Obi Wan sri 25.3.2020 15:57

kad su ljudi stoka, neka ih prate. da su disciplinirani, nema potrebe. drugim rijecima, kada imamo izvanredne situacije, pratite. pracenje prestaje kad izvanredno stanje prestaje. postavlja se pitanja kako ce se ti podaci cuvati kasnije, hoce li se brisat, itd, itd. postoji puno prostora za manipulaciju.

HCMAA sri 25.3.2020 16:05
Obi Wan kaže...

kad su ljudi stoka, neka ih prate. da su disciplinirani, nema potrebe. drugim rijecima, kada imamo izvanredne situacije, pratite. pracenje prestaje kad izvanredno stanje prestaje. postavlja se pitanja kako ce se ti podaci cuvati kasnije, hoce li se brisat, itd, itd. postoji puno prostora za manipulaciju.

 

Također bi tribalo u USTAV uvesti da one POLITIČKE ELITE koje su krive jer institucije nisu radile svoj posao u NORMALNIM okolnostima koje su uzrokovale da u INZVAREDNIM okolnostima imamo velikih problema moraju odgovarati za KAZNENO DJELO

Antonic sri 25.3.2020 16:17

Ovo su apsolutne gluposti. Naravno da je istina da se ljudi ne pridrzavaju pravila. I naravno da su potrebne represivne mjere... Ali ono sta bi bilo puno vaznije i lakse puno se manje cuje: TESTIRAJTE LJUDE. Znam vec nekoliko ljudi koji bi trebali bit testirani iz razlicitih razloga, a nekima nije cak ni izrecena mjera samoizolacije. Sluzbe su u totalnom kaosu i nemaju pojma sta rade i to mogu rec iz prve ruke. Nakon dva dana na telefonu sa civilnom zastitom, MUPom itd mogu rec da su toliko zbunjeni i smeteni da je to strasno... Na prijedlog o testiranju samo govore "ajde, nije vam nista"

syncmaster245b sri 25.3.2020 16:24
Antonic kaže...

Ovo su apsolutne gluposti. Naravno da je istina da se ljudi ne pridrzavaju pravila. I naravno da su potrebne represivne mjere... Ali ono sta bi bilo puno vaznije i lakse puno se manje cuje: TESTIRAJTE LJUDE. Znam vec nekoliko ljudi koji bi trebali bit testirani iz razlicitih razloga, a nekima nije cak ni izrecena mjera samoizolacije. Sluzbe su u totalnom kaosu i nemaju pojma sta rade i to mogu rec iz prve ruke. Nakon dva dana na telefonu sa civilnom zastitom, MUPom itd mogu rec da su toliko zbunjeni i smeteni da je to strasno... Na prijedlog o testiranju samo govore "ajde, nije vam nista"

 Ne lupetaj.

 

Da se prvim prekrsiteljima izrekla momentalna mjera od 6 mjeseci zatvora + novcana kazna  (nakon isteka samoizolacije) ne bi bilo vise nikoga na cestama tko tamo ne bi smio biti.

 

Ali ovako sad imas 4 milijuna kolateralnih "zrtava" zbog 100tinjak kretena.

 

Jedva cekam aftermath ( tamo negdje pred kraj ljeta) pa da podvucemo crtu.

Vjerujte, biti ce pouno razjapljenih usta.

 

Obi Wan sri 25.3.2020 16:24

postoji i alternativa, bar u ovoj situaciji. kao sto rece kolega, testirajte ljude, ali onda kad nadete nekoga tko ima virus nemojte mu dozvolit da ide u samoizolaciju nego ga staviti vi sami u karantenu i tako ga nadgledajte. primjerice, napravit arenu zagreb kao veliki centar u kojemu ce biti ljudi u karanteni. ili spaladium arenu splitu, nebitno. naprosto se ne moze ljudima vjerovati na rijec.

Antonic sri 25.3.2020 16:32

Sta ja to lupetam?

 

Prvo, zadrzi neki level pristojnosti.

 

Drugo, dok se doslo do toga vec je niz ljudi doslo u kontakt sa zarazenima ili potencijalno zarazenima ne mozes stavit sve u samoizolaciju ili karantenu jer ne znas ko je sve u kontaktu.

 

I trece, ja nigdi nisam reka da se ne treba kaznjavat prekrsitelje. Dapace, slazem se s kaznama i to jos rigoroznijim, ali zelim rec da su a) drzavne sluzbe u rasulu i b) testiraju premalo ljudi sta mozes vidit usporedis li sta rade s uputama WHO, drugim drzavama i apelima nasih lijecnika za vise testova.

uuY sri 25.3.2020 16:36

Šta ste se uzvrtili?

Policija ionako vidi sve kontakte tel. broja bez naloga, provideri vide i čuvaju komplet komunikaciju godinu dana, Alphabet, Face i još par njih sve vrijeme prate i prisluškuju korisnike.

Kada te stvari netko spomene, onda idu reakcije tipa: "privatnost ionako ne postoji, šta me briga, nek gledaju..."

A sada, kada postoji stvarna potreba i kada se sve odvija javno, uz najavu i nadzor oporbe i javnosti, e sada mudriijaši vide scenarij 1984.

Uza sve što se događa, uz ograničenje osnovnih sloboda koje je već na snazi, sada je ovo neki problem?

Dajte, razmislite malo.

syncmaster245b sri 25.3.2020 16:40
Antonic kaže...

Sta ja to lupetam?

 

Prvo, zadrzi neki level pristojnosti.

 

Drugo, dok se doslo do toga vec je niz ljudi doslo u kontakt sa zarazenima ili potencijalno zarazenima ne mozes stavit sve u samoizolaciju ili karantenu jer ne znas ko je sve u kontaktu.

 

I trece, ja nigdi nisam reka da se ne treba kaznjavat prekrsitelje. Dapace, slazem se s kaznama i to jos rigoroznijim, ali zelim rec da su a) drzavne sluzbe u rasulu i b) testiraju premalo ljudi sta mozes vidit usporedis li sta rade s uputama WHO, drugim drzavama i apelima nasih lijecnika za vise testova.

 I opet lupetas.

 

a) Drzavne sluzbe su iznenadjujuce dobro reagirale na ovu krizu

b) Testira se onoliko ljudi koliko se moze. Naime testova jednostavno nema dovoljno i testiraju se ljudi samo za koje se moze utvrditi da su bili u kontaktu sa zarazenima.

 

 

P.S.

E da, molim te ukazi mi na moju nepristojnost. Ja jednostavno ne vidim gdje sam ja to bio nepristojan.

jozef sri 25.3.2020 16:42
Antonic kaže...

Sta ja to lupetam?

 

Prvo, zadrzi neki level pristojnosti.

 

Drugo, dok se doslo do toga vec je niz ljudi doslo u kontakt sa zarazenima ili potencijalno zarazenima ne mozes stavit sve u samoizolaciju ili karantenu jer ne znas ko je sve u kontaktu.

 

I trece, ja nigdi nisam reka da se ne treba kaznjavat prekrsitelje. Dapace, slazem se s kaznama i to jos rigoroznijim, ali zelim rec da su a) drzavne sluzbe u rasulu i b) testiraju premalo ljudi sta mozes vidit usporedis li sta rade s uputama WHO, drugim drzavama i apelima nasih lijecnika za vise testova.

a) javne službe su znatno više opterećene nego je to uobičajeno, a civilna zaštita je AFAIK volonterska. Bar u ovim okolnostima treba imat razumijevanja. Pridržavanje pravila je javni interes, dakle i tvoj i moj interes.
b) znaš li točno koliko testiraju ljudi i koliko je potrebno testirati? Sumnjam da itko od nas ima potpuni uvid u stvari. Koliko znam testira se u skladu s naputcima WHO. Testovi nisu besplatni, niti ih ima na raspolaganju neograničen broj, niti postoji neograničen broj ljudi koji bi te testove provodio. Najlakše je reći "testirajte". Resursima treba raspolagati razumno, i zato postoji mjera samoizolacije.

jozef sri 25.3.2020 16:49
Obi Wan kaže...

postoji i alternativa, bar u ovoj situaciji. kao sto rece kolega, testirajte ljude, ali onda kad nadete nekoga tko ima virus nemojte mu dozvolit da ide u samoizolaciju nego ga staviti vi sami u karantenu i tako ga nadgledajte. primjerice, napravit arenu zagreb kao veliki centar u kojemu ce biti ljudi u karanteni. ili spaladium arenu splitu, nebitno. naprosto se ne moze ljudima vjerovati na rijec.

Ne znam kako si ovo zamislio? Testiranje ne daje rezultate trenutno, provođenje traje, u međuvremenu ako staviš sve ljude u karantenu u Spaladium Areni testiranje je beskorisno jer si među njima prenio virus pa ako je samo jedan bio zaražen sad su možda svi... Čestitam, potrošio si resurse uzalud i proširio virus! Sustav koji je osmišljen nije bez veze i postoji razlog zašto se nešto radi baš tako kako se radi. 

syncmaster245b sri 25.3.2020 16:57
uuY kaže...
Šta ste se uzvrtili?

Policija ionako vidi sve kontakte tel. broja bez naloga, provideri vide i čuvaju komplet komunikaciju godinu dana, Alphabet, Face i još par njih sve vrijeme prate i prisluškuju korisnike.

Kada te stvari netko spomene, onda idu reakcije tipa: "privatnost ionako ne postoji, šta me briga, nek gledaju..."

A sada, kada postoji stvarna potreba i kada se sve odvija javno, uz najavu i nadzor oporbe i javnosti, e sada mudriijaši vide scenarij 1984.

Uza sve što se događa, uz ograničenje osnovnih sloboda koje je već na snazi, sada je ovo neki problem?

Dajte, razmislite malo.

 Sve ovo sto si rekao, posve dobro opisuje ona nasa stara narodna:

 

"Lako je tudjim k....m po koprivi mlatiti"

 

E sad kad tvoj udara po koprivi odjednom je to problem.

 

 

Neznam koliko sam puta citirao na ovom forumu Edward Snowdena i onu njegovu :

Arguing that you don't care about privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don't care about free speech because you have nothing to say.

 

E sad svi mi imamo nesto za reci, jel' da?

boatenga sri 25.3.2020 16:57
syncmaster245b kaž

 

P.S.

E da, molim te ukazi mi na moju nepristojnost. Ja jednostavno ne vidim gdje sam ja to bio nepristojan.

 Ne samo da si nepristojan, već si i nekulturan..

Toliko godina si na forumu pa se još nisi naučio pristojno komunicirati na internetu, po forumima..Kao osnovno školac..Svaka prepotencija je ujedno i oblik neke impotencije..

Zanimljivo bi bilo vidjeti da li i u rl, ljudima se obraćaš sa ne lupetaj..

 

 

A da li su hrvatske službe dobro reagirale, tek ćemo vidjeti..

Uzevši u obzir činjenicu da je gro "zaraženih" odnosno samoizolacija u doktora, sestara, i da je virus ušao u bolnice, kažem, vidjet ćemo..

 

Jednako i ovi što ti daju pluseve, djeca..

 

Antonic sri 25.3.2020 17:04

Pod a) to kazu drzavne sluzbe, a rezultati ce se vidjet za par tjedana. Moja osobna iskustva su da to nije tocno. Pod b) tocno to i jest problem. Kako Slovenija ima testova, a mi ih nemamo?

 

Sta se tice nepristojnosti kazat nekom da lupeta je nepristojno. Mozda nisam u pravu, ali onda se to tako moze i rec.

 

jozef slazem se da su pod pritiskom. Ali od pocetka krize je proslo relativno puno vremena. I imali smo ga, igrom slucaja uglavnom, vise nego neke druge zemlje... Pridrzavam se svega sta mjerodavni nalazu pa i preporucaju. I slazem se s obojicom da se toga svi trebamo pridrzavat mislim da je to konsenzus. I naravno pomoc di mozemo. Sta se tice cjepiva tu se ne slazem s tobom. Ako si pratija sta nalaze WHO i sta govore nasi lijecnici i kako se usporedjujemo s drugim zemljama po testiranju po broju ljudi daleko smo iza svega navedenog. Pitanje je zasto ne testiraju. Mozda nadlezni smatraju da to nije potrebno ili jednostavno nemamo dovoljno cjepiva. Ili kombinacija ili nesto trece. Ali, osim ako sve navedene informacije (WHO, lijecnici i statistike drugih zemalja) nisu tocne, onda to nije vazno. Treba se iznac nacin za dobavu tih testova i pocet s njima jer ce naknadna cijena mozebitno biti puno veca...

 

Konkretno, imam slucaj di mi je clan uze obitelji, koji radi u javnom servisu i u kontaktu s puno ljudi koji su dosli iz inozemstva potencijalno bija u kontaktu znaci s nekim nositeljima virusa. Ima neke simptome i po vlastitoj je inicijativi u samoizolaciji. Medutim, to je tek od kad su simptomi nastali jer prije nije bilo razloga ni dozvole poslodavca za odlazak s posla. Po kontaktu s lijecnikom je receno da nema testa jer ne mozemo dokazat da je osoba bila u kontaktu sa zarazenima... Ja ne govorim o 5 ljudi. Govorim o jako velikom broju ljudi, domacih i stranih iz raznih zemalja s kojima je osoba bila u bliskom kontaktu. I oni ne zele napravit test jer mi to njima moramo dokazat... Sorry, al po meni je logika tu izgubila bitku.

Bukva sri 25.3.2020 17:04
HCMAA kaže...

Oni koji se mogu odreći slobode da dobiju malu privremenu sigurnost ne zaslužuju ni slobodu ni sigurnost (Benjamin Franklin)

 

Cijena slobode je vječna budnost (John Philpot Curran)

 Ovo nema veze sa privatnošću ili slobodama.

 

Južna Koreja je ovo koristila na način da otkrije sve kontakte zaraženih i može ih izolirati iz zajednice. Pretpostavljam da se isto želi i ovdje napraviti.

Drugim riječima - danas test pokaže da sam pozitivan na SARS-Cov-19. Netko izvuče kretanje mojeg mobitela u zadnja 2 tjedna i dozna od koga sam se ja potencijalno zarazio i ono bitnije, sve ljude koje je potrebno staviti u samoizolaciju / karantenu. 

 

Mi možemo pričati da je i socijalno distanciranje vid slobode koje smo se odrekli. Ali to što smo se odrekli jednog vida svoje komocije, spašava nečiji život (da ne kažem i desetke milijune života na globalnoj skali). Isto tako i sa ovime.

Marko :D sri 25.3.2020 17:12

Zašto baš mobitel? Osoba u (samo)izolaciji ga uvijek može ostaviti doma, uzeti drugi mobitel i izaći van. Zašto ne one narukvice za praćenje? Njih ne može skinuti i ministarstvo/bolnica može u svakom trenutku vidjeti gdje se osoba koja bi trebala biti u (samo)izolaciji nalazi.

syncmaster245b sri 25.3.2020 17:15
Antonic kaže...

Sta se tice nepristojnosti kazat nekom da lupeta je nepristojno. Mozda nisam u pravu, ali onda se to tako moze i rec.

 

 Gle, jel ti shvacas da i sam sad kuzis da si se zaletio, ali svejedno mene krivis za upotrebu rijeci koja prilicno dobro opisala sto sam htio reci i pritom nije uvredljiva niti vulgarna i ustedila mi je pisanje  nekoliko prosto prosirenih recenica, a sve da bih dosao na isto.

 

To sto si se ti osjetio uvrijedjenim "lupetanjem" na javnom forumu, to vise govori o tebi nego o bilo cemu drugom.

NoDe31 sri 25.3.2020 17:15
syncmaster245b kaže...

 Ne lupetaj.

 

Da se prvim prekrsiteljima izrekla momentalna mjera od 6 mjeseci zatvora + novcana kazna  (nakon isteka samoizolacije) ne bi bilo vise nikoga na cestama tko tamo ne bi smio biti.

 

Ali ovako sad imas 4 milijuna kolateralnih "zrtava" zbog 100tinjak kretena.

 

Jedva cekam aftermath ( tamo negdje pred kraj ljeta) pa da podvucemo crtu.

Vjerujte, biti ce pouno razjapljenih usta.

 

 Najjači su mi takvi biseri koji se u životu nisu našli sa druge strane zakona i spominju zatvore u ovakvoj situaciji... Jesi ikada bio u zatvoru? Kuda bi točno stavio sve te ljude? U koje zatvore? U one koji su već ionako prenatrpani? 

Nemo nemo sri 25.3.2020 17:17

Naravno da se "iskorištava situacija" da se progura neki zakon. Tako su i amerikanci napravili poslije 11. rujna! I svi ti zakoni kojima se onima na vlasti daju ovlasti da prate i na kraju zatvore one koje hoće i kad hoće i dalje su na snazi. To se želi i ovdje postići. Cilj svih tih zakona je legena mogućnost kažnjavanje građanstva kada bude neposlušno - ne bude radilo što i kada oni na vlasti požele!  

syncmaster245b sri 25.3.2020 17:19
NoDe31 kaže...

 Najjači su mi takvi biseri koji se u životu nisu našli sa druge strane zakona i spominju zatvore u ovakvoj situaciji... Jesi ikada bio u zatvoru? Kuda bi točno stavio sve te ljude? U koje zatvore? U one koji su već ionako prenatrpani? 

 Ne, lakse je 4 miljuna ljudi staviti u karantenu.

 

Ne razumijem, kako uopce mozes takvo nesto napisti kao odgovor?

Valkic sri 25.3.2020 17:20

Ovo može samo donekle pomoći. Prati se osoba, koja bi trebala biti u samoizolaciji, pomoću njegovog mobitela.

Još uvijek ne vidim kako ova mjera može pomoći kad je netko u samoizolaciji, no je otišao nekamo, a mobitel ostavio kod kuće

Antonic sri 25.3.2020 17:21

Nisam se ja nigdi zaletija. Jako rijetko mi se dogadja da nesto kazem bez da razmislim o tome, a kamoli napisem. Ja samo dozvoljavam da nisam u pravu jer ovo nije matematika i istina je naravno sive boje. Jedan kolega je dobro napisa: da kazes nekom na ulici s kim prvi put raspravljas "ne lupetaj" odgovor bi vjerojatno bija i energicniji. Ja samo zelim rec da se moze razgovarat bez toga da se pokusa nekog omalovazit. To sta je ovo javni forum ne daje nikom za pravo da upravo to pokusa. I uopce se ne osjecam uvrijedjenim samo smatram da takav nivo komunikacije nije u redu. Na svim clanovima foruma je, naravno, da komuniciraju kako misle da treba.

 

Ispricavam se na ovom skretanju s teme i vise necu odgovarat u ovom smjeru :)

torrente sri 25.3.2020 17:24

na Google accountu imam sve do jaja upaljeno .

na Windowsima sve do jaja...svu telemetriju koja se može upalit + insajder telemetrije tj "treće jaje".

i ovo bi bilo naručeno ko duša.

 

ostavljam za sobom trag, ko oni što nisu usavršali čučavac prvi dan vojske,pa je trag išao po cijelom hodniku.

bitno je da si ispod kose slobodan...puca ti racku za sva ostala snifanja.

 

*jelte, ovo je lično-personalno-osobni stav prosječnog bedaka MENE..i ne treba ga komentirat. neka se svak zabavlja sa svojim legićima.

syncmaster245b sri 25.3.2020 17:31
Antonic kaže...

Nisam se ja nigdi zaletija. Jako rijetko mi se dogadja da nesto kazem bez da razmislim o tome, a kamoli napisem. Ja samo dozvoljavam da nisam u pravu jer ovo nije matematika i istina je naravno sive boje. Jedan kolega je dobro napisa: da kazes nekom na ulici s kim prvi put raspravljas "ne lupetaj" odgovor bi vjerojatno bija i energicniji. Ja samo zelim rec da se moze razgovarat bez toga da se pokusa nekog omalovazit. To sta je ovo javni forum ne daje nikom za pravo da upravo to pokusa. I uopce se ne osjecam uvrijedjenim samo smatram da takav nivo komunikacije nije u redu. Na svim clanovima foruma je, naravno, da komuniciraju kako misle da treba.

 

Ispricavam se na ovom skretanju s teme i vise necu odgovarat u ovom smjeru :)

 Ma jebemu sad sve, nemoj me krivo shvatiti.

Ni u krajnjoj primisli mi nije bilo da bi se netko mogao uvrijediti na obican, "ne lupetaj".

 

Vjerujem da svakodnevno te dvije rijeci na BUG-ovom forumu mogao bi naci barem  u 5 -6 tema, jer eto ovo je javni forum pa iako se ne poznamo raspravljamo malo slobodnije ( sto je u biti i najaveca prednost foruma).

 

Ajd da preformuliram:

 

I dalje mislim da su drzavne sluzbe reagirale na iznimno profesionalan nacin. U to naravno ne ukljucujem sudstvo koje je u ovako izvanredim uvjetima trebalo i izvanredno reagirati. Nazalost, prelama se sve preko ledja sluzbenika (policija, medicinsko osoblje) koji su aposlutno na limitu svojih snaga, kao  i nas gradjana koji smo strpani u tor radi zanemarivog broja neodgovornih pojedinaca.

digitall sri 25.3.2020 17:41
Antonic kaže...

Ovo su apsolutne gluposti. Naravno da je istina da se ljudi ne pridrzavaju pravila. I naravno da su potrebne represivne mjere... Ali ono sta bi bilo puno vaznije i lakse puno se manje cuje: TESTIRAJTE LJUDE. Znam vec nekoliko ljudi koji bi trebali bit testirani iz razlicitih razloga, a nekima nije cak ni izrecena mjera samoizolacije. Sluzbe su u totalnom kaosu i nemaju pojma sta rade i to mogu rec iz prve ruke. Nakon dva dana na telefonu sa civilnom zastitom, MUPom itd mogu rec da su toliko zbunjeni i smeteni da je to strasno... Na prijedlog o testiranju samo govore "ajde, nije vam nista"

 ovo sam vec previse puta cuo s raznih strana, tako da mislim da je istina da je zarazen ogroman broj ljudi, od kojih vecina nije ni svjesna toga.. 

znaci dosli iz italije i austrije, temp, kasljucanje, ma nije ti nista, ajd kuci, ne mozemo sve testirati.. u meduvremenu bili u kontaktu sa hrpom ljudi.. ovo je bilo prije zatvaranja kafica.. mozda je sad drugacije.. nadam se...

u meduvremenu bratic dosao iz danske, pitao jel mora u samoizolaciju ili na testiranje ili bilo sta, rekli mu nista, idi kuci.. sam se stavio samoizolaciju jer ima bolesne starce.. 

BlueMax sri 25.3.2020 17:45

Kad diskutirate o nečemu pokušajte sagledati širu sliku a ne na brzinu zauzeti stav i onda ga braniti čak i kad vaš razum kaže drukčije.

 

S jedne strane imamo praćenje građana kojima su izrečene mjere samoizolacije, u cilju sprječavanja širenja pandemije, a s druge... što? Slobodu?  Nek digne ruku onaj tko misli da je u ovom trenutku slobodan. Znači važemo između zdravlja i nečega što odavno nemamo. U teoriji je sloboda super stvar, u praksi ne postoji od kad su države izmišljene. Dijete kad se rodi dobije OIB. Svrha mu je ista kao kod tetovaža u konc logorima, samo je metodologija drugačija.

Definirajte sebi što znači sloboda. Jel to ono kad možeš ići gdje želiš i raditi što hoćeš? Takvo uređenje ne sprječava nikoga da vas ubije u vašem dnevnom boravku. U pravu su anarhisti kad tvrde da je to jedino slobodno uređenje.

Privatnost je nešto drugo. Nje ste se također odavno odrekli i u pitanje dovoditi zdravlje milijuna teoretizirajući o svetosti nečega što ne postoji je vrlo opasno.