Ezio pon 14.10.2019 15:53
danen kaže...
Ovo uspoređivanje onih koji grde ljude koji po ulici hodaju s mobiltelima s nacistima posve promašeno. I ja bih pustio da auti gaze oni koji su toliko nepamentni i primitivni da moraju hodati po ulici slušajući i gledajući mobiltel. Zašto je uporedba stakvih s Židovima u Trećem Reichu promašena? Zato što Židov ne može biti ne-židov, on se ne može odreći svoje vjere i narodnosti baš i da hoće (tj. ništa mu se to kod Hitlera ne bi kontalo). Oni koji neprimjereno koriste mobitel zloupotrebljavaju svoju slobodu (neodgovorni su), a bi si mi drugi, odgovorni, morali plaćati za njihovu neodgovornost! Mogli bismo isto tako ukinuti kazne za prekoračenje brzine, nevezanje pojasom i sl.

 Koji "grde" ljude? Ne grde ih, nego bi htjeli da prirodna selekcija odradi svoje, tj. da pogine netko samo zato što je u nekom trenutku bio neoprezan/neodgovoran. Utoliko moja usporedba sa nacistima uopće nije promašena. Možda je predramatična, ali željeti smrt nekome zato što je u nekom trenutku bio neoprezan je ograničeno, sadistički i vrlo glupo.

Koliko god bila nekome bespotrebna ova dodatna svjetlosna signalizacija, možda će nekom spasiti život. Možda je taj netko budući ili sadašnji znanstvenik? Ili je tipkanje po mobitelu u hodu rezervirano samo za totalne debile i niškoristi, dilere droge, pedofile, otmičare, korumpirane političare...tj. nekog tko je eventualno "zaslužio" smrt? Može spasiti život nečijem ocu, majci , djetetu...nekome tko je koristan za svoju obitelj ili društvo. 

Ne volim ograničeno razmišljanje pa tako ni u ovom slučaju.

Netko je spomenuo da ovo vodi Idiocracy društvu. Pa možda upravo suprotno. Kad bi se ovo postavilo baš na svaki semafor u svijetu..ili ne samo to, bilo koja novotarija koja je nekom umišljenom savršenom forumašu glupa i bespotrebna a služi da spasi život nekom tko neoprezno koristi današnje gadgete i slično.... vjerujem da bi bilo više spašenih života ljudi koji su korisni društvu za razliku od sirovina koji ne znaju koristiti smartphone a kamoli tipkati u hodu ali su im zato refleksi izvježbani jer svakog dana love doma curu/ženu prije nego što ju prebiju. Npr. "Daruvarac". VS npr. Nenad Raos. Kojeg od ove dvojice lakše možete zamisliti da hoda pločnikom poluodsutno jer mu je upravo sinula neka ideja i možda ju mora zapisati? Opet preuveličavam ali možda netko shvati poantu.

Manzi pon 14.10.2019 16:25

Ja sam spomenuo film. Nije stvar spašavanja života već da se malo po malo u modernom svijetu normaliziraju ponašanja koja nisu ok, u najmanju ruku su to ponašanja koja štete samom pojedincu, a nekad i okolini. Ovakvo postavljanje semafora je upravo tapšanje po ramenima i "bravo, bravo" je "biti neoprezan je cool, moderno i prihvaćeno". Sa komentarima o prirodnoj selekciji nitko ne cilja na pojedinca, već na masu koja bezglavo šeta i ne obazire se ni na šta oko sebe.

MrBlc pon 14.10.2019 19:08
Ezio kaže...
morrisoN kaže...

I ja bih, mirne duše, pustio da prirodna selekcija odradi svoje. (A nisam nacista)

Takvo razmišljanje je nehumano, bahato i primitivno. 

A uzrokovanje doživotnih problema sa savješću nevinom vozaču jer ti je poruka/post na facebooku/mail važniji od vlastitog života nije nehumano, bahato i primitivno?

 

BlueMax uto 15.10.2019 00:09
Kolacic kaže...

Ako prelazis zebru na semaforu dok ti je zeleno ne vidim Problem gledanja u mobitel. Ili trebas proci obuku za ninju i za zebru na zeleno zbog vozaca u zg? 

 

 Normalno da ne vidiš problem. Stavi i slušalice da ga ni ne čuješ.

BlueMax uto 15.10.2019 00:47
Ezio kaže...

 Koji "grde" ljude? Ne grde ih, nego bi htjeli da prirodna selekcija odradi svoje, tj. da pogine netko samo zato što je u nekom trenutku bio neoprezan/neodgovoran. Utoliko moja usporedba sa nacistima uopće nije promašena. Možda je predramatična, ali željeti smrt nekome zato što je u nekom trenutku bio neoprezan je ograničeno, sadistički i vrlo glupo.

Koliko god bila nekome bespotrebna ova dodatna svjetlosna signalizacija, možda će nekom spasiti život. Možda je taj netko budući ili sadašnji znanstvenik? Ili je tipkanje po mobitelu u hodu rezervirano samo za totalne debile i niškoristi, dilere droge, pedofile, otmičare, korumpirane političare...tj. nekog tko je eventualno "zaslužio" smrt? Može spasiti život nečijem ocu, majci , djetetu...nekome tko je koristan za svoju obitelj ili društvo. 

Ne volim ograničeno razmišljanje pa tako ni u ovom slučaju.

Netko je spomenuo da ovo vodi Idiocracy društvu. Pa možda upravo suprotno. Kad bi se ovo postavilo baš na svaki semafor u svijetu..ili ne samo to, bilo koja novotarija koja je nekom umišljenom savršenom forumašu glupa i bespotrebna a služi da spasi život nekom tko neoprezno koristi današnje gadgete i slično.... vjerujem da bi bilo više spašenih života ljudi koji su korisni društvu za razliku od sirovina koji ne znaju koristiti smartphone a kamoli tipkati u hodu ali su im zato refleksi izvježbani jer svakog dana love doma curu/ženu prije nego što ju prebiju. Npr. "Daruvarac". VS npr. Nenad Raos. Kojeg od ove dvojice lakše možete zamisliti da hoda pločnikom poluodsutno jer mu je upravo sinula neka ideja i možda ju mora zapisati? Opet preuveličavam ali možda netko shvati poantu.

 Ovo ne služi za spašavanje života, ovo je glupost koja potiče loše navike i upravo to što nije postavljeno na svim semaforima u svijetu moglo bi značiti da u biti služi za oduzimanje života. Gledanje u mobitel dok šećeš nije samo opasno prilikom prelaska ceste a ovaj semafor ti govori kako je to normalno ponašanje.

Definitivno mi je lakše zamisliti Daruvarca kako hoda preko ceste gledajući u mobitel jer je to bahato govno koje se neće skloniti starijem čovjeku ili malom djetetu nego on ide pravo i boli ga ona stvar. Još ako su Ceca ili Severina izdale novi spot...

Nenad sigurno neće slušati Roberta Johnsona ili Muddy Watersa na ulici a uvjeren sam damu ni ideje ne padaju na pamet u takvom ambijentu.

Ja sam već par puta bio na granici da zviznem šamar mulcu koji gleda u mobitel i ide pravo na mene. Zadnjeg takvog sam dočekao i još mu opalio bodycheck da su i on i mobitel završili na podu. Takvi likovi, zatim oni koji parkiraju na invalidskim mjestima, tuku žene i slično imaju jednu zajedničku crtu - bezobzirnost. A to kod mene uvijek izaziva istu reakciju.

Louis Pluto uto 15.10.2019 01:11

kao da čitam index... ja bih ga za jaja objesio na trgu, ja bih ga ubio, ja bih ... se posrao... tko reče židovi ne mogu biti ne židovi, niti kreten ne može biti ne kreten, ovisnik se ipak može riješiti svoje ovisnosti a svi smo kako Ezio kaže bili nesmotreni, ne ulazeći u svrhovitost ovog semafora već u psihu ljudi koji bi kažnjavali i smrtnom kaznom ili čekali da se tko samoubije i nakon toga bili zadovoljni, zar ljude treba ubijati, sakatiti i ozbiljno ranjavati samo zato jer su debili, neoprezni i samo ljudi?

alo civilizacijo, javi se!

bruno1026 uto 15.10.2019 08:09

ja bi maknuo i ležeće i ograde ispred škola i vrtića. ak dijete ne zna da ne smije istrčat na cestu, ko mu kriv. prirodna selekcija. traumatološke bolnice? ko ti kriv kaj si nesposoban i padneš na ledu. krepaj. uostalom, nemoj nit ići van kad je snijeg. sportske ozljede? jel taj glupi sport nužan? uzmi knjigu u ruku i čitaj. nesreće u labosima? krepaj. černobil? ko im kriv kaj su gotovanima morali proizvodit struju. pretrčavanje na crveno? ako mu auto ne polomi noge, trebaju forumski SJW doći i polomit mu ih oni.

ovakva razmišljanja mogu proći kod klinaca, ali da odrasli govore kaže žele nekom smrt jer tipka na mobitel? jeb*** morbidno.

Manzi uto 15.10.2019 09:42

Uh brate kakve si ti gluposti tu nadrobio... Miješaš 100 različitih stvari u jednu pokušavajući biti pametan i korektan. Pretrčavanje na crvenom? Pa da, tko mu je kriv što ga je auto pogodilo, on sam i nitko više, a takva budala je vozaču koji je vozio po propisima ostavila psihičke posljedice za cijeli život. To je ista stvar kao i kukavice koje skaču pod vlak, ali to je druga Pandorina kutija koju ne treba otvarati jer će se opet naći dušebrižnici i izjednačavati i normalizirati sve kako bi ispalo da ih je briga za nešto. Naravno da klince na semaforima ne treba gaziti uzduž i poprijeko, ni ostale ljude, ali normalizirati takva ponašanja i da roditelji peru ruke od jedine obaveze u životu nije i nikad neće biti u redu. Bez obzira koliko ti i takvi kao ti to pokušavali normalizirati.

njuznjuz uto 15.10.2019 12:35
CalvinRi kaže...
 Pa za vozace je predvidjena kazna, a onda bi tako trebalo i pjesake kaznjavat koji neoprezno prelaze cestu buljeci u mobitel, a ne ih jos tapsat, kao "sve je ok, evo napravili smo vam i specijalni semafor da ne morate dizati glavu" 

 Pa i za pjesake je predviđena kazna. Druga stvar što naša policija ne piše nikakve kazne. Mene u Zagrebu u životu nije zaustavila policija. Po meni je tipkanje u autu daleko opasnije

danen uto 15.10.2019 12:49

Cijela se rasprava na ovom forumu vodi oko jednoga: ljudi bi htjeli slobodu, a bez odgovornosti. No sloboda bez odgovornosti nije sloboda nego samovolja, bahatost. (Učimo mlade da budu bahati, to je to!) Ako se ne smije pri prelazu ulice telekomunicirati, onda se to ne smije, a pametnom je jasno i zašto se ne smije. Ovako dolazimo do toga da moramo čuvati ljude od vlastite neodgovornosti. Sutra ćemo ih čuvati od posljedica kriminalnih radnji koje su izvršili... I gdje će to stati? A onome tko se neodgovorno ponaša neće pomoći nikakva ni horizontalna ni vertikalna singalizacija. Nitko mi neće reći da netko toliko koncentrirano bulji u mobitel da ne vidi da je sišao s pločnika. Ako se hoće pridržavati propisa dovoljan mu je semafor i zebra pod nogama koju mora vidjeti ako je hoće vidjeti.

Stric_Jura uto 15.10.2019 13:02

slažem se, ali tko će djecu učiti? roditelji koji 20+ godina biraju moralne nakaze ?

 

ili dok se zderem kozi koja VOZI auto s slušalicama na glavi (koje sigurno nemaju neki prekidač da im recimo mikrofon lovi okolne zvukove) a ona me tupo gleda? čemu ta može naučiti svoju djecu (razmnožila se, pače je doktorandica!)...

MrBlc uto 15.10.2019 13:04

Inače, danas je dan bijelog štapa. U Hrvatskoj imamo velik broj semafora bez zvučnog signala, taktilne oznake na pločnicima spadaju u raritete, a tamo gdje postoje se ne održavaju. S jedne strane se baca lova na upozorenje onih koji se ugrožavaju zbog vlastite bahatosti i neodgovornosti, a s druge strane nema love za unapređenje infrastrukture koja bi bila u službi zaštite osoba s invaliditetom.

bruno1026 uto 15.10.2019 13:46
danen kaže...
Cijela se rasprava na ovom forumu vodi oko jednoga: ljudi bi htjeli slobodu, a bez odgovornosti. No sloboda bez odgovornosti nije sloboda nego samovolja, bahatost. (Učimo mlade da budu bahati, to je to!) Ako se ne smije pri prelazu ulice telekomunicirati, onda se to ne smije, a pametnom je jasno i zašto se ne smije. Ovako dolazimo do toga da moramo čuvati ljude od vlastite neodgovornosti. Sutra ćemo ih čuvati od posljedica kriminalnih radnji koje su izvršili... I gdje će to stati? A onome tko se neodgovorno ponaša neće pomoći nikakva ni horizontalna ni vertikalna singalizacija. Nitko mi neće reći da netko toliko koncentrirano bulji u mobitel da ne vidi da je sišao s pločnika. Ako se hoće pridržavati propisa dovoljan mu je semafor i zebra pod nogama koju mora vidjeti ako je hoće vidjeti.

 dal podržavam semafor? ne. smatram ga pranjem love našmrkanog gradonačelnika i njegove mafije. njima želim svo zlo ovog svijeta radi onoga što rade na moj račun. i to je morbidno reći, makar su zaslužili i još gore od toga jer oni to rade svjesno i namjerno, za razliku od ovih s mobitelima.

željeti nekom zlo jer tipka dok hoda i to da podleti pod kotače, e to je tek morbidno i poremećeno. to nema veze niti s odgovornošći niti s odgojem. to je obična neopreznost koja se, u nekom drugom obliku i aktivnosti, dogodila doslovno svakom na ovom svijetu i na ovom forumu. onaj tko će reći da nikada nije svoje neopreznošću doveo sebe ili druge u manju ili veću opasnost jednostavno laže. neopreznost za volanom, kao pješak, na moru, na nogometu, na alpinizmu, s djetetom na prematalici... ogromna većina tih neopreznosti ne završi s posljedicama, one malobrojne da. zato ne treba biti morbidan i reći zaslužio si.

uz ceste postoje zaštitne ograde. zašto? ako netko treba izletiti s jadranske magistrale u provaliju, nek izleti, zaslužio je. da li je marie curie zaslužila leukemiju radi istraživanja radioaktivnih materijala? očito jest. prirodna selekcija na djelu.

kepmip uto 15.10.2019 14:10
bruno1026 kaže...

 dal podržavam semafor? ne. smatram ga pranjem love našmrkanog gradonačelnika i njegove mafije. njima želim svo zlo ovog svijeta radi onoga što rade na moj račun. i to je morbidno reći, makar su zaslužili i još gore od toga jer oni to rade svjesno i namjerno, za razliku od ovih s mobitelima.

željeti nekom zlo jer tipka dok hoda i to da podleti pod kotače, e to je tek morbidno i poremećeno. to nema veze niti s odgovornošći niti s odgojem. to je obična neopreznost koja se, u nekom drugom obliku i aktivnosti, dogodila doslovno svakom na ovom svijetu i na ovom forumu. onaj tko će reći da nikada nije svoje neopreznošću doveo sebe ili druge u manju ili veću opasnost jednostavno laže. neopreznost za volanom, kao pješak, na moru, na nogometu, na alpinizmu, s djetetom na prematalici... ogromna većina tih neopreznosti ne završi s posljedicama, one malobrojne da. zato ne treba biti morbidan i reći zaslužio si.

uz ceste postoje zaštitne ograde. zašto? ako netko treba izletiti s jadranske magistrale u provaliju, nek izleti, zaslužio je. da li je marie curie zaslužila leukemiju radi istraživanja radioaktivnih materijala? očito jest. prirodna selekcija na djelu.

 Smatram da buljenje u mobitel, kad si sudionik u prometu, nije neopreznost. I sam to ponekad radim, al ne smatram da mi to treba olakšati, tj. poticati me da i to dalje radim. Treba nas sve koji to radimo propisno kazniti.

Louis Pluto uto 15.10.2019 14:23
danen kaže...
Cijela se rasprava na ovom forumu vodi oko jednoga: ljudi bi htjeli slobodu, a bez odgovornosti. No sloboda bez odgovornosti nije sloboda nego samovolja, bahatost. (Učimo mlade da budu bahati, to je to!) Ako se ne smije pri prelazu ulice telekomunicirati, onda se to ne smije, a pametnom je jasno i zašto se ne smije. Ovako dolazimo do toga da moramo čuvati ljude od vlastite neodgovornosti. Sutra ćemo ih čuvati od posljedica kriminalnih radnji koje su izvršili... I gdje će to stati? A onome tko se neodgovorno ponaša neće pomoći nikakva ni horizontalna ni vertikalna singalizacija. Nitko mi neće reći da netko toliko koncentrirano bulji u mobitel da ne vidi da je sišao s pločnika. Ako se hoće pridržavati propisa dovoljan mu je semafor i zebra pod nogama koju mora vidjeti ako je hoće vidjeti.

neka radnja je bahata i neodgovorna sve dok postoji razlog zašto je bahata i neodgovorna pa bi tako bilo bahato i neodgovorno svašta što danas radimo a prije nismo smjeli jer postoje izumi i mjere koje su uklonile razloge zbog kojih bi neka radnja bila bahata i neodgovorna, u ovom slučaju postavlja se pitanje čini li se ova mjera, koliko god učinkovita ili neučinkovita bila, radi toga da se potpomaže bahatost itd. ili jer se želi smanjiti šteta? dobra analogija tome su akcije dijeljenja sterilnih injekcija narkomanima... pa slijedom toga ide ako već jesi idiot na moraš zbog toga umrijeti od side ili hepatitisa i pri tom zaraziti druge... ili umrijeti na pješačkom prijelazu i pri tom odvesti vozača u zatvor... idiot će uvijek biti idiot dok će odgovoran čovjek pogledati lijevo i desno na neobilježenom, prijelazu s pješačkim prijelazom ili sa semaforom koji signalizira marsovcima... gledanje u mobitel treba kažnjavati zakonima za ljude (a ne smrću) i na prijelazima sa signalizacijom za idiote kao što narkomana treba kazniti za rasparčavanje droge, bitno je smanjiti štetu!

 

edit, smanjiti štetu je i inače načelo koje slijedim u nedoumicama po kojem kada sam ga se držao još nikada nisam omanuo, barem ja to tako vidim

PaleRider uto 15.10.2019 16:01

Vrhunac sebičnosti i neodgovornosti je težnja spašavanju svakog ljudskog života. Prirodna selekcija postoji s razlogom - očuvanje ravnoteže.

Ako ste toliko osjetljivi zašto ne težite spašavanju svakog života, a ne samo ljudskog? Zato što nema smisla i ne bi imali što jesti - a od vlastite gluposti niste ni svjesni da spašavanjem i održavanjem gluposti upravo idete u tom pravcu - istrebljenju ostalih vrsta a time i sebe samih.

Nikoga ne treba spašavati, a ponajmanje povodne i glupe ljude, pa zar ne vidite šta se događa kad se takva glupost namnoži?? Pa pogledajte američkog predsjednika samo, pogledajte ovu državu - Apsurdistan. Stvarno mislite da je poticanje i održavanje gluposti održivo??

Dugoročno sigurno nije, a kratkoročno donosi profit onima koji iskorištavaju tu glupost da se obogate - politika, industrija, banke - što vas je više njima je bolje, a vas uvjeravaju kako je sve što prodaju dobro za vas.

Zato se i potiče natalitet, zato se "brinu" o vašoj sigurnosti i tako dalje (u vremenu kada treba ići u suprotnom smjeru), a vi to sve pušite - pogledajte si u ogledalo i priznajte: GLUP SAM.

Jedino od tog trenutka stvari mogu krenuti bolje za sve nas.

 

Kada opalite thumbs down na ovu poruku idite i malo proširite horizont, dignite pogled sa droge na ekranu i pogledajte oko sebe i počnite postavljati pitanja i tražiti odgovore. Ne tražite od svijeta da se prilagođava vama, živite u skladu s njim i prihvatite smrt kao prirodnu stvar, a ne kao bolest jer tako postajete bolest za planet i sav život na njemu. Ne razmišljajte o planetu B jer to je razmišljanje raka koji vas jede, time postajete rak i razmišljate o vlastitoj metastazi.

 

Metastaza nije spas, nego bježanje - a svaki novi planet postaje sve teži za opstanak jer je dio jedne cjeline koja je ugrožena uništavanjem planeta A.

Solarni sustav B je fikcija - jeste li ikad vidjeli rak koji je uspio prijeći na osobu B?? Ne budite suicidni.

 

Ako imate imalo savjesti, umrite kad za to dođe vrijeme, ne silite, kako smrt tako ni život.

 

Louis Pluto uto 15.10.2019 17:18
PaleRider kaže...

Vrhunac sebičnosti...

 u potpunosti se ne slažem s tobom a zadržat ću se samo na civilizaciji kao težnji ljudskog roda da između ostalog nadiđe prirodne okvire zadane prirodnom selekcijom i u tome uspijeva... o ostalim stvarima za koje mislim da su potpuno pogrešne ideje za potpuno krivo postavljene probleme, čak mizantropne, u srži nedobronamjerne, anticivilizacijske... možda kasnije, ukoliko nađem vremena i motiva...

Ezio uto 15.10.2019 17:30
danen kaže...
Cijela se rasprava na ovom forumu vodi oko jednoga: ljudi bi htjeli slobodu, a bez odgovornosti. No sloboda bez odgovornosti nije sloboda nego samovolja, bahatost. (Učimo mlade da budu bahati, to je to!) Ako se ne smije pri prelazu ulice telekomunicirati, onda se to ne smije, a pametnom je jasno i zašto se ne smije. Ovako dolazimo do toga da moramo čuvati ljude od vlastite neodgovornosti. Sutra ćemo ih čuvati od posljedica kriminalnih radnji koje su izvršili... I gdje će to stati? A onome tko se neodgovorno ponaša neće pomoći nikakva ni horizontalna ni vertikalna singalizacija. Nitko mi neće reći da netko toliko koncentrirano bulji u mobitel da ne vidi da je sišao s pločnika. Ako se hoće pridržavati propisa dovoljan mu je semafor i zebra pod nogama koju mora vidjeti ako je hoće vidjeti.

Ovakva forma je ajmo reć bolja od izravnog izražavanja želje da nekog zgazi auto zbog neopreznosti. Svejedno se ne slažem apsolutno s ničim što si napisao i da se naslutiti da i sam pomalo naginješ tim barbarskim metodama kažnjavanja umjesto pokušaja sprečavanja. Zapravo si se već svrstao na stranu ovih koji bi najradije uveli smrtnu kaznu za neoprezan prelazak preko ceste. Ili barem odsjecanje obje ruke da se nema s čime tipkati po mobitelu.

Naravno da MORAMO čuvati ljude od posljedica vlastite neodgovornosti! Kakvo je to uopće zaostalo razmišljanje? Tko god se bavi npr. projektiranjem zna da mu je u obvezi ovisno o objektu projektirati razne mjere zaštite. Štitimo ljude zato što su ljudi, a i mi smo ljudi i živimo u civiliziranom a ne barbarskom društvu. Naravno da ne moramo čuvati ljude od posljedica kriminalnih radnji koje su sami izvršili. Naravno da njih treba kazniti. Gdje je tu uopće poveznica tj. zašto bi zaštita neopreznih dovela do štićenja kriminalaca? Pa uostalom i štitimo ih u nekoj mjeri. No to nije tema a nije bogme zaštita kriminalaca ni posljedica toga što se netko prije osamsto godina sjetio postaviti balkonsku ogradu jer mu je već dvoje djece palo i razbilo glavu.

Btw, sigurnosni uređaji ne služe poticanju kršenja zakona i propisa nego zaštiti života i stvari. 

Ezio uto 15.10.2019 18:01

Evo jedan primjer sa jednog zagrebačkog raskrižja u mojem kvartu. Na sličnu temu - povećavanje sigurnosti prometa.

Raskrižje je u novom dijelu kvarta i iako je relativno veliko i dosta prometno, bilo je osigurano samo prometnim znakovima. Sudari su se događali u prosjeku 2 puta tjedno, na sreću bez smrtnih posljedica. I to je tako trajalo 2-3 godine. Jednostavno je prilaz raskrižju takav da su iz skoro svih smjerova ljudi uvjereni da su na glavnoj cesti i da ne moraju voditi previše računa. Pogotovo oni koji su prvi put na raskrižju. U okolini su nove zgrade, puno je mladih obitelji, gomila djece... ali svejedno se na svaku temu nakon sudara na kvartovskoj facebook grupi nakačilo puno krkana koji su bili protiv uvođenja semafora jer je to glupo, pozivali su pametnjakovići na prirodnu selekciju i ostale budalaštine kojima su skloni stariji pubertetlije i mlađi punoljetnici bez iskustva i šireg pogleda na svijet i ljude oko sebe... Oni kao znaju voziti, savršeni su, nikad im se ne događaju greške, a ovi kojima se događaju sudari su glupi i trebaju ponovno u autoškolu. Seafori će samo usporiti promet i biti će gužve i bla bla...ma ono, čitajući takve komentare sjetiš se srednje škole i mudrosti prištavca kojima je vrhunsko dostignuće napiti se nakon tekme.... No da skratim, nakon održanih peticija i prosvjeda, korumpirani predsjednik gradske četvrti i njegov korumpirani šef gradonačelnik konačno su se mrdnuli i na raskrižje su jednog dana postavljeni semafori. Prošlo je već nekih desetak mjeseci od tada i dogodio se samo jedan jedini sudar i to , nećete vjerovati, baš dok je semafor bio u kvaru. Gužvi nema, sudara nema, majke sa djecom sigurno prelaze preko ceste. Tko zna, možda je spriječen i koji smrtni slučaj. A i necivilizirani krkani sa fejsbuka su ušutili.

Ne želim reći da ste svi vi koji se protivite zaštiti neopreznih ljudi necivilizirani krkani, ali ono... iako smo svi ljudi, nismo svi na istom stupnju razvoja po pitanju civilizacijskih vrijednosti. Jednog dana biti će bolje.

MrBlc uto 15.10.2019 18:25

Ako je na nekoj prometnici broj nesreća na 1 000 000 vozilo-kilometara značajno veći od prosjeka ili je na nekom raskrižju broj nesreća na 1 000 000 vozila koja kroz njega prođu znatno veći od prosjeka, to je jasan pokazatelj da je rješenje loše. Ako x% pojedinaca stalno ponavlja neku grešku, bez obzira na kojoj su prometnici ili raskrižju, onda je problem u njima.

 

Naravno, tehnologije i znanja se razvijaju, pa novija rješenja mogu općenito podignuti sigurnost i smanjiti mogućnost greške, ali tjeranje toga do apsurda normalnom čovjeku uzrokuje averziju, pa onda i komentari budu grezi. Treba znati odrediti granicu između dizanja sigurnosti i prilagođavanja svijeta neodgovornim idiotima. Isto tako treba znati i odrediti prioritete. Budala koja nastrada jer je izletila na cestu gledajući mobitel je sama kriva i, iako za takvu osobu imam empatiju, daleko više mi je žao vozača koji je tom nesrećom ostao obilježen za čitav život. S druge strane, od djeteta ne možeš očekivati pažnju odrasle osobe, slijepa osoba može lako pogriješiti ako nema zvučnog signala, osoba u invalidskim kolicima može imati problema pri penjanju na trotoar i slično. Ulagati u ovakva rješenja dok imamo neuređenih prijelaza kod škola i igrališta, semafora bez zvučnog signala, prijelaza bez rampe i slično je samo populističko izd*kavanje jer je ovo "pametno", moderno popularno. Prioriteti su promašeni. Da je barem napravljen tako da pali zvučni signal ako se pješak previše približi rubu ceste dok je crveno, pa bi onda povećalo sigurnosti i djece i slijepih osoba, a neodgovorni pojedinci koji bulje u mobitel bi samo usputno profitirali.

BlueMax uto 15.10.2019 23:17
Ezio kaže...

Evo jedan primjer sa jednog zagrebačkog raskrižja u mojem kvartu. Na sličnu temu - povećavanje sigurnosti prometa.

Raskrižje je u novom dijelu kvarta i iako je relativno veliko i dosta prometno, bilo je osigurano samo prometnim znakovima. Sudari su se događali u prosjeku 2 puta tjedno, na sreću bez smrtnih posljedica. I to je tako trajalo 2-3 godine. Jednostavno je prilaz raskrižju takav da su iz skoro svih smjerova ljudi uvjereni da su na glavnoj cesti i da ne moraju voditi previše računa. Pogotovo oni koji su prvi put na raskrižju. U okolini su nove zgrade, puno je mladih obitelji, gomila djece... ali svejedno se na svaku temu nakon sudara na kvartovskoj facebook grupi nakačilo puno krkana koji su bili protiv uvođenja semafora jer je to glupo, pozivali su pametnjakovići na prirodnu selekciju i ostale budalaštine kojima su skloni stariji pubertetlije i mlađi punoljetnici bez iskustva i šireg pogleda na svijet i ljude oko sebe... Oni kao znaju voziti, savršeni su, nikad im se ne događaju greške, a ovi kojima se događaju sudari su glupi i trebaju ponovno u autoškolu. Seafori će samo usporiti promet i biti će gužve i bla bla...ma ono, čitajući takve komentare sjetiš se srednje škole i mudrosti prištavca kojima je vrhunsko dostignuće napiti se nakon tekme.... No da skratim, nakon održanih peticija i prosvjeda, korumpirani predsjednik gradske četvrti i njegov korumpirani šef gradonačelnik konačno su se mrdnuli i na raskrižje su jednog dana postavljeni semafori. Prošlo je već nekih desetak mjeseci od tada i dogodio se samo jedan jedini sudar i to , nećete vjerovati, baš dok je semafor bio u kvaru. Gužvi nema, sudara nema, majke sa djecom sigurno prelaze preko ceste. Tko zna, možda je spriječen i koji smrtni slučaj. A i necivilizirani krkani sa fejsbuka su ušutili.

Ne želim reći da ste svi vi koji se protivite zaštiti neopreznih ljudi necivilizirani krkani, ali ono... iako smo svi ljudi, nismo svi na istom stupnju razvoja po pitanju civilizacijskih vrijednosti. Jednog dana biti će bolje.

 Zaštita neopreznih ljudi, i bilo kakvih ljudi je ok. U krajnjoj liniji, da ih i mrzimo i želimo im najgore, opet smo mi ti koji će plaćati štetu na limu i njihovom liječenju.

A ti bez veze dramatiziraš. nitko ovdje nikome ne želi smrt. Dva su osnovna problema s ovim semaforom.

 

Prvo je to što navikava ljude na neopreznost i umjesto da umanjuje mogućnost nesreće još je i uvećava jer se ljudi još više opuste. Niti crveno na semaforu znači sigurnu smrt, niti zeleno znači apsolutnu sigurnost. Koliko sam puta kao pješak krenuo na zeleno i onda stao ili  se vratio jer je neka budala prošla kroz crveno ili skreće a ne shvaća da je zeleno i meni i njemu i da ja imam prednost. Preživio sam zato jer sam gledao. Da sam gledao u mob. i zeleno uzeo zdravo za gotovo, sad bi bio mrtav. Ovaj semafor ti govori "zeleno je, možeš prijeći ulicu i nastaviti gledati u mobitel". Recept za nesreću.

 

Drugi problem je što govori ljudima kako je njihovo nekulturno, bahato i opasno ponašanje društveno prihvatljivo. I još im pomaže u tome. Umjesto da na semafor postave policajca koji će kažnjavati prelazak ulice dok gledaš u mobitel, oni kao da žele da se što više ljudi tako ponaša. Najbolje je onda da uklone i ležeće policajce jer to drugoj bahatoj i neopreznoj vrsti ljudi smeta da voze 100kmh ispred škole.

 

Ne želim smrt ni čovjeku koji mi je prije par dana ukrao naočale pa onda sigurno ne želim ni nekome ko mi ništa nažao nije napravio. Moj prvi post je bio sarkazam. A da ne bi policiji do ovlasti da piše kazne, oduzima mobitele, pa čak i lijepi šamare zbog takvog ponašanja, to bi.

PaleRider sri 16.10.2019 16:02
Louis Pluto kaže...

 u potpunosti se ne slažem s tobom a zadržat ću se samo na civilizaciji kao težnji ljudskog roda da između ostalog nadiđe prirodne okvire zadane prirodnom selekcijom i u tome uspijeva... o ostalim stvarima za koje mislim da su potpuno pogrešne ideje za potpuno krivo postavljene probleme, čak mizantropne, u srži nedobronamjerne, anticivilizacijske... možda kasnije, ukoliko nađem vremena i motiva...

 

Nikako nisam protiv civilizacije ako je ona definirana onako kako kaže Wikipedia: civilizacija je ukupnost svih znanja, vještina, običaja, misaonih i duhovnih spoznaja kod razvijenih ljudskih zajednica.

Može se reći da sam na trenutke ljut na ljudski rod, ali daleko više sam razočaran jer se ta ista znanja, vještine i običaji masovno beskrupulozno iskorištavaju za sebične svrhe - zadovoljavanje samo vlastitih potreba i materijalnog nepretka.

Sav taj materijalni napredak je nauštrub duhovnog i nauštrub opstanka svih ostalih vrsta. Ako ukazujem na to da je čovjek takvim postupcima slijep i suicidalan ne znači li to da želim pomoći čovjeku a ne da sam u srži protiv njega?

Budućnost vam neće donijeti ništa dobroga ako tako nastavite, ali naravno, lakše je naći se uvrijeđenim i razapeti glasnika uz mantru dok ide ide, pa kad se sve pretvori u pakao zazivati istog i tražiti spasenje.

Ezio sri 16.10.2019 16:32
PaleRider kaže...
 lakše je naći se uvrijeđenim i razapeti glasnika uz mantru dok ide ide, pa kad se sve pretvori u pakao zazivati istog i tražiti spasenje.

 majstore, nisi izmislio toplu vodu. svi razumijemo što želiš reći, tj. što misliš da si shvatio. ali si u krivu.