Bitanga sub 18.1.2020 15:16

Koristio sam do nedavno 43'' Sony Android TV XE8005 u 4k rezoluciji, dvije godine isključivo kao monitor za PC i povremeno playku i Nintendo Switch.

No odustao sam za PC zbog dosta problema sa HDRom, veliki ekran jako blješti u oči, veliki ghosting, samo 60 Hz je, nema g-sync/freesync i sl, malo malo mi je skakao overlay kao da se input mijenja, a na desktopu sam (vjerojatno bug u TVu ili driveru grafičke - jer se događalo često pa onda par tjedana rijetko). Plus, svi ukućani vide šta pišeš, svako slovo sa 10 metara :-) Fontovi na 4k rezoluciji izgledaju prekrasno, na 200% DPI savršeno čitljivo, ali sve aplikacije još uvijek ne rade dobro sa tim DPIem.

Ne gasi se sam ko monitor odmah, nego ga moraš preko daljinskog gasiti. Pa se Android ponekad smrzne pa ga treba restartati. 4k rezolucija je brutalno zahtjevna i za najjači hardver pa moraš smanjivati grafičke opcije, ili rendering rezu.

 

Prešao sam na gamerski 165Hz G-sync monitor, nema 4k, nema HDR, ali sam u CoDu često prvi, a na TVu sam bio često zadnji :-) Tako da efekta ima s obzirom da sam totalni amater u tim igrama.

 

Na 4k TVu je slika prekrasna, boje, rezolucija, ali ima i puno drugih nedostataka - više mogućnosti pa ima i više potencijalnih problema. Kompromis je na obje strane.

No svakako ću prijeći na neki veći 4k TV kad to još malo usavrše za veće frekvencije i g-sync.

 

imsonotgonnatellyoumyname sub 18.1.2020 17:01

Pošto najviše vremena za računalom provodim programirajući i uređujući fotografije, koristim Dell Ultrasharp kojeg imam već par godina. 24in, FHD, hrpu priključaka sa strane.

Sad mislim kupiti novi monitor, isto Dell, vjv onaj 32in 4k 100% sRGB pa da mi stari bude pomoćni.

Igram koju igru tu i tamo na laptopu (koji je spojen na monitor, isto Dell jer su mi oni najbolji) jer često putujem pa mi je lakše imati solidan laptop nego desktop PC.

Igranje inače odradim na Nintendu koji je najčešće spojen na TV (neki Samsung Android TV, baš sam požalio što sam kupio taj prokleti android a ne običan chromecast), no nedavno sam si kupio još jedan dock pa ga lako prebacim sa TV-a na monitor.

Inovator ned 19.1.2020 01:03

Prije 6 godina sam kupio LG 27" monitor koji ima i ugradjeni tuner, odnosno rijec je o TV/monitor combu. Uzeo sam ga zbog hrpe prikljucaka i naravno pozalio. Vec nakon mjesec dana je poceo treperiti odmah po ukljucivanju. Pa onda ga ugasis, pa upalis i radi. A onda je odlucio gasiti se. .i tako. Otad kad kupujem monitor onda je to monitor.

HCMAA ned 19.1.2020 01:43

U srpnju 2010 kupio 32" panasonic lcd koji je od prvog dana bio korišten kao monitor za PC...stotine sati igara...interneta...lightroom...office...ma milina

Sad sam prisiljen koristiti 15" ekran od laptopa i sve mi je u K....Sve je nikakvo....Sad kad ove godine kupim 65" lcd tv budem vidio kako to izgleda na toj dijagonali:)

Bitanga ned 19.1.2020 10:49
HCMAA kaže...

U srpnju 2010 kupio 32" panasonic lcd koji je od prvog dana bio korišten kao monitor za PC...stotine sati igara...interneta...lightroom...office...ma milina

Sad sam prisiljen koristiti 15" ekran od laptopa i sve mi je u K....Sve je nikakvo....Sad kad ove godine kupim 65" lcd tv budem vidio kako to izgleda na toj dijagonali:)

 

Kupi i sunčane naočale.

rambox ned 19.1.2020 22:12
Inovator kaže...
Prije 6 godina sam kupio LG 27" monitor koji ima i ugradjeni tuner, odnosno rijec je o TV/monitor combu. Uzeo sam ga zbog hrpe prikljucaka i naravno pozalio. Vec nakon mjesec dana je poceo treperiti odmah po ukljucivanju. Pa onda ga ugasis, pa upalis i radi. A onda je odlucio gasiti se. .i tako. Otad kad kupujem monitor onda je to monitor.

 Kave to veze ima sa ovom temom, uostalo pitanje dana je "što je to garancija nekaj za pojest?".

HCMAA kaže...

U srpnju 2010 kupio 32" panasonic lcdkoji je od prvog dana bio korišten kao monitor za PC...stotine sati igara...interneta...lightroom...office...ma milina

Sad sam prisiljen koristiti 15" ekran od laptopa i sve mi je u K....Sve je nikakvo....Sad kad ove godine kupim 65" lcd tv budem vidio kako to izgleda na toj dijagonali:)

 Vjerojatno 1080p rezolucija, ili barem bi tak trebalo bit jer 720p na toj veličini za PC potrebe izgleda vrlo šepavo.

 

 "Sad pazi kad počnu iskakat ljudine koje viču da je 1080p na 32 neupotrebljivo ili smeče".Zeleno je zločin prve klase, takvu ekipu treba dobro ispendrečit jer bez 4K ne moš živit itd.

 

https://youtu.be/ORW4ek13s3U

Serious NERD pon 20.1.2020 10:05

U anketi sam odgovorio ne, jer sam nedavno promijenio 32'' TV sa 32'' monitorom. TV je bio primarni display za desktop barem 3 godine. Sasvim je ugodno bilo i raditi igrati na njemu, ali se sa novim monitorom osjeti razlika.

HCMAA čet 23.1.2020 04:32

#Bitanga

Pana i dalje radi kao prvog dan:)...samo nije spojen na PC jer je otišla grafa...pa sam za igre uzeo PS4pro...Pana je bila kalibriran...u to doba 2010 je bio aktualan famozni monitor od Lenovo (24"IPS)...ne znam model ali znam da je kod nas bila nestašica bio je oko 3000kn...Ali sam ja rađe uzeo Panu....mislio se na plazmu ali budući sam htio ga koristiti kao monitor sam rađe uzeo LCD.

Bila je ja pokretnom zidnom nosaču...kad sam sjedio za stolom(PC) udaljenost je bila oko 70cm

https://youtu.be/Ww8havSLa9E

Bitanga čet 23.1.2020 09:46
HCMAA kaže...
#Bitanga

Pana i dalje radi kao prvog dan:)...samo nije spojen na PC jer je otišla grafa...pa sam za igre uzeo PS4pro...Pana je bila kalibriran...u to doba 2010 je bio aktualan famozni monitor od Lenovo (24"IPS)...ne znam model ali znam da je kod nas bila nestašica bio je oko 3000kn...Ali sam ja rađe uzeo Panu....mislio se na plazmu ali budući sam htio ga koristiti kao monitor sam rađe uzeo LCD.

Bila je ja pokretnom zidnom nosaču...kad sam sjedio za stolom(PC) udaljenost je bila oko 70cm

https://youtu.be/Ww8havSLa9E

 

Znam, al kažem ti. 65'' nije isto kao i 32''.

Ja sam imao 43'' 4k HDR, bio mi je kao monitor. Kad sjediš za njim kao na PCu i igraš HDR igru oči te doslovno zabole kod svake promjene mrak->svjetlo jer brightness ubija oči kao i u real life. A HDR radi isključivo na max brightnessu.

Osvijetljena površina je još gora na 65''. Plus vrat pomičeš svake sekunde kao da si u kinu, što nije nužno loše radi rekreacije :-D

HCMAA ned 26.1.2020 08:44
Bitanga kaže...
HCMAA kaže...
#Bitanga

Pana i dalje radi kao prvog dan:)...samo nije spojen na PC jer je otišla grafa...pa sam za igre uzeo PS4pro...Pana je bila kalibriran...u to doba 2010 je bio aktualan famozni monitor od Lenovo (24"IPS)...ne znam model ali znam da je kod nas bila nestašica bio je oko 3000kn...Ali sam ja rađe uzeo Panu....mislio se na plazmu ali budući sam htio ga koristiti kao monitor sam rađe uzeo LCD.

Bila je ja pokretnom zidnom nosaču...kad sam sjedio za stolom(PC) udaljenost je bila oko 70cm

https://youtu.be/Ww8havSLa9E

 

Znam, al kažem ti. 65'' nije isto kao i 32''.

Ja sam imao 43'' 4k HDR, bio mi je kao monitor. Kad sjediš za njim kao na PCu i igraš HDR igru oči te doslovno zabole kod svake promjene mrak->svjetlo jer brightness ubija oči kao i u real life. A HDR radi isključivo na max brightnessu.

Osvijetljena površina je još gora na 65''. Plus vrat pomičeš svake sekunde kao da si u kinu, što nije nužno loše radi rekreacije :-D

 HDR se da isključiti...udaljenost će biti minimalno 300 cm...kad budem koristio kao pc monitor uvijek mogu površinu staviti u window mod i smanjiti površinu...svaki put kad sam u dućanu provjerim izmjerim stopalima udaljenost od 300-350 cm i gledam 65" i taman je.S te udaljenosti 55" djeluje ipak maleno.

Bitanga ned 26.1.2020 11:13
HCMAA kaže...

 HDR se da isključiti...udaljenost će biti minimalno 300 cm...kad budem koristio kao pc monitor uvijek mogu površinu staviti u window mod i smanjiti površinu...svaki put kad sam u dućanu provjerim izmjerim stopalima udaljenost od 300-350 cm i gledam 65" i taman je.S te udaljenosti 55" djeluje ipak maleno.

 

Ako pričaš samo o igranju ok. Ja pričam o radu na PCu također. Sa 3m nećeš ništa vidjeti pročitati.

U teoriji zvuči super, u praksi nije. Ali moraš se očito sam uvjeriti :-)