Damir22 sub 3.8.2019 15:22

Nas problem nikad nije bio kako nam se valuta zove,ili kako izgleda.... Vec sto je bezvrijedna....

Amerikanac s 10$ moze nesto kupiti, britanac sa 10£ moze nesto kupiti, europljanin sa 10€ moze nesto kupiti.

Hrvat sa 10kn moze obrisati dupe. I dok god je tako, svejedno je dali brisemo dupe sa 10kn ili 1.5€.

Bezvrijednost nizih apoena valute....

Ukoliko se cijene samo konvertiraju u eure, sto ce se i desiti,nama ce biti apsolutno isto,ili malo gore nego sada....

Ukoliko se cijene ali i primanja konvertiraju u euro na razini 1kn 1eur....sto se nikad nece desiti...onda ce nam biti bolje.... Ili barem pola nase place, toliko eura - sto se isto nikad nece desiti....

3000kn minimalne place u rvata je nekih 400 eura. Minimalna placa u njemackoj je koliko, 1100eur neto?

Pa ti vidi sto je 10eura njemcu a sto 10 hrvatu u tom omjeru....

Ne treba nama euro, propast cemo mi i sami.....

DuxCro sub 3.8.2019 15:25

Razgovarao sam sa nekim prijateljima iz Njemačke i Slovenije o tome. Svi su mi rekli da su nakon uvođenja ojra cijena značajno porasle i da im nikad nije bilo gore. Naravno u Hrvatistanu nema povoda za zabrinutost jer kod nas su sve sami sposobni ljudi koji znaju što je najbolje za njih..khm..pardon..najbolje za narod.

BarbaVeli sub 3.8.2019 15:46

Jedan sam od onih koji također strahuju od poskupljenja. Ne brine me poskupljenje od 1-2 kn ("zokruživanje"), nego ono kojem se trgovci vesele. Uostalom, lako ćemo moće utvrditi tko je u pravu: počnite voditi evidenciju cijena, pa ćete vidjeti za koju godinu.

Koliko sam samo puta čuo "ono što je prije bila jedna njemačka marka, to je sada 1 euro" (a stvaran odnos je bio oko 1:2), teško mi je vjerovati da su svi bili u krivu.

Nemo nemo sub 3.8.2019 15:51

Uvest će ga jer se narod izjasnio da ga hoće! Konverzija će biti vjerojatno kao što je bila i sa njemačkim markama: plaće će biti manje a cijene veće! Dovoljno je pogledati "tečaj" na moru: kad plaćaš daješ 10 kuna za 1€ odnosno kad prodaješ 1€ dobiješ 7 kuna. Ali, kao što sam već rekao, narod je izabrao da hoće eure tako da, smatram, nije vrijedno rasprave!

Keso sub 3.8.2019 16:20
DuxCro kaže...

Razgovarao sam sa nekim prijateljima iz Njemačke i Slovenije o tome. Svi su mi rekli da su nakon uvođenja ojra cijena značajno porasle i da im nikad nije bilo gore. Naravno u Hrvatistanu nema povoda za zabrinutost jer kod nas su sve sami sposobni ljudi koji znaju što je najbolje za njih..khm..pardon..najbolje za narod.

Ne samo da sve cijene porastu, tj efektivno svima plaće i penzije padnu (one ne narastu a cijene bitno narastu preko noći), nego imamo još gori problem:

Više nemamo niti pravnu mogućnost stvarati novac. Naša centralna banka sada teoretski smije stvarati kune (to što to ne čini je drugi par rukava), ali kad se i toga prava odreknemo, onda će tuđe centralne banke stvarati eure iz ničega (bez rada) a mi ćemo davati svoj rad i imovinu za njih.

Jako zgodno za onog tko ima pravo legalno stvarati eure (europska centralna banka), ali je problem što mi nismo vlasnici te banke, niti se zna tko su joj vlasnici - oni u biti najviše profitiraju. Bez rada stvore novac i žive kao begovi, a drugima dijele packe kako su neefiksni, kako moraju stegnuti remen i raditi još više za još manje novca i biti u još većem dugu. O tom problemu jedni Pernar i neki ekonomisti pričaju, ali od medija svi bivaju utišani ili ismijavani, kao nekad Galigeo kad je tvrdio da Zemlja nije u centru svemira kad su "svi krčma-znalci znali da je" - isto je kao i danas.

xcat sub 3.8.2019 16:21

 

Sve će, dakako, poskupjeti.

Dobra strana je da ćemo izgubiti još ponešto kontrole nad državom. To je dobra strana, jer su naši vlastodršci nesposobni.
Još kad bi se moglo pravosuđe outsourcati nekome... bilo kome.. Tađikistanu.. Ugandi..

tenac sub 3.8.2019 16:33
xcat kaže...

 

Sve će, dakako, poskupjeti.

Dobra strana je da ćemo izgubiti još ponešto kontrole nad državom. To je dobra strana, jer su naši vlastodršci nesposobni.
Još kad bi se moglo pravosuđe outsourcati nekome... bilo kome.. Tađikistanu.. Ugandi..

 Misliš da nam oni koji kontroliraju EU žele dobro? Njima je samo do još većeg profita, a zemlje koje su zadnje ušle tu najviše ispaštaju.

M0by sub 3.8.2019 16:38

Evo bas sam i ja upoznao na moru neke ljude iz Slovenije. Kazu otkad su im uveli euro cijene otisle gore, a place ostale iste.
Nedavno sam citao nekakav clanak da se samo najjace drzave Europe mogu nositi sa eurom, a to su Njemacka i mislim Francuska ili Nizozemska. Da za ostale drzave to nema smisla.

xcat sub 3.8.2019 16:40
tenac kaže...
Misliš da nam oni koji kontroliraju EU žele dobro? Njima je samo do još većeg profita, a zemlje koje su zadnje ušle tu najviše ispaštaju.

 

Svejedno, trećerazredni eurodiplomat je bolji od bilo kojeg našeg političara... Nažalost.

Lovac sub 3.8.2019 16:47

Ja sam protiv, isto iz prve ruke mogu reći (imam tetu s obitelji u Sloveniji); cijene su otišle gore, a plaće su samo "prebacili" u eure. I to ne samo u trgovinama, primjer cuga je vani bio 400 tolara (cca 12kn, ne sjećam se koja, al mi je cijena ostala urezana), doslovno preko noći se to pretvorilo u 2eur itd. Tako na svemu i nakupilo se. Sad smo jadni, a kod dobijemo euro biti će još gore.

mac92 sub 3.8.2019 17:29

Yup. Slovenci su najbolji primjer kako je to išlo kod njih. S obzirom da sam dosta radio s njima i usput baš pričao o tome. Npr. šišanje je kod njih bilo oko 50kn cca. 7€ manje više svi zaokružili na 10€. Trebalo je 2-3 godine da se pomakne nešto s plaćama, a i to nije bilo niš previše. 
Euro je zadnja kap za HR. Kap koja će potjerati i ostatak ljudi van jer ne bude funkcioniralo.

.jpg sub 3.8.2019 17:54

Moram priznati da ne razumijem ovo sa poskupljenjem. To sako znaci ds neko vise zaraduje nego sto je prije. Npr frizer vise ne radi za 7 nego za 10e. Trgovci isto tako, posebno za uvezenu robu jer isto je plaćaju i prije i poslije. Al slovodno određivanje cijena bi to trebalo regulisati jer ce neome biti ok da zarađuje isto i nece dirati cijene ni nakon uvođenja eura. Druga stvar je da neki dignu (bez razloga) pa da onda svi lančano podignu cijene jer život postane skuplji.

ddarknessfairyy sub 3.8.2019 18:02
BarbaVeli kaže...
Jedan sam od onih koji također strahuju od poskupljenja. Ne brine me poskupljenje od 1-2 kn ("zokruživanje"), nego ono kojem se trgovci vesele. Uostalom, lako ćemo moće utvrditi tko je u pravu: počnite voditi evidenciju cijena, pa ćete vidjeti za koju godinu.

Nema potrebe čekati do uvođenja eura, uredno oni dižu cijene svakodnevno, pa čak i kad PDV pada cijene rastu. Mjesečna košarica mi je u srpnju 2018 bila 1900kn, ove godine je 2400kn a stalno kupujem iste stvari. Meso i povrće je skuplje nego što je bilo prije "sniženja" a lijekove su uredno digli za 20-30% prije sniženja, pa su snizili i sad su odprilike kunu skuplji nego što su bili prije.

 

DuxCro sub 3.8.2019 18:38
ddarknessfairyy kaže...
BarbaVeli kaže...
Jedan sam od onih koji također strahuju od poskupljenja. Ne brine me poskupljenje od 1-2 kn ("zokruživanje"), nego ono kojem se trgovci vesele. Uostalom, lako ćemo moće utvrditi tko je u pravu: počnite voditi evidenciju cijena, pa ćete vidjeti za koju godinu.

Nema potrebe čekati do uvođenja eura, uredno oni dižu cijene svakodnevno, pa čak i kad PDV pada cijene rastu. Mjesečna košarica mi je u srpnju 2018 bila 1900kn, ove godine je 2400kn a stalno kupujem iste stvari. Meso i povrće je skuplje nego što je bilo prije "sniženja" a lijekove su uredno digli za 20-30% prije sniženja, pa su snizili i sad su odprilike kunu skuplji nego što su bili prije.

 

 Da. Ono s snižavanjem PDV-a na hranu na 13% je bilo smiješno. Najviše u Kauflandu kupujem jer mi je najbliže. Snizili cijene prva 2 mjeseca možda i onda vratili na staru, pa čak digli i iznad starih cijena. Samo što im sad više ostaje u džepu jer ne moraju državi toliko davati od zarade. Neki političarčići sigurno koji milijunčić u džep spremili od mita.

Damir22 sub 3.8.2019 18:58
.jpg kaže...
Moram priznati da ne razumijem ovo sa poskupljenjem. To sako znaci ds neko vise zaraduje nego sto je prije. Npr frizer vise ne radi za 7 nego za 10e. 

 Tako je.

 

Samo, sto to poskupljenje ne prati adekvatno povecanje placa. Jer ni taj frizer nemoze zaraditi 10 eura, ako je vecini ljudi placa ostala ista - oni ce se ili sisati tamo gdje ostane 7eur, ili ce ici drasticno manje kod frizera, pa ce on, iako ce mu pojedinacno sisanje donjeti 3 eura vise, izgubiti znacajnije jer jednostavno ljudi nece ici na sisanje.

 

Sve bi to imalo smisla, ako bi npr. karikirano, sa 400 digli minimalac na 600 eura. Poskupljenje bi znacilo da je standard ostao isti kao kad smo imali 400 eura i nize cijene, no, sve bi se to vrtilo u krug.

 

Poskupljenje nema poante, niti doprinosi icemu, osim sto smanjuje broj stvari koje si prosjecan radnik moze priustiti, jer njemu je primanje ostalo isto.

 

Dali je koga uopce briga za to, moze li se tu uopce ista promjeniti na bolje - otvoreno pitanje.

 

 

telefon 2 sub 3.8.2019 18:58
.jpg kaže...
Moram priznati da ne razumijem ovo sa poskupljenjem. To sako znaci ds neko vise zaraduje nego sto je prije. Npr frizer vise ne radi za 7 nego za 10e. Trgovci isto tako, posebno za uvezenu robu jer isto je plaćaju i prije i poslije. Al slovodno određivanje cijena bi to trebalo regulisati jer ce neome biti ok da zarađuje isto i nece dirati cijene ni nakon uvođenja eura. Druga stvar je da neki dignu (bez razloga) pa da onda svi lančano podignu cijene jer život postane skuplji.

 Ti kad platiš nešto frizeru, prodavaču to ne ide direktno njemu u džep minus troškovi. To ide u kasu, na kraju mjeseca frizer, trgovac dobije plaću koja je ugovorena. Taj frizer, trgovac često je samo zaposlenik i radi na ugovorenu plaću. Sve ono što predstavlja razliku između prihoda (što je ušlo u kasu) i rashoda (troškovi poslovanja) predstavlja dobit i to je vlasniku obrta na raspolaganje. Ako prihodi rastu (veća cijena proizvoda) a rashodi za plaće zaposlenih ostanu isti, dobit je veća.

I da, nije isto koja kategorija proizvoda koliko raste. Ako je medijan oko 5000 i nešto kuna, ma neka je i 6000 kn, to što automobilima cijena ostane ista, ali kruh, mlijeko, voće, povrće, meso, stanovanje, zdravstvene usluge i obrazovanje porastu za određeni postotak je velika stvar. Uzmi samo kruh da u konverziji poraste za kunu, dvije, a neće samo kruh, i sad uzmi čovjeka koji prima minimalnu plaću. I nisu svi poslovi takvi da "ljudi u karijeri napreduju".

NEW_MAN sub 3.8.2019 19:02

Mislim da ne bude nista od eura jer euro se dobiva nakon kaj se ispune uvjeti a jedan od njih je dug manji od 60% GDP, a RH ima dug debelo iznad 60%. Dolaze milijarde kredita na naplatu i turisticka sezona je takva kakva je.

Hrvatska vlada i politicari su svjesni da je drzava u bankrotu. Znaci bankrot je tu samo kaj se servisira kreditima i jedina nada je da uvedu euro jer ako drzava ima euro onda je eu "duzan" spasavat clanicu inace bi mogao euro izgubiti na vrijednosti. Ako RH bankrotira bez eura onda bude to cirkus samo takav jer nas ne budu izvlacili ko grke nego budu rekli ko vas jebe pederi.

Rado bi da se uvede Euro da ne moram mjenjat novce i jos radije bi da pomaknu sengen da ne moram gledat ove glupane na granici koji mi gledaju dokumente svaki ibogi vikend i to tak vec deset godina. Ono lik me gleda svaki vikend i svaki vikend provjerava ako sam to ja!

 

Cisto informacije radi

https://www.consilium.europa.eu/en/policies/joining-the-euro-area/convergence-criteria/

Znaci RH dobiva euro nikad pa ni onda. Isto tako se euro dobiva automatizmom kad se ispune uvjeti i nema se tu kaj uvodit osim ako si banana republika pa ti pod svaku silu treba Euro!

bloodborne sub 3.8.2019 19:20

Sta mislim o uvodenju eura ? Nista mislim da cekam da cura zavrsi fax ostao joj je jos zavrsni.

I onda za njenim burazom u beč. Ja zavrsio tvz, njen buraz mi vec nesto sredivao gore. 

I eto ceka se od cure zavrsni. Jebes hrvatsku vise, narod izade pozdravit repku al izborti se za sebe 0 bodova.

Bolja buducnosti "lezi u zaokruzivanju referenduma". Iskreno mi je zao sto sam ovdje roden i zivim.

diskDEfragmenter sub 3.8.2019 20:16

S obzirom na našu platežnu moć - bit će nam još i gore...

Plaća će se konvertirati po tečaju u Euro, a cijene će se izjednačiti sa onima u ostatku Europe. Tako će ti npr. kava postupno doći do 2€ itd... isto kao da je sad plaćaš 16kn.

Dakle, dobra plaća će iznostiti 800 - 900€, a (pucam bezveze) velika Nutella će koštati 10€, tj. 75 umjesto 45kn

 

I tako sve... a kako se osnovica nije makla zadnjih 10 godina ni u kunama, mogu misliti kako i kad će se maknuti u eurima.

Od uvođenja eura profitirat će samo velike tvrtke, državni vrh, trgovina i turizam - svi oni kojima je i sad dobro. A onima kojima nije dobro bit će još gore...