BMT čet 21.5.2020 11:45
vincimus kaže...
BMT kaže...

Može li malo argumenata za uglednost časopisa?

 

Citiranost u WoSCC-u? Impakt faktor po JCR-u? Kvartili? Država izdanja?

 

Sve se može izguglati koga zanima. Evo npr. ovdje: SCIMAGO ili Academic Accelerator

 

Koliko vidim, prema IF-u je još to mali časopis s obzirom na svjetske ugledne časopise. No, popularnost mu raste.

 

Ja pitam zato što je meni ispalo da je časopis iz Hrvatske, ne vidim da ima neku citiranost u WoSCC-u, ne vidim da ima impakt faktor po JCR-u (štoviše uopće nije na popisu), a onda nema ni kvartil (u JCR-u). Sad kad se izvlače podaci iz SJR-a (SCIMAGO), odmah je jasno u kom grmu leži zec.

 

Uglednost znanstvenih časopisa ugrubo se može rangirati na ovaj način:
JCR - 1. kvartil - vrhunski časopis
JCR - 2. kvartil - ugledni časopis
JCR - 3. kvartil - prosječni ili što bi narod rekao OK časopis
JCR - 4. kvartil - jedva vrijedno spomena
- sve ostalo - nije vrijedno spomena

gumifufna čet 21.5.2020 12:17

Bajdvej, čitao sam u zadnjoj Mreži intervju sa vlasnikom Include - Ivan Mrvoš, i jako je zanimljivo. Lik je jako pametan, jer većinu prihoda ulaže u istraživanje i razvoj novih proizvoda. Nažalost ne govori koji su to točno novi proizvodi koje planira plasirati, radi konkurencije. Ali kaže da će biti "wow". Stavit će patente na njih, jer su mu već pokušali kopirati pametne klupe. Ima puno investitora ali je njegova zadnja kad se odlučuje. Kaže da planira biti jak igrač na polju pametnih uređaja. 90% pametnih klupa izvozi van HR. RESPECT!

zelenapaprika čet 21.5.2020 13:59
BMT kaže...

 

Uglednost znanstvenih časopisa ugrubo se može rangirati na ovaj način:
JCR - 1. kvartil - vrhunski časopis
JCR - 2. kvartil - ugledni časopis
JCR - 3. kvartil - prosječni ili što bi narod rekao OK časopis
JCR - 4. kvartil - jedva vrijedno spomena
- sve ostalo - nije vrijedno spomena

 Ugled se mjeri onako kako to nekome odgovara (najčešće su u pitanju bili komercijalni interesi). Uvijek tako bilo i uvijek će tako biti. Pa i u časopisu u Q4 možeš naći izvrsne članke.

gmit čet 21.5.2020 14:17
gumifufna kaže...

Bajdvej, čitao sam u zadnjoj Mreži intervju sa vlasnikom Include - Ivan Mrvoš, i jako je zanimljivo. Lik je jako pametan, jer većinu prihoda ulaže u istraživanje i razvoj novih proizvoda. Nažalost ne govori koji su to točno novi proizvodi koje planira plasirati, radi konkurencije. Ali kaže da će biti "wow". Stavit će patente na njih, jer su mu već pokušali kopirati pametne klupe. Ima puno investitora ali je njegova zadnja kad se odlučuje. Kaže da planira biti jak igrač na polju pametnih uređaja. 90% pametnih klupa izvozi van HR. RESPECT!

 

ocito nismo citali isti intervju jer nikad ne ispada pametan i zanimljiv, vec naivno blentav hvaleci svoj promasen proizvodic... 

 

Froolah čet 21.5.2020 16:50
BMT kaže...

Ja pitam zato što je meni ispalo da je časopis iz Hrvatske, ne vidim da ima neku citiranost u WoSCC-u, ne vidim da ima impakt faktor po JCR-u (štoviše uopće nije na popisu), a onda nema ni kvartil (u JCR-u). Sad kad se izvlače podaci iz SJR-a (SCIMAGO), odmah je jasno u kom grmu leži zec.

 

 

 

A cuj, borimo se. Ja sam ukljucen u rad casopisa. 

 

Po nama, dobro stojimo za casopis koji je od nule krenuo prije 7 godina. Kad nam je CiteScore na Scopusu presao jedan, zapoceli smo proceduru za IF (tad je postojala neka procedure) ali trenutno se sve gure u SCI Expanded, pa tako i mi cekamo svoju priliku i gledamo CiteScore i SJR (tamo smo trenutno Q3) i potiho se nadamo :)

wyks čet 21.5.2020 17:25

Ne znam.

 

Meni cinjenixa da na Alibabi mozes kupiti bulk pametne stupove i klupe i stupove javne rasvjete, kao i činjenica da mu je izlazna snaga punjaca tek 1A i to sto nema pojma o pravilima javnog nadzora, oslikava sasvim drugačije misljenje o doticnom.

 

 

wyks čet 21.5.2020 19:10

Zašto je klupa relevantan proizvod koji zaslužuje javno financiranje?

 

Meni se cini da je ovo produkt "kupujmo hrvatsko" i vakuma u proizvodnji tehnoloskih proizvoda u Hrvatskoj.

 

Gle sam Bug je Mrvosa proglasio osobom godine!

Klupa?

 

Solarni punjac mobitela na javnoj površini se slozi u Solar shopu za 8 sati. Ako pijes pivo i ceses jaja 6 sati.

gmit pet 22.5.2020 15:06
PzKpfw kaže...

 

 

@wyks

 

 

Hm, pa mogao si onda to ti napraviti, a ne čekati da to drugi naprave.

 

kakav je to osnovnoskolski argument?  zasto bi pobogu to isao raditi kad je interes za tim pizdarijama nula?

MrBlc pet 22.5.2020 15:19

Nitko ne zapošljava doktora znanosti da bi slagao klupe od kineskih komponenti, već da bi nešto razvijao i unaprijeđivao.

 

Mrvoša ne znam osobno, ali o njemu sam čuo samo pozitivno i to od ljudi koji u tome nemaju interes. Za klupe bih se složio da su s uporabne strane glupost (u prvom redu - što se više koriste, to su manje korisne jer nam guzice nisu prozirne), međutim, činjenica je da je takav proizvod atraktivan, pogotovo kad se uloži u dizajn i kvalitetu, gradovi i općine mogu relativno jeftino pokazati kako su zeleni i napredni, pritom je i sam prostor vizualno atraktivniji, a Mrvoš zaradu ulaže u daljnji razvoj. Rekao bih da je to odigrao jako pametno i da ima nos za biznis, a s druge strane to ne koristi za na brzinu namlatiti pare kao mnogi drugi.

 

Otprilike, sve ono što fan club Mate Rimca kaže za Matu se može primijeniti na Mrvoša, ali, za razliku od Mate, on je počeo skromno i bez "sivih" repova obiteljske povijesti, već upravo onako kako Mate nastoji prikazati da je on počeo - skromno, s minimalnim financijama, u garaži obiteljske kuće, pa za razliku od fan cluba, hate club se ne može preslikati...

wyks pet 22.5.2020 16:09
PzKpfw kaže...

 

Hm, pa mogao si onda to ti napraviti, a ne čekati da to drugi naprave.

 

  

 A gle, nit sam elektronicar, nisam zavrsio FER, ali eto, sa 1000 kuna se moze napraviti solarno punjivi WiFi hotspot. Ima i NV kameru i meteoroloske senzore :D
 

Ali sam uredjaj nema svrhe, osim na jako udaljenim lokacijama, koja je i bila svrha ovog mini projekta.

Bas zato ne ulazim u tehnikalije (jer se sa velikim budgetom moze svasta), vec u svrhovitost same klupe.

 

Ovo sam u medjuvremenu sastavio i rastavio i svasta nesta. Prokleti Raspberry PI uvijek ima nesto za radit oko toga :D

MrBlc kaže...

Nitko ne zapošljava doktora znanosti da bi slagao klupe od kineskih komponenti, već da bi nešto razvijao i unaprijeđivao.

 Istina i to je za pohvalu.

MrBlc kaže...
Mrvoša ne znam osobno, ali o njemu sam čuo samo pozitivno i to od ljudi koji u tome nemaju interes. Za klupe bih se složio da su s uporabne strane glupost (u prvom redu - što se više koriste, to su manje korisne jer nam guzice nisu prozirne), međutim, činjenica je da je takav proizvod atraktivan, pogotovo kad se uloži u dizajn i kvalitetu, gradovi i općine mogu relativno jeftino pokazati kako su zeleni i napredni, pritom je i sam prostor vizualno atraktivniji, a Mrvoš zaradu ulaže u daljnji razvoj. Rekao bih da je to odigrao jako pametno i da ima nos za biznis, a s druge strane to ne koristi za na brzinu namlatiti pare kao mnogi drugi.

Ovo je srz moje kritike.

 

Prvi kapital je zaradio preko javnog novca. I to je ok. No ako je sama upotrebljivost klupe nikakva, a korist za javnost takodjer nikakva - onda cemu davati javni novac?

Sudjelovao sam u nekoliko razvojnih agencija i natjecaja, pa su i bolji projekti otkazani zbog manjka financija, a recimo 3 projekta klupa su realizirana, propala i sad su postavljene Mrvoseve klupe - koje propadaju takodjer i nitko ih ne koristi, a nemaju ni vrijednost interent povezivosti, jer EU ima bolji projekt preko onih vaucera.

 

MrBlc kaže...

Otprilike, sve ono što fan club Mate Rimca kaže za Matu se može primijeniti na Mrvoša, ali, za razliku od Mate, on je počeo skromno i bez "sivih" repova obiteljske povijesti, već upravo onako kako Mate nastoji prikazati da je on počeo - skromno, s minimalnim financijama, u garaži obiteljske kuće, pa za razliku od fan cluba, hate club se ne može preslikati...

Ne bih povezivao njega i Rimca, niti bi uopce u temu uvodio ikakav spomen prvotnog kapitala, jer Mrvos ne zasluzuje da se o tome uopce prica.

Njegov uspjeh je zbog toga dobar.

 

Ono sto ja kritiziram je da specificno njegov proizvod ne bi bio toliko istaknut na trzistu da nije bilo podrske lokalne vlasti, jer npr. i SolarnoShop prodaje pametne klupe, kao i onaj mladic iz Zagorja, ali oni sigurno nece dobiti zamah kojeg je dobio Mrvos.

 

Takodjer ovo sto ti nazivas "glupost" je bila direktna prepreka zato mnogi slicni Mrvosu nisu uspjeli - jer recimo sustavi za digitalno oglasavanje su naisli na prepreke vec u samom startu gdje su bili izresetani pitanjima o upotrebljivosti/uklopivosti u urbana i povijesna podrucja itd...

 

Ekipa, mislim da su iz Karlovca, napravili su solarne stupove sa alatom za bicikle

http://www.samopozitivno.com/za-jedinstvenu-inovaciju-solarni-stup-za-bicikle-40-000-kuna/

 

Meni daleko "manje glup" proizvod, dapace, mislim da je korisnije staviti ovakav stup pored obicne klupe sa naslonom.

 

Ajar pet 22.5.2020 16:11

ta klupa je tak pametna da si razmišljam angažisati jednu da rješava križaljke umjesto mojeg starog, pronađe cjepiva protiv ljudi-guštera i virusa hadeze1989 te za odgovaranje na pitanja štovatelja svih pametnih uređaja, uključujući i wc-školjke bisernice, radijatorke i miješalice protiv betona.  

MrBlc pet 22.5.2020 21:00

@wyks, ne, on nije prvi kapital zaradio od javnog novca, već je riskirao vlastiti novac i vlastito vrijeme i razvio je proizvod koji je uspješno prodao. Ono gdje bi se mogla povući paralela je foto-stup. Foto stup je upravo ono za što ti optužuješ Mrvoša - proizvod sklepan na brzinu od jeftinijih komponenti za kojeg je političkim utjecajem unaprijed osiguran javni novac. Pametna klupa po to nije - momak je iz skromne obitelji (ne vjerujem da imaju veze s politikom) razvio je uređaj za koji je mislio da će ga moći prodati, riskirao vlastita sredstva i uspio. Dovoljno je pogledati gdje je sve klupu prodao da ti bude jasno da je prodao zato što je pogodio sweet spot javne uprave, a ne zbog političkih veza.

wyks pet 22.5.2020 21:49

Ne zelim nikako povezivati Mrvosa sa ikime drugim, pogotvo ne ljudima koji imaju negativan publicitet, ili kojekakve sumnjive okolnosti.

 

Neka ostane zabiljezena moja kritika korisnosti njegovog proivoda, sve ostalo zanemari.

 

Ispricavam se sto je kritika otisla u ovom smjeru, to mi nije bila namjera.

zelenapaprika sub 23.5.2020 00:11
MrBlc kaže...

Dovoljno je pogledati gdje je sve klupu prodao da ti bude jasno da je prodao zato što je pogodio sweet spot javne uprave, a ne zbog političkih veza.

 Nisam mu jalan zbog uspjeha (ako je uopće uspješan).

 

Problem je da je netko kupio te klupe, popikao ih kojekuda po Zagrebu i Hrvatskoj, a nitko ne sjedi na njima. Niti može za sunčanog dana. Negdje je time oduzeo mjesto za parkiranje, negdje mjesto za drvenu klupu...

MrBlc sub 23.5.2020 08:33

To je prigovor upućen na krivu adresu - on je prepoznao potrebu tržišta i iskoristito je. To što je ta potreba rezultat pomodarstva, a ne potrebe javnosti nije kriv on, već jedinice lokalne samouprave, ali i dio naroda koji na to pada jer je to napredno i zeleno.

Santana sub 23.5.2020 08:43
wyks kaže...

Zašto je klupa relevantan proizvod koji zaslužuje javno financiranje?

 

Meni se cini da je ovo produkt "kupujmo hrvatsko" i vakuma u proizvodnji tehnoloskih proizvoda u Hrvatskoj.

 

Gle sam Bug je Mrvosa proglasio osobom godine!

Klupa?

 

Solarni punjac mobitela na javnoj površini se slozi u Solar shopu za 8 sati. Ako pijes pivo i ceses jaja 6 sati.

 Iskreno ne kuzim svrhu tih klupa. Naiso sam nedavno na jednu na svetoj geri i naravno da mi nije trebala.
Mozda da kampiram par dana pa onda, no onda si jednostavno uzmem powerbank sa sobom.

zelenapaprika sub 23.5.2020 09:56
MrBlc kaže...

To je prigovor upućen na krivu adresu - on je prepoznao potrebu tržišta i iskoristito je. To što je ta potreba rezultat pomodarstva, a ne potrebe javnosti nije kriv on, već jedinice lokalne samouprave, ali i dio naroda koji na to pada jer je to napredno i zeleno.

 Ključno je ovo - prepoznao potrebu tržišta. Koju potrebu? Nisam jedini koji ne vidi ljude da sjede na tim klupama i pune mobitele. Pomodarstvo je sigurno u pitanju. Koliko je zeleno, to bi se dalo raspraviti - ovisi od čega je ta klupa napravljena i kako djeluje na okoliš.

fer-de-lance sub 23.5.2020 21:19
zelenapaprika kaže...

 Ključno je ovo - prepoznao potrebu tržišta. Koju potrebu? Nisam jedini koji ne vidi ljude da sjede na tim klupama i pune mobitele. Pomodarstvo je sigurno u pitanju. Koliko je zeleno, to bi se dalo raspraviti - ovisi od čega je ta klupa napravljena i kako djeluje na okoliš.

 ==

 

Sam si si objasnio...