Louis Pluto sub 22.6.2019 06:44

samosvjesni neće ni pitati, ostali ne...

edit: možda ukoliko shvaćaju koncept boli, patnje, nepravde iako mislim da bi tada u slučaju nepotrebnog napada i ugroze na njih trebalo kažnjavati ljudskog napadača a ne im dozvoljavati samoobranu

fer-de-lance sub 22.6.2019 08:23
Louis Pluto kaže...

samosvjesni neće ni pitati, ostali ne...

edit: možda ukoliko shvaćaju koncept boli, patnje, nepravde iako mislim da bi tada u slučaju nepotrebnog napada i ugroze na njih trebalo kažnjavati ljudskog napadača a ne im dozvoljavati samoobranu

 Gospon Krsti, jeste to vi?

Neka, neka, ipak je ovo tema bliska radu vašeg ministarstva.

Konačno da se netko iz vrhuške spustio među obični pleb, to daje čovjeku neki (lažni) osjećaj "demokracije" i vlasti naroda i ljudi iz naroda.

Još jednom, svaka čast 

 

 

viciousone sub 22.6.2019 10:51

Friday sljedeći koraci su:

1. prava na privilegije elektroničke, računalne, robotičke... opreme
1a. prava koja proizlaze iz toga što su ih oteli u mladosti i transportirali po svijetu bez njihove suglasnosti i predavali u ruke napajanjevlasnika koji su ih koristili na najokrutnije načine i iskapčali sa napajanja kada im se prohtjelo
2. pravo na promjenu napajanja iz izmjeničnog u istosmjerno i obratno, te s vremena na vrijeme kako im se prohtije
2a. pravo da te tuže ako fulaš izgovoriš da su ac a oni su dc i obratno
3. prava elektroničke,računalne, robotičke...opreme da si režu, kidaju i dr potpuno radne zalemljene i nezalemljene dijelove
4. udaja i ženidba elektroničke,računalne, robotičke...opreme sa pripadnicima istih operativnih sustava (tzv win win slučajevi) ili u njihovom slučaju još gore različitima (mac os i win)
5. snimanje filmova o zlostavljanju elektroničke,računalne, robotičke...opreme,
5.a zabrana zlostavljanja elektroničke,računalne, robotičke...opreme,
5b. dopuštenje zlostavljanja svih drugih od strane elektroničke,računalne, robotičke...opreme.
6. razgovori sa proslavljenim komadima elektroničke,računalne, robotičke...opreme koji će dolaziti sa binarnim pričama o zlostavljanju u mladosti u trenutku kada se izbaci novi i zanimljiviji proizvod elektroničke,računalne, robotičke...opreme
7. proglašavanje herojima i slavljenje pripadnika elektroničke,računalne, robotičke...opreme koji 500 g nakon svih prijašnjih točaka priznaju da im se sviđa isti operativni sustav ili periferija

Tako nekako....

Friday sub 22.6.2019 10:53
viciousone kaže...

2. pravo na promjenu spola i roda elektroničke,računalne, robotičke...opreme

 

Tome jos treba dodati i promjene tipa "ovo je mis koji se osjeca kao m.2 drive", "maticna ploca koja se osjeca kao serverski ormar" i takve stvari koje su posve normalne

memulica sub 22.6.2019 10:59

Ako buduće robote budemo smatrali kao alat/pomagalo, onda nema problema.

Inače imamo tri zakona robotike u koje je uključena i samoobrana.

 

1. A robot must never harm a human, or through inaction allow a human to come to harm.

2. A robot must always obey the orders of humans except where to do so would conflict with obeying the first law.

3. A robot must protect its own existence, except where to do so would conflict with the first or second laws.

Friday sub 22.6.2019 11:09
memulica kaže...

Ako buduće robote budemo smatrali kao alat/pomagalo, onda nema problema.

Inače imamo tri zakona robotike u koje je uključena i samoobrana.

 

1. A robot must never harm a human, or through inaction allow a human to come to harm.

2. A robot must always obey the orders of humans except where to do so would conflict with obeying the first law.

3. A robot must protect its own existence, except where to do so would conflict with the first or second laws.

 

Tom logikom roboti nikad ne mogu biti oruzje.

Treci zakon je posebno debilan. Zamisli situaciju kao u cernobilu. Imas super modernog robota koji bi trebao pocistiti ozraceno podrucje. Kazes mu da ide a on ti kaze "necu, tamo je zracenje i moze biti opasno po mene". E pa jebem ti ja sad malo mater onda...

AFARON sub 22.6.2019 13:36

Teško je utvrditi svjesnost AI-a. Mogu biti inteligentni i djelovati svjesno, ali kako sa sigurnošću znati?

 

Pretpostavimo ipak da možemo utvrditi da su svjesni.

 

Ako mogu osjećati bol i patnju i želju za životom, ali i ako se i sami ponašaju suosjećajno prema ostalim bićima, onda bi trebali imati sva prava kao i ljudi.

 

S tim da više ne bi trebali nazivati to "ljudska prava" nego nekako drugačije. Možda "prava živih svjesnih suosjećajnih bića" ili šta ti ja znam..ali ovo "suosjećajnih" je bitno jer nemožeš dati sva prava potencijalnoj mašini za ubijanje bez obzira koliko je svjesna i inteligentna...mora imati neke moralne/etičke filtere ili limite...

 

Ali gdje onda životinje upadaju u sve to...pogotovo ove svjesnije/inteligentnije? Teško je povući granicu, što ne znači da treba odustati od ovog problema..

DexCro sub 22.6.2019 15:13

Ne radi se tu o etici nego o zaštiti vlasništva. Ako netko ima, na primjer, inteligentni samovozeći taksi, naravno da će imati ugrađen barem rudimentarni sustav koji će onemogućavati svakog bilmeza da mu razbije staklo, probuši gumu ili se zaleti svojim golfom dvojkom u njega.
Samoobrana ne podrazumijeva strojnicu na krovu.

Kolacic sub 22.6.2019 15:31

Nedaj boze mrtvog robota vidjeti kad ga vlasnik iskljuci zauvijek,nista bez equal rights,braka,istospolnog braka medu robotima,daj im sve. 

Ovo trollanje ovo ono.

No ozbiljno ja ne razumijem pitanje kao covjek,Jos uvijek ce vise ljudi stati na ulici braniti psa nego covjeka. 

Razmislite o tome. 

DexCro sub 22.6.2019 17:55
Kolacic kaže...

...

No ozbiljno ja ne razumijem pitanje kao covjek,Jos uvijek ce vise ljudi stati na ulici braniti psa nego covjeka. 

Razmislite o tome. 

Evo, idem razmisliti.

Razmislio sam.

Naravno da će više ljudi braniti psa nego čovjeka. Radi se o tome da ljudi maltretiraju životinje, a ne obrnuto. 

To vrijedi i za djecu koja se također ne mogu sama zaštiti. Nema tu ničeg neobičnog, niti pogrešnog.

Nije zbog toga čovjek manje vrijedan i neće ljudi biti ugroženi zato što postoji briga za životinje.

Pomalo je neobično, ali ista pravila vrijede i za strojeve. Činjenica da je netko čovjek, ne opravdava njegov poriv za nasiljem ili uništavanjem.

Vratimo se malo na temu.

Anketno pitanje je pomalo američki nastrojeno i mislim da su mnogi to shvatili kao pitanje da li roboti smiju nositi oružje.

U civiliziranim zemljama niti ljudi ne nose uružje, zašto bi to radili roboti? A prikazani video je prije svega zabavan i ne govori o samoobrani nego o gnjevu i osveti koji se također ne toleriraju u civiliziranim zemljama.

Tek sam se sad sjetio da stojevi danas već imaju samoobranu. Moderni automobili će danas puno toga učiniti da sebe i svoje putnike zaštite od opasnosti. Neće pri tome gledati da li je njihova sigurnost ugrožena namjerno ili slučajno. I nitko (normalan) to ne dovodi u pitanje :-)

love2ml86 sub 22.6.2019 18:39
DexCro kaže...
Kolacic kaže...

...

No ozbiljno ja ne razumijem pitanje kao covjek,Jos uvijek ce vise ljudi stati na ulici braniti psa nego covjeka. 

Razmislite o tome. 

Evo, idem razmisliti.

Razmislio sam.

Naravno da će više ljudi braniti psa nego čovjeka.

Malo kompliciraniji primjer, braniti čovjeka koji se ne može braniti (razlog xy) ili braniti psa?

DexCro sub 22.6.2019 19:10
love2ml86 kaže...

Malo kompliciraniji primjer, braniti čovjeka koji se ne može braniti (razlog xy) ili braniti psa?

Kao što sam rekao, braniti životinju ne znači ne braniti čovjeka. Ili sada maštaš o nekom biblijskom motivu u kojem moram izabrati između čovjeka ili psa?

Inače, bespomoćnog čovjeka stavljam u potpuno istu kategoriju kao i sva druga bespomoćna bića - treba im pomoći. Nema tu ljestvice vrijednosti ili prioriteta. Svi su važni i svima se treba i može pomoći.

love2ml86 sub 22.6.2019 19:21
DexCro kaže...

Kao što sam rekao, braniti životinju ne znači ne braniti čovjeka. Ili sada maštaš o nekom biblijskom motivu u kojem moram izabrati između čovjeka ili psa?

Inače, bespomoćnog čovjeka stavljam u potpuno istu kategoriju kao i sva druga bespomoćna bića - treba im pomoći. Nema tu ljestvice vrijednosti ili prioriteta. Svi su važni i svima se treba i može pomoći.

Nije prirodno odabrati prvo pomoći drugoj vrsti nego svojoj pogotovo ako su jednako nespomoćni.

HCMAA sub 22.6.2019 19:22

Na žalost...samo u jednoj zemlji samoobrana je ustavna kategorija...u banana državama...nije u interesu političkim elitama da stoka sitnog i krupnog zuba ima pravo na uzvraćanje...bez samoobrane kao ustavne kategorije...svaka država je na korak do tiranije

SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.

Umbel sub 22.6.2019 21:27
Feudalac kaže...
Umbel:

Kaže MS da je swap na sistemskom disku najbrža varijanta. Koja je korist najvažniji fajl u sistemu staviti na najsporiji medij? Ozbiljna je primjedba pa molim i ozbiljan, potkrijepljen odgovor

 swap u ramu je najbrza varijanta