viciousone ned 23.6.2019 01:14

Pozdrav Afaron!

" S tim da više ne bi trebali nazivati to "ljudska prava" nego nekako drugačije. Možda "prava živih svjesnih suosjećajnih bića" ili šta ti ja znam..ali ovo "suosjećajnih" je bitno jer nemožeš dati sva prava potencijalnoj mašini za ubijanje bez obzira koliko je svjesna i inteligentna...mora imati neke moralne/etičke filtere ili limite...
Ali gdje onda životinje upadaju u sve to...pogotovo ove svjesnije/inteligentnije? Teško je povući granicu, što ne znači da treba odustati od ovog problema.."

Iz takvih stvari ti je najbolje vidljivo da to trebaju ostati ljudska prava. Sve drugo stvoriti će kaos.
Stvari najbolje funkcioniraju kada postoji red.

kero ned 23.6.2019 09:50

Ljudi nisu svjesni negativnih implikacija stvaranja "samosvjesnih" robota. Roboti nikad neće biti samosvjesni na način na koji smo mi, bez obzira koliko bili napredni i nakljukani tehnologijom jer nije moguće tehnologijom rekreirati ljudski živčani sustav u pravom smislu riječi, to bi bila više nesvjesna nevjerojatno složena simulacija, dakle roboti bi i dalje bili nesvjesni, a imali bi sva prava kao i ljudi. Tu vidim nevjerojatno negativne implikacije.

AFARON ned 23.6.2019 10:09
viciousone kaže...
Pozdrav Afaron!

" S tim da više ne bi trebali nazivati to "ljudska prava" nego nekako drugačije. Možda "prava živih svjesnih suosjećajnih bića" ili šta ti ja znam..ali ovo "suosjećajnih" je bitno jer nemožeš dati sva prava potencijalnoj mašini za ubijanje bez obzira koliko je svjesna i inteligentna...mora imati neke moralne/etičke filtere ili limite...
Ali gdje onda životinje upadaju u sve to...pogotovo ove svjesnije/inteligentnije? Teško je povući granicu, što ne znači da treba odustati od ovog problema.."

Iz takvih stvari ti je najbolje vidljivo da to trebaju ostati ljudska prava. Sve drugo stvoriti će kaos.
Stvari najbolje funkcioniraju kada postoji red.

 

Pa za sada je dovoljno da ostane tako, još je prerano za ono što sam spominjao.. Ali kad tad ćemo morati polako proširivati tu kategoriju "ljudska prava". Možda za 50, možda za 500, možda za 50000 godina, neznam...

Friday ned 23.6.2019 10:17
Umbel kaže...
Feudalac kaže...
Umbel:

Kaže MS da je swap na sistemskom disku najbrža varijanta. Koja je korist najvažniji fajl u sistemu staviti na najsporiji medij? Ozbiljna je primjedba pa molim i ozbiljan, potkrijepljen odgovor

 swap u ramu je najbrza varijanta

 

 

WTF? Pa u ramu vec imas kesirano pun kufer toga po defaultu. Gdje ce ti jos i swap stati?

Visak ned 23.6.2019 10:26

Ljudi imaju razvijenu empatiju i sklonost antropomorfizirati druga bića i objekte. Ako roboti svojim izgledom i ponašanjem dovoljno nalikuju ljudima, ljudi će početi osjećati empatiju, kao što ju osjećaju prema nekim životinjama i smetati će ih iživljavanje na njima, te će tražiti njihovu zakonsku zaštitu, jer se osjećaju neugodno kada vide stradavanje objekta za kojeg imaju osjećaje, bio to čovjek, štenac ili robot.

Naravno postoje i oni koji nisu toliko tome skloni i kojima nije problem zaklati ovcu ili svinju, nekima nije problem ni štenca, a nekima ni čovjeka, pa će biti i onih kojima nije problem robota.

MrBlc ned 23.6.2019 15:47
Friday kaže...
memulica kaže...

1. A robot must never harm a human, or through inaction allow a human to come to harm.

 

Treci zakon je posebno debilan. Zamisli situaciju kao u cernobilu. Imas super modernog robota koji bi trebao pocistiti ozraceno podrucje. Kazes mu da ide a on ti kaze "necu, tamo je zracenje i moze biti opasno po mene". E pa jebem ti ja sad malo mater onda...

Nije, jer izričito kaže da vrijedi samo onda kad nije u konfliktu s prvim i drugim, dakle, naredba da počisti radioaktivni materijal suspendira treći zakon jer je naređeno, ali i sama činjenica da će, ukoliko robot ne djeluje, doći do ljudskih žrtava, mu zapravo naređuje da djeluje i bez eksplicitne naredbe, već na temelju prvog zakona.

 

Što se tiče oružja, obrambeno oružje može funkcionirati - ako ne djeluje, nastati će veće ljudske žrtve nego ako djeluje. Problem nastaje ako AI krene kreativno tumačiti te zakone, pa svako ponašanje počne opravdavati većim dobrom.

 

Ajar ned 23.6.2019 20:24

valja biti diplomat i taktičan te prvo pokušati mirenje međusobno zavađenog špareta i frižidera. po danu, jasno, da se ne bi noću šparet i mikrovalna dogovorili da prebace deku preko frižidera i premlate ga usisivačem. rumbe i laptopi moraju imati mogućnost obraniti se od mačaka. najmanje nam je potreban war of things, jer to marketing ne predviđa. 

Veliki Brat pon 24.6.2019 12:34
MrBlc kaže...
Friday kaže...

Treci zakon je posebno debilan. Zamisli situaciju kao u cernobilu. Imas super modernog robota koji bi trebao pocistiti ozraceno podrucje. Kazes mu da ide a on ti kaze "necu, tamo je zracenje i moze biti opasno po mene". E pa jebem ti ja sad malo mater onda...

Nije, jer izričito kaže da vrijedi samo onda kad nije u konfliktu s prvim i drugim, dakle, naredba da počisti radioaktivni materijal suspendira treći zakon jer je naređeno, ali i sama činjenica da će, ukoliko robot ne djeluje, doći do ljudskih žrtava, mu zapravo naređuje da djeluje i bez eksplicitne naredbe, već na temelju prvog zakona.

Sjećam se Asimovljevih kratkih priča na temu tih zakona, jedna mi je posebno ostala u sjećanju.

Kada su na nekoj istraživačkoj postaji na nekom udaljenom planetu (ili mjesecu, svejedno) poslali robota da skupi neki uzorak iz tog nekog jako štetnog okoliša (kojeg su istraživali)  pa mu nisu dali dovoljno eksplicitnu naredbu, nego onako ovlaš - odi tamo i skupi uzorak...

 

Kad bi krenuo iz baze, gdje za robota nije bilo uopće štetno, sve je bilo oke, no kako se približavao mjestu uzimanja uzorka, tako se razina štetnosti povećavala i robot se u jednom trenutku okrenuo jer je treći zakon nadjačao drugi. Onda bi u povratku razina štetnosti opala, pa se opet okretao natrag da ide po uzorak i tako ukrug :)

A ovi ga ne mogu kontaktirati jer naravno da nešto ometa komunikaciju... Uglavnom, fora :)