Antiseptik uto 8.10.2019 09:46

@svim audiofulima

S audiofilima je, kao uostalom i sa svim ostalim fanaticima (jabučarskim, religijskim itd), vrlo teško imati smisleni razgovor. Za vas par je kasno, vi ste BS progutali (kao i ja, uostalom). Riječ je bitno širiti zbog onih novih, mladih koji dolaze, a do istine im je sve teže doprijeti - kad se i časopis kao BUG srozao na prodavanje hajfističke magle onda je zaista dogorilo do noktiju.

Kod audia je sve tako jednostavno, a opet razni proizvođačko-trgovači lobiji serendaju i od njega prave famu. Sve važno što je u audiju smišljeno smišljeno je prije 50, 60, 70 godina. Dodavanje nekih aktualnih novotarija (wi-fi, bluetooth...) ništa bitno u lancu ne mijenja. I nadalje su tu 3 najvažnije stvari na koje treba obratiti pozornost kod kupovine :
1. Zvučnici
2. Soba
3. Snimak

Sve ostalo u tom nizu bi MORALO biti neutralno i u zvuk ne unositi nikakve koloracije. Ako ih, pak, unosi onda s uređajem nešto nije u redu - loše je dizajniran (vrlo često predizajniran) ili je nešto krenulo po zlu u proizvodnom procesu.
Kablovi (ovo je najveći BS), pojačala, predpojačala, cd plejeri i police ne sviraju - barem ne u smislu kako to zamišljaju audofili. Oni moraju biti neutralni i informaciju do zvučnika prenijeti transparentno i bez ikakvog upliva na zvuk - osim onog koji im je zadan.

Davnih je dana postojao časopis koji je o ovakvim stvarima (BS u audiu) među rijetkima pisao. Jedan broj je dospio do mene i to je trenutak kad sam se osvijestio i spoznao istinu. Vi, audiofuli, samo nastavite i mijenjajte pojačala. Novce umjesto u kvalitetne zvučnike, ulupavajte u sve drugo osim u ono što je doista važno.

I, da se razumijemo - a ovo sam na forumu ponovio više puta - kod kupovine treba potrošiti nešto više novaca. Neće neki jeftini plastikaner funkcionirati (da ne kažem svirati) kao nešto kvalitetnija, pa time i skuplja komponenta. No davati više od 5-6 tisuća kuna po komponenti (da, po komponenti!) je više nego dovoljno. Sve više od toga je nepotrebno i raditi će isto.
Najviše novaca ulupajte u zvučnike. Tu nemojte cicijašiti. Neka vam 3/4 budžeta ode na zvučnike. I to kvalitetne, a ne one koji samo koštaju puno i iznimna su stolarija (Sonus Faber, recimo).

Toliko od mene.
ROĐER I OVER

P.S.
Tiskovina se zvala The Audio Critic i dostupna je onlajn. Iako je autdejted, sve što tamo piše i dalje je aktualno. Učite i budite pametni - glupana je ionako pun kua i svuda su oko nas. Ne dozvolimo im da nas pobijede!

gkelekov uto 8.10.2019 11:07
Visak kaže...
A ako si dao puno para zvuk naprosto mora biti dobar? U svakom slučaju ne možeš si priznati suprotno.

Novac si potrošio kako bi cijeli sistem što vjernije reproducirao izvorni snimak. Sigurno komponente koje su konstruirane da to rade dobro i pouzdano, to rade bolje nego mobitel ili računalna zvučna kartica i plastični računalni zvučnici.
A sad da li ti je zvuk dobar, bolji ili lošiji je čisto tvoja subjektivnost. Svako uho je drugačije i želi drugačiji zvuk.

 

Generalno daš ljudim slušalice sa placa za 30kn i reći će da je zvuk super, taj im onda neke male Sony-eve i reći će da je zvuk bolji, daj im dalje Sennerice i reći će da je zvuk još bolji... I tako u krug, dok ne staviš cijenu ispred njih. Onda će najbolje postati one s placa. A to jer nemaju novaca ili ih ne zanima (njima je zvuk zvuk i imaju druge afinitete)

hudo uto 8.10.2019 13:29

Ajde nek je nas Antiseptik prosvjetlio. Mozda nikad nije cuo postenu komponentu, radio A/B test, proucio osnove elektrotehnike, i svi ovi renomirani dizajneri i proizvodjaci audio hardveraja samo prodaju maglu odnosno pokvarene uredjaje, al ne vise, stavili smo im soli na rep!

A mi koji imamo komponente skuplje od 5-6k kn, to sto su zvucale bolje u blind testu se ispricavamo, sigurno smo nesto krivo culi, mozda su nam hifi prodavaci ubacili neku drogu u cugu.

 

Antiseptik uto 8.10.2019 13:48

@hudo

Ti si, kao što rekoh, otpisan.

Nema mi luđeg nego kad mi audioful spominje ABX (slijepi?) test. Evo, kidam se od smijeha.

I još nešto. Ajd, pliz, kad čitaš probaj čitati s razumijevanjem. To će već biti veliki korak naprijed ;)

A sad stvarno... OVER!

goddard uto 8.10.2019 14:23

Da, očito bi bilo nužno donijeti kakav antiseptični zakon koji propisuje koliko ljudi smiju potrošiti za pojedine artikle na tržištu.....Posebno za one koji, objektivno, nikako ne utječu na život nikog izvan okvira obiteljske zajednice (nije dakle stvar u SPL-u, zar ne? - dobrosusjedski odnosi nemaju nikakve veze s tim), pa samim tim imaju i neosporan potencijal da samim svojim postojanjem provociraju frustrirane upise po forumima.

IvanBrekalo uto 8.10.2019 14:53

Nisam neki audiofil no slusao sam svasta po malo dok je to "bilo" poprilicno popularno sto se tice hi-fi komponenti i slusajuci sistem od pola milijona kuna shvatio sam kad si corav da neznas jel sistem od pola milje ili 20-tak tisuca kuna, stvar s sluhom je vjerovatno jos gora nego s vidomsumnjam da je danasnji zvuk/sluh pojedinaca toliko napredovao da je moguce cuti drasticno vise i bolje nego sto je to bilo prije cca 20+g.

hudo uto 8.10.2019 15:51

Da se razumijemo glede slusanja ultra skupih sistema; ako ste ih slusali na raznim sajmovima i po hotelskim sobama, to se ne racuna. Dobra soba i akustika su vrlo bitni kod skupih sustava gdje najmanji nedostatak u lancu (kabel?) ce biti cujan u konacnici, upravo zbog ispravne akustike. 

 

Bolje je uloziti 10k u akustiku i onda 1k u zvucnike nego 1k u akustiku i 10k u zvucnike, ali sa prosjecnim dnevnim boravcima to nazalost nije moguce.

Upravo zato je Dirac Live u ovom NADu toliko bitan dodatak koji dize amp/streamer iznad mnogih drugih.

 

Po sajmovima se da naci neki izuzetak gdje sustav zvuci koliko-toliko korektno s obzirom na (veliku) cijenu, ali ja to nisam cuo po "lokalnim" sajmovima u Hr/Slo/Uk, nego samo na Munich hi end sajmu.

O_O_O uto 8.10.2019 18:16
Antiseptik kaže...
@svim audiofulima

S audiofilima je, kao uostalom i sa svim ostalim fanaticima (jabučarskim, religijskim itd), vrlo teško imati smisleni razgovor. Za vas par je kasno, vi ste BS progutali (kao i ja, uostalom). Riječ je bitno širiti zbog onih novih, mladih koji dolaze, a do istine im je sve teže doprijeti - kad se i časopis kao BUG srozao na prodavanje hajfističke magle onda je zaista dogorilo do noktiju.

Kod audia je sve tako jednostavno, a opet razni proizvođačko-trgovači lobiji serendaju i od njega prave famu. Sve važno što je u audiju smišljeno smišljeno je prije 50, 60, 70 godina. Dodavanje nekih aktualnih novotarija (wi-fi, bluetooth...) ništa bitno u lancu ne mijenja. I nadalje su tu 3 najvažnije stvari na koje treba obratiti pozornost kod kupovine :
1. Zvučnici
2. Soba
3. Snimak

Sve ostalo u tom nizu bi MORALO biti neutralno i u zvuk ne unositi nikakve koloracije. Ako ih, pak, unosi onda s uređajem nešto nije u redu - loše je dizajniran (vrlo često predizajniran) ili je nešto krenulo po zlu u proizvodnom procesu.
Kablovi (ovo je najveći BS), pojačala, predpojačala, cd plejeri i police ne sviraju - barem ne u smislu kako to zamišljaju audofili. Oni moraju biti neutralni i informaciju do zvučnika prenijeti transparentno i bez ikakvog upliva na zvuk - osim onog koji im je zadan.

Davnih je dana postojao časopis koji je o ovakvim stvarima (BS u audiu) među rijetkima pisao. Jedan broj je dospio do mene i to je trenutak kad sam se osvijestio i spoznao istinu. Vi, audiofuli, samo nastavite i mijenjajte pojačala. Novce umjesto u kvalitetne zvučnike, ulupavajte u sve drugo osim u ono što je doista važno.

I, da se razumijemo - a ovo sam na forumu ponovio više puta - kod kupovine treba potrošiti nešto više novaca. Neće neki jeftini plastikaner funkcionirati (da ne kažem svirati) kao nešto kvalitetnija, pa time i skuplja komponenta. No davati više od 5-6 tisuća kuna po komponenti (da, po komponenti!) je više nego dovoljno. Sve više od toga je nepotrebno i raditi će isto.
Najviše novaca ulupajte u zvučnike. Tu nemojte cicijašiti. Neka vam 3/4 budžeta ode na zvučnike. I to kvalitetne, a ne one koji samo koštaju puno i iznimna su stolarija (Sonus Faber, recimo).

Toliko od mene.
ROĐER I OVER

P.S.
Tiskovina se zvala The Audio Critic i dostupna je onlajn. Iako je autdejted, sve što tamo piše i dalje je aktualno. Učite i budite pametni - glupana je ionako pun kua i svuda su oko nas. Ne dozvolimo im da nas pobijede!

 ROĐER I OVER znaci da ocekujes odgovor od sugovornika. ROĐER I OUT znaci da si zavrsio i ne ocekujes odgovor.

volegradele uto 8.10.2019 21:02

NAD za 20+ Kkn...oslo sve u kujac.Imao sam NAD pojacalo iz Master serije M3(oko 25Kkn) to je bio svojevrsni ulazak NADa u high-end segment i pobrao je vrlo dobre kritike.Imao je i jednog od bolji pojacala u D klasi,NAD M2 koji je mislim  kostao oko 35-40Kkn.E sad NAD je poznat po vrlo dobrim prihvatljivim pojacalima,tu je napravio svoju popularnost.Trenutni trend all in one je uhvatio maha pa imao trenutno dosta takvih proizvoda!Ja smatram da je ovo faliven proizvod ne zbog kvalitete nego zbog cijene!22Kkn je previse bez obzira sto ima u sebi DAC,amp i stream player.Ovo je lifestyle proizvod po vrlo velikoj cijeni!Sumnjam da ce imat dobru prodaju jer 99 audioifila si ovo nece ni pogledat a ostalim normalnim userima ce bit preskupo.

Znao sam za ovasj proizvod i citao i gledao recenziju na netu ali moram priznat da me iznenadila tako velika cijena!Ocekivao sam max oko 10Kkn,nisam puno falio nego duplo!

overhaul uto 8.10.2019 21:50

Da i nisam zadovoljan trenutnim hi fijem i da nemam media player komponentu koja jednako bez problema streama sve u članku navedeno, nebih dao 23 000 kuna za pomodno integrirano pojačalo koje nema utor za slušalice (ni usb, a predstavlja neki kao moderan receiver!?).

Visak kaže...

Ovo je običan network streamer zapakiran u isto kućište s pojačalom u D klasi. Ima takvih uređaja dosta. Postoji razlog zašto se u HiFiju komponente odvajaju. S ovime si osuđen na cijeli paket, pa ako ti se zvuk pojačala ne sviđa ne možeš ga zamijeniti, nego samo dokupiti drugo. Veći problem je streamer, jer je to nova tehnologija, promjene se stalno događaju i uređaji relativno brzo zastarjevaju, a kad zastari zastarilo je i pojačalo činjenicom da su u istom kućištu. A cijena je suluda.

 Tako je, npr. ima gomila streamera koji su kao svojevrsni fičer imali stari appleov široki konektor docking stationa za ipod i stari iphone. Nemoram pričati koliko je to sad promašeno. 

 

O_O_O kaže...

 ROĐER I OVER znaci da ocekujes odgovor od sugovornika. ROĐER I OUT znaci da si zavrsio i ne ocekujes odgovor.

 Možda je mislio na rogers zvučnike?

Antiseptik sri 9.10.2019 08:31

@ o_o_o

Ako ćemo već biti precizni, a preciznost od 99,9999% je ono što se na BUG forumu mandatorno zahtijeva (tražena preciznost me podsjeća na audoifilsku fantaziju o čistoći bakra - jer će onda signal, koji juri s pola brzine svjetlosti, od pojačala do zvučnika, znači u tih 2-3 metra, dojuriti dramatičnije brže pa time i, valjda, čišće), dakle, ako ćemo baš precizno onda se kod svršetka kaže: OVER AND OUT. Ali, jebiga, u naletu audiofilskog BS adrenalina sam se krivo "odrazio". Sorry čistunci, neće se više nikada ponoviti.

Evo, da vam bude srce na mjestu, svršit ću sa svima nama razumljivom odjavom :

SF-SN!

IvanBrekalo sri 9.10.2019 08:59
hudo kaže...

Da se razumijemo glede slusanja ultra skupih sistema; ako ste ih slusali na raznim sajmovima i po hotelskim sobama, to se ne racuna. Dobra soba i akustika su vrlo bitni kod skupih sustava gdje najmanji nedostatak u lancu (kabel?) ce biti cujan u konacnici, upravo zbog ispravne akustike. 

 

Bolje je uloziti 10k u akustiku i onda 1k u zvucnike nego 1k u akustiku i 10k u zvucnike, ali sa prosjecnim dnevnim boravcima to nazalost nije moguce.

Upravo zato je Dirac Live u ovom NADu toliko bitan dodatak koji dize amp/streamer iznad mnogih drugih.

 

Po sajmovima se da naci neki izuzetak gdje sustav zvuci koliko-toliko korektno s obzirom na (veliku) cijenu, ali ja to nisam cuo po "lokalnim" sajmovima u Hr/Slo/Uk, nego samo na Munich hi end sajmu.

 Pa ti ocigledno nisi nikad bio na tim sajmovima i sobama koje su akusticki 20x pripremljenije od svih forumasa ovdje koji sudjeluju u raspravizamisli ti to sad odjednom ti doma treba studio da bi cuo razliku, o kriste jel imate jos koji adut osim toga da je bolje uloziti u skuplji tepih nego u bolje zvucnikeeod.

Antiseptik sri 9.10.2019 09:23

@tajo1960

Neš' vjerovat' ali jesam. I isto mislim da su precijenjeno smeće - samo ružnije zapakirano od Sonusa.

- - -

Svima vama koji komentirate, a ne čitate:

Rekoh da sam i ja bio zaveden audiofilskim Bull Shitom (skraćeno BS). No, uspio sam se iz tog dreka izvući. U međuvremenu sam potrošio nemalu sumu novaca te, u klasičnoj audiofulskoj zaluđenosti, isprobao sve i svašta. I, naravno, ono hvaljeno po tiskovinama je uvijek sviralo bolje; a naročito ako je bilo skuplje. I sve je bilo tako do trenutka kada sam na poklon dobio (pa pročitao) TAC i sakrio naziv uređaja te napravio ABX test.
Isto je i s kablovima (uh, naročito s njima).

Probao sam i još uvijek imam (neke) ekstremno skupe komponente. Bio sam spreman kao kladioničar ovisnik spizditi hrpetinu love za onaj izmaštani 0,1% bolji zvuk. Kakva budalaština.
Imao sam nekoliko ekstremno skupih cijevnih pojačala (Prima Luna, Leben, Audio Note) i DAC-ova (svi Audio Note, jer on je najskup.., ovaj najbolji, jelte). Gramofoni, CD plejeri, predpojačala, kablovi, čudotvorne akustičke naprave, zdjele i druge posude koje čarolijom popravljaju zvuk te produbljuju duboki bas, šire široku pozornicu i povisuju visoke. Čak sam u jednom trenutku imao i cijevni CD plejer! Koje ludilo. Evo naježim se dok pišem.
I onda mi tu par jadnika spominje kako nisam probao prave (čitaj skupe) komponente.


I, da, probao sam Sonus Fabere (i mislio sam da su vrh dok nisam...). Probao Opere, Martin Logane, Quadove i Audio Note. Čuo sam kod isto tako zaluđenih frendova Avantgarde (DUO), još skuplje Audio Note (s internim srebrnim ožičenjem i vanjskom skretnicom). Jebešmi nema što nisam probao ili barem višestruko kvalitetno poslušao (naravno, uz vrhunsko vino i lamentiranje kako dodatno unaprijediti sustav).
Ma, neću više. I ovako sam pretjerao. Tko je pametan iz mojeg će slučaja izvući pouku. Za ostale mi se živo jebe.

SF-SN!

goddard sri 9.10.2019 09:42

Ne kužim zašto ljudi koje zanima ovakva vrsta hobija ne bi trebali kupovati ono što im se sviđa i za što imaju novaca, na temelju određenog postotka

razočaranih ljudi za koje nitko ne može znati što su uopće očekivali, in the first place.

O_O_O sri 9.10.2019 12:11
Antiseptik kaže...
@ o_o_o

Ako ćemo već biti precizni, a preciznost od 99,9999% je ono što se na BUG forumu mandatorno zahtijeva (tražena preciznost me podsjeća na audoifilsku fantaziju o čistoći bakra - jer će onda signal, koji juri s pola brzine svjetlosti, od pojačala do zvučnika, znači u tih 2-3 metra, dojuriti dramatičnije brže pa time i, valjda, čišće), dakle, ako ćemo baš precizno onda se kod svršetka kaže: OVER AND OUT. Ali, jebiga, u naletu audiofilskog BS adrenalina sam se krivo "odrazio". Sorry čistunci, neće se više nikada ponoviti.

Evo, da vam bude srce na mjestu, svršit ću sa svima nama razumljivom odjavom :

SF-SN!

To je mozda u filmovima, ali da si zaista koristio to znao bi da se nikada ne koristi zajedno. Ako ces zavrsiti razgovor dovoljno je reci OUT. Kad kazes ROGER and OUT onda kazes sugovorniku primio sam jasno tvoju poruku i zavrsavam razgovor, te ne ocekujem odgovor od tebe.  

Dakle recap:

OUT - razgovor je zavrsen ne zahtjevam odgovor

OVER - zavrsio sam svoju poruku i ocekujem odgovor od tebe

Kad koristis over and out zajedno onda stvaras kontradikciju. 

Hvala

volegradele sri 9.10.2019 12:44
Antiseptik kaže...
@tajo1960

Neš' vjerovat' ali jesam. I isto mislim da su precijenjeno smeće - samo ružnije zapakirano od Sonusa.

- - -

Svima vama koji komentirate, a ne čitate:

Rekoh da sam i ja bio zaveden audiofilskim Bull Shitom (skraćeno BS). No, uspio sam se iz tog dreka izvući. U međuvremenu sam potrošio nemalu sumu novaca te, u klasičnoj audiofulskoj zaluđenosti, isprobao sve i svašta. I, naravno, ono hvaljeno po tiskovinama je uvijek sviralo bolje; a naročito ako je bilo skuplje. I sve je bilo tako do trenutka kada sam na poklon dobio (pa pročitao) TAC i sakrio naziv uređaja te napravio ABX test.
Isto je i s kablovima (uh, naročito s njima).

Probao sam i još uvijek imam (neke) ekstremno skupe komponente. Bio sam spreman kao kladioničar ovisnik spizditi hrpetinu love za onaj izmaštani 0,1% bolji zvuk. Kakva budalaština.
Imao sam nekoliko ekstremno skupih cijevnih pojačala (Prima Luna, Leben, Audio Note) i DAC-ova (svi Audio Note, jer on je najskup.., ovaj najbolji, jelte). Gramofoni, CD plejeri, predpojačala, kablovi, čudotvorne akustičke naprave, zdjele i druge posude koje čarolijom popravljaju zvuk te produbljuju duboki bas, šire široku pozornicu i povisuju visoke. Čak sam u jednom trenutku imao i cijevni CD plejer! Koje ludilo. Evo naježim se dok pišem.
I onda mi tu par jadnika spominje kako nisam probao prave (čitaj skupe) komponente.


I, da, probao sam Sonus Fabere (i mislio sam da su vrh dok nisam...). Probao Opere, Martin Logane, Quadove i Audio Note. Čuo sam kod isto tako zaluđenih frendova Avantgarde (DUO), još skuplje Audio Note (s internim srebrnim ožičenjem i vanjskom skretnicom). Jebešmi nema što nisam probao ili barem višestruko kvalitetno poslušao (naravno, uz vrhunsko vino i lamentiranje kako dodatno unaprijediti sustav).
Ma, neću više. I ovako sam pretjerao. Tko je pametan iz mojeg će slučaja izvući pouku. Za ostale mi se živo jebe.

SF-SN!

 Ma da sve si probao i trebalo ti je par milja kuna da skužiš da je sve to bull shit,da da to inače tako ide.Probas Audio Note i Martin Logan i skuzis da je sve to isti kujac.🤯

hudo sri 9.10.2019 15:14

Dobro kazes tajo ...

 

Da se vratimo na temu; nitko ne spominje Dirac Live integraciju, koja je po meni jedna od vaznijih karakteristika. Dali je to tko probao? Ja sam imao Dirac windows verziju, prije nego sto su ju ukinuli i prebacili se samo na embedded rjesenja, to je radilo izvrsno, i kostalo nemalo (~400€?). Jako popravi dubokotonsko podrucje i stereo sliku, vokal bude zabetoniram u centru!

Antiseptik sri 9.10.2019 16:06

@Volegradele

Iz cijelog si posta izvukao kako su Martin Logan i Audio Note isti kujac? A nisu:
- ML mora stajati metar u prostoru i ima svit spot u jedoj točci. Doslovno je cijela slika u pola metra. Osjetljivost zakurac pa ti treba min 200W pojačalo.
- AN totalno suprotna stvar. On može uza zid (dapače to je preporuka). I svira ko slavuj. Duboko i široko. Osjetljivost 96 dB (po papirima, ali i oni lažu) pa ga pogoni 25 Wattno pojačalce. Njega sam si ostavio.
Kao što se dade vidjeti, bolje 50k kn u zvučnike, a 10 u pojačalo nego obrnuto ;)

Zvučnici nisu isti kurac. To sam cijelo vrijeme i pisao. Ali, jebiga, tko će sve to čitati.

ROĐER, OVER, OUT and FEDERER
SF-SN!

A sad nastavite o NAD M10 drekecu. Koji je zapravo odličan uređaj (osim što je debelo precijenjen).

gocc01 sri 9.10.2019 16:43
hudo kaže...

Dobro kazes tajo ...

 

Da se vratimo na temu; nitko ne spominje Dirac Live integraciju, koja je po meni jedna od vaznijih karakteristika. Dali je to tko probao? Ja sam imao Dirac windows verziju, prije nego sto su ju ukinuli i prebacili se samo na embedded rjesenja, to je radilo izvrsno, i kostalo nemalo (~400€?). Jako popravi dubokotonsko podrucje i stereo sliku, vokal bude zabetoniram u centru!

 

Khm, što u stvari nije dobro ak se pjevač/ica/vokal nalazi lijevo prema naprijed 

volegradele sri 9.10.2019 16:44

Hahahahah zanimljiv i osebujan osvrt,pa da naravno da je bolje ulupat vise love u zvucnike nego u amp,ali opet ne mos SF Cremone M uparit sa npr nekim Marantzom od 5-6 Kkn...btw ja ima totalno suprotna iskustva sa ML,velicanstvena pozornica iz sweetspota,ali ubiti i ne poznajem zvucnik koji ne pruza max kad sjedis u sredini,ili audiofila koji ne slusa tako!
I da slazem se za NADa,precijenjen i preskup!

Antiseptik sri 9.10.2019 17:32

@volegradele

A zašto Sonus Faber Cremonu ne možeš spojiti na 5-6k kn Marantza? Upravo zato jer je niske osjetljivosti (pa je, kažu Sonusovci "zahtjevan/na"). I ne samo da je nazivno niske osjetlivosti, nego i to lažu. Napišu, štajaznam, 88 dB, a slažu za 3-4-5 dB. I kad spojiš pojačalo (gdje i ovi lažu pa napišu da je, štajaznam, 2x65 W, a ono 20% slabije) najednom od Cremone ni glasa, a pojačalo u kliping. Sranje neviđeno i čudnog mi čuđenja ;)

Nadam se da publikum zna da je za 3 dB razlike u onome što piše i stvarno izmjerenome potrebna dvostruka snaga. Dakle, ako proizvođač napiše da je osjetljivost zvučnika recimo 89 dB, a u stvarnosti se radi o 86 dB, tada će umjesto, opet recimo, 30 W pojačalo trebati 60 W. Jasno vam je što slijedi ako slažu za više. A ne, ne slažu.

P.S.
Hvala na onome zanimljiv i osebujan :))
I, sorry ako sam u odgovoru bio grub, izludiše me ona dva tupana prije tebe.

P.S.2
Martin Logan - je, sve je (gotovo) savršeno, ali samo ako sjediš u sweetspotu. Mrdneš glavu (i guzicu) 20-30 cm na neku stranu i savršenstvo se u trenu raspada. Što je rekao jedan moj frend: Moraš glavu u škrip!

hudo sri 9.10.2019 17:51
gocc01 kaže...
hudo kaže...

Dobro kazes tajo ...

 

Da se vratimo na temu; nitko ne spominje Dirac Live integraciju, koja je po meni jedna od vaznijih karakteristika. Dali je to tko probao? Ja sam imao Dirac windows verziju, prije nego sto su ju ukinuli i prebacili se samo na embedded rjesenja, to je radilo izvrsno, i kostalo nemalo (~400€?). Jako popravi dubokotonsko podrucje i stereo sliku, vokal bude zabetoniram u centru!

 

Khm, što u stvari nije dobro ak se pjevač/ica/vokal nalazi lijevo prema naprijed 

 

neznam jel se zezas?

 

htio sam reci da su instrumenti i vokal cvrsto pozicionirani, cijela pozornica i fokus su puno bolje definirani. Smanjen je utjecaj refleksija sobe sto se najbolje osjeti u srednjetonskom podrucju, to je npr prvo sto sam primjetio nakon sto je Dirac izmjerio zvuk u 8-10 tocaka u i oko mjesta slusanja.

hudo sri 9.10.2019 18:22

Nema smisla ulaziti u raspravu sa Antiseptikom, on ima svoje misljenje bazirano na rekla-kazala i nema tog argumenta i dokaza koji ce ga razuvijeriti.

 

Samo decibeli ne govore previse. Moji zvucnici su 91db/w, i prosviraju tek sa 150-200W i vise. Treba vidjeti krivulju impedance i fazni otklon.

Npr KEF i Klipsh uredno imaju 90 i vise db, ali dobro "skaliraju" na pojacala vece snage, prodisu cim im das 100W i vise.

 

Al opet skrecemo sa NAD teme:(

Antiseptik sri 9.10.2019 19:41

@Dead

Negdje sam, u nekom hi-fi časopisu pročitao veliki test hrpetine zvučnika...i stvarno stanje mjerenja na metar od njih. Među inima su bili i Sonusi - i to njihova dva modela (mislim da su i ostali bili zastupljeni s dva ili čak tri modela). Gotovo svi proizvođači su imali za koji dB nafrizirane (ili bolje lažirane) podatke. A radilo se o velikim imenima!
Puno je vremena prošlo (10-15 godina) i audio me prestao u tolikoj mjeri zanimati pa ne znam o kojem se časopisu radilo. Ako se sjetim, dojavim.

Sjećam se iz tog vremena i sličnog testa pojačala. I tu je bilo svega. Ostalo mi je u sjećanju kako je velika većina imala problema sa zvučnicima kojima je krivulja otpora dramatično padala na pojedinim frekvencijama (na 2 ili čak 1 Ohm). Samo su najbolji uspjeli voziti takve zvučnike. A najbolji nisu bili i najskuplji. Pače, oni egzotični (što će reći skuplji) su imali više problema.
I to opet govori kako su ta pojačala loše dizajnirana, a ne da zvuče drugačije.

Ima kod audia dosta zajebancije i nije sve tako jednostavno kako se mnogima čini ... pa se dentisti počnu baviti izgradnjom pojačala i zvučnika ;). Ali da se radi o nekoj prekompliciranoj znanosti ili filozofiji - ne radi se. A naročito ne kod kupovine.

IgSa99 čet 10.10.2019 09:30

Pozdrav svima, evo pročitao sam sve komentare i na neke se dobro nasmijao. Predlažem svima koji sumnjaju ili misle da jedna firma kao NAD radi "gluposti" prilikom dizajniranja, proizvodnje i formiranja cijene svojih uređaja da dođu do nas u Sigmin showroom u Martićevoj 27 i poslušaju M10 pa onda na temelju viđenog i "čujnog" doživljaja pišu "stručne" komentare. E da, da se predstavim, Igor Marinić i u ovoj sam branši profesionalno i hobistički sada već skoro 20 godina, a sada sa svojim prijateljima već godinama radim u Sigma Audio Konceptu. Idući vikend izlažemo na TooLoud Festu u DoubleTree by Hilton u sobi 914 i svi ste pozvani poslušati M10 koji će svirati s KEF-om R11, dok će u salonu Olive sviruckati još poneki zgodan sistem :-). Onda na licu mjesta možemo raspravljati o smislu HiFi-a, audiofilstva, tehnofilstva i života... Lp.

Antiseptik čet 10.10.2019 15:07

@IgSa99 

 

TooLoud Fest? Tzv. skup zaluđenih audiofula. Ali, neka. Svakoj budali njegovo veselje

I, da, nitko nije tvrdio da NAD radi "gluposti" prilikom dizaniranja i proizvodne. "Gluposti" radi samo kod formiranja cijene!

Antiseptik čet 10.10.2019 18:20

@Dead

Što ću kad me ne fasciniraju preseravanja. Ničija. Sorry što sam te razočarao ;)

A sorry i ekipi iznad. Trebao sam budali staviti u navodnike (iako sam pod budale više mislio na proizvođačko-trgovačko-novinarsko-marketinški lobi, a ne na posjetitelje - iako i njih ima; ponavljam, i ja sam bio jedan od prozvanih).