nikola pon 11.5.2020 19:07

lijepa recenzija! dok sam citao, bas sam navijao tim redosljedom - zagrijavanje, dubina boje, ekran "na sunce" i onda zapne kod autofokusa. mislim, automatski te tjeraju da natakaris exsterni okular/monitor i rucno ostris?

svejedno najs aparatlin (eh, i tata bi).

mada, treba se natjerati nonati i maleni mft lumix - kvaliteta slike me uvijek odusevljavalja kod Lumixa - jos od prvog "pravog 16:9" modela, koji je imao i fantastican "jog" za navigiranje i fantasticnu optiku. jedino je codec bio vic. a kad smo kod istog, jel jos postoji onaj lik entuzijasta koji je otkljucavao firmware na camovima pa ukidao vremensko ogranicenje, pojacavao bitrate i kvalitetu... hardver je uvijek mogao vise i bolje, pa bi ga ojadili traljavim softverom - iz niskih marketinskih pobuda. 

 

mali savjet - mozda samo da uvijek tutnete okvir sa pojasnjenjima tipa: Cr komponente u 4:2:2 (u obrani), koja je razlika u poreznim stopama(?) za razlicite klase kamera i ne-kamera, raspon boja kod 8, 10, 12bita isl.

btw. antonim za "zamutiti" mi je simpa, mada ne znam sto fali "razmucivanju" jel', ko cedevita - sunes frtalj kile dok ti se ne pomuti um od secera pa ti se i zanebesa :-) e i plus tezina umjesto masa, dakako :-))

 

Visak pet 22.5.2020 23:22

Ovdje se prema slici ne radi o gornjem transreflektivnom ekranu, nego običnom c/b, kakvi su oduvijek izvrsno vidljivi na suncu, a u mraku koriste pozadinsko osvjetljenje. Problem su kolor LCD ekrani koji u klasičnoj varijanti moraju uvijek imati pozadinsko osvjetljenje, jer se bez njega ništa ne vidi ni po danu zbog slabe propusnosti RGB filtra (kojeg c/b nemaju), dok transreflektivni propuštaju puno više svjetla i boje su vidljive i po danu, samo znatno ispranije.

mbaksa ned 24.5.2020 03:10
Visak kaže...

Ovdje se prema slici ne radi o gornjem transreflektivnom ekranu, nego običnom c/b, kakvi su oduvijek izvrsno vidljivi na suncu, a u mraku koriste pozadinsko osvjetljenje.

Mislim da si u pravu (osim ovog za pozadinsko osvjetljenje, jer reflektivni ekran s pozadinskim osvjetljenjem je transflektivni ekran ) - ispravio sam u tekstu. Ne sjećam se više kakvo točno je bilo osvjetljenje, ali s obzirom da je ekran nešto dublje, pretpostavljam da je dublje zato da može biti osvijetljen s prednje/bočne strane pa bi ga to doista činilo reflektivnim LCD ekranom s prednjim (tj. bočnim) osvjetljenjem, s inverznim prikazom.

 

Visak kaže...

Problem su kolor LCD ekrani koji u klasičnoj varijanti moraju uvijek imati pozadinsko osvjetljenje, jer se bez njega ništa ne vidi ni po danu zbog slabe propusnosti RGB filtra (kojeg c/b nemaju), dok transreflektivni propuštaju puno više svjetla i boje su vidljive i po danu, samo znatno ispranije.

RGB filtar ima svoju ulogu, ali koliko sam shvatio, kod tipičnog kolor LCD ekrana ništa se ne vidi bez pozadinskog osvjetljenja primarno zato jer se u njemu ne nalazi reflektivni ili transflektivni polarizator, koji bi upadnu (ambijentalnu) svjetlost ispod matrice reflektirao natrag. Dakle, bez pozadinskog osvjetljenja nema se što reflektirati - ekran gotovo svu upadnu svjetlost apsorbira. Poanta s transflektivnim ekranima je što, kad ga se gleda s prednje strane, transflektivni polazirator reflektira svjetlost (kao da se radi o zrcalu), a iz perspektive pozadinskog osvjetljenja transflektivni polarizator je proziran.

mbaksa ned 24.5.2020 03:48
nikola kaže...

lijepa recenzija! dok sam citao, bas sam navijao tim redosljedom - zagrijavanje, dubina boje, ekran "na sunce" i onda zapne kod autofokusa. mislim, automatski te tjeraju da natakaris exsterni okular/monitor i rucno ostris?

Ako želiš idealni fokus - da. Mada to nije nužno problem mnogima koji će koristiti taj fotoaparat - naime, kad se fotoaparat ili kamera koriste u ozbiljnoj produkciji, automatski fokus se nikad ni ne koristi, nego uz kamermana stoji još i čovjek koji nosi titulu focus puller, kojem je zadaća obaviti ručno fokusiranje.

 

nikola kaže...

a kad smo kod istog, jel jos postoji onaj lik entuzijasta koji je otkljucavao firmware na camovima pa ukidao vremensko ogranicenje, pojacavao bitrate i kvalitetu... hardver je uvijek mogao vise i bolje, pa bi ga ojadili traljavim softverom - iz niskih marketinskih pobuda.

Za neke fotoaparate postoje hackovi ili alternativni firmwareovi.

 

Neke stvari su ograničene radi marketinške strategije, neke nisu (na primjer maksimalna duljina snimanja u komadu - iako se vade na porez, zapravo mnogi fotoaparati ni ne mogu pri maksimalnoj rezoluciji snimati mnogo dulje od pola sata bez da se ozbiljno zagriju ili pregrijiu).

 

nikola kaže...

mali savjet - mozda samo da uvijek tutnete okvir sa pojasnjenjima tipa: Cr komponente u 4:2:2 (u obrani),

Možda... Mada osoba kojoj je to važno vjerojatno i zna o čemu se radi. Možda bi bilo bolje napisati nekakav tekstić pa da se onda uvijek možemo referencirati na to.

 

nikola kaže...

koja je razlika u poreznim stopama(?) za razlicite klase kamera i ne-kamera,

Teško je doći do tog podatka. Nekad se pričalo o nekih 10%, što bi fakat bio opaki namet, a ono što sam nedavno uspio naći su neke stope na belgijskoj stranici EU komisije ako se ne varam, gdje je pisalo da se na videokamere (kamkordere) ili fotoaparate koji snimaju dulje od 30 minuta) s dodatnim ulazom plaća namet od 3,5%, koji se ne plaća na fotoaparate.

 

Uglavnom, koja god porezna stopa bila, proizvođačima služi kao izlika, no ta stopa doista jest problem - jer si time proizvođač automatski diže cijenu svog fotoaparata pa ako svi proizvođači za sve modele iste klase ne bi deklarirali svoje fotoaparate kao kamere, onda bi onaj koji ti napravi sebi radio štetu, osim ako ne bi bio siguran da bi se taj fotoaparat dobro prodavao baš zbog te karakteristike.

 

Panasonic se na to odlučio kod svojih naprednijih modela fotoaparata jer znaju da će ih mnogi korisnici koristiti primarno za snimanje videa. Međutim, primijeti da su i svi ti fotoaparati koji imaju tu mogućnost konstruirani tako da je mogu i iskoristiti, dakle adekvatno imaju riješeno hlađenje.

 

nikola kaže...

raspon boja kod 8, 10, 12bita isl.

I to bi isto valjalo jednom objasiti u posebnom članku, kao što je slučaj s poduzorkovanjem boje, umjesto da se stavlja u svaki članak u kojemu se spominje...

 

nikola kaže...

btw. antonim za "zamutiti" mi je simpa, mada ne znam sto fali "razmucivanju" jel', ko cedevita - sunes frtalj kile dok ti se ne pomuti um od secera pa ti se i zanebesa :-) e i plus tezina umjesto masa, dakako :-))

Nisam te tu baš shvatio za razmućivanje - to bi išlo kao alternativa za zamutiti? Nekako mi to ne sjeda za "odzamutiti"...

 

nikola kaže...

e i plus tezina umjesto masa, dakako :-))

To volim malo mijenjati - nekad stavim masa, nekad težina. Kako kaže na Wikipediji za weight (a isto vrijedi i za "našu" težinu):

This page is about the physical concept. In law, commerce, and in colloquial usage weight may also refer to mass.

Realno gledajući, nama je bitnija težina, znači ono što osjećamo u rukama, a pošto ljudi nisu "na ti" s njutnima, mislim da je ipak bolje (i) težinu u kolokvijalnom značenju napisati u gramima, a ako nekome ne odgovaraju grami, može si ih konvertirati u njutne pa da ima odgovarajuću jedinicu za težinu u fizikalnom značenju. 

 

 

Santana ned 24.5.2020 08:16

Izgleda da fullframe senzori nisu jos dovoljno brzi da bi rolling shutter efekt bio manji.

 

Autofokus opet u niti jednom fotoparatu nije dovoljno pouzdan za video da bi se mogao osloniti na njega u profi okruzenju, no ima dosta amatera ili ljudi koji rade sami pri cemu bi im autofokus puno pomogao i tu panasonic gubi na prodaji.

nikola ned 24.5.2020 17:01
mbaksa kaže...

Ako želiš idealni fokus - da. Mada to nije nužno problem mnogima koji će koristiti taj fotoaparat - naime, kad se fotoaparat ili kamera koriste u ozbiljnoj produkciji, automatski fokus se nikad ni ne koristi, nego uz kamermana stoji još i čovjek koji nosi titulu focus puller, kojem je zadaća obaviti ručno fokusiranje.

 A jesi se ponetflixčio. "Šarfer" na hrvatskom, tako mi prvog asistenta ;-)

 

Znam, za sve to, ali ja sam uvijek bio one man band, a vjerujem da znaš na što mislim ako evociraš sjećanja sa snimanja Bug produkcija. 

 

Sjetih se eklatantnog primjera:

https://www.youtube.com/watch?v=gRRvjZ_XNog

 

gdje je momak neke sugovornike jezivo bacio iz fokusa (7:18 npr.). znači kad nemaš baš cijeli tim pa malo varaš i sve sam. jer je za obične intervjue daleko važniji zvuk, malo svjetla i kakav-takav fokus, tako da se izvuko. ali ako mogu, onda bih volio fokus ko da ga je kritizirao Fro-knows-Photo - ono na portretima baš-baš zjenica :-)

 

inače, simpa filmić, odmah se sjetim nekih hrvatskih režisera koji se trude biti šupci i mimo toga što su natural born šupci/papci i misle da su silno duhoviti, a operirani su od humora. inače u ovom filmu je zanimljivo koliko je odraslo američko društvo zapelo u nekoj infantilnoj fazi - sve im se svodi na uro-genitalni pojas.

 

a ovo za info okvir - da, baš to, "stalna postava" - rječnik, tezaurus, pojmovnik - kakogod - pa se uvijek možeš referecirati. 

 

A ovo za ograničenje, baš se sjetih da nikad nisam benčmarko svoj "prime" (har, har) Lumix, da vidim kolko maksimalno dura i jel se pregrijava i hoće li što ostati na kartici nakon shutdowna ili ne. sad se sjetih i kako me moj model Nikona naživcirao "pumpanjem" blende na auto postavci. neki skuplji modeli to nisu imali. tako da na kraju hoćeš-nećeš moraš na manualno, pogotovo ako moraš smišljati trikove da npr. imaš max otvor blende i najniži ISO (isto marketinško kljaštrenje modela bilo)

 

štaš. kad volim kamere...

 

mbaksa ned 24.5.2020 21:23
Santana kaže...

Izgleda da fullframe senzori nisu jos dovoljno brzi da bi rolling shutter efekt bio manji.

Pitanje je kad će i hoće li uopće u dogledno vrijeme postati toliko brzi. Tim više što smo se pomalo i navikli na taj problem (mi koji ga primijetimo - lako moguće je da ga većina ljudi ni ne primjećuje), te se u nekim slučajevima može poboljšati softverski.

 

Da se taj problem riješiti drugačijom konstrukcijom senzora - npr. mislim da današnji senzori u pravilu imaju po jedan tranzistor po pikselu, a dodavanjem još dva tranzistora po pikselu rolling shutter senzor može se pretvoriti u global shutter.

 

Alternativno, može se u senzor integrirati DRAM, kao što je to Sony učinio na A9, no nažalost taj DRAM se koristi samo kod fotografiranja, ne i kod snimanja videa.

 

Uglavnom, global shutter bio bi super i za snimanje videa i za fotografiranje (jer se onda može fotografirati korištenjem elektroničkog zatvarača bez rolling shutter efekta - super korisno recimo kod fotografiranja vjenčanja u crkvi) - samo što, eto, to komplicira i samim tim poskupljuje konstrukciju senzora.

 

Santana kaže...

Autofokus opet u niti jednom fotoparatu nije dovoljno pouzdan za video da bi se mogao osloniti na njega u profi okruzenju, no ima dosta amatera ili ljudi koji rade sami pri cemu bi im autofokus puno pomogao i tu panasonic gubi na prodaji.

Ovisi što smatraš "profi okruženjem". Ako smatraš filmsku ili televizijsku igranu produkciju - da. Ako smatraš snimanje vjenčanja - automatski fokus novijih Canona i Sonyja je dovoljno dobar.

mbaksa ned 24.5.2020 21:47
nikola kaže...
A jesi se ponetflixčio. "Šarfer" na hrvatskom, tako mi prvog asistenta ;-)

 

Znam, za sve to, ali ja sam uvijek bio one man band,

Ha, ne znam ja što ti sve znaš.  Nadam se da ne zamjeraš - ako ništa drugo, oni koji čitaju ovu temu, a ne znaju za to, sad znaju...

 

nikola kaže...
a vjerujem da znaš na što mislim ako evociraš sjećanja sa snimanja Bug produkcija.

Definitivno. 

 

nikola kaže...
Sjetih se eklatantnog primjera:

https://www.youtube.com/watch?v=gRRvjZ_XNog

 

gdje je momak neke sugovornike jezivo bacio iz fokusa (7:18 npr.). znači kad nemaš baš cijeli tim pa malo varaš i sve sam. jer je za obične intervjue daleko važniji zvuk, malo svjetla i kakav-takav fokus, tako da se izvuko.

Više boli to što nije sa sobom uzeo još jedan fotić pa da ima dva kadra - pa ako je jedan izvan fokusa, ima drugi. Tj. uzeo je drugi, ali je njime radije snimao sebe. 

 

nikola kaže...
A ovo za ograničenje, baš se sjetih da nikad nisam benčmarko svoj "prime" (har, har) Lumix, da vidim kolko maksimalno dura i jel se pregrijava i hoće li što ostati na kartici nakon shutdowna ili ne.

Fotoaparati se zapravo u pravilu nikad ne zagriju toliko da bi ih ta visoka temperatura "srušila", nego mjere temperaturu unutrašnosti (senzora, procesora, čega već) i po određenom algoritmu odluče kad je vrijeme za isključivanje pa tada prestaju sa snimanjem i isključe aparat. Znači, nije da aparat odjednom ostane bez struje zbog pregrijavanja.

 

A čak i kad bi ostao, najčešće možeš spasiti i datoteku u koju je tada zapisivao, jer koriste neki FAT datotečni sustav, koji je prilično jednostavan, te se ne koristi keširanje, znači sve sličice zapisa do one kad se nešto abnormalno dogodilo s aparatom su zapisane na memorijsku karticu. Tu bi veća zabrinutost trebala biti kad snimaš na samo jednu karticu, jer se kartica može pokvariti (nevezano uz pregrijavanje ili to da aparat ostane bez struje).

 

nikola kaže...
sad se sjetih i kako me moj model Nikona naživcirao "pumpanjem" blende na auto postavci. neki skuplji modeli to nisu imali. tako da na kraju hoćeš-nećeš moraš na manualno, pogotovo ako moraš smišljati trikove da npr. imaš max otvor blende i najniži ISO (isto marketinško kljaštrenje modela bilo)

Ta neka ograničenja kod nekih aparata znaju živcirati.

 

nikola pon 25.5.2020 14:47
mbaksa kaže...
Ha, ne znam ja što ti sve znaš.  Nadam se da ne zamjeraš - ako ništa drugo, oni koji čitaju ovu temu, a ne znaju za to, sad znaju...

:-) kako se gradom krecem iskljucivo biciklom, cesto na neuralgicnim mjestima vidjam klince kako snimaju skejterske forice. bome sam se nagledo mrcina opreme, onih ogromnih stabilizatora - objerucnih, naramenicnih... optike koju ne bi dao nikom ni iz "ruke". srecom pa se sve to da iznajmiti, nije neki bauk, ima na yt svega, danas to ide lako. i najljepse, svi su jako dragi i puni entuzijazma - to me uvijek odusevi!

 

ali svi oni, ko jedan izvrstan bivsi kolega fotograf-amater, prije samo fotko "umjetnicke" fotografije mladih komada. bas sam mu pogledo sajt. sad - *samo zenidbe*, trudnice i pokoji portret :-)

 

 

mbaksa kaže...

Više boli to što nije sa sobom uzeo još jedan fotić pa da ima dva kadra - pa ako je jedan izvan fokusa, ima drugi. Tj. uzeo je drugi, ali je njime radije snimao sebe. 

 

kad "voli da se slika", a mozda nije cuo i za actioncamse ili mobilne fonove. heh. ajde, dokumentarac je pa moze ;-)  

 

mbaksa kaže...

Fotoaparati se zapravo u pravilu nikad ne zagriju toliko da bi ih ta visoka temperatura "srušila", nego mjere temperaturu unutrašnosti (senzora, procesora, čega već) i po određenom algoritmu odluče kad je vrijeme za isključivanje pa tada prestaju sa snimanjem i isključe aparat. Znači, nije da aparat odjednom ostane bez struje zbog pregrijavanja.

 

ovo nisam skuzio, fakat moram isprobati. no otkako su nas bacili u kafeze, nis nisam ni fotko ni snimao... a dji mini jos uvijek neraspakiran. a kak po parkovima idu mundiri s cuckima, neki dan - ako ne "igras nesto" - nema "grupisanja" ni sjedenja... i dok ja njemu objasnim sta je 250g, odoshe dzadza i opandrci ti kaznu... koristan savjet, svakako!

 

mbaksa kaže...

A čak i kad bi ostao, najčešće možeš spasiti i datoteku u koju je tada zapisivao, jer koriste neki FAT datotečni sustav, koji je prilično jednostavan, te se ne koristi keširanje, znači sve sličice zapisa do one kad se nešto abnormalno dogodilo s aparatom su zapisane na memorijsku karticu. Tu bi veća zabrinutost trebala biti kad snimaš na samo jednu karticu, jer se kartica može pokvariti (nevezano uz pregrijavanje ili to da aparat ostane bez struje).

svaka kartica kod mene prolazi "visinske pripreme", to bi bilo jako glupo i skupo da ti tako neka "sitnica" zagorca zivot. ja sve cekiram - svaku eksternu memoriju, bila ona 128GB ili 5TB - ovi potonji nekad potraju i po cijeli dan i to na usb3... posebno se klonim amazon prime dayova, sve oficijelno, i dobijes scandiskov fejk koji pukne na pola kartice i to tako da nemres obicnim win onboard toolovima nesto procitat... 

 

a sto se tice fotkanja, samo me brine svjetlo. a i to sve rjedje. valjda ce se sve vratiti u normalu...

 

ono so rolling shutterom mi je zanimljivo sto si gore odgovarao. mada, ko tako hitro baca kolce? :-))