku kao sto je ova u attachmentu...
Pa cak i platim racune mobilnom aplikacijom - jest da sam zbog toga promijenio banku, ali bolje nego da promijenim mobitel.
Pri svemu tome mobitel radi perfektno, stabilno i brzo.
Zato se zivo pitam, sta "napredni" korisnici rade u odnosu na nas neznalice, te kakve specijalne mogucnosti imaju njihovi mobiteli?

 

 

@Psiho246 Hoces li mi ti, molim te, objasniti sta to zahtjevno ti radis s Androidom ili sta vec koristis?

bik sub 6.2.2016 19:24
knight kaže...
Psiho246 kaže...

WP mobiteli su super i WP je solidan ali WP nije uopce evoluirao niti drzao korak s vremenom.

 

Za nezahtjevnog korisnika sigurno nije los izbor.

 

 

Evo citiracu sam sebe s jedne ranije teme, posto mi je dosadilo vec pisati iste stvari.

 

Sto ne mogu ove price o "nezahtjevnim" i "naprednim" korisnicima. Ma volio bih vec jednom znati sta vi ZAHTJEVNI korisnici radite na svojim telefonima?
Svojom Lumiom 1520 radim sljedece: sinhroniziram 2 privatna i jedan poslovni (exchange) mail/calendar. Korisim skype for business (ex lync). Spajam se s mobitela koristeci VPN na privatnu kucnu mrezu. A potom Microsoft RDC clijentom na pojedine masine, ili zakacim torent kucnom na NAS serveru, koristeci Transmission Client. Koristeci "The SSH Client Pro" se spojim na Raspberry PI (na kom je VPN server) i ugasim ga, prije nego krenem da iskljucim sklopku za struju u stanu da bi majstor nesto pogledao.
Total Commanderom (za Windows Phone) najnormalnije prekopiram Game of Thrones s NAS-a na mobitel, da mi ne bude dosadno kada sam na putu. Spojim se na OBD dongle u autu i provjerim zbog cega mi se upalila lampica. Spojim se na TV koristeci "LG web OS TV Remote" aplikaciju, kada mi nije pri ruci Magic Remote.
Popnem se na planinu, pa napravim fotku kao sto je ova u attachmentu...
Pa cak i platim racune mobilnom aplikacijom - jest da sam zbog toga promijenio banku, ali bolje nego da promijenim mobitel.
Pri svemu tome mobitel radi perfektno, stabilno i brzo.
Zato se zivo pitam, sta "napredni" korisnici rade u odnosu na nas neznalice, te kakve specijalne mogucnosti imaju njihovi mobiteli?

 

 

@Psiho246 Hoces li mi ti, molim te, objasniti sta to zahtjevno ti radis s Androidom ili sta vec koristis?

    Lijep govor si nam pripremio na ovom posljednjem ispračaju windows phona.

Vjerujem tj vidim da puno truda ulažeš u funkcionalnost dobrog uređaja s operativnim sustavom na samrti i to je dobro samo mislim da još nisi ili ne želiš shvatiti ono što cijeli mobilni svijet već neko vrijeme bruji, da je wp mrtav. Što misliš zašto je to tako?

Inace po opisanom tvoj profil korisnika jednostavno vapi za prilagodljivim androidom.

 

RIP Windows Phone, bio je dobar.

romi33 sub 6.2.2016 20:21

I da umre Wp koristiti ću svoju l640 dok bude radila. Meni je isto nesuvislo dijeliti korisnike mobilnih uređaja na zahtjevne i nezahtjevne. Još uvijek su igračke prema stolnim računalima i laptopima. Pošto radim u industriji sa plc sustavima(programiranje, rješavanje složenih kvarova) pitam se kako bih sve probleme riješio sa mobilnim uređajima. A koristio sam sve tri platforme i sve tri ispunjavaju svoju svrhu.

Sroljo the second sub 6.2.2016 21:55

Nisam uspio shvatiti iz ovog teksta da li autor likuje nad navodno lošom WP platformom ili slabom prodajom uređaja sa WP. Da li pokušava napraviti poslovnu analizu MS politike na području pametnih telefona ili analizira razloge zbog kojih WP ne bilježi uspijehe bliske konkurenciji!?!

Vidim samo jedan mali graf i puno nepovezanih komentara koji mi čine nekavu mlaku cjelinu pa tekst više izgleda kao nekakva frustracija. Pored toga dobio sam dojam da kupnjom WP uređaja ostanete bez puno previše para, uređaj zapravo ne radi, vjerovatno se ne može niti telefonirati niti poslati SMS, jer na internet se ionako ne može sa preglednikom koji dolazi na WP, dok drugi prelgednik ne postoji jer nitko ne piše aplikacije za WP. Jamstvo vam vrlo vjerovatno ne priznaju i ono najbitnije skoro nitko nema WP uređaj što se vidi u onome grafu, pa nema druge nego će te ostati izolirani od prijatelja, te definitvno i od samog MS i to do kraja ove kalendarske godine.

 

Malo sam razočaran tekstom jer me interesira tema, a temeljni zaključak mu je "Ne kupujte WP". Da ne znam bolje pomislio bih kako BUG tera vodu na mlin nekog tko možda ima nepregledne količine konkurentskih platformi koje treba maknuti iz skladišta, ali avaj, nadam se da će biti prilike za autora da iznjedri nešto argumentiranije za nas koji bi htjeli nešto naučiti, a prelijeni smo potrošiti sate i sate googlanja i analiziranja da bi sami stvorili sliku o temi.

 

 

 

 

 

 

 

rashomon ned 7.2.2016 09:56

Super,
a ja bio u dilemi da li da kupujem Windows Phone - zbog/poradi intenzivnog korištenja Office alata (One Note, Outlook) što mi na Androidu (Huawei P5) i ne šljaka baš ponajbolje. Pogotovo ne Microsoftov email klijent. Ovaj koji imam na telefonu za čitanje maila mi je puno bolji.

Ne ide mi se na Apple.

Znaći Huawei i dalje...

knight ned 7.2.2016 14:53

@bik
Ti imas nekih problema sa logickim zakljucivanjem. Ako imam sve sto mi treba na WP, ne znam zasto bih vapio za Androidom. Uz to, radi stabilnije, brze i izgleda elegantnije.
Btw, imam dva tableta Prestigio (ok, smece zbog marke) i Samsung Galaxy Tab. Kupe prasinu oba, cak i zena radije koristi svoj stari HTC 8X za surfanje u kuci nego Samsung tablet.
Ja se zgrazam kad god uzmem isti... tako da, hvala ali ne hvala. Dok "ne umre" radije koristim WP.

A mogao si i ti odgovoriti na pitanje iz mog posta, umjesto da filozofiras...

galinjo24 ned 7.2.2016 15:02

Navikao se na WP u par dana....baš mi je sve super leglo...bio sam na androidu otkad postoji..imao sasmung s i s3..lg g2 i g3...izdaju novi andorid a nikad ništa novo..samo guta bateriju sve više..čeka se nadogradnja po 1g za flagship uređaj...poceli su opako prodavat maglu...prešao sam na wp i nisam zažalio i uzeo sam eto po vama Lumiu 950XL koja je koma...a meni radi super i prezadovoljan sam..telefon radi super fludino,kamera vrh vrhova,ekran brutalan a još sa mozo koznom maskom mobitel mi je prelijep...samo i dalje pljujte po wp....vidjet cemo hoce li reci da je wp mrtav na ljeto.....kad se sve popegla i bude vrh vrhova..pozdrav

torrente ned 7.2.2016 19:14

Za nazočna 3-4 udava koji imaju strahovit poriv (to je jače od njih) proganjat ljude po temama koje njima idu na "veseljka".

 

- logično je ako ljudi imaju temu "moje figurice iz kinder jaja", da uzmu cjepanice drva i zamahnu put onih koji ulaze u temu, samo iz potrebe da ih proglase luzerima skupa sa figuricama

- što vas b.k. što ljudi skupljaju figurice?

-  imam solidan gramofon. imam dva troglava decka (aiwa, technics), imam minidisc

REDOVITO:

- njuškam po ebayu i pratim što se sve nudi od sličnih uređaja

- redovito održavam deckove te premotam metalne maxellice , te poslušam cca 5 sati glazbe tjedno.  Mini disc je poprilično u funkciji, oko 10-12 sati tjedno.  Gramofon rjeđe.

- uredno uz kavicu sa posebnom krpicom čistim prašinu sa komponenti

- iz nekog čudnog razloga već preko pola godine nisam upalio vhs od 2,5k dojč-maraka.  Vrijeme je da premotam koju BASF traku

 

SVE TO JE MRTVO!   MRTVO!  MRTVO!

 

I što koga b.k. što to za mene NIJE mrtvo.  Dapače ima analognu dušu.

I ako mi se otvara tema u kojoj će se nać 5 sličnih da o tome masturbiramo...uredno ću potjerat kamenjem i cjepanicama drva, prvog padobranca koji dođe u temu sa pričom kako on sluša zvuk iz jedne točke zvane mp3 na svome smartfončiću.

 

Pustite ljude na miru,ako im nešto odgovara. Jel to problem? Ako jest,zašto je problem?

 

Koristim hebeni WP i koristit ću ga dok ne krepa!!   Za to vrijeme nikoga ne tlačim oko sebe...kupuju sami ili im ja kupim androide.  Za tjedan dana stiže mi Motorola X Play. Mislite da ću je preveć zagledat....NE.  Podesit sve i dat na korištenje ukućaninu koji je htio taj uređaj.

Bitno je da znam što mene zanima...a ne što zanima padobrance na forumu.

 

Za milenijsku omladinu koja nema blage veze koje sam ja aparate nabrojao, sličice su fucking disklajmer.

 

 

stip3 pon 8.2.2016 09:11

Jako dobar clanak.Koristio sam neko vrijeme entry level wp i radi sasvim solidno.Bolje optimiziran od nekih boljih Androida.Al u odnosu na iOS svjetlosnim godinama udaljen.Kronican manjak appova i bugovitost kod 3rg party aplikacija.Kaskaju i nikako da uhvate korak,a meni se cini da se i ne trude.

Torent pon 8.2.2016 09:15

I ja sam ljeto koristio neki entry level i to klizi fino ali prvo na 8 a kasnije i na 10 beta milion nelogicnosti na koje se nisam mogao naviknuti tipa podesiti da kad udjem u imenik odmah vidim brojeve a ne fb kontakte i sl, podesavanja nabacana meni bez ikakve logike, viber aplikacija koju sam mogao korstiti samo u landscape modu, siromasna podesavanja za mobilni net i sl. Nije mi legao poslije vrhunskih androida tipa note 4 koji sam isto tako imao...

segregator pon 8.2.2016 15:28

M$ se boji da bi mogao imati problem koji su oni uvalili Wordperfectu prije ohoho godina...

da im iz nekog razloga Office na Androidu/Iosu odjednom ne radi kako treba, a "slučajno"

Google ili Apple izdaju svoj office paket

 

(ili za bilo koji drugi program koji razvijaju za dotične platforme)

Thinker pon 4.4.2016 21:53

Microsoft si je upucao desnu nogu s ovim razvojem updatea/upgradea na desetku. Opet se ponovila priča s prijelazom sa WP7 na WP 7.5 a nešto kasnije i na WP8. Ako netko kupi smartphone za koji vlasnik/proizvođač OS-a tvrdi da ima neku budućnost, onda ja osobno ne očekujem da za godinu dana moram mijenjati taj uređaj. Ako se želi proširiti baza korisnika, onda je i najjadniji uređaj koji poržava određeni OS bitan. Manjak aplikacija, pri tome mislim na aplikacije koje proizvode brandovi tipa Decathlon, TP-Link, Edimax itd. da sad ne nabrajam 2 dana, ne dovode baš vodu na mlin Microsoftu koji pokušava povećati bazu korisnika. Da se razumijeno, Windows Phone je odličan, fluidan, upotrebljiv u svemu ali manjak 3rd party aplikacija i redovito otkantavanje korisnika s određenim modelima uređaja daju debeli povod da se držim Androida ili iPhonea. Kad sam kupovao Lumiu 920, glavni motiv bila je priča o prelazu na desetku. I sad je moj uređaj na popisu izostavljenih. Ja se osjećam prevarenim i tu je kraj moje privrženosti Windows Phone platformi.