overhaul čet 10.10.2019 21:57
IvanBrekalo kaže...
hudo kaže...

Da se razumijemo glede slusanja ultra skupih sistema; ako ste ih slusali na raznim sajmovima i po hotelskim sobama, to se ne racuna. Dobra soba i akustika su vrlo bitni kod skupih sustava gdje najmanji nedostatak u lancu (kabel?) ce biti cujan u konacnici, upravo zbog ispravne akustike. 

 

Bolje je uloziti 10k u akustiku i onda 1k u zvucnike nego 1k u akustiku i 10k u zvucnike, ali sa prosjecnim dnevnim boravcima to nazalost nije moguce.

Upravo zato je Dirac Live u ovom NADu toliko bitan dodatak koji dize amp/streamer iznad mnogih drugih.

 

Po sajmovima se da naci neki izuzetak gdje sustav zvuci koliko-toliko korektno s obzirom na (veliku) cijenu, ali ja to nisam cuo po "lokalnim" sajmovima u Hr/Slo/Uk, nego samo na Munich hi end sajmu.

 Pa ti ocigledno nisi nikad bio na tim sajmovima i sobama koje su akusticki 20x pripremljenije od svih forumasa ovdje koji sudjeluju u raspravizamisli ti to sad odjednom ti doma treba studio da bi cuo razliku, o kriste jel imate jos koji adut osim toga da je bolje uloziti u skuplji tepih nego u bolje zvucnikeeod.

 Da, ljudi koji predstavljaju opremu itekako su znalci i itekako se potrude da ti pripreme prostoriju. Neznam gdje su kolege bili, ali obično slušaone zvučno izoliraju i dampaju ne pitajući za cijenu (nije i da se prigušivači nemogu vratiti u dućan). No to opet dođe na isto: taj zvuk se (obično je slučaj) drastično razlikuje od onog koji na kraju dobijemo u svojoj prostoriji. 
No da se vratim na ovo prepucavanje... iskustvo mi govori da je 90% audiofila stariji ljudi. Znanost govori da uši gube osjetljivost na najfinije vibracije i visoke frekvencije s godinama, pogotovo ako su bili izloženi buci... dakle preostaje mozak 
koji izmišlja i pegla rupe prema iskustvu i navikama. Identično kao i kod drugih čula: gubimo i osjet okusa, njuha i vida, pa si za vid, koji je lako testirati, uzimamo naočale. I sluh je lako testirati, ali audiofili to ne rade.
Za ukus i sluh se onda nesvjesno samozavaravamo, pa imamo "gurmane" od 60 godina koji objektivno pomalo razlikuju ljuto slano i kiselo, a izmišljaju aromu višnje u umaku i punoću umamu okusa u crnim tartufima. I hifiste koji čuju usvirane kablove i evo opravdavaju 23 000 kn za šarenu kutijicu jer ima brand.
Kao mlađi bio solo zborski pjevač, profesionalno producirao i skladao tako da sam itekako razlučivao najsitnije razlike pri masteringu i stoga nisam štedio na alatu, ali prošlo je to doba.
Apsurdno je, ali zdravo dijete u osnovnoj školi nas sve skupa prepiša sa osjetljivošću na sve gore navedeno, ali to dijete nebi sigurno da mu daš, potrošilo tih 23 000 kn na nad masters m10 :P
Mislim, nebitno... ima mnogo nostalgičara kojima je to gušt i eskapizam u man cave, ali samo da postavimo stvari na svoje mjesto. Imam tu na poslu tonca koji je napisao 4 stranice hvalospjeva zvučnicima od 14 000 kn koje je kupio na 36 rata kredita jer nema tolko keša ni pred kraj mjeseca za kavu, ali ne čuje više rad kompa pored glave(čovjek je i dj, a nemože ni u zahod bez in ear slušalica, pa je to sigurno doprinjelo). Reko,čuj mislim da bi trebalo pregledati kuler proca, malo mi se to čuje ubrzano za taj tip posla koji radiš. -Koji kuler, što se čuje, nečuje on ništa. No isto je profinjen u smislu da mu nevaljaju ove akg slušalice, ili onaj tannoy zvučnik ili "jeftilen" zvučna Asus essence STX II, nego mora biti RME, Dynaudio, Shure... no koliko primjećujem, to nije dokaz kvalitete ni osjetljivosti sluha, nego navike i moći brandinga. 

Antiseptik čet 10.10.2019 22:28

@overhaul

Apsolutno se slažem. I zato mi još više idu nakurac ovi novi Hi-Res lunatici.

Kao dijete (i to malo, 7-8 godina staro) čujemo do 20 kHz, nakon srednje (bez uračunatog lumperaja i maltretiranja bukom po birtijama) odosmo na 17-18 kHz. U 40-ima smo, u najboljem slučaju, a i to ako smo pazili na sluh, na 15 kHz...dalje bolje neću ;)
I sve je to još oke, jer glazbu prozvode ljudi, na instrumentima za ljude pa većina onoga što slušamo ne prelazi 12-13 kHz. A opet, sve su više in uređaji pravljeni za šišmiše, a ne ljude.

I, da, usvirani kablovi (a i ostale usvirane komponente) su mi jedan od "boljih" hajfističkih prekenja :))

goddard pet 11.10.2019 12:04

Kolko je meni poznato, "hi res" označuje "visoku rezoluciju" odnosno razlučivost između pojedinih frekvencija cijelog spektra,

a ne reprodukciju frekvencija iznad gornje granice čujnog spektra.

 

Općenito, uvođenje argumenta granice sluha u kontekst reprodukcijje glazbenog tkiva nema baš nikakvog smisla. Što znači

vjeverici što čuje preko 20 kHz, dok sluša himnu za obljetnicu Vukovarskih žrtava? 

overhaul sub 12.10.2019 00:23
goddard kaže...

Kolko je meni poznato, "hi res" označuje "visoku rezoluciju" odnosno razlučivost između pojedinih frekvencija cijelog spektra,

a ne reprodukciju frekvencija iznad gornje granice čujnog spektra.

 

Općenito, uvođenje argumenta granice sluha u kontekst reprodukcijje glazbenog tkiva nema baš nikakvog smisla. Što znači

vjeverici što čuje preko 20 kHz, dok sluša himnu za obljetnicu Vukovarskih žrtava? 

 Da, ali "hrapavost" unutar zvučnog spektra, odnosno koloracije, clipping, distorzije i glitchanje čuješ do neke granice. Ovo o čemu pričaju 
majstori; drastično čujna razlika između pojačalne PWM D klase i "običnog" neswitchanog, tj. linearnog, A, B, ili AB ili c  pojačala je uglavnom samo u efikasnosti (prvi ima zato male gabarite, netreba hlađenje i efikasnost preko 90%)...svi više klase imaju harmoničku distorziju ispod 0.001%, tako da je obično stvar u koloraciji, tj. na što je tko navikao, pa prema tome rade i proizvođači (kao što nevolimo svi istu vrst glazbe)a i da se i vratim na tu famoznu komponentu D klase pojačala: 
100€ košta kit originalnog korištenog Hypex Ncore pojačala po kanalu. Ali naravno, NAD naljepnica...

Antiseptik sub 12.10.2019 10:43

@goddard

I kako sad na ovo odgovoriti kada je (samo) u audiu sluh tj. uho najvažniji mjerni instrument?! Jer, naime, ne priznaju se (i opet samo u audiu) tehnikalije i mjerenja nego zlatouhi osjećaji.

Kažem ja, audiofili su isto ko' sekta. Jebo mjerenja, uho zna!

Posmatrač sub 12.10.2019 11:52
Antiseptik kaže...
@goddard

I kako sad na ovo odgovoriti kada je (samo) u audiu sluh tj. uho najvažniji mjerni instrument?! Jer, naime, ne priznaju se (i opet samo u audiu) tehnikalije i mjerenja nego zlatouhi osjećaji.

Kažem ja, audiofili su isto ko' sekta. Jebo mjerenja, uho zna!

 Nikad i nigdje se nisam načitao bajki kao na audio forumu.  I jos uvijek nisam dobio odgovor koji se to fizicki i/ili hemijski proces desava kod usviravanja kablova.... 

Koje naucno objasnjenje stoji iza toga...

Father_Dougal sub 12.10.2019 12:27
Posmatrač kaže...

 Nikad i nigdje se nisam načitao bajki kao na audio forumu.  I jos uvijek nisam dobio odgovor koji se to fizicki i/ili hemijski proces desava kod usviravanja kablova.... 

Koje naucno objasnjenje stoji iza toga...

Dođi na sajam i uživaj, kao što sam ja uživao prije koju godinu kad sam ušao u sobu sa lampaškim pojačalom, lampaškim CD playerom i neka dva zvučnika, uska, zaboravio sam brend, al cijena je bila za par oko 15k kuna. I tako, sjednem da ih poslušam, kadli lik pusti neki prastari country, stare produkcije, frekventnog raspona od 120 Hz do 10 kHz. Pitam ga da pusti nešto modernije, 'ah, ne, ova kombinacija je savršena za vinile...' 'Je, da sam htio slušat ovakav zvuk, kupio bih si tranzistor', i izađem van.
Nikad nećeš čuti objašnjenja jer se uglavnom radi o neukim ljudima, koji su iz fizike i bilo kakvih prirodnih znanosti imali eventualno dvojke, a elektrotehniku nisu nikad niti učili. Biologija je samo reproduktivni sustav, a sačuvaj bože psihoakustika. Imam posla sa njima već dvadeset godina, upoznao sam dovoljno njih da mogu povući zajednički nazivnik.

goddard sub 12.10.2019 17:42

Rekao bih da se može prilično čvrsto utvrditi, bilo kojom metodom koja ti padne na pamet - uključujući i znanstvene, jasno, iz bilo kojeg radpoloživog područja - da postoji samo neznatni promil ljudi koji kupuju audio uređaje kako bi slušali pink, white noise, razne glitcheve i oscilacije.

Svi ostali konzumenti navedenih uređaja ih kupuju - jasno - kako bi slušali glazbu, većinom, barem kad govorimo o ovako profiliranim tržišnim nišama (hi fi audio).

 

Sigurno među njima ima i zahtjevnijih i manje zahtjevnih, a vjerujem da među njima ima i onih koji bi ih naknadno mjerili - valjda da usporede sa specifikacijom? - iako ja osobno ne razumijem gdje je korist od toga, kad si već jednom kupio stvar.

 

Ima smisla provjerit specke prije nego što kupiš, no obzirom da na realnu performansu najviše utječe prostor gdje će se reprodukcija odvijati i osobna preferenca prema nekom određenom soundu, i dalje je najbolje, najlakše i najpouzdanije izvršit probu u vlastitom prostoru.  U uvjetima i okolnostima u kojem ćeš ih upravo ti koristiti - uhom, jasno.

Antiseptik sub 12.10.2019 18:12

@goddard

I onda sobičak od 15-20 kvadrata, pojačalo od 200 watta (ili, još bolje, cijevno od 8-9 watta), gramofon sa 5 kila utegom što glumi klamp, mali majušni zvučnici za na stalke (koji, bajdvej, koštaju kao i zvučnici) osjetljivosti 82-83 decibela...a uši neoprane.
E jebemte audiofilijo!

Posmatrač sub 12.10.2019 18:22
Father_Dougal kaže...
Posmatrač kaže...

 Nikad i nigdje se nisam načitao bajki kao na audio forumu.  I jos uvijek nisam dobio odgovor koji se to fizicki i/ili hemijski proces desava kod usviravanja kablova.... 

Koje naucno objasnjenje stoji iza toga...

Dođi na sajam i uživaj, kao što sam ja uživao prije koju godinu kad sam ušao u sobu sa lampaškim pojačalom, lampaškim CD playerom i neka dva zvučnika, uska, zaboravio sam brend, al cijena je bila za par oko 15k kuna. I tako, sjednem da ih poslušam, kadli lik pusti neki prastari country, stare produkcije, frekventnog raspona od 120 Hz do 10 kHz. Pitam ga da pusti nešto modernije, 'ah, ne, ova kombinacija je savršena za vinile...' 'Je, da sam htio slušat ovakav zvuk, kupio bih si tranzistor', i izađem van.
Nikad nećeš čuti objašnjenja jer se uglavnom radi o neukim ljudima, koji su iz fizike i bilo kakvih prirodnih znanosti imali eventualno dvojke, a elektrotehniku nisu nikad niti učili. Biologija je samo reproduktivni sustav, a sačuvaj bože psihoakustika. Imam posla sa njima već dvadeset godina, upoznao sam dovoljno njih da mogu povući zajednički nazivnik.

 Malo sam podaleko za to ali vrlo rado bih iako nisam audiofil. Moji Z5500 zadovoljavaju moje poterbe u filmovima a za muziku nemam vremena.....

Posmatrač ned 13.10.2019 08:16
Dead kaže...
...

Koje naucno objasnjenje stoji iza toga...

 Ako su ti bajke koji se onda qrc javljaš. Ako meni nešto nije zanimljivo onda to preskačem. A tebi iako ti nije zanimljivo, čak štoviše, ako se s nečim ne slažeš tj. imaš drugačije mišljenje onda pljuješ po tome, gadiš, provociraš što ti je i jedina svrha..., nema od tebe ništa drugo već nevjerojatna arogancija i bahatost ka da si popija svu pamet svita. Čudim se moderatorima koji olako prelaze preko svega. Znanstveno objašnjenje usviravanja kablova, kemijsko i fizičko, može se naći ovdjepa i ovdje. Ali nema svrhe to pokazivati konju koji ne poštuje drugačije mišljenje od svoga, koji jednostavno ne može reći: okay, poštujem, ali se ne slažem. Ja prilikom usviravanja mojih kablova nisam primijetio razliku, ali tko sam ja s mojim sluhom koji je odavna dobrano poviše 20Hz i ispod 20kHz i kojeg pomalo opterećuje tinitus da negiram nešto na što se troše enormne svote novca u svrhu istraživanja, dizajniranja, proizvodnje. Jedino čega se sjećam je da je bilo itekako uočljivo poboljšanje zvuka nakon usviravanja mog Krell KAV-300i integrirca. Ali, to je bilo prije 21 godinu, kad su uši bile "bolje". Na kraju ovog vjerojatno beskorisnog posta koji je usput i off-topic bih rekao da je najbolje da odlepršaš u skokovima jer ne služiš ničemu osim što snervaš određeni broj ljudi, a to ti je i jedina namjera.

 Jedini koji pljujes, gadis i provociras si ti. Ja nikog nisam vrijedjao niti bilo sta slicno nego sam trazio naucno objasnjenje. Ti nemas pojma o tome pa zato pljujes. Ja sam inzenjer i razmisljan logicki i vjerujem cinjenicama a ne bajkama.... Al ok to je tvoj nivo razgovora... Cim se neko en slaze sa tobom iu nemas cicnjenice ti vrijedjas licno. Davno am oguglao na to i malo me te zao jer ne znas za bolje....

 

Neuki ljudi vjeruju u gluposti. tako je odiuvijek....

 rocitah oba clanka i nigdje niti jedne cinjenice vec samo teorije koje su nedokazive.  Cak jedan clanak u naslovu stavlja rijes teorija. 

 

Mala lekcija za tebe. teorija nije cinjenica niti mora biti tacna... To je samo pretpostavka koaj tek treba biti dokazana a dokaza niti linkove na dokaze u ovim clancima nema i cinjenica su kao i baljezganje koje ti ovdje prosipas. Znaci naucna vrijednos nula bodova....

 

 

Apropo sto se javljam. Ne treba mi tvoja dozvola ma kakvu ti iluziju o svojo bitnosti i vaznosti imao....

 

Ako nesto ne zelim ne znaci da me ne zanima. Evo gledam F1 ali je necu niakd kupiti. 

Antiseptik ned 13.10.2019 08:42

@Dead

Cardas Audio i AudioQuest kao reference za točnost izmaštane tvrdnje o usviravanju kablova?!?
Jbmti, pa to je kao da je Crkva referentna o pitanju boga, ili kurva/hadeze o poštenju, ili Stereophile o audiu. A ono, sve lažov do lažova.

O USVIRAVANJU KOMPONENTI (osim, možda, zvučnika, a i to je upitno i svakako se ne odvija danima već ev. prvih par minuta) NEMA ZNANSTVENOG DOKAZA.
Nema ga. Ne postoji. Ma što o tome trubili proizvođači.

Tallahassee ned 13.10.2019 10:47

..... anti(skeptik).... vjerujem da je ovaj clanak napisao Dudek iz Pribislavca https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2017/august/how-to-set-up-your-speakers..... da su ga pisali inzinjeri, sa iskustvom, u krajnjoj liniji isti oni koji su i "dizajnirali" zvucnik, ne znam zasto onda nisu jednostavno napisali ili preporucili drugacije?..... ako sam vec kupio njihov zvucnik ili komponentu zasto "muce" kupce, kad jednostavno mogu reci da je sve spremno odmah out of the box...... uspjeli su u svom naumu da im das pare, reklama je uspjela, cemu to sve dalje?.... ili Dudek iz Pribislavca ipak zna nesto vise od tebe.....

Father_Dougal ned 13.10.2019 11:44
Tallahassee kaže...

..... anti(skeptik).... vjerujem da je ovaj clanak napisao Dudek iz Pribislavca https://www.dynaudio.com/dynaudio-academy/2017/august/how-to-set-up-your-speakers..... da su ga pisali inzinjeri, sa iskustvom, u krajnjoj liniji isti oni koji su i "dizajnirali" zvucnik, ne znam zasto onda nisu jednostavno napisali ili preporucili drugacije?..... ako sam vec kupio njihov zvucnik ili komponentu zasto "muce" kupce, kad jednostavno mogu reci da je sve spremno odmah out of the box...... uspjeli su u svom naumu da im das pare, reklama je uspjela, cemu to sve dalje?.... ili Dudek iz Pribislavca ipak zna nesto vise od tebe.....

Zna kako prodati proizvod, a audiofili zinuli i progutali. Jer su njihove procedure i dogme važnije od bilo čega drugog, a oni koji nisu zlatnouhi ionako ne čuju te nijanse bullshitiranja.

Čovječe, koliko ti je godina? 14? Daj odrasti.

Antiseptik ned 13.10.2019 11:59

@Tallahassee

Dok se kupcima "usviraju" govanjca od, recimo, Dynaudia - kad si ih već spomenuo - usvira im se i mozak. To je najčešći, ako ne i jedini razlog za "usviravanje" komponenti. Znaju to proizvođači, a znaju to i trgovci.

U audiu je toliko laži da opasno konkuriraju i samoj majci svih laži - crkvi. A stvar je toliko jednostavna da, kao što rekoh, i dentisti postaju audio magovi i veleštovani proizvođači. Ali samo cijevnih pojačala i kablova (eh, da, i "zvučnika") jer za ostalo ipak treba znanje fizike i elektrotehnike ;)


Da citiram samoga sebe, kad se već ne čita do kraja (ili s razumijevanjem)

Antiseptik
"... Ma što o tome trubili PROIZVOĐAČI."

Antiseptik ned 13.10.2019 13:26

@Uran 11

Možda nije sve tako crno. Možda si ih samo nehotice pomaknuo (ti ili netko tvoj - cura mi je prvi sumnjivac).
Probaj ih, kao u poviše linkanom savjetu Dynaudia, malo "vozati" po sobi. Odmakni ih od zida, ili ih k njemu primakni, ili ih mrvu zarotiraj jedan k drugome, ili ih odrotiraj.
U svakom ćeš slučaju od navedenog postupka imati više koristi no od kupovine novog pojačala i/ili kablova... (pa čak i zvučnika).

Tallahassee ned 13.10.2019 13:52

..... fazere..... cemu ljutnja, cemu zuc? ..... jel se tako lako napali zrela osoba? ..... nastavi sa mjerenjima..... jesi i svoju kiticu izmjerio i poslao na portal za decke, pa ko voli opuske da ti se javi..... osciloskop ftw..... fy.....

Posmatrač ned 13.10.2019 16:10
Tallahassee kaže...
..... fazere..... cemu ljutnja, cemu zuc? ..... jel se tako lako napali zrela osoba? ..... nastavi sa mjerenjima..... jesi i svoju kiticu izmjerio i poslao na portal za decke, pa ko voli opuske da ti se javi..... osciloskop ftw..... fy.....

 Znaci jos jedan balavac koji u nedostatku argumenata ide vrijedjati ;)

Nekad ste mi smijesni a uglavnom mi vas je zao ....

Kad narastes naucices da se ne vjeruje trgovcu....

Tallahassee ned 13.10.2019 17:09

.... a lol, a kad je "injzinjer" iz vase ergele nazvao argument reklamom, vucarajuci se po ovom forumu poput tebe, umjesto da nema vremena jer radi na izradi nekog zvucnika..... mjerenje bez rezultata, to sa Rojsovog fakulteta?.... mozes imat godina kolko hoces, ali pameti, ajme majko....

Posmatrač ned 13.10.2019 18:30
Tallahassee kaže...

.... a lol, a kad je "injzinjer" iz vase ergele nazvao argument reklamom, vucarajuci se po ovom forumu poput tebe, umjesto da nema vremena jer radi na izradi nekog zvucnika..... mjerenje bez rezultata, to sa Rojsovog fakulteta?.... mozes imat godina kolko hoces, ali pameti, ajme majko....

 Pa de ti objasni nama neukima koji se to fizicki ili hemijski proces desava prilikom usviravanja kablova. o cemu je kabel nakon usviravanja drugaciji nego prije.

 

Da pogodim to ti je ispod casti i nemas vremena jel tako ;)

Ajd priznaj sramota te priznati da ne znas ;) Svi oko tebe cuju razliku a ti da ne ispadnes papak isto kazes da je razlika drasticna ;)

Nije to sramota svi smo to radili... Doduse u vrticu ali svejedno ;)

 

I nemas pojma koja je moja "ergela" al nastavljas se sramotiti vrijedjajuci okolo lijevo i desno ;)

 Nastavi samo za sada si zabavan ;)

Antiseptik pon 14.10.2019 11:25

@Tallahassee

...teško pratim tijek... tvojih "misli"...
...da ti se nešto... s mozgom nije... dogodilo? Da se nije... usvirao?! Da nisi interkonekte... promijenio?!? Lampe... pregorile (ili im bias... nije jednak)?
Ugasi pa upali... resetiraj!

overhaul sri 16.10.2019 02:37

Vrlo je lako izračunati sve potrebno o kablu za prijenos (i zvuka) - samo ukupna snaga materijal izrade i duljina kabela i vozi. NJuzfleŠ: svi kabeli, čak i oni najjeftiniji na metre su jedno 10 puta predimenzionirani, dakle nekih 2 metra 2 mm kabla iz chipoteke bez problema i osjetnih gubitaka je ustanju prenositi kilowatt snage. Pritom je način pletenja bakra, smjer kabla, slojevi ožičenja...i dakako usviravanje - poptuno nebitni. *Ebe se slobodnim elektronima jesu li u formi ili nisu, a riječ je o vrlo niskoj količini električne energije i prekratkom ožičenju za jedan prosječan bakreni kabel da bi išta mijenjalo električna svojstva vodiču ili utjecalo na karakteristiku električne struje. Dakako, nešto mijenja svojstva temperatura, ali je u sobi premala varijacija i premali otpor na tih par metara skupa za suvislu priču. Da, neznam jeste li svjesni što je uopće struja i koliko je to sićušno, to gibanje slobodnih elektrona u odnosu na najfiniji pleteni kabel. Da podsjetim, kabelom "za zvuk" neide ništa više ni manje nego izmjenična struja. Dakle ide "simo-tamo", od 20 puta u sekundi do 20 000 puta u sekundi, pa je smjer ožičenja izlišan ukoliko nema dioda na putu. A valjda nema. To sam i prije nego sam završio elektrotehniku doznao tako da sam kao klinac znatiželjno stavio dvije žice iz pojačala umjesto na zvučnik, na - jezik. pa sam jezikom "osjetio" glazbu. Zašto su onda zvučnički kabeli pleteni, a ne jedan jedini komad žice bakra je valjda jasan: isključivo zbog elastičnosti. Naravno, ozbiljan čovjek neće koristiti zvučnički kabel za spajanje grijalice zbog daleko višeg napona i grijanja (dakle izolator zvučnika nije primjeren kako za napon tako ni za povišene temperature), ali inače, sve to (danas uglavnom OFC bakar dakle 99.99% bakar sa zanemarivim onečišćenjima kisika, sumpora, žive, aluminija...) dolazi iz apsolutno istih bulk tvornica. Osim kad prodavači sami sebe naravno hvale da imaju finiju kristalnu rešetku jer su koristili OCC, ili RSOSS ili neznam ni sam što već... Edit; ah da, pričali smo o NAD-u.
Autor nije baš bio temeljit, pa sam naguglao da mu je mozak  NXP 1GHz ARM® Cortex A9 Processor, a DAC je ESS Sabre ES9028. Odim što nema nikakvu klasičnu "gumb slider" kontrolu, daljinski, utor za sluške ni usb, ne podržava ni kod nas najčešće "slušane" Google Play Music/YouTube Music..(edit: ali evo vidim update bi trebao podržati Apple Airplay2) ali to ne pordžava ni konkurencija koliko znam. I da, "DIRAC" nije ništa revolucionarno - akustičnu analizu prostorije i djelovanja zvučnika kod pozicije slušaoca, te shodno tome promjenu parametričkog EQ imali su receiveri još ranih 2000tih. Doduše nisu naplaćivali licencu 100 dolara i ljudi ih nisu baš koristili jer se kod HIFIja baš ne cijeni mrdanje po EQ ni "turbo bass" ni "loudness". Inače, kome se da isprobavati, ako ima preporučen mikrofon, ovo je dobro mjesto. http://www.roomeqwizard.com/
No vjerujem da ljude iznenadi snaga iz "tako male kutije" pa to NADu ide u prilog. Ali tu je sad konkurencija: nek proba autor ili netko tko je slušao oboje procijeniti dali je bolje dati 23 000 kuna za nad ili 6000kn za 
Marantz PM7000N (koji ima usb ulaz i izlaz za slušalice yey). Ili možda čak i Yamahu WXA-50. To bih mooožda i platio (naravno ne kod nas, jer naši  imaju tečaj dolar kuna 1:10, pa bi koštao 10 000 kn plu pdv valjda) da nemam apsolutno ništa od audia i mali stan. Naim Uniti Atom pogotovo nebih kupio. Na kraju krajeva i tako na svom jeftilenu puštam internet radio i za to drži vodu.

O_O_O sri 16.10.2019 11:31
tajo1960 kaže...

Nekad se od šume ne vidi drvo. Imam par dobrih poznanika, elektroinženjera jako dobrih poznavatelja audio svijeta i tematike, ali koji ne dijele tvoj nauk. Ni ja baš. Zašto? Ako je žica za zvučnike samo žica, kako objašnjavaš slijedeće:
Donesem iz audio salona zvučničke kabele drugog proizvođača nego imam doma, priključim i nestane mi, nema stereo slike. NEMA!!! Cijela izvođačka pozornica širine televizora koji je u sredini setupa.A žica je samo žica, kažeš. Vratim staro - stereo slika 4-5 metara široka, duboka, precizna. Ponovo vratim nove (a "usvirani", demo model iz salona) - NEMA stereo slike. NEMA. I to nije moja psihoakustika. 10 frendova čulo/vidjelo, bolja polovica, sinovi... svi pitaju "koji je to kuqac sa zvukom s tim kabelima?" A firma odlična, kabeli ne baš jeftileni. Donesem druge, opet različita firma - basa kao u poplavi prema slušatelju, izgubljena preciznost, valja se prema slušatelju koliko ga ima (a sa mojima bio OK bas). Kako to? A žica je samo žica, kažeš. Sve isti vrag, elektroni, rešetka, bla bla. Vratim stare - bas precizan, ugodan, bas bubanj u nekoj pjesmi točno dolazi iz jedne točke... vratim opet nove - nema preciznosti, sve masno, debelo, preobilno... a kabeli isto "usvirano" u salonu. A žica je samo žica, kažeš. I tako 3-4 kompleta različitih "samo žica" od 2x2 metra, od pojačala do zvučnika (isti terminali, isti kontakti, čisti, bez smeća, stegnuti, da preciziram. Svaki je komplet donio u zvuk nešto novo svoje, svaki. A vjerojatno se ne radi o pukoj ekvalizaciji zvuka. Jer, kako ekvalizacijom "ubiti" širinu zvučne pozornice/slike koju imaš, pa onda nemaš? A žica je samo žica :-) i ona najjeftinija iz Čipoteke svira, samo, kako :-) Promijenio sam u životu nekoliko setova kabela, ali svaki, ali baš svaki element promjene nosi svoj štih... a zašto, ako je žica samo žica? Ali, ipak očito je da audio žica nije baš samo obična žica. Izgleda da ipak ima neki vrag u preciznoj proizvodnji i svemu što prati tematiku.
Ti ćeš mjeriti otpor, rezistenciju, Farade, Ajnštajne, ne znam što i to sve štima, ali postoje karakteristike zvuka koje samo ljudsko uho može registrirati, a električni parametri se poklapaju na 10 žica... ali svaka će nositi svoj pečat, svaka! To je ljudsko uho nenadjebivo, složio se ti oko toga ili ne.
Parafrazirat ću jednog dobrog poznanika iz Dubrovnika, čovjeka koji je stari lisac u audio svijetu, konstruktora odlično zvučečih zvučnika, vrsnog poznavatelja Vaccum tube-i, koji je, na faxu dok je studirao, pitao jednog svog profa (isto lumen u audio tehnici) za neke detalje oko elemenata skretnice, da li "ovo ili ono". Veli da mu je prof odgovorio - Dragi kolega, i naskuplji mjerni instrument (nisam zapamtio ime, pa ću provizorno napisati) Brul-kir (ili tako nekako) bi jako jako teško izmjerio razliku, ali, na sreću, ljudsko uho to čuje, uzmite "ono".
Iz osobnog iskustva (a u audio svijetu sam cijeli život) znam da žica iz Čipoteke ipak ne svira kao neka druga. Jedno su mjereni rezultati na papiru, drugo ono što se čuje. Pa ne vjerujem da su kod mene (i ne samo kod mene) svi ljudi bili unaprijed magijom začarani još vani, pred kućom, da čuju da mi zvuk ne štima s novim/drugim kabelima :-)
Ne očekujem odgovor ili repliku na ovo, ali mi zbilja nije jasno da neki ljudi zbilja ne čuju ogromne razlike, kad se promijene "samo žice" od pojačala do zvučnika, nego se drže svoje tvrde linije da su to sve isti vrag bakreni kabeli i da je to sve isto, a sve se događa u našim glavama. ... I onda uđe žena iz kuhinje u pola audio događaja i pita "Što si to radio sa linijom? Zašto tako loše svira?" :-)))

 Ja povoljno pletem zlatne kablove, svi zainteresirani neka se jave na pp. Cijena? Prava sitnica.

I da, je sam isto elektroinzinjer, imam uredno zavrsenu skolu. 

Posmatrač sri 16.10.2019 14:53
tajo1960 kaže...

....
Iz osobnog iskustva (a u audio svijetu sam cijeli život) znam da žica iz Čipoteke ipak ne svira kao neka druga. Jedno su mjereni rezultati na papiru, drugo ono što se čuje. Pa ne vjerujem da su kod mene (i ne samo kod mene) svi ljudi bili unaprijed magijom začarani još vani, pred kućom, da čuju da mi zvuk ne štima s novim/drugim kabelima :-)
Ne očekujem odgovor ili repliku na ovo, ali mi zbilja nije jasno da neki ljudi zbilja ne čuju ogromne razlike, kad se promijene "samo žice" od pojačala do zvučnika, nego se drže svoje tvrde linije da su to sve isti vrag bakreni kabeli i da je to sve isto, a sve se događa u našim glavama. ... I onda uđe žena iz kuhinje u pola audio događaja i pita "Što si to radio sa linijom? Zašto tako loše svira?" :-)))

 Isao si u skolu pretpostavljam... Kako ti objasnjavas to? Koji se to fenomen nepoznat nauci odvija u zicama da je zvuk drugaciji????? 

 

Svi pricate pricu zasnovanu na tvom osjecaju.... Sve je promjenjivo i nesavrseno samo je ljudsko uho savrseno i svi strucnjaci cuju identicnu stvar....

 

Koji to fenomen ljudkso uho prepozna a niti jedan poznati instrument ne moze....

 

Ja dugo trazim odgovor na to od vas iz audio svijeta i svi pricaju samo bajke zasnivane na osjecaju....

Zoki B sri 16.10.2019 15:03

Evo ti neki od linkova da se educiraš, utrošeno doslovno 10 sekundi vremena, a ti komentiraš što i  citiram ":Ja dugo trazim odgovor na to od vas iz audio svijeta i svi pricaju samo bajke zasnivane na osjecaju...."

 

http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=26

 

https://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

 

https://www.mojo-audio.com/blog/breaking-in-cables-and-components/

 

zadnji link mi je bilo potrebno čitavih 7 minuta da iskopam, kad mi nitko iz "audio svijeta" nije htio dati točan odgovor :)

 

 

 

Googlati znaš jel, ili želiš da ti linkove nalazi netko od nas iz "audio svijeta", možda očekuješ da ti prepričamo?

 

Neko vrijeme već geldam tvoje postove, bolje bi bilo da se ponašaš u skladu sa svojim nickom na ovom forumu,

 

pozz

Father_Dougal sri 16.10.2019 18:34
overhaul kaže...

NJuzfleŠ: svi kabeli, čak i oni najjeftiniji na metre su jedno 10 puta predimenzionirani, dakle nekih 2 metra 2 mm kabla iz chipoteke bez problema i osjetnih gubitaka je ustanju prenositi kilowatt snage. 

 

:) i da i ne. Kvadratura kabla je bitna zbog struje, ne zbog napona. Nije isto kroz taj kabel pustiti 500 V i 2 A ili 2 V i 500 A - oboje je kilovat, no dok bi ovo prvo prošlo bez problema, ovo drugo bi otopilo kabel u roku keks. 

 

Zoki B kaže...

Evo ti neki od linkova da se educiraš, utrošeno doslovno 10 sekundi vremena, a ti komentiraš što i  citiram ":Ja dugo trazim odgovor na to od vas iz audio svijeta i svi pricaju samo bajke zasnivane na osjecaju...."

 

http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=26

 

https://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

 

https://www.mojo-audio.com/blog/breaking-in-cables-and-components/

 

zadnji link mi je bilo potrebno čitavih 7 minuta da iskopam, kad mi nitko iz "audio svijeta" nije htio dati točan odgovor :)

 

Okej, pitali smo za točan odgovor, potkrijepljen znanstvenim dokazima i testiranjima. Ovaj prvi priča o seksu, Nordost bulazne o plinovima ispod izolacije, diodama u kablu i smjeru kretanja struje da bi na kraju prodavali svoju uslugu usviravanja LOL, a Mojo krene sa malo fizike i ode u metafiziku :) i naravno, prodaju kablove :)
Tvoj problem, Zoki, jest to što ne znaš niti malo elektrotehnike, pa vjeruješ svemu što ti izgleda malo učeno napisano. Bitno da TEBI zvuči logično, nema veze što krši sve ikad vezano uz elektrotehniku i fiziku.

Posmatrač sri 16.10.2019 20:39
Zoki B kaže...

Evo ti neki od linkova da se educiraš, utrošeno doslovno 10 sekundi vremena, a ti komentiraš što i  citiram ":Ja dugo trazim odgovor na to od vas iz audio svijeta i svi pricaju samo bajke zasnivane na osjecaju...."

 

http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=26

 

https://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

 

https://www.mojo-audio.com/blog/breaking-in-cables-and-components/

 

zadnji link mi je bilo potrebno čitavih 7 minuta da iskopam, kad mi nitko iz "audio svijeta" nije htio dati točan odgovor :)

 

 

 

Googlati znaš jel, ili želiš da ti linkove nalazi netko od nas iz "audio svijeta", možda očekuješ da ti prepričamo?

 

Neko vrijeme već geldam tvoje postove, bolje bi bilo da se ponašaš u skladu sa svojim nickom na ovom forumu,

 

pozz

 Koje iznenadjenje ;)

Linkove na prodavce i licno vrijedjanje u nedostatku argumenata ;)

Jos jedan u nizu ;)

 

Letimican pogled na prvi link i odmah spektakl ;) Poredjenje kablova sa operskim pjevacima i sportistima ;) A onda tom analogijom i ti se kao slusalac trebas usviravati ;) A o tome niko ni cuti;) Kablovi da ali tvoje uho je savrseniji instrument od bilo kojeg pravog instrumenta ;)

 

Sjedi jedan ;)