MasterOfDisaster sub 10.8.2019 21:55

Huawei se treba ozbiljno bacit na posao razvit svoj OS i lansirat ga sa novom serijom, te se odvojit od američkog sranja i prijetnji. Ako bude iole dobar prvi ću ga odabrat, ovakva sranja koja SAD radi su odvratna i vrijedna prezira. Neće mi jedan SAD određivat koji mob mogu kupit, a koji ne mogu, to mi ne treba branit moja zemlja, a kamo li jedan SAD jer mu se digo na krivu stranu i jer im se ne klanjaju kao vijerni sluge, sad bi svi trebali biti taoci Trumpa. Kuda ovaj svijet ide (kao i do sada).

Igor150 sub 10.8.2019 22:46

Puno više Ameri ovise o Kini nego Kina o Americi.Kina je najveći dioničar Amerima,najviše minerala posjeduju na svijetu i izvoze za Ameriku.O proizvodnji američkih proizvoda u Kini da nespominjem. Amer će po Huawei-u,al će Kina sa svime blokirat sve Americi pazi. ... Samo da zabrane izvoz minerala što ovi koriste od vojske pa do medicine,Amerika od baj baj.

Zechina ned 11.8.2019 05:55

Stvar je kompleksna, točnije kompleksno glupa i primitivna.

Nekakav najkraći sažetak ukupne US politike (vladajuće administracije) bi bio: "Jbg, odlazimo u krasan klinac, ali ćemo povući čitav svijet u nevolju kako bi bar donekle ranili Kinu. A možda Kinezi ipak popuste, jer valjda pametniji popušta."

U stvari, ima još i gluplja "kalkulacija" ove chicken odnosno "who blinks first" igre: "Kina je prezadužena skoro kao i mi, ali ako (ako???) dođe do globalne recesije, oni ne mogu štampati dolare, a mi možemo". Ili: "recesija će više štetiti Kini jer oni više izvoze (bolje posluju od nas)".

I inače je Trump zagovornik apsolutnog (odn nerealnog) smanjenja kamata (FED), "zbog konkurentnosti", dapače sad vrši pritisak da se umjetno (???) spusti "cijena" (tečaj) dolara.

Drugim riječima, prekomjerna inflacija je nešto što Trump & jolly fellowship smatra pozitivnim. Valjda jedino što je white supremacist Trump  naučio/zapamtio na Wartonu je "trik" kojim je Hitler kontroliranom hiperinflacijom otplatio njemački dug (reparaciju) 1. svjetskog rata. Ne vidim drugog objašnjenja. Koliko je ta "tehnologija" iz prošlog tisućljeća primjenjiva danas apsurdno je uopće razmatrati. 

 

Nije samo to što je Trump ... nesposoban ... za dužnost koju obavlja (ovo je najpristojniji termin kojeeg sam se sjetio), već i što se okružio  - a jbg - reći ću - poludegenericima.

 

Navest ću samo par primjera (knjiga bi se dala napisati o glupanima i glupostima - u stvari već su i napisane - npr "Fire and Fury"):

Larry Kudlow je na kraju jedva priznao da su lagali da će "carine na kineske proizvode plaćati Kinezi, a ne Amerikanci" :D - teza koje bi se čak i adeze Šuker (i naša ekonomska elita koja ne zna računati pdv) sramio tvrditi javno, kamo li ustrajati na provedbi (Šuker se inače hvalio time npr što nam je svojedobno porast zaduživanja opao unatoč tome što je i zaduživanje i dalje prekomjerno raslo, ili npr time što se negdje uopće opet uspio zadužiti - "ali ne pitaj za kamate").

Ali unatoč priznanju o glupostima/lažima, Kudlow nastavlja sa: "ali Kina će posljedično kad tad toliko popušiti da (ser-kenj)". Ne spominjući posljedičnih preko 30 milijardi dolara bespovratne pomoći u cca 2 godine, koje su, samo do sada, farmerima morali dati (zbog recipročnih kineskih carina/zabrana). Prije recesije, i prije novih, aktualnih kineskih protu-mjera kojima se kompletno zamrzava uvoz agrikulture iz USA.
Kudlow je, inače, - bez ironije - jedan od sposobnijih u toj ekipi:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_economic_advisors_to_Donald_Trump

 

Drugi primjer: Trump je zadnjim sumanutim carinama, osim rušenja burzi, izazvao i drastičan pad Yuana. I time napravio suprotno od onog što je Kini uvjetovao: da podigne tečaj Yuana kako bi bili manje konkurentni - odn. USA više konkurentna! I onda vrhunac gluposti: Trump sad naređuje rizničarima da optuže Kinu za umjetnu devalvaciju tečaja! Makar ga je Kina, jasno vidljivo i dokazivo, dizala a ne spuštala.

I onda Mnuchin tuži Kinu MMFu za "unfair competitive advantage in international trade"! 

Pojednostavljeno: Trump je tužio Kinu MMFu zato što je vlastitom protekcionističkom politikom sebe šutnuo u dupe.

 

Kog zanima dalje evo i na rvackom:

https://www.telegram.hr/price/nizom-beskonacno-glupih-poteza-oko-kine-trump-sebi-smjesta-poraz-na-izborima-a-ostatku-svijeta-dugu-i-mracnu-recesiju/

 

O ostatku ekipe jalovo je trošiti riječi: nesposobni huškać Pompeo kojeg su npr kao medijatora upravo otkantali i Japan i J. Koreja (bliski američki saveznici) i intenziviraju svoj interni carinski "mini" rat; suludi Bolton koji kad već nije uspio izazvati rat sa Sj. Korejom i Venezuelom, opsesivno ustraje na ratu sa Iranom; Trumpov nesposobni zet Jared i njegov Monty Python plan za riješenje bliskoistočne krize...

 

---

Jedino što će dobro proizaći iz ove priče jest da će se ubrzati nekakva preraspodjela moći, odnosno ukinuti bar dio "monopola/patenata na glupost". Svijet neće plakati što će USA vjerojatno tehnološki zaostajati za "fuj huawei" 5G riješenjima; što će američki farmeri i dalje spaljivati soju koju ne mogu prodati; što će se dio tehnološke proizvodnje iz Kine diverzificirati u Vietnam, indiju, Meksiko; što će Kina (i ne samo Kina) dodatno razviti domaću (a za nas jeftiniju) sofisticiranu tehnologiju itd.

 

Nepoznanica je samo hoće li Trumpova administracija stići ostvariti obećanje o proširenju carina na EU proizvode*; koliko znam, EU prati situaciju i spremna je na Trump/post-Trump kaos (> lista protumjera).

*Samo da podijelim primjer o kojem se ingenioznom planu radi: Trump inzistira da se francuska vina dodatno ocarine, jer su američka bolja: argumentirao je to time da on nikad nije pio vino pa ne zna kvalitetu vina, ali su američke boce ljepše.

'I like the way they look': Teetotaler Trump prefers US wine to French

Trump's threat to tax French wines labelled 'completely moronic' (< ne kažem ja već francuski ministar poljoprivrede!)

 

Vrlo je vjerojatno da će, posljedično, Kina i EU intenzivirati svoju trgovačku suradnju (koja će po prirodi stvari uključivati Huawei), unatoč Trumpovim vlažnim "America First" željama. U krajnjoj liniji, ovakvim dijelovanjem Trump ne može usporiti već samo ubrzati "Belt and Road" inicijativu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Belt_and_Road_Initiative#Europe

 

 

 

 

 

dustydaman čet 15.8.2019 13:24
HCMAA kaže...
Dan kad se iPhone bude proizvodio isključivo u USA....cijena...sitnica....9999.99$ za iPhone....make Amerika great again

 dok Amer pucne prstima ide proizvodnja k nama, minimalac zagarantiran, vlada se naprči zadovoljna zbog ''investicija'' i svi sretni. Možda i kakve popuste dobijemo za vjernost gazdi sa zapada na mega uber cool proizvode iz applea, nije mala stvar 

Posmatrač čet 15.8.2019 15:56
MasterOfDisaster kaže...

Huawei se treba ozbiljno bacit na posao razvit svoj OS i lansirat ga sa novom serijom, te se odvojit od američkog sranja i prijetnji. Ako bude iole dobar prvi ću ga odabrat, ovakva sranja koja SAD radi su odvratna i vrijedna prezira. Neće mi jedan SAD određivat koji mob mogu kupit, a koji ne mogu, to mi ne treba branit moja zemlja, a kamo li jedan SAD jer mu se digo na krivu stranu i jer im se ne klanjaju kao vijerni sluge, sad bi svi trebali biti taoci Trumpa. Kuda ovaj svijet ide (kao i do sada).

 Kako tebi konkretno bilo ko brani da kupis Huawei? Ja ga i dan danas mogu kupiti najnormalnije....

MasterOfDisaster pet 16.8.2019 10:52
Posmatrač kaže...
MasterOfDisaster kaže...

Huawei se treba ozbiljno bacit na posao razvit svoj OS i lansirat ga sa novom serijom, te se odvojit od američkog sranja i prijetnji. Ako bude iole dobar prvi ću ga odabrat, ovakva sranja koja SAD radi su odvratna i vrijedna prezira. Neće mi jedan SAD određivat koji mob mogu kupit, a koji ne mogu, to mi ne treba branit moja zemlja, a kamo li jedan SAD jer mu se digo na krivu stranu i jer im se ne klanjaju kao vijerni sluge, sad bi svi trebali biti taoci Trumpa. Kuda ovaj svijet ide (kao i do sada).

 Kako tebi konkretno bilo ko brani da kupis Huawei? Ja ga i dan danas mogu kupiti najnormalnije....

Krivo sam se izrazio, ali takvom politikom (SAD) uskraćuju buduće proizvode, tako što možda neće biti proizvedeni ili pušteni na naše tržište, ugrožava i sprečava slobodno tržište koji oni veličaju i potiču, ali kada se njih ugrožava onda ne vrijede pravila slobodnog tržišta, jer su oni iznad toga. Naravno da se Huawei uređaji mogu slobodno kupit i sam ga imam i imat ću ih u budućnosti, ali ameri sve rade da ih i mi ostali nemamo tj. bilo bi odlično kada bi Huawei prestao postojati barem što se njih tiče jer im sve ugožavaju.

Igor150 kaže...
Pa nemože ti nitko branit izbor... Nije riječ o preprodaji heroina.

Izbor nam ne mogu braniti, ali šta ako Huawei prestane biti izbor, tu nastaje problem, jer SAD pokušava na sve načine osakatiit Huawei, koji se jednostavno može povući na Azijsko tržište i njima je to dosta, a ja (a vjerujem i ostali) bi volio imati Huawei sa Europskom podrškom i software-om.