Ivan(4) čet 18.7.2019 10:15

Gle, svaki Win je nešto doneo. Glavne novosti koje mi padaju na pamet:

  • Windows 3.1x je bio prvi baš masovno popularan i doneo je širokim masama OS sa grafičkim interfejsom, multitasking itd
  • Windows 95 je bio zrelija verzija, koja nije delovala kao "dodatak za DOS"
  • Windows 98 (posebno SE) je opet bio zrelija, stabilnija verzija svog prethodnika, gaming pod Windowsom je postajao bolji (u doba 3.1x su igre bolje radile pod čistim DOS-om nego pod Windowsom, AFAIK imale su bolji pristup memoriji), dobili smo plug and play (koji je spektakularno zakazao na predstavljanju, no to je bio početak)
  • Windows XP je ujedinio desktop i NT linije Windowsa; nikad ga nisam voleo (tokom celog njegovog životnog veka sam koristio 2000, koji je bio ista stvar, ali po mom iskustvu je funkcionisala vrlo dobro, dok je XP nekako uvek imao svoje mušice), no doneo je pravi višekorisnički OS, NTFS, sigurniji način pristupa HW-u od strane SW-a (što je u prvi mah donelo velike probleme sa driverima i starijim igrama, ali je bilo potrebno)...
  • Windows Vista je bio prvi 64-bitni OS za "obične korisnike", što je omogućilo korišćenje većih količina RAM-a, donelo ubrzanje u određenim scenarijima itd, zatim sigurniji pristup korisničkim pravima (za razliku od XP-a gde smo "svi" po defaultu bili administratori i sve što smo pokretali smo pokretali sa administratorskim ovlašćenjima)...
  • Windows 7 je bio poboljšana Vista, izdata u trenutku kada su ljudi (i OEM-ovi) shvatili šta su realni hardverski zahtevi za taj OS, proizvođači HW-a popeglali drivere, programeri naučili da prave aplikacije koje ne zahtevaju administratorska prava eto tako i samim tim ne okidaju UAC... i ljudi su shvatili da je OS odličan i prihvatili ga oberučke
  • Windows 8(.1) je zamenio standardan UI drugim, preuzetim sa mobilnih telefona koji "niko" nije voleo
  • Windows 10 je doneo forsirane (a često nedovoljno testirane) nadogradnje OS-a, forsirane neželjene nadogradnje drivera, "telemetriju"...

Mislim da je jasno gde je dosadašnji peak, a gde su stvari pošle nizbrdo.

Mladen čet 18.7.2019 12:44
Ivan(4) kaže...

...

  • Windows Vista je bio prvi 64-bitni OS za "obične korisnike", što je omogućilo korišćenje većih količina RAM-a, donelo ubrzanje u određenim scenarijima itd, zatim sigurniji pristup korisničkim pravima (za razliku od XP-a gde smo "svi" po defaultu bili administratori i sve što smo pokretali smo pokretali sa administratorskim ovlašćenjima)

Prvi je bio XP x64, ali u to vrijeme nije bilo većeg interesa. Za one kojima je trebalo, idealan OS za radni stroj (malen, brz, bez bloatwarea, telemetrije i nasilnih updatea kao danas).

Ja sam još neodlučan da li je to bio peak ili ipak Win 7 :)

 

 

Posmatrač čet 18.7.2019 12:52
Friday kaže...
.....

 

Upises "control" u start meniju i Control Panel je prva stvar koja ti se pojavi. Nije bas zakopano

 Nema ikonu na desktopu po defaultu ;)

Jakovp kaže...
....

 Ma samo upišeš cp i to je to, i onda lijepo pin to start :)

 Da bi ustedio 4 ritiska na tasturu imaces 2 ;) I to jednom mjesecno ako i toliko....

Ivan(4) čet 18.7.2019 13:59
Mladen kaže...

Prvi je bio XP x64, ali u to vrijeme nije bilo većeg interesa. Za one kojima je trebalo, idealan OS za radni stroj (malen, brz, bez bloatwarea, telemetrije i nasilnih updatea kao danas).

Ja sam još neodlučan da li je to bio peak ili ipak Win 7 :)

 XP x64 sam zanemario jer prosto nikad nije zaživeo, a i hardverska i softverska podrška je bila na nezadovoljavajućem nivou. Sam OS kao OS je bio daleko od lošeg, Windows Server 2003 u XP ruhu, no bilo je problema sa kompatibilnošću, driverima... Rekao bih da je ostao negde između proof of concepta i "ozbiljnog" izdanja. MS je pozajmio kod iz jedne postojeće verzije svog OS-a i dodao par bitnih komponenata iz druge, ispolirao koliko je trebalo, izdao i... ni korisnici, ni proizvođači HW-a ni softverske kuće nisu reagovale.

Mladen čet 18.7.2019 14:36
Ivan(4) kaže...
Mladen kaže...

Prvi je bio XP x64, ali u to vrijeme nije bilo većeg interesa. Za one kojima je trebalo, idealan OS za radni stroj (malen, brz, bez bloatwarea, telemetrije i nasilnih updatea kao danas).

Ja sam još neodlučan da li je to bio peak ili ipak Win 7 :)

 XP x64 sam zanemario jer prosto nikad nije zaživeo, a i hardverska i softverska podrška je bila na nezadovoljavajućem nivou. Sam OS kao OS je bio daleko od lošeg, Windows Server 2003 u XP ruhu, no bilo je problema sa kompatibilnošću, driverima... Rekao bih da je ostao negde između proof of concepta i "ozbiljnog" izdanja. MS je pozajmio kod iz jedne postojeće verzije svog OS-a i dodao par bitnih komponenata iz druge, ispolirao koliko je trebalo, izdao i... ni korisnici, ni proizvođači HW-a ni softverske kuće nisu reagovale.

Ok, ja imam malo drugačija iskustva, za 3D softver je to bio ogroman pomak koji su svi jedva dočekali (iako je M$ malo odugovlačio u korist Intela jer je P4 D kasnio).

Za drivere se slažem, ali svi bitniji proizvođači su se vrlo brzo uključili tako da uskoro ni to više nije bio problem odnosno kao i danas, ovisi o volji proizvođača da li će napisati drivere za novi OS ili ne.

 

southy čet 18.7.2019 15:08
Friday kaže...

 

1. Kako to molim te ti neki procesi opterecuju racunalo osim eventualno nesto sitno prostora na disku?

2. Start meni katastrofalno dizajniran? Imas opcije na desni klik a na lijevi klik imas popis instaliranih programa abecedno. Sta ne valja s time? Pinas si alate koje trebas u start meni ili na taskbar.

3. Koje to postavke su zakopane? Evo ja koristim svoja racunala za posao pa nisam imao problema bas sa nekim zakopanim postavkama.

Koje opcije su na novom/starom mjestu? Sta je konfuzno? Imas control panel dostupan vrlo lako, isto kao i System, Device Manager... Sta je to u sedmici bilo toliko drasticno lakse dostupno nego u desetki?

4. Nemam nikakvih problema sa update-om. Samo mi javi da ce se instalirati nesto i da ce se komp resetirati po noci. To nikako nije problem

5. Ja radim sa povecim bazama koje ne stanu na takve diskove kakve spominjes (eventualno poneka particija). Objasni mi molim te koliko su ti to windowsi "ukrali" prostora? Evo kod mene zauzimaju 23.6 giga. Jel to puno, ili?

6. Telemetrija je uzasna? Ti mislis da svako tvoje slovo koje natipkas sustav salje MS-u? Ti tocno znas sta se sve salje?

7. Cudan lag? U cemu? U CS-u?

8. 100 i vise MB za aplikaciju koja zbraja 2 broja? Evo bas sam pogledao kalkulator aplikaciju u windowsima. 27 KB zauzima. I moze zbrojiti 2 broja bez puno buke.

 

Je, mogao bi jos do sutra ali to je sve nedoreceno - "neki procesi", "neke opcije", "neke aplikacije".

 

Kakvi procesi, kakve aplikacije covjece? U cemu ti radis? Kakve to opcije unutar OS-a ti ne mozes naci da je to tebi toliko iritantno? Evo, objasni meni kao kolegi koji vjerojatno radi manje-vise isti posao kao ti. Instaliras si alate za razvoj i radis. Kakve "sakrivene opcije" tebe muce?? To mi sve zvuci kao od onog lika koji se zalio i zalio da bi na kraju rekao kako su ikone uzasne jer nije nista drugo konkretno imao za reci. Kolega ihush je to spomenuo vec milijun puta i jos milijun puta se treba izgleda reci - OS je samo ljuska/platforma. Posao se obavlja sa za to predvidjenim alatima. Instaliras si svoje alate i radis. Osim ako si sys admin - onda moras znati gdje su sve opcije i/ili nauciti kako to sve napraviti u power shellu.

Gle, očito si ti fan i nemam ništa protiv toga, ali ja sam kažem ono što sam primijetio kao korak unatrag u odnosu na 7-icu i prijašnje verzije. A što se tiče ovog što navodiš evo redom:

1. Opterećuju mi start menu pa ih moram skidati, svaka od njih ima svoje updateove koji se opet sami okidaju i rade promet (i uopće nije bitno što imam flat!), između ostaloga zauzimaju i mjesto na disku - poanta svega je da zašto bih to morao tolerirati ako ih ja ne želim? Zato jer netko u MS-u misli da bolje zna što mi treba od mene? Alergičan sam na bloatware, a Windowsi su postali skup bloatwarea

2. Ova abecedna lista aplikacija je koma jer uz ovakve ikone i grupiranje po prvom slovu nakon 2 instalacije uđe u scrolling, a pinanje su napravili tako da premještanje više ne radi normalni snap to grid nego ima nekoliko pozicija unutar menija. Full start screen kaona 8-ici mi je puno draži, no s njim sam na Windows Serveru imao problema da ga nakon nekog vremena nije želio prikazivati (v 2016) pa sam se morao vratiti na "obični" start menu. Start menu na Mint Linux Cinnamon mi je daleko najpregledniji i ljepši.

3. Ono što me od postavki najviše iritira je postavke Network connection - doći do "Change adapter options" ima sve više koraka. Add/remove programs je posebna priča - prvo se otvori UWP aplikacija koja ako je raširena desno ima opciju "Programs and features", no ako je uska padne na dno pa treba scrollati - živio responsive design. Uglavnom za skoro svaku opciju koju si dobio kontekstni menu sa opcijama sad još prije imaš UWP aplikaciju koja služi samo za to da dođeš do klasične aplikacije. Tu puno pomaže search, ali... kad radimo sa korisnicima iz Njemačke koji (naravno) imaju lokaliziranu verziju nađi ti onda postavku koju tražiš. Sva sreća da su svemu stavili iste ikone pa da se ne može po tome prema izgledu ikone prepoznati.

4. Update me živcira iz više razloga: radi kako on želi, a možeš samo umjereno utjecati na njega. Kam sam vani moram se spajati preko hotspota na računalu - zašto da mi troši podatkovni internet? Ok, opet ćeš reći da imaš flat opciju, no to nije uopće bitno, morao bi moći ga blokirati kad želiš. Postvka da si inicijalno P2P server za update ostalima - monstruozno! Većina korisnika to ni ne zna da je uključeno, od onih koji znaju dio ne zna isključiti, a meni ide na živce da to moram svaki put setirati. Ok, postoji Group policy, ali opet nije to poanta - želim imati kontrolu na svojim računalom.

5. Ok, tvoje baze su veće, ali moj tata ima veći traktor od tvojeg. Vratimo se na bitno - zašto bi mi Windowsi uzimali po par desetaka GB prostora za svoje smeće? Redovito čistim disk sa Disk cleanerom i još nekim alatima i nakon updateova ostaju svaki put par GB smeća. I sad uzmeš računalo koje ima samo 128 GB SSD, instaliraš par aplikacija i već si u problemu. S druge strane, ako obrišeš temp direktorij gdje su spremljene sve instalacije neke aplikacije više ne možeš deinstalirati nego moraš naći original instalaciju. Plus nova verzija još čuva nekih 7 ili koliko GB (a najavljeno je da će se povećavati) za potrebe updateova.

6. Nema veze da li šalje svaki znak po znak ili sve u reportu na kraju mjeseca - smeta me milijun procesa koji čuče u pozadini i čekaju nešto. I najgore je da ni ne znamo što se sve šalje od podataka, možda misliš da smo mi nebitni, no svejedno ne želim dati kontrolu nad time nekome drugome - smeta me to.

7. Lag mi se gotovo uvijek javlja kad podignem Visual Studio ili SQL Management studio sa SQL Server 2017 u pozadini, ali često i na startu Windowsa (nakon login screen-a). Koliko sam uspio dokučiti do mrežnog prometa je, a možda i ESET ima utjecaja na to, ali to mi se nikad nije dešavalo na sličnoj konfiguraciji na 7-ici ili 8-ici.

8. 27 KB ima klasični kalkulator, a ne ovo smeće koje Windowsi guraju u UWP obliku, taj ima puno više (ne mogu sad pogledati koliko jer sam ga se riješio)

9. ...

 

A što se tiče toga da bi OS trebao biti ljuska tj. platforma - u tome i jest bit što MS gura sve ostalo unutra. Volio bih da mogu koristiti Win u minimalističkom obliku, da imam alate koje trebam i da ne moram puno razmišljati o OS-u, da je "neprimjetan" ili ne znam koja druga riječ bi bila ispravnija, no u svakom slučaju da mi ne blješti 100 različitih ikona. Da ne moram raditi aplikacije za Windows platformu riješio bih ga se u potpunosti, Linux Mint koristim rekreativno uz macOS i sve mi daleko bolje od Windows 10.

 

ihush čet 18.7.2019 17:49
southy kaže...
..

..

1. .. Zato jer netko u MS-u misli da bolje zna što mi treba od mene? Alergičan sam na bloatware, a Windowsi su postali skup bloatwarea

..

4. Update me živcira iz više razloga: radi kako on želi, a....  - želim imati kontrolu na svojim računalom.

 

5. ..- zašto bi mi Windowsi uzimali po par desetaka GB prostora za svoje smeće? Redovito čistim disk sa Disk cleanerom i još nekim alatima ...

..ako obrišeš temp direktorij gdje su spremljene sve instalacije neke aplikacije više ne možeš deinstalirati nego moraš naći original instalaciju.

... Plus nova verzija još čuva nekih 7 ili koliko GB (a najavljeno je da će se povećavati) za potrebe updateova.

 

6. Nema veze da li šalje svaki znak po znak ili sve u reportu na kraju mjeseca - smeta me milijun procesa koji čuče u pozadini i čekaju nešto. I najgore je da ni ne znamo što se sve šalje od podataka, možda misliš da smo mi nebitni, no svejedno ne želim dati kontrolu nad time nekome drugome - smeta me to.

7. Lag mi se gotovo uvijek javlja kad podignem Visual Studio ili SQL Management studio sa SQL Server 2017 u pozadini, ali često i na startu Windowsa (nakon login screen-a). Koliko sam uspio dokučiti do mrežnog prometa je, a možda i ESET ima utjecaja na to, ali to mi se nikad nije dešavalo na sličnoj konfiguraciji na 7-ici ili 8-ici.

8. 27 KB ima klasični kalkulator, a ne ovo smeće koje Windowsi guraju u UWP obliku, taj ima puno više (ne mogu sad pogledati koliko jer sam ga se riješio)

9. ...

 

A što se tiče toga da bi OS trebao biti ljuska tj. platforma - u tome i jest bit što MS gura sve ostalo unutra. Volio bih da mogu koristiti Win u minimalističkom obliku, da imam alate koje trebam i da ne moram puno razmišljati o OS-u, da je "neprimjetan" ili ne znam koja druga riječ bi bila ispravnija, no u svakom slučaju da mi ne blješti 100 različitih ikona. Da ne moram raditi aplikacije za Windows platformu riješio bih ga se u potpunosti, Linux Mint koristim rekreativno uz macOS i sve mi daleko bolje od Windows 10.

 

 1. .. da, bloat i radije sam instaliram ono što želim. Kranje blentavo-iritantno je što radi MS, no to je tako, biz. -nije realni problem ili je? + postavke 

sve do 4. .. tj na ograničenoj vezi postoji odgovarajuća opcija, upravo zato da ne troši promet.. i to nije problem, tj to sve je iz 'svijeta mobača'.. smeta ali tu je..

i nemaš više kontrolu. To je iritantno, naprednom ali recimo OK za većinu-ostale obične juzere.. a zakon velikih brojeva kaže da se tad to radi tako, ne kako bi mi željeli. No jel to stvarno problem? Muhamed-brdo? -prilagođavanje, ili ti prilagodiš os ili se prilagodiš osu.. ili mix-na sredini..

 

5. izgleda da nisi napredniji ili 'klasa marko'.. :)) tj kao znaš što radiš, tad je ok, no po opisanom nešto radiš pogrešno. Imaš tri temp foldera (pobrišeš, %temp% systemp i downloads..), diskclenaup i to je to, a treće apps nisu win-os, njihovo smeće je njihovo i ako nešto zbljaš tad naravno da može ostati zaostataka.. no to nije win tj nema razlike xp-7-10.. i sl. npr kakve veze s win ima ako igra ostavi settinge ili savegame, ili chrome svoje kukije i sl. s win osim što je on os na kojem to radi? .. da, novi fičer o rezerviranoj particiji je još jedna od besmislica.. posotje razlozi i to su ugl obični juzeri pa tako zbog njih stradaju i ostali, kao što zbog loših vozača dobijemo ležeće policajce.. opet, to je tako.. prilagodiš se, ali time nije win dobar-loš nego politika-odluka msa.. sutra možda odluče drugačije npr ukinuti tu particiju 7gb .. a win će pri tome ostati jednak, mada ti to navodiš kao manu osa. Kužiš razliku?

6.7..8 .. ah, calculator, nešto što stoji na pola monitora ko stare novine kad se rašire .. besmislica na kvadrat, slažem se.. no opet, to nije win, to je samo blentav design-forma-format uwp-a idiotskog PRa prilagođen mobitelu, pile&sisa na desktopu.. no to opet, nije win, kao što možeš koristiti bilo koji drugi, jer svaki je 2+2=4.. i svaki je ''bolji'' nego ovo smeće (format-izgled, ne sam calc.. ali čak je stari bolji po opcijama).. na to još i uwp appsi koji su kranji kretenizam npr kad želiš izvuči ikonu na desktop.. MS nikako da shvati da PC, desktop nije mobitel.. neobično ako znamo da je desetljećima dominanntan u DE.. da mu je to baza (po kojoj sad ovakvim stvarima piša..). .. itd. itd..

-smeta mi? malo-umjereno, više zato jer je besmisleno tako nešto forsirati, ali to je tako, to je mobitel tržište, PR i MS-M$.. eto vidimo, jadni billy, sad je tek treći na listi milijardera.. tužno. :)

 

-ako možeš bez MSa, čemu se mučiš, ako ne možeš, tad ili-ili.. njurganje je samo ispušni ventil.. ne pomaže (možda malo..). Prilagodiš se i važnije, ne optužuješ os-soft za ono s čim nema veze, nema nadnaravna svojstva, kao ni linux mint koji ti je super.. tj super ti je samo zato jer tamo nemaš taj feeling 'prisile i besmislica' koje iz tko zna kog razloga ovdje forsiraju. PR-mobitel.. određuju što ide.

 

-mogu prigovarati istim stvarima kao i ti.. (i prigovaram), jeam li zato win-fun ili što?

-netko je spominjao install (za više računala, firme..) pa napraviš što želiš, svoju distru, složiš, oobeaš i imaš svoj install (po appsima koje koristiš ostalo znaš..) koji će imati isključivo ono što sam podesiš, meni, programfiles-path ili instalirane appse .. jednako kao linux distra i može se, dism. No to ima smisla samo za firme kad se koristi na većem broju računala, ne na pojedinom-kućnom, kao što je i podaševanje servera-gpo i sl. za velike, ne pojedinačne. No i takav win 10 radi, odlično u većini slučajeva. Obično je problem kad nešto nije ok, hw-kvar ili (ne)znanje juzera i to u pravilu ne poečtnika nego onog koji nešto malo-nedovoljno zna i čačka.. ili povremeni bug kao s dokumentima, ubijanjem boota-usbdevice i sl.. jer kranje nepotrebno forsiraju ciklus i kad nisu spremni, kao što jajavljuju najsporednije fičere kao notepad.. a ako misliš da je linux bolji.. Canonical-ubuntu, ista stvar, isti fičeri i ciklusi s identičnim kašnjenjem kad se desi melt&spectre.. što potvrđuje da su isti, rade na istoj platformi i imaju iste probleme, dok je mint samo fork forka iste stvari, ali ne iritira kao MS pa je ok. Plošlil fičer pred izlazak ubuntu 19, novi set ikona.. oooo-yeah.. gimmi some more. Besmislice umjesto da nam daju OS i da što manje čačkaju ono što radi.

southy čet 18.7.2019 19:25
ihush kaže...

5. izgleda da nisi napredniji ili 'klasa marko'.. :)) tj kao znaš što radiš, tad je ok, no po opisanom nešto radiš pogrešno. Imaš tri temp foldera (pobrišeš, %temp% systemp i downloads..), diskclenaup i to je to, a treće apps nisu win-os, njihovo smeće je njihovo i ako nešto zbljaš tad naravno da može ostati zaostataka.. no to nije win tj nema razlike xp-7-10.. i sl. npr kakve veze s win ima ako igra ostavi settinge ili savegame, ili chrome svoje kukije i sl. s win osim što je on os na kojem to radi? .. da, novi fičer o rezerviranoj particiji je još jedna od besmislica.. posotje razlozi i to su ugl obični juzeri pa tako zbog njih stradaju i ostali, kao što zbog loših vozača dobijemo ležeće policajce.. opet, to je tako.. prilagodiš se, ali time nije win dobar-loš nego politika-odluka msa.. sutra možda odluče drugačije npr ukinuti tu particiju 7gb .. a win će pri tome ostati jednak, mada ti to navodiš kao manu osa. Kužiš razliku?

6.7..8 .. ah, calculator, nešto što stoji na pola monitora ko stare novine kad se rašire .. besmislica na kvadrat, slažem se.. no opet, to nije win, to je samo blentav design-forma-format uwp-a idiotskog PRa prilagođen mobitelu, pile&sisa na desktopu.. no to opet, nije win, kao što možeš koristiti bilo koji drugi, jer svaki je 2+2=4.. i svaki je ''bolji'' nego ovo smeće (format-izgled, ne sam calc.. ali čak je stari bolji po opcijama).. na to još i uwp appsi koji su kranji kretenizam npr kad želiš izvuči ikonu na desktop.. MS nikako da shvati da PC, desktop nije mobitel.. neobično ako znamo da je desetljećima dominanntan u DE.. da mu je to baza (po kojoj sad ovakvim stvarima piša..). .. itd. itd..

-smeta mi? malo-umjereno, više zato jer je besmisleno tako nešto forsirati, ali to je tako, to je mobitel tržište, PR i MS-M$.. eto vidimo, jadni billy, sad je tek treći na listi milijardera.. tužno. :)

 

-ako možeš bez MSa, čemu se mučiš, ako ne možeš, tad ili-ili.. njurganje je samo ispušni ventil.. ne pomaže (možda malo..). Prilagodiš se i važnije, ne optužuješ os-soft za ono s čim nema veze, nema nadnaravna svojstva, kao ni linux mint koji ti je super.. tj super ti je samo zato jer tamo nemaš taj feeling 'prisile i besmislica' koje iz tko zna kog razloga ovdje forsiraju. PR-mobitel.. određuju što ide.

 

-mogu prigovarati istim stvarima kao i ti.. (i prigovaram), jeam li zato win-fun ili što?

-netko je spominjao install (za više računala, firme..) pa napraviš što želiš, svoju distru, složiš, oobeaš i imaš svoj install (po appsima koje koristiš ostalo znaš..) koji će imati isključivo ono što sam podesiš, meni, programfiles-path ili instalirane appse .. jednako kao linux distra i može se, dism. No to ima smisla samo za firme kad se koristi na većem broju računala, ne na pojedinom-kućnom, kao što je i podaševanje servera-gpo i sl. za velike, ne pojedinačne. No i takav win 10 radi, odlično u većini slučajeva. Obično je problem kad nešto nije ok, hw-kvar ili (ne)znanje juzera i to u pravilu ne poečtnika nego onog koji nešto malo-nedovoljno zna i čačka.. ili povremeni bug kao s dokumentima, ubijanjem boota-usbdevice i sl.. jer kranje nepotrebno forsiraju ciklus i kad nisu spremni, kao što jajavljuju najsporednije fičere kao notepad.. a ako misliš da je linux bolji.. Canonical-ubuntu, ista stvar, isti fičeri i ciklusi s identičnim kašnjenjem kad se desi melt&spectre.. što potvrđuje da su isti, rade na istoj platformi i imaju iste probleme, dok je mint samo fork forka iste stvari, ali ne iritira kao MS pa je ok. Plošlil fičer pred izlazak ubuntu 19, novi set ikona.. oooo-yeah.. gimmi some more. Besmislice umjesto da nam daju OS i da što manje čačkaju ono što radi.

Znam dobro što mogu brisati, a što ne ali poanta je da Windows installer (po meni je to dio Windowsa) ne zna deinstalirati aplikaciju ako nema original instalaciju. I ok, u pravi si da je to u svim verzijama Windowsa, ne samo 10-ka, ali količine smeća koje ostaju su sve veće i veće. Na macOS-u sve instalirane aplikacije mogu maknuti kad god poželim, a ovo što sam opisao je "broken by design" u Windowsima, a svaka nova verzija installera je sve gora. Ako provoditi vrijeme u Exploreru i brisati ručno datoteke na odabranim mjestima znači biti napredni korisnik ne želim biti "napredan".

Kalkulator spominjem jer je oduvijek dio Windowsa i onaj stari dobri calc su zamijenili ružnim i napuhnutim UWP kalkulatorom. Isto tako su maknuli Windows Photo Viewer koji kao "napredni korisnik" možeš natjerati da ti radi na 10-ki, no sa svakim novim updateom ti ga maknu kao default aplikaciju, a za sve ostale koje im ne odgovaraju te uporno nakon updatea pitaju da li želiš promjeniti. Koma.

I sve što pričaš kužim, potrebno se prilagoditi, jada, jada, jada, ... no ako već kupiš Windowse za nemalu cijenu onda potrošiti pola dana vemena da postaviš stvari na mjesto kako je trebalo biti u startu je suvišno. I možda misliš da takve postavke većini odgovaraju - ne, samo nisu svjesni da im ne odgovaraju :-)

 

Nažalost, osuđen sam na to da moram koristiti i Windowse tako da mi jedino preostaje "njurgati", no ne mogu se složiti sa glorificiranjem 10-ke jer ima puno iritantnih stvari. Ne kažem da se Windows 10 loš OS, ima i dobrih stvari, ali da mi diže tlak - diže mi. I dovoljno dobro poznajem Mint i Ubuntu i macOS te ne tvrdim da su savršeni, ali većine nema ovakvih gluposti za koje misliš da je netko tamo stavio jer misli da si glup i testira tvoj prag tolerancije.

Antiseptik čet 18.7.2019 21:19

Ponekad se zapitam na kojem OS-u rade u MalomMekanom? Jer, naime, nevjerojatno mi zvuče neke greške koje se opetovano vuku iz verzije u verziju (počele na 7-ici).

A to da se desktop verzija sve više ulaguje mobilnim/tablet korisnicima je notorna glupost (i činjenica).

Zechina čet 18.7.2019 21:44
Posmatrač kaže...
Friday kaže...
.....

 

Upises "control" u start meniju i Control Panel je prva stvar koja ti se pojavi. Nije bas zakopano

 Nema ikonu na desktopu po defaultu ;)

Jakovp kaže...
....

 Ma samo upišeš cp i to je to, i onda lijepo pin to start :)

 Da bi ustedio 4 ritiska na tasturu imaces 2 ;) I to jednom mjesecno ako i toliko....

 

Ma upravo to.

Sa Win 8 se pametovalo za start menu "pa samo stisneš win tipku na kb"; sa win10 "samo utipkaš cp" i "samo pinaš"... s time što su još sa Win8 ljude navlačili da je to ionako prijelazno riješenje jer će "svi imati touch screen monitore" (kao što valjda danas svi koriste Paint 3D i  HoloLens ).

 

Primjetite razliku: nije da ti možeš doći do toga preko tipkanja, već moraš doći do toga tipkanjem.

 

Ono što želim kazati jest da je GUI nekonzistentan; nekada se ali za sve forsirao miš umjesto kb i to me iritiralo. No danas si "naprednom jednostavnošću" prisiljen koristiti i miš i tastaturu, ali ne proizvoljno već kako u tom trenutku moraš. Plus, dio GUIja je, kako je već ihush naveo, namijenjen za mobitele - touch screen. Pa malo flat apps malo transparency - odn. nekonzistentnost metro / UWP / "classic" apps... itd.

Ništa od tog nije strašno, ali realno - to baš i nisu prednosti (u odnosu na npr Win7) već suprotno od tog.

 

Možda sam ja previše old skul, ali želim mogućnost da sve odradim samo mišem, ili samo tastaturom - po želji.
Dok mi to nije bilo omogućeno, nisam želio preći na Linux, odnosno, paradoksalno - to je sad bio jedan od uvjeta zbog kojih sam prešao na Linux - ne želim koristiti tipkovnicu ako ne moram - ne zato da lijevom rukom čačkam nos već želim lijevu ruku slobodnu. Naravno da je tu alt+tab, ctrl+x/y ctrl+f4 itd uvijek u upotrebi, ali - i dan danas mi smeta ta Win tipka (pa još dodatna win menu!); na Linuxu defaultno te tipke imaju identičnu funkciju kao i na Winsima (i nikad ih ne upotrebljavam) i lako ih je rekonfigurirati, ali poanta je da mi fali veći ctrl i veći alt. jbg.

 

I ovo, što potpisujem:

southy kaže...

Start menu na Mint Linux Cinnamon mi je daleko najpregledniji i ljepši.

 FTFY: Start menu na Mint Linux MATE mi je daleko najpregledniji i ljepši. 

 

 

@Friday:

 

lako je tebi kao pro mehaničaru ;) priuštiti si veliki ssd + još koji za back-up; nama običnim smrtnicima je to nezanemariva investicija, a cijena raste eksponencijalno s kapacitetom.

Što se pak tiče onog najvrijednijeg - podataka - jbg, čak i ssd se "haba" pa mnogima nije svejedno koliko i zašto Winsi roštaju po istom (a znaš da je nepotrebno i neželjeno).

 

Rečeno je tu dosta kritike i branjenja Win10 pa nemam što dodati i oduzeti, argumenti vam uglavnom stoje.

 

Kakati protiv Win10 je besmisleno poput lajanja na mjesec: tu su, nisu loši; neke stvari iritiraju, nepotrebne su i ... nepotrebno nespretne (da ne kažem gadniju riječ).

I ne samo da su tu već će tu i ostati, kao standard za desktop računala (i još podosta).
Kome neizdrživo smeta, ima Win7, Mac ili Linux (priznajem da sam praktički i ja u tom košu).  

Zechina čet 18.7.2019 21:47
Antiseptik kaže...
Ponekad se zapitam na kojem OS-u rade u MalomMekanom? Jer, naime, nevjerojatno mi zvuče neke greške koje se opetovano vuku iz verzije u verziju (počele na 7-ici).

A to da se desktop verzija sve više ulaguje mobilnim/tablet korisnicima je notorna glupost (i činjenica).

 

Hehehe, Metro GUI ili kak se to već sad zove je skroz dizajniran na Macu. To je bio veliki blam kad je procurilo.

ihush pet 19.7.2019 09:03
Zechina kaže...
--
Kome neizdrživo smeta, ima Win7, Mac ili Linux (priznajem da sam praktički i ja u tom košu).  

 - osim što nema win7... tj tema-naslov, jer ga MS ubija, jer će maksimalno otežati-onemogućiti install na nova računala (mada je x86 platforoma pa mora raditi sve što je x86 kompatibilno..). To nitko drugi ne radi, tj ne trudi se oko eliminacije-onemogućavanja starijeg osa, xp-w7, kao što to radi MS (jer realno, to im je jedina konkurencija u DE). Da samo ugase support, to bi bilo super (ni to čak nije istina, support postoji ako plaćaš, xp-w7).

- ni to nije problem, ako će biti samo stvar izbora, tj ako sve radi, ono što trebaš, tad konzistentnost menija ili klikanje-tipkanje nekako preživimo, no što ako/kad nešto neće radiiti jer tako odluči ms a imaš samo w10 tj nemaš nikakav izbor nakon tog. Gase kompatibilnost, gase osnovnu polugu kojom su postali the-MS/M$.

- to što mi je žao win7 ne znači da je w10 loš, tj još je ''jači'' (jer ms ne želi dodati w7 ono što je dodao u w10..). To čak ne znači da je neki os dobar-loš, svi su isti, rade, svi su samo soft, ostalo su navike, njurganje i novac. Tužno je kad neki koji može raditi, ubiju just in case, jer ne žele više XP sindrom...

Festus pet 19.7.2019 11:47
Friday kaže...

 

Ajde mi molim te objasni sta je to tako iritantno na desetki? Koristim home, pro i pro for workstation verzije. Nigdje nisam nista micao, nigdje mi nista ne smeta. Instaliram programe koji mi trebaju za posao i zjebanciju i to je to. Imam na disku fajlove koji mi trebaju i eventualno podesim VPN za posao. Ne mozes raditi na windowsima dok ih ne "ocerupas" ili ne mozes igrati ili sta? Evo, molim te da mi objasnis sto si to tocno morao micati/gasiti a da se zbog toga nikako nije moglo raditi na stroju?

 Slušaj, neman se vremena ni volje previše gnjavit s tobom kad vidin kakve jalove komentare iznosiš, tvrdoglav si. To šta imaš niže standarde je u redu, no meni nije do ispravljanja krivih drina. Opaske koje ti je southy iznio su na mjestu, iako skromne, ima toga još. Reć ću samo da san kućni korisnik, a drago mi je između ostalog i povremeno zaigrat kakav single player naslov na kvalitetnim postavkama, bez lagga, takozvanog stuttera i čega sve ne. Još više od aspekta performansa cijenim jednostavnost, praktičnost, preglednost, potpunu kontrolu, red na svim razinama. Ukratko, kod mene nema nadogradnji sustava i programa, niti obavijesti o istima. Vodim se onom dobrom starom, ne mijenjaj nešto ako radi dovoljno dobro za tebe. Ako poželim promjenu (vrlo vjerojatno ne), lagano obrnem proces vezan uz istu i eto ga na.

Friday pet 19.7.2019 12:44
Festus kaže...
Friday kaže...

 

Ajde mi molim te objasni sta je to tako iritantno na desetki? Koristim home, pro i pro for workstation verzije. Nigdje nisam nista micao, nigdje mi nista ne smeta. Instaliram programe koji mi trebaju za posao i zjebanciju i to je to. Imam na disku fajlove koji mi trebaju i eventualno podesim VPN za posao. Ne mozes raditi na windowsima dok ih ne "ocerupas" ili ne mozes igrati ili sta? Evo, molim te da mi objasnis sto si to tocno morao micati/gasiti a da se zbog toga nikako nije moglo raditi na stroju?

 Slušaj, neman se vremena ni volje previše gnjavit s tobom kad vidin kakve jalove komentare iznosiš, tvrdoglav si. To šta imaš niže standarde je u redu, no meni nije do ispravljanja krivih drina. Opaske koje ti je southy iznio su na mjestu, iako skromne, ima toga još. Reć ću samo da san kućni korisnik, a drago mi je između ostalog i povremeno zaigrat kakav single player naslov na kvalitetnim postavkama, bez lagga, takozvanog stuttera i čega sve ne. Još više od aspekta performansa cijenim jednostavnost, praktičnost, preglednost, potpunu kontrolu, red na svim razinama. Ukratko, kod mene nema nadogradnji sustava i programa, niti obavijesti o istima. Vodim se onom dobrom starom, ne mijenjaj nešto ako radi dovoljno dobro za tebe. Ako poželim promjenu (vrlo vjerojatno ne), lagano obrnem proces vezan uz istu i eto ga na.

 

Jalove komentare iznosim? Pa ti si neka opaka manga kako se meni cini. Ja na svojim strojevima i igram i bavim se developmentom i bas nikakvih problema nemam. A ako ti candy crush ikona negdje u start meniju smeta onda mozda da razmislis da se povuces negdje na neko osamljeno mjesto bez racunala i tih stvari koje ti zagorcavaju zivot?Jesi gledao kako da maknes Paint i Notepad ako ih ne koristis? Mislim, samo zauzimaju "resurse".

Mozda nekome smetaju out of the box aplikacije koje stizu na raspbianu? I to, pazi - na OS-u koji se isporucuje na 16 gb SD kartici a oni moroni jos idu tamo ugurati neke dev alate i sta ja znam sta. Pa starno su magarci. A ti samo hoces OS nad kojim imas apsolutnu kontrolu...

 

LOLcina, kakvih tipova ovdje ima. Pazi, ne moze raditi na stroju ako ne makne sve sto mu ne treba. Pahuljice par excellence

ihush pet 19.7.2019 14:25
Festus kaže...
...

...

Reć ću samo da san kućni korisnik, a drago mi je između ostalog i povremeno zaigrat kakav single player naslov na kvalitetnim postavkama, bez lagga, takozvanog stuttera i čega sve ne. Još više od aspekta performansa cijenim jednostavnost, praktičnost, preglednost, potpunu kontrolu, red na svim razinama. Ukratko, kod mene nema nadogradnji sustava i programa, niti obavijesti o istima. Vodim se onom dobrom starom, ne mijenjaj nešto ako radi dovoljno dobro za tebe. Ako poželim promjenu (vrlo vjerojatno ne), lagano obrnem proces vezan uz istu i eto ga na.

- koji os korisitiš? W7? -vidi naslov.

- nemaš nadogradnji, imaš kontrolu.. koji OS? Ako ne koristiš w10, kako možeš znati kakav je?

-btw, to što nešto radi i tad ne treba mijenjati/popravljati je zgodna poslovica, no o tome ne odlučuje korisnik, nego vlansik tj MS i interesi. Imaš izbor? Kul.

ihush sub 20.7.2019 12:59
Festus kaže...

Windows 10, zbog tada novog stroja. Sad mi je svejedno, no tada sam htio ostat na 7, ali nije bilo moguće.

 -i nemaš nadogradnje? .. tad ili nisi normalan juzer, normalne verzije home/pro i licence nego neke ltsb ili tweakanje.. A tad opet smisao posta mi nije jasan, tj w7 mirovina .. osim tvoje želje koju nisi mogao ostvariti (koristiti w7 na novom računalu), pa i da jesi, opet bi uskoro morao na w10.. drugi dio, kao pišeš o konzistentnosti, jednostavnosti.. dojam da se to odnosi na w7, ne na w10.. a ipak koristiš w10 pa je to opet pitanje, što si time mislio :)) - i slažem se.. i ja bi često birao w7 da imam pravi izbor ili neki desetii os, xp, linux, osx.. no realno nema izbora, ali ne može se reći da je zato w10 loš ili da je nešto prisila (osim nepostojanja opcija npr update kao na w7.. nego je to od w8 uvjet kojeg moraš zadovoljiti i pristao si na to instalalcijom kao na sve ostale uvjete neke apps/igre..).

-normalni korisnici koriste normalne verzije.. izuzetci su izuzetci i na njih ne primjenjujemo pravilo kao za većinu. Teme su ipak generičke i odnose se na većinu.. ne na mene-tebe ili pojedine želje i potrebe.

 

-ms određuje kako će nešto u njegovom softu raditi, mi prihvaćamo i prolagodimo se ili prolagodimo soft.. ili koristimo neko treće rješenje. Pri tome nije problem os, nego ms-odluka-prisila.. neizbor kao što nisi mogao w7.. (ali može se i to... jer ipak je to ista x86 platforma, no već 'sutra' bez supporta OEMa ne možeš ništa i nema smisla ako ne postoji konkretan razlog inatiti se.).

 

-preporuka svima, koji su još na w7, iskoristite dok se još može upgrade na w10.. samo da se ID aktivira, tad imate w10 licencu i ako zatrebate možete na postojeći pc kad poželite instalirati w10.. ili koristite što želite, dok možete.. no za nekoliko mjeseci će to biti ograničeno (ne)upotrebljivo, tj ovisi što se radi na računalu, internet-polsovno-igre.. ili izuzetak koji s tim nema veze.

Festus ned 21.7.2019 10:44

Koristim čisto preuzetu Pro v1703. verziju, build 15063.909. Ne želim se ponavljat, čitaj pažljivije. Kažem da mi je sad svejedno želim li koristit 7 ili 10, s obzirom na to da sam dovoljno dobro upoznat sa 10 kako bih je bio u mogućnosti podesit po svom stilu te održavat. Tvorničke postavke? Ne, hvala, kupim na placu bolji sustav od toga. Nadalje, ovdje raspravljamo objektivno o tome koji je od navedenih sustava bolji izbor za kućne korisnike, pa time uzimamo u obzir i manjinu, odnosno izuzetke. Kažeš da MS postavlja pravila i odlučuje o svemu, pa tada nije problem u OS-u? To nema nikakvog smisla. Jugoslavija je proizvela Yugo takvim kakav je, pa nije problem u automobilu nego u državi? Tko god je osmislio princip demokracije, problem je ta osoba, a ne nepostojeća provedba iste? 

ihush ned 21.7.2019 11:55

- a problem je bio u automobilu ili u državi? Zašto usa ima mustang, italija ferrari, njemačka mercedes, češka škodu.. tj kriv je auto ili onaj tko ga napravi?

- pogrešna usporedba, kao auto koji može ići, dobar, kvalitetan, ali ako je ograničenje na cesti 50 tad je to ograničenje, ako je gužva-stoji i tad to nije krivica auta nego pormeta, kao što može bit loš vozač, loše gorivo itd. a rezultat je opet 'isti', auto vozi od točke a do točke b ili ne vozi iz bilo kojeg razloga. Razlog auto ili OS? Dobar-loš? OS je super, sve oko njega više problema nego koristi korisniku ali u interesu MSa.. (nova vijest, omaklo im se.. povećali profit 50%, preko plana.. zarade više nego manja država.. i onda opet pitanje, tko je kriv, yugić?..).

- 1703 je već odavno trebao biti na 1809-1903.. dakle, korsitiš 'ručno štelanje'.. i to je ok, za tebe, po ostatku se opet ne vidi neki problem, pa je upitno čemu prigovaraš, OSu ili opcijama-postavkama? Updateu kojeg onemogućiš ili u čemu je problem, što je to loše u w10 .. mada je i meni w7 recimo draži, no opet, naslov-tema je odgovor.

 

edit: lifecycle.. support, 1703 je mrtav od prošlle jeseni (uobičajeni ciklusi i tri aktualne verzije-builda, win-mso..). Normalan korisnik nema više opciju-izbor, osim koristiti w10 ili ne.

.. no ono što se u tvojih par postova provlači, neki prigovor win10... ništa konkretnog ne navodiš, ne updateaš, ali ni neki konkretan problem nemaš.. a win10 je loš? Malo neobično. :)

Festus pon 22.7.2019 10:31

Poanta je u tome da je problem uvijek u tvorcu i u proizvodu, ako je isti prisutan, ali nikad nije problem isključivo u tvorcu proizvoda, a ne i u samom proizvodu, kao šta ti tvrdiš kod MS-OS. Sad si obrnio ploču pa kažeš da je OS zapravo dobar, ali samo za MS, a ne i korisnike. Ma nemoj, nije li to očito i ptici na grani? Nadalje, problemi/nedostaci/poteškoće W10 su danas već savršeno poznate, ima ih kao planktona u oceanu, a stalno se pojavljuju i nove. Ako se ne varam, nedavno su čak i sami tvorci izjavili da je OS smeće.

Mr.ddevil pon 22.7.2019 12:59
Festus kaže...

Poanta je u tome da je problem uvijek u tvorcu i u proizvodu, ako je isti prisutan, ali nikad nije problem isključivo u tvorcu proizvoda, a ne i u samom proizvodu, kao šta ti tvrdiš kod MS-OS. Sad si obrnio ploču pa kažeš da je OS zapravo dobar, ali samo za MS, a ne i korisnike. Ma nemoj, nije li to očito i ptici na grani? Nadalje, problemi/nedostaci/poteškoće W10 su danas već savršeno poznate, ima ih kao planktona u oceanu, a stalno se pojavljuju i nove. Ako se ne varam, nedavno su čak i sami tvorci izjavili da je OS smeće.

 Odlična usporedba, planktona u oceanu polako nestaje, baš kao što nestaje tih problema/nedostataka/poteškoća u win 10 operativnom sustavu

ihush pon 22.7.2019 14:35
Festus kaže...

..., kao šta ti tvrdiš kod MS-OS. Sad si obrnio ploču pa kažeš da je OS zapravo dobar, ali samo za MS, a ne i korisnike. Ma nemoj, nije li to očito i ptici na grani? ..

 -nikad (ili pronađi neki takav post..) ne kažem ni za jedan OS da je loš .. osim reactos. :)

-svaki os je savršen, radi.

-ima li problema? ima.. a što je problem? OS? -ne nije os, os je odličan, problem stvara MS forsiranjem idiotarija, glupim menijima, ubijanjem-dodavanjem-izmjenom opcija ili pacerske greške kad pogube dokumente zbog hardkodiranog patha hardlinka.. no os je odličan, strašan.. a još strašnije je što je i w7 skoro jednak, no uskoro mrtav jednostavno odlukom vlasnika tj vidi naslov.

-odnosno, jel npr win7 loš? -ali umire...

-a što je očito ptici, nije tebi? tj kako to tebi win,, bilo koji, xp-7-10 nije dobar? Gukni već jednom, osim što se recimo slažemo svi s onim postom gdje soutth...nešto nabraja. npr svima smeta (dio requirementsa) obavezna nadogradnja i ja sam protiv tog modela, više štete nego korsiti.. no za većinu juzera i generičko pravilo je to ok, pa i 'ispravak' manje štete nego koristi, ali ne volim prisilu, nema izbora. Od početka modern-metro UI je stvar njurganja juzera, ui za mobitel, ne za desktop pc.. i to je ono što ms radi, siluje na suho istovremeno pljujući u facu onima zbog kojih je to što je.. tj dominatni de os, dok se kurvanje u mobilnim vodama nije baš pokazalo kao uspjeh, no i tamo zarađuje strašno (već milijarda juezera mso365..) tj andorid, linux, ms-a više boli kiki za win ili de.. i to se osjeti u 'odnosu' (jednostranom). .. njurgam, manje-više o istim stvarima, mada ćeš me doživiti kao funboya ili neko MS PRovca.. no ti prigovaraš OSu, ja MSu. OS nije čudotvoran ne liječi, nema ta nadnaravna svojstva.. nego je to samo soft a o volji vlansika ovisi kakav će biti. .. možda se čak i slažemo, osim u tome tko je kriv za što ili što je OS, što nije, što je bios-driver-oem, što je hw, što je sw .. i tko tu koga .. khm dok mu piša po vratu (američanska uzrečica..)..

 

-npr win2go.. fičer koji je zvjerski, ali ga ms skriva, otežava.. mada već odavno to može, ubodeš disk-stik-nešto i upališ normalan win.. a samo o hw-u ovisiš što može, no ms to ne želi za sad običnim juzerima olakšati, linux.. odavno live ili persistent ali nije zanimljiv kao win.. isti su, može svaki os-soft što god želiš (napraviš).. ali vlansik nešto onemogući-oteža.. i nije tad to dobar-loš os, nego je upravo tako napravljen, namjerno.. nije čak ni bug-greška nego interes (dok jednog dana ne postane đabe.. soft, ali će tad ići naplata usluge, tad će win2go raditi, do tad teže..) .. i tako je s bezbrojnim drugim fičerima, ograničenjima ili nepotrebnim kompliciranjem zbog MSovog roadmapa i zarade. Ne zbog (ne)mogućnosti OSa ili softa generički.

Festus uto 23.7.2019 10:13
ihush kaže...

-ima li problema? ima.. a što je problem? OS? -ne nije os, os je odličan, problem stvara MS forsiranjem idiotarija, glupim menijima, ubijanjem-dodavanjem-izmjenom opcija ili pacerske greške kad pogube dokumente zbog hardkodiranog patha hardlinka.. no os je odličan, strašan.. a još strašnije je što je i w7 skoro jednak, no uskoro mrtav jednostavno odlukom vlasnika tj vidi naslov.

 

...no ti prigovaraš OSu, ja MSu. OS nije čudotvoran ne liječi, nema ta nadnaravna svojstva.. nego je to samo soft a o volji vlansika ovisi kakav će biti. 

 

 Radi se upravo o tome. Mene kao krajnjeg korisnika ne zanima čija je krivica za ono šta je loše ili nedovoljno dobro, niti me zanimaju razlozi toga, već samo krajnji proizvod. Sad kad smo to zaključili, možemo zaključit i rezultat ove rasprave jednostavnom primjedbom: sustavom se provlače mnogi problemi koji štete krajnjim korisnicima u većoj ili manjoj mjeri. Time rečeno, isti je nedovoljno kvalitetan, ostavljajući tako mnogo mjesta za napredak. Finito.

Ivan(4) uto 23.7.2019 10:56

Firma napravi četvrtasti čelični dildo.

Bilo ko od nas: taj dildo je s*anje, prava sprava za mučenje.

ihush: Ne, nije dildo problem, dildo je odličan, hirurški čelik, savršeno glatka obrada, ma umetničko delo! Problem stvara proizvođač idiotarijama, kockastim dizajnom preuzetim sa Windows Phonea... <rant na tri ekrana>

southy uto 23.7.2019 17:02

Možda sam urekao, no evo mi prilike da nakon što sam isprobao na svojoj koži dodam još jednu iritantnu stvar:

- nema više startup opcije da sa funkcijskim tipkama uđeš u safe mode ili neki "napredniji" način ulaska nego imaš nekoliko opcija, a ako ti boot ne prolazi (a ne prolazi nakon updatea na 1903!) jedini način je da ga prisilno gasiš 3 puta da pametni Windowsi shvate da želiš startup repair ili kako se već zove. Trebam li navoditi dalje detalje oko toga? Pa tako debilnu opciju nisam vidio nigdje!

Jakovp uto 23.7.2019 21:48
southy kaže...

Možda sam urekao, no evo mi prilike da nakon što sam isprobao na svojoj koži dodam još jednu iritantnu stvar:

- nema više startup opcije da sa funkcijskim tipkama uđeš u safe mode ili neki "napredniji" način ulaska nego imaš nekoliko opcija, a ako ti boot ne prolazi (a ne prolazi nakon updatea na 1903!) jedini način je da ga prisilno gasiš 3 puta da pametni Windowsi shvate da želiš startup repair ili kako se već zove. Trebam li navoditi dalje detalje oko toga? Pa tako debilnu opciju nisam vidio nigdje!

 

Nije problem u windowsima nego u tvom neznanju, kao i uvijek.

 

Za ući u safe mod treba držati shift i onda stisnuti restart. Tako se dobije ne samo safe mod opcija, nego još mnogo drugih korisnih opcija, i puno elegantnije nego stiskanje F8 (što je u nekim situacijama poput virtualnih mašina skoro nemoguće potrefiti trenutak).

ihush uto 23.7.2019 21:57
Jakovp kaže...
southy kaže...

Možda sam urekao, no evo mi prilike da nakon što sam isprobao na svojoj koži dodam još jednu iritantnu stvar:

- nema više startup opcije da sa funkcijskim tipkama uđeš u safe mode ili neki "napredniji" način ulaska nego imaš nekoliko opcija, a ako ti boot ne prolazi (a ne prolazi nakon updatea na 1903!) jedini način je da ga prisilno gasiš 3 puta da pametni Windowsi shvate da želiš startup repair ili kako se već zove. Trebam li navoditi dalje detalje oko toga? Pa tako debilnu opciju nisam vidio nigdje!

 

Nije problem u windowsima nego u tvom neznanju, kao i uvijek.

 

Za ući u safe mod treba držati shift i onda stisnuti restart. Tako se dobije ne samo safe mod opcija, nego još mnogo drugih korisnih opcija, i puno elegantnije nego stiskanje F8 (što je u nekim situacijama poput virtualnih mašina skoro nemoguće potrefiti trenutak).

 -da.. (+fastboot i ssd.. su razlozi).

.. ali southly ne može u win (bootati..) da bi držao shift i restartao.. tj tad se umjesto višekratnog restarta i mogućeš autorepaira ubaci install-boot medij i obavi potrebno (napredni juzer ili početnik pa tako i ovise mogućnosti nekog popravka).

southy uto 23.7.2019 22:45

Prvo pročitaj post pa onda pametuj: mašina kad prodje boot se smrzava i mozes stiskati sto želiš ali ne registrira. Jedino je mozes fizički na silu resetirati. Sto bi ih ubilo da su ostavili te funkcijske tipke? Tko ih je koristio nastavio bi i dalje, kome je prekomplicirano ne bi. Jedino onda pametnjakovici ko ti ne bi imali o čemu pametovati.