danen pon 19.8.2019 20:47

Prekrasno je čitati kako se deklarirani ateisti bave islamskom teologijom! Neću se navući na tanak led, pa činiti isto (premda sam Kuran čitao, a oni nisu), nego neka zamole nekog muftiju da im sve na tanane objasni. A posebice kako to da musliman može biti znanstvenik.

bugovac222 uto 20.8.2019 03:33

I kakve veze to ima sa ovim što rekoh? Hoćeš reći da je Ivanovo otkrivenje diktirano slovo po slovo? Gdje to iščitavaš? Opet ponavljam jedina vjera koja tvrdi da je više biće (allah) izdiktiralo slovo po slovo njihovu knjigu je islam, i to svemu napisanom daje posebnu težinu (doktrina takije je npr. alat u svrhu širenju islama gdje smiješ lagati i obmanjivati nemuslimane). Islam nije religija u zapadnom smislu nego političko uređenje i točno propisuje tko ima kakva prava u takvom političkom uređenju pa i pravo na život, zaboravi na slobodnu volju i pravo izbora. I da se vratim na ovu Ivanovu viziju nekog budućeg života gdje eto neću ući u sveti grad, pa koga briga - ako ne vjeruješ nije ti taj grad niti bitan. Bitno je da te na zemlji nitko ne dira, a kad umreš vrlo važno. Sve i kada bi u drugoj religiji bilo opisano ovozemaljsko političko uređenje poput islama, ne bi imalo istu težinu i dalo bi se reformirati tijekom stoljeća. U islamu takva reformacija nije moguća, jer je sve izdiktirao allah slovo po slovo na arapskom jeziku.

A ovaj što veli kako on "zna da ja nisam pročitao kuran" samo da kažem da je to odgovor preko 90% muslimana ako bilo što kritički spomeneš. Klasika.

danen uto 20.8.2019 04:48

Živjela sloboda izbora! Engleski je radnik u doba industriske revolucija bio potpuno slobodan čovjek, pa je u slučaju nezaposlenosti mogao slobodno izabrati: 1.) da umre od gladi, 2.) da prosi - pa da mu zbog toga odrežu nos i uši i 3.) da krade - pa da ga zbog toga objese. Zatvorenik u Iraku i drugim islamskim zemljama ima pak izbor: 1.) može kaznu odguliti od kraja i 2.) može naučiti Kuran na pamet, a kad ga nauči pustit će ga iz zatvora. Nakon puštanja na slobodu moći će recitiranjem Kurana zarađivati za život. U kojem biste društvu radije živjeli?

Antiseptik uto 20.8.2019 06:57

Vidim tj. izčitavam da je danen (latentni) vjernik. Nakon te spoznaje, sve što je ovdje ikada napisao gubi mi na težini (mislim na kolumne, a ne na ova forumska prepucavanja).
Ili je samo stvar godina?! Jer, naime, kod onih labilnijih najčešće vrijedi ona: što si stariji i smrtna ura je bliža to si skloniji vjerovanju u zagrobni život - nikad se ne zna pa je bolje ne vuči vraga za rogove ;-)

danen uto 20.8.2019 08:58

Nisam ja nikakav vjernik, a ponajmanje musliman nego čovjek koji razumije ono što mnogi na ovom forumu ne razumiju, a to je da u srži svake religije, pa i poštenog ateizma (radikalnog humanizma) leži jedna te ista mudrost, a ona se svodi na onu krilaticu kojom počinje i završava grčka filozofija: Spoznaj samoga sebe! Svrha svih tih učenja je očovjenje čovjeka ili kako kaže jedan komentator Kurana da je "prvi cilj čovjeka podložiti sebi prirodu, da drugi je cilj biti svoj gospodar." Svaki čovjek ide svojim putem prema očovječenju, jedni izabiru ovu ili onu monoteističku religiju (jer što je Bog nego ideal čovjeka i prirode?), drugi pak idu putem filozofije, a treći pak slijede neko humanističko-ateističko učenje. I ako je čovjek u srcu čist, posve je svejedno kojim putem ide. No problem postaje ako čovjek ne valja, pa onda izvitoperi svako učenje, bio to katolicizam, islam, dijalektički materijalizam ili liberalizam. Stoga ne valja suditi islam samo prema onome najgorem u njemu, jer ako tako počnemo suditi ništa na ovom svijetu neće valjati, jer nema toga što se ne može iskvariti, pokvariti i pretvoriti u svoju suprotnost. Stoga bih gospodi ateistima (antiteistima) predložio da se pozabave izučavanjem religija i religijskih učenja, a ne da svoje stavove izvode iz svakojakih blebetanja na internetskim forumima. Borite se protiv zadrtosti, a zadrti ste do srži!

tnakir uto 20.8.2019 10:26

Osobno smatram da većina religija i znanost teško mogu koegzistirati.

 

S jedne strane imamo znanost koja teži logici, razumu, preispitivanju svega, učenju, shvaćanju, znatiželji, razvoju itd... dok sa druge strane imamo religije koje su često paradoskalne, bez ikakve logike i razuma, dogmatske, konzervativne, nazadne itd itd...

 

Religije se prilagođavaju modernim vremenima isključivo kada im voda dođe do grla (neke ni tada, možemo uzeti za primjer baš Saudijsku Arabiju koja je u nekim stvarima, npr. građanskim slobodama, pravima žena, manjina, drugih vjerskih uvjerenja, zaostala bar 2000 godina za modernim svijetom) i tada gaze ono što im temeljni dokument (Biblija, Kuraan itd) izričito kaže. Taj temeljni dokument se tumači proizvoljno, te se tumačenje prilagođava određenim prilikama. 

Drago uto 20.8.2019 12:39

Zabrazdili ste OT i Bugovac i još neki su izuzetno bezobrazni u komunikaciji s autorom, koji je doktor znanosti, potpisan imenom i prezimenom, za razliku od njihovih anonimnih "ekspertiza", isključivih, površnih i infantilnih.

Čovjek može biti znanstvenik, vrhunski i biti vjernik bilo koje vjere, uključivši i islam, kao što može biti teška budaletina i antivakser, a biti ateist, iako neki ovdje misle da samo ateisti mogu biti znanstvenici. 

Čovjek je biće suprotnosti i nijansi, pa tako može biti i vjernik i raditi nešto što je u direktnoj kontradikciji s njegovom vjerom jer sam sebe uvjeri da nije, nije baš sasvim ili da je u tom jednom segmentu njegova vjera (ili uvjerenja, načela) pogrešna ili pogrešni, a u svemu ostalome ili gledano općenito su ispravni ili ispravna (vjera). 

Tako ljudi funkcioniraju jer su nesavršena, biološka bića, a ne roboti i binarne karikature ljudi kakvima ih zamišljaju bezveznjaci koji se na temi o solarnim pločama bave - nemogućnosti muslimana da budu znanstvenici.

 

 

markoBT sri 21.8.2019 19:32

Biti musliman znači vjerovati da je Allah Kuran izdiktirao Muhamedu slovo po slovo. A Allah je bog. On sve zna. To znači da sve što piše u Kuranu je točno i ne može se mijenjati. Biti znanstvenik znači preispitivati sve i svašta u skladu s postojećim dokazima i mijenjati to u skladu s novi dokazima. A to znaći da se i Kuran može preisptivati i mijenjati. Ali ako si musliman onda to nije moguće. I zato se ne može biti musliman i znanstvenik. Ako neko pak misli da je i musliman i znanstvenik onda krivo misli. Jedno od toga dvoje nije. Ako mu je pak nezgodno priznat da nije jedno ili drugu i to je u redu, i muslimani i znanstvenici su samo nesavršeni ljudi.

 

S druge strane znanstvenik ne mora biti ateist, jer i ateizam je vjera - vjerovanje da ne postoji bog. To nije znanstvena činjenica. Ali znanstvenik ne može vjerovat da postoji knjiga u kojoj je sve (pa ćak i samo dio) zapisano, da ju je napisalo (ili izdiktiralo) neko više biće i da se to me smije preispitivati ni mijenjati. Pogotovo ako u toj knjizi nema dokaza za tvrdnje koje se tamo iznose. A ja ne znam ni jednu svetu knjigu koja daje dokaze za sve što je u njoj napisano.

 

Drugim rječima, znanstvenik može biti religiozan, ali ne može pripadat ni jednoj religiji kaja mu brani da mijenja svete dokumente te religije. Jer posao znanstvenika je da mijenja ono što nije u skladu s dokazima koje posjedujemo. Kako netko može biti brijač ako ne smije brijati ljude?

Drago čet 22.8.2019 00:01

Ponovo off topic, plus posve pogrešno, jer ateizam u užem smislu riječi nije vjerovanje da ne postoji bog/Bog, nego nevjerovanje da bog/Bog postoji (iako ima ateista koji su sigurni da bog, bilo konkretni teistički ili neki opći deistički, ne postoji). 

Ovo da "znanstvenici preispituju sve i svašta" je također besmisleno do bola, jer znanstvenici, kao ni bilo tko drugi, ne propituju "sve".

Znanstvena metoda je metoda postavljanja hipoteza, testiranja i njihovog opovrgavanja ili potvrde. Znanstvenici mogu sumnjati u neku ili više znanstvenih hipoteza ili teorija, ali sigurno ne postoji niti jedan znanstvenik koji sumnja u "sve", jer je to nemoguće - postoje pretpostavljene samorazumljive istine - aksiomi - koji su osnovni blokovi na kojima se gradi ostatak znanstvene nadgradnje. 

 

Dakle, niti znanstvenici preispituju "sve" u svojoj vlastitoj znanstvenoj domeni, a još manje to vrijedi za stvari van njihove domene - biolog sigurno neće propitivati Penroseov proces curenja energije iz crnih rupa, niti će astronom propitivati smislenost biološke taksonomije.

Koristite nekakve abnormalno široke "sweeping statements" bez ikakvih ograda i donosite isto takve apsolutne zaključke koje nemaju veze sa stvarnošću. 

Znanstvenici se ionako ne bave "mijenjanjem svetih dokumenata" bilo koje religije. 

danen čet 22.8.2019 03:52

A što bi to u Kuranu znanost trebala mijenjati? Pa nije Kuran ili Biblija (koju i Kuran priznaje kao Božju objavu) znanstveno djelo, nije on udžbenik ni kemije, ni fizike, ni biologije! Namjena takvih knjiga je uspostavljanje moralnih načela zajednice, a ne biti nekakav sveznadar. Govoriti da musliman (ili vjernik općenito) ne može biti znanstvenik isto je što i reći da muslimani ne znaju sijati žito, jer o tome - kako se žito sije - nema ni slovca u Kuranu. I još jedno osobno iskustvo. Kada sam - "u totalitarnom komunizmu" - studirao kemiju, sa mnom je studirala jedna časna sestra (koja je, uredno, na predavanja i praktikume dolazila u svojoj "uniformi") te jedan Sirijac, koji je bio ne samo musliman nego i muslimanski svećenik, hodža. Jednom nas je, kao kolege, časna pozvala čak sebi u goste, u samostan. I nitko nije imao ništa protiv toga, a danas u doba slobode, demokracije, ljudskih prava i čega sve ne svjedoci smo tolike netrpeljivosti prema religiji. Pa što nekome ima smetati ako se netko klanja Allahu! Ako mu to donosi mir u duši i sreću u životu, zašto bi mu trebali tu sreću i mir oduzimati. Danas je crkva postala tolerantna, a ateisti netrpeljivi - čak više nego u komunizmu. I na kraju još jedno slovo: ako hoćete nešto kritizirati, prvo trebate o tome što kritizirate nešto znati.

markoBT čet 22.8.2019 09:57
Drago kaže...

Ponovo off topic, plus posve pogrešno, jer ateizam u užem smislu riječi nije vjerovanje da ne postoji bog/Bog, nego nevjerovanje da bog/Bog postoji (iako ima ateista koji su sigurni da bog, bilo konkretni teistički ili neki opći deistički, ne postoji). 

Ovo da "znanstvenici preispituju sve i svašta" je također besmisleno do bola, jer znanstvenici, kao ni bilo tko drugi, ne propituju "sve".

Znanstvena metoda je metoda postavljanja hipoteza, testiranja i njihovog opovrgavanja ili potvrde. Znanstvenici mogu sumnjati u neku ili više znanstvenih hipoteza ili teorija, ali sigurno ne postoji niti jedan znanstvenik koji sumnja u "sve", jer je to nemoguće - postoje pretpostavljene samorazumljive istine - aksiomi - koji su osnovni blokovi na kojima se gradi ostatak znanstvene nadgradnje. 

 

Dakle, niti znanstvenici preispituju "sve" u svojoj vlastitoj znanstvenoj domeni, a još manje to vrijedi za stvari van njihove domene - biolog sigurno neće propitivati Penroseov proces curenja energije iz crnih rupa, niti će astronom propitivati smislenost biološke taksonomije.

Koristite nekakve abnormalno široke "sweeping statements" bez ikakvih ograda i donosite isto takve apsolutne zaključke koje nemaju veze sa stvarnošću. 

Znanstvenici se ionako ne bave "mijenjanjem svetih dokumenata" bilo koje religije. 

Morao bi znati da mnogi znanstvenici nisu zadovoljni činjenicom da postoje aksiomi. Oni su tu, ne možemo bez njih, ali da bi voljeli da ih nema - bi.

 

I kad neki znanstvenik utvrdi da neki aksiom i nije aksiom, nitko zadovoljniji od znanstvenika.

 

(edit)

 

Prekrižio sam ono mnogi, jer (bar ja tako mislim) nije znanstvenik onaj koji misli da ne bi bilo dobro sve aksiome prevest u zakone.

 

 

p.s.

 

Ovo za da je ateizam nevjerovanje da postoji bog stoji. Moja greška.

Drago čet 22.8.2019 10:08
danen kaže...
 Danas je crkva postala tolerantna, a ateisti netrpeljivi - čak više nego u komunizmu. 

 

Ne znam baš na koju konkretnu emanaciju crkve mislite.

 

U mojoj "lokalnosti" što kažu fizičari, ja ne vidim baš potvrdu ove tvrdnje, a ne vide je ni mnogi unutar crkve (teolog Dalibor Milas, franjevac Drago Bojić, teologinja Anna Maria Gruenfeld - od ovih poznatijih...)

 

Nisam vidio ateističke aktiviste pred bolnicama gdje nema pobačaja zbog prigovora savjesti, ali jesam molitvene skupine koje saljeću jadnice koje bi htjele napraviti abortus u onima u kojima još i ima neki ginekolog koji nije savjesničar...

 

 

love2ml86 čet 22.8.2019 16:31
Drago kaže...
danen kaže...
 Danas je crkva postala tolerantna, a ateisti netrpeljivi - čak više nego u komunizmu. 

 

Ne znam baš na koju konkretnu emanaciju crkve mislite.

 

U mojoj "lokalnosti" što kažu fizičari, ja ne vidim baš potvrdu ove tvrdnje, a ne vide je ni mnogi unutar crkve (teolog Dalibor Milas, franjevac Drago Bojić, teologinja Anna Maria Gruenfeld - od ovih poznatijih...)

 

Nisam vidio ateističke aktiviste pred bolnicama gdje nema pobačaja zbog prigovora savjesti, ali jesam molitvene skupine koje saljeću jadnice koje bi htjele napraviti abortus u onima u kojima još i ima neki ginekolog koji nije savjesničar...

 

 

Da malo doprinesem OT.

Napomenimo da komunizam ni na koji način ne predstavlja ateizam. U ime ateizma se nije koliko je meni poznato desio niti jedan zločin.

PzKpfw čet 22.8.2019 22:54

 

 

Komentar u vezi religije,  ateizma, tolerancije....

Koliko sam primjerice čitao iz knjiga Željka Mardešića(ili pseudonim Jakov Jukić), on je tvrdio da je u vrijeme YU bilo više dijaloga između religije i ostalih, nego danas kada je demokratski režim na vlasti.

U tom tobože crnom komunizmu, toj YU prevodila se jedna Biblija na narodni jezik....

 

Što se tiče Crkve i tolerancije. Ona prihvaća toleranciju samo na načenoj razini. Prvo zahtjeva da pređeš pod njene skute, te čak ni onda ne prihvaća drugačije mišljenje.

Crkva se ponaša kao da ima aposlutnu istinu o moralu i životu. Međutim to nije baš tako. Danas su drugačija vremena.

Ljudi ne moraju imati popa da im tumači život kao nekada prije.

 

Crkva preko svojih šefova(biskupa, nadbiskupa,...) kroz medije širi u ime vjere, ljubavi, morala dosta upitne stvari koje nigdje se vidljivo ne realiziraju u praksi.

Crkva samo docira o ponašanju drugih, a nikako da počne čistiti vlastite redove u ime toga što propovijeda.

Probajte doći negdje na neki događaj gdje se sakupljaju vjernici, malo koliko marginali bio, te početi glasno razmišljati. Eh, odmah se idu lijepit etikete, ono da si ovo, da si ono....

Znam da je prije nekih dvije godine bilo frka oko gradnje crkve na Savici(ZGB), te su istaknuti vođe tzv. konzervativne revolucije, došli osobno u moj kvart širiti neistine o ekipi koja ovdje živi,...

te da smo komunjare, oficirska djeca, Srbi, mrzitelji ovoga, onoga, itd,....

Naravski, ti veliki vjernici i domoljubi kada je trebalo braniti RH, kada je trebalo ići na Kupu, ...su bili u CA, USA ili pak u civilnoj zaštiti. 

 

 

Danas je vrlo promućno biti u ovoj RH, katolik i nacionalist. Što radikalniji to bolji. Onda si po njima Kristov vojnik. 

Što njima primjerice znači velečasni kao što je bio pater Cvek i svi oni koji žive svoju vjeru na Kristov način?

 

Al' budi ljevičar, socijalist, pripadnik neke manjinske skupine(seksualne, etične, nacionalne, regionalne,...) eh, druže crno ti se piše. 

 

Pustite neke komentare što ekipa piše, jer im je više dosta tog terora u ime neko boga, vjere ili domovine. 

Kakva je nečija vjera ako ga dira komentar na Internetu. 

Dakako to ne znači da se smije dozvoliti vrijeđanje. Ali, rađe ću svoju energiju i vrijeme usmjeriti da poboljšam sebe, nego da se obazirem na nečije pokušaje da me tobože uvrijedi. 

 

Tako da sam na osobnom primjeru stekao uvjerljivi dojam da danas u HR nisu ugroženi katolici ili Hrvati, nego svi oni koji drugačije misle od ovih koji su tobože stvorili Hrvatsku(čitaj opljačakali).

Stoga bilo kakva vjera, institucija me ne zanima previše, nego rađe biram svoj put. 

Moja vjera ili nevjera je moja stvar. Moj život, moja pravila. 

Volim znanstvenike, jer od njih nešto mogu naučiti. Njegova vjere ili nevjera je njegova stvar.

Mene zanima njegova nauka koju prenosi. 

 

 

danen pet 23.8.2019 03:20

Ako, kako kaže love2ml86, komunizam nije ateizam, što onda jest ateizam? Ne mogu se stvari negativno definirati, jer ono što je negativno definirano jest NIŠTA (nihil privativum). Možemo govoriti o materijalzmu (mehaničkom, dijalektičkom, historijskom), energetizmu, egzistencijalizmu, radikalnom humanizmu, naturalizmu, no i o deizmu, agnosticizmu, panteizmu, pače i o (najčešći slučaj) naivnom realizmu. Možemo govoriti, a o tome je ponajviše u ovoj rubrici riječ, o antiklerikalizmu, koji ne mora biti niti mora nužno voditi u ateizam. Nego, riječ je o nečem drugom. Ne smijemo jedan ekstremizam zamjenjivati drugim, boriti se protiv netolerancije netolerancijom. A što se znanosti tiče, vidim da se znanost mitologizira (pseudoznanost), te da se od nje čini idol, fetiš. A što leži u osnovi fetiša? Leži oholost, objest, narcizam: ideja da čovjek može ići protiv prirode ("protiv volje Božje"), da može zanemarivati prirodne zakone - umjesto da čini dobro i sebi i drugima podloživši im se ("Čovjek vlada prirodom tako da joj se podloži", reče Francis Bacon). To je ono što leži u osnovi kršćanske poniznosti i muslimanske "predanosti Bogu". Ovime, da se razumijemo, ne bacam anatemu na nevjernike, nikoga ne navodim na to da ide u crkvu ili džamiju, samo pokušavam problem malo dublje, filozofski sagledati. Može se živjeti bez Boga, ali na mjesto Boga treba nešto staviti, a to nešto mora biti nešto a ne ništa.

bugovac222 pet 23.8.2019 16:27

Komuniciram sa nekim anonimnim nikovima kao što sam i sam. Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio! Ako je to pisao autor pod nikom, jel titula "doktora znanosti" izlika da u svakoj oblasti gospodin Raos zna više nego drugi i da me uvjerava što sam ja pročitao a što nisam? Valjda ja to znam bolje od gospodina Raosa, bez obzira na njegova znanstvena dostignuća i titule. Čisto sumnjam da je gospodin vidovit i ima nadnaravne mogućnosti te bolje od mene zna što sam ja pročitao. Ako autor već raspravlja o temi koja nije ni naša ni njegova struka, onda smo tu na istom ili sličnom nivou pa tvrdnja da netko nešto nije pročitao kao i davanje "domaćih zadaća" ili spominjanje "da mnogi u forumu ne razumiju" nije baš primjereno komunikaciji odraslih osoba, jer je nekako "s visine". Primjeti se u postu da je i sam gospodin autor protivnik narcisoidnosti i egoizma. Davor Pavuna može možda biti autoritet u jednom dijeliću fizike, ali to ne znači da ću prihvaćati njegov svjetonazor (mada smatram da je također dobra osoba kao i autor i njegov brat koga također cijenim, a i s Draginom skepsom oko električnih auta se potpuno slažem :-). Isto kao što je to što ste napisali gospodine Drago samo vaše osobno mišljenje i nije niti po bilo čemu bitnije ili iznad ili točnije od našega. Ako je vama moje mišljenje infantilno i meni je autorovo i vaše što se tiče religija i izvjesnih osoba koje Vi spominjete kao uzor, a čije djelovanje, radove i političku pozadinu vrlo vjerojatno puno bolje poznam nego Vi (pogotovo od Bojića). Naravno da se sa autorom ne mogu raspravljati na ovom nivou o kemiji, jer tu zna puno više od mene. Gospodine Drago kao što ljudi nisu roboti i binarne karikature kako ih zamišljamo mi "bezveznjakovići koji se na forumu o solarnim panelima raspravljamo o religiji", tako se ni sve idologije u svim razdobljima ne mogu naivno staviti u isti koš samo zato što su "umotane" u plašt religije. I nacizam i fašizam su pod određenim povijesnim okolnostima i malim dopunama s nadnaravnim bićem mogle postati religije! I sotonizam je religija gdje se također vjeruje u nadnaravno biće (neovisno o prirodi tog bića) i obrazlaže se kako je to naša bit ili priroda a da nas  npr. 'bogovi odvraćaju od užitka', netko se može složiti ili ne ali dok me ne ugrožava ne možeš zabraniti ljudima da štuju npr. sotonu. Sve te ideologije su mogle pod određenim okolnostima postati i svjetske religije (možda izdiktirane od nekog višeg bića) i tada bi samo zato što su "svjetske" bila zabranjena svaka kritika istih? Tako je i priroda boga i njegove osobine, želje i prioriteti u različitim religijama potpuno različita. Ako gospodin autor priča o 'poštenom ateizmu' što implicira i 'nepošten ateizam' trebao bi pričati i o poštenoj i nepoštenog religiji. Svaka ona ideologija (bila umotana u religiju ili ne) koja ograničava moju slobodu misli, uvjerenja i govora je nepoštena. Ne bih živio niti u Engleskoj niti u Iraku (a još manje u Saudijskoj Arabiji!), ali ako ne bih imao drugoga izbora, uvijek biram Englesku (pa i Rumunjsku) kako za vrijeme industrijske revolucije tako i danas. To što ćete Vi vjerojatno sada pobrisati moj post i banirati me i dalje neće dati na težini Vašem mišljenu u odnosu na naše ili moje. Lijepi pozdrav

danen pet 23.8.2019 17:24

A što biste svi vi, moji oponenti, htjeli od mene? Da kažem da je apsurdno da se netko u Saudijskoj Arabiji bavi kemijom, da se tamo ljudi bave znanošću, da vjernik može biti znanstvenik... Da ne vjerujem onome što sam svojim očima vidio. Tako je cijela priča počela. Trebao bih se valjda pokriti ušima i kazati kako ste u pravu. Govorite protiv Kurana, a ne samo da ga niste čitali nego smatrate da ga ne treba ni čitati, jer se i bez toga o njemu sve zna. Proglašavate sve muslimane bedacima i imbecilima - a onda meni spočitavate da govorim "s visoka". Vrlo dobro znam procijeniti s kim razgovaram, pa krio se on iza ne znam iza kakvog pseudonima. Riječi ga njegove odaju. U svemu što je ovdje napisano nisam vidio nijedan pravi argument. Umjesto da napadate moju umišljenost, pokušajte osporiti moje argumente. Osporite recimo tezu da vjera vodi do očovječenja čovjeka, da se protiv netolerancije ne može boriti netolerancijom, da je Kuran u najmanju ruku neutralan glede čovjekova nastojanja da upozna prirodu, svijet oko sebe, da vjernik može biti tolerantan, da prava žena u društvu ne ovise o kemijskim i fizičkim zakonima. A koliko sam upućen u temu o kojoj pišem vidi se po argumentima koje podastirem, a ne po mojoj tituli. Uostalom, ne govorim napamet, dosta sam knjiga o tome pročitao, i s jedne i s druge strane. I znam koliko znam.

Feudalac sub 24.8.2019 09:43

Bugovac222:

Ti kao da si zaboravio da smo mi, prije manje od 30 godina, vodili rat koji je u osnovi vjerski, za dobar dio populacije. I da su srbi vrlo rado tukli “balije”.

Zaboravio si, ili ne znaš, da je Amerika popunjena evropskim vjerskim izbjeglicama i da i danas, za razliku od političke javne korektnosti, iza vrata, poskrivećki, itekako progoni muslimane.

Feudalac sub 24.8.2019 09:53

Danen:

Ja se slažem s vama. Vezano za prava žena, dok je kod nas bilo normalno pretući ženu zato što juha nije dovoljno slana, kod muslimana je žena gazda u kući. Muževo je da priskrbi i da ženi, alkohol je strogo zabranjen što je dobro po pitanju nasilja, on je u pozadini 90% slučajeva.

danen sub 24.8.2019 10:42

Konačno da čujem nešto pametno, iako je to daleko od teme ovoga članka. Ako nešto uspoređujemo trebamo uspoređivati slično sa sličnim, ili - kako se to u znanosti kaže - skupovi se trebaju ralikovati za što manje varijabli. (Primjer: u medicinskim istraživanjima uvijek upoređujemo skupine ljudi iste životne dobi i spola.) Stoga ako hoćete uspoređivati vjernike i nevjernike, islam (kršćanstvo) i ateizam, onda trebate uspoređivati ono najbolje s najboljime, a ono najgore s najgorime. Tako ćete islamski ekstremizam (terorizam) nad nevjernicima uspoređivati sa državnim terorizmom Staljina nad vjernicima, ako uspoređujete uskraćivanje ženskih prava u islamskim zemljama, uspoređujte ih s nametnutim obaveza u neislamskim i terorom pijanih muževa. Ako kažete da su islamske žene diskriminirane u Egiptu, jer se moraju voziti u tramvaju odvojeno od muškaraca, upitajte se kojoj je ženi ugodno gurati se s muškima, čak i kad je ne diraju spolovilom. Tek se tako može dobiti cjelovita slika. Ne kažem da među muslimana nema svakakvih ljudi, i zatucanih i glupih, ali ne može se - kako se ovdje čini - sve muslimane smatrati maloumnima. Treba upoznati druge ljude, druge kulture, druge civilizacije, pa onda kritizirati - no onda će vam, vjerujte mi, oštica kritike dobrano otupiti.

fer-de-lance sub 24.8.2019 13:17

E, upravo to.

Problem je kaj neki smatraju da je svaki musliman muđahedin ili kaj već, a zapravo velik dio njih su skroz obični ljudi.

Jedan moj bivši susjed, legenda od čovjeka, musliman je (doduše nije friška pridošlica, rodio se u RH, još za bivšeg sistema), i mogu reći da malo ljudi cijenim kao njega, a neki tu kolege bi odmah gledali jel fura ekploziv oko pasa...

Jednom bili mi na cugi - ja, on, i jedan skureni bosanac.

I zajebava on: e, danas sam vidio malog krokodila tu u bari.

Veli ovaj bosanac: vidio sam i ja, ali velikoga, bar 300 kila.

Veli ovaj: u, bogtejebo, pa to više ni nije riba 

Skoro sam se ugušio od smijeha, tak mi je stezalo oko srca da sam skoro pao na pod i umro...

Doslovno su moderni Mujo i Haso kad se nacugaju.

 

 

bugovac222 sub 24.8.2019 13:17

Feudalac, ne nisam zaboravio rat. Vrlo dobro mi je poznato kako su muslimani tukli i progonili Hrvate po Kaknju, Varešu, Fojnici, Bugojnu, Travniku, Uskoplju, Konjicu...dok im je ista ta Hrvatska dostavljala oružje i hranila žene i djecu po hotelima u Hrvatskoj. Pogledaj koliko je Hrvata živjelo na područjima koje je držala muslimanska vojska prije i nakon rata i vidjet ćeš da su znatni više stradali od muslimana (kojima je Hrvatska pomagala!) nego od Srba. Ta "dobronamjerna" politika muslimanskog vodstva gdje IZ zdušno daje savjete za koga glasovati za "hrvatske" predstavnike se nastavila i nakon rata u izborom hrvatskog člana predsjedništva Komšućoglua i "Hrvata" Edima Fejzića, Anela Šahinovića i sličnih u Domu Naroda kao zadnjoj polugi Hrvatske konstitutivnosti. Drago Bojić, Franjo Topić i slični su samo mali plačeni pijunćići dvolične 'Ćaršijske' politike. Naravno Hrvatska će tek reagirati kad se apetiti povećaju pa zahvate i Hrvatsku! Jer Hrvatska 'mora' mrziti Srbe čak i ako gledaju utakmicu Dinama, tako da ne stigne ništa drugo, umjesto da sa Srbima konačno prestanu s potpuno beskorisnim prepucavanjem. Ah da možda je i ovo "tabu tema" u Hrvatskoj pa će mi komentar biti pobrisan. Čudno kako ih progone Amerika i EU a oni sve više dolaze i nitko ne ide nazad. Kakvo je tek stanje ostatka ostataka krščana ili ateista ili homoseksualaca u muslimanskim zemljama koji tamo čak nisu ni došli kao migranti.

danen sub 24.8.2019 17:28

Ako tako budemo mislili onda nikamo nećemo stići! Meni su recimo djeda živa spalili Talijani za vrijeme rata, ni krivog ni dužnog (kao taoca), no nemam nikakva zlog osjećaja prema Talijanima. Štoviše, nije ga imala ni moja baka koja je uz muža od njih izgubila i oca. Ako ćemo o cijelim narodima misliti onako kako smo mislili za ratom o onima koje smo gledali preko nišana, možemo mrziti cijeli svijet i na kraju sami sebe. Znate li koliko očeva siluju svoje kćeri? Koliki muževi premlaćuju svoje žene? Kolika djeca vrijeđaju i ponižavaju svoje roditelje? Zar ćemo zbog toga ukinuti porodicu, prestati se rađati? Pametan čovjek zna odvojiti žito od kukolja i u svojem i u tuđem narodu, a ne stavljati sve u isti koš.

bugovac222 sub 24.8.2019 18:38

Pa naravno da ne treba mrziti nikoga, a pogotovo ne cijele narode ili ljude neovisno o njihovoj religijskoj/nacionalnoj pripadnosti. Međutim u određenim trenucima treba prepoznati izvjesnu ideologiju/politiku koju slijedi elita jednog naroda (bez ikakve mržnje) i nazvati je kako ona je bez neke lažne političke korektnosti. Pa i religijske vođe koji vrlo aktivno radi na istom cilju. Hrvatska je devedestih prepoznala politiku Srpskog naroda koja je Hrvate predstavljala kao zločeste ustaše a oni su bili slobodarski narod za zajedništvo i "jedan čovjek jedan glas" građansko uređenje. Naravno da je to bila propaganda za van, a ciljevi su bili nešto drugo. Dobro je da je Hrvatska to prepoznala i reagirala (bez obzira koliko smo svi razočarani danas zbog domaćih lopova i nepravednosti). Danas je potpuno ista slika u na silu sklopljenoj "maloj Jugoslaviji" BiH. Samo za najmalobrojnije Hrvate višestruko gora situacija nego u Jugoslaviji jer su zahvaljujući nezainteresiranoj Hrvatskoj tada jedini ostali bez teritorijalne jedinice, odrekli se najviše teritorija a nisu dobili ništa zauzvrat te još ušli u potpuno nemoguću Federaciju za koju 99% Hrvata u BiH nikada ne bi glasovalo (ali ih nitko nije ni pitao). Dapače, većina bi prije bili u federaciji s RS nego s Bošnjacima. Višestruko mnogobrojniji (prije rata 2:1, danas 5:1) Bošnjaci naravno svakodnevno posjećuju veleposlanstva po Sarajevu i sebe predstavljaju kao "moderna muslimane" i slobodarski narod koji je za "moderno" uređenje "jedan čovjek jedan glas", a Hrvati su opet zločeste ustaše koji crtaju svastike (ah da u Uskoplju ih nacrtao sam Adis Pokvić, a njegoba sestra novinarka na BHRT odmah optužila fašiste Hrvate). Između Srba i Hrvata se granice znaju i Hrvati nikada neće napadati Srbiju i RS, niti Srbi Hrvatsku niti Federaciju, te je ova idiotska nepotrebna medijska hajka protiv jednih i drugih. Ne postoji niti ekonomski niti demografski potencijal za takvo što, oba naroda su stari i opada broj ljudi a nemaju useljenike. U Federaciji je situacija potpuno drugačija, neriješena i eksplozivna a Bošnjačko rukovodstvo ide sa maksimalističkim zahtjevima i gradŽanski bi najrađe sveo Hrvate na nivo statističke pogreške, a tu se uzdaju na razne Saudijske komitete "humanitarnog" karaktera, Tursku i petrodolare.

love2ml86 sub 24.8.2019 19:19
danen kaže...
da prava žena u društvu ne ovise o kemijskim i fizičkim zakonima.

Isprike još jednom na OT, ali je prezanimljiva tema da ne bi raspravljao iako na krivom mjestu.

Činjenica je da žene imaju najmanja prava u vjerski najizraženijim zemljama. Nije da nemaju sva prava i slično ali daleko manje nego na zapadu.

Skandinavske zemlje su dobar primjer kako bi otprilike trebalo funkcionirati društvo s vrlo malom zastupljenošću vjere u državu.

markoBT pon 26.8.2019 01:32

Moram priznat da ne razumjem kakve veze Mujo i Haso imaju s pitanjem da li musliman može biti znanstvenik. Kakve veze s tim pitanjem ima tko više poštuje žene, tko je tijekom povjesti pobio više ljudi i nosa li tko eksploziv oko pasa.

 

Jedina što je relevantno je u što muslimani vjeruju, a u što vjeruju znanstvenici i dali ta vjerovanja imaju dodirnih točaka ili su međusobno isključiva.

 

 

Usput bih pitao (one koji misle da se u to razumiju) jesu li svi ljudi u muslimanskim zemljama muslimani, ili ima i nekih drugih (kršćana, budista, pagana, sotonista, ateista i sl.). 

 

Ajar pon 26.8.2019 05:08
markoBT kaže...

Moram priznat da ne razumjem kakve veze Mujo i Haso imaju s pitanjem da li musliman može biti znanstvenik. Kakve veze s tim pitanjem ima tko više poštuje žene, tko je tijekom povjesti pobio više ljudi i nosa li tko eksploziv oko pasa.

 

Jedina što je relevantno je u što muslimani vjeruju, a u što vjeruju znanstvenici i dali ta vjerovanja imaju dodirnih točaka ili su međusobno isključiva.

 

 

Usput bih pitao (one koji misle da se u to razumiju) jesu li svi ljudi u muslimanskim zemljama muslimani, ili ima i nekih drugih (kršćana, budista, pagana, sotonista, ateista i sl.). 

 

 eo primjera jednog iranca (preporučujem kanal) 

 

https://www.youtube.com/watch?v=sI5Ftm1-jik

 

a ateizam? svojedobno sam upoznao jednu teu i postao ateist. poslije dvije lidije postao sam alidijist. da jednu mare i ne spominjem (uf). i tak. tko se na brak opeče i na hodanje puše ... 

bugovac222 pon 26.8.2019 07:09

Ionako cijela diskusija nema nikakve veze s temom. Naravno da ima i drugih ali moraju poštivati islamske zakone, ono low profile da ti ne padne na pamet javno nešto kritizirati ili našaliti se s nečim Ili nacrtati nešto i sl. Pa ni Iranac nema veza sa S. Arabijom, čak su neprijatelji. Znam taj kanal, samo malo mu je loša gluma sa tim petardicama...ono za vrtića.

p.s. Da se ne bi spuštali da djetinjastu priču jesu pripadnici nečega ili narodi inherentno loši što je smiješno, evo dobro objašnjenje situacije u BiH (a nije od HDZa):

https://youtu.be/5of9ji2vGkw