Adoon sri 14.8.2019 06:39

Korisna stvar koju koristim odavno ali je nevjerojatan broj ljudi koji još uvijek ne znaju za ovo i koji ostaju bez podataka zato jer im se oštete windowsi ili im uleti virus pa jednostavno pometu disk i reinstaliraju windowse. Dosta dobro se snalazim sa Linuxom bootanim sa USB-a ali par puta sam naišao na problem koji nisam uspio riješiti pa ako netko zna, neka me prosvijetli. Naime, na nekoliko računala na kojima je bio neki problem sa podizanjem windowsa pokušao sam prvo izvući podatke preko Linuxa, ali Linux jednostavno ne bi dozvoljavao kopiranje podataka sa hdd-a na vanjski disk ili USB. Podacima se moglo pristupiti ali kopiranje nije bilo moguće. Linux bi izbacio neku poruku ali se ne mogu sjetiti što je pisalo.

ShadoW sri 14.8.2019 08:50
Adoon kaže...

Korisna stvar koju koristim odavno ali je nevjerojatan broj ljudi koji još uvijek ne znaju za ovo i koji ostaju bez podataka zato jer im se oštete windowsi ili im uleti virus pa jednostavno pometu disk i reinstaliraju windowse. Dosta dobro se snalazim sa Linuxom bootanim sa USB-a ali par puta sam naišao na problem koji nisam uspio riješiti pa ako netko zna, neka me prosvijetli. Naime, na nekoliko računala na kojima je bio neki problem sa podizanjem windowsa pokušao sam prvo izvući podatke preko Linuxa, ali Linux jednostavno ne bi dozvoljavao kopiranje podataka sa hdd-a na vanjski disk ili USB. Podacima se moglo pristupiti ali kopiranje nije bilo moguće. Linux bi izbacio neku poruku ali se ne mogu sjetiti što je pisalo.

 ako je vanjski disk/usb bio ntfs, moguce da je bio mountan read only.

https://askubuntu.com/questions/958556/ubuntu-mounts-external-ntfs-drive-as-read-only/958611

 

 

malina22 sri 14.8.2019 09:01
Adoon kaže...

Korisna stvar koju koristim odavno ali je nevjerojatan broj ljudi koji još uvijek ne znaju za ovo i koji ostaju bez podataka zato jer im se oštete windowsi ili im uleti virus pa jednostavno pometu disk i reinstaliraju windowse. Dosta dobro se snalazim sa Linuxom bootanim sa USB-a ali par puta sam naišao na problem koji nisam uspio riješiti pa ako netko zna, neka me prosvijetli. Naime, na nekoliko računala na kojima je bio neki problem sa podizanjem windowsa pokušao sam prvo izvući podatke preko Linuxa, ali Linux jednostavno ne bi dozvoljavao kopiranje podataka sa hdd-a na vanjski disk ili USB. Podacima se moglo pristupiti ali kopiranje nije bilo moguće. Linux bi izbacio neku poruku ali se ne mogu sjetiti što je pisalo.

 Isti sam problem imao neki dan, kada nisam mogao kopirati podatke pod Linuxom, napravio instalacijski Windows USB i sa njega pristupio particiji i iskopirao šta je potrebno na eksterni disk.

Ges sri 14.8.2019 09:10
Adoon kaže...

Korisna stvar koju koristim odavno ali je nevjerojatan broj ljudi koji još uvijek ne znaju za ovo i koji ostaju bez podataka zato jer im se oštete windowsi ili im uleti virus pa jednostavno pometu disk i reinstaliraju windowse.

 Samo teške njubčine nemaju zasebnu particiju za windowse a drugu za spremanje podataka s kojima rade

btw, virusi? To postoji još u 2019? Danas te i virus pita za odobrenje da li se može integrirati pa tko voli...

mGT sri 14.8.2019 09:36
Ges kaže...
Adoon kaže...

Korisna stvar koju koristim odavno ali je nevjerojatan broj ljudi koji još uvijek ne znaju za ovo i koji ostaju bez podataka zato jer im se oštete windowsi ili im uleti virus pa jednostavno pometu disk i reinstaliraju windowse.

 Samo teške njubčine nemaju zasebnu particiju za windowse a drugu za spremanje podataka s kojima rade

btw, virusi? To postoji još u 2019? Danas te i virus pita za odobrenje da li se može integrirati pa tko voli...

 

ihush sri 14.8.2019 11:17
Adoon kaže...

..ali Linux jednostavno ne bi dozvoljavao kopiranje podataka sa hdd-a na vanjski disk ili USB. ..

 -kad se zbrljavi disk, prvo ga treba (pokušati) popraviti.. chkdsk, do tad ima oznaku 'drty'.. linux nije win, nema MS-ove alate. To može win (installer ili miniPE.. hirens..).

-kad je HW ispravan, tad svaki os može sve i live distre su zgodne, no poželjnije je za korisnike pribaviti miniPE ili napraviti svoj (za svoj PC)..

Adoon sri 14.8.2019 11:29

Probao sam ja sa nekoliko vanjskih diskova i USB stickova, pokušao staviti neku drugu distribuciju Linuxa, nije bio problem ni u ''read only'' ni u samim diskovima jer je na mom laptopu sve funkcioniralo bez problema. Znam da sam izguglao i isprobao sva moguća rješenja ali nisam uspio rješiti problem preko Linuxa pa sam jednostavno disk ubacio u externu ladicu i spojio ga na svoj laptop i izvukao podatke. Obzirom da od toga ima sigurno 2 godine zanimalo me da li je netko imao sličnu situaciju i našao rješenje ili su možda nove distribucije Linuxa rješile problem.

bunker sri 14.8.2019 13:12


Kada regularno dokraja ugasis windowse, ubacis live usb linix i pokrenes pc, tada taj linux ima poteskoca sa pristupom win particijama, pogotovo sistemskim.

Rjesenje je jednostavno, negasiti win nego ga restartati sa upiknutim live linuxom ( cak i ako su win zmrdani pa mozes u bootu samo do one recovery health opcija , i na tom ekranu ne kliknuti na shutdown nego na restart. Prilikom restarta quick boot menijem selektiraj live usb.

Nekazem da je kod tebe ovakav slucaj, ali mozes probati... Naravno, ako je uefi ploca, onda i live usb treba biti tako kreiran...

franjo tahy sri 14.8.2019 15:18
bunker kaže...

Kada regularno dokraja ugasis windowse, ubacis live usb linix i pokrenes pc, tada taj linux ima poteskoca sa pristupom win particijama, pogotovo sistemskim.

Rjesenje je jednostavno, negasiti win nego ga restartati sa upiknutim live linuxom ( cak i ako su win zmrdani pa mozes u bootu samo do one recovery health opcija , i na tom ekranu ne kliknuti na shutdown nego na restart. Prilikom restarta quick boot menijem selektiraj live usb.

Nekazem da je kod tebe ovakav slucaj, ali mozes probati... Naravno, ako je uefi ploca, onda i live usb treba biti tako kreiran...

To se dešava zato što se windowsi ne gase kara odabreš shutdown - što je iznimno iritantno.

Kao razlog, navedeno je brže paljenje računala, no kompovi su toliko brzi da mi je zanemarivo kada se upotpunosti ugasi i kada se napravi ovaj pseudo shut down

syncmaster245b sri 14.8.2019 21:13
bunker kaže...

Ima: Svaki instalacijski medij za win10 je live i sadrzi razne check i recovery alate ... ( nije win10 live nego ti alati rade sa medija...)

 To nije live boot

 

A sto je najgore, nije da ne moze. Hirens boot cd je nudio live winxp i 7 prije 10godina

ihush čet 15.8.2019 10:09
bunker kaže...

Kada regularno dokraja ugasis windowse, ubacis live usb linix i pokrenes pc, tada taj linux ima poteskoca sa pristupom win particijama, pogotovo sistemskim.

Rjesenje je jednostavno, negasiti win nego ga restartati sa upiknutim live linuxom ( cak i ako su win zmrdani pa mozes u bootu samo do one recovery health opcija , i na tom ekranu ne kliknuti na shutdown nego na restart. Prilikom restarta quick boot menijem selektiraj live usb.

Nekazem da je kod tebe ovakav slucaj, ali mozes probati... Naravno, ako je uefi ploca, onda i live usb treba biti tako kreiran...

 -netočno (već ti odgovara.. tj to je zbog hybre-slipa..). Upravo obrnuto, win se mora normalno ugasiti-reboot, uredno odmountati disk. Zato i radi s rebootom (tad ne ovisi o power postavkama, tj Msovoj idiotariji da defaultno shutdown nije gašenje nego sleep i tad imaš uredan reboot.

-uefi-legacy, stvar opcija koje bios nudi (sad ima svega, novije ne nudi legacy..) .. + i sitna razlika, može se bootati bilo koji sys, bilo koja platforma/OS/medij ali bezbrojne sitnice su važne, npr isključen fastboot, problemi s sec.bootom .. i rezultat da se može bootati ali ne mora biti dostupan disk (a sad govorimo o spašavanju i sl.. za live diske ne mora uopće biti važan.. tj ovisi što se želi liveom..).

itd..

syncmaster245b kaže...
bunker kaže...

Ima: Svaki instalacijski medij za win10 je live i sadrzi razne check i recovery alate ... ( nije win10 live nego ti alati rade sa medija...)

 To nije live boot

 

A sto je najgore, nije da ne moze. Hirens boot cd je nudio live winxp i 7 prije 10godina

 -može se od st.sedmog.., svaki os.. ali Ms je komercijala, zbog licenci+killswitcha postoji problem. Imaš PE, miniPE, installer je također PE, samo što nema ništa 'korisnog' tj alata.. Napraviti miniPE je dječja igra, veći problem je što to ms otežava koliko može + imaš win2go u CPu.. daleko jače od livea, tj kao persistent-install koji takđer postoji od st.sedmog uz casper-a. Kao što spominješ hirens (koji to recimo dokazuje) dodajmo ubcd ili bilo koji partmanager koji nudi izradu PE-recovery/repair ... no zbog licence je vezano za konkretno računalo i tad ne služi kao live (za računala-množinu..) kao što ni taj recovery/restore služi samo za taj sys+uuid hdd-a, zbog licenci.. ne zato jer win nešto ne može, nego zato jer MS to skriva, otežava koliko god može, dok su linux distre free i nemaju taj razlog.

bunker čet 15.8.2019 13:32


@ihush

Krivo zboris ( ono kaj si meni replicirao ). Ja nisam covjeku objasnjavao sto se tocno u pozadini desava, nego sam mu rekao da pokusa sa restartom umjesto shutdowna jer tada live linux moze pristupiti win sistemskim particijama.

Ti po svom obicaju nabacas hrpu texta i raznih pojmova koje zguglas ili negdje procitas, a vidim da nekuzis cjelu pricu pa to žbukaš količinom texta i zvučnim rječima želeći odati dojam da ti je sve u malom prstu. Da te ja sad pitam da točno obrazložiš zakaj linux nakon restarta može do win sis particija a zakaj nakon shutdowna nemoze, dobil bi hrpu općenitog teksta ili tvoju standardnu spiku da zelis potaknuti osobe na ucenje a ne im dati rjesenje na tacni. Unmount veliš ti...uefi, fastboot, secure boot...i zato linux nevidi sis particije...cccccc..

Reboot neovisi o power postavkama kazes ti.... A sto bum sve jos procitao... A kaj, nakon rebota vrijede neke druge power opcije ? A tek veza toga sa mogućnoscu linuxa da pristupi sis win particijama.

😀

Jovanka pet 16.8.2019 16:56
syncmaster245b kaže...

 To nije live boot

 

A sto je najgore, nije da ne moze. Hirens boot cd je nudio live winxp i 7 prije 10godina

 

WinPE postoji vec godinama. Tvojom logikom, navodis Hirens,  koji nije official tool od MSa, ali se zasniva na MS tehnologiji (WinPE 7?), pa ne shvacam sto si htio reci?

 

Takodjer u tom smjeru, postoji vec, cini mi se barem dvije godine "Hirens poslije Hirensa" buildano uz WinPE 8 i WinPE 10.

 

https://sergeistrelec.ru/winpe-10-8-sergei-strelec-english/173-winpe-10-8-sergei-strelec-x86-x64-native-x86-20190802-english-version.html

syncmaster245b pet 16.8.2019 21:16
syncmaster245b kaže...


A sad ozbiljno.
Nije li razocaravajuce da firma poput MS- nema besplatni alat za live boot u slucaju havarije?

 

Jovanka kaže...
syncmaster245b kaže...

 To nije live boot

 

A sto je najgore, nije da ne moze. Hirens boot cd je nudio live winxp i 7 prije 10godina

 

WinPE postoji vec godinama. Tvojom logikom, navodis Hirens, koji nije official tool od MSa, ali se zasniva na MS tehnologiji (WinPE 7?), pa ne shvacam sto si htio reci?

 

Takodjer u tom smjeru, postoji vec, cini mi se barem dvije godine "Hirens poslije Hirensa" buildano uz WinPE 8 i WinPE 10.

 

https://sergeistrelec.ru/winpe-10-8-sergei-strelec-english/173-winpe-10-8-sergei-strelec-x86-x64-native-x86-20190802-english-version.html

 Imao sam ja i jedan upis prije koji bi pomogao tvojoj nedoumici, ali ocito si ga preskocio.

Dakle, nije li sramota da MS nema sluzbeni live boot alat?

 

Usput, "Hirens poslije Hirensa" kako ga ti nazivas nije ni sjena originalu.

Jovanka pon 19.8.2019 10:42
syncmaster245b kaže...

 Imao sam ja i jedan upis prije koji bi pomogao tvojoj nedoumici, ali ocito si ga preskocio.

Dakle, nije li sramota da MS nema sluzbeni live boot alat?

 

Usput, "Hirens poslije Hirensa" kako ga ti nazivas nije ni sjena originalu.

 

WinPE je sluzbeni MS alat. Osobno, Strelec mi je bolji od "novog" Hirensa (WinPE); iako na stickovima drzim i Streleca, i novi Hirens i stari Hirens (DOS). Ni sjena originalu, ne bih koristio tako velike rijeci, ali slobodno daj :)

syncmaster245b pet 23.8.2019 10:37
Jovanka kaže...
syncmaster245b kaže...

 Imao sam ja i jedan upis prije koji bi pomogao tvojoj nedoumici, ali ocito si ga preskocio.

Dakle, nije li sramota da MS nema sluzbeni live boot alat?

 

Usput, "Hirens poslije Hirensa" kako ga ti nazivas nije ni sjena originalu.

 

WinPE je sluzbeni MS alat. Osobno, Strelec mi je bolji od "novog" Hirensa (WinPE); iako na stickovima drzim i Streleca, i novi Hirens i stari Hirens (DOS). Ni sjena originalu, ne bih koristio tako velike rijeci, ali slobodno daj :)

 A nes ti velikih rijeci.

 

Imas kakav download link za  sluzbeni live recovert tool?

syncmaster245b pet 6.9.2019 16:59
Jovanka kaže...

stvarno neznam na sto tocno mislis, molim te napisi.

 

Svakako me ispravi ako grijesim, no sa softverom sa tvog linka nije moguce klonirati disk?

Shredati particiju?

testirati memoriju?

editirati SAM file?

.....i sve ono sto recovery tool cini recovery toolom.

 

Da ne spominjemo 72 satni time limit i automatski reboot.